sport Ajax kan zich gaan opmaken voor feest hjlevens voelt zich verraden door ploegmaat schaike privéchauffeur Machlas wijst Vitesse tegen slap Volendam de weg eertien voetballers enomineerd voor Gala Eijkelkamp krijgt bij Ullrich stapt weer af fcipun - ...li... - NDERDAG 9 APRIL 1998 fcah geeft Milan hoop AMSTERDAM GPD ftANGeorge Weah heeft AC Milan gered in de eerste finale- dstrijd van het toernooi om de Italiaanse voetbalbeker tegen do: 1-0. Die cup kan het seizoen van de club van Kluivert, or een liesblessure niet inzetbaar maar wel op de bank, nog Iden. De Liberiaanse spits gaf Milan hoop door in de laatste nuut het enige doelpunt te maken tegen een beter spelend do. Of dat genoeg is, is sterk de vraag. Het duel werd ontsierd or een enorme vechtpartij in de rust. Lazio-supporters raak- i slaags met de politie. foto ap j it. jury van het Leids Voetbal- heeft veertien spelers ge dineerd voor de verkiezing Leids voetballer van het Uiteindelijk blijven drie Iers over. Op 23 mei tijdens persconferentie in eetcafé bes maakt juryvoorzitter Jansen de drie voetballers jnd, die om de opvolging Marco Akerboom gaan len. Op vrijdag 5 juni in day Inn wordt door de ju- iert Jansen, Rob Onderwa- en Gertjan van Geen) de n van de winnaar open gemaakt. Akerboom is gens nog in de race voor oofdprijs van het Henk de ter-Voetbalgala. ^ndere kanshebbers voor erste plaats zijn Cees van ;eren, Henk Langemaat irthur van Orssagen. De te twee staan met ARC de kop van de zaterdag- dklasse. Van Tongeren, laar van de eerste uitgave het Voetbalgala, draait bij Lugdunum op volle ten. Outsiders zijn Richard ineweg (Lisse) en Edwin )ers (Katwijk). prijzen worden uitgereikt U-rijder helpt in Gent-Wevelgem mee aan ontsnapping winnaar Vandenbroucke door twee Leidse voetballers die momenteel actief zijn bij NAC in de eredivisie: Glenn Helder en Jeffrey van As. Zij zullen ook de prijs voor het beste talent, de beste trainer, de beste club en de vrijwilliger van het jaar uitreiken. Genomineerden Dave de Heiden, Marco Aker boom (beiden UVS), Arthur van Orssagen, Henk Lange maat (ARC), Richard Groene- weg (FC Lisse), Edwin Robbers (Katwijk), Cees van Tongeren (Lugdunum), Herman en Hans van Marwijk, Richard Koldenhof (Docos), Johan Tes- ke, Robin Verhoeven (Leiden), Pieter van Schie (Lugdunum zaterdag) en Danny Verplanc- ke (LFC). Talenten Wesley Slingerland, Alan Campfens (Rijnsburgse Boys), Maarten Bak (ADO Den Haag), Jeroen Kriek (Leiden) en Arjan Ciere (Docos). Trainers Wim Visser (Docos), Peter Slingerland (FC Rijnland), Arie Lagendijk (Ter Leede), Ruud de Groot (ADO Den Haag) en Fred Filippo (Leiden). De vlag kan, wat Ajax betreft, volgende week zondag uit in het Groningse Oosterpark. Het is geen gelukkige loca tie, zeker niet voor een feest. Politie en justitie in het ho ge noorden zijn gewaarschuwd. Ajax won gisteravond in de Arena met 4-0 van Sparta en heeft, vijf wedstrijden voor het einde, nog vier punten nodig om, na een jaar al weer, de troon van PSV over te nemen. Paaszaterdag komt Heerenveen naar Amsterdam. Bij een zege kan een week later in Groningen met een gelijkspel worden vol staan. den zouden lang in hun oude fout vervallen. Teveel van al het moois stierf in schoonheid. Bij Ajax vierde Babangida zijn rentree in het basiselftal. In goe den doen was de Nigeriaan nog allerminst. Ook al was hij even eens verantwoordelijk voor de vierde treffer. Op Laudrup na verscheen trainer Olsen met zijn sterkste formatie. De Deen was geblesseerd aan de kuit, Hoekstra verving hem naar be horen. Eindelijk kreeg de klas sieke linksbuiten weer een kans op de positie waar hij thuis hoort en gelukkig was hij in de 54ste minuut