Wagentjes |an SDC liet op brug' Omleiding 'Alsje hier blowt, word je er direct uitgegooid' Strijd tegen het water begint met paraplu Leiden Regio ;)mleiding/ Tussen Burgerveen en Leiden. AANDAG 6 APRIL 1998 Rioolfraudeur' in Oegstgeest P|r$ IR.stgeest De politie is op zoek naar een jonge vrouw, die in «gstgeest probeert een 'verzekering voor rioolverstoppingen' te >rkopen. Tegen betaling van 12,50 gulden per maand zouden ^P^Vgers gegarandeerd binnen 24 uur van eventuele verstoppin- 3n^jn in hun riool worden afgeholpen. De gemeente heeft aangifte K J Uii il rt nnlirin \//\nr il mn it* aün lfflrniinninn Uitverkocht housefeest in Cascade Zoeterwoude sPol laan bij de politie. ,,Voor deze activiteiten i: dig. En die hebben wij niet verstrekt." vergunning /eel it di' üinelkraak Lange Voort ivernij et knli^r.sTGEESTBij een 'snelkraak' in een elektronicazaak aan de dag istnge Voort is een radio-cassettedeck gestolen. De dader kwam een steen door de ruit, nam het apparaat mee en wist te in ntkomen. zoeterwoude ntompwijk kan toch stemmen tocgcrMPWUK* Stompwijk kan op 6 mei naar de stembus voor een leiiwe dorpsraad. Er waren eerst niet genoeg kandidaten, zodat verkiezingen werden uitgesteld. Sindsdien hebben zich vijf itra kandidaten aangemeld. Er is nu een lijst van tien. ït&kiderderdorpse Belangengroepen: sgezinq 1911 :rkgenc predik; sturen j twerk opvolj Op het éerste gezicht lijkt het zaterdagavond wel een groot verjaardagsfeest in jongeren centrum Cascade/ Utopia aan de Nieuweweg in Zoeterwoude. De oude binnenbadruimte van zwembad Haasbroek hangt vol met slingers en ballonnen. Maar de muziek verraadt wat er wer kelijk gaande is. Zware bassen dreunen door het jongerencen trum. 'Your Fantasy House par ty' stond er in felgroene letters ver van te voren aangekondigd op de verspreide posters. Het feest was woensdag al uitverkocht, 250 kaartjes van 15 gulden per stuk. „We organise ren twee keer per jaar een mel low party", vertelt de in glim mend plastic pak gehesen Mark Spierenburg. „Dan huren we een echte dj. Vanavond is dat 'dj Jean' van de Amsterdamse discotheek IT." De Cascade- ganger en tevens brein achter de party kijkt trots om zich heen. „We zijn drie dagen bezig geweest met opbouwen. Het ziet er mooi uit hè? Veel men sen hebben ook extra hun best gedaan voor de spiegel van avond." Er heerst een vrolijke, uitgela ten sfeer en de dansvloer is stampvol. De minimumleeftijd aan de deur is 15 jaar. Er gaat dan ook een constante stroom Spice Girl-meisjes van de dans vloer naar het toilet en terug. Zorgvuldig wordt gecontroleerd of de glitters en de staartjes nog wel op de juiste plek zitten. Het bestuur en de vrijwilligers van de jongerenvereniging hou den scherp in de gaten of er drugs gebruikt worden. „Dat doen we altijd", vertelt vrijwilli ger en oud-voorzitter Mathieu Paardekooper. „Niet dat we daar problemen mee hebben. Er worden hier geen drugs ge bruikt. Het volk dat hier komt is helemaal niet zo. Heel soms probeert er wel eens een groep je binnen te blowen. Maar als we dat zien, trappen we ze er gelijk uit." De vrijwilligers kennen bijna alle bezoekers, „Vanavond is dat anders omdat er ook veel jongeren van buiten Zoeter woude zijn", vertelt Paardekoo per. „Misschien dat er nu wel een paar bezoekers een pilletje geslikt hebben. Dat kan je niet controleren, dat nemen ze een half uur van tevoren in. Maar dat zijn hooguit vijf mensen of De kwestie drugs zit nog erg hoog bij de vrijwilligers. Volgens het in maart verschenen GGD- rapport worden er binnen de muren van Cascade regelmatig drugs gebruikt. „Inmiddels is dat hele onderzoek allang weer