eiden Regio GroenLinks slikt Boommarktgarage TriLe maken er 'ézelf ook een troep van ikm Christen Een sprong in ijskoud water Meer vragen dan antwoorden over Haagwegterrein Lenen bij de specialist Duidelijk lenen! Bankstel-lening Reddingsen Genezingsdienst Nieuwe bewegwijzering stations Dienst Milieu en Beheer Ook ledenvergadering PvdA gaat akkoord PvdA en GroenLinks namen gisteravond de laatste hob bel op weg naar een nieuw college met D66 en het CDA. De ledenvergaderingen van beide partijen stemden in met het collegeprogramma. Bij GroenLinks was veel kri tiek op de bouw van de Boommarktgarage en het niet doorgaan van de uitbreiding van de Lakenhal. Bij de PvdA kwam zelfs een motie tegen de garage op tafel. Maar de motie werd verworpen, de kritiek werd gepa reerd, en het nieuwe college werd ten slotte door de le den van beide partijen met applaus begroet. De leden van GroenLinks ble ven het een 'absurd', een 'waanzinnig' plan vinden: de bouw van de Boommarktgara ge. ,,Je moet wel echt van de pot gerukt zijn om in de autoluwe binnenstad een parkeergarage te willen bouwen", zo ver woordde oud-partijvoorzitter Rob van Lint het gevoel van de leden. Maar mét de overgrote meerderheid van die leden vond ook Van Lint de bouw van de garage geen reden om 'nee' te zeggen tegen het collegepro gramma. GroenLinks heeft in het pro- grammma een voorbehoud ge maakt op het punt van de Boommarkgarage. Maar in dat zelfde programma staat, dat een plan voor de garage wordt ont wikkeld in samenhang met een plan voor het Aalmarktgebied. En tegen zo n plan zal de fractie zich niet verzetten. Een inge wikkeld verhaal, vonden de le den. ,,We blijven tegen, maar we werken wel mee." Wethouder Jan Laurier, die met het nieuwe raadslid Stella ter Harmsel de onderhandelin gen namens zijn partij voerde, vond dat er niets mis was met het compromis over de garage. „Het is in ieder geval geaccep teerd dat wij een eigen geluid laten horen. Meer zat er niet in, want wij waren relatief een zaam in ons verzet." Bij de PvdA waren het met name de Jonge Socialisten die zich niet zonder meer bij de bouw van de Boommarktgarage wensten neer te leggen. In een motie pleitten zij ervoor 'serieus de mogelijkheid van de ontwik keling van een plan voor de Aal markt zonder parkeergarage open te houden'. „Want je kunt niet volhouden dat die garage niet slecht is voor het milieu. Je trekt er auto's mee de stad in en dat stinkt gewoon." Het leidde tot een vinnige dis cussie met onderhandelaar Ron Hillebrand en wethouder Tjeerd van Rij. „Je weet dat je geen in vesteerders voor de Aalmarkt krijgt als die garage er niet komt", zei Hillebrand. „Als deze motie wordt aangenomen ben je bezig een eerder genomen besluit van de leden terug te draaien", zei Van Rij. „En dat kan zomaar niet. De bouw van die garage stond in ons verkie zingsprogramma. Wij hebben tegen mensen gezegd: stem op ons, want wij zijn vóór de Boommarktgarage. Slechts zeven van de ruim dertig aanwezige leden van de PvdA steunden de motie. Bij GroenLinks stemden drie leden tegen het collegeprogramma. „Een overweldigende meerder heid gaat akkoord", concludeer de voorzitter Arjan Agema. 077 - 576 77 77 Stadsbank Leiden ~--.j Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 LEIDEN GERRY VAN BAKEL Een vrouw wordt lastiggevallen op de Kaasmarkt en voelt zich zo bedreigd, dat ze aanbelt bij een huis om de politie te waar schuwen. Haar belager is weg gelopen, maar wordt even later gezien door een agent. Er volgt een achtervolging per auto, een sprint over de Oude Vest en het eindigt met een sprong in het koude water. Geen alledaags politiewerk voor de agenten Da ve en Peter. „Het water is nu hooguit zes graden." Agent Dave zit in een surveil lancewagen op de Haarlemmer straat als de melding binnen komt. „Ik kreeg in de auto het signalement door. Op de Haar lemmerstraat zag ik iemand lo pen die aan de beschrijving vol deed. Ik draai mijn raampje naar beneden en vraag of hij even wil blijven staan, omdat ik hem wat wil vragen. Ik vraag aan de centrale nog wat extra informatie en