Prie wethouders n Jacobswoude Afscheid zonder poespas Gaveshi teelt groenten zonder kunst en vliegwerk If och Zalmsnip bejaarden Rijn Veenstreek Veiling heeft geen plaats voor paaspop Werkstraf voor poging inbraak bij juwelier DE BOER OP Alphen wil hangplek en skatebaan JNDERDAG 9 APRIL 1998 •A 'er De Lange ruimt het veld voor Vink Doven 990 groot. I noord: •ordelij gevot -9 grajobsvvoude is er uit. De komende vier jaar vormen het on ookL de WD en Gemeentebelang het college. De nieuwe tj .thouders worden Chris Vink (CDA), Mieke Dambrink ;rd. Dafo) en Jaap Haasbroek. Rond Pasen hopen de partijen de zor^reenstemming te bereiken over het nieuwe college- Wel sigramma. onwea jbswoude en ^Ibértminkhorst veel ei et we, Bloei ),9 gr; hebben besloten om het maar met zijn drieën te zegt Th. van Wieringen, [erhandelaar namens de ;ten-democraten. „Ik kan loera roepen, maar zo voel >t niet. Met drie wethouders niet alles op." WD kijkt anders tegen het Itaat aan. „Dit is het beste Jacobswoude", zegt Dam- „Hierop had ik gehoopt. 2 Jenk dat het beter is dat er partij is die buitenspel it te staan. En met drie wet- lers kunnen we de werk- beter over de portefeuilles leien." it CDA is nooit voorstander ;est van een uitbreiding van het college. Gemeentebelang drong daar juist op aan en lonk te openlijk naar de WD, die tot nu toe zes jaar in de oppositie had gezeten. Met een breder college was het ook gemakkelij ker om vernieuwingen door te voeren. De partij wil naar een meer open vorm van besturen toe. De oppositie telt nu alleen nog eenling Peter van Hoesel van D66. Met de vorming van de nieu we coalitie komt een einde aan een moeizame onderhande lingsperiode. De onderhandelingen hebben twee nieuwe, vérrassende na men opgeleverd. Voor het CDA neemt niet wethouder Cees de Lange zitting in het college, maar Vink. Dat De Lange uit Woubrugge komt, heeft een grote rol gespeeld, zegt Van Wieringen. Uit dat dorp komt namelijk ook Haasbroek en alle partijen streefden naar een evenwichtige verdeling van de wethouders over de kernen. De Lange moet ook het veld rui men omdat, zo geeft Van Wie ringen toe, 'het de laatste tijd niet zo aardig liep'. De porte feuille van De Lange gaat naar Haasbroek. Tweede opmerkelijke kandi daat is Dambrink. Marijke Keu- ne was lijsttrekker en gold als voornaamste wethouderskandi daat van de liberalen. Keune woont echter in Leimuiden, waar ook Vink vandaan komt. Voor Dambrink (Rijnsaterwou- de) is de keus voor haar niet zo verrassend. „Ik had die ambitie al vrij lange tijd. Intern hadden we twee kandidaten." Haasbroek wordt in elk geval wethouder ruimtelijke ordening en milieu. Dambrink krijgt wel zijn en onderwijs en de porte feuille openbare werken gaat naar Vink. De precieze invulling van de portefeuilles volgt later. yhen vindt regeling Rijk krom Hm AAN Elders et onwe 12 gra: ile buiei eerst af nu it het DEN RUN MARUN KRAMP tense bejaarden, kamerbe- lers en verstandelijk gehan- pten komen toch in aan- dng voor de Zalmsnip. De teente heeft alsnog besloten deze inwoners mee te laten iteren van de 100 gulden inverlichting van het Rijk nu t dat Alphen hiervoor vol- 1(3,1 ide geld krijgt. Zij houdt na- Ijk na aftrek van de uitkering lelastingplichtige huishou- 150.000 gulden over. sze ommekeer in het beleid volgens wethouder S. Ly- 'eens te meer aan hoe i de regeling van het Rijk yczak ergert zich eraan dat Rijk geen objectieve criteria gesteld voor de extra uit- ïg. „Elke gemeente moet allemaal maar uitzoeken en Deren. Strikt genomen kan niet eens wat wij doen, die pen zijn namelijk niet be- ngplichtig." raatje taal krijgt Alphen 2,8 mil- van het Rijk voor lokale inverlichting. Aanvankelijk i de gemeente de opdracht rlijk en besloot het extraatje n uit te keren aan mensen asten betalen, dus de belas- jlichtigen. Bewoners van orgingshuizen, leefgroepen tudentenhuizen vielen bui de boot. De gemeente kreeg )p forse kritiek van de bij- dwinkel. Directeur S. Beijer 1 dat juist de zwakste groe- de honderd piek het best len gebruiken. Daarbij be- »n steeds meer andere ge iten om deze groepen mee