Brede steun voor Joods Educatief Centrun Kerk Samenleving Palmzondag in Petruskerk Migrantenkerken willen Lj0 schuldbelijdenis slavernij 'Doopsgezinde \rouYvet_ voelen zich achtergesteld li Eerste vrouwelijke priesters bij orthodoxe hindoes Messiasbelijdende joden vergeten groep in de kei I uit de Leidsch Dagblad MAANDAG 6 APRIL 1998 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. O? Küng verrast door Vaticaan Hilversum De Zwitserse rooms-katholieke theoloog Hans Küng is 'zeker verrast' door de vriendelijke woorden die kardinaal So- dano. de tweede man van het Vaticaan, kortgeleden over hem heeft gesproken. Dit zei Küng in het KRO-radioprogramma Kruispunt. Paus Johannes Paulus II had in 1979, een jaar nadat hij paus was geworden, Küng de leerbevoegdheid ontnomen. Küng mocht niet langer rooms-katholiek hoogleraar theologie aan de Universiteit van Tubingen zijn. Paus Johannes Paulus II heeft een gesprek steeds gemeden, ondanks pogingen van Kühn de dialoog aan te gaan. Er zou volgens Küng niet zo'n verhar ding van standpunten zijn opgetredenals zo'n gesprek er wel was gekomen. „Ik zou blij zijn met een erkenning door de paus, maar dat is voor mij niet het belangrijkste. Als theoloog moet je niet in de eerste plaats de paus dienen, maar de waarheid. Maar ik zou blij zijn als ik bij mijn leven iets positiefs van hem zou ho- Onderzoek naar omstreden groepering brussel De Belgische kardinaal Danneels heeft bij het Vaticaan al twee keer aangedrongen op een onderzoek naar de omstre den rk groepering Het Werk. „Als er geregeld klchten komen, moet Rome duidelijkheid scheppen", zegt de aartsbisschop van Mechelen-Brussel in een vraaggesprek met de krant De Morgen. Hij heeft nog geen reactie uit Rome gekregen. De omstreden re ligieuze beweging Het Werk ontstond in 1938 rond Julia Ver- haeghen uit het Vlaamse Geluwe. Het Werk groeide uit tot een internationale organisatie die vooral in België en Oostenrijk is gevestigd. Er is in Nederland één gemeenschap van Het Werk, een klooster voor zusters in Merkelbeek in het bisdom Roer mond. Bisschop Gijsen had daarvoor in 1984 toestemming gege ven. 'Paus moet besluit nemen over Groër' wenen De Oostenrijkse bisschoppen hebben paus Johannes Paulus II gevraagd op korte termijn een besluit te nemen over kardinaal Groër. De meerderheid van de bisschoppen is ervan overtuigd dat de 78-jarige Groër, oud-aartsbisschop van Wenen, zich indertijd schuldig heeft gemaakt aan seksueel misbruik van minderjarigen, onder meer tijdens de biecht. „Het gaat er niet om iemand in diskrediet te brengen, maar om de geloofwaardig heid van de Rooms-Katholieke Kerk overeind te houden", zei voorzitter Johann Weber van de bisschoppenconferentie. Vorige maand gaf de huidige aartsbisschop van Wenen, kardinaal Schoenbom, zijn voorganger de opdracht voorlopig geen pries terlijke taken uit te oefenen. De RK Kerk in Oostenrijk vreest dat de affaire-Groër, die al enkele jaren loopt, het pausbezoek in ju ni zal overschaduwen. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Kampen: mw. E. Braam en D.J. Lagerwey (pred. echtpaar) te Ede. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Bunschoten-Oost: S.W. de Boer te Leek. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Elspeet: M. Mondria te Waardenburg. Bedankt: voor Meliskerke: W. Silfhout te Hendrik Ido Ambacht. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Barneveld.- J. Roos teOpheusden. leiden» De Goede Week - waarin de dood en de opstanding van Jezus wordt herdacht - be gon gisteren met de viering van Palmzondag. In veel kerken droegen kinderen zelfgemaakte palmpasenstokken naar binnen, zoals tijdens de ochtendviering in de Leidse Petruskerk (fo to). Komende donderdag is het Witte Don derdag, waarop het laatste avondmaal wordt herdacht, Coede Vrijdag staat in het teken van de kruisiging van Christus en met Pasen wordt stilgestaan bij de opstanding. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De migrantenkerken in Neder land willen een schuldbelijde nis van de blanke kerken voor de slavernij. Dit zei ds. R. Pola- nen afgelopen zaterdag voor het Radio 1 Journaal. Hij is vice-voorzitter van SKIN (Sa men Kerk In Nederland), het orgaan van 25 migrantenker ken in ons land. Deze kerken doen dit jaar voor het eerst mee aan een Nederlandse Kerkendag, die op 25 april onder het thema •gstg verzoening in KampenP gehouden. Verzoening if11 °^rj dan Oost-Europa, de 1 1940-1945 of meer oecT,3 in eigen land, aldus Pol» „Er valt nog veel ro verzoenen, zoals de g{|}0l denis van de slavernij uitbuiting door het koli|CSlcE me." Vandaag de dag isinge1 gens de AmsterdamseBoide kant zoveel onrecht in ptkon reld dat om economisd denen door de WesterflOIl ken of de Westerse j, oogluikend wordt toegep^ Een kleine groep doopsgezinde vrouwen voelt zich achterge steld bij de mannen in de be stuurslaag van de Doopsgezin de Broederschap. Die bepleit in principe de gelijkwaardigheid van mannen en vrouwen, maar de praktijk is anders. Dit blijkt uit een scriptie van VU-studente Leonie de| die in Amsterdam is gi) teerd. De Dot derschap liep in 1911 door als eerste kerkgeno een vrouwelijke predilj te stellen. De besturen! 7^" echter vooral uit many via hun eigen netwerk dere mannen als opvol) zoeken. Het Nederlands Israëlietisch Kerkgenootschap heeft gisteren brede steun gegeven aan de plan nen voor de oprichting van een Joods Educatief Centrum. Het bestuur van de orthodoxe joden nam tijdens een extra vergadering in Hilversum met een ruime meerderheid een desbetreffende motie aan. Ultra-orthodoxe leden van het bestuur, onder wie prof. mr. H. Loonstein, hadden bezwaar aan getekend tegen de plannen van de stichting JEC, die is voortgekomen uit een privé-initiatief van emeritus-hoogleraar dr. C. Dessaur en mr. J. Al. Minister Zalm van Financiën had laten weten zes miljoen gulden voor het JEC beschikbaar te wil len stellen. Het centrum is gericht op 'de 90 pro cent van de joodse gemeenschap die niet is aan gesloten bij een kerkgenootschap', aldus de libe rale rabbijn D. Lilienthal, adviseur van de initia tiefnemers. Deze mensen hebben behoefte aan een 'identiteitversterkende' kennis van de joodse cultuur en geschiedenis. Niet alleen uit ultra-orthodoxe hoek, maar ook van de kant van de rabbijnen kwam verzet tegen de plannen. Volgens de rabbijnen mogen leden van het NIK onder geen beding samenwerken met het JEC. Het NIK-bestuur heeft zich gisteren van die be zwaren niets aangetrokken. Volgens de aangeno men motie is het goed dat zoveel mogelijk men sen uit kringen van het NIK in het JEC-bestuur zitting nemen. Wel werd een beroep op het dagelijks bestuur van het NIK gedaan om bij minister Zalm de mo gelijkheden van een eigen educatief centrum te onderzoeken. Dit zou moeten gebeuren in sa menwerking met de seminaria van het NIK en van het Portugees-Israelietisch Kerkgenotoschap en met Yad Achad, een joods educatief orgaan. De kans dat minister Zalm op dat voorstel in gaat, is volgens NIK- voorzitter dr. H. Markens 'heel, heel klein. Ik wil het best onderzoeken, maar ik weet eigenlijk het antwoord al'. In het be stuur van het JEC komen geen NIK-bestuursle- den, omdat dit kerkgenoptschap formeel niet meedoet. 'Wedergeboorte' kruiswegstaties Joannes de Doper De kruiswegstaties van de rooms-katholieke Joannes de Doper-kerk in Katwijk aan den Rijn zijn weer in hun oude luis ter hersteld. De reeks schilde ringen waarin de weg wordt af gebeeld die Jezus destijds ging naar de Calvarieberg, waren de afgelopen jaren door tempera tuurschommelingen, stofwol ken bij verbouwingen en vocht- overlast steeds valer en donker der geworden. Met de op brengst van een fondsenwer ving en een loterij bij de viering van het 150-jarig bestaan van de parochie konden de doeken worden gerestaureerd. De kruiswegstaties hebben niet alleen een religieuze waar de. Ze zijn destijds gemaakt door pastoor J.P. Hendriks, die van 1908 tot 1921 aan de Kat- wijkse parochie verbonden was. Hij gaf een aantal figuranten op de schilderingen de gezichten van parochianen mee. De doeken konden afgelopen Bel* Jgenl Het NIK-bestuur was ook niet onder 4rep van de bezwaren van de rabbijnen tet vrouw in het bestuur. Verontruste rechf". van de Joodse Gemeente Amsterdam |nja« met een joods rechtsgeding als het besjer St besluit