ineens zet hij op het lopen. Ik er achteraan met de auto, tot aan de brug naar de Havenkade. Daar draait hij om en loopt de Oude Vest op. Ik zet de auto neer - keren kost te veel tijd - en ren achter hem aan. Ik had niet eens de motor afgezet. Ik haal hem na honderd meter in en ik grijp hem vast bij zijn jas. We glijden uit, door de re gen waren de klinkers glad ge worden. Hij valt en laat zich vervolgens in de gracht rollen." De man zwemt weg van de kant en op dat moment komen twee andere politiewagens aan rijden. Agent Dave dirigeert de eerste wagen naar de Oude Sin gel aan de andere kant van het water. Uit de tweede auto stapt agent Peter die onmiddellijk zijn leren jack uitdoet en alvast zijn vuurwapen en andere zwa re voorwerpen op de kade legt. „Ik zie hem dobberen. Hij spar telt, maar gaat steeds meer kop je-onder. Op een gegeven mo ment zie je alleen nog die jas met een luchtbel eronder op het water liggen." Dat is voor Peter en een collega aan de overkant het teken dat ze nu snel het wa ter in moeten. „Ik ben dan in de eerste plaats bezig met iemand van de verdrinkingsdood te red den. Op dat moment maakt het mij niet uit wat hij heeft ge daan." Er is geen vaste afspraak over wie er het water ingaat. „Het gebeurt vanzelf. We keken el kaar niet eens aan. Hij kan wel hard rennen, maar niet zwem men," zegt Peter treiterend over zijn collega. Dave kan er wel om lachen. „Ik was blij dat mijn col lega's snel ter plaatse waren. Als ik er alleen voor sta, wordt het moeilijk. Er stonden wel hon derd mensen te kijken. En om dan je vuurwapen onbeheerd achter te laten op de kade, je weet niet of er iemand mee wegloopt." Maar aan de kant blijven staan als politieman, terwijl er iemand in het water ligt, kan ook niet. Peter: „Ik hoorde het publiek roepen: 'ga erin'. Maar je springt iemand niet gelijk achterna. Je kijkt het even aan." De agenten die in het water waren gesprongen, mochten eerst douchen op het bureau. Daarna moesten ze nog wel hun rapport schrijven. „Een zaak als deze laat je niet over aan een ander. Alleen wij weten wat er precies is gebeurd. De vrouw hebben we naar bureau Slacht offerhulp gebracht. Zij was echt heel erg overstuur." De man die in het water sprong, met misschien de hoop op die manier te ontsnappen, is overgedragen aan de vreemde lingenpolitie omdat hij geen pa pieren bij zich had. Hij wil ook niets zeggen. „De vreemdelin genpolitie is bezig met een on derzoek om zijn identiteit te achterhalen." 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 De opgravingswerkzaamheden in beeld. Volgens de archeologen deugen de arbeidsomstandigheden niet. foto taco van der eb hebben daartoe een contract getekend met het bedrijfje. Daarin staat dat de Leidse ar cheologen van september tot ongeveer half juni mogen gra ven naar resten van jagers en vissers uit de periode 5300-3500 voor Christus. Inmiddels zijn op twee opgravingen van Archol resten van botten, aardewerk, vuurstenen en ander gereed schap aangetroffen. Ook is een compleet skelet gevonden van 7000 jaar oud. Eindverantwoordelijke voor het wetenschappelijk werk is ar- cheologie-hoogleraar L. Louwe Kooijmans. Hij ontkent dat het gevonden skelet niet is onder zocht. „Het is volledig gedocu menteerd. Er zijn foto's en teke ningen van gemaakt en er is een fysisch antropoloog bij geweest om de leeftijd en het geslacht vast te stellen. Het skelet is ver volgens op de normale wijze ge licht en geconserveerd. We heb ben daar nog extra budget voor gekregen omdat het buiten het bestek viel." De hoogleraar moet overigens toegeven dat er nogal wat valt af te dingen op de arbeidsomstan digheden. „Ik ben van de pro blemen op de hoogte maar ik zit in een moeilijke positie", al dus Louwe Kooijmans. „Ik ben wetenschappelijk verantwoor delijk maar ga niet over de fi nanciën. Sommige dingen zijn in mijn positie niet afdwing baar. Het college van bestuur heeft destijds geadviseerd een bedrijf op te richten om de fi nanciële en commerciële risi co's van de opgraving in onder te brengen." „Veel van de onrust is op die constructie terug