legd maar we kunnen er nog steeds kwaad over worden", vertelt voorzitter Eric de Jong. „Als vrijwilliger ben je 30 h 40 uur per week bezig met dit jon gerencentrum. En dan komt de GGD ineens met allerlei kolder over dat er hier geblowd zou worden. Nou, dan krijg je echt een klap in je gezicht hoor. Intussen zijn er een paar jon geren op de verhoogde blokken gesprongen die in het midden van de dansvloer staan. Als vol leerde housedansers wordt er uitdagend geswingd. Rick Vin- cente staat met een biertje in z'n handen aan de kant het Buitenlandse scholieren te gast bij Rijnlands Lyceum schouwspel te bekijken. „Goeie sfeer he? Niet echt mijn soort muziek maar je kan er goed op dansen." Ook volgens de 18-ja- rige scholier worden er geen drugs gebruikt in Cascade. „Als ze dat zien word je er gelijk uit gegooid." Verderop staat de 18-jarige Sarina aan de kant met haar hoofd mee te deinen op de mu ziek. „Drugs? Nee joh, ik kom hier ieder weekeinde. Ik zie hier nooit iemand blowen." En ter wijl ze met haar hoofd naar de dansvloer knikt: „Dat hebben de mensen hier helemaal niet nodig, die zijn van zichzelf al gek genoeg. Wassenaar bouwt 30 procent in goedkope sector Belangengroep Van der Valk Boumanweg en de be- igengroep Zijlkwartier in Leiderdorp willen actie gaan 0m de gele, stapvoets rijdende, elektrische wa- e mch}lies van ^et Stads Distributie Centrum (SDC) van de rdam pnjaardsbrug te weren. „De karretjes zorgen voor nog iet besier stremming van het verkeer op de Van der Valk Bou- inweg. En dat is onaanvaardbaar. Het raakt hier volle een v]verst0Pt"'ze& E- Noach, die op de Van der Valk Bou- Gbestjnweg woont. ning komen", meent Noach. Woordvoerder M. van der Brink van de Zijlkwartier-bewo ners denkt er net zo over. Hij wil niet wachten tot de gemeente Leiden maatregelen neemt. „Dat zou erop neerkomen dat Leiderdorp onveilige verkeerssi tuaties gedoogt. Dat is natuur lijk van de gekke." Ook Noach vindt het 'grote onzin' om op Leiden te wach ten. „Ja, en Leiden wacht weer tot Leiderdorp iets gaat doen! Dat schiet niet op." Van Leiden hoeft Leiderdorp niet veel te verwachten, denkt Noach. „Lei den neemt zelfs geen eenvoudi ge maatregelen, zoals het an ders afstellen van de stoplichten op de Lage Rijndijk/Sumatra- straat. Een half jaar geleden heeft de gemeente Leiden nog een enquete gehouden over de verkeersproblemen. Je hoort er rabbij vrouw karretjes van het SDC mo- ucatiefj binnenkort gewoon de neensclinjaardsbrug tussen Leiden n een b Leiderdorp over. De ge- ente Leiderdorp had dit ïswaar verboden, maar dit bod blijkt niet rechtsgeldig te lOCS-,,We voelen ons beetgeno- nzegt E. Straatman, die itzinniff biJ de Belangengroep Van t het P Boumanweg zit. „Het alleenft,hiernu eens een keer in dee 'comen met "et verkeer. Ie gemeente Leiderdorp wil Ne(jEchten totdat de gemeente kaste?en verkeersmaatregelen het rond de nd beh$ ^aar ^at Ptkken de Lei- ièrvoiOT0rPse belangengroepen kunner willen dat de gemeente Sre maatregelen karretjes van de Span- 'sbrug af te krijgen. „We is n een bewaarschrift indie- en om een hoorzitting vra- i. Als het verbod niet op dé manier kan, dan moet er ste daggr een nieuw soort verorde- komt i Hoewel het aantal SDC-karre- tjes op de weg erg meevalt - tot dusver is het het SDC geen suc ces - wil de belangengroep de Spanjaardsbrug tot verboden gebied uitroepen. Noach: „Elk obstakel daar is er een te veel. Bovendien: stel je voor dat het SDC toch nog een succes wordt. Dan is de ellende niet te over zien." leiden/oegstgeest hans versluis 'The struggle against water' was een van de thema's. En die strijd tegen het water begon