met zijn doelpunt (3-0). Eerder al had Arveladze voor 2-0 gezorgd. Sparta trad de koploper met bravoure tegemoet. De tactiek van trainer Van der Zee (één op In theorie kunnen de Amster dammers op eerste paasdag al beslag leggen op de 27ste titel in de geschiedenis van de club. Die middag moet PSV naar Sparta en kan zich daar niets meer permitteren, nog geen ge lijkspel. Na het echec van de Eindhovenaren, dinsdagavond in Maastricht, is niets uitgeslo ten. Gezapig en frivool, opmerke lijk ontspannen doch zelden bloedfanatiek, manifesteerden de aanstaande kampioenen zich gisteravond voor het eigen publiek, dat al na drie minuten opveerde na een slalom (van Arveladze) en het doelpunt (van Babangida). De avond beloofde onmiddellijk veel, maar de hei één) was dapper en, zeker gelet op de onervarenheid van de jonge verdedigers, niet zonder risico's. Jaliens, Marilia (later Noorlander) en Van der Meer werden zwaar beproefd, soms te zwaar. Bovendien ontbeer den de Rotterdammers routine. De veteraan Groenendijk was geblesseerd, zijn generatiege noot Jalink geschorst. Het maakte onder meer de weg vrij voor Kayis uit het tweede. De jury riep na afloop Richard Witschge uit tot de beste man van het veld. Scheidsrechter Reygwart was de slechtste, al thans in de ogen van de toe schouwers en de meeste Ajacie- den. Reygwart annuleerde op slag van rust een mooi doelpunt van Oliseh, een schitterende vrije trap rechtstreeks in de kruising. De helft maakte onder luid applaus en toejuichingen een complete ereronde om ver volgens te constateren dat het feest niet doorging. De scheids rechter had een indirecte vrije trap bedoeld en het speet hem vermoedelijk zeer. Lang hield het team van Van der Zee stand. Kort na rust stortte het Rotterdamse bolwerk evenwel in, compleet. Het was dat een aantal Ajacieden Shota Arveladze (rechts) had met een doelpunt een belangrijk aandeel in de 4-0 zege van Ajax op Sparta. (Litmanen, Arveladze, Mc Carthy) zich overdreven tiere lantijnen veroorloofden, een nederlaag met aanzienlijk gro tere cijfers zou Sparta ongetwij feld ten deel zijn gevallen. Coach Van der Zee: „Om te gen Ajax een kans te maken moet je in topvorm zijn. Ajax scoorde na rust drie doelpunten in vijf minuten tijd en toen was het gebeurd. We zijn overklast." Collega Olsen was ondanks de grote overwinning geen te vreden mens. „Ik moet realis tisch zijn. Het was een matige wedstrijd met van onze kant veel te veel balverlies. Sommige spelers hebben het te gemakke lijk opgevat." foto GPD Ajax: Van der Sar; Melchiot. Blind (81. Sier), Oliseh en Frank de Boer; Ronald de Boer, Litmanen (78. Rndy) en Wit schge; Babangida, Arveladze en Hoek stra (61. Bennt). Sparta: Jansen; Jaliens, Marilia (18. Noorlander), Gerard de Nooijer en Van der Meen Nieuvvenburg, Van der Laan en Kayis; Renfurm (88. Mourad), Den nis de Nooijer en Den Dunnen (65. Aandewiel). ARNHEM «ANP Het nieuwe stadion Gelredome doet Vitesse voorlopig goed. De ploeg van trainer Henk ten Cate boekte gister avond de derde zege op rij. Hekken sluiter Volendam was kansloos in Arn hem: 6-0. Vitesse blijft door de klinkende zege in de race voor de derde plaats. Top schutter Machlas maakte drie treffers. Hij bracht daarmee zijn competitieto taal op 29, in 27 wedstrijden. Volen dam kwam in Arnhem weer een stapje dichter bij de eerste divisie. Vitesse verdeelde het spel en heer ste. Eerst scoorde Machlas met enig geluk uit een voorzet van Sturing. La ter had ook Curovic succes met een kopbal. Na de pauze ging Vitesse rustig door met aanvallen en scoren. Machlas bracht 3-0 op zijn naam. Daarna bouwden Perovic, opnieuw Machlas en Reuser de score verder uit. Utrecht - Fortuna