Werkstraf en boete voor relschoppers Oosterpark 'Er zitten grenzen aan de loyaliteit' Binnenland roen Links gaat niet ïrder met De Groenen Ontsnapte TBS'ers kregen mogelijk hulp van binnenuit Verkiezingen zetten Borst klem bij zorg-CAO Kunst de boom in r o ©ERDAG 9 APRIL 1998 aniërs in actie tegen uitzetting haag Iraanse asielzoekers demonstreerden gisteren voor gebouw van de Immigratie en de Naturalisatie Dienst in Den ag. Ze houden een 24-uurs protestactie omdat zij vinden dat titie de uitzetting van Iraniërs voorbereidt nog voordat er een btsbericht over is gepubliceerd. foto anp mi-schoolleraar cel in na ontucht phen Een 59-jarige man uit Harderwijk, die als lom-school- lar diverse minderjarige jongens seksueel heeft misbruikt, is eren veroordeeld tot 24 maanden gevangenisstraf, waarvan voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij ïop aanwijzing van de reclassering therapeutisch laten be- idelen. Aan twee voormalige leerlingen moet de man elk DO gulden smartengeld betalen. Tegen de leraar was twee we- terug dertig maanden geëist, waarvan tien voorwaardelijk, man onderhield contacten met verscheidene ex-leerlingen, na schooltijd klusjes voor hem deden, wat vaak uitliep op isstanden in Cura^aose gevangenis haag» Een vertrouwelijk rapport van de Europese Commis- ter voorkoming van Marteling beschrijft 'ernstige dingen' in riragaose gevangenis Koraal Specht. Dat heeft minister irhoeve (antilliaanse zaken) gisteren meegedeeld in de Twee- Camer. De commissie, onderdeel van de Raad van Europa, porteerde in 1994 dat de situatie in de gevangenis bar en >s was en heeft onlangs een nieuwe verslaglegging gemaakt, lister Van Mierlo (buitenlandse zaken) heeft dat nieuwe rap st he t naar het Antilliaanse kabinet gestuurd met de vraag er snel te reageren. Maar omdat er nog geen reactie is kan Voorhoe- h het rapport nog niet naar de Kamer sturen. jn Daalen nieuwe PG Leeuwarden haag» Mr. T. van Daalen wordt de nieuwe procureur-gene- (PG) in Leeuwarden. Dat bevestigde het ministerie van justi- psteren. Hij volgt procureur-generaal Steenhuis op die in de ileep van de crisis in Groningen is overgeplaatst naar het res- t Arnhem, waar hij 'waarnemend' PG was en blijft. Van ilen is sinds begin '97 procureur-generaal van de Nederland- stillen en eveneens waarnemend PG van Aruba. Daarvoor ihij vice-president van het gerechtshof in Den Haag. n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten ctie tegen Lekbrug voortgezet en» De milieuorganisatie GroenFront! heeft haar actie tegen lanleg van de Tweede Lekbrug bij Vianen, die dinsdag begon, leren in bescheidener vorm voortgezet. Twintig activisten lden dinsdag de hele dag een bouwterrein bezet, maar beëin- den deze actie aan het eind van de middag. GroenFront! ver- zich tegen het toenemend autoverkeer in Nederland. 66 uit college Rotterdam terdam De gemeente Rotterdam krijgt een college van IA, Groen Links, CDA en WD. De partijen zijn het gisteren is geworden over het collegeprogramma voor de komende r jaar. D66, dat ook in Rotterdam fors terugviel, komt in de >ositiebanken. De onderhandelingen waren in een patstelling indigd omdat de PvdA weigerde met zowel CDA als WD een ilitie te vormen. De impasse werd vorige week doorbroken n de PvdA inbond en niet langer een veto uitsprak tegen ilname van CDA én WD. ekken langs sneltram in Amstelveen terdam Het gemeentevervoerbedrijf Amsterdam (GVB) gaat ken plaatsen langs het spoor van (snel) tramlijn 51 in Amstel- in. Het vervoerbedrijf hoopt hiermee het aantal ongevallen te lagen. Bij de haltes in Amstelveen en het stadsdeel Buitenvel- t komen hekken van 1,20 en 1,35 meter hoog. Hiermee hoopt GVB te voorkomen dat voetgangers nog langer gebruik ma- i van sluiproutes naar de haltes of via de trambaan de weg irsteken. ekeuringen