voor de Hongaarse, Duitse en Engelse scholieren al op de eer ste dag van hun bezoek aan Lei den en Oegstgeest. Terwijl die eerste dag, de zaterdag, toch be doeld was om even te acclimati seren en wat te ontspannen. Maar de regen die tijdens de roeitocht over de Leidse grach ten met bakken uit de hemel viel, leerde hen direct de eerste les in Hollandse gewoontes: ga nooit van huis zonder paraplu. De 61 middelbare scholieren uit Newcastle (Engeland), Jena (Duitsland) en Debrecen (Hongarije) waren het over hun eerste indruk van ons land eens: er is hier erg veel water. De groep is een week te gast van het Rijnlands Lyceum in Oegst geest. Al vijf jaar houdt de school uitwisselingen met di verse andere scholen in Europa. Eens per jaar bezoekt een groep buitenlanders Oegstgeest, in ok tober reizen de Oegstgeestse 4- VWO leerlingen af naar hun gasten van nu. „Het doel van de uitwisseling is dat de leerlingen elkaar en el- kaars cultuur beter leren ken nen", zegt coördinatrice en conrectrix C. Voogd. „Zo wor den vooroordelen bestreden. Daarnaast is er een inhoudelijk doel: leerlingen de problemen van verschillende Europese ste den laten leren kennen." Dat laatste gebeurt aan de hand van het jaarlijks terugkerende the ma 'de stad'. Dit jaar buigen de leerlingen zich onder meer over het vluchtelingenprobleem, het milieu en het water. Excursies naar de Deltawerken, Enkhui zen en het Leidse asielzoekers- De regen viel tijdens de tocht door de Leidse grachten met bakken uit de hemel. centrum staan daarvoor op het de bombardementen programma. Maar eerst een recreatieve i Tweede Wereldoorlog niet zulke tijd om op oude gebouwen meer als hier." de stad En Marta (17) en Csilla (16) valt leren kennen. Ondanks de re- het op dat er zoveel groen gen konden de buitenlandse stad is: „Veel parken, veel bo- gasten de roeiboottocht wandeling door het toch wel waarderen. „Leiden is kleding ervan druipt en de ver een mooie stad", vinden de broedering tussen de culturen Duitsers. „In Jena zijn er sinds voortgezet wordt op drogere lo caties: in de McDonald's en An nie's Verjaardag. De Hongaarse delegatie on derhoudt door hun lerares Duits, Ilona Kassai, een speciale band met Nederland. Kassai spreekt vloeiend Nederlands en werkt aan een cursus Neder lands voor enthousiaste leerlin gen van het Ady Endre Gimna- zium in Debrecen. De Hongaar se en de Nederlandse geschie denis zijn nauw met elkaar ver bonden, legt Kassai uit. In de zeventiende eeuw trokken de Hollandse universiteiten al veel Hongaren. Er staat zelfs een beeld van Michiel de Ruyter in Debrecen. De zeeheld redde destijds veel Hongaren uit de handen van de oprukkende Turkse legers. Van de totale hoeveelheid te bouwen huizen in Wassenaar wordt de komende vier jaar 30 procent in de goedkope sector gerealiseerd. Dat staat in het collegeprogramma voor de ko mende vier jaar, dat vanoch tend door de vier nieuwe colle gepartners (WD, CDA, PvdA, D66) is getekend. Tot het jaar 2002 kan Wasse naar ongeveer 300 woningen bouwen. Voor ruim de helft hiervan hebben WD, CDA, PvdA en D66 al een invulling bedacht. Het gaat om 151 wo ningen, waarvan 96 in de socia le sector vallen. Op het 'American Baseball Field' van de Amerikaanse school, nabij Weteringpark, is plaats voor 25 goedkope huur- appartementen, 25 goedkope koopwoningen (tot 250.000 gul den), 25 koopwoningen tot 400.000 gulden en tien losse bouwkavels. Op een voetbalveld van de Sportvereniging Wassenaar, in Kerkehout, is plek voor tien goedkope huurwoningen en tien koopwoningen in de cate gorie tot circa 250.000 gulden. Voorts is aan de Wittelaan een bouwlocatie