Ruïnes leiden hier kommervol bestaan Ante Diluvium: een labyrint van de geest Boeken log in Oog' goed voor uren gniffelen SF-Veteraan Jack Vance viert gouden jubileum met nieuwe roman IPERDAG 9 APRIL 1998 wa Onnavolgbare fantasieën Willem Brakman ROMAN RECENSIE 4 WIM VOGEL -edili(Jprakman Ante diluvium Roman. 11Jitgeverij Querido. prijs 29,90. thrijvers de werkelijkheid en (moeten) beschrijven, is [hardnekkig misverstand, [personages worden daar- jc te gemakkelijk gekoppeld Teële mensen, hun vertel- L alleen nog maar gelezen piegels van de werkelijk- ml sijn nieuwe essaybundel pols beschrijft J. Bernlef iwelijke consequenties it soort misverstanden. ;ussische auteurs onder ;ommunistische regiem ervaren, ervaart Salman lie tot op de dag van van- ie roep om realistische li- is in wezen een uiting [verdraagzaamheid, is het ;n van het alternatief. ;t uitgebreide oeuvre van Brakman alleen al in ennium twaalf romans rellen is nooit veel aan- voor dat makkelijk her- :e realisme geweest. Zijn telende, in zichzelf ver dwaalde personages zijn stee vast op zoek naar verlossing, naar vage, zich terugtrekkende vader- en moederfiguren. Hun werkelijkheid is zelden eendui dig en omdat ook voor Brakman vorm en inhoud één zijn, is zijn taal soeverein en onafhankelijk van de werkelijkheid. Ante Diluvium, zijn jongste roman, mag wat deze ontwikke ling betreft gezien worden als een hoogtepunt. Met als verve lend gevolg natuurlijk dat de le zer wel een bijzonder raadsel achtige maaltijd voorgeschoteld krijgt. In een eerste fragment, welbeschouwd een proloog waarin de auteur zijn schrijvers opvatting motiveert, wordt al gesproken over de merkwaardi ge tijd die 'is en blijft hoewel hij vergaat', maar die wel in de rug aangevallen moet worden. Ante Diluvium, vóór de zondvloed dus, dat wil zeggen: terug naar een tijd waarvan we ons nauwe lijks meer iets concreets hun nen herinneren. Er is dan ook sprake van herdenkingen 'in de schatkamer van mijn interieur', waarbij de verteller zich veroor looft 'niet ouder te worden.' Wat na die proloog volgt, is een buitengewoon ingewikkeld sprookje over jeugdervaringen van een ik die moeiteloos bin nendringt in de breinen van plaats- en tijdgenoten om vanuit hun gedachtenwereld verschillende visies over dezelf de gebeurtenissen en persona ges te verspreiden. Er is sprake van de slorige rafels van een in dustriestad. "t Fabriek' staat er. Er gaapt een ravijn en in het centrum prijkt het standbeeld van Ariëns, de kapelaan die het eind vorige, begin deze eeuw opnam voor de Twentse textiel arbeiders. In de buurt van het ravijn bevindt zich het hol van een jongensclub. Old Shatter- hand heten ze en Winnetoe en precies op het moment dat je dreigt erachter te komen waar zij zich mee bezighouden, ver springt het perspectief, draai je door het hypnotiserende proza rond in een ander hoofd en blijkt iedere 'waarheid' fantasie te zijn. Zoals zo vaak bij Brakman spelen ook in deze roman de zelfde grondfiguren een dubieu ze rol vol achterklap, dreiging Natuurlijk ver\'al of op sterk water gezette romantiek? en seksuele frustraties. Er is de verrader, de geliefde, de mees ter, de vrouw, de dood en, alles overheersend, de taal die ook werkelijk als taal optreedt en dus niet verwijst naar iets an ders. Ik betwijfel of een grondige analyse van deze roman, die zich uitsluitend afspeelt in de verbeelding van een personage, mij meer zal opleveren dan een wat vage herinnering aan een bizarre, beklemmende geschie denis. Brakmans taal is prach tig, maar je obsessies en fanta sieën zo los van iedere ons be kende werkelijkheid vorm ge ven is wel erg stoutmoedig. Wie het motto leest, weet echter dat de auteur ook met dat oordeel rekening heeft gehouden. Televisierecensies Frits Abrahams gebundeld yTIEKEN RECENSIE RN OEN BLINK/GPD endgtfr3hams °0ë m ƒ29,90. eer- 1F imen regelma- Engen voorbij ede. [an ik denk 'Als niet opschrijf, niemand het'.' leurs zei Frits onlangs interview eiding van jek Oog in Oog in zijn zijn TV-recensies INRC-Handels- Ibundeld. 