Sterrenwacht op eenzame hoogte Wetenschap Techniek Huis Darwin te bezoeken 0 =1 hi DONDERDAG 9 APRIL 1998 Na zijn vijf jaar durende reis om de we reld met het zeilschip 'Beagle' en een zesjarig verblijf in Londen, heeft Char les Robbert Darwin, de grondlegger van de evolutietheorie, nog veertig jaar (van 1842 tot aan zijn dood in 1882) in een klein dorpje, Downe. 20 km ten zuiden van Londen gewoond. In 1917 werd het 'Down House' door de familie verkocht. Vervolgens was het tien jaar lang als school ingericht. In 1927 werd het door een welgestelde chirurg aangekocht om er een museum vgn te maken, maar in de loop der jaren raakte het landhuis verwaarloosd. Na een grondige op knapbeurt gaat het deze maand weer open voor het publiek. Het herstel van het landhuis, samen met het opknappen van de erbij beho rende tuin, heeft 8 miljoen gulden ge kost. In het museumhuis staat vooral de persoon en het werk van Darwin centraal. Het was in 'Down House' dat Darwins vele overdenkingen uiteinde lijk resulteerden in het opstellen van de evolutietheorie, neergelegd in het in 1859 verschenen 'On the origin of spe cies' ('Over de oorsprong der soorten'). Darwin zou zich onder meer vanwege zijn kwakkelende gezondheid op het platteland hebben teruggetrokken. Hij leed onder meer aan kwalen als hart kloppingen, kortademigheid, een licht gevoel in het hoofd, buikpijn, ongecon troleerd beven en huilbuien. Volgens twee Amerikaanse artsen zouden deze symptomen wijzen op 'pleinvrees', de fobie om zich in het openbaar te verto nen. Van een ontdekkingsreiziger werd Darwin, in Downe, een Huizenaar. Het nu als museum ingerichte huis laat zien, hoe Darwin leefde en werkte en hoe hij, vaak samen met zijn kinderen, vele biologische experimenten verricht te. In Downe heeft hij zich onder meer beziggehouden met het leven van re genwormen. Zo staan op de piano in de ontvangstkamer twee potten waarin Darwin ooit dergelijke wormen stopte om er achter te komen op welke mu zieknoten - via de tonen van een piano en een fagot - deze wormen naar de oppervlakte kwamen. Zestien meter spiegel in grootste telescoop CHILI EDDY ECHTERNACH Bovenop een Chileense bergtop, de Cerro Paranal, wordt hard gewerkt aan de bouw van de grootste tele scoop ter wereld. Het instrument, dat zal bestaan uit verscheidene afzon derlijke telescopen, is straks veertig keer gevoeliger dan de Hubble ruim tetelescoop. Op de 2600 meter hoge Paranal in Chili wordt de laatste hand gelegd aan wat straks de grootste telescoop ter wereld moet worden. Deze 'Very Lar ge Telescope' (VLT) is een project van de Europese Zuidelijke Sterrenwacht (ESO), een samenwerkingsverband van acht Europese landen, waaronder Nederland. De VLT is een bijzonder instrument, dat eigenlijk uit zeven af zonderlijke telescopen bestaat. Als al les goed gaat is de eerste van deze te lescopen in mei min of meer gereed, maar het gehele complex zal pas om streeks 2001 bedrijfsklaar zijn. De Cerro Paranal ligt aan de rand van een van de droogste gebieden op aar de: de Atacama-woestijn in het noor den van Chili. Chili is overigens al ge ruime tijd de thuisbasis van veel Eu ropese sterrenkundigen. Gevlucht voor de matige weersomstandigheden op het Europese continent, vestigden zij dertig jaar geleden een grote ster renwacht op La Silla, een iets zuidelij ker gelegen bergtop in de Chileense Andes. Daar is de hemel driehonderd nachten per jaar onbewolkt, een score die nergens in Europa wordt gehaald. Op de Paranal schijnen de atmosferi sche omstandigheden nóg