Ammerlaan deken Kuststreek-Noord -r Behoudend nieuwsblad De Apostel houdt op te bestaan Evangelische stichting In de Ruimte failliet verklaar Kerk Samenleving Peeters deken Groene Hart 7e DONDERDAG 9 APRIL 1998 INDE Emoties bij Heilige Graf-kerk Jeruzalem» Een grieks-orthodoxe pelgrim kan haar emoties niet bedwingen bij de ingang van de Heilige Graf-kerk in Jeruzalem. De kerk is deze week het middelpunt voor de vele duizenden pelgrims die een bezoek aan de heilige plaatsen brengen. foto ap 'Na de Mattheüs Passion' in Oude Vest leiden De werkgroep Oude Vest houdt op 16 april een bijeen komst over de praktische omgang met de Mattheüs Passion. Onder de titel 'Na de Mattheüs Passion. Het oude verhaal voor moderne mensen' wordt stilgestaan bij het lijden van Jezus en de betekenis die dat heeft voor de moderne mens. De bijeen komst wordt geleid door prof. dr.M. de Jonge, emeritus hoogle raar Nieuwe Testament aan de Rijksuniversiteit Leiden. De bij eenkomst wordt gehouden in de Oude Vest - Centrum voor Cul tuur en Religie, Oude Vest 133. Aanvang 20.15 uur. Paascantate bij Moker leiden» De Paascantate uit 1797 van de Duitse componist Chris tian Friedrich Ruppe staat komend weekeinde centraal in de ra dio-uitzendingen van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. Deze Paascantate is destijds uitge voerd in de Hooglandse kerk door het koor van het H. Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis te Leiden. Het programma wordt uit gezonden op zaterdag 11 april van 9.30 tot 10.00 uur en op zon dag 12 april van 18.00 tot 18.30 uur. Moker zendt uit via de fre quenties FM 105.7 en FM 88. Verering tand van de Boeddha Bangkok» Meer dan duizend Thaise boeddhisten namen giste ren in Bangkok deel aan een ceremonie rond een tand die van Boeddha zou zijn. De relikwie wordt van India via Thailand naar Taiwan gebracht. De tand, waarvan vele boeddhisten geloven dat het een van de drie overgebleven tanden is van Boeddha, was dinsdag aangekomen vanuit India. Hij is tentoongesteld op het hoofdkwartier van Wereldgemeenschap van Boeddhisten (WFB) in het centrum van Bangkok. Moniken uit Thailand, Tai wan en Tibet lazen gebeden voor toen de plaatsvervangend pre sident van de WFB de tand dinsdag op een speciaal daarvoor ge bouwde verhoging plaatste. Vandaag wordt de tand naar de hoofdstad Taipei van Taiwan gebracht. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hoek van Holland G.H. Labooy te Rinsumageest-Sy- brandahuls en Foudgum c a. Aangenomen: naarWilms: W C Meeuse te Sint Annaland. Bedankt: voor Nunspeet: G C. Klok te Putten GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Hengelo K van den Geest te Amsterdam- Centrum GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Haarlem: P Mulder te Capelle aan den IJssel/Middel- watering. Bedankt: voor Terwolde-De Vecht: P. Mulder te Capelle aan den IJssel/Middelwatering. redactie dick van der plas.i haarlem anp De Apostel, het behoudende nieuwsblad voor het bisdom Haarlem, stopt ermee. Aanleiding is de benoeming per 1 februari van Wim Peeters tot perschef van het bisdom. Peeters krijgt ook de verantwoordelijkheid voor Samen Kerk, het officiële bisdomblad van Haarlem. „Wij moeten Peeters de kans geven", aldus woordvoerder P. Pouw van de redactie van De Apostel. „Het is niet normaal dat er in een bisdom twee bisdombladen zijn." Gisteren verscheen het laatste nummer van De Apostel. Een grote groep gelovigen richtte het blad zes jaar geleden op als tegenhanger van Sa men Kerk. Zij konden zich niet meer in het offi ciële bisdomblad vinden. Beschermheilige Voor de redactie van Samen Kerk vormde de of ficiële leer van de Rooms-Katholieke Kerk geen criterium voor plaatsing van artikelen, zei S. van den Aardweg-Hissink bij de oprichting van De Apostel. De toenmalige voorzitster van de Ver eniging van vrouwen in de RK Kerk heeft in het begin het alternatieve blad geleid. Bisschop Bomers zegde meteen zijn medewer king aan De Apostel toe. Zijn maandelijkse be