Sittard Trainer Mark Wotte zit bij FC Utrecht weer wat rustiger op de bank. De op volger van Ronald Spelbos begon moeizaam bij zijn nieuwe club. Maar de overwinning van afgelopen zondag bij FC Twente (1-2) werkte bevrijdend. Gisteren moest in de Galgenwaard ook subtopper Fortuna eraan geloven: 1-0. Het was de vierde zege onder Wotte. FC Utrecht kan daardoor de competitie tamelijk ontspannen afma ken. Het doelpunt kwam op naam van clubtopscorer Mols, zijn vijftiende dit seizoen. De wedstrijd was in de eerste helft het aankijken niet waard. Beide ploe gen hielden elkaar goed in evenwicht. Het spel concentreerde zich op het middenveld. Uitgespeelde kansen de den zich niet voor. Voor de 12.000 toe schouwers viel er daarom weinig te ge nieten. Kool moest nog met de rode kaart naar de kant na een harde charge op Jean-Paul de Jong. FC Twente - Willem II FC Twente heeft gisteren de Europese illusies van Willem II verstoord. De Til- burgse verrassing van de eredivisie verloor in Enschede met 2-0. FC Twen te beëindigde een reeks van drie mati ge wedstrijden. FC Twente kreeg in de eerste helft vele kansen. Sumiala, Steinmann, Ten Hag, Bosman, weer Sumiala en De Vries scoorden niet. Dat lukte wel De Witte. De Belg volleerde op slag van rust vanaf de rand van het strafschop gebied raak. Binnen een kwartier na de hervat ting kreeg Willem II in één aanval vier kansen op de gelijkmaker. FC Twente ontsnapte, met kunst- en vliegwerk. In de 66ste minuut besliste Sumiala de wedstrijd. Uitblinker De Witte omzeil de de buitenspelval en stelde de Fin in staat de 2-0 te maken. Willem II kon in Enschede de hoge positie op de rang lijst niet waar maken. De Graafschap - Roda JC Theo Vonk heeft Roda JC nog niet in betere doen gekregen. Vijf competitie wedstrijden met de nieuwe trainer op de bank leverden de Limburgers drie punten op. Gisteren werd het degrada tiegevaar na de nederlaag tegen De Graafschap (2-0) urgent. Roda JC kwam met aanvallende be doelingen naar Doetinchem. Ongeluk kig was de manier waarop de bezoe kers na vier minuten op achterstand kwamen. De bal kaatste na een mis lukte vrije trap van Godee voor de voe ten van Gerritsen, die de 1-0 maakte. In de 38ste minuut zorgde Viscaal na een counter voor de tweede treffer. Bij Roda JC was vooral Peeters enke le keren dicht bij een doelpunt. De lan ge Belg had in de eerste helft pech met een kopbal tegen de lat en een schot net voorlangs. NEC -RKC NEC is een heel eind op weg naar ver lenging van het verblijf in de eredivisie. De Nijmegenaren wonnen, met enig geluk, voor eigen publiek van RKC, ook alleen gebaat bij een zege: 2-1 NEC begon voortvarend. Bekomen van de schrik nam RKC gaandeweg het initiatief over. Al was het doelpunt van Nielsen, na een klein half uur. nog niet helemaal verdiend. Wel mooi. De Waalwijker knalde van een meter of twintig hard in de bovenhoek. RKC bleef beter en leek drie minuten later al op 0-2 te komen. Leek. De aanval via Van Diemen en Petrov was goed, de afwerking door Rommedahl ook. Maar ook hij stond buitenspel, oordeelde Van Meerkerk. De tweede viel even later aan de an dere kant: 1-1 door Van Eijkeren. Hij zou ook de winnende treffer maken. Uit een strafschop. NEC kreeg die ver in de tweede helft nadat Van Zundert Poutilo een onnodige duw had gege ven. Poutilo ontving in het duel de ro de kaart (twee keer geel). Heerenveen - Groningen FC Groningen is zich ten volle bewust van de situatie op de ranglijst. De inzet en het spel tegen Heerenveen waren daar gisteravond in het Abe Lenstra stadion het bewijs van. De beloning was met 1-1 echter wat karig. Het pu bliek voelde zich wel winnaar. De voorsprong van Groningen bij rust was