niet zou herroepen. mwe Voor het eerst is vorige maand een \i»vers Lange uit Amstelveen, in het NIK-bestu|Rwe zen. Het Opperrabbinaat heeft daarop Eiderd bestuur ongehoorzaamheid aan rabbio spraken verweten. Het besluit om vrouvJkarre laten en de commotie over het educatief) bir verdelen de orthodox-joodse gemeenscjnjaai stig, aldus opperrabbijn M. Just in een I Leid het NIK. ente Hindoes van de orthodoxe stroming Sana- tan Dharm krijgen voor het eerst vrouwe lijke pandits (priesters). In de Haagse tem pel Ram Mandir had gisteren de wijding van tien vrouwelijke en zes mannelijke kandidaten plaats. De kersverse pandita's hebben bij de Haagse priesterfamilie Ramdhani een op leiding van vier jaar gehad, inclusief studie van het Sanskriet. Ze gaan zich als vrijwilli gers bezighouden met pastoraat en het lei den van tempeldiensten. Pandit S. Ramdhani weet dat sommige collega's grote moeite met de wijding van vrouwelijke priesters hebben. Volgens hem waren pandita's in de oertijd van het hin doeïsme een bekend verschijnsel. Pas in de Middeleeuwen heeft het idee postgevat dat vrouwen onrein zijn en daarom de reli gieuze rituelen niet mogen uitvoeren. Ramdhani kent geen teksten in de heilige boeken die vrouwen het recht ontzeggen om priester te worden. Rechtzmnigf ga's zijn ook niet blij met het f y~r Ramdhani's leerlingen niet alleenr, traditionele priesterkaste van de n manen afkomstig zijn. ,e Ramdhani streeft naar een 'Neer hindoeïsme' waarin voor het kastere" geen plaats is. Ongeveer 80 procenlP 100.000 hindoes in Nederland beh|- de Sanatan Dharm. Bij de hervornr^F zinde stroming Arya Samaj kunner J wen al langer priester worden. fe5e r De opgeknapte kruiswegstaties oogstten bij de officiële presentatie vele bewonderende blikken. FOTO HENK BOUWMAN wijdag - net voor het begin van de Goede Week - weer officieel aan het kerkbestuur worden overgedragen. Dat gebeurde tij dens een bijeenkomst met deel- bezichtigen tijdens de wekelijk- nemers aan de jubileumloterij, se vieringen in de kerk, maar sponsors en genodigden. kunnen ook worden bekeken op De opgeknapte staties zijn te Open Monumentendag. De Messiasbelijdende joden en gemeenten vormen een vergeten groep binnen de kerk. Zij worden niet betrokken bij de relatie van de kerk met Israël. Het Overlegorgaan van joden en christenen (OJEC) weert de joden die geloven dat Jezus Christus de Messias is. Dit schrijft ir. L. Meijer in het rapport Te rugkeer uit de ballingschap. Een onderzoek naar Messiasbelijdende gemeenten in Is raël. Het rapport werd afgelopen zaterdag in Ede gepresenteerd op een studiedag van de Gereformeerde Zendingsbond in de Ne derlandse Hervormde Kerk. De eerste onafhankelijke Messiasbelij dende gemeente werd in 1969 gesticht. Nu zijn er in Israël tussen de 2500 en 3000 christenjoden in ongeveer dertig gemeen ten die wekelijks samenkomen en groter zijn dan twintig leden. Daarnaast zijn er nog enkele tientallen kleinere groepen. De gemeenten zijn weliswaar zeer divers, maar ze zijn het erover eens dat de redding alleen berust op het verlossingswerk van Je zus de Messias. De verschillen in identiteit betreffen de visie op de wet en de rol die de joodse traditie in de gemeenten speelt. Messiasbelijdende joden behoren bij het volk van het oude verbond terwijl ze zijn in gelijfd in een nieuw verbond. Dit komt ook tot uiting in de tekenen van beide verbon den. De doop heeft het teken van het oude verbond niet vervangen. Al het mannelijke wordt besneden op de achtste dag&r eei ving in het nieuwe verbond komt in de doop. 1 De Messiasbelijdende gemeentj raël trachten gestalte te geven aan der verzoening. Ook de Arabisch! nen proberen een verzoenende r<l contacten met de joodse broeder^ ters in het geloof te spelen. Het overkoepelend orgaan vant" siasbelijdende joden heeft geen zeggingskracht. Het heeft slechts: voerende commissie, het nationale lisatiecomité. Tegenwerking, zowf thodox-joodse zijde als van de doet hun ijver om hun medejode zus te getuigen, niet afnemen. ANN01898 Woensdag 6 April AARLANDERVEEN Door een onbekende oor zaak brandde Vrijdagmiddag tot den grond toe af het ijshuisvan Gebrs. Van