wegens illegale slacht !RADe» De Algemene Inspectiedienst en de politie hebben sdag op diverse plaatsen in het land mensen bekeurd en aan- ïdingen verricht in verband met het illegaal slachten van ïapen. Tijdens de actie werden zeventien geslachte dieren in •lag genomen. Ook troffen de inspecteurs het afval van twaalf ïapen aan. Moslims kunnen de schapen die ritueel moeten rden geslacht naar speciale slachterijen brengen en zijn daar- niet aangewezen op illegale slachtlokalen. en groen front in Zuid-Holland jaag monica wesseling 'n Links Zuid-Holland zegt huwelijk met De Groenen Het bestuur van Groen- s wil als zelfstandige partij, zonder lijstverbinding met ■roenen, aan de Provinciale ^verkiezingen van volgend meedoen. H. Ramaer van Groenen is ontstemd: 'en Links komt met kul-ar- enten en flinterdunne rede- Bovendien wordt het opeens de wereld in ge- d terwijl ik dacht'dat de besturen nog met elkaar 'en praten." splitsing (althans het voor- hiertoe) wordt aangekon- m het jongste partijblad Groen Links Zuid-Holland. is een voorstel van het be- waarover de partijleden op de ledenvergadering van 18 april moeten beslissen. Het huwelijk tussen de twee was prima, haast Groen Links voorzitter W. van Treuren te zeggen. „Daar ligt het niet aan. Maar als partij ben je tegenover je kiezers verplicht altijd eerst te proberen alléén aan verkiezin gen mee te doen. Dat kan nu. Het kon vier jaar geleden ook, maar toen leken beide partijen op veel plekken in Nederland lijstverbindingen te zullen vor men. Dat bleek niet zo te zijn." Ramaer, Statenlid voor De Groenen, vindt de argumentatie van Van Treuren nietszeggend: „Je trouwt niet om na vier jaar goed huwelijk weer te schei den." Ramaer is en blijft voor stander van één groen front om versplintering te voorkomen. Vier jongeren krijgen cursussen sociale vaardigheid rekken «anp De politierechter in Groningen heeft gisteren werkstraf fen en geldboetes opgelegd aan vier verdachten van de rellen in het Oosterpark. De kinderrechter veroordeelde vier jongeren tot onder meer cursussen sociale vaardig heid. Maandag hoorden de hoofdverdachten tot twintig maanden eisen. GRONINGEN ANP-GPD De rellen in de Groningse buurt tijdens de jaarwisseling leidden uiteindelijk tot het vertrek van burgemeester Ouwerkerk, poli tiechef Veenstra en hoofdoffi cier van justitie Daverschot. In direct werd ook super-PG Doc- ters van Leeuwen slachtoffer van de affaire. Minister Sorgdra- ger (justitie) kwam er door in ernstige moeilijkheden. Van de vier mannen die 's morgens voorkwamen, hadden er drie in hun eigen ogen niets te maken met de rellen in de nacht van 30 op 31 december. Zij stonden terecht wegens dief stal van bouwmaterialen en pal lets op 29 december. Die waren bedoeld als materiaal voor de traditionele vreugdevuren die elk jaar in de wijk worden ge stookt. Twee verdachten kregen werkstraffen van honderd uur in combinatie met een voor waardelijke straf van twee maanden wegens openlijke ge weldpleging als het trappen te gen rolluiken en vernielen van ruiten. Een andere relschopper kreeg twee weken voorwaarde lijk terwijl een eerdere veroor deling van een voorwaardelijke boete van 750 gulden ten uit voer wordt gelegd. De vierde verdachte kreeg een werkstraf van tachtig uur en nog veertig uur erbij, ook in verband met een eerdere voorwaardelijke veroordeling. Het Groningse statenlid Lam mens heeft een claim bij de ge meente Groningen ingediend wegens de immateriële schade die hij lijdt tengevolge van de Oosterparkrellën. De SP-politi- cus, wiens huis door relschop pers werd belegerd, zegt 's nachts soms geen oog dicht te doen. Zijn gezin staat onder doktersbehandeling. waartoe het behoort, vindt het hoog tijd dat er onderzoek komt naar de beveiliging van de kli niek. De drie hebben bij