Russisch-Letse ruzie baart Europa zorgen Israëlische krant: Iran heeft kernwapens Buitenland Zjirinovski: Joden zelf schuldig aan holocaust Blubberbad Net sluit zich rond Karadzic Duitse justitie doet onderzoek in Lübeck over Gesprek over homo's toont ware aard Fini )NDERDAG 9 APRIL 1998 J tussen staken voor uitbetaling loon ffKOUIn het oosten van Rusland zijn vanmorgen tienduizen- Wm mensen de straat opgegaan om uitbetaling van hun lonen te Ten. Velen wachten al maanden op hun salaris. De regering [der leiding van interim-premier Kirijenko komt vandaag bij- m voor crisisberaad. Kirijenko heeft gezegd voorrang te zullen ven aan een spoedige uitbetaling van de lonen. Volgens lokale taar ^unnen salarissen niet worden uitbetaald omdat het Jd uit Moskou niet aankomt. Ook sociale voorzieningen heb- een aP daaronder te lijden. Naar verwachting van de vakbonden het ren vandaag 'n hee' Rusland een half a twee miljoen Russi- Fe arbeiders protesteren, ij meijjerenleed Disneyworld onderzocht aldig «ando» Het Amerikaanse ministerie van landbouw is naar t bloejnleiding van de dood van een aantal exotische dieren een on- hij ij-zoek begonnen naar het jongste themapark van Disneyworld achttjFlorida. Het nieuwe park, 'Koninkrijk der dieren', telt onge il. Jo^er duizend dieren. Het 1,6 miljard gulden kostende park opent niet g|22 april zijn poorten. Onderzoekers van het ministerie zijn vraajar het 200 hectare grote park gegaan om de doodsoorzaak van zoinminste tien grote exotische dieren te bestuderen. Onder de Herleden dieren zijn drie jonge jachtluipaarden, een witte neus- Wat lom en een zwarte neushoorn, een nijlpaard en drie Aziatische ns? Ik otters. Disney werkt volledig aan het onderzoek mee, aldus zoujnwoordvoerster, Sijeno overweegt verzoek weduwe King ^PPVtsHjNCTONN De Amerikaanse minister van justitie, Janet Reno, iet> het verzoek van de weduwe van Martin Luther King overwe- °°a om een federale commissie de moord op de zwarte burger- ^ujthtenactivist te laten onderzoeken. Reno deed haar belofte in meer dan twee uur durend gesprek met Coretta Scott King, an4arbij ook de voormalige VN-ambassadeur Andrew Young en vfrugs zoon Dexter aanwezig waren. President Clinton had om gevraagd. Hij deed dat nadat Coretta Scott King ~fige week had gezegd dat er nieuwe informatie voorhanden is. •ar ondersteunt de theorie dat de moord eencomplot was van ^efeer mensen dan alleen de veroordeelde James Earl Ray. Het en zaterdag dertig jaar geleden dat King werd vermoord. urostar krijgt boete voor illegalen iden» Eurostar, het bedrijf dat verantwoordelijk is voor het invervoer door de Kanaaltunnel, zal de Britse regering een jete van 2.000 pond (bijna 7.000 gulden) moeten betalen voor "V passagier die zonder geldige reisdocumenten vanuit Brussel nnden terecht komt. Dat heeft de regering gisteren aange- idigd. In de eerste zes dagen van april zouden 140 asielzoe- js, voornamelijk uit ex-Joegoslavië, vanuit België op het Lon- fise Waterloo Station zijn aangekomen. In maart waren dat er «eveer 600. De treinen uit Parijs zijn van de maatregel uitge- Éen, omdat op de Franse stations veel strenger wordt gecon- Jeerd. De boetes worden al langer opgelegd aan luchtvaart- latschappijen en veerbootbedrijven. Jakers van Dolly gaan commercieel Het Britse Roslin Institute, dat wereldfaam verwierf met Tklonen van schaap Dolly, begint een nieuw bedrijf dat een "lontechnologie gaat ontwikkelen voor commercieel gebruik, fc heeft het instituut gisteren bekendgemaakt. Het nieuwe be- Bf Roslin Bio-Med zal zich toeleggen op biomedische toepas- Tgen van de genetische manipulatie van vee, die de menselijke jondheidzorg ten goede moeten komen, aldus het Roslin In- fute. De uiteindelijke commerciële verkoop zal in handen ko- Jn van een ander bedrijf. Nadere bijzonderheden worden vol gde maand bekendgemaakt. pnieuw burgers Algerije afgeslacht Bij twee terreuracties tegen Algerijnse burgers zijn zes- h mensen om het leven gekomen. Dat heeft de Algerijnse etsradio gisteren gemeld. Doelwit van de terreur, waarvoor de iemistische Gewapende Islamitische Groep (GIA) verant- prdelijk wordt