'Ontslag directeur lost probleem niet op' 1 Geelgouden )ok VVD steunt maatschappelijk erk in Leiden a Kliniek weigert Leidse vrouw na brandstichting Blije borden' te koop bij ^ati Morgana Leiden Regio Ongewenst cadeautje Parkeerkaarten voor Noordwijkers in trek andelFIwandel Vroege vogels en een paashaas op Keukenhof J rakker ^sintratuin INDERPAG 9 APRIL 1998 CHEF JAN PREENEN, 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 'rouwenopvang krijgt stripboeken De Leidse vrouwenopvang Rosa Manus is ruim zestig L A fpalbums rijker. De Leidse Stripshop aan de Aalmarkt 4 heeft (opbrengst van de veiling die werd gehouden op de dertiende jdse Stripdag geschonken aan de vrouwenopvang. De op- QfdtLgst werd uitbetaald in natura: in stripboeken. Vrouwen en en %leren mochten de strips zelf uitkiezen. Ook de winnaar van [stripquiz, waaraan kinderen op de Leidse stripdag konden t eenkjfjenien, is bekend. De 10-jarige Marlou Knapen won de 'Ipboekenbon. Ze had alle vragen goed. itsta: Avondje voor muntliefhebbers in Lisse Wie géfnteresserd is in munten, bankbiljetten en pennin- iekfikan dinsdag 14 april naar een bijeenkomst van de Numis- de itische Kring Bloembollenstreek in het Poelhuys aan de Vival- jtraat in Lisse. Verzamelaars kunnen op deze avond munten jlen of laten taxeren. Verder is er een onderlinge veiling en rden een gouden munt en andere prijzen verloot. De kring- nd begint om 19.00 uur. Leden hebben gratis toegang, niet- >n betalen drie gulden. istzegelveiling in Noordwijk De Vereniging van Postzegelverzamelaars Noord- houdt op vrijdag 17 april haar jaarlijkse postzegelveiling. In ishuis De Kuip aan de Zeestraat komen zo'n achthonderd :ls onder de hamer. De veiling begint om 20.00 uur. De ka- kunnen vooraf worden bekeken in de Kuipzaal van het pshuis, op donderdag van 19.00 tot 21.30 uur en op vrijdag 17.00 tot 19.30 uur. Jedingbeurs UW in Triomfatorkerk ^atMUK' De Unie van Vrijwilligers (UW) Katwijk houdt woens- 22 april een kledingbeurs in de Triomfatorkerk aan de Piet nlaan. De UW wil zo een bijdrage leveren aan het herge- aP 31 ik van bruikbare kleding. Wie dames- en kinderkleding wil J1 bieden, kan dat inleveren van 08.00 tot 12.00 uur bij de kerk. verkoop is van 08.00 tot 17.30 uur. ,ieren' duiken in zwembad De Schelft jrdwukerhout» Kinderen kunnen zaterdag 11 april in zwem- De Schelft in Noordwijkerhout naar 'eieren' duiken. De jd tot en met 14 jaar mag die dag van 15.00 tot 15.30 uur 5tic voorwerpen van de bodem opvissen. Deze kunnen daar- worden ingeruild voor echte paaseieren. Deelname kost vijf den per persoon. Bestuur muziekschool houdt vast aan Hekker Voorzitter H. Baaijens van de Streekmuziekschool Leiden en omstreken peinst er niet over om interim-directeur A. Hekker te vervangen. Personeel en bonden eisen dat het bestuur een nieuwe directeur aanstelt. Gaat het bestuur op die eis niet in, dan volgen werkonderbrekingen en desnoods een staking. Baaijens wil proberen die acties te voorkomen. leiden aad rietveld Volgens Baaijens, wethouder teur komen. En even onvermij- personeelszaken in Leiden en delijk krijgt die van het bestuur voorzitter van het bestuur van dezelfde opdracht als de huidi- de Streekmuziekschool, lost een ge: het privatiseren van de ontslag van Hekker niets op. streekmuziekschool, waarbij de gemeenten Leiden, Voorscho ten, Oegstgeest en Wassenaar zijn aangesloten. De vakbonden hebben in een