Leiden Regio Huizen Rodes toch goedkoper Een schoonheids wedstrijd voor de paasdis Lokaal van Verre' aat op 26 mei open informatie over plannen ifrrein Van Gend Loos Huurders hebben vaak problemen met hun huisbaas AANDAG 6 APRIL 1998 Zonnepontje 1 A zonneveer> dat I V/ passagiers over het Paddegat in Woubrugge zet, is zaterdag officieel gaan varen. VVD yi De WD komt na I I een oppositie van zes jaar in het college van burgemeester en wethou ders van Jacobswoude. plv -chef herman joustra, 0 ■bi i i {ankpasje gestolen iden» Een 23-jarige Leidenaar heeft een korte slaap voor een an de Lammermarkt in Leiden duur moeten bekopen. !Vg aterdagmorgen vroeg werd zijn portemonnee gestolen met Ta, aarin een bankpasje. Voor de dief was het vervolgens een koud 'ep unstje om geld op te nemen. De pincode zat bij het pasje. Tot usverre is 1.500 gulden van de rekening opgenomen. Bewoners Merenwijk krijgen hun zin ïbruiki spreii ™j)ronken vrouw botst twee keer ;e iden Een 43-jarige Leidse automobiliste was zaterdagnacht antwoordelijk voor twee aanrijdingen op de hoek van de Ou de Vest Klokpoort. Zij wilde vanaf de Oude Vest linksaf de Klok- oort oprijden, maar gaf daarbij geen voorrang aan twee fiets- :rs. Eén van hen, een 22-jarige Leidse, raakte gewond aan haar ie. Een getuige die hulp wilde verlenen, plaatste zijn auto ach- die van de automobiliste. De vrouw reed echter achteruit i nèaardoor de auto van de getuige ook schade opliep. De 43-jarige leek te diep in het glaasje te hebben gekeken. ietsendieven opgepakt icht i iet Coi eerst venT rabani dat ei iets Twee Leidenaars van 13 en 15 zijn gistermiddag rond vijf t"j ur opgepakt wegens het stelen van een mountainbike aan de aarlemmerstraat. De diefstal van een tweede fiets aan de arepoortkade mislukte maar het duo zag wel kans één fiets- el mee te nemen. Op grond van dit unieke signalement werd it tweetal op de Hallen weg opgepakt. Eén van de twee pro- ïerde nog tevergeefs via het terrein van de Groenoordhallen te ntsnappen. d CZ-kantine na renovatie weer open nroep het hi Einancifei iden» Korfbalvereniging KZ Leiden heeft zaterdag haar gereno- lerde clubhuis aan de Montgomeiystraat officieel geopend. Tal leden hebben sinds mei vorig jaar gewerkt aan het opknap- van het oude gedeelte en het opbouwen van een nieuwe be- lurskamer, een garderobe, toiletten en een nieuwe ingang, h et gebouw is wat oppervlakte betreft bijna verdubbeld. Wet- mder A. Pechtold van sportzaken verrichtte de opening door [pn bal door een mand te gooien, hetgeen de niet-korfbaUer al E j zijn eerste poging gelukte, n ieen besluit pand hoogheemraadschap iden» Wat met het historische gebouw van het Hoogheem- adschap van Rijnland aan de Leidse Breestraat gaat gebeuren, i ordt op zijn vroegst over een halfjaar duidelijk. Het onder in >eksbureau KPMG, dat in opdracht van Rijnland bekijkt welke ogelijkheden het monumentale gebouw heeft, doet daar aanden langer over dan verwacht. Het gemeenlandshuis komt ui ij als Rijnland volgend jaar verhuist naar een nieuw onderko- de Plesmanlaan. 'ax Christi zoekt vrijwilligers ,o den» De kinderen uit het Poolse Katowice komen pas in juli n het volgend jaar. Toch is Pax Christi Kinderhulp Leiden al- 2i eer druk met het werven van fondsen, sponsors en gastgezin- .8 in. Er moeten activiteiten worden georganiseerd en voor de nge bezoekers uit de vervuilde Poolse industriestad moet een tkantie-programma worden bedacht. Pax Christi Leiden zoekt larvoor extra vrijwilligers. Die kunnen zich aanmelden bij Dick ildenhofofFanje Kesbeke op telefoonnummer 071-5124161. TALEti luziek voor dreumesen den» Kinderen die nog te jong zijn voor de basisschool kun- :n al wel op de streekmuziekschool Leiden terecht. Op maan- ig 11 mei beginnen daar de cursussen Muziek voor dreumesen r kinderen van 1 en 2 jaar) en Muziek en dans voor peuters r kinderen van 2 tot 4 jaar). Het is de bedoeling dat een van ouders bij de lessen aanwezig is. De cursussen bestaan uit zes en uur op maandagmorgen en kosten 55 gulden, jgeven kan bij de muziekschool aan het Rapenburg 22 (tele- onnummer: 071-5141041). 