2e PAASDAG OPEN Woonzorg: geld voor onderzoek oorschoten mist Smits nu al 'Er is een boel leed in het dorp 'Hij lacht ons gewoon uit' Leiden Regio Minister De Boer tegen bouw van hotel in recreatiegebied Vlietland PERDAG 9 APRIL 1998 CHEF ERNASTRAATSMA.071-5356437,PLV -CHEF IUDYNIHOF, 071-5356416 De brandweer had het vuur in verenigingsgebouw 't Trefpunt gisteren binnen drie kwartier onder controle. Warmondse muziekclubs treuren om hun spullen VERVOLG VAN VOORPAGINA De brandweer probeert woensdag rond het middaguur nog te redden wat er te redden valt. Toch hebben de toekijkende leden van Brassband Warmond en Mu ziek- en toneelvereniging St. Matthias wei nig hoop dat hun spullen ongeschonden uit 't Trefpunt tevoorschijn komen. Ze treuren niet zozeer om het gehavende pand, dat toch al gesloopt zou worden, maar om hun kostbare muziekinstrumen ten en partituren. „Er staat voor een vermógen in 't Tref punt", zegt Piet Ouwehand, terwijl hij de verrichtingen van de brandweer volgt. Hij was tot voor kort slagwerker bij de Brass band. „Aan twee ton zit je zo, als het je over duizend partituren hebt. En voor een bas of een set pauken bent je al gauw tien duizend gulden kwijt. Dus het loopt alle maal aardig op, hoor", weet Ouwehand. „Er is een boel leed in het dorp." Voorzitter P. van den Kerkhof van St. Matthias komt aangelopen en knikt in stemmend. „Het is triest. Ik had liever op een wat vriendelijker manier afscheid ge nomen van het gebouw." Gelukkig hebben de meeste leden van Matthias hun mu ziekinstrumenten thuis staan. Maar al het kostbare slagwerk staat wél in het gebouw. Volgens Van den Kerkhof is de muziek- en toneelvereniging goed verzekerd. „We hebben een penningmeester die uiterst se cuur is. Maar je wordt hier nooit beter van. Het kost altijd geld." De omstanders zijn in elk geval wel erg blij dat de brand niet is uitgebroken tijdens de toneeluitvoering van afgelopen weekeinde. „Ik denk dat er wel 150 mensen in het gebouw waren. Je moet er toch niet aan denken dat er dan zoiets gebeurt", zegt een toeschouwer. Klimop Waar de verenigingen nu moeten repete ren, weet Van den Kerkhof nog niet pre cies, maar daarover maakt hij zich niet druk. „We zouden deze zomer vanwege de sloop van 't Trefpunt toch al overgaan naar sportzaal Klimop. Dat zal nu wel eerder gaan gebeuren." Wethouder W. de Vos staat tussen alle dorpsbewoners in om zich namens het college van B en W op de hoogte te stellen van de gebeurtenissen rondom de brand. „Die brandmelding kwam op een heel raar moment. Ik stond net op het punt om on der de douche te gaan en me te verkleden voor het afscheidsfeestje van de wethou ders. De burgemeester was verhinderd en ik woon hier dichtbij, Dus toen ben ik maar gaan kijken, als loco-burgemeester." Dat 't Trefpunt uiteindelijk niet onder de slopershamer terechtkomt maar in vlam men opgaat, vindt hij 'toch triest'. Maar erg geëmotioneerd is eigenlijk niemand. „Het nieuwe college gaat vlot van start met deze supersnelle actie op het gebied van ruimtelijke ordening", grapt een omstan der. Ondanks alle narigheid wordt er om die opmerking hard gelachen. Vos slaat keer op keer toe in Wassenaar WASSENAAR HEINO VAN BENTHUM Kippen, konijnen, eenden, dui ven. Geen enkel dier is veilig voor de vossen, die Wassenaar momenteel afstropen. Laatst was het voor de zoveelste keer raak in het kippenhok van agra riër C. Overdevest. „Ik heb 21 beestjes gehad en die zijn in drie etappes weggehaald", ver telt hij. Overdevest wil dat faunabe heer maatregelen neemt. „Ik ben niet de enige in Wassenaar die last heeft van vossen. Al ja ren voer ik strijd om de natuur in deze omgeving weer in even wicht te brengen. Kijk zelf om je heen. Je ziet hier geen enkele mus meer. En dat geldt ook voor jonge eendjes. En dat komt gewoonweg omdat hier te veel eksters, kraaien, reigers en vos sen zitten." Overdevest vindt dat de natuur een beetje moet worden 'bijgestuurd'. „En fau nabeheer moet daar een handje bij