ultimatum 'open overleg' over de privatisering geëist. Maar het besluit van het bestuur dat de muziekschool een zelfstandige stichting gaat worden is volgens Baaijens onwrikbaar. ,,Het open overleg waar de bonden en het personeel om vragen, kan alleen nog gaan over de vraag hoe de privatisering wordt uitgevoerd." Baaijens zit klem in de affai- re-Streekmuziekschool. Over de invoering van de 36-urige werk week valt volgens de bestuurs voorzitter geen akkoord meer te verwachten. „Dat moeten we maar voor leggen aan de geschillencom missie of aan de rechter. Want de standpunten van het bestuur en de bonden liggen mijlenver uit elkaar." Zinnig gesprek Of er over de privatisering nog een zinnig gesprek te voeren valt, waagt de wethouder te be twijfelen. „We hebben de on- dërnemingsraad daar al twee keer voor uitgenodigd en dat heeft tot niets geleid." De PvdA'er zit danig met het conflict in zijn maag. „Ik word er door mijn achterban natuur lijk op aangesproken. Er zijn partijgenoten die zeggen: 'joh, Baaijens, een PvdA'er die ruzie heeft met de bonden? Hoe kan dat nou?' Heel vervelend na tuurlijk. Ik heb het al eerder ge zegd: ik heb hier een probleem. Maar dat lossen we niet op met een nieuwe directeur, want die loopt tegen dezelfde zaken op." Minstens zo vervelend, zegt Baaijens, is de zaak voor de di rectie van de school. „Want die wordt nu door het personeel min of meer genegeerd. Maar het werk moet natuurlijk wel doorgaan. Het nieuwe school jaar moet voorbereid worden. In het conflict over de privati sering en de invoering van de 36-urige werkweek, zegt Baaijens, wordt interim-direc teur Hekker als 'breekijzer' ge bruikt. „De bonden hebben gezegd als aan onze voorwaarden wordt voldaan, mag de direc teur wel blijven. Dan denk ik: dat deugt niet." i thomas erdbrink ire wachtlijsten, meer I1' nt schappelijk werk in de ensiten en uitbreiding van de ;n adviesdienst voor scho- let Maatschappelijk Werk p krijgt 375.000 gulden om lanciële tekorten van dit 1 e tan te vullen en zijn werk- \e heden uit te breiden. an£; de komende collegeperio- on nog eens vier ton apart ge- 1 en om het maatschappe- 4rerk te ondersteunen. De missie onderwijs, zorg en icipatie gaf gisteren una- het groene licht voor het stel. WD had zes weken gele- nog haar bedenkingen bij Pr°jfieun van de gemeente. A. sema (WD) liet gisteren iresseir weten dat de partij de si- goed heeft bestudeerd. n d®' ins de WD is de steun werkelijk nodig. Geertsema reden dat het nieuwe col- ïiet zo maar eenmalig geld et maatschappelijk werk maar ook voor de ko mende vier jaar een structurele oplossing heeft gevonden. De overige partijen hadden al in een eerder stadium laten weten akkoord te gaan met de finan ciële injectie. Wethouder H. Baaijens (zorg/PvdA) is tevreden dat ook de WD het voorstel steunt. „Dat is een goed signaal naar het maatschappelijk werk", zei hij. Het geld voor het maat schappelijk werk heeft de wet houder 'bij elkaar moeten sprokkelen'. Het bedrag viel dan ook een ton lager uit dan eerder was voorgesteld. Volgens Baaijens was de vier ton het beste \vat hij er bij de collegeon derhandelingen uit kon slepen. „Daar ben ik best tevreden mee", liet hij aan de commissie weten. Dat zijn de maatschappelijk werkers ook die gisteren naar de vergadering waren gekomen. Ze gaven de commissie een luid applaus. „En dat komt niet vaak voor", constateerde Baaijens met een brede