1J mogen EUiHjams dankbaar Hij legde vier w»fJng weergaloos EgUlger op opmer- e televisiemo- ar en en schreef irachtige stuk- ,lf1 er. De criticus 4" het voordeel dat hij, in tegenstelling gewone verslaggever, ook meteen nterpreteren wat hij heeft gezien, al- brahams. Hij hoeft niet objectief te ij mag zijn verbeelding gebruiken, signaleerde Abrahams, na een televi- terview met de vanwege o.a. verkrach- vervolgde Patrick Kluivert (januari dat de voetballer 'spijt betuigt zonder Vervolgens kruipt de recensent in de van bondscoach Guus Hiddink en vrijelijk op wat wij allemaal dachten: inventariseerde, voor de duizendste n hel üe week, zijn probleemkinderen: it va ick Kluivert: voorgoed verpest moe- «nd. Den d Edgar Davids: on handelbare rancu- nelijer. Clarence Seedorf: ondraaglijke praat jesmaker. Winston Bogarde: niet geheel compos mentis. Michael Reiziger: meeloper van voor noemden.' Ook het memorabele tranensproeien voor de camera van voetballer Ronald de Boer heeft Frits Abrahams nauwkeurig voor het nageslacht in woorden vastgelegd. Waarom die huilpartij zo onweerstaanbaar komisch was, begreep ik toen niet en be grijp ik nu niet, maar bij het lezen van Abrahams verslag ervan, barstte ik opnieuw in hulpeloos lachen uit: 'Dit was geen hui len meer, het was snikken. De handen gin gen naar het gezicht, alsof hij zijn tranen wilde tegenhouden, maar er was geen red den meer aan. De langste en meest open bare huilbui voor zo'n twee miljoen ver bijsterde kijkers uit de internationale sportgeschiedenis was begonnen.' De stukjes van Abrahams alfabetisch naar onderwerp gerangschikt gaan, met televisie als aanleiding, over politici, spor ters en maatschappelijke verschijnselen als incest, euthanasie en de moderne monar chie. Dat levert een mooi tijdbeeld op. Het best op dreef is de criticus misschien nog wel als het gaat om het signaleren van ta boedoorbrekend bedoelde ranzigheid en platte erotiek. Abrahams doet in dit verband Menno 'seks voor de' Buch het verzoek zijn 'parti culiere, geile wens' waar te maken: VOO- programmadirecteur U. Glorie te laten ver trappelen door 'Jenny, Patrice, en al die an dere vurige meisjes': 'Ik zal toekijken en klaarkomen, zoals ik nog nooit ben klaarge komen.' Sinds Abrahams vorig jaar een recensie wijdde aan de presentatrice van Lief Leed, is de Wijdbeense Dame in sommige huiskamers een begrip. Deze dame. met de onwaarschijnlijke naam Mylène de la Haye, laat bevrijde echtparen op televisie uitleg- gen wat hen naar parenclubs drijft en hoe ze lust ontlenen aan het kaalscheren van el- kaars intieme delen. 'Af en toe zakt de gast vrouw zwoel lachend door haar gespreide knieën, terwijl ze haar erogene zones vaag toezwaait.' De teloorgang van Sonja Barend, de nieu we populariteit van het katholicisme, de snijdende sloomheid van Frans Bromet ('de Frits van Egters van de Nederlandse televi sie'): het komt allemaal aan de orde in deze sprankelend geschreven notities. Oog in Oog is wat mij betreft goed voor enkele uren gniffelend vermaak. Maar Abrahams boek vervulde me ook met spijt: kennelijk heb ik veel mooie TV-momenten gemist, de i vier jaar. Zuidaanzicht van de kasteelruïne van Brederode anno 1883. Ruïnes zijn de weeskinderen van de architectuur. Ver waarlozing is hun lot. Tenzij iemand zich over hen ont fermt zijn ze overgeleverd aan verval en eenzaamheid. Tegelijkertijd vormen ze een bron van inspiratie voor schrijvers, kunstenaars en historici, juist omdat ze zo be klagenswaardig zijn. Met minder neemt de verbeelding geen genoegen. BOEK RECENSIE WIM DE WACT A C Schulte (redactie) - Ruïnes in Neder land