beschikbaar voor 16 koopappartementen tot circa 250.000 gulden. In Wete- ringpark-west kunnen 20 'mid- deldure' koopwoningen komen, in de prijsklasse van 250.000 tot 400.000 gulden. Met de bouw van 'middeldure' woningen hoopt het nieuwe college de doorstroom vanuit goedkopere woningen te bevorderen. I Iet nieuwe college blijft zich verzetten tegen bebouwing van het vliegeveld Valkenburg. Deze locatie wordt door de gemeente Leiden gezien als een goede uit wijkmogelijkheid voor eigen woningzoekenden. geenl slechts! ationale dejode lachtiging1 irtlng per bel Een lichte vorm van archeologie- manie houdt Voorschoten in zijn greep. In Oegstgeest gaat het meer over de toekomst: welke 'inspirerende', 'bruggenbouwende' en humoristische man/vrouw wordt de nieuwe burgemeester? En: deeltijd deeltijd-wethouders mogen (nog) niet. Het lijkt wel alsof je in Voorschoten geen keukenkastje meer kan opentrekken of er ligt een waardevol oud kruikje in. In enke le weken tijd vonden Voorschote naren verschillende belangrijke stukjes dorpsgeschiedenis terug. Je zou verwachten dat de gemeen te, als beheerder van zulke schat ten, blij is met de vondsten. Maar niets is minder waaar. Ze zitten er een beetje mee in hun maag en willen er zo min mogelijk rucht baarheid aan geven. Onder het mom dat zij 'altijd al van de loca tie van die verzamelingen afwis- Toch lijkt het er meer op dat de gemeente het zicht op de Voor- schotense schatten volledig kwijt is. Hoe valt anders te verklaren dat de dorpsarcheoloog vijftien jaar rondkroop op zoek naar de oudste bodemschat, die zoek was? Blijken de 5.000 jaar oude kruiken, scher ven en benen schaatsjes gewoon al die tijd in een vergeten doosje bij de Rabobank te staan. Nou is er een Voorschotenaar die heeft gepleit voor een oudheidka mer in het dorp. Een mooi pand in de Voorstraat waar de waardevolle uitzet van Voorschoten overzich telijk is verzameld. Die oud heidkamer kreeg hij niet, maar wel een tentoonstelling in het Am- bachts- en fialjuwhuis. Toen hij daar een glasplaat nodig had en die op de zolder van dat zaaltje zocht, ontdekte hij plotsklaps weer een Laat-Middeleeuwse kruiken serie. En weer zei de gemeente: scheiden, slim, vriendelijk, vaar dig: zet alle denkbare menselijke deugden op een rij, en je komt in de buurt van de persoon die de politiek voor het ambt in gedach ten heeft. Zelfs Nelson Mandela zou al in de eerste ronde afvallen. Of mevrouw Leemhuis wakker zal liggen van het feit dat de nieuw gekozen gemeenteraad van Oegst geest er niet in is geslaagd keuzes te maken? Ach, welnee. Ze zal de gemeenteraad beleefd bedanken, naar huis gaan, en het stuk weg bergen in een map met identieke burgemeestersprofielen uit andere gemeentes. En als ze de volgende dag aan haar haar vragen wat Oegstgeest nu eigenlijk voor bur gemeester wil, zal ze het antwoord niet een-twee-drie weten. „Eh... doe maar iets leuks, heeft Oegst- De Laat-Middeleeuwse kruikenserie die toevallig opdook op zolder van het Ambachts- en Baljuwhuis. foto loek zuyderduin 'Oh, die dingen. Daar wisten we gewoon vanafhoor.' Dat klinkt ongeloofwaardig. Zeker als de dorpsarcheoloog nog vertelt van geruchten dat er in het ge meentearchief allerlei schatten staan waar niemand weet van heeft (behalve de gemeente na tuurlijk). Laten we maar aannemen dat de gemeente een spelletje speelt. Dat een of andere cultuurambtenaar als een paashaas 's nachts rond huppelt en telkens weer allerlei potjes en pannetjes terugstopt op de meest vreemde plaatsen. Zak doekje leggen voor gevorderden. Een gezelschapsspel waar ze eeu wen mee door kunnen gaan. Super-m/v Hij/zij is 'inspirerend