gehouden, waren dorpelingen in de buurt van raea en bij M'sila. Bij alle slachtoffers was de keel doorgesne- -h of het hoofd afgehakt. De slachtpartijen voltrokken zich in pacht van maandag op dinsdag, vlak voordat het islamitische irfeest begon. De regio Medea geldt als het bolwerk van de T, de gewelddadigste van de fundamentalistische moslim- Iepen die in 1992 een geweldscampagne tegen de regering Bonnen. Sindsdien zijn nagr schatting al meer dan 75.000 Al- ■jnen bij terreuracties om het leven gekomen. ustralië vervroegd naar stembus iERRADe Australische Senaat heeft gisteren voor de tweede d een regeringsvoorstel verworpen dat de rechten van abori- !s, de oorspronkelijke bewoners van het land, beperkt. De fatoren brachten tal van voor de regering onaanvaardbare ^Jingen aan in het voorstel voor herziening van grondgebruik, ^afwijzing betekent dat er vrijwel zeker vervroegde verkiezin- komen in Australië. Daarbij komt het met rassenproblema- __f omgeven geschil over recht op het gebruik van land centraal laan. Premier Howard kan vervroegde verkiezingen uitschrij- als het Lagerhuis de wijzigingen door de Senaat van het re- igsvoorstel niet aanvaardt. Dat gebeurt binnenkort. De ivve wet op het gebruiksrecht van land van de staat moet vol- Howard een einde maken aan de slepende conflicten tus- ,boeren en de aborigines. den bij serie mijnexplosies China Bij een serie gasexplosies in een kolenmijncomplex in de jtraal-Chinese provincie Henan zijn zeker 59 kompels om het Tn gekomen. Er worden nog 25 mijnwerkers vermist, aldus de jnese staatsradio. De explosies deden zich vorige week voor !Jner mijnschachten. Vijftig kompels konden worden gered, al- |de radio, die verder meldde dat reddingswerkers nog steeds peren de vermisten op te sporen. In China doen zich veel jnongelukken voor. Zowel de kleine particuliere mijnen, die Jk clandestien opereren, als de grote staatsmijnen staan be id om hun gebrek aan veiligheidsmaatregelen. Jaarlijks vallen Bij ongelukken in de mijnen duizenden doden. flgië biedt weinig ontwikkelingshulp sel_. België heeft in 1997 circa anderhalf miljard gulden uit geven aan ontwikkelingshulp, ofwel 0,31 procent van het bru- pinnenlands product (BBP). Volgens de Belgische staatssecre- j5 voor ontwikkelingssamenwerking, Moreels, is dat veel te pig voor een rijk land. Hij wijst erop dat de ontwikkelings- Jp sinds 1985 relatief gezien steeds verder is gedaald. Toen be- jfedde België er nog 0,55 procent van het BBP aan. Moreels jtde magere cijfers te betreuren, vóoral omdat België de afge- pn vier jaar steeds rijker is geworden. Tussen 1994 en en 1998 fide het BBP met 14 procent. De Verenigde Naties stellen als ii dat rijke landen 0,7 procent van hun BBP besteden aan vikkelingshulp. Er zijn echter maar vier landen die dat ook pverkelijk doen: Denemarken, Zweden, Noorwegen en Ne- ind. fgiovoorzitters UDF uit partij gezet De rechts-liberale Franse Unie voor Democratie (UDF) ft gisteren drie regiovoorzitters uit de partij gezet, omdat zij steun van de extreem-rechtse Front National (FN) in die fctie waren gekozen. Het gaat om oud-minister van defensie pies Millon van de regio Rhöne-Alpes, Charles Baur van Pi pe en Jacques Blanc van Languedoc-Roussillon. Zij accep- fden afgelopen maand de politieke steun van het FN om te |den benoemd, en schonden daarmee het taboe dat rust op inwerking met de partij van Jean-Marie Le Pen. De UDF [t de zaak tegen Jean-Pierre Soisson nog niet bekeken. De re- Joorzitter van Bourgondië werd in eerste instantie met steun |het FN gekozen, maar trad daarop terug. Later werd hij ech teer met steun van het FN verheven tot voorzitter. moskou moskou-riga afp-dpa De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Eu ropa (OVSE) is 'bezorgd' over de snel oplopende span ning tussen Rusland en de kleine buur Letland. De OVSE gelooft echter wel dat de kwestie is op te lossen. Dat zei de Noorse minister van buitenlandse zaken Vollebaek gisteren na een gesprek over de kwestie. tie van de ongeveer 700.000 et nische Russen in Letland, die eenderde van de totale bevol king vormen. Moskou acht een 'economische