Uitgeverij Waanders, pnjs 69.50 Nederland is in vergelijking met de omringende landen arm aan ruïnes. Vermoedelijk heeft dit te maken met onze diepgewortel de opruimwoede en de behoef te aan een zindelijke omgeving. De hoofdauteur van Ruïnes in Nederland, A.G. Schulte, oppert deze houtsnijdende verklaring in zijn bijdrage aan dit fascine rende boekwerk, dat bedoeld is om de leemte te vullen in onze kennis van eeuwenoude bouw vallen en bovendien de aanzet wil geven tot een positieve waardering ervan. Nu leidt de omgang met een ruïne al gauw tot een paradox. Een ruïne ontleent zijn aantrek kingskracht en betekenis aan de verregaande bouwvallige staat waarin het vroegere kasteel, kerkgebouw, woonhuis noem maar op verkeert. Wordt niets gedaan dan zullen de resten eens verkruimeld zijn. Wordt ingegrepen door de ruïne te conserveren of gedeeltelijk te reconstrueren, dan is in wezen sprake van een kunstmatige toestand. Het ethische probleem dat een ruïne met zich mee brengt restaureren of de tand des tijds vrij spel geven? komt in dit boek ruimschoots aan bod. Verder is er aandacht voor uit eenlopende aspecten als het voorkomen van de ruïne in de beeldende kunst, literatuur en landschapstuin en het bestaan van een specifieke flora en fauna in en om ruïnes. De prettig leesbaar geschre ven tekst is royaal ge ïllustreerd met fo to's, schilderijen, prenten, kaar ten bouw kundi ge teke ningen. Een heerlijk boek derhalve om de verganke lijkheid mee overdenken. Dat de ene ruïne de andere niet is wordt bij het bekijken van de verschillende voorbeelden overigens wel dui delijk. Eén van de bekendste exemplaren is natuurlijk de Ruï ne van Brederode bij Santpoort. Maar vergis je niet. Wat we van daag zien van dit omstreeks 1300 gebouwde kasteel is deels een bedriegelijk echte, negen- tiende-eeuwse reconstructie. Men restaureerde deze ruïne FOTO BOEK destijds zonder blikken of blo zen naar het ideaalbeeld van een middeleeuwse burcht. Evenmin zuiver is Slot Teylin- gen bij Sassenheim, ooit de thuisbasis van de graaf van Hol land. Weliswaar was dit een van de eerste wettelijk beschermde monumenten in Nederland, di verse ingrepen in het verleden hebben ook hier een vals beeld opgeroepen. De toestand van de Vrouwen kerk aan het Vrouwenkerkhof in Leiden is ronduit vreselijk. Van deze kerk zijn slechts een paar stukken muur en de fundamen ten over. Binnen de contou ren van de plattegrond heeft de gemeente vol goede bedoelingen een openbaar plein aangelegd. Maar het verloeder de resultaat laat zien dat ruï nes die open en bloot in een binnenstad staan geen vro lijk bestaan leiden. Anders ligt het met Huis ter Kleef aan de Kleverlaan in Haarlem- Noord, dat sinds 1573 een kasteelruïne is. Niet in het boek te lezen staat dat om de natuurlijke achteruitgang tegen te gaan binnenkort de nederige overblijfselen zullen worden af gedekt met een beschermende constructie. De romantiek van dit feodale restant wordt zo doende op sterk water gezet. In gebundelde essays Amon Grunberg kan bewonderen en afkeuren ESSAYS RECENSIE HANS WARREN/CPD Amon Grunberg - De troost van de slap stick. Essays Uitgeverij Nijgh Van Dit- mar. pnjs 39,90 In de essaybundel De troost van de slapstick schrijft Amon Grim berg (geboren 1971) over geluk en humor, over film en litera tuur, over zichzelf en anderen. Het is een goede manier om Grunberg te leren kennen. Hij blijkt oprecht te kunnen be wonderen zoals blijkt uit de stukken over Patrick Modiano, John Fante, Edgar Hilsenrath en anderen maar scherp afkeu ren kan hij ook. De dialogen in Het Bureau van J.J. Voskuil vindt hij bijvoorbeeld 'net zo natuurgetrouw maar ook net zo spannend als een pak BioTex.' Grunberg is geneigd de Ne derlandse literatuur te beschou wen als zo n 'fruitmand vol rijpe en overrijpe vruchten die je naar het ziekenhuis