en samen bindend'. Hij/zij kan knopen doorhakken, maar toch kun je met hem lachen. Hij/zij heeft een kast vol diploma's, maar kan ook 'op aansprekende wijze' met de man van de straat praten. Hij/zij kan bruggen bouwen: hij/zij kart het grote, machtige Leiden aan. Is het een vogel? Is het een vlieg tuig? Nee, het is... de nieuwe bur gemeestervan Oegstgeest! Commissaris van de Koningin Leemhuis-Stout zal nog raar op kijken als ze binnenkort de 'pro fielschets voor de nieuwe Oegst- geester burgemeester' in ont vangst komt nemen. Knap, be Er is eigenlijk maar één ding waar over de raadsleden wèl duidelijk zijn. „De burgemeester ziet het ambt van burgemeester van Oegstgeest als een stap in zijn of haar carrière en niet als een eind station," zo valt in de sollicitatie advertentie te lezen. In normaal Nederlands betekent dat: „Wij hebben geen trek meer in een uit gerangeerde oude heer of dame." Toch leuk voor de haast gepensio neerde burgemeester S. Scheen- stra, om zoiets van je eigen ge meenteraad te horen. De nieuwe burgemeester van Oegstgeest? Dat is een klus voor 'Superman' (m/v)! Maar ook die zal, wegens gebrek aan telefoon cellen in het dorp, snel afhaken. Ornamenten „Maar meneer de wethouder- Gisteren was u toch nog een me vrouw?" Leefbaar Oegstgeest kan zijn lol niet op. Voor het eerst in jaren mag de grootste partij van het dorp weer een plaatsje in het col- ïen. Plaatsnemen op 2 wethouderszetel, met van die fraaie, houten ornamen ten op de leuningen. De partij ziet het al helemaal zit ten. Iedereen bij het bestuur be trekken, de burger aan de macht. LO kwam dan ook met een op merkelijk idee. Waarom kon de partij niet gewoon meer dan één persoon voor die wethoudersstoel leveren? Leuk voor de LO-raadsle- den, en, natuurlijk: leuk voor het dorp. „Laten we die acht stoelen op de voorste rij nog maar even vrijhou den. Misschien komt de wethou der straks nog langs." Maar helaas. De wet zit in de weg. Volgens de kleine lettertjes in het staatsrecht mogen wethouders he lemaal niet bestaan uit meerdere personen. Om al te vreemde situa ties tegen te gaan. „Maar meneer/mevrouw de wet houder! Gisteren was u het nog helemaal met dit plan eens, en nu zegt u weer dat u er nog nooit van heeft gehoord!" LO heeft uiteindelijk dus toch maar gewoon één persoon gele verd. Niets deeltijd deeltijd-wet houders, niks roulerend wethou derschap. En dat is best jammer. De partij had immers beloofd de politiek naar de burgers te bren gen. En hoe lukt dat nu beter dan met een gedeeld wethouderschap? „Goeiemorgen collega's, meneer de burgemeester... U kent me mis schien niet, maar ik ben vandaag de wethouder van Leefbaar Oegst geest. Goh, mooie stoelen trou- Iedereen die LO heeft gestemd had best een dagje wethouder mogen spelen. Er zitten 1460 da gen in een raadsperiode, zodat ie dere LO-kiezer een halve dag in die stoel met de ornamenten had mogen zitten. Het is maar dat u weet wat u - op een haar na - heeft gemist. dimitri walbeek. Mogen we u even afleiden voor echt belangrijk nieuws Tussen Burgerveen en Leiden wordt namelijk het wegdek voorzien van een nieuwe ZOAB-asfaltlaag. Bovendien bren gen we deze week"de middenbermconstructie en de geleide- rail aan. Daarom zal het verkeer richting Den Haag/Rotterdam worden omgeleid via de A44, N 44 en de A12. Bovendien zijn de toeritten Roelofarendsveen en beide toe- en afritten Hoogmade afgesloten, waardoor u ook zult worden omgeleid. Maar laat u niet misleiden, want het verkeer richting Amsterdam kan nog wel gewoon over de A4. Dit was het nieuws, tot volgende week.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9