'Leuker dan halve finale B-toernooi' ad Wijsman is leen knoeier altijd geweest Van den Broek overtuigend verder Sport SV thuis koelbloedig abrie favoriet bij Jumbo Van Duyn kan slechts hopen op nacompetitie Hasselbaink succesvol voor Leeds tegen Chelsea iNDERDAG 9 APRIL 1998 31 uur in de week met Mark Fleischeuer (zijn dorpsgenoot speelt in het eerste van Unicum red.) gespeeld. Lekker op tempo in de hal. Daar ben ik wel fitter van geworden." Zijn tegenstander van giste ren, Wouter Standaart, maakt ongetwijfeld meer uren. De nummer zeven van Nederland, die op het laatste moment een wildcard aanvroeg om mee te kunnen doen, had evenwel veel te stellen met Egberink. De linkshandige gravelbijter, die meer dan één keer is vergeleken met Thomas Muster vanwege zijn aanvallende stijl vanaf de baseline, kreeg de Voorschote naar niet in twee korte sets klein. In de eerste reeks brak Standaart in de vijfde game door de opslag van Egberink, om door te lopen naar 6-4. Een break in de eerste game van de tweede set, leek een snel einde te maken aan de aspiraties van de Unicummer, die niettemin toch fel van zich af bleef bijten. Nadat hij voor een opnieuw ge broken was, rechtte Egberink zijn rug om op zijn beurt te bre ken: 5-3. Daarmee was zijn kruit wel verschoten. Standaart pakte het eerstvolgende breakpoint en dus zijn eerste matchpoint: 6-3. Egberink kon er niet al te veel mee zitten al heeft hij een hekel aan verliezen. ,,Aan mijn wed- strijdmentaliteit heeft het nooit gelegen. In de training kan het wel eens niks zijn, maar zodra we om punten gaan spelen komt er iemand anders in me naar boven." Egberink zal de eerste zijn om toe te geven, dat hij tegen spe lers van het kaliber Standaart niet veel in te brengen heeft. Maar de 250ste plaats op de na tionale ranglijst die hij nu bezet, is beneden zijn niveau. In het verleden heeft hij meermalen bewezen, dat hij makkelijk mee kan met spelers die tussen de veertigste en de honderdste plaats bivakkeren. Hoogtepunt was de zege die hij op John van Lottum boekte tijdens de kwali ficaties voor de Open Leidse Kampioenschappen drie jaar geleden. De huidige Davis Cup speler stond op dat moment aan de vooravond van zijn in ternationale doorbraak. Egbe rink spotte destijds met diens reputatie. De Voorschotenaar krijgt echter nauwelijks de kans iets aan zijn ranking te doen. Zijn werk als tennisleraar staat het spelen van A-toernooien in de weg. Egberink, die vorige Gertjan Egbe rink heeft het tennis altijd met hockey gecombineerd. „Eigenlijk vind ik het beide even belang- rijk." FOTO HENK BOUWMAN week zijn B-licentie als trainer haalde, zodat hij nu bevoegd is om spelers van alle sterktes te trainen: ,,Ik heb vijf weken va kantie per jaar en daarvan ga ik er drie ook echt weg. Dan blij ven er twee weken over om punten te halen. Maar wat zoek ik nou nog als 26-jarige. Ik zal nog hooguit de tachtigste of ne gentigste plaats kunnen halen. En dan moet het nog meezitten ook. De laatste vijf A-toernooien die ik speelde, lootte ik steeds een hooggeplaatste speler. Net zoals vandaag. Het zou best leuk zijn om nog een keer A speler te worden, maar ik vind het belangrijker om tevreden over mijn spel te zijn. Zo'n wed strijd als vandaag vind ik ook leuker dan een halve finale van De toekomst van Egberink ligt in het trainersvak. Voorlopig blijft hij op Unicum, waar hij ressorteert onder hoofdtrainers Henk Janssen en Michael van den