'De SP is geen platte tegenpartij Kosten FNV Spaarplan aan de hoge kant Feiten Meningen Karadzic me£ stille trom weg uit Paid; MAANDAG 6 APRIL 1998 De menselijke maat van Jan Marijnissen De bloemenwijk van Oss staat vol kleine arbeiderswo ningen. In lange rijen naast elkaar. Midden in de straat vallen twee wat grotere hui zen uit de toon. Op één van de twee een tomatensticker naast de deurbel. Jan Marij nissen verblijft hier pas een halfjaar. „Tot voor kort woonde ik een paar deuren verderop", vertelt de SP- voorman. „Maar dat werd echt te krap. Mijn vrouw en ik werken veel thuis en dan is bet wel lekker als je je spullen kwijt kunt. Bovendien wilden we meer ruimte voor m'n dochter van dertien." Jan Marijnissen heeft het druk. Het is ver kiezingstijd, dus dat betekent naast het gewone Kamerwerk en de activiteiten voor de Socialistische Partij bijna elke avond een tv-programma of een spreek beurt in het land. „Maar het gaat wel hoor, als je maar zorgt dat je eens in de zoveel tijd de slaap weer een beetje in haalt." Hij stelt voor een boswandeling te maken. „Want aan dat soort dingen kom ik veel te weinig toe." Het Kamerlid inhaleert de eerste lente lucht diep. ,,Ik ben gevormd door dit zand, door de mensen die hier wonen", zegt hij terwijl hij het bospad afwandelt. „Ik zou niet in Den Haag willen wonen. Iedere dag rijd ik op en neer vanuit Oss." Hoewel hij het geen prettige stad vindt, zijn Marijnissen de eerste vier jaar Den Haag meegevallen. „Toen ik de Kamer binnen kwam, had ik niet zoiets van: nu gaan we de boel eens aanpakken. Als je bereid bent de grenzen te erkennen van wat politiek mogelijk is voor een kleine oppositiepartij, loop je niet tegen grote teleurstellingen aan en word je niet zo snel cynisch. Ik haat cynisme. Zodra ik het word, hoop ik dat mijn omgeving zegt: Jan, oprotten. Maar het gevaar zit er wel in natuurlijk. Mijn moeder zegt altijd: waar je mee omgaat, daar word je mee besmet." De goedgebekte leider van de Socialisti sche Partij gaat automatisch zachter pra ten als hij het over haai' heeft. Zijn moe der, 'die onvoorwaardelijk liefheeft en al tijd vergeeft'. „Mijn vader overleed toen ik tien was, ik herinner me nog weinig van hem. Ik ben opgevoed door mijn moeder. Zij heeft het niet makkelijk ge had: slechte gezondheid, jong weduwe, m'n broer verstandelijk gehandicapt. Ze moest hard werken om de studie van mijn zussen te kunnen betalen en dan had ze ook nog eens heel veel te stellen met mij." Hij herinnert zich hoe hij een staking leidde bij de tapijtfabriek, aan de over kant van de straat. „Een bedrijf van hon derdjaar oud. Zeshonderd man perso neel en nog nooit was er gestaakt. De vakbonden waren tegen, maar wij, de SP. gooiden de boel plat. Dat was wat. Mijn moeder kwam uit een braaf en volgzaam katholiek milieu. Mijn vader had in de ge meenteraad gezeten voor de KVP. Ieder een was hier KVP. Ik voerde actie tegen haar huisarts, die als controlerend ge neesheer mensen terug naar de fabriek stuurde die nog niet beter waren. Er werd meewarig gekeken naar mijn moeder, zo van: het zal je kind maar wezen. Nooit heeft ze iets van haar teleurstelling laten blijken. Later is alles anders geworden. Nu is ze wel trots. Ze zit in een verzor gingshuis en als ik langs kom, zegt ze: 'De dames hier leven allemaal zo mee als je op televisie komt'. Dat is leuk." KOSTSCHOOL Na de dood van zijn vader ging Marijnis sen een paar jaar naar een kostschool om zijn moeder te ontlasten. Bij de paters in Oldenzaal. „Verschrikkelijk", vindt hij nu. „Als klein jochie kwam ik in een straf kamp terecht, zo voelde ik dat. Ik heb wel wat geestelijke klappen overgehouden aan de ijzeren tucht die daar heerste, de onrechtvaardigheid. Ik heb nog steeds moeite me aan mensen te hechten. Dat zeg ik nu wel, maar ik kan natuurlijk niet in de hoofden van anderen kijken. Mis schien hebben anderen er wel evenveel moeite mee als ik." Ook de herinneringen aan de middelbare school zijn geen onverdeeld genoegen. Van het lyceum in zijn woonplaats Oss werd hij weggestuurd na een veelvoud aan conflicten met het gezag. „De spreekwoordelijke druppel was een leraar economie die standaard een kwartier te laat kwam. Die ochtend was ik wat later, omdat ik m'n enkel verstuikt had met voetballen. Trekt 'ie me daar toch een scheur open. Dus ik word kwaad en zeg: 'Wat is dat nou, jij bent altijd te laat!'