1 dofjen gerry van bakel multiculturele restaurant al van Verre' gaat 26 mei Momenteel wordt het d aan het Valkenpad in tghwijk verbouwd. Half april en de bouwers klaar zijn en worden begonnen aan de ilvloer met mozaïek, de Groot van stichting Me er, een van de initiatiefne- s van het 'Lokaal,' is opge- ït dat er eindelijk duidelijk- 1 is over de openingsdatum, it is toch iets later geworden, zit een beetje tegen met de )ouvving. We hebben geko- voor 26 mei, omdat we dan ïr weten dat we het niet nóg s hoeven uit te stellen." Het taal van Verre' is een multi reel restaurant en een scho lingsproject voor werkzoeken den die graag in de horeca wil len werken, maar diploma's en ervaring missen. In februari kre gen de cursisten van wethouder J. Laurier een aanmoedingings- certificaat uitgereikt nadat ze hun eerste blok theorielessen hadden afgesloten. Het was de bedoeling dat ze vervolgens in 'Lokaal van Verre' stage zouden kunnen lopen. Omdat de ver bouwing toen nog moest begin nen, werden stageplaatsen el ders geregeld. Rond 20 april zijn deze stages afgelopen en zullen de cursisten gaan meehelpen met het inrich ten van het restaurant. Half mei gaat bedrijfsleider R. van der Veer met hen proefdraaien in het restaurant en de opening voorbereiden. ?1n» gemeente, de NS, het minis- e van VROM en de stichting |sparkeerplan Leiden. Alle- rijn ze morgen aanwezig atrium van het Stads- whuis aan de Langegracht (J hun mening te geven over jïebouwing van het Van Ge- t Loosterrein. De informa- $jeenkomst is bedoeld voor Vonenden van het terrein |de Haagweg. let bestaan van verschillende 76 i ^00r bebouwing 112 Jhet langgerekte terrein van •J Gend Loos, was tot nu ij een bron van irritatie voor 3 betrokkenen. Het plan van ■stichting Stadsparkeerplan, 's enige in alle openheid is ifesenteerd, werd door alle 'okkenen met de grond ge- temaakt. Vooral de omwo lken reageerden als door een De bewoners van de Rodes die hun huis willen kopen krijgen hun zin. De eigenaar, woningbouwvereniging Ons Doel, heeft alsnog besloten vijftig van de huizen in de Merenwijk voor negentig procent van de marktwaarde te koop aan te bieden aan de huurders. leiden aap rietveldeen vraagprijs van 95 procent van de marktwaarde. De bewo- Twee maanden geleden zat het ners verlieten toen boos en te- bestuur van Ons Doel nog op leurgesteld de zaal. Een aantal bewoners van de Rodes dringt er bij de corporatie al twee jaar op aan de dure huurhuizen aan hen te verko pen. Het rijk staat verkoop van huurhuizen toe voor minimaal negentig procent van de markt waarde (voor de eengezinshui zen met tuin in de Rodes zal dat zo'n tweeënhalve ton zijn). Ons Doel wilde eerst hele maal niet tot verkoop overgaan, maar deed onder druk van de bewoners ten slotte toch een voorstel. De corporatie kan het geld goed gebruiken voor het onderhoud van andere wonin gen. Maar de prijs was de zit tende huurders te hoog. Ze had den gedacht dat Ons Doel wel op een verkoopprijs van negen tig procent van de waarde zou gaan zitten en voelden zich 'be duveld' toen dat niet gebeurde. Op de komende ledenverga dering komt het bestuur van Ons Doel nu met het voorstel om de vijftig huizen voor de wettelijk toegestane minimum prijs te verkopen. Ook al vindt het bestuur nog steeds, dat ook 95 procent niet onredelijk was geweest. De bewoners kunnen in een enquête aangeven of de kandidaat-kopers via loting moeten worden aangewezen, of dat degenen die het langst in het complex wonen het eerst in aanmerking komen. leiden ruud sep Even ter herinnering. Pasen is het einde van de vastentijd en daardoor hét moment voor een lekker lapje vlees. Topdrukte dus voor de slagers. En zoals de kwekers van kerststerren er alles aan doen om hun planten een week voor Kerstmis in bloei te krijgen, zo is er de mesters van koeien veel aan gelegen om een week voor Pasen hun dieren slachtrijp te hebben. Dat maakt het weekeinde voor Pasen tot hét moment voor een schoon heidswedstrijd voor slachtkoei en. Kom een week later en veel van de topmodellen liggen in plakjes gesneden, omringd door goudgebakken aardappeltjes en dampende spruitjes op het bord. De grote schoonheidswed- strijd voor slachtvee is de paas- vebo, de jaarlijkse tentoonstel ling in de Leidse Groenoordhal len die afgelopen zaterdag voor de 48ste keer werd