Berg, maar liever nog gaat hij elders als hoofdtrainer aan de slag. „Leiden is een mooi district met veel parken. Mis schien wil ik wel de kant van prive'-trainerop." Unicum trekt al sinds jaar en dag de meest talentvolle jeugd binnen het district aan, als ge volg van zijn competitieve uit straling. Op de vereniging is voor iedereen wel een sparring- partner voorhanden. Hoewel de relatie tussen de Leidse tennis- leraren en het district op zijn zachtst gezegd koel is te noe men, breekt Egberink toch een lans voor de gezamenlijke dis trictstrainingen, waar hij zelf ooit niet meer welkom was als gevolg van zijn destijds corpu lente voorkomen. „Je kan het als trainers nooit alleen en het district doet het ook wel goed. Het is een motivatie voor kinde ren en ze vinden het ook een eer. Dan gaan ze ook vanzelf beter spelen. Kijk maar naar mij. Toen ik niet meer mocht komen, ben ik een paar jaar ge stopt. Pas daarna kwam de mo tivatie terug." Mare Brand en Guido van den Broek hebben zich voorlopig als enige Leidenaars geplaatst voor de tweede ronde van het Unicum Paas A**- toernooi. Mark Fleischeuer komt nog in actie. Van den Broek overtuigde het meest. De Leid se student geneeskunde en kersvers A-speler won van Roland Pechler, de nummer 116 van Nederland. Van den Broek, zelf 74ste, stond per set een game af: 6-1 6-1. Brand, die net buiten de beste honderd spelers is te vinden als 107de, versloeg op zijn thuisbaan Mare Verhey (161): 6- 3 6-2. Jasper de Regt, ook nieuw als A-speler, had in Joost Winnink (20) een zware opponent. De Dekker-speler dolf met 7-5 6-2 het onderspit te gen de als tweede geplaatste Winnink. Martijn van den Berg hield Martin Oonk (66) een set lang bij: 7-6 6-2. OLTC'er Marco Visser kreeg weinig kans tegen mede-luckyloser Michael Vanherck uit België: 6-1 6-4. In het vrouwen toernooi trof Unicumse Caroline Stassen het niet in de als eerste geplaatste Barbara Jaspers (24): 6-3 6-2. Vandaag komen Heddy Boers, Barbara van der Gugten, Femke de Boer (allen Unicum) en Ruby Pennings nog binnen de lijnen. De Hille- gomse kwalificeerde zich gisteren en krijgt Boers tegenover zich. Die confrontatie wordt een reprise van de B-Mastersfinale van 1994, toen gewonnen door Pennings. olthuis naar TOP cfnheim Harry Nolthuis aangesteld als nieuwe trainer van de ksenheimse korfbalvereniging TOP. Hij volgt Harold Jellema I die na een conflict met de technische commissie onlangs kapte. Nolthuis is trainer geweest bij Archipel, LUTO, Diam- Ten is nu actief bij Swift Amsterdam. Wanprestatie Mexico otiaco Mexico heeft gisteren in een oefenwedstrijd tegen <?tawMiP Chileens clubteam een wanprestatie geleverd. De komende Berf-tegenstander van het Nederlands elftal verloor in Santiago 51 6-l|t5-l van Universidad Catolica. Het doelpunt van Mexico ,nHevSni op naam van Bernal. De positie van bondscoach Lapuen- ;n Brcè-ligt onder vuur. Bijl &9 :4Foikiste Paasregatta cadetten op De Kaag kaag» De koninklijke watersportvereniging De Kaag organi- JasPe4rtdit paasweekeinde voor de 25ste keer haar zeilregatta voor detten tot en met 16 jaar. Het jubilerende evenement is in de 80.000 p der jaren uitgebreid met de Olympia-jollen en de 420-klas- 6la2kPi De wedstrijden zijn zaterdag, zondag en maandag. Deelne- 6-1. rs komen uit onder andere België, Engeland en Nederland. 