glimlach. lisse Het onverwachte presentje dat een 25- jarige bollenkweker in Lisse deze week op zijn land heeft gevonden, blijkt een prijzig ca deau te zijn. De man is namelijk verantwoor delijk voor het opruimen van de meer dan 200 oude autobanden die onbekenden op zijn land dumpten. Het ziet er naar uit dat het schoonmaken van het terrein de landeigenaar enkele guldens per band gaat kosten. Hij is nog met de gemeente in de slag over een mo gelijke oplossing van het probleem. FOTO DICK HOGEWONING De parkeerkaart voor Noordwij kers lijkt een succes te gaan worden. Er zijn inmiddels zo'n 500 aanvragen binnen. De ver wachting is dat er enkele dui zenden zullen worden uitge reikt. Met de kaart, die 25 gulden kost en op 1 mei ingaat, kunnen inwoners van Noordwijk op plaatsen waar eigenlijk betaald parkeren geldt, maximaal twee uur gratis parkeren. Uitgezon derd zijn enkele straten en plei nen vlak aan zee. Vanochtend is de eerste parkeerkaart door wethouder van financiën T. Sweers officieel uitgereikt. Een andere parkeertkaart - het parkeerabonnement voor bewoners - blijft Noordwijkers overigens 300 gulden per jaar kosten. Burgemeester en wet houders zien geen reden de prijs te verlagen. Tijdens de besluitvorming rond de nieuwe parkeerkaau voor Noordwijkers waren twij fels geuit over het prijsverschil tussen de twee kaarten. Een be woner van de Huis ter Duin straat beklaagde zich erover dat hij 25 gulden per maand kwijt is om, als er plaats is, voor zijn ei gen huis te mogen parkeren ter wijl andere Noordwijkers straks voor 25 gulden per jaar maxi maal twee uur op diezelfde plaatsen mogen staan. Het college zegde toe het ta rief van de bewonerskaart nog eens te bekijken. Dat is inmid dels gebeurd en de conclusie van B en W luidt dat de onbe perkte parkeerduur de veel ho gere prijs rechtvaardigt. Rijnsburgse college verdeelt taken runsburg en vervoer, recreatie en sport, milieu, sociale zaken en volks gezondheid in zijn portefeiulle. Burgemeester Van der Lee be heert de posten openbare orde, burgerzaken, financiën, cultuur, personeelszaken, automatise ring en agrarisch beleid. Het nieuwe college wil het aantal raadscommisies terug brengen van vier naar drie. Zij stellen voor de volgende com missies te vormen: algemeen bestuurlijke zaken: ruimte en economische zaken en welzijn en zorg. Burgemeester A. van der Lee en de beoogde nieuwe wethouders van Rijnsburg hebben overeen stemming bereikt over de por tefeuilleverdeling voor de ko mende raadsperiode. CDA'er H. de Mooij krijgt de verantwoordelijkheid over on der andere economische zaken, ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, onderwijs, jeugd- en jongerenwerk en het project nieuwbouw gemeentehuis. J. van der Graaf (RPF/GFV/SGP) krijgt openbare werken, verkeer Instelling vreest gevaarlijk gedrag den haag/leiden persbureau cerberus De rechtszaak tegen een van brandstichting ver dachte 24-jarige Leidse vrouw is gisteren op nieuw uitgesteld om een goede therapie voor haar te zoeken. Eerder werd de zaak in februari van dit jaar al een keer aangehouden. De vrouw heeft bekend vorig jaar september brand te hebben gesticht in de Jelgersmakliniek in Oegstgeest en in een va kantiehuisje in Lunteren. In beide gevallen ont stond alleen materiële schade. Tijdens de strafzitting van de Haagse rechtbank kwam naar voren dat de Bavo-kliniek in Capelle aan den IJssel de vrouw niet