cenen. blijkt dat Alphen ander- ton overhoudt, gaat het Dg over tot uitbetaling aan groepen. Het extra werk liermee gepaard gaat (kos- 25.000 gulden) haalt de ge- nte uit het Zalmsnip-bud- Van de rest van het bedrag ongeveer dertigduizend en ten goede aan de bejaar- en verpleegden, rstandelijk gehandicapten en het bedrag niet volledig •keerd. Zij krijgen per leef- p 100 piek, aangezien de roep (120 in totaal) be- uvvd kan worden als één houden. De 'snippen' wor- overigens niet doorbetaald de betreffende bewoners, rijde ka ürectie van Hooge Burch, 'peratui 'nste^'ng voor verstandelijk gehandicapten, wil de uitkering in de activiteitenpot stoppen. Om de kamerbewoners, waarvan Lyczak het aantal schat op ten hoogste 830, te bereiken neemt de gemeente contact op met de kamerverhuurbedrijven en advertenties plaatsen. Al phen blijft dus binnen het bud get. De 'belastingplichtige huis houdens' kunnen het extraatje deze maand nog verwachten. Dan ontvangen zij namelijk de rekening van de afvalstoffenhef fing waarop de snip in minde ring is gebracht. De overige groepen.laijgen de snip later. Aanbieding geldt t/m aanstaande zaterdag Wethouders weigeren lintje bij vertrek RUNWOUDE MARUN KRAMP Doorzettingsvermogen, mede menselijkheid, en een luiste rend oor. Dat hadden de twee wethouders die gisteren af scheid namen van de Rijn- woudse politiek met elkaar ge meen. Ook kun je van zowel Gé Hoogendoorn als Toeti Voren kamp zeggen, dat ze niet altijd even gemakkelijk waren. Zo staan Hoogendoorns aanloop jes waarin ze anderen buiten spel zette in het geheugen van PvdA-fractievoorzitter Cees de Best gegrifd. Ter ere van haar afscheid liet hij de dreigende zinsnede 'want het kan toch niet zo zijn dat' nog een keer klinken in de raadszaal. Meer raadsleden haalden ook Voren kamps verbale kwaliteiten aan bij haar afscheid. „Het was niet altijd even makkelijk om te begrijpen wat je bedoelde", vertelde Gerda Geenjaar, haar voorgangster. „Soms ging je in een discussie van de ene naar de andere kant om uiteindelijk weer in het midden uit te komen." Die breedvoerigheid van Vo renkamp vond ook Jacco Mat- ze (SGP/RPF) herkenbaar. „Hoe jij in een korte tijd een stortvloed van woorden over ons kon uitstorten. Mijn voca bulaire is in deze periode aan merkelijk verbreed. Ik wil niet zeggen verbeterd, want daar voor houd ik toch te veel van het simpele Nederlands." De Best wist nog wel een aantal termen te bedenken waarop Vorenkamp het patent leek te hebben, zoals 'voortschrijdend inzicht' en een 'evaluatie- en sturingsinstrument'. Hoogendoorn en Voren kamp konden de plaagstoten waarderen. Het afscheid viel hen niet gemakkelijk, maar het was voor beiden een welover wogen besluit om zich na res pectievelijk zeven en elf jaar wethouderschap terug te trek ken uit de Rijnwoudse politiek. Hoogendoorn begon als eerste wethouder na de gemeentelij ke herindeling met de porte feuille welzijn. De periode daarna pakte ze ruimtelijke or dening aan. Dat lag haar be duidend beter, concludeerde burgemeester Boelen gister avond. Hij zag haar groeien, zei hij en betreurt het daarom dat ze vertrekt. „Maar sommi gen zeggen dat je op je hoogte punt moet weggaan." Ook Vorenkamp had een moeilijke stqjt. Als wethouder derzoek, het gemeentelijk rio- van Koudekerk aan den Rijn lerings plan. de herindeling Wel bloemen, maar geen lintjes voor de scheidende wethouders Toeti Vorenkamp (links) en Gé Hoogendoorn. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Raadsledeni gedecoreerd Marijke Balk, Gerrit van Boste- len en Maarten van Leeuwen hebben gisteren bij hun af scheid van de Rijnwoudse raad de koninklijke onder scheiding 'lid in de orde van Oranje Nassau' ontvangen. Al le drie kregen ze het lintje van wege hun lange staat van dienst als raadslid. Balk is al vanaf 1981 actief in de gemeenteraad. Voor de herindeling van 1991 deed zij dit werk in Benthuizen. Van wege de verkiezingsnederlaag van D66 keert zij niet terug in de raad. Van Bostelen is al vanaf 1972 voor het CDA actief. Hij zette zijn eerste schreden in de lokale politiek in Koudekerk aan den