beter te zijn. Om de reusachtige telescoopbehui zingen op Cerro Paranal te kunnen onderbrengen is de berg in 1992 een kopje kleiner gemaakt. Hij heeft 28 meter in hoogte moeten inboeten. De top is gewoon opgeblazen en over de rand geschoven, en op het ontstane plateau staan nu hijskranen, bouwke ten, grote stapels bouwmateriaal en niet te vergeten vier reusachtige gebouwen in verschillende stadia van ontwikkeling. Het eerste gebouw, dat van VLT 1is bijna klaar. De behuizing van VLT 4 is echter nog slechts een futuristisch geraamte. Het bijna voltooide gebouw waar de eerste, nog spiegelloze telescoop is ondergebracht gonst van de activiteit. Italiaanse technici zijn, regelmatig vloekend, bezig om een stukje onwilli ge elektronica aan de praat te krijgen. In de provisorische controlekamer zit de veel rustige Zweed Krister Wi- renstrand, die bezig is om de tele scoop 'uit te lijnen'. Want het is de be doeling dat het bijna vijfhonderd ton wegende gevaarte straks met uiterste precisie op de sterren kan worden ge richt. Het is, drie maanden voor de 'inge bruikname', nauwelijks voorstelbaar dat het instrument op tijd klaar zal zijn. Er lijkt nog jaren werk in te zit ten. „Dat is ook zo", beaamt Wi- renstrand. „Maar het opvangen van een eerste lichtstraaltje betekent ook nog niet dat de telescoop klaar is. Op de een of andere manier zullen we er wel in slagen om op tijd een redelijke afbeelding van een hemelobject te maken. Maar dan begint het eigenlij- Drie van de vier gebouwen op 2600 meter hoogte die tezamen de VLT-sterrenwacht gaan vormen. In het gebouw links staat de VLT-1, die in mei bedrijfsklaar moet zijn. foto gpd ke werk pas: de fijnafstelling. Het ding aan de praat krijgen is niet zo moei lijk, maar de kwaliteit ervan optimaal benutten, dat is de kunst." Dat ESO het onderste uit de kan pro beert te halen, is niet verwonderlijk. De VLT is een prestige-object met een prijskaartje van meer dan een miljard gulden. Voor dat forse bedrag worden op Paranal vier telescopen met een hoofdspiegel van 8,2 meter en drie 'kleine' hulptelescopen met een spie gel van 1,8 meter gebouwd. Hoe gro ter de spiegel, des te meer licht wordt door de telescoop opgevangen, en des te verder kan men het heelal in kijken. Met hun middellijn van ruim acht meter zijn de vier grote VLT-telesco- pen niet de grootste ter wereld, maar als ze alle vier op hetzelfde hemelob ject worden gericht, dan kunnen hun lichtopbrengsten worden 'opgeteld Een van de very large telescopes tijdens de assemblage in Milaan De constructie weegt 430 ton. foto»gpd En aldus ontstaat een telescoop met het vermogen van een zestien meter spiegel. Uitdaging Het valt niet mee om zo'n groot en in gewikkeld instrument op een bergtop in Chili te bouwen. Onderdelen en mankracht komen overal en nergens vandaan, niet alleen omdat alle Eu ropese deelnemers hun graantje wil len meepikken, maar ook omdat een klein land als Chili in zijn eentje niet in staat is om overal in te voorzien. De spiegels worden in Duitsland ge maakt, naar Chili getransporteerd, over een deels zeer hobbelige weg van de haven van Antofagasta naar Cerro Paranal getransporteerd, door Fran sen van een aluminiumlaagje voor zien en vervolgens in de grotendeels door Italianen gebouwde telescopen geplaatst. Logistieke problemen zijn dan ook aan de orde van de dag. De voorbereidingen voor wat onge twijfeld de grootste technologische uitdaging zal zijn: het installeren van het interferometriegedeelte is aan de gang. Bij interferometrie wordt het door