te voeren. Het is een nieuwe manier van wer ken voor beide partijen. Men sen moeten eraan wennen dat niet alles financieel mogelijk is en dat zijn worden afgerekend op een product en niet op we tenschappelijke bevlogenheid. Ik heb Weeda destijds hiervoor gewaarschuwd. Als projectleider zit ik tussen hem en het opgra vingsteam in." „Er is iets aan de huidige pro blemen gedaan, maar het had beter gekund. Mensen werken hier onder pittige werkomstan digheden. Maar er gaan ook dingen goed: mensen worden behoorlijk betaald, hebben geen extreme werktijden, er staat een tent ter beschutting boven de put, er zijn keten en wc's, er is koffie en thee. Maar ze maken er zelf ook een troep van. Maar ik geef toe: het gaat niet lekker en het kan bejer. Ik heb hier enorm veel van geleerd: ik ga hier op deze manier niet mee door." „Ik wil weer baas zijn in eigen put. Als er nieuwe contracten met Archol worden gesloten, dan ook onder nieuwe voor waarden met meer aandacht voor het welbevinden van mijn medewerkers." van ons zit beter. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden L~- Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 IDERDAG 9 APRIL 1998 Hoogleraar L. Louwe Kooijmans: De informa- tie-avond van afgelopen dinsdag over de toekomst van het voormalige Van Gend Loosterrein aan de Leidse Haagweg leverde meer vragen dan antwoorden op. Het was ontstellend om te zien hoe met name wethouder T. van Rij (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) zich in allerlei bochten wrong om maar niet concreet te hoeven antwoor den op duidelijke vragen van omwonenden van het Haag wegterrein. Het excuus dat de plannen met het gebied nog pril zijn, klonk erg zwakjes. Diezelfde Van Rij maakte begin februari een aanzet tot een discussie en een ontwerp- bouwplan van de Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL) met de grond gelijk. De SSL gaf toen te kennen 500 wonin gen en twee parkeergarages met in totaal ruimte voor 3000 auto's aan de Haagweg te wil len realiseren. De tekeningen en maquettes werden ge toond. Van Rij 'schrok' van het bouwvolume en miste de fi nanciële onderbouwing van het voorstel. „Erg onprofessio neel", vond hij. Dinsdagavond gaf hij er ech ter blijk van zelf het amateu risme nog niet te zijn ontste gen. Er werd geen tekening ge toond en een maquette was in geen velden of wegen te be kennen. Laat staan een kos tenplaatje. Maar Van Rij sprak wèl over de eventuele bouw van een parkeergarage voor vijftienhonderd auto's in com binatie met tweehonderd tot driehonderd woningen. Stads ontwerper R. Slavenburg hield het op zo n vierhonderd wo- ningen. Als of de ver koop van dergelijke aantallen woningen de kosten zou dekken als de gemeente al in staat is de grond van de NS te kopen. Want misschien houden de NS de bebouwing van het ter rein wel in eigen hand. Waar schijnlijk lijkt dat echter niet, omdat de partijen dan op voet van oorlog komen te staan en de gemeente wel eens erg las tig kan worden met het ver strekken van de benodigde vergunningen. Een een-twee tje tussen Leiden en de NS ligt dus voor de hand. In dat geval heeft de SSL het nakijken. En de omwonenden? Die kregen dinsdagavond een map met daarin onder meer een schets van het Haagwegterrein waarop zij hun eigen ideeën kunnen tekenen. Binnen de uitgangspunten van de ge meente uiteraard. Want dat er huizen, parkeerplekken, open baar groen en kleinschalige economische activiteiten moeten komen, is al een uitge maakte zaak. Daarover is met de omwonenden nooit ge sproken. Die worden zoet ge houden, denkt de gemeente, met de toezegging dat zij mo gen meetekenen en dat hun voorstellen na inventarisatie misschien worden gebruikt in een stedebouwkundig plan. Terwijl het overgrote deel van de buren van het Haagwegter rein ervan overtuigd is dat zo'n plan allang in de bureaula van wethouder Van Rij èn het NS-kantoor in Utrecht ligt. dig van voorpagina •lechte werkomstandighe- bij de opgraving is niet de klacht van de archeologen oor Archol in Hardinsveld- indam aan het werk zijn. het commerciële karakter ie opgraving