beïnvloeding van de Letse leiding uiterst doeltref fend'. De Russische president Jeltsin dreigde gisteren de uiterst lu cratieve aardolie-export via de Letse haven Ventspils aan de De reactie volgt op dreigemen ten van Rusland om de han delsrelatie met Letland op een laag pitje te zetten. Moskou wil op die manier protesteren tegen de behandeling van de Russi sche minderheid in de voorma lige sovjetrepubliek. Rusland laakt de discrimina- Oostzee stop te zetten. Moskou treft tevens voorbereidingen voor andere economische maatregelen tegen Letland, al dus tijdelijk premier Kirijenko. Het Letse ministerie van buiten landse zaken is verbolgen over de stappen. Rusland is veruit de belangrijkste handelspartner van de Baltische staat. De relatie tussen de twee lan den kwam begin maart onder grote druk te staan, nadat de Letse autoriteiten met geweld een einde hadden gemaakt aan een betoging van Russische be jaarden in de hoofdstad Riga. Moskou besloot daarop de Let se minister van buitenlandse zaken niet te ontvangen. Rusland bekritiseerde ook een mars van ongeveer vijfhonderd SS-veteranen, die midden maart met goedvinden van de Letse autoriteiten in Riga werd gehouden. Veel Letten vochten tijdens de Tweede Wereldoorlog aan de zijde van de Duitsers te gen de Russen, die het land in 1941 hadden geannexeerd. Ook in Letland zelf is de hou ding van de regering overigens niet onomstreden. De grootste van de zes regeringspartijen be sloot gisteren de coalitie te ver laten in verband met de natio nalistische, tegen Rusland ge richte politiek van de regering. De ultra-nationalistische Russi sche politicus Vladimir Zji rinovski stond al bekend om zijn felle antisemitisme. Maar het betoog dat hij gisteren tegen een groep journalisten hield, spande wel de kroon. Op een door hemzelf om onduidelijke redenen belegde persconferen tie zei hij onder meer: ,,De kern van het conflict rond de joden is dat er in een land oorlog uit breekt als er te veel van ze zijn". Zjirinovski, die leider is van de op twee na grootste factie in het Russische parlement, ging nog verder. ,,Dat is ook in Duitsland gebeurd. Daar waren ook te veel joden." De perscon ferentie was een monoloog, waarin de vroegere presidents kandidaat zijn visie op de joden uiteen zette. Op de vraag waar om hij de bijeenkomst had ge organiseerd, gaf hij een vaag antwoord: „In april zijn nu een maal veel joden geboren". Rusland heeft na de Verenig de Staten en Israël de grootste joodse bevolkingsgroep ter we reld. Antisemitische uitspraken zijn er vaak te horen, maar'de uitspraken die Zjirinovski deed waren nog een graadje krasser. Hoewel hij er op hamerde dat zijn partij niet antisemitisch is, gaf hij de joden zo ongeveer overal de schuld van. Volgens hem hebben ze de aanzet gege ven tot de revolutie van 1917 en tot alle ellende die Rusland sindsdien te verduren heeft ge had. Ook heeft het joodse volk 'zelf gevraagd' om vervolging door de nazi's, vindt Zjirinovski. Ironisch genoeg is Zjirinovs- ki's rabiate jodenhaat waar schijnlijk een reactie op zijn ei gen joodse achtergrond. Zijn vader heette Eidelsjtein, een naam die Zjirinovski zelf op 18- jarige leeftijd veranderde. ein fashka Het offerfeest betekent voor miljoenen islamieten over de hele wereld een vrije dag. Deze Palestijnen brengen de korte vakantie door in Ein Fashka op de Westelijke Jordaanoever, een badplaats aan de Dode Zee. De blubber in dit beroemde, superzoute water heeft niet alleen geneeskundige kracht, er kan ook geweldig een moddergevecht in worden gehouden. foto epa menahem kahana sarajevo «anp-afp Er lopen discrete onderhandelingen over de overgave van de Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic. Dat meldde de Franse krant Le Monde gisteren. Volgens een Wes terse militaire bron in Bosnië-Hercegovina is Karadzic echter al sinds oktober spoor loos. Hij is overhaast vertrokken uit zijn villa in Pale, de 'hoofdstad' van de Republika Srps- ka. Toen troepen van de vredesmacht SFOR het huis deze week binnen gingen, lagen er nog gasmaskers en een op de puzzelpagina opengeslagen krant op tafel. Alles wijst erop dat Karadzic