6-3, N ;od°™ an Dijk tekent voor onbepaalde tijd -tpNiNCEN» Trainer Jan van Dijk tekent bij FC Groningen een (Zwe/ikj-act voor onbepaalde tijd. Hij volgde begin deze maand jm Rijsbergen op nadat die door het bestuur op non-actief is gesteld. Eerder verwachtte Groningen-directeur Nijland dat 1 Dijk voor twee of drie jaar zou tekenen. Nu is besloten dat Voor onbepaalde tijd blijft bij de club uit het Oosterpark. :L. asketballers dadelijk weer winst voor basketballers Early Bird schakelde slim over op een zoneverdediging, in de wetenschap dat MSV door het ontberen van goede afstands- schutters daar altijd moeite mee heeft. Alleen Bart Koek vond af toe de basket, maar er kwam wel meteen een einde aan de run van MSV, dat door drie maal balverlies van Richard Au- gustinus vijf minuten voor het einde weer achter stond. Bransz zette zijn team met een dunk vlak voor tijd weer op voor sprong, maar van de vrije worplijn maakte de Purmerend- se veteraan Ruud Kroon gelijk. De laatste aanval van de Noord- wijkers leverde niets op, zodat bij 68-68 een verlenging nood zakelijk was. Via scores van Jeroen Koot nam MSV in de extra tijd direct het initiatief. Een mooie score van Augustinus op assist van Niek Bransz bracht de thuis ploeg vervolgens in veilige ha ven: 75-70. Via driepunters pro beerden de bezoekers nog terug te komen, maar vlak voor tijd vond Bransz met een lange pass zijn ploeggenoot Bart Koek, die met een verwoestende dunk de eindstand op het bord zette. Scores MSV: Bart Koek 21, Bransz 13, Jan Koek 11, Koot 10. 900.1 :an (B_=p s). 8. i MSV heb- spannende itrijd eindelijk eens de koel- ;ste getoond. De Noord- "n eigen huis 80-76 na verlenging van Itgegner' Early Bird. maakte het zichzelf, i de openingsfase, bui- on lastig. Er werd in de ediging te veel gegokt op de 'steal', waardoor de ploeg irmerend soms ongehin- kon aanleggen. Ook gros- de thuisclub in die fase in irlies. Pas toen Niek Bransz een paar goede acties wat liet aantekenen kon MSV 12-15 achterstand iets te- oen. Na tien minuten stond heel wat draaglijker 15-22 ;t scorebord, geroutineerde Early Bird echter voor rust (29-38) •rassen en speelde 'de kalmpjes uit. Pas in de helft kwam er wat vuur pel van de thuisclub. Via fast breaks kwam MSV, scores van Bransz, Zeger Leeuwen en de eindelijk herstelde Jan Koek, na tien lil r. Fi de n tig: 52-50. r het e d-motorcoureur dicht zich op NK-snooker titelkansen toe - d lz li NK de derde achtereenvolgen- wordt komend paas- einde het NK Snooker bij 'n de Warmondse Veer- afgewerkt. Terwijl dit iment nog ieder jaar aan :mers en (media) aan wint, is de regionale in- omgekeerd evenredig af men. Eén van de weinige uit de omstreken die tij- i finaledagen in actie ko- is de 41-jarige Leidenaar Wijsman. Als hij zijn huidi- in Warmond ten weet te spreiden, moet hij bij de veteranen tot de kansheb bers worden gerekend. „In prin cipe kan ik iedereen aan, maar dan moet alles meezitten. Het NK is vaak een loterij", voor spelt hij. Dat hij bij de veteranen uit komt, heeft niet alleen te maken met het feit dat hij de veertig is gepasseerd. „Op het hoofdtoer nooi heb ik weinig te zoeken. Daar lopen allemaal jonge jon gens rond die al vanaf hun tien de achter de tafel staan. Dan leg ik bijvoorbeeld een aardige break van pakweg achttien neer, gevolgd door een safety, om vervolgens een serie van ?rd ilverdediger Raymon Fabrie uit Rotterdammer start komend sweekeinde als de grote favoriet bij het Nederlands Kam- inschap snooker. Het toernooi, dat zijn twaalfde editie be- 1 en voor de derde