hun ont snapping gebruik gemaakt van een slijptol, waarmee ze de tra lies hebben doorgezaagd. Mo gelijk is die uit de werkplaats de afdeling binnengesmokkeld. Volgens de directeur maken de 'zeer strenge veiligheidsmaatre gelen dit normaal gesproken onmogelijk'. De hypermoderne kliniek werd negen jaar geleden in gebruik genomen. Er zitten tachtig TBS'ers, die zeer zware delicten hebben gepleegd. De drie criminelen die dinsdag avond zijn ontsnapt uit de TBS- kliniek in het Gelderse Rekken hebben wellicht hulp gehad van personeel. De directeur van de strafinrichting houdt rekening met die mogelijkheid. Omdat Rekken vlakbij de Duitse grens ligt, is de Duitse politie inge schakeld bij de zoekactie. De drie, 26, 28 en 34 jaar oud, zaten vast voor respectievelijk diefstal met geweld, poging tot moord en poging tot doodslag. Het dorp Rekken is in rep en roer en de gemeente Eibergen, N U W N Amsterdam In een van de bomen rond het Leidseplein in Amsterdam staat een aparte vorm van kunst. Een metalen beeldje van een boomzager, dat de aandacht trekt van de oplettende voorbijganger. foto dijkstra Voor wie het nog niet wist: in de zorg is altijd geld te weinig. Ne derlanders vinden hun gezond heid nu eenmaal erg belangrijk en willen de garantie dat de dokter voor hen klaar staat als ze hem nodig hebben. En aan gezien een mens veel kan en uiteindelijk ook gaat mankeren, moeten erg veel doktoren voor erg veel mensen klaar staan. Omdat we daarbij het nobele uitgangspunt huldigen dat alle zorg voor iedereen bereikbaar moet zijn, blijven de kosten van de zorg goeddeels onbeheers baar. Maar minister Borst, bekend als ze is met alle lagen en listen in de zorg, doet haar best. Dus weigert ze tot nu toe om toe te geven aan de druk van zieken huiswerkgevers en bonden om met een paar honderd miljoen gulden extra over de brug te ko men. Borst heeft goede argu menten. Afgelopen september waarschuwde ze de werkgevers al dat ze dit jaar met 900 mil joen op zak het CAO-overleg in konden, en met geen cent meer. Dat was voldoende om in de pas te lopen met de toen al voorziene loonstijging in het bedrijfsleven van 3 procent. Ja, zeggen de ziekenhuisbestuur ders nu, maar van dat geld is in middels nog maar 300 miljoen over. De rest hebben we al uit gegeven aan incidentele loon stijgingen, onverwacht hogere pensioenpremies en patiënten zorg. En we kunnen toch niet aankomen bij de bonden met een bod van 1 procent, niet eens voldoende om de inflatie bij te houden. Dat laatste is zonder meer waar. Dat bleek gisteren ook, want het gesprek met de bon den was snel beëindigd. Maar de vraag is natuurlijk of de werkgevers dat niet aan zichzelf hebben te wijten. Borst vindt van wel en wijst erop dat de academische ziekenhuizen wèl drie procent konden bieden met het zelfde budget. Zij heeft weinig trek om op te draaien voor het feit dat de werkgevers in de algemene ziekenhuizen het CAO-geld al hebben uitge geven aan andere dingen. Al heeft de minister gelijk, de vraag is wat dat gelijk de ko mende weken waard zal blijken te zijn. Als over twee weken de acties in de zorg van start gaan, liggen de verkiezingscampagnes immers vol op stoom. Als werk gevers en bonden dan geza menlijk massaal optrekken te gen het kabinet, komen de paarse partijen in een lastig par ket. De coalitie die zich beroemt op de zegeningen die ze over Nederland heeft gebracht, mag dan proberen uit te leggen waarom al dat hard werkende ziekenhuispersoneel er dit jaar in koopkracht op achteruit moet gaan. Ook de paarse par tijen zeggen immers dat de zorg de afgelopen jaren is afgekne pen en dat er de komende vier jaar veel meer geld voor moet worden uitgetrokken. Laten ze daar dan alvast maar mee be ginnen door ons nu geld voor een fatsoenlijke CAO te geven, zal de moeilijk te pareren