de.afzonderlijke telescopen op gevangen licht zodanig gecombi neerd, dat het lijkt alsof de VLT één grote telescoop vormt. Het lichtverga- rend vermogen blijft dat van een 16 meter telescoop, maar het scheidend vermogen - de beeldscherpte - wordt bij toepassing van interferometrie be paald door de onderlinge afstand van de telescopen. De VLT zou een tele scoop kunnen nabootsen met een 'spiegeldiameter' van 150 meter en (theoretisch) een mannetje op de maan kunnen zien rondlopen. Maar daartoe moeten de vervaarlijke tele scopen met een nauwkeurigheid van een duizendste millimeter op elkaar worden afgestemd. Fokker Space Fokker Space in Leiden gaat, in sa menwerking met TNO, twee zogehe ten delay lines leveren. Delay lines vormen het hart van een interferome ter. Het zijn gecompliceerde stukjes optica, in dit geval bestaande uit een stuk of vijftien spiegels, die ervoor moeten zorgen dat de elektronische signalen van de VLT-telescopen per fect op elkaar worden afgestemd. Door de interferometrie zal de grote telescoop op Paranal straks niet alleen veertig keer zo lichtgevoelig zijn als de (betrekkelijk kleine) Hubble-ruimtele- scoop, maar kan het instrument ook vijftig keer zo scherp kijken. „Daar mee is de VLT straks de enige tele scoop die kan concurreren met de grote Amerikaanse projecten", aldus algemeen ESO-directeur Riccardo Gi- acconi. „We willen overigens niet al leen de grootste telescoop ter wereld bouwen, maar er ook de beste weten schap mee bedrijven." Als alles goed gaat, zullen reeds in het jaar 2000 de eerste interferometrie- waarnemingen kunnen worden ge daan. Belangrijkste doelwit van de sterrenkundigen zijn de mogelijke planeten bij andere sterren en de jon ge, actieve sterrenstelsels aan de rand van het heelal. 10 2 1 7 7 7 6 5 7 10 7 6 7 7 3 •7 6 2 9 7 7 4 7 7 7 10 8 7 2 7 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1. Poolhond; 2.vaartuig; 3.mu- ziekgezelschap;4. voetverzor- ger;5. pagina; 6.vader,- 7. draagbaarbabybedje; 8.iedere dagterugkomend. CRYPTOGRAM -v-k voerman d--e-e-r- echten-e- k-o--gang bruin-d-o 1-d-opaak a-e-o-m- dorado HEINZ WAA& Z/Jrs rsots PAAS- <?£3Z£\/£A/ 3£SC"/Z-£>££0 "AO? TOMPOES Tom Poes en de Grootdoener De heer Verkwil nam plaats op een oude kist en trok zijn jasje af. „Naar maat", sprak hij. „Keurig, hè? Ik houd niet van confectie.. Kan ik het helpen, dat ik klein ben?" „Nee", gaf Sickbock toe. „Maar ik ook niet. U moet duidelijker zijn, meneer Ver stuiver. Wat kan ik voor u doen?" „Ik heet Verkwil!" zei het ventje scherp. „Pastuiver Verkwil! Ik heb er genoeg van om altijd uitgelachen te worden. Daarom wil ik laten zien, dat ik beter ben dan een ander. Ik ben beter, dat weet ik wel. Maar ik wil het tonen. En daar moet jij voor zorgen, prof!" „Kijk, kijk", hernam de geleerde. „Wij willen allemaal tonen, dat we beter zijn. Zo ben ik bezig met het correleren van panotropen. Maar wie heeft daar belangstelling voor?" „Ik niet!" riep de bezoeker ongeduldig. „Je moet voor mij een machine ma ken. Een robot, die alles kan en die alleen maar naar mij luistert en doet wat ik zeg. Dan ben ik de baas en zal ik wel eens laten zien wat ik kan en dan lachen ze niet meer!" „Ei", pre velde professor Sickbock, „Een ver rassend idee. Een robot! Misschien zou ik die wel kunnen bouwen... Maar waarom zou ik u helpen, me neer? U hebt niet eens belangstelling voor mijn panotropen!" ,,Ho! Wacht even!" zei de ander. Hij trok een dik ke stapel bankbiljetten uit zijn zak en zwaaide die heen en weer. „Eerlijk verdiend", sprak