helpen." A. Donders, medebeheerder van de kinderboerderij waar vo rige week een vos een slachting aanrichtte, is er niet voor dat de vos wordt afgeschoten. Het liefst zou hij zien dat het dier wordt gevangen en elders wordt uitgezet. „Want we blijven na tuurlijk dierenliefhebbers", zegt Donders. Inmiddels hebben de beheer ster en haar man uit voorzorg de resterende konijnen en kip pen naar binnen gehaald. Want het bloedbad van laatst vergeet ze nooit meer. Daarbij vielen 23 dieren - duiven, kippen, konij nen en eenden - ten prooi aan de vos. „Ik kwam 's ochtends aan bij het veld van de konij nen. Op eentje na lagen ze alle maal dood.", vertelt ze. Volgens haar echtgenoot is het maar één vos, die op de kin derboerderij loert. „Ik heb hem al eens gezien. Hij kwam toen achter een mestwagen vandaan en zag mij staan. Toch bief hij bij het bruggetje zitten. Hij lacht ons gewoon uit", vertelt de be heerder, die al een nieuw hek heeft neergezet, zodat de vos niet meer vanuit de speeltuin het terrein op kan komen. Me vrouw Donders verwacht hier van echter weinig heil. „De vos neemt een volgende keer ge woon de toegangsweg." Het beheerdersechtpaar heeft de vos, die 's nachts zijn slag slaat, nog niet op heterdaad kunnen betrappen. Zelfs daar is hij te sluw voor, lijkt het wel. „Het terrein wordt permanent bewaakt door camera's, maar we hebben hem nog niet op de videobeelden ontdekt", aldus de beheerster, die zeker weet dat de vos niet de woonwijken in zal gaan. „Zijn tafeltje staat bij ons gedekt, dus de mensen hier in de buurt hoeven zich geen zorgen te maken." Als het aan agrariër Overde vest ligt, worden de vossen snel in hun spreekwoordelijke kraag gevat. Zelf wil hij daar best een handje bij helpen. In een verder lege kippenren bungelt inmid dels een dode vogel als lokaas. VOORSCHOTEN/LEIDSCHENDAM Minister M. de Boer van ruimte lijke ordening is tegen de bouw van een hotel en bungalows in het recreatiegebied Vlietland bij Leiden. De Boer vindt bebou wing in bufferzones ongewenst en wil voor Vlietland geen uit zondering maken. Een kamer meerderheid van CDA, WD en D66 had de minister om toe stemming gevraagd. De plannen voor een hotel met 120 kamers en de bouw van 100 bungalows in Vlietland, gelegen in de groene zone tus sen Den Haag en Leiden, waren eerder al afgekeurd door de Zuid-Hollandse inspecteur van de ruimtelijke ordening. Op ver zoek van de Tweede Kamer - verleden week werden hierover drie moties ingediend - heeft De Boer de kwestie nog eens bekeken. „Na hernieuwde be schouwing blijf ik van mening dat een dergelijk bouwplan niet in de bufferzone thuishoort", aldus de minister. De moties worden door haar dan ook 'ern stig ontraden'. Vanmiddag praatte de Kamer weer over de woningbouw van Nederland in de periode 2005- 2010. Bollen blijven dit jaar droog BOLLENSTREEK CONNY SMITS De waterschade aan bollenvel den in De Zilk en omgeving blijft dit jaar binnen de perken. Tekende zich vorig jaar op deze tijd een financiële ramp af voor de telers, dit jaar hebben zich nog geen grote problemen voorgedaan.-Volgens de telers is dit te danken aan de droge win ter, een betere drainage, maar vooral ook een betere beheer sing van het waterpeil door het Hoogheemraadschap van Rijn land. Vorig jaar leden 47 telers ge zamenlijk ongeveer zes miljoen gulden schade. Volgens een rapport van de Grontmij waren de bollen 'gestikt' door het hoge waterpeil. Op het moment is ook TNO nog bezig met een on derzoek naar de problemen, waarna mogelijk kan worden aangetoond of er iemand schul dig is aan de waterschade. Te lers zouden dan in aanmerking komen voor een schadevergoe ding uit een borgstellingsfonds. Volgens R. van Haaster, woordvoerder van de telers, heeft Rijnland vorig jaar wat steekjes laten vallen bij het peil beheer. „Het beheer is dit jaar aanzienlijk verbeterd. We zijn opgelucht dat Rijnland nu heeft bewezen technisch in staat te zijn een beter waterpeil te reali seren." Volgens woordvoerder K. Meijer