terecht. Nadat Hugo tegen de paal had geschoten, zorgde Magno toch voor 0-1. Heerenveen stelde daar niet veel tegenover. Het bleef bij een aardige doelpoging van Pahlplatz (safe Lodewijks) en twee smeekbeden om een strafschop. Het toespraakje van De Haan in de pauze had effect, maar de gelijkmaker kwam niet zonder geluk tot stand. Sa- mardzic wurmde zich op onnavolgba re wijze langs twee man en stelde Van Nistelrooy in staat voor 1 -1 te zorgen. OEM» FRED SEGAAR ovenbeenspieren voelden dan ooit en de kabels in uiten waren zelden eerder )rononceerd als de dagen fgaande aan Gent-Wevelg- :roen Blijlevens had zich ooit zo sterk gevoeld als in ïloop naar de Vlaamse se- A assieker. aankomt in het Holiday Jan Gent, daags voor de trijd, ontdekte ploegleider Priem onmiddellijk dat •rinter in de vorm van zijn is. Dus kon hij de tacti- bespreking kort houden. ■3 zou alles op de sprint zet- en daarin uiteraard de •Blijlevens spelen, dezelfde ruimte bevond 'P dat moment een ploeg- >t die het gevoel van zijn an herkende: Lars Mi- sen. De Deen is in de van zijn leven en won de bijd al eerder (1995). Toen meldde dat de ploeg tot ilometer voor de streep al- het werk diende te stellen ïloton bij elkaar te houden nde Blijlevens in een mas- iprint optimale winstkan- bieden, ging hij slechts rprotest' akkoord. Michaelsen was echter houden, gistermiddag op tamse wegen tussen Gent evelgem. Hij deed denken ve en paard dat te lang op eeft gestaan. Dat hij in het a n v Prong van Frank Vanden- *e op het moment dat de 5 winnaar naar de ontsnap- Mattan wipte - dat paste m de overeenkomst. De dacht daarna ten onrech- .^i'bi te hebben gevonden tögjBpjn eigen kansen te rijden 'c afspraak te vergeten. In plaats van in het wiel van zijn mede-vluchters te gaan hangen, werkte hij volop mee aan het welslagen van de ontsnapping. Veertien kilometer voor het ein de. Als de 29-jarige renner het karwei had afgemaakt, hadden Priem en Blijlevens hem ver moedelijk alles vergeven. Maar Michaelsen - een avonturier, een strijder - zat in een door twee Mapei-renners bereide sandwich. Het lag voor de hand dat kop man Vandenbroucke en knecht Mattan om de beurt zouden de marreren in een poging de Deen kwijt te raken. Michael sen, de sterkste van de drie, rea geerde twee keer op een sprong, maar moest het antwoord schuldig blijven toen Vanden broucke twee kilometer voor de finish wegsprong. Hij moest ge noegen nemen met de tweede plaats. Jeroen Blijlevens reageerde verongelijkt, onmiddellijk na af loop van de wedstrijd waarop hij zijn zinnen had gezet. „Heeft Michaelsen op kop gereden? Dat is heel lullig. De afspraak was dat we zouden proberen de groep bij elkaar te houden. Het laatst woord is hier nog niet over gezegd." Formeel had Blijlevens gelijk: afspraak is afspraak. Maar was de kans dat Michaelsen Van denbroucke en Mattan zou ver slaan niet groter dan dat Blijle vens de sprint van de groep van dertig zou hebben gewonnen? Op Tom Steels na waren alle topsprinters (Zabel, Cipollini, Moncassin, Baldato) in de groep vertegenwoordigd en hoe vaak verslaat Blijlevens de com plete spurt-elite? Priem: „Lars had in het begin niet volop moeten meewerken de voorsprong uit te bouwen. Toen dat eenmaal was gebeurd, maakte hij de fout te blijven zit ten toen Mattan eraf werd gere den. Dat was het moment al leen met Vandenbroucke verder te gaan. Had ik hem dat nou maar kunnen zeggen, maar ik mocht er niet bij in de finale. Lars is te enthousiast geweest, het is een jongen die je met een touw moet vasthouden. Viel de TVM-ploeg gistermid dag uiteen als gevolg van ge schonden afspraken, het suc cesvolle Italiaanse/Belgische Mapei brokkelt af door chauvi