. Vervolgens schreef de conrector een briefje naar m'n moeder dat ik beter een andere school kon kiezen." Vervolgens ging hij naar de HBS in Nijmegen, maar een halfjaar voor het examen hield hij'het voor gezien. Hij had er geen zin meer in. „Toen zei m'n moe der: 'Alles best Jan, dan ga je maar wer ken'. Mijn familie heeft nog wel gepro beerd me op een andere school te krij gen, maar ik had er helemaal geen trek in. Zo ben ik in de ijsfabriek begonnen." De tijd dat Marijnissen nog met de nek aangekeken werd om zijn politieke activi teiten lijkt lang voorbij. In de vier jaar dat de partij nu in de Tweede Kamer zit, is de SP haar imago van 'marginale beweging' kwijt geraakt. Niet alleen staan Marijnis sen en de zijnen op flinke verkiezings winst. ook is de SP de vierde partij in aan tal leden en de eerste partij in aantal ac tieve leden. Tot voor kort had niemand in Den Haag verwacht dat de SP zo'n groei zou door maken. „Het eerste jaar in de Kamer heb ben Poppe en ik ons heel terughoudend opgesteld. Hadden we dat niet gedaan, dan hadden we ons onherroepelijk over schreeuwd en had iedereen meteen kun nen roepen: 'Zie je nu wel dat de SP al leen maar een tegenpartij is'. Maar daar hebben we ze de kans niet toe gegeven. Een voorbeeld hoe over ons gedacht werd: op de dag dat de Kamer geïnstal leerd werd, werd ook de Kamervoorzitter gekozen. Iedereen had op Deetman ge stemd, op twee blanco stemmen na. In de kranten werd meteen geschreven dat de SP niet voor had gestemd, maar dat was juist niet zo. Wij waren voor Deet man. We zijn geen platte tegenpartij." DIMMEN Toch voelt hij zich nog steeds wel eens in die hoek gezet. Bijvoorbeeld door de ma nier waarop hij behandeld wordt door de voorzitters van de Tweede Kamer. 'Even dimmen', riep hij toen hij vond dat on dervoorzitter Weisglas hem te weinig spreektijd gunde. „Ik was woest, maar na afloop heb ik hem een kop koffie aange boden en hebben we het uitgepraat. Ik sta met niemand in de Kamer op slechte voet." De socialist voelt zich net zo in de hoek gezet als hij wordt afgeschilderd als een dogmaticus of een maoïst van de oude stempel. „Ongegrond", reageert hij met ingehouden woede. „De enige grond voor dat verhaal is dat ik in de jaren ze ventig, zoals hele volksstammen, gefasci neerd keek naar wat er in China gebeur de. Mao heeft een miljard mensen te vre ten gegeven, terwijl in India, waar ook zo veel mensen wonen, de mensen omkwa men van de honger. We geloofden dat Mao's manier de oplossing was voor de Derde Wereld, om zich te ontworstelen aan armoede, ellende en kolonialisme. Ik ben nooit in China geweest, heb nooit contacten met de Chinese overheid ge- Jan Marijnissen. had, maar die fascinatie bestond wel. Er leefde in die tijd het gevoel dat zich een nieuwe vorm van socialisme ontwikkelde die een oplossing kon bieden. Maar ik heb dat nooit op Nederland betrokken. Dat zou ook volstrekte waanzin zijn. Ne derland is niet te vergelijken met China, we hebben een andere economische ont wikkeling gehad. Maar ik kan zeggen wat ik wil, ook dat ik al lang niet meer geloof in wat Mao deed. Toch blijven mensen roepen dat de SP een dubbele agenda heeft of dat we cryptocommunisten zijn." Het bospad buigt af naar rechts. Hoge bomen laten hun zware gewicht over het pad hangen, zodat een arcade van takken ontstaat. „Ik liep hier eens op een zon dagmorgen, lang geleden, en toen besefte ik dat de mens zich het beste voelt in een omgeving die de menselijke maat als norm heeft. Maar de menselijke maat is in onze samenleving verloren geraakt. foto gpd p roland de bruin Veel dingen worden alleen nog maar ge toetst aan de economische cijfers. Vrese lijk kortzichtig. Iets kan op de korte ter mijn gunstig lijken voor de macrocijfers, maar op lange termijn raken steeds meer mensen in geestelijke nood. De Riaggs hebben gigantische wachtlijsten, al die mensen