Rijn en was daar ook vijfjaar wethouder. Van Boste len trekt zich om gezond heidsreden terug. SGP-er Van Leeuwen begon in 1979 in Benthuizen. Daar bekleedde hij acht jaar het wethouder schap. Van Leeuwen stopt omdat hij voor zijn werk naar Dintel- oord verhuist. Naast deze drie raadsleden namen ook Maria Loomans (D66), Maurice Piet- te (WD), Han de Roos (D66) afscheid. Zij blijven net als Balk als commissielid actief in. de gemeentepolitiek. heeft ze de 'tropenjaren' van de herindeling in volle omvang meegemaakt. Mede door haar 'tomeloze inzet' is de gemeen te in rustiger vaarwater te- de Dorpsstraat en de Rijn dijk. Beide wethouders kregen een cadeau aangeboden voor hun jarenlange inzet. Hoogen- rechtgekomen. „Veel is er de doorn werd onder andere ver- laatste jaren onder jouw bezie- rast met een beeldhouwwerk lende leiding tot stand geko- en Vorenkamp kreeg een enve- men", zei Boelen, waarmee hij doelde op het organisatie-on- lop. De inhoud daarvan schenkt ze aan een instelling voor geestelijke gezondheid die haar na aan het hart ligt. Een koninklijke onderschei ding wezen de wethouders af. Ze hadden hun plicht gedaan, vonden ze en waren daarvoor voldoende betaald. De dames vonden dat hun werkzaamhe den in schril contrast stonden tot de verdiensten van de raadsleden die gisteren wel een lintje ontvingen. CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071 -5356417, PLV -CHEF MARIETAKROFT. 071-5356-111 ROELOFARENpSVEEN ROBBERT MINKHORST Het popfestival in de bloemen veiling van Roelofarendsveen gaat met Pasen niet door. Het bloemenhandelscentrum (BHC) heeft geen plek meer voor het evenement dat plaatselijke ho reca-ondernemers altijd organi seren. De ondernemers hopen paaspop volgend jaar in een tent te houden. Uitbater M. Hogenboom van het gelijknamige café in Roelo farendsveen is teleurgesteld in de beslissing van het handels centrum om voortaan geen popconcerten meer toe te staan. Wel heeft hij begrip voor het besluit. „De veiling is een andere weg ingeslagen, wordt meer een bloemenhandelscen trum. Dat botst met evenemen ten als de onze. De andere ho- reca-ondernemers en ik vinden het jammer. We hebben in de afgelopen vier jaar iets leuks op poten gezet, dat populair in de omgeving was. We kregen zelfs landelijke bekendheid. De ondernemers onderna men nog vergeefse pogingen om paaspop elders doorgang te laten vinden. Als het evenement dit weekeinde wel was gehou den, dan had de band Golden Earring net als vorig jaar opge treden. Het popfestival was bij aanvang meteen een groot suc ces, aldus Hogenboom. Vier jaar geleden was er op Koninginne dag een concert in een grote feesttent. Het festival trok elk jaar 1.500 tot 2.500 bezoekers. Hogenboom is ook teleurge steld omdat nu een ideale plek voorgoed is afgevallen. „De vei ling was een perfecte locatie. We hadden alle ruimte en voor zieningen. Bovendien was er al tijd genoeg parkeerruimte." De ondernemer vermoedt dat de gemeente Alkemade deels schuld heeft aan de breuk met het veilinghuis. „De gemeente is immers de vergunningverle ner." Burgemeester A. Meerburg ziet dat anders. Het BHC heeft volgens hem helemaal geen ver gunning aangevraagd. Hij zag nog mogelijkheden voor paas pop. „De veiling mag nog maxi maal twaalf evenementen per jaar organiseren. Maar we heb ben afgesproken niet bij alles meteen 'nee' te zeggen." Meerburg is vooralsnog niet enthousiast over het plan van de horeca-ondernemers om het popfestival volgend jaar in een feesttent te houden. „We heb ben toch met een belangrijke bevolkingsgroep te maken die rond Pasen niet overstelpt wil worden met dit soort evene menten." De concerten in de veiling leidden al tot klachten uit de omgeving. „Die spelen een rol. Als de ondernemers straks zeggen: we willen het naast de kerk doen, dan zeg ik: dat kan sowieso niet." DEN HAAG/NIEUWKOOP MARUN KRAMP Hij had verkeerde vrienden, hij verveelde zich nogal en hij blowde destijds te vaak. Hier mee wilde de 20-jarige verdach te de poging tot inbraak in een juwelierszaak in Nieuwkoop niet goed praten, maar hij was ondertussen wel tot inkeer