keer op rij in Warmond wordt afgewerkt, t opnieuw een recordaantal deelnemers. De organiserende [p oker Billiard Association Nederland (SBAN) zag zich na i negenhonderd inschrijvingen opnieuw genoodzaakt om op chillende plaatsen in Nederland voorrondes te houden, i Warmond wordt vanaf morgen naast het hoofdtoernooi ge- den om de titels bij de veteranen (40-plus), vrouwen, junio- en koppels. Maandag worden de finales in de verschillende igorieën afgewerkt. De 24-jarige Fabrie, een van de drie pro- ionals die Nederland rijk is, heeft voor prolongatie van zijn concurrentie te duchten van de twee.andere broodsnooke- s, Mario Wehrmann uit Den Haag en Johan Oenema uit tga. Verder gelden als outsiders onder meer Edwin Hein- tfin (Cappele aan de IJssel), Reind Duut (Groningen) en het >jonge duo Sjaak Hofman (Ridderkerk) en Rolf de Jong (Ter- j den). e andere uittredende kampioenen zijn Karin van der Made 'sterdam) bij de vrouwen, Rolf de Jong bij de junioren, Don (Vlaardingen) bij de veteranen en het koppel Dikstra/Vos. inbreng uit de Leidse regio is kleiner dan ooit. Co Vrins, de Ise snookerpionier en voormalig Nederlands veteranenkam- 'n kwam niet door de eerste schifting. Hij was de eerste die eiden een snookercentrum startte. Terwijl het aantal zalen in egio sindsdien bleef stijgen, is daar in het deelnemersveld op X'K weinig van te merken. Zo schreef van de Leidse eredivi- ;t Snookerij 0 zich zelfs niemand in. „Het is duidelijk dat bij lichting snookeraars de animo tanende is. Dat is triest. War- J 's nota bene om de hoek, dan is het toch aardig om voor If te kunnen zien hoe je er landelijk voorstaat. Er zijn trou- n Swifi s wel aardig wat regiogenoten die in de verschillende cate- ecn aan de voorrondes hebben meegedaan, maar daar niet Brae ^een kwamen", aldus Co Vrins. tachtig om m'n oren te krijgen. Dat heeft niet veel zin." Snooker vormde voor Wijs man in eerste instantie niets meer of minder dan een gezellig tijdverdrijf nadat hij zijn echte passie, motorrijden, een jaar of tien geleden vaarwel moest zeg gen. „Ik ben er zo een die al als klein jongetje met een zelf op gevoerde Solex rondcrosste. Toen ik een jaar of negen was, ging ik voor het eerst naar de TT van Assen en was gelijk ver kocht. Tussen 1975 en 1987 heb ik twaalf keer aan dat evene ment meegedaan in de 50cc of 80cc klasse met een derde plaats als hoogtepunt." Met gemengde gevoelens kijkt hij terug op zijn periode als coureur. „Achteraf moet ik toe geven dat er meer had ingeze ten maar het, geld was regelma tig op. Samen met mijn zwager zaten we vrijwel dagelijks uren te prutsen en te experimenteren maar als het fout ging, dan was er vaak geen geld voor nieuw materiaal. Had je een slecht weekeinde, dan kon de schade tot tweeduizend gulden oplo pen. Per seizoen had je sowieso 18.000 gulden voor onderhoud nodig." Nadat hij afscheid had geno men van de wereld der ronken de motoren, onstond een gevoel van leegte. „Ik zat natuurlijk de hele week in mijn schuurtje te sleutelen en als dat wegvalt, heb je letterlijk weinig meer om handen", aldus de technisch medewerker van een firma in zeefdrukmachines die op zijn werk nog wel de nodige han denarbeid kon verrichten. „Ik ben altijd al een knoeier ge weest", zo omschrijft Wijsman zijn liefde voor techniek. De leegte is 'inmiddels voor een groot deel gevuld door snooker, de sport waarmee hij toevallig in contact kwam. „Eerst af en toe met een paar