verdwijnt het ischappelijk werk naar de irgrond, klaagt opgravings- Mark Nokkert. „Dit is een lerciële opgraving en alles jl omgerekend in produc ers." Leidse archeologen deden ivember een belangrijke In de klei troffen ze het skelet van Nederland leen vrouw die 7000 jaar in Igraf had gelegen. De Lei- jars waren in jubelstem- maar inmiddels is daar- jvveinig over. Ook opgra- Beider Mark Nokjcert, die in tijdelijke dienst is van Archol, heeft stevige kritiek op de orga nisatie. „Toen we dat skelet vonden, was er vervolgens geen tijd om het goed te onderzoe ken. Terwijl dat nu juist de sjeu van je werk als archeoloog is." „We hebben op dit moment ook te weinig mensen. Ze ver dwijnen naar andere opgravin gen en ik kan ze niet ongelijk geven. De structuur is erg on duidelijk. Ik ben in tijdelijke dienst van Archol maar ik heb als opgravingsleider geen enke le zeggenschap over de financi en." De opgraving in Hardinxveld- Giessendam is aangenomen werk van Archol. De Nederland se Spoorwegen zijn opdrachtge ver. Archol is eind 1996 opge richt door de Leidse universiteit met als doel het opgravingswerk 'aan te nemen'. De NS, die de Betuweroute gaan exploiteren, ondag 12 april, Aanvang 13.30 uur: klC, Ik zal genezing schenken en herstel, Tk zal hen genezen en *un een schat van bestendige vrede ontsluiten (Jer. 33:6) Spreker: Martie Haayer Turkooislaan 131, Leiden Info: 071-5213414 9teidenaar kan geen afscheid nemen en» Een 49-jarige Leidenaar is gisteravond opgepakt in een ling aan de Formosastraat in zijn woonplaats. Hij was door bovenlicht het huis binnengekomen en wilde niet weg. In pand woont zijn voormalige echtgenote. De man is bekeurd >ens huisvredebreuk. :ties bij dier-vijandige bedrijven |en» Vanaf vandaag staat actie- en informatiecentrum Euro- Iniê aan de Boerhaavelaan in Leiden een week lang in het te il van de rechten van het dier. Er worden workshops gegeven (er wordt actie gevoerd bij een aantal volgens Eurodusnie I-vijandige bedrijven. Zaterdag 11 april is er in Bar en Boos |de Koppenhinksteeg een benefietconcert met de bands Rat pol, Antidote en I Reject. De opbrengsten van het concert ko- nten goede aan de acties voor dierenrechten. hema-avond FIOM Leiden S DER?en ^et F^OM En Leiden houdt een serie van drie thema- /RI iipd011 voor mensen die ongewenst kinderloos zijn. Op de derdagen 23 april, 14 mei en 18 juni wordt onder meer ge- jken over de medische en sociale aspecten van het onge- ïst kinderloos zijn. De bijeenkomsten worden gehouden in ^Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a en beginnen om Parkeer Route Informatie Systeem Dinsdag 7 april, 14.00 uur. Morspoort Plaatsen: 87 Vrij: 64 Leiden In de week na Pasen beginnen de NS met het aanbrengen van nieuwe 'bewegwijzering' in de stations Leiden De Vink, Leiden Lammenschans en Voorscho ten. In vergelijking met de be staande bakken en borden zijn de letters groter, zijn de hoeken recht en is de informatie op de borden anders geordend. Bo vendien komen er in de stations meer verlichte bakken en zijn de pictogrammen aangepast. De afbeeldingen zijn groter en voorzien van een korte tekst. ede daad' levert bon op Twee agenten hebben afgelopen nacht op de Breestraat beiden een bon uitgedeeld aan een 20-jarige Leidse automo- De eigenaar van de auto zat als passagier naast de man, bleek te dronken om te rijden. Daarom was de 20-jarige ter het stuur gekropen. Hij bleek alleen niet over een rijbe- te beschikken en kreeg voor zijn 'goede daad' toch een be- iring- urenruzie in Stevenshof jn De politie moest gisteren in actie komen aan het Alexan- ne Tinneplein in de Leidse Stevenshof. Daar kregen twee be- onsters van een flat het met elkaar aan de stok, toen één van twee met haar fiets de lift inwilde. Op het moment dat de an- e bewoonster daar iets van zei, ontstond een woordenwisse- lclH jen greep de vrouw met de fiets haar buurvrouw bij de keel. Agent Peter: Ik ben dan in de eerste plaats bezig met iemand van de verdrinkingsdood te redden." foto dick hogewoninc

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19