schouwingen verschenen sindsdien in beide bla den. „Voor de prille redactie was het een feest onze Bisschop en Beschermheilige te kunnen steunen, die zelf onze trouwste medewerker bleek en steeds als eerste zijn weloverwogen le rende/corrigerende artikel opstuurde", schrijft de redactie in Bij het scheiden van de markt. Peeters zelf staat helemaal buiten de opheffing van De Apostel. „Ik waardeer het als mensen zich willen inzetten voor de kerk. Ik ben blij dat er voortaan weer één bisdomblad zal zijn. Zeker in deze tijd, waarin in de RK Kerk wordt beerd samen verder te gaan, is dit een teken." istnp< Hij ontkent dat zijn benoeming tot eenLjnen wijziging bij Samen Kerk zal leiden. In d der jaren is eeri bepaalde formule ontstai wijl er een zeer kundige redactie is. Beidel zijn volgens hem niet te vergelijken. Kerk is geen nieuwsblad en De Apostel g( domblad." Peeters is afkomstig van het Katholiek blad, ook een behoudend orgaan in depsc" landse RK Kerk. Paat Jen ol Men indb or ft kan 'Geen mythe, maar een levende herinnering voor veel mensen «■pnd len Pastoor H. Ammerlaan wordt de nieuwe deken van de huidige dekenaten Bollenstreek en Leiden, die binnen de periode van anderhalfjaar zullen fuseren tot het dekenaat Kuststreek-Noord. Ammerlaan krijgt dan 31 parochies onder zijn hoede. Op dit moment is hij nog pastoor van de Adrianusparochie in Naaldwijk. Met name voor de Bollenstreek is hij geen onbekende, Ammerlaan is dertien jaar pastoor geweest van de Sassenheimse Pancratiusparochie, van 1979 tot 1992. te leiden, betwijfel ik. In ieder geval zal positief. Zelf was Ammerlaan niet voor Ammerlaan wel binnen een basispas- commentaar op zijn uitverkiezing be- toraat gaan werken." reikbaar. Hij was te druk bezig met de De reacties op zijn op handen zijnde voorbereidingen op Pasen in zijn eigen benoeming zijn zonder uitzondering Adrianusparochie. Voorzitter van het dekenaal bestuur Bollenstreek A. van den Anker kent Ammerlaan al jaren. Hij is blij met de nieuwe deken. „Het is iemand die het dekenaat een warm hart toedraagt. Jedi bollenstreek/leiden monique witteman Ammerlaan is zestig jaar en in 1962 tot priester gewijd. Na de zomer begint hij met zijn werkzaamheden als deken. Dat houdt in dat hij Naaldwijk gaat verlaten en naar de Bollenstreek of naar de regio Leiden komt. Het was zijn wens om niet alleen deken te zijn. Hij wil contact houden met de men sen, en dus ook pastoor blijven. Zijn nieuwe standplaats is nog niet bekend. De voorzitter van de voorbereidings commissie dekensbenoeming H. Koe- leman weet ook nog niet of Ammer laan wel een geheel eigen parochie krijgt. „Het dekenschap is een functie voor zestig procent. Of het mogelijk is om met veertig procent een parochie alphen aan den run De huidige deken van het dekenaat Alphen aan den Rijn en pastor van Nieuwveen en Zevenhoven - L. Peeters (58) - wordt de nieuwe de ken van het Groene Hart. Dit deke naat wordt gevormd door het sa menvoegen van de dekenaten Alkemade, Zoeterwoude, Alphen aan den Rijn en Gouda en omvat 37 parochies. Peeters is sinds september 1993 deken in Alphen. Hij combineerde die functie destijds met het pasto raat in Huize Ursula in Nieuwveen, een instelling voor verstandelijk en lichamelijk gehandicapten. Daar voor werkte hij dertien jaar in een ziekenhuis in het Brabantse Roosendaal. Dat hij voornamelijk ervaring had in ziekenhuis- en instellings pastoraat zag hij bij zijn benoe ming in '93 niet als een beletsel. „Ik heb altijd voeling gehouden met wat er in de parochies gebeurde en me niet opgesloten binnen de in stelling. Als deken heb je vooral een coördinerende taak. Je moet zor gen dat het beleid van het bisdom doorgaat en doorgegeven wordt." Tegelijk met de benoeming van dekens voor de Kust- door het bisdom ook een deken voor benoemd. Dit wordt C. Bergs, die nu Haaglanden-Zuid (de 28 parochies nog voor parochies in Hoogvliet en streek-Noord en het Groene Hart is van de dekenaten Delft en Westland) Rozenburg werkt. Dat heeft hij