gehouden. Het is niet alleen een regionale wedstrijd, delijke finale kampioenen het i men tegen de r Tolbert, Schagen, Rhenen, Doe- tinchem, Beek en Hapert. Mart Duineveld uit Lisse staat zijn beesten in te wrijven met spiritus. „Daar gaat de huid mooi van glimmen", vertelt hij. Met vijftien koeien staat hij on der een spandoek van slager Van der Meer uit Roelofarends- veen, één van zijn grote afne mers. Vijf van zijn koeien gaan door naar het kampioenschap en daar is Duineveld best trots op. „Zo'n wedstrijd is voor ons heel belangrijk. Kijk, je weet van jezelf dat je goed werk levert, maar dit is toch een bevestiging dat je op de goede weg bent." Gaat hij nou straks met zijn af nemers om de tafel zitten, om dat hij meer geld wil vangen voor zijn prijskoeien? „Nee, dat doe je niet. Je hebt toch een ver trouwensrelatie met je slager." Naast de spiritus zijn er nog wel wat trucjes om de dieren voor hun optreden zo mooi mo gelijk te maken. Ook boenwas Uitslagen Vebo Scharwoude. Kampioen mini vrouwelijk vee: Annette van der Voort, Hillegom. Kampioen mini mannelijk vee: H. Ver hoeven. Stad aan het Haringvliet. Kam- n lichtere klasse mannelijk vee: J Hendrikx. Bosschenhoofd. Kampioen e klasse vrouwelijk vi ga. Z.O Beemster Kampioen zogende Duinveld-van Saase, Lisse. reserve-kampioen mannelijk vee: Keur slager Jacco van Zonnen, Nieuwe Nie i: K. Roos, Amstelveen. Aangekocht door Slagerij Cees van der Meer. Roelo farendsveen. Nationaal kampioen man nelijk slachtvee: Keurslager Lous Kla Margra lijk jongvee: Mts. Scheringa. Z.O Beem ster. Nationaal kampioen vrouwelijk mi ni: J. Dresen. Sibbe. Nationaal kam pioen mannelijk mini: A. Harmsen. Em- pe/Voorst. Bonda-prijs: H Verhoeven, Stad aan het Haringvliet. Miss Cow: H Het slachtrijpe vee wordt door de jury beoordeeld op wat straks bij de slager op het hakblok komt te liggen. doet wonderen voor een koe en een enkeling brengt meer volu me in het haar met een spuit bus haarlak. De rouge blijft nog net aan thuis: die wordt alleen gebruikt om de uiers van melk koeien op te kleuren en deze dames komen op de Vebo niet aan bod. Zij hebben zo hun ei gen wedstrijden. Even verderop staat veearts Albert Soede uit Ter Aar met zijn gezin en zijn winnende kalfje. Kampioen mini's bij de mannelijke witblauwen, een Belgisch ras van onversneden bodybuilders die eruit zien alsof ze stijf staan van de Belgische hormonen maar die - zo verze keren alle aanwezigen - echt puur natuur zijn. Terwijl zoon lief neerploft bovenop het één maand oude stiertje, vertelt moeders dat de kleine mogelijk volgende week al wordt ver kocht. De eerste geïnteresseerde heeft zich al gemeld. „Verschil lende mensen hebben me ge zegd: als je 2.500 gulden kunt krijgen, moet je hem weg doen. Het mag dan een mooi beest zijn, als hij morgen dood neer valt, heb je niks meer." In de arena is het ondertus sen een komen en gaan van koeien en hun begeleiders. De keurmeesters beoordelen de dieren in de meest obscure ca tegorieën. De groepskeuring voor mannelijk jongvee (opko mend in groepjes van drie) is nog niet achter de rug, of de deelnemers aan de keuring voor slachtvee met vier brede tanden wordt gevraagd zich netjes op te stellen. Met de kont naar het publiek, zodat de toeschouwers goed zicht hebben op de onder delen die er werkelijk toe doen. Het slachtrijpe vee wordt door de jury beoordeeld op wat straks bij de slager op het hak blok komt te liggen. Mooi vlees, weinig vet en niet te veel bot ten. Door overal een beetje te knijpen vormen de experts hun oordeel. „Als een koe bij de staart een beetje gevoel heeft, is hij slachtrijp", vertelt een keur- Bij de jongere beesten foto henk bouwman kijken de juryleden naar 'ruim te', 'bespiering', 'bovenwerk' en 'verhouding voor en achter'. Naarmate de wedstrijd vor dert, komen boven steeds meer koeien diploma's te hangen: eerste prijs, ereprijs, ere-A prijs. De oude verdeling in eerste, tweede en derde prijs is al lang geleden afgeschaft, omdat bui tenstaanders een derde prijs koe nog weieens wilden aanzien voor derde keus vlees. En wat er ook aan de touwen staat te trek ken, geïrriteerd staat te loeien of tevreden ligt te dagdromen, het is zeker geen derde keus vlees, maar allemaal Hollands welva ren wat de klok slaat. Marnix Knetemann staat te vreden naast zijn enige inzen- ding van de dag, een negen maanden oude Belgische body builder. De jonge stier heeft een bordje van slagerij Donker uit Krommenie op zijn rug, dat op zijn plaats wordt gehouden met een rood-wit-blauw lint. „Het is de goedkoopste reclame", ver telt de 19-jarige wielrenners- zoon. Zijn stier is kampioen ge worden bij de nog niet helemaal volgroeide witblauwen. Dat hij het vervolgens bij de algemene keuring moest afleggen tegen een roodbonte, verbaast hem niks. „De keurmeesters zien lie ver roodbont of zwartbont. Buur chauvinisme is dat. Op kleine dorpskeuringen hoefje zelfs he lemaal niet aan te komen. Ter wijl de witblauwen echt veel be ter zijn om te slachten dan de rooien. Je hebt veel meer vlees en minder afval." wesp gestoken op de hoge flats in de maquette van de stichting. Op de informatie-avond zul len de verschillende plannen makers voor het eerst samen aan één tafel zitten om met el kaar te praten over de ontwik keling van het terrein. Vanaf dit moment is het de bedoeling dat de omwonenden meer worden betrokken bij de plannenmake rij. Een eerste begin wordt mor gen gemaakt met de vertoning van een videofilm van inter views met omwonenden. Alle betrokkenen worden verzocht om hun eigen plannen en idee- en voor het terrein op papier te zetten. Op een volgende bijeen komst in juni kan iedereen zijn eigen plan voor het Van Gend Loosterrein presentéren. De informatiebijeenkomst begint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.30 uur. Project Leidse Rechtswinkel: en» Het is een vast onderdeel van het programma op de intercul turele vrouwendag in Leiden: de bruidsshow. En dus waren er ook op de zevende editie van de vrouwendag, die gisteren in het Da Vinei College aan de Kagerstraat werd gehouden, exotische bruidstoiletten te bewonderen. De dag, die is bedoeld om het contact tussen vrouwen van verschillende nationaliteiten te bevorderen, begon zeven jaar ge leden in Leiden-Noord. Maar voorde honderden bezoeksters werd al ras omgezien naar een grotere zaal. Die was ook gisteren weer goed gevuld voor een optreden van de band Ismail ia, de bruidsshow, dans en hapjes en drankjes uit allerlei landen. foto loek zuyderduin Veel huurders in Leiden heb ben te maken met lastige huis bazen. Die rekenen geregeld extreem hoge huren en ser vicekosten voor panden die slecht zijn onderhouden. Daarnaast vragen ze soms om sleutelgeld, wat wettelijk is verboden. Dat leidt de Leidse Rechtswinkel af uit het aantal klachten daarover dat de afge lopen maanden is binnenge komen. „Ongeveer vijftien", zegt een medewerker. „Duide lijk het topje van de ijsberg." De klachten zijn het resul taat van een project van de Rechtswinkel waarin speciale aandacht werd gegeven aan problemen op huurgebied. Het doel van het project is drieledig: het geven van juridi sche hulp aan huurders in problemen, het bemiddelen tussen huurder en huisbaas en de huurder bewustmaken van de rechten die hij heeft. Uit de inmiddels verzamel de gegevens houdt de hulpver lenende instantie het erop, dat een substantieel deel van de huurders moeilijkheden kent met zijn huisbaas. „Uit erva ring weten we dat huurders vaak niet met hun problemen naar buiten treden. Vaak om dat ze hun wettelijke rechten niet kennen. Het werkelijke aantal huurders dat last heeft van wanpraktijken van een huisbaas is veel groter." Een aantal recente incidenten on derstreept volgens de Rechts winkel, die gratis juridisch ad vies geeft aan mensen die met hun inkomen onder de zie kenfondsgrens zitten, dat het inderdaad om een behoorlijk grote groep huurders gaat. Onlangs beschuldigden de studenten van een huis aan de Nieuwe Rijn de huisbaas e bew het pand te hebben gezet om hen weg te pesten. Vorige week nog ontdekte een vrouw bij thuiskomst dat haar kamer ge heel was weggebroken. Eerder al zou de verhuurder haar hebben geïntimideerd om haar het huis uit te krijgen. Het project van de Rechts winkel loopt nog. Huurders die problemen met hun huis baas hebben, kunnen nog contact opnemen. De infor matie wordt vertrouwelijk be handeld.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7