van het hoogheem raadschap is het bemalingsregi me de afgelopen winter niet an ders geweest dan de afgelopen tien jaren. hoppen in de WoonMall. U ben ijftig v W o o n m ck I A L E X A N D R I U M \M DE GROOTSTE WOONBELEVENIS VAN NEDERLAND. >ners gewond bij aanrijding [CEESLi Een 10-jarig meisje uit Oegstgeest is gistermiddag gt oversteken van de Rijnzichtweg aangereden door een 16- B bromfietser uit Leiderdorp. Beide tieners raakten daarbij [nd: de jongen werd met een pijnlijk hoofd, en het meisje Ben gebroken tand naar het AZL overgebracht. nder rijbewijs in Porsche gjAAR» Een routinecontrole van een Porsche op de Rijks- Jweg heeft de Wassenaarse politie afgelopen nacht een [werk opgeleverd. Eerst bleek dat de chauffeur, een 23-jari- an uit Capelle aan den IJssel, geen geldig rijbewijs had. Op olitiebureau kon de man vervolgens niet aantonen dat hij ■enaar van de auto was. Ook had hij nog meer dan vierdui- gulden aan oude vonnissen uitstaan. Familie van de chauf- leeft die boetes alsnog betaald. De Porsche staat nog aan olitiebureau in Wassenaar totdat de eigenaar zich met de fe papieren heeft gemeld. oe-tentoonstelling' over discriminatie jpoRPSpelenderwijs ontdekken wat discriminatie en voor- jëïen zijn. Dat is het doel van een kindertentoonstelling, die [gisteren in de voormalige speelzaal Ienie Mienie aan de Lekstraat in Liederdorp is te bezichtigen. De tentoonstel- js bedoeld voor kinderen van 10 tot 13 jaar en is tot en met )ril te bezoeken. Bezoekers van de tentoonstelling moeten jeen 'educatief spelencircuit' om allerlei opdrachten uit te en. De organisatie is in handen van de Stichting Verzetsher- ang Leiderdorp, in samenwerking met het Institliut voor [ek en Politiek uit Amsterdam. (toragent gewond op A4 Ibij figel LJoge Bfimub WTrage M M m lewo :dii {dorp» Een motoragent is vanochtend gewond geraakt op I bij Leiderdorp. De motorrijder was onderweg naar een an- igeluk op de snelweg. Met de sirenes aan reed de motor toge snelheid over de vluchtstrook toen een ongeduldige nobilist plotseling vanuit de file de vluchtstrook opreed. De [ragent botste op de auto en kwam ten val. Hij is ter contro- jrgebracht naar het LUMC. De chauffeur van de auto raakte je wond. ingactie van 'Mensen in Nood' |urg« Voor de vijfentwintigste achtereenvolgende keer gaat isen in Nood' in Rijnsburg kleding ophalen. Rijnsburgers ien bruikbare kledingstukken, schoeisel, textiel of dekens jerdag 23 april voor 18.00 uur goed verpakt aan de straat- ketten. De spullen worden tussen 18.00 en 21.00 uur door illigers opgehaald. De kleding is bestemd voor vluchtelin- iver de hele wereld. Naar toestand sloophuizen Vlietwijk Woningbouwvereniging Woonzorg is bereid mee te beta len aan een tegenonderzoek naar de staat van 27 met sloop bedreigde woningen in de Voorschotense Vlietwijk. Een groep boze bewoners van de Stadwijkstraat, Tol straat en Parkstraat vroeg vorige week om zo'n 'second opinion' toen Woonzorg de sloop aankondigde. De groep zet vraagtekens bij die drastische beslissing omdat die is getrokken na een onderzoek van het Voorschotense bouwbedrijfWestgeest. VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Dit bedrijf wordt gewantrouwd omdat het in 1982 al conclu deerde dat de arbeidershuizen uit de jaren dertig rijp waren voor de sloop. Bij nader inzien bleek dat toen niet het geval. De bewoners vonden het daarom geen slimme zet om Westgeest opnieuw in te schakelen. Het bouwbedrijf concludeerde bij voorbeeld dat renovatie van de panden een ton per huis zou moeten kosten. Volgens Woon zorg is dat niet betaalbaar, maar de bewoners betwijfelen dat. Woonzorg kan het wantrou wen wel begrijpen en wil probe ren dat weg te nemen. „De be woners krijgen eind deze week het rapport van Westgeest on der ogen. Als ze daarover niet tevreden zijn, willen ze mis schien zelf een onderzoek laten doen. Als ze een fatsoenlijk bu reau inschakelen, krijgen ze van ons een financiële bijdrage", zegt B. Geerink, woordvoerder