wel laten blijke Sassenheimse tijd. Hij had to in de commissie welzijn. Bi het een zeer goede pastoor heim. Wij hoopten al dat tLUK. zeggen tegen zijn voordrachi weet het natuurlijk nooit. heeft hij het dekenschap a<jj,vaj Van den Anker herinnert Ai vooral als een innemelijk ma rkc zeker als voetbalminded. „1 echte Feyenoord-fan, maai zoekt hij veel wedstrijden in i» Pas ontmoette ik hem nog 0| van Foreholte in Voorhout. Dlrowi hij als supporter van de Na TjTc club" RdtOl In Leiden en omstreken is V( laan wat minder bekend, ma vortj( richten die emeritus-pastor jenp mann - voormalig deken var| inmiddels ter ore zijn gekoi ook positief. Hij is vooral bj eindelijk weer een deken is, d op korte termijn wordt „Ammerlaan is een man die 1 Leidse niet kennen. Maar het I hij in één van de twee dekei melijk de Bollenstreek, wel t Hij heeft altijd heel goed j neerd in Sassenheim en bi het is nog niet zo lang geled p*1 daar vertrokken is. Hij is geel maar een levende herinnei Herindeling De benoeming van de del) voort uit de beleidsnota t TH0 Herindeling' van het bisdon^ aantal dekenaten van dé hirg naar 6 wil terugbrengen. H<Lcuar wil naast de priester-dekens |en J naai coördinator (een mafen a(j \touw) benoemen. De dekenij als voornaamste taak de zorP j- pastores en de dekenaal coöiL^J vooral belast met de ondeij^ van de parochies op het g^e(je overleg en samenwerking. ije leent de coördinator on(k|n0pe bij bovenparochiële activiteiü.®Q1 yerk i utrecht anp De rechtbank in Utrecht heeft gisteren de evan gelische stichting In de Ruimte in Soest failliet verklaard. In de Ruimte heeft een totale schuld van circa zeven miljoen gulden. Behalve de stichting In de Ruimte verklaarde de rechtbank gisteren ook twee aanverwante stich tingen failliet: de Stichting Rehabilitatiecentra In de Ruimte en de Stichting Studiebijbelcentrum. De Rabobank heeft aangekondigd de kredietrela tie met de stichtingen per 25 april op te zeggen. Inmiddels kunnen de salarissen van de veertig medewerkers over de maanden februari en maart niet meer worden uitbetaald. De totale schuld van de drie stichtingen be droeg aan het begin van dit jaar 5,5 miljoen gul den. Daar stond een eigen vermogen van nog geen één miljoen gulden en een gedeeltelijke ze kerheidsstelling op het onroerend goed tegen over. De afgelopen maanden zijn de schulden met nog eens anderhalf miljoen gulden toegeno men door achterstallige financiële verplichtingen tegenover de fiscus en de bedrijfsvereniging. Het interim-bestuur dat begin dit jaar aantrad, stelde in een reddingsoperatie voor om twintig van de veertig medewerkers te ontslaan. Door het gisteren uitgesproken faillisement is het niet dui delijk wat de positie wordt van de overgebleven twintig personeelsleden. Het is waarschijnlijk dat de curator, die gisteren werd aangewezen, besluit om ook voor hen ontslag aan te vragen. „De stichting is nu failliet en ook voor de overgeble ven twintig is er geen geld", zegt voorzitter S. Meester van het interim-bestuur. De grote financiële problemen zijn te wijten aan jarenlang wanbestuur en een teruglopend aantal giften. Er wordt gezocht naar organisaties die een deel van de activiteiten kunnen overne men. Voor een doorstart van het projei bijbel en het kinderblad De Goede He» ben zich inmiddels enkele geïnteressei meld. Naar een belangstellende voor del me" van de kinderkampen, een van dei activiteiten van In de Ruimte, en het rehfj centrum wordt nog gezocht. De oprichter en geestelijk leider vant ting, H. ter Welle, heeft zich aan 1 jaar volledig teruggetrokken. In de Rui sinds de oprichting in 1960 al enkele if financiële crisis overleefd. ANN01898 Zaterdag 9 April LEIDEN Wie kent niet het sedert een reeks van jaren bestaan hebbende magazijn van gouden, zil veren en diamanten werken en horloges van den heer J.H. Maartense, Hoogstraat, Hoek Nieuwen Rijn? Maar zal ieder het, zoowel van hier als de ve le omwonenden, die het bezochten, nu nog wel da delijk herkennen, na de