wil opnemen. Zelf wil de Leidse graag wel in Capelle psychotherapie ondergaan, omdat de kliniek dicht bij haar ou derlijke woning staat. De kliniek stelt echter als voorwaarde dat de vrouw eerst elders wordt be handeld om de kans op gevaarlijk gedrag te ver kleinen. Pas dan is de Idiniek in Capelle bereid de vrouw ambulante hulp te bieden, die echter meteen wordt beëindigd als de vrouw iets gevaar lijks doet. Rechtbankpresident mr. F. Quadekker uitte gis teren zijn ongenoegen over de opstelling van de Bavokliniek. „Het zou niet zo moeten zijn dat een kliniek gevaarlijke patiënten niet in huis wil heb ben", zei de rechter. Zelf vroeg de vrouw in vrij heid te worden gesteld in afwachting van thera peutische behandeling. „Ik voel mij sterk in de schoenen staan en wil graag thuis bij mijn ouders wonen. Daardoor kan ik steun krijgen bij de be handeling. Het is erg wat er gebeurd is, maar dat is voor honderd procent voorbij." De rechtbank wilde de vrouw echter niet in vrijheid stellen, omdat zij moeilijk kan inschatten of het echt beter met haar gaat. De strafzaak wordt op 20 mei voortgezet. RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071-535 64 26, FAX 071 -532 1921 \inkel in Marokkaans keramiek geopend gerry van bakel eenató faÜma Romani is een ja- :mg vanl ige droom in vervulling »biadop n met de opening van Fati itie0486 ana de winkel met Marok- 'Leduul keramiek in de Burgsteeg. (oorbeb; n met haar man Hylke verij Dan ia is ze in het diepe ge- gen. Het afgelopen half ^""i'ateji ""J11 ze samen driemaal in a' ko geweest om hun col bij elkaar te krijgen. „We rteren alles zelf. We kiezen uilen die we mooi vinden L zijn erbij als het wordt in- t We blijven in de buurt falies op de boot staat." ondeti ma Romani is in Marokko nafwo en en kwam als 15-jarig e naar Nederland. Ze is foeid met dit type aarde- ..Thuis aten we altijd van borden. De blije borden iden we ze." De borden met de Arabische motieven die een bloemvorm suggereren worden al honderden jaren zo gemaakt. Ze zien er uitnodi gend uit en lijken te zeggen: eet maar mee. „Na de maaltijd was je het bord af en hang je het aan de muur", zegt Postma. „Kijk, er zitten gaatjes in. Het is ook een wandversiering." Postma en Romani hebben gekozen voor gebruiksvoorwer pen. Veel keramiek, een beetje zilver en een paar kettingen. „Dit is het beste keramiek dat in Marokko te krijgen is", zegt Postma zelfbewust. „Geen spul dat je in de toeristenkraampjes langs de weg vindt. Wat wij ver kopen iè handgemaakt en straalt puur vakmanschap uit. Wij kopen het van de mensen die het maken." Zakendoen in Marokko is niet eenvoudig voor iemand van Fatima Romani en haar echtgenoot Hylke Postma in hun winkel vol Marokkaan^ keramiek. „Wat wij verko pen is handgemaakt en straalt puur vakmanschap uit. Wij kopen het van de merjsen die het maken." buitenaf. „Fatima heeft familie in Marokko en zij spreekt de taal. Wij kennen de mentali teit", verklaart Postma. „Als je er geen familie hebt, moet je als westerling niet aan zo'n onder neming beginnen. Wij weten wat er in Marokko te koop is en we weten wat de mensen in Ne derland graag willen hebben. Sinds 21 maart is de winkel open. De zwart-witte tegelvloer en de gele wanden zijn kaal. Geen schilderijen, kleden of op vallende lampen. De borden, schalen, kopjes en kandelaars staan in blank houten stelling- kasten en ruwe kratten. De gele muren