brengt voor hen die bijkomen uit narcose.' A.F.Th, van der Heijden noemt hij 'een iets te lang gekookt stronkje bloemkool dat wordt opgediend als nouvelle cuisine.' Hella S. Haasse is naar zijn zeg gen 'een ingelegd kersje met kunstmatige zoetstof, dus zeer geschikt voor mensen die op di eet zijn.' Over Margriet de Moor merkt hij op: 'dat zijn de groen ten van Hak. Ze smaken naar niets, maar het is altijd handig ze in huis te hebben.' Grunberg is niet alleen een vrij nieuwe ster aan het firma ment van onze literatuur, hij wil graag ook een ander soort ster zijn. Hij zet zich in deze be schouwingen voor het groot ste deel eerder in de VPRO-gids en in NRC Handelsblad ver schenen af tegen wat Neder landse critici van auteurs vergen én wat de meeste Nederlandse schrijvers doen. Pretentie is het gevaar dat het werk van heel wat Nederlandse schrijvers bedreigt. Grunberg is onvoorwaardelijk tegen dikdoe nerij. Hij weet: 'Boeken zijn be doeld om gelezen te worden door mensen. Dit lijkt een open deur, maar het is belangrijk dit nog even vast te stellen, want er verschijnen boeken die de in druk wekken geschreven te zijn voor wilde duiven, oesters en andere schelpdieren.' Hij smee kt de schrijvers: 'Sleep mij toch mee in uw verhaal, vanaf de eerste bladzij tot de laatste' en 'Geef mij toch niet de tijd mij af te vragen wie dit allemaal heeft bedacht en waarom in gods naam.' De essays uit De troost van de slapstick maken duidelijk dat Grunberg een scherpe geest is. Deze bundel artikelen bevat minstens even veel uitspraken om over na te denken als zijn romans. Economie laat zich, volgens hem, 'in vier woorden samenvatten: geluk is te koop.' En humor is, schrijft hij, 'voor de lelijke man wat haarstukjes zijn voor de kale man.' De troost van de slapstick is een bundel voor iedereen die in het univer sum volgens Grunberg wil wor den ingewijd. SCIENCE FICTION RECENSIES mode^ JAN VAN KOOTEN/CPD Jack Vance - De wilde vaart, 36,90, De huizen van Iszm, De Ko- dok-krijgers, beide 14,90. Larry Niven - Neutronster, De stranden van Sirius Vier, beide 14,90. Peter Schaap - Het lied van de Steen, 39,90 Kevin J Anderson - De triomf van de Kracht, 34,90. Ber nard Comwell - De vijand van God, 45.00. Allemaal uitgaven van Meulenhoff David Day - De Wereld van de Hobbits, uitgeverij Spectrum, 39,90. Kevin J.Anderson - Immuun, 24,90. Les Mar tin - De Avond valt, Wij zijn niet alleen, beide 24,90. Alle drie van Kosmos-Z&K. De eerste science fiction-verhalen waren vooral van technische aard. Jules Veme beschreef hoe een expeditie naar de maan werd uitgevoerd en hoe een boot onder de zeespiegel kon varen. H.G. Wells zaaide paniek met een invasie van Mars mannetjes. Veel van de fiction uit die tijd is inmid dels werkelijkheid geworden en SF-schrijvers heb ben zich op andere onderwerpen gestort. Het veld van de SF bestrijkt nu dan ook vele soorten. Van harde, technische SF tot prehistorische fantasy. De waardering is uitgedrukt in sterren. Hoe meer hoe spannender. Tot de oud-gedienden in de SF-wereld hoort Jack Vance. In de Verenigde Staten viert hij dit jaar rijn gouden jubileum. In 1948, vijftig jaar geleden dus, debuteerde Vance in het tijdschrift Thrilling Wonder Stories met het korte verhaal De Wereldbe denker. In Nederland verscheen in 1968 de eerste roman van Vance. Dertig jaar later zijn er van hem bijna zestig romans en verhalenbundels vertaald en behaalde de verkoop van zijn oeuvre in Neder land met gemak het aantal van anderhalf miljoen exemplaren. In de VS kreeg de schrijver voor zijn vijftig jaar schrijverschap de Life Achievement Award. De prijs werd hem uitgereikt door de Science Fiction Fantasy Writers of America. Het gouden jubileum viert Vance met een nieu we roman: De wilde vaart. De nu al 82-jarige schrijver bewijst in zijn nieuwste boek zijn onver