verbouwing, welke het heeft ondergaan? Waarschijnlijk niet, want de ver andering is groot. Thans is er, na het aanbrengen van een geheel nieuwe winkelonderpui, gelegen heid om achter twee groote spiegelruiten, aan el- ken hoek één, op smaakvolle wijze te étaleeren, waartoe de voorwerpen zich zoo bijzonder leenen, terwijl in den winkel zeiven al die vernieuwingen zijn aangebracht, welke de eischen des tijd gebo den. Deze zaak is dan ook - des avonds wegens de gasgloeilicht-verlichting-zoodanig ingericht, dat zij op een drukken stand, als de Hoogstraat aan biedt, tegenwoordig de aandacht van eiken voor bijganger moet trekken. LEIDEN Men verzoekt ons te melden, dat het Terwee-park van af de boomenrij langs den Rijns- burgerweg particulier eigendom is en alléén strekt ten dienste en ten gerieve van de bewoners der huizen aldaar, hetgeen thans is aangeduid door het plaatsen van een bord. In verband daarmede is het verzoek aan de politie gericht om tegen perso nen, die zich wederrechtelijk in dat park bewegen, proces-verbaal op te maken, hetgeen in hoofdzaak betreft personen, belast met het vervoer van wa gens en rijtuigen, benevens de bevelhebbers van militaire troepen. ANN01973 maandag 9 april OEGSTGEEST Op uitnodiging van Toni Boltini speelt de zeven tig jaar bestaande Leidse Harmo nie Werkmans Wilskracht van avond bij de aanvang van de voor stelling in 't circus, dat één dag zijn tenten heeft opgeslagen bij het winkelcentrum Lange Voort in Oegstgeest. Het korps komt met drumband en majorettes. LEIDEN Begonnen is met de demping van een gedeelte van de Waardgracht. Verdwijning van het water op deze plaats is nodig om ruimte te scheppen voor de bouw van een nieuw Oudelieden- huis aan de Nieuwe Rijn. Er zijn in de kring van de adviesraad voor de binnenstad bezwaren te gen de demping van de Waard gracht. In de raad volgde de meerderheid het college in zijn mening dat de demping noodza kelijk is. Anders is het met de pa rallel lopende Oranjegracht, die in het plan Herengracht-Zijlsin gel open water zal blijven. Zeker vijftien jaar geleden is begonnen met de afbraak van de oude bebouwing aan de Waard gracht. Vroeger was het een le vendige gracht met veel bewo- Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven. Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. De bejaarden van het Minnehuis aan werd aangeboden door het personeel, jaarden vertrekken binnenkort naar cf ners in de kleine huizen. Langza merhand is de Waardhracht een stil en vervallen stukje stad ge worden. Toch wonen er nog men sen in enkele vervallen pandjes, die nog niet onder de slopersha- de Kaarsenmakersstraat hebben kunnen genieten van een feestavond, die hen De avond, die was gevuld met veel muziek, was bedoeld als afscheid. De be- Lorentzhof. foto archief leidsch dagblad mer zijn gevallen. PICASSO De Spaanse schil der-beeldhouwer Pablo Picasso is gisteren op zijn landgoed in Mou- gms bij Nice aan de Franse Ri- vièra overleden. De koning van het kubisme bereikte de leeftijd van 91 jaar. Picasso, die bij zijn leven al een legende was, heeft met zijn werk een miljoenenvermogen ver- awHi L O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) F kantoor Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 A8 Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 directie B.M.Essenberg, J, Kiel (adiunct) hoofdredactie J.G. Majoor, r. van Brussel (ad/und) W.F redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red Groot Leiden AJ.BM Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. mice Redactie: Hoofdredactie: advertenties Maandag t/m vrijdag va E. Straatsma, chef red. Regio Leiden N H U I Z Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondeiilwndL R( Academisch Ziekenhuis, zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf er. 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth- tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111 yoeid ..Thui 5 bordi iden i

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 20