Leidsch Dagblad 21 eiden laakt donorregistratie an Vondel: half ar voor meineed Ajax boekt in eerste helft vijf miljoen gulden winst Ier KZ halfjaar geschorst Regen spelbreker G vraagt den voor bel kijken 'Het wordt steeds doller met dit college, tsjonge' Staking dreigt op muziekschool Leidse vrouw (88) beroofd van 20 mille Leidse regio verwacht paasdrukte TWEE WEKEN DE WERELD OM I U HEEN. ;NSDAG 8 APRIL 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 (iNNENLAND Behangafstomer tegen schoolbanken vol met kauwgom i Economie Transaviagaat ook met Air Miles i Cultuur en Kunst 'Koningin zeer onder de indruk van Naturalis' Sport NR. 41665 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 MVV vergeet de alledaagse zorgen -raadslid: overheid discrimineert homoseksuelen -.s bestaat dat de gemeente Leiden niet langer mee- aan de registratie van donors. WD-raadslid A. sema vindt namelijk dat de rijksoverheid daarbij seksuelen discrimineert. Hij komt morgenavond in meenteraad met het plan om in het vervolg het mi- ie van volksgezondheid niet meer te melden welke; e ingezetenen achttien jaar of ouder zijn. steun te bestaan. „Ik heb m' plan al in de week gelegd bij Henk Krol van de Gay Krant en -norregister heeft die nodig om zijn doelgroep bij de PvdA-fractie, die een aan- en benaderen. Voor het tal homoseksuelen in haar mid- el van Geertsema lijkt veel den heeft. Uit de diverse reac- ties leid ik af dat m'n voorstel op z'n minst op sympathie kan rekenen." Volgens Geertsema komen homoseksuelen niet of nauwe lijks in aanmerking voor or gaandonatie. „Er wordt vanuit gegaan dat zij door hun fre quent wisselende seksuele con tacten een relatief grote kans op aids maken, waardoor hun weefsel en organen ongeschikt zijn voor donatie. Alsof er geen hetero's zijn die alles doen wat God heeft verboden", aldus Geertsema. In de donor-registratieformu lieren wordt niet gevraagd naar de geaardheid, maar nabe staanden krijgen volgens Geert sema die vraag wel degelijk voorgelegd. „Als de overledene er volgens vrienden en familie een homoseksuele levenswan del op nahield, treedt een spe ciale procedure in werking. Een en ander is in strijd met artikel 1 van de Grondwet." D. Herpin van het ministerië le projectbureau orgaandonatie bestrijdt dat er sprake is van discriminatie. „Iedereen mag z'n wilsverklaring laten registre ren en het is de arts, niet de overheid, die beoordeelt of ie mands organen geschikt zijn voor transplantatie." En: „In de zelfde discussie die ik hierover voer met het COC, roep ik tel kens dat het belang van de ont vanger van de organen voorop dient te staan." Volgens Herpin handelt Leiden zélf in strijd met de wet als de gemeente weigert gegevens te verstrekken. AMSTERDAM ANP Voetbalclub Ajax heeft in de eerste zes maanden van het lopende boekjaar (de periode juli-december 1997) een net towinst behaald van 5,4 mil joen gulden. De omzet be droeg 46,8 miljoen en de las ten beliepen 51,4 miljoen. Het resultaat kwam vooral door de transfers. De afschrijving op transfersommen van aan gekochte spelers was 10,1 miljoen, terwijl de opbrengst van verkochte spelers 20,9 miljoen bedroeg. De inkomsten uit gespeelde wedstrijden duikelden flink. In 1996/1997 speelde Ajax in de Champions League en dat leverde 28,3 miljoen op. Dit seizoen, spelend in de UEFA Cup, leverde tot december maar 5,3 miljoen op. De spelersgroep stond per 31 december voor 68,2 mil joen op de balans. Ajax maak te enige tijd geleden bekend naar de beurs te willen. Dat zou in de loop van mei zijn beslag moeten krijgen. "c allard besse htbank in Den Haag heeft tend de voormalige re- van de Haarlemse Joost van Vondel veroor- tot zes maanden cel. De :tieman van de criminele 'ngendienst (CID) werd ig bevonden aan het ple- meineed voor de parle- :re commissie opspo- ethoden (Van Traa) en dreigen van een getuige. Van Vondel was achttien Jen celstraf geëist, ter Tan-de Sonnavile over een 'ernstige zaak', "chte kan hier een des te er verwijt worden ge- nu hij dit heeft gedaan ormalig politieman, juist n beroepsmatig handelen keren. De verdachte heeft licht als politieman en verzaakt." Ook het beïn- n van een getuige viel s de rechter de verdachte gaan te rekenen', rechtbank had vanwege "ineed en de bedreiging onkelijk een celstraf van negen maanden in gedachten. Maar het feit dat andere getui gen die vermoedelijk niet de waarheid hebben gesproken ook niet zijn vervolgd, leverde strafvermindering op. De rech ter kon geen dienstverlening opleggen omdat de verdediging dit niet had aangeboden. De meineedzaak was voor een zeer belangrijk deel geba seerd op verklaringen van getui ge die