inzet van werkgevers en bonden zijn. Daar komt bij dat de eis van 3 procent niet overdreven is en dat er in de zorg een groot te kort aan personeel dreigt. Dat probleem wordt alleen maar groter naarmate het beeld van heel hard werken voor een karig salaris wordt bevestigd. En als Borst en het kabinet echt voet bij stuk houden, rolt er dit jaar een ziekenhuis-CAO uit de bus waarbij dat gebeurt. Dat willen de werkgevers niet, dat willen de bonden niet, maar dat wil ook minister Borst niet. Bij elkaar maakt dat het wel erg aantrekkelijk voor het kabi net om water bij de wijn te doen. In januari werd al over haast 850 miljoen uitgetrokken om de bejaarden ervan te over tuigen dat ze er dit jaar écht in koopkracht op vooruit gaan. Daarmee vergeleken is wat ex tra geld voor de zorg niet on overkomelijk. Zeker niet als daarmee paars-1 ongestoord door kan stomen naar paars-2. haarlem sjaak smakman Ambtenaren tegen gedwongen Fries LEEUWARDEN GPD De ondernemingsraad van de provincie Friesland verzet zich tegen het plan van Gedeputeer de Staten om de ambtenaren meer Fries te laten spreken en schrijven. De werkdruk is nu al te hoog, vindt de onderne mingsraad. GS eisen van 86 ambtenaren met een 'loket functie' dat ze binnen twee jaar de Friese taal beheersen. Daar naast willen GS meer Friestalige stukken zien. Natuurbeschermers niet blij met afschieten zwanen HAARLEM ANP De stichting Knobbelzwanen- platform in Amstelveen is onge lukkig met het besluit van de provincie Noord-Holland om knobbelzwanen te laten af schieten. De beesten zouden te veel schade aanrichten in wei landen. Het platform wijst erop dat het afschieten van de dieren buitengewoon veel weerstand ondervindt bij het publiek. Or ganisaties voor natuurbescher ming betwijfelen bovendien of zwanen werkelijk omvangrijke schade aanrichten. De. provin cie beweert dat de schade al gauw oploopt tot enige duizen den guldens per weiland per jaar. Het Knobbelzwanenplatform wil eerst gedegen onderzoek naar de werkelijke omvang van de schade. Als de zwanen toch moeten worden verjaagd, be pleit het platform andere mid delen dan het geweer. Volgens de stichting is nooit aangetoond dat het afschieten van de vogels tot een oplossing leidt. Ook heeft het de stichting gestoord dat de provincie wel overleg heeft gevoerd met boeren en ja gers maar niet met natuurbe schermers. Van Pijpen (AbvaKabo) vindt dat zorgsector genoeg offers heeft gebracht Er komen acties in de gezond heidszorg. De werknemers pik ken het niet langer dat het ka binet en de werkgevers niet met geld over de brug komen voor een fikse loonsverhoging. De bonden eisen voor de werk nemers in de ziekenhuizen, verpleegtehuizen en instellin gen voor gehandicapten een loonsverhoging van 4,5 pro cent. Bovendien willen ze 1,5 procent om de problemen op de arbeidsmarkt op te lossen. De werkgevers weigeren zover te gaan, omdat het kabinet te weinig financiële ruimte biedt om te onderhandelen. Een se rie van vijf verhalen van Ad Heesbeen en Irene Nieuwen- huijse over de 'witte woede' in de gezondheidszorg. Vandaag het eerste artikel met AbvaKa- bo-bestuurder Jenneke van Pijpen over de noodzaak van een nieuwe, wervende CAO. Jenneke van Pijpen: „De actiebereidheid is groot." foto united photos de boer jur engelchor AMSTERDAM Voor AbvaKabo-bestuurder Jen neke van Pijpen is er geen weg meer terug. De 'witte woede' in de zorgsector over het vastlopen van de onderhandelingen tus sen het kabinet en werkgevers over de nieuwe CAO is zo groot dat acties in ziekenhuizen, ver pleegtehuizen en instellingen voor gehandicapten onvermij delijk zijn geworden. „We hou den onze poot stijf', aldus Van Pijpen. „We overvragen niet. Onze eisen zijn zeer reëel. Overal in het land worden ar beidsovereenkomsten afgeslo ten met loonsverhogingen tus