hij. „Met trekslui- tingen en drukknopen. Je mag alles hebben. En als je dan voor mij een robot gemaakt hebt blijft er nog ge noeg over voor jouw planoknopen. Nou, wat zegje?" „Ik doe het", zei de geleerde na enig peinzen. „De robot is stuitend, maar op deze manier dient hij de wetenschap." REDACTIE SASKIA STOELINCA H E W %4 BB hel VRIJDAG 10 APRIL 1 Zon- en maanstanden Zon op 06.55 Zon ong Maan op 18.59 MaaniJ Waterstand IJmuiden Kah»nde t Hoog 04.08» 16.19 03|j|, Laag 12.05 «00.00 11,l|* Weerrapporten 08 april 20 uujs. 15( DOOR JAN VISSER Wisselvallig en koud. Dat zijn in het kort de vooruitzichten vel paasweekeinde ofwel sedert het begin van de week is er weinf dering gekomen in de prognoses. Als kwade genius fungeert tieve depressie waarvan het zwaartepunt zich vandaag bover| lijk Frankrijk aandient. Daarna verplaatst het systeem zich ri4 ons land. j Op zaterdag, wanneer de depressie in de buurt van of boveniy land arriveert, is de luchtdruk gedaald tot minder dan 990 hl I dan zijn de drukverschillen boven onze omgeving niet groot.(J. komt het belangrijkste actiecentrum ten oosten of ten noordi van ons land te liggen. Het gevolg is dat de wind uit noordelil tingen gaat waaien en daarmee wordt koude lucht aangevoei; bereiken de temperaturen geen hogere waarden dan 8-9 graiobsi vendien houden de neerslagkansen aan ofschoon de zon ookL dan tevoorschijn komt. F, Morgen wordt met een zwakke tot matige wind uit richtingenr10 oost en zuid tijdelijk wat minder koude lucht aangevoerd. DavD)1 pen de temperaturen op tot zo'n 12-13 graden en als de zorpreei je tevoorschijn komt kan het nog wat zachter worden. Wel gakpraj vooral in de loop van de dag, weer buien vallen die van onwq zeld kunnen gaan. BSW( Tijdens het afgelopen etmaal is het weer in onze streken erg vallen. De buienactiviteit bleef gering en er stond niet veel w het begin van de avond werd het wel buiiger. Doordat het we tentijds bewolkt bleef hield de temperatuur niet over. Bloem meldde maximaal 10,3 en Schiphol en Valkenburg 10,9 gra buien vielen er wel in de omgeving van Rotterdam KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: In het noorden soms zon. Verder bewolkt en vooral in het zuiden veel regen of sneeuw. Op morgen een stevig toene mende oostenwind Mid- dagtemperatuur van rond -5 graden in het noorden tot rond +5 in het zuiden Zweden: In het noorden nu en dan zon en bijna overal droog. In het midden en zuiden bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw, later ook regen, morgen een stormachtige oosten wind. In het zuiden maxima oplopend tot bo ven +5 graden. In het noorden overdag nog rond 5 graden vorst. Denemarken: Onbestendig, bewolkt en geregeld flinke buien, misschien ook met on weer. Middagtemperatuur tussen 6 en 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Aanhoudend wisselvallig met een har de, gure noordenwind. Verder meest bewolkt en een aantal buien, ook met onweer, hagel en sneeuw. Maxima van amper 4 graden in Schotland tot 10 in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen; ook kans op onweer. Mid dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Weinig zon en een grote kans op re gen of buien; onweer is niet uitgeslo ten. Middagtemperatuur van 8 graden langs de kust tot 12 graden in het oosten. Portugal: Langs de kust een stevige wind. Ver der wisselend bewolkt en enkele re gen- en onweersbuien. Maxima van 12 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Madeira: Wisselend bewolkt en morgen moge lijk een bui. Middagtemperatuur on geveer 17 graden. Spanje: Wisselend bewolkt en regen- en on weersbuien. In de bergen vanaf 1300 meter sneeuw. Langs de oostkust, en vandaag ook nog in het zuiden, droog en perioden met zon. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 9 graden langs de Golf van Biskaje tot dicht bij de 20 graden in de gebieden met zon. Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilanden en kele wolkenvelden, verder zonnige pe rioden. Waarschijnlijk droog. Middag temperatuur tussen 20 en 25 graden. Marokko: Westkust: enkele wolkenvelden en vooral morgen kans op een bui. Mid dagtemperatuur dalend naar 16 gra den in het noorden en 22 in het zui- Tunesië: Geleidelijk meer bewolking en stevige regen- en onweersbuien, met name op morgen. Temperatuur dalend naar waarden rond 22 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig met regen en onweer. Middagtemperatuur tussen 13 en 17 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, maar vooral mor gen ook enkele stevige regen- of on weersbuien. Temperatuur dalend naar 15 graden. Italië: vandaag in het noorden en midden even droog en perioden met zon. In het zuiden flinke buien. Tegen de avond vanuit het noordwesten op nieuw regen en onweer, en morgen dus overal neerslag. Maxima van 17 graden tot 24 graden Corsica en Sardinië: vandaag behalve zon, ook kans op een bui. morgen meer buien, die soms met onweer samengaan en flink wat regen. Temperatuur op de eilanden dalend naar 17 graden. Malta: Wisselend bewolkt en regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur 23 graden. Griekenland en Kreta: Wolkenvelden met tussendoor zon Alleen in het noorden en langs de westkust kans op een bui. Middag temperatuur 25 tot 30 graden. Turkije en Cyprus: Turkse west- en zuidkust en Cyprus: flinke zonnige perioden, maar langs de westkust ook kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 25 en 35 graden. Duitsland: Meest bewolkt en van tijd tot tijd re gen. Soms ook oaweer. Middagtem- Eindhoven half bi Den Helder licht b Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Berli|n Bordeaux Brussel Cyprus Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Luxemburg Madrid Malaga Mallorca regenbui half bew halt bew. half bew. licht bew Warschau licht bew Wenen half bew. Zürich half bew. Bangkok onbew. Buenos Aires zwaar bev Casablanca half bew. Johannesburg licht bew. Los Angeles half bew. New Orleans zwaar bei' New York zwaar bev Tel Aviv licht bew. Tokyo Toronto i de Lyczc ,6 paal is H ,3 ft var :zw5 invet tde ;,3 :w3 pi ui 3 festei !io Pch mw 7 pgir h2 faude »5 ,de bc ,1 f>P f< inw 7 jdwir )3 U dat iw3 pn j tw5 tn st 1 Inten no 2 [e tOI peratuur meest tussen 10 den. Zwitserland: Bewolkt en perioden met' gen aan de zuidzijde kAjirec neerslag. Sneeuwgrens i meter. Middagtemperatur en 14 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden en vooral tijd tot tijd regen. Eldersi 'J bui, misschien met onwe temperatuur van 12 gra: tot 17 in Wenen Polen: vandaag nog enkele buie' wat zon. morgen eerst af later op de dag vanuit hel opnieuw bewolking gevo gen. Middagtemperatuur! den, langs de kust wat lag Tsjechië en Slowakije: vandaag nog een enkele I PStei de loop van de dag ook i Mole eerst droog en wat zon. I e bi dag toenemende bewolk u<je door regen. Maxima rond! »e|jr. Hongarije: vandaag nog een enkele i. morgen toener king, later gevolgd door weer. MiddagtemperatuJ naar 20 graden op morgerpg c hade the i debr keu 'lasfo fhee

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 24