zorgen voor een zonnig effect. Het warme licht laat het aardewerk beter tot zijn recht komen. Het enige meubelstuk dat af wijkt in de winkel is de toon bank. Een oud dressoir uit het begin van deze eeuw. „Daar zit een verhaal aan vast", zegt Ro mani. „Vertel jij het maar Hylke, jij kan dat beter." Postrpa vol doet graag aan dit verzoek: „Thuis hebben we precies een zelfde dressoir staan. Dat neb ik van mijn oma gekregen. IH hield veel van haar en ik vind h^t een mooie kast. Hij is me dierbaar. Op de dag dat we hier de yrinkel i FOTO LOEK ZUYDERDUIN uitstapten om een toonbank te gaan kopen, zagen we aan de overkant in de etalage exact hetzelfde dressoir staan. Ik be schouwde dat als een teken. Mijn oma heeft haar goedkeu ring gegeven aan onze onderne ming. We hebben het dressoir meteen gekocht en het is nu onze toonbank. Ook over de locatie van hun winkel, de Burgsteeg. zijn bei den zeer te spreken. „Het is een schitterende plek. Midden in de Leidse binnenstad. Wij wonen zelf in Leiderdorp. Maar een winkel als deze kan niet in een modern winkelcentrum. KORT EN ZAKELIJK Ondergronds bouwen, bou wen boven wegen of gebouwen stapelen. Het zijn mogelijkhe den die tijdens het symposium 'Innovatief ruimtegebruik in Rijnland' worden besproken. De bijeenkomst is donderdag 23 april tijdens de bedrijvenbeurs in de Leidse Groenoordhallen en duurt van vier tot half zes 's middags. De bijeenkomst is vooral gericht op bestuurders en topambtenaren van ge meenten, ministeries en provin cie, ondernemersorganisaties, de bouw- en vastgoedsector. De Kamer van Koophandel organi seert het symposium. Aanmel den kan via 071-5250500. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) neemt de komende we ken een prominente plaats in tijdens een commerciële actie van Vroom en Dreesmann. Van 14 april tot en met 9 mei staan alle vestigingen in het teken van verre landen, avontuurlijke rei zen en evenementen. Het wa renhuis besteedt tevens aan dacht aan het werk van WNF en verkoopt allerlei artikelen van deze organisatie. Er zijn ook an dere evenementen. Zo is er woensdag 22 april in Leiden een junglemiddag waar kleintjes zich kunnen laten schminken of kunnen meedoen met een speurspel. Diezelfde dag treedt een band op die wereldmuziek speelt. Skate-instructeurs geven zaterdag 25 april een demon stratie. Een deel van de omzet van de commerciële actie van V &D gaat naar het werk van WNF in Kameroen. Wie de zon wil zien opkomen in de Keukenhof, krijgt daar eerste en tweede paasdag de gelegenheid voor. De bloe mentuin houdt dan weer haar 'Vroege vogels ochtenden'. De Keukenhof opent beide dagen om zes uur 's ochtends. De vroege bezoekers kunnen tot acht uur 's ochtends naar bin nen voor de prijs van een kin derkaartje (8,50 gulden). In het restaurant van het Prins Wil lem Alexander paviljoen en het Theehuis kunnen ze beide ochtenden voor tien gulden terecht voor een ontbijtbuffet. Kinderen van vier tot twaalf jaar hoeven zich eerste en tweede paasdag evenmin te vervelen in de Keukenhof. Bij de speelweide wacht de paas haas, met wie ze samen eieren kunnen gaan zoeken. HB Citroentijm met geelgouden bladeren Citroengeurlge bodembedekker Roze bloempjes in april en mei. Van 6.95 voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 HET GROENE WARENHUIS t 21.00 uur. Maandag t/m zaterdag vanaf 9.00 uur open

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21