sen de drie en vier procent. Ook de werknemers in de zorg wil len een graantje van de econo mische bloei in dit land mee pikken." De landelijke protestmanifesta tie van 23 april in Den Haag is een eerste signaal dat het de bonden serieus is met het af dwingen van een acceptabele CAO voor het ziekenhuiswezen, de grootste in de zorgsector. Van Pijpen denkt dat het bij de ze actie, die onder het motto no pay, no cure wordt gevoerd, niet zal blijven. Werkonderbrekin gen en het draaien van zon dagsdiensten doordeweeks zijn opties die worden overwogen wanneer de politiek en werkge vers niet op de voorstellen van de bonden ingaan. „De be roepsgroep heeft al genoeg of fers gebracht", weet Van Pijpen. „De maat is vol." De AbvaKabo staat in de onder handelingen niet alleen. De vakorganisatie heeft met de Christelijke Federatie van Over heidspersoneel (CFO), de Sa menwerkende Beroepsorgani saties Gezondheidszorg (SBG) en de Federatie Hoger Zieken huispersoneel (FHZ) gezamen lijk een eisenpakket ingediend bij de Nederlandse Zorgfedera- tie (NZf). Daarnaast hebben ze aan de werkgevers een nota overhandigd waarin een reeks maatregelen zijn vervat om de instroom van nieuw personeel en het behoud van personeel te versterken. „De werkgevers", al dus Van Pijpen, „willen alleen praten over de problemen op de arbeidsmarkt. Voor loon en an dere arbeidsvoorwaarden heb ben ze niets te bieden. Dat is voor ons niet acceptabel. Wij vinden dat beide zaken onlos makelijk met elkaar verbonden zijn." Van de nieuwe CAO moet in de optiek van de AbvaKabo-verte- genwoordigster vooral een wer vende werking uitgaan. Want een echt positief imago heeft de gezondheidszorg niet, meent Van Pijpen. „Het werken met en verzorgen van mensen wordt door velen gezien als een zin volle en bevredigende bezig heid. Maar de hoge werkdruk, de onregelmatige werktijden en de matige salariëring nodigen niet bepaald uit om voor een baan in deze sector te kiezen. Er moeten worden genomen waar mee meer recht wordt gedaan aan de specifieke verantwoor delijkheden die de zorg met zich meebrengt. Daarmee is de afgelopen jaren te gemakkelijk en te afwachtend omgegaan. De kwaliteit van de zorg staat mede om die redenen de laatste jaren fors onder druk. De overheid waardeert de zorg niet erg hoog als productie-activiteit. Dat krijgt de wetgever nu als een boemerang terug. Recente onderzoeken voorspel len bij ongewijzigd beleid grote problemen voor de zorgsector. De verwachting is dat in het jaar 2002 een tekort zal zijn van 12.000 verplegenden en verzor genden. In de jaren daarna kun nen de voorspelde tekorten zelfs nog verder en scherper op lopen door de toenemende krapte op de arbeidsmarkt. „De gezondheidszorg", benadrukt Van Pijpen, „moet kunnen blij ven concurreren met andere bedrijfstakken. Maar de vraag is of de sector die concurrentie aankan. Het tekort begint nu al dramatische vormen aan te ne men." Om het tij te keren rechtvaardi gen volgens Van Pijpen de voor genomen (patiëntvriendelijke) acties het ultieme doel. „Ver pleegkundigen gaan niet zo snel massaal de straat op", weet ze uit ervaring. „Hun loyaliteit aan de patiënten is heel groot. Maar daar zijn kennelijk - mede gelet op de grote actiebereidheid on der onze leden - grenzen aan." De laatste massale protestactie om een goede cAO af te dwin gen had plaats in '92. Werkon derbrekingen en stakingen ble ken toen een effectief middel. Van Pijpen hoopt dat het bij een protestmanifestatie blijft en hel pleit eerder wordt beslecht. „Mocht het tot acties komen, reken ik op begrip van het pu bliek. Iedereen heeft baat bij een goede gezondheidszorg. Dat zullen we straks ook voor het voetlicht brengen. Het is al leen jammer dat we dat op deze manier moeten doen."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5