Dam, vischhandelaren. Een paard bekwam doodelijke brandwonden en drie geiten verloren hierbij het leven. De eigenaars waren afwezig. Assurantie dekt de schade. ROELOF-ARENDSVEEN Het onsierlijke, verve- looze, verweerde houten noodhek, dat eenigen tijd lang het plein voor het Raadhuis en de bürgemees- terswonmg van Alkemade van den openbaren weg afsloot, is thans tot genoegen der gemeentenaren vervangen door een schoon, eenvoudig, fraai ijze ren hek. LEIDEN Het perceel Hoogewoerd 104 heeft een aanmerkelijke verandering ondergaan. Was er tot voor korten tijd een bloeiende timmermanszaak in gevestigd, thans doet het dienst als winkel in kruideniers- en grutterswaren, alsmede in comesti bles. Met het oog op deze verandering van bestem ming moest de inrichting der ruime lokaliteit heel- wat gewijzigd worden, en het mag gezegd: dit had op uitstekende wijze plaats. Winkel, magazijn en bergplaats der voor een zaak als deze in zoo groote verscheidenheid benoodigde artikelen zijn naar de eischen des tijd, ook wat de verlichting betreft, practisch ingericht. Heden werd deze nieuwe zaak geopend en er kan verwacht worden, dat het haar bij voortduring niet zal ontbreken aan druk bezoek en veel afne mers. Wij wenschen den oprichter en eigenaar er van, den heer B.E. Spijker P.Hzn., die van harte toe. Door zijn veeljarige medewerking in een zaak van denzelfden aard als deze kan van hem gezegd worden, dat hij een man van 't vak is. L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red Regio Leiden ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging1 het automatisch afschrijven van he geld, ontvangen 1,- korting per be" VERZENDING PER P0S1 per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE Voor mensen die moeilijk lezen, i hebben of blind zijn (of een ande hebben), is een samenvatting van h nieuws uit het Leidsch Dagblad op beschikbaar Voor informatie 0486- (Centrum voor Gesproken Lectuur, ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. uitgezonderdi Academisch Ziekenhuis, zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woei 13 00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111 Met vereende krachten en onder laaiend enthou siasme waren gis termiddag de 'Klokkenluiders van de Hoogland se Kerk' in actie. Zij luidden daar mee de opnieuw gegoten klokken voor deze kerk in. De grootste klok (3000 kilo) dateert uit 1615. Op de foto v.l.n.r. de he ren Batenburg, Heijnen, Splinter, Struys, De Feij en Jongejan. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD ANN01973 vrijdag 6 april LEIDEN Ongeveer driehonderd gezinnen in Leiden zullen naar een andere tandarts moe ten omzien. De tandarts D.Ph.H. Wickevoort Crommelin heeft aan deze gezinnen, fondspa tiënten, een briefje gezonden waarin hij mee deelt: ,,na rijp beraad te hebben besloten de fondspatiënten niet meer te behandelen." Vol gens de heer Wickevoort Crommelin heeft hij deze beslissing mede genomen ,,op verzoek van een aantal tandartsen hier ter stede, en op aandrang van een tandheelkundige instantie." Hij verwijst de fondspatiënten naar hun zie kenfonds. Een zegsman van één van deze fondsen zei vanmorgen dat er getracht wordt een andere tandarts te vinden voor de gezin nen die nu van tandheelkundige hulp versto ken zijn. ,,Dat zal echter niet meevallen. Er bestaat in Leiden toch al een schrikbarend te kort aan tandartsen. Er zouden zeker vijf tand artsen extra nodig zijn om in Leiden iedereen tandheelkundige hulpte kunnen bieden." LEIDEN Een opslaghal van de Leidse groenteveiling is vannacht voor een groot ge deelte uitgebrand. De brand ontstond om streeks middernacht. Vrijwel onmi<Jdellijk be gaf een gedeelte van de stalen wanden van de hal het. Ook het houten dak van de hal vatte direct vlam. De brandweer kon de rest van de hal sparen, door het vuur van binnen uit te be strijden. Volgens ruwe schattingen bedraagt de schade ongeveer 400.000 gulden. Zeker is, dat de brand niet door een menselijke fout is ontstaan. Er zijn aanwijzingen dat de oor zaak een mankement aan de electrische in stallatie is geweest, een onderzoek wordt inge steld.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 8