bekend is als de Sapman. Door hem te bedreigen zou Van Vondel hebben willen voorko men dat de lióionadefabrikant belastende verklaringen zou af leggen. Sapman heeft verklaard dat hij grote sommen geld, op lopend tot een totaal van drie miljoen gulden, van Van Vondel en diens voormalige CID-chef K. Langendoen heeft gekregen. Met dat geld moest in Zuid- Amerika een fabriek worden op gezet die als dekmantel had moeten dienen. De twee politie mensen hebben altijd de voor stelling van zaken van de Sap man tegengesproken. Advocaat G. Spong kondigde vanmorgen hoger beroep aan. rob onderwater van KZ schorstte Van Leeuwen eerst voor zes weken, maar de straf werd verzwaard omdat het bestuur 'het te lijf gaan van een scheidsrechter een zeer ernstig vergrijp vindt.' KZ heeft ook het contract van trainer Cees Blok voortijdig op gezegd, maar het bestuur ver- Idaart dat dit niets met de kwes tie rond Van Leeuwen te maken heeft. rfbalvereniging KZ Leiden onald van Leeuwen, spe- het eerste team, voor geschorst, waarvan een jaar voorwaardelijk. Dit ok voor trainingen. Leeuwen mishandelde srechter Sinke tijdens de jd GKV-KZ Leiden. Sinke zich in het ziekenhuis la- ehandelen. Het bestuur sevilla De regen was gisteren spelbreker bij een van de vele traditionele boeteproces- door de stad te dragen, zichzelf te kastijden of blootsvoets de omtocht te maken. In Se- sies die in de zogenoemde Heilige Week met name in landen als Spanje en Italië worden villa, maar ook in veel andere Spaanse steden, is de Week het hoogtepunt van het jaar gehouden. Deze boeteling uit zijn teleurstelling nadat de omgang is afgelast. In de Heili- en komen jaarlijks vele tienduizenden naar de kleurrijke religieuze optochten kijken, fo- ge Week, die vooraf gaat aan Pasen, wordt het lijden en sterven van Jezus herdacht. De to efe emilio morenatti deelnemers aan de processies doen boete voor hun zonden, bijvoorbeeld door een kruis olland Media Groep wil etten per 1 september "den per jaar per huis- n in rekening brengen et doorgeven van de zen- RTL4, RTL 5 Nieuws en Veronica. Een kabel- ement kan daardoor tus- 0 en 15 cent per maand 'er worden. 6 wacht voorlopig de ~n van HMG af, maar zal etaling vragen als de eis 'MG wordt ingewilligd, eel precies weten we nog maar omdat wij ons op 'jn stellen met Veronica, t wellicht gaan om een :jkbaar bedrag als voor die r wordt gevraagd", aldus gsman. nu toe betaalden de com- "le zenders juist aan de 'xploitanten om hun pro a's gedistribueerd te krij- at bedrag is de laatste ja- minder geworden en be- afhankelijk van de ka- loitant, enkele dubbeltjes 'shouden per jaar. eis van HMG is dan ook rrassend, deze ontwücke- :ng al jaren in de lucht", oordvoerder Jan van der van Casema. Evenals eet verklaart hij dat er al eni- oJd een trend is dat de sta- niet meer voor distributie n betalen, maar er ook voor hoeven te ontvangen. Vragen fracties na sloopplan Meelfabriek leiden ruud sep Wat kunnen we nog meer verwachten wanneer vandaag of morgen het collegepro gramma van de persen rolt? En hoe luidt de financiële on derbouwing van het college- besluit om ervoor te kiezen het overgrote deel van de Meelfabriek te slopen? Bij de oppositie in de ge meenteraad overheersen ver bazing en vragen over de jongste plannen voor de Meelfabriek. „Ik begin mij on derhand af te vragen wat alle maal nog meer in het college- programma staat, of niet staat", reageert WD-voor man J. Kradolfer. Zijn partij pleit al heel lang voor herge bruik van het complex, en blijft dat doen. Behoud van alleen het oude ketelhuis en de monumentale silo, vindt Kradolfer geen oplossing. „Door alle hoge delen te slo pen, haal je de kern van het monument weg. Ik wil de be rekeningen waaruit moet blij ken dat de verbouwing te duur wordt, nog wel eens zien. Bovendien hoeft de ge meente hier niet per se zelf in te investeren. We kunnen ook op zoek gaan naar investeer ders." De Socialistische Partij was in de tijd dat D. Sloos nog de scepter zwaaide vóór sloop van de Meelfabriek. „Maar dat ligt nu toch wat anders", vertelt C. Vergeer. „Na raad pleging van leden die daar in de buurt wonen, zijn we als fractie van mening dat we een krachtig pleidooi moeten houden voor behoud van een groot deel van het complex. Ik moet natuurlijk het financiële plaatje nog bekijken, maar als het in de raad komt, zullen we het heel erg kritisch bekij ken." „Het wordt steeds doller zeg. Ik weet echt niet waar we naar toe moeten. Het wordt met de dag ongeloofwaardi ger, dit college. Tsjongejonge- jonge." J. de Coo (LWG/De Groenen) valt van de ene ver bazing in de andere. „Het col lege zal met een erg sterk fi nancieel