nisme. Op het moment dat de renners van Patrick Lefèvere aan een zegetocht bezig zijn op het Vlaamse land - Museeuw won eerder de E3 Prijs, de Bra bantse Pijl en de Ronde van Vlaanderen - werd in Italië be kend dat de succesvolste ploeg van de afgelopen jaren aan het einde van dit seizoen ophoudt te bestaan. Manager Beppe Saronni, de oud-wereldkampioen, heeft al eerder laten doorschemeren dat hij moeite heeft Italianen (Balle- rini, Zanini, Tafi) in dienst van Belgen (Vandenbroucke, Mu seeuw) te laten rijden. Het was de reden dat hij Mattan niet in Milaan-SanRemo liet vertrek ken. Saronni zou de jongelingen De Grande en Figueras alsmede Tonkov en Zanini willen mee nemen naar een nieuwe spon sor. Mapei-directeur Giorgio Squinzi wil met een andere ploeg onder dezelfde naam ver der, ook al zoveel mogelijk met Italianen. Ivan Gotti zou kop man moeten worden. Dus is de toekomst van de Mapei-Belgen Peters, Mattan, Leysen, Mu seeuw, Steels en Vandenbrouc ke onzeker. ENSCHEDE GPD René Eijkelkamp blijft nog een jaar bij Schaike 04. En dat is verrassend, want de slanke aanvaller had dit seizoen al heel vaak te kennen gegeven dat hij van een contractverlen ging zou afzien, omdat het rei zen en trekken hem tegen ging staan. Vooral de ritten tussen woonplaats Hoonhorst en Gel- senkirchen braken hem op. Maar Schaike wilde hem niet kwijt en bedacht een simpele oplossing: het huurde een chauffeur in die René dagelijks als een minister kan vervoe ren. Zijn naam: Harold Eijkel kamp, de broer. „Ik had zwaar de pest gekre gen in die ritten naar Duits land. En steeds logeren in een plaatselijk hotel zag ik ook niet zitten. Daar stond tegenover dat ik het voetballen zelf en de club Schaike nog steeds fan tastisch vind. Elke keer spelen voor zo'n 60.000 toeschou wers, dat geef je niet zo maar op. Ik ben dan ook blij dat Schaike mijn broer als chauf feur heeft willen inhuren", stelt Eijkelkamp. Broer Harold zegde er moeiteloos zijn baan als vertegenwoordiger bij een bouwbedrijf voor op. „Kun je hogerop?" vroeg zijn baas bij het indienen van het ontslag. „Ja", antwoordde hij, „ik word chauffeur." De baas begreep er niets van. Hoe kon iemand voor één jaar zomaar een goe de job eraan geven. Harold krijgt in Gelsenkirchen voor de tijd dat hij op mij moet wach ten, werk in het bouwbedrijf van een sponsor. Zo leert hij er ook nog Duits bij. Daarna ziet hij weer verder zegt de op geluchte Eijkelkamp. VIANA ANP Frank Vanden broucke komt juichend over de meet in Wevelgem. foto reuters Pascal Hervé heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Baskenland gewonnen. De 33- jarige Fransman versloeg na een rit over 212 kilometer van Bal- maseda naar Viana zijn mede vluchter Inigo Cuesta, die de leiderstrui overnam van zijn ploegmakker Laurent Jalabert. De Italiaan Zanini voerde op 1.38 een groep achtervolgers aan, onder wie Michael Boogerd die als 22ste eindigde. In het algemeen klassement neemt de Hagenaar de achtste plaats in op ruim één minuut. Tourwinnaar Jan Ullrich stapte na dertig kilometer op de eerste helling af. Cuesta en Hervé waren op de Alto de Orduna (eerste catego rie) na 40 kilometer in gezel schap van de Spanjaard Arrieta en de Zwitser Jeker op de vlucht geslagen. De twee laatsten wer den gelost. Cuesta kreeg van ONCE-ploegleider Saiz permis sie voor eigen kans te gaan. Hervé mocht de rit winnen, Cuesta kreeg de leiderstrui. Ullrich zat toen al lang en breed in de ploegleiderswagen van Rudy Pevenage. De afgelo pen twee dagen was de Duitser al op een half uur achterstand gereden. „Ik kan het nog niet opbrengen", zei de uitgeputte Telekom-renner.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 29