vrienden een potje spelen, voor de lol. Je deed twee uur over een frame. Bij mij ging dat al snel over in twee keer per week redelijk fanatiek snookeren en daarnaast nog een paar compe- Aad Wijsman: „In principe kan ik iedereen aan, maar dan moet alles meezitten. Het NK is vaak een loterij." FOTO MARK LAMERS titiewedstrijden." Die trainings - arbeid betaalde zich onlangs nog uit toen hij een hoog aan geschreven veteranentoernooi op zijn naam schreef. Het ko mende weekeinde verdedigt hij zo'n beetje in zijn eentje de eer van de regio tijdens het NK. Toch laat zijn verleden als 'techneut' hem niet helemaal los. De betere snookeraars heb ben bij hun keu-set een aan- schroefbaar verlengstuk voor als de speelbal ver van de band is verwijderd. Zo'n supplement kost ver over de honderd gul den, maar niet voor Wijsman. Hij haalde voor drie knaken een uitschuifbaar stuk kunststof bij de Gamma en knutselde daar mee een beter product in elkaar dan de officiële biljartmerken voor veel geld op de markt brengen. In het afgelopen decennium heeft de Leidenaar het ruige werk van leren pakken en de geur van brandstof en ge schroeid rubber ingeruild voor het subtiele spel van gekleurde ballen en gestreken hemden met singletje. Al bleek die over gang bij het voor hem op een deceptie uitgedraaide NK van twaalf maanden geleden nog niet helemaal vlekkeloos te zijn verlopen. „Ik had een keurige, paarse broek aan, die volgens mij aan de kledingvoorschriften voldeed. Omdat er op de zakken een paar kleine drukknoopjes zaten, liet de organisatie me niet toe. Moest ik snel in de Me ren wijk een nieuwe gaan kopen. Kostte me 140 piek. Ik was zó kwaad dat ik me niet meer op zijn spel kon concentreren en al snel werd uitgeschakeld." Katwijk-speler Peter van Duyn is voor de rest van de competi tie uitgeschakeld. Bij de mid denvelder is gisteren tijdens een kijkoperatie in het ziekenhuis uit zijn linkerknie een stukje van de buitenmeniscus verwij derd. De Leiderdorper verwacht zeker vijf tot zes weken niet aan spelen toe te komen. Een reden te meer voor Van Duyn om te hopen dat zijn ploeg kampioen wordt in de hoofdklasse A. „In de nacompetitie kan ik dan eventueel weer meedoen." De uitkomst van de medische in greep leverde voor Van Duyn geen verrassing op. De speler die zelf fysiotherapeut is, liep de knieblessure op in de wedstrijd tegen Velo. „Ik voelde meteen al dat het niet goed zat. Tijdens de kijkoperatie bleek dat de menis cus tot aan het kapsel was inge scheurd. Eenvijfde van de me niscus is weggeknipt", aldus Van Duyn. leeds anpGenk had dinsdag de eindstrijd al bereikt door een 0- 0 tegen Germinal Ekeren. Dat was genoeg na de 2-2 in de uit wedstrijd. Metz houdt de titelrace met Lens goed vol. De nummer twee in de Franse voetbalcompetitie won gisteren met 1-0 bij Guingamp. Lukic scoorde na een uur, waardoor Metz de ach terstand op de koploper weer terugbracht tot twee punten. Lens zegevierde dinsdag thuis al met 3-0 over Rennes. Olympi- que Marseille, de nummer drie. raakte twee punten verder ach terop door een gelijkspel tegen Paris Saint-Germain. De ruim 57.000 toeschouwers zagen geen doelpunten. Celtic heeft gisteren beter uitzicht gekregen op de eerste landstitel in tien jaar. De ploeg van Wim Jansen won zelf het lastige inhaalduel uit bij Kilmar nock met 2-1 en naaste concur rent Heart of Midlothian liet voor eigen publiek twee punten liggen tegen Motherwell: 1-1. Celtic heeft nu drie punten voorsprong op Glasgow Ran gers, dat niet in actie kwam, en vier op Hearts. Henrik Larsson opende de score voor Celtic in de 19de minuut. Burke deed de voorsprong door de treffer van de oud-Feyenoorder vijf minu ten voor rust teniet. Donnelly maakte tien minuten na de her vatting het beslissende doel punt. Leeds sluipt steeds dichter naar de top in de Engelse premier league en dankt daarbij steeds vaker zijn Nederlandse aanval ler Jerrel Hasselbaink. 