onderbouwd verhaal moeten komen." Ook F. van As (RPF/SGP/GPV) is vooral be nieuwd naar de financiële verhaal. „Voordat ik hier iets over kan zeggen, wil ik eerst een compleet beeld hebben. Een deel slopen zonder dat je voor de rest een concreet plan hebt, vind ik geen oplossing. We moeten niet naar een si tuatie dat een pand doelloos leeg blijft staan." Pagina Leiden: 'Liever de Meelfabriek voor mijn neus, dan zo'n rotflat' Personeel wil vertrek interim-directeur Amsterdam leiden aad rietveld Het personeel van de streekmu- ziekschool Leiden en omgeving gaat in staking als interim-di recteur A. Hekker niet vertrekt. In een ultimatum krijgt het be stuur tien dagen de tijd om aan die eis te voldoen. De muziekleraren legden zich er gisteren op een actievergade ring ten slotte bij neer dat harde acties nog de enige mogelijk heid zijn om het bestuur onder druk te zetten. In staken hebben ze eigenlijk helemaal geen zin, dat was wel duidelijk. Het liefst hadden de muziek leraren een actie verzonnen waarvan de leerlingen niet de dupe worden. „Maar een pro testdeuntje spelen voor het stadhuis helpt niet", zei be stuurder S. Custers van de FNV. „Daar tref je het bestuur niet mee." Op een motie van wan trouwen aan het adres van de interim-directeur, die drie we ken geleden werd verstuurd, kwam geen reactie. En het plan van het bestuur om de school te privatiseren, gaat vooralsnog gewoon door. Personeelsleden hebben er geen enkel vertrou wen in dat Hekker bij de ge sprekken over de privatisering hun belangen behartigt. Het personeel heeft inmiddels ook een advocaat ingeschakeld om alsnog overleg met het be stuur over de verzelfstandiging af te dwingen. Privatiseren per 1 september van dit jaar, zoals het bestuur wil, lukt volgens Custers en voorzitter W. de Ru van de ondernemingsraad in ie der geval niet. HET WOORD IS AAN Marie-Cécile Moerdijk Hij vroeg haar hand, maar zij nam de benen. 5*/9° 3'/9 278° £2$ 80% 40% 50% jonn«J¥2|n 20% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur .21 Economie9 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Schrijvende lezers20 Sport22,23 Strips Uitgaan .16 De kortingsbon betreft de voorstelling 'Ochtendkro niek' door Theatergroep De Federatie in het LAKtheater te Leiden. leiden eric-jan berendsen Een 88-jarige vrouw is gister middag in haar woning in Lei den beroofd van 20.000 gulden. Twee mannen tussen de 40 en 50 jaar belden bij haar aan, ga ven zich uit voor medewerkers van het gasbedrijf en zeiden dat zij met spoed iets kwamen con troleren. Terwijl één van de mannen de assistentie van de bejaarde vrouw vroeg, door zocht de andere het huis. Nadat het duo was verdwenen, kreeg de vrouw argwaan. Een bedrag van 20.000 gulden dat zij tussen kleding had weggestopt, bleek verdwenen. leiden/bollenstreek irene nieuwenhuuse Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) verwacht het komende paasweekeinde min der buitenlandse gasten dan vo rig jaar. Het NBT rekent op 875.000 toeristen binnen de landsgrenzen. Vorig jaar waren dat er 900.000. Het NBT wijt de ze mindere instroom aan de slechte weersvoorspellingen. De voorlichter van de Keu kenhof denkt echter dat het al lemaal wel meevalt. Om de be zoekersstroom in goede banen te leiden, wordt in elk geval ex tra personeel ingezet. De tuin staat er, vooral vanwege het zachte weer, mooi bij. Volgens A. Hoek van de Kat- wijkse VW is er de laatste twee weken veel vraag naar hotelka mers. Een deel van de accom modatie is inmiddels volge boekt. m. Abels van de Noord- wijkse VW meldt eveneens dat de telefoon op haar kantoor voortdurend rinkelt. Zij ver wacht net als haar Katwijkse collega dit paasweekeinde veel toeristen. De buitenlandse bus- ondememers hebben al voor een goede bezetting van de ho tels in en rond Noordwijk ge zorgd. Naar een plekje op een van de Noordwijkse en Katwijk- se campings is evenwel tot nu toe weinig vraag. Bij de Leidse VW is het even eens druk. M. Goossens meldt dat veel hotels in Leiden al ver zekerd zijn van een goede be zetting. Zij denkt dat als het mooi weer wordt er dit jaar zelfs sprake zal zijn van een 'hecti sche' Pasen. „De weersvoor spelling is nu wisselvallig. Dat betekent een redelijk tot goede bezetting van de hotels bij slecht weer. Wordt het mooi. dan zal het hier en daar tot ex treme situaties kunnen leiden." Ia, Ik wil een abonnement op het Postcode: - Tel: - Plaats: (l.v.m. c ontrole bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand CJPerkwartaal Oautomatlsch ff. 94,15) J itomatlsch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Nr. bank/giro: - - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1