ge komen. Politierechter J. Keltjens gaf de jonge Hagenaar een kans om zijn mooie woorden waar te maken. Hij halveerde de straf die de officier van justitie eiste en legde de verdachte tachtig uur werkstraf op. De Hagenaar probeerde op 15 augustus vorig jaar met twee kennissen in te breken. Met zijn drieën waren ze in een auto naar Nieuwkoop gereden en wilden hun slag slaan bij de plaatselijke juwelier. De ruit van de winkel bleek echter te hard. Een bewoner van de woning boven de zaak merkte de po ging op en lichtte de politie in. Al met al vond Keltjens de po ging nogal onbezonnen. „Zeker in zo'n dorpje als Nieuwkoop. Daar loop je nogal gauw tegen de lamp." Verdachte nummer twee, een 19-jarige Hagenaar, kwam tij dens de zitting niet opdagen. Hij werd bij verstek veroordeeld en kreeg dezelfde straf opgelegd als zijn maat. De bestuurder van de auto, een 21-jarige Hage naar, moet over enkele weken voor de rechter verschijnen. Dan worden ook nog andere za ken behandeld die tegen hem lopen. Man ernstig gewond na val van steiger ROELOFARENPSVEEN Een 49-jarige man uit Oude Wetering is ernstig gewond geraakt bij een val van een steiger. Hij viel tijdens zijn werkzaamheden in een bedrijf aan de Lasso-Zuid van een twee meter hoge stellage met zijn hoofd op de betonnen werkvloer. De man is in kritieke toe stand overgebracht naar het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Baghwan-aanhanger: 'Er wordt 's nachts niet stiekem gespoten r Aarse (80) ziekenhuis keukenbrand tachtigjarige vrouw uit Ter is gewond geraakt bij een d in haar keuken. De be- enkeleb nster van een woning aan ig ook z Molenstraat liep gisteren it zon. I e brandwonden op. Ook bewolk ide zij r0ok in. De vrouw is ia rondgebracht naar het Leids ersitair Medisch Centrum, keuken, waar het vuur bij j doorf ^fornuis ontstond, brand- peratui ;heel uit. In de rest van de morgef ng ontstond rook- en wa- hade. De technische re- che onderzoekt de oorzaak k brand. Henrie Reus noemt zich al eni ge tijd Gaveshi. De 37-jarige tuinder van De Vier Jaargetijden uit Nieuwe Wetering is aanhan ger van de Baghwan. Na een stage op een boerderij in een ashram (een geloofsgemeen schap) in India was hij verkocht. Nu leidt hij samen met zijn vrouw een biologische tuinderij waar milieu en werknemer op de eerste plaats komen. De andere tuinders ke ken eerst wat vreemd aan tegen de eco- kweker op de Voorweg. „Ik krijg nog wel eens wat op merkingen zoals hij zal 's nacht wel spuiten zegt Gaveshi. „Ze reageren heel verschillend, maar ik merk dat als ik de moeite neem om met ze te praten ze al snel van ge dachten ver anderen." Toen hij tien jaar geleden de alternatieve tuinderij overnam, zag De Vier Jaargetijden er anders uit. Het was toen nog een woongroep van vijftien tot twintig mensen. Zij zaten met zichzelf in de knoop en probeerden zichzelf terug te vinden met het werk. Gaveshi en zijn vrouw wilden echter graag wat privacy na een dag werk en dus werd de woon groep snel uitgedund. Het voor huis, waar het grootste deel van de groep woonde, ging in de verkoop. Tegenwoordig werken er men sen van diverse pluimage. „De meesten die hier werken zijn, denk ik, op zoek naar zichzelf. We bieden een structuur waarin mensen zich kunnen ontplooi en. Zo kwam hier een directie assistente die dat beroep toch niet bij haar Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen Dat gaat vaak verder dan technische details over de bednjfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering vertelt Henne Reus alias Gaveshi over zijn leven en werk als biologische tuinder op De Vier Jaargetijden in Nieuwe Wetering. Gaveshi heeft bij De Vierjaargetijden de ideale werkplek gevonden. groente-abonnement. Eens in de week stelt hij een pakket sa men met vijf of zes verschillen de groenten en daar doet hij dan ook een recept bij. „Ik lever de pakketten bij de klanten thuis af of bij reformwinkels. Het is altijd een verrassing wat er in zit, want ik bepaal de in houd." Toch loopt niet iederen warm voor de producten van Gaveshi. „Biologische tuinbouw heeft niet altijd alles voorradig