al een tijd weg is uit zijn huis. De meubels zijn weggehaald uit de inmid dels verkochte woning. Karadzic is volgens de Argentijnse bevel hebber Luis Albornoz van de internationale politie in Pale begin dit jaar voor het laatst gezien. Zijn vrouw, die hoofd is van het plaatselijke Rode Kruis, is sinds 12 maart niet meer gesignaleerd. Karadzic' buren zijn blij dat hij weg is: zij hebben geen last meer van overvliegende SFOR-helikopters. Volgens een hoge officier van SFOR is Ka radzic niet vreselijk ver weg. SFOR is bezig de beveiliging van Karadzic geleidelijk te ontmantelen. De vredesmacht drong vorige week met troepen Pale binnen om de ge bouwen van Karadzic' speciale politie te onderzoeken. De macht van de politie-een- heid, het schild van Karadzic, is nu aanzien lijk beperkt. Karadzic wordt door het Joegoslavië-tri bunaal in Den Haag gezocht wegens oor logsmisdaden. Hij geldt als de voornaamste gangmaker van de Servische terreur tegen moslims en Kroaten in de Bosnische oorlog van 1992-1995. De van oorlogsmisdaden verdachte Bosnische Serviërs Miroslav Kvocka en Mla- den Radic zijn vanmorgen vroeg in Neder land aangekomen. De twee werden gisteren opgepakt door Britse en Tsjechische SFOR troepen in de Bosnische stad Prijedor. Het vliegtuig met Kvocka en Radic landde tegen vier uur in de ochtend op de vliegbasis Val kenburg. De twee zijn daarna meteen over gebracht naar de gevangenis van het Joego- slavië-lribunaal in Scheveningen. Het tribunaal verdenkt de twee van oor logsmisdaden in het gevangenenkamp O mars ka in de buurt van Prijedor. Omarska was een 'dodenkamp', waar de Serviërs moslims en Kroaten mishandelden, martel den en vermoordden. Kvocka zou een van de twee commandanten zijn geweest en Radic opzichter in een deel van het kamp. bonn peter van nuusenburc correspondent De politie heeft het onderzoek naar de aan stichters van de brand in een asielzoekers centrum in de Noord-Duitse stad Lübeck heropend. Bij deze brand kwamen in janua ri 1996 tien mensen om het leven. Het onderzoek concentreert zich op vier jonge mannen. Zij werden al eerder ver dacht, maar wegens gebrek aan bewijs een dag na hun arrestatie vrijgelaten. De politie pakte vervolgens één van de bewoners van het tehuis op, een toen 17-jarige Libanees. Hij heeft terecht gestaan, maar werd vorig jaar ontslagen van rechtsvervolging. Aanleiding tot heropening van het onder zoek is de bekentenis die één van de vier onlangs heeft afgelegd, maar drie dagen la ter weer heeft herroepen. Het heeft van het begin af aan bevreemding gewekt dat de politie het spoor van het viertal niet hard nekkiger heeft gevolgd. De vier stonden bekend om hun extreem rechtse sympathieën. Ze werden in de nacht van de brand bij het tehuis gesigna leerd, en bleken geen waterdicht alibi te hebben. Bij één van hen waren wenkbrau wen en haren verschroeid, iets waarvoor hij geen geloofwaardige verklaring had. De politie richtte haar onderzoek op de Libanees Safwan Eid, die met zijn familie in het tehuis woonde. De zaak tegen Eid rustte vooral op de getuigenis van een verpleger, tegen wie Eid zou hebben gezegd: ..Wij wa ren het". Eid heeft dat altijd bestreden. Hij zou verkeerd zijn verstaan en hebben ge zegd: „Zij (neo-nazi's, red.) waren het". Het heropenen van het onderzoek bete kent dat alsnog gebeurd kan zijn wat ieder een vreest, namelijk dat de brand in Lübeck het werk was van neonazi's. Rusland beschuldigd in geheime documenten tel aviv ad bloemendaal correspondent Iran heeft in het begin van de jaren negentig verrijkt uranium en enkele kernwa pens gekocht van de ex-sov- jetrepubliek Kazachstan, via bemiddeling door de Russi sche onderwereld. Dat schrijft het dagblad The Jeru salem Post vandaag op basis van documenten die Israël zou hebben gekregen van het Amerikaanse Congres. De krant citeert 'een belang rijke Israëlische bron': „We kunnen nog niet met zeker heid zeggen of het gaat om authentieke documenten, maar ze zien er wel ver schrikkelijk echt uit". Het bericht in de krant valt samen met een bezoek aan Israël van de Amerikaanse presidentiële gezant Robert Galluci. Hij heeft de afgelo