van Woonzorg. Volgens hem blijft Woonzorg ervan overtuigd dat sloop de enige uitweg is. „We deelden dat echt niet mee om de bewoners te pesten." Een deel van de bewoners denkt dat Woonzorg de wonin gen wil slopep om snel duurde re flats te bouwen. Zo zou Woonzorg meer geld aan de ho gere huur kunnen verdienen. De argumenten dat de huizen te klein zijn voor deze tijd en in slechte staat verkeren, zijn er daarom alleen maar bijgesleept, denken zij. Maar volgens Gee rink is dat niet het geval. j snelle leerling met wie het als wethouder goed samenwerken was i HQTEN DIMITRI WALBEEK olitiek groentje was de hotense wethouder Hans (D66) vier jaar geleden en raadzaal zag hij niet van binnen. Maar de ;omer werd een snelle die veel lof oogstte, i hij alweer wethouder af, zijn partij van vier naar itels kelderde, vertrek wordt alom be- Smits was een harde die veel voor elkaar' ponder dat hij zichzelf op pgrond plaatste. Daar was penmaal te veel manager weinig politicus voor. raadslid Wim Carabain hem zelfs een 'politiek peet'. En dat is Smits vól kern vier jaar lang geble- p Smits - vutter na topba- Shell en IBM - wethou- ferd, viel de politiek nog lem heen. „In Voorscho- jhet not done om meteen uder te worden. Dat lukt riepen politici links en fits was een snelle leer- herinnert Cor Verlooij thter. De directeur van de |g welzijn op het gemeen- jrnoest Smits wegwijs ma- Maar hij pikte alles in één p en had het hele spelletje |snel door. Het was daar in zijn voordeel dat hij igen aan zijn wethouder- [kon besteden." vliegende start is zo'n het enige waar zijn te- iders nu, vier jaar later, ien klagen. „Hij is een :er op zijn gezicht gegaan leunde wel erg veel op ibtenaren. Maar hij heeft vaak geoogst", zegt Carabain. En die was grootste opponent van In het PvdA-partijblad >t maakte Carabain eens :iale-vernieuwingsbeleid welzijnswethouder met 'd gelijk. Smits keek de vervolgens maanden- !t aan. is moeilijk om iemand te I die niet tevreden is over pk dat Smits als nieuw- politicus heeft neerge- fe wethouder zette de ge- op Internet, kwam met 1- en jongerennota, iabeleid en zette zich de sociale vernieuwing, 'roblemen in de Vlietwijk L op de politieke mede dankzij zijn in- jen. in de Vlietwijk kijkt men 'zier terug op de samen- met de D66'er. Gerrit 'gerhout, voorzitter van bewonersorganisatie |k. heeft een 'heel positief Smits. „We hebben !un gehad bij het opzet- de bewonersvereniging, 'ad zich aardig snel inge- fde 'burgemeester van de kan Smits niet meer Hans Smits: een groentje dat een snelle leerling werd. stuk. „Hij komt hier zelfs nog wel eens langs. Van mij had hij dan ook mogen blijven", zegt Schellingerhout, die de afgelo pen drie jaar ook als penning meester van de afdeling van Vluchtelingenwerk 'lekker sa menwerkte' met een 'zeer posi tieve' Smits. Als hét moest, kon Smits fel uit te hoek komen. Bijvoorbeeld op een PvdA-verkiezingsavond in Voorschoten, in februari. Daar kwam staatssecretaris Tonnie van de Vondervoort ful mineren tegen de beslissing van de raad om de Zalmsnip niet aan de minima door te betalen. Smits nodigde zichzelf uit en hoorde het betoog van de be windsvrouw netjes aan. Totdat zij Smits' minimabeleid aanviel. „Minister Zalm kan dan wel als een florentijns edelman met snippen rondstrooien, maar dat betekent niet dat dat u ons kan aanvallen op ons uitstekend mi nimabeleid." En de PvdA-staatssecretaris wist niets meer terug te zeggen. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN Ook al omdat de aanwezige PvdA'ers vervolgens beaamden dat het minimabeleid inder daad uitstekend is geregeld in Voorschoten. Vier jaar geleden kwam Smits - nog 'nat achter de oren' - uit de lucht vallen, maar die februariavond leerde ook Van de Vondervoort de Voorschotense welzijnswethou der in optima forma kennen: bewogen, met verstand van za ken en, alleen als het echt moet, een assertief verdediger van zijn beleid.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23