en niet iedereen heeft daarvoor begrip. Bovendien zijn Nederlanders verwend. Ze zijn niet gewend om veel voor groente te betalen. In de landen om ons heen is groente veel duurder. Als men sen op de markt een krop sla voor een gulden kunnen krij gen, dan betalen ze niet het dubbele voor een onbespoten krop." Reus ontwikkelde zijn belang stelling voor biologische tuin bouw op de landbouwschool. Op zijn achttiende las hij een boek van de Baghwan. Eindelijk had hij iemand gevonden die net zo dacht als hij. Voor zijn verplichte stage in een ontwik kelingsland ging hij naar India. Op de boerderij in de ashram waar hij werkte trof hij geestver wanten aan. Hij besloot een ge matigde 'synjassin' te worden: iemand die het dagelijkse leven FOTO LOEK ZUYDERDUIN laat voor wat het is en op zoek gaat naar God. Reus besloot te vens zijn naam te veranderen in Gaveshi. Zijn katholieke ouders vonden het niet leuk, maar res pecteerden zijn beslissing. Eenmaal terug in Nederland zag hij in De Vier Jaargetijden de ideale manier om werk en filo sofie te combineren. „Het werk gaat niet ten koste van de men sen. In reguliere bedrijven krijg je al snel een bepaalde taak die je dag in, dag uit moet uitvoe ren. Dat kan toch nooit goed zijn voor je geestelijke en licha melijke gezondheid? We zijn juist veelzijdig, mensen krijgen verschillende dingen te doen. Als een bepaald werkje iemand niet zo goed ligt, proberen we fèts anders te zoeken. Zou je dat als werkgever niet doen en de menselijke kant verwaarlozen, dan zorg je alleen maar voor maatschappelijke problemen. Het bedrijf betekent veel voor Gaveshi persoonlijk. „Hier kom ik mezelf tegen, hier kan ik he len, net als de andere mensen die hier werken. Mijn kwalitei ten komen gemakkelijker naar boven. Kinderen groeien op in een samenleving die bepaalde regels en normen kent. Daar door raakt ieder kind bescha digd, zo ook ik. Ik ben van me ning dat ieder mens iets spe ciaals heeft te doen op deze we reldbol. De normen van hun ouders hinderen kinderen daar in. Dat draag je altijd met je mee. In het dorp van mijn ou ders kon je het bijvoorbeeld niet maken om maar het kleinste stukje onkruid in je tuin te heb ben. Het heeft jaren geduurd voordat ik mijn ouders hier kon ontvangen zonder me schuldig te voelen over al het onkruid dat ik hier bewust laat staan." Gaveshi is geen dromer. Hij staat met beide benen op de grond en in de twintigste eeuw. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen. In zijn kantoor staan twee computers en een fax. „Ik heb voor mezelf een situatie ge creëerd waarin ik mezelf kan ui ten", besluit Gaveshi. „Hier kan ik werken met mensen die het zelfde denken als ik." NIEUWE WETERING IVO POMMEREL ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Er moet in Alphen een derde skatebaan komen, bij voor keur in Kerk en Zanen. Wet houder Korver wil dat de jeugd voortaan op drie plaat sen kan skaten. De zoge noemde half-pipe moet wat hem betreft een skatebaan voor gevorderden worden. Dat zei hij gisteren tijdens de commissievergadering uit voeringszaken. Het onderwerp kwam ter sprake toen de commissie haar waardering uitsprak over een project aan de Veld- bloemweg. Daar werkten vo rig jaar bewoners, jongeren, politie en het jeugdpreven- tieteam samen om de over last door jongeren aan te pakken. Volgens D66-fractie- lid Verbraak was een deel van de problematiek inmid dels echter verhuisd naar de Paddestoelwijk. De wethouder bevestigde dat. In overleg met de wijk onderzoekt hij de mogelijk heid van een eigen hangplek voor jongeren in die buurt. Jongeren uit de Steinen- buurt vroegen aandacht voor de problemen In hun wijk. Ze zouden graag een paar bankjes en een afdakje op het veldje tussen de Hout- zwam en de Elzekrulzoom willen. De wethouder nodigde hen uit binnenkort mee te praten over plannen voor die wijk. Hij verbond er wel een voorwaarde aan. .Als we straks afspreken dat er een voorziening voor jullie komt. verwacht ik wel dat er daad werkelijk een einde komt aan overlast en vandalisme."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25