minderde verbeeldingskracht. Lezen dus, die nieu we Vance: 4 sterren. Tegelijk met De wilde vaart zijn twee nieuwe boekjes uitgekomen in de reeks gebonden ere-uit- gaven van Vance. Herdrukken die nog niets van Troubadour Nieuw van Peter Schaap uit Roden: Het lied van de Steen. Peter Schaap, de troubadour van Adem mijn adem, heeft vele reizen gemaakt naar vind plaatsen van werktuigen uit een grijs verleden. Hij maakt als een van de weinige Nederlanders ook zelf stenen werktuigen in de oude tradities. Zijn boeken die gerekend kunnen worden tot de prehis torische fantasy ademen een sfeer van vakkundig heid en zijn zeer geloofwaardig. Maar bovenal boeiend: 3 sterren. HONGERSNOOD DWINGT DE MENSEN VAN DE LEEUWENSTAM TOT EEN BARRE OVERLEVINGSTOCHT NAAR ONBEKENDE STREKEN PETER SCHAAP hun glans verloren hebben en alleen al door de manier waarop ze zijn uitgevoerd een pluim ver dienen. De huizen van Iszm en De Kodok-krijgers zijn de titels van de negende en tiende bundels in deze serie. Allebei goed voor 3 sterren. Bij uitgeverij Meulenhoff hebben ze de smaak van de handzame gebonden boekjes te pakken, want ook van de oude rot Larry Niven zijn twee ti tels in deze vorm verschenen. Neutronster (be kroond met een Hugo Award) en De stranden van Sirius \rier. In het laatste boekje staan naast het ti telverhaal drie andere korte verhalen uit de jaren zestig. Juweeltjes: 3 sterren. Meulenhofj-M Star Wars Van een geheel andere orde is het nieuwe deel in de serie Star Wars. Dit derde deel van de trilogie Dejedi Academie heet De triomf van de Kracht. In de jaren zeventig begon George Lucas een revolu tie op SF-filmgebied met Star Wars. Timothy Zahn zette de sage voort met In de Schaduw van het Rijk En nu is het de beurt aan Kevin J. Anderson die met dit boek een punt zet achter zijn trilogie. Nog steeds speelt Luke Skywalker de hoofdrol en ook Anderson doet niet onder voor de prima kwaliteit waarmee Lucas triomfen vierde: 3 sterren. Koning Arthur In Engeland is Bernard Corn well bezig met het schrijven van De Kronieken van de krijgsheren. Een sage over Koning Arthur. Het tweede deel is zojuist verschenen onder de titel De vijand van God. His torische fantasy van het zuiverste water met onver wachte hoogtepunten en wendingen. Deze ridder roman in eigentijdse aankleding is een voortzet ting van een genre dat al uit de twaalfde eeuw stamt. De vijand van God leest als een trein en liefheb bers moeten tot augustus wachten op het derde deel in de serie. Dat gaat Excalibur heten naar het zwaard van koning Arthur. Natuurlijk speelt de to venaar Merlijn weer een belangrijke rol in het ver haal: 4 sterren. Hobbits Tolkien was een van de eerste schrijvers die in zijn In de ban van de ring over de Hobbits nieuwe gefantaseerde werelden beschreef. Hij construeer de naar het voorbeeld van sprookjes, legenden, mythen en ridderverhalen een ingewikkelde queeste en maakte daarbij geraffineerd gebruik van verzonnen talen, magische codes en kaarten. Uitgangspunt van zijn verhaal is de tegenstelling tussen goed en kwaad. De Engelsman David Day heeft in De Wereld van de Hobbits het volkje tot in de details neergezet. Over de gewoonten van de Hobbits, hun taal en hun filosofie. Het boek is door de Nederlandse Li- dia Postma voorzien van prachtige illustraties: 4 sterren. The X Files De spannende verhalen uit de tv-serie The X Fi les kunnen we sinds enige tijd ook in boekvorm tot ons nemen. De serie is ooit bedacht door Chris Carter die er de Golden Globe Award mee won. De drie delen in de reeks die kort geleden verschenen zijn, heten Immuun, geschreven door Kevin J.An- derson (ook bekend van Star Wars), De Avond valt en Wij zijn niet alleen, beide van Les Martin. Recht-door-zee-SF met hier en daar wat humor: 2 sterren.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15