'Jimmy Floyd', zoals zijn voornamen op het wedstrijdformulier luiden, scoorde gisteravond in de wed strijd tegen Chelsea opnieuw tweemaal. Leeds won met 3-1 Hasselbaink had al na acht minuten succes. Charvet had nog geen 120 tellen later het antwoord namens Chelsea klaar. Wetherhall bezorgde Leeds halverwege de eerste helft opnieuw een voorsprong. Vlak na rust besliste Hasselbaink het duel met z'n dertiende treffer van het Club Brugge heeft met de nodige moeite de kans op de 'dubbel' intact gehouden. De aanstaande landskampioen be reikte gisteravond de finale in het toernooi om de Belgische voetbalbeker ten koste van Ex celsior Moeskroen. In de eindstrijd op 16 mei ontmoet Club Brugge Racing Genk. De ploeg van Erik Gerets was voor eigen publiek in de eerste wed strijd niet verder gekomen dan 1-1. Tot de 66ste minuut keek de lijstaanvoerder in de compe titie tegen een 1-0 achterstand aan. De in de rust ingevallen Se- negalees Fadiga voorkwam met twee fraaie treffers het onheil van uitschakeling. Gertjan Egberink verlaat A-toernooi Unicum met opgeheven hoofd Zo gauw het rood van het gravel weer betreden kan worden, moet Gertjan Eg berink veranderen van slaghout. Op dat moment heeft hij zijn laatste bal als hockeyer van Forescate ge slagen en treedt hij binnen de lijnen als tennisser van Unicum. Het is wel eens anders geweest, maar de laatste jaren staat tennis op de eerste plaats. Gisteren bleef de Voorschotenaar in zijn eerste optreden op het Paas A**-toemooi van Uni cum met lege handen staan. Titelfavoriet Wouter Standaart versperde hem de weg naar de tweede ronde (6-4 6-3), maar niet temin voelde Egberink zich prima. „Het ging best wel aardig voor de eerste keer dat ik buiten speelde." LEIDEN GERTJAN VAN GEEN Afgelopen zondag kwam Egbe rink voor de laatste keer binnen de lijnen als hockeyer. Aan staand weekeinde ligt de com petitie stil en volgende week gaat de 26-jarige Voorschote naar aan de slag in het tweede team van Unicum in de tweede klasse. De full-time tennisleraar kan zijn hockeyvrienden dit jaar met een gerust hart achterlaten. De veelscorende spits leidde zijn ploeg naar een voorsprong van acht punten op de ranglijst met nog vier duels te gaan. Bo vendien heeft Forescate een dermate gunstig doelsaldo dat de titel in de eerste klasse offi cieus een feit is. Egberink heeft het tennis al tijd met hockey gecombineerd. „Eigenlijk vind ik het beide even belangrijk. Bij het tennis gaal het om de eigen prestatie en bij hockey om het team. Die gezel ligheid mis ik bij het tennis. Kijk maar naar het A-toernooi hier. Er is bijna niemand." Egberink is op beide gebieden altijd een talent geweest. Tennis gaat hem net als hockey ogen schijnlijk als vanzelf af. De Voorschotenaar hoeft niet bo venmatig veel te trainen en stond deze winter voornamelijk op de tennisbaan omdat lesge ven zijn beroep is. „Ik heb van december tot februari wel twee

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 31