pen dagen met vertegen woordigers van de Israëli sche regering gesproken over de pogingen van Iran raket ten te fabriceren die Israël kunnen bereiken. De documenten bevatten briefwisselingen tussen offi cieren van de Revolutionaire Garde en vertegenwoordi gers van het Iraanse atooma gentschap. In een brief van 26 december 1991 schrijft het plaatsvervangend hoofd van de garde dat 'twee stuks oorlogsmaterieel van nucle aire aard' uit Rusland zijn aangekomen. Onderaan het document staat een met de hand geschreven aanteke ning van een Iraanse inlich tingenofficier, die de schrij ver waarschuwt dergelijke documenten niet te verzen den, om lekken te voorko men. In een ander document, gedateerd op 2 januari 1992, staat dat de kernwapens zijn opgeslagen op de militaire basis Lavizan, bij Teheran. De schrijver, een hoge offi cier in de garde, schrijft dat de wapens volgens ingenieur 'Turkan' mankementen aan de veiligheidssystemen ver tonen, en dat hij wacht op de komst van Russische des kundigen voor reparaties. In een latere brief wordt ge sproken over de productie in Lavizan, van de Zalzal-300, een raket met vaste brand stof die zou zijn gebaseerd op het Chinese model M -11 Een Amerikaanse rege ringsadviseur vertelde de Post dat Amerika beschikt over honderden' documen ten over Iraanse pogingen kernwapens te bemachtigen, onder meer voor montage op de door Noord-Korea ont wikkelde No-Dong rakel. „De documenten zijn authentiek en we hebben ze al jaren", zegt de adviseur. De Russen ontkennen dat ze Iran helpen bij de fabrica ge van raketten. Als er hl hulp wordt verleend, dan ge beurt dat volgens Moskou door particuliere onderne mingen en individuele inge nieurs. De regering in Was hington is geneigd de Russi sche verklaring te geloven. rome eelco van der linden correspondent Hij doet er alles aan om geaccep teerd te worden als de nette leider van Italiaans rechts, maar gister avond gleed ex-fascist Gianfranco Fi ni tijdèns een tv-talkshow ernstig uit over de rechten van homoseksuelen. „Ik weet dat de intellectuelen me aan stukken zullen scheuren, maar voor mij staat vast dat iemand die er openlijk voor uitkomt homo te zijn niet voor de klas van een lagere school mag staan", aldus Fini. Fini is voorzitter van de Nationale Al liantie (NA), een partij die voortgeko men is uit de neo-fascistische MSI. Naast Silvio Berlusconi is hij de voor naamste oppositieleider van Italië. Met de gematigde koers die Fini is ingeslagen, hoopt hij van de NA die nu rond de 15 procent van de stemmen zweeft de spil van het rechtse oppositieblok te maken. Zichzelf ziet hij als uiteindelijke ver vanger van Berlusconi als kandidaat- premier van rechts. Tijdens de Maurizio Costanzo-show, het best bekeken praatprogramma van Italië op één van Berlusconi's tv- zenders, ging de discussie over een zojuist gepresenteerd wetsontwerp dat voorziet in samenlevingscontrac ten voor homo's. Naast Fini was ook Franco Grillini, de leider van de Itali aanse homobeweging, aanwezig. Fini. zich richtend tot Grillini, zei dat hij niets zal doen wat discriminatie van homoseksuelen in de hand kan werken. „Jullie moeten me echter niet vragen om dezelfde juridische status die een natuurlijk gezin heeft", aldus Fini. Daarna voegde hij er aan toe dat homoseksuelen volgens hem niet thuis horen op een lagere school, uiteraard vanwege mogelijke aantasting van de 'blanke kinderziel'. Hoewel een groot deel van het pu bliek een enthousiast applaus liet ho ren, zei Grillini dat hij ervan over tuigd is dat 95 procent van de Italia nen er anders over denkt. Tegen Fini zei hij dat deze opnieuw aantoont nog mijlenver verwijderd te zijn van de Europese rechtse leiders aan wie hij zich zo graag spiegelt. Behalve Fini is overigens ook de rooms-katholieke kerk ten strijde ge trokken tegen het wetsontwerp, dat is gepresenteerd door parlementari ërs van de linkse regeringspartijen en twee leden van Berlusconi s Forza Italia. L'Osservatore Romano, de offi ciële krant van het Vaticaan, vroeg zich af 'of het Italiaanse parlement het gezin wil vermoorden'.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7