die het niet meer kunnen over zien." Vanuit die redenering vindt hij het zo be langrijk dat de SP als politieke beweging dicht bij de mensen staat. „Ik kan wel grote politieke bespiegelingen op gaan hangen, maar het gaat uiteindelijk om het kleine verhaal. We kunnen niet ieder een gelukkig maken, maar wel proberen de omstandigheden zo te maken dat ie dereen zich prettig voelt. De individuele mens moet altijd het afrekenpunt zijn. oss hans van soest FNV Leden Verzekeringen blijkt commercieel bedrijf FNV Leden Verzekeringen bestaat sinds vijf jaar en is onderdeel van Pro- teq Verzekeringen in Alkmaar, vertelt FNV-persvoorlichter J. Sprenger. Pro- teq is op zijn beurt een werkmaat schappij van bankverzekeraar SNS Reaal, een fusie van de spaarbank SNS en Reaal Verzekeringen. Reaal was in bet verleden van de FNV, maar de vakbeweging verkocht vorig jaar voor ruim 445 miljoen haar 5 i -procentsbe- lang aan de stichting Continuïteit Re aal, dat nu onder SNS Reaal valt. In tegenstelling tot wat het predikaat FNV suggereert, is FNV Leden Verze keringen dus een commercieel bedrijf en opereert het niet (meer) onder de vleugels van de Federatie Nederlandse Vakverenigingen. Dat vindt FNV- woordvoerder Sprenger geen enkel probleem. „De FNV heeft gezegd", legt iiij uit, „dat SNS met deze producten zoals dat Spaarplan en de autoverze keringen en dergelijke onze leden mag benaderen mits onze naam niet wordt bezoedeld". Sprenger heeft geen behoefte in te gaan op de berekeningen van de Con sumentenbond, waaruit blijkt dat FNV Leden Verzekeringen zijn achter ban op Spaarplannen wel erg veel kosten in rekening brengt. „De pro ducten zijn inderdaad niet goedkoop, maar aan de andere kant; het gaat ge woon om een commercieel product en volgens ons een goed product. SNS doet dit soort dingen voor ons, omdat wij als FNV de bedrijfsrisico's van be leggen te groot vinden. SNS loopt nu eenmaal grote, zakelijke risico's. Daarom moet er geld worden ver diend". Directeur R. Rijkse van Proteq Verze keringen geeft toe dat rechtstreeks be leggen bij beleggingsfondsen de FNV- leden meer kan opleveren. „Maar wij zijn met onze maandelijke inhoudin gen op de inleg wel degelijk een van de goedkoopste van de commerciële verzekeraars. Daarnaast vinden wij de kwaliteit van het beleggingsfonds be langrijk. Met het fonds WEBEFO (Werknemers Beleggings Fonds) heb ben we dat veiliggesteld. De opbreng sten zijn wellicht iets lager, maar het Financiële risico is ook kleiner." Leden lopen ten opzichte van zelf beleggen duizenden guldens mis De FNV is gespecialiseerd in be langenbehartiging. Onder de vlag van de vakbeweging kan daarom ook het appeltje voor de dorst worden geregeld. Bij een inleg van 150 gulden per maand en een rendement van twaalf procent keert het FNV Spaarplan na vijftien jaar 58.000 gulden uit. Volgens een bereke ning van de Consumentenbond betaalt het betrokken FNV-lid een wel erg groot deel van zijn inleg aan kosten en loopt hij op de einddatum daardoor zo'n dertien mille aan opbrengst mis. Rechtstreeks beleggen in beleggingsfondsen levert bedui dend meer op, zegt de Consu mentenbond. De handel in koopsommen, leaseconstructies en beleggings- of spaarplannen tiert de laatste jaren welig. Verzekeringsmaat schappijen en grote bankcon- sortia hebben zich massaal ge stort op de markt van de kleine belegger, die graag wat meer rendement wd dan de drie. vier procent op zijn spaan'ekening. Ook Proteq Verzekeringen uit Alkmaar is actief op deze markt en wel onder de vlag van FNV Leden Verzekeringen. Van de doorsnee commerciële aanbieder is al geruime tijd be kend, dat ze een belangrijk deel van de maandelijkse inleg gedu rende enige jaren inhouden als 'kosten'. Uit een onderzoek van de Consumentenbond (Geld- gids nov '96) bleek al dat som mige verzekeraars de eerste drie jaar ruim vijftig procent van de inleg als kosten beschouwen. Andere aanbieders roomden gedurende de hele looptijd 25 procent van de inleg aan kosten af. Effectief wordt dan slechts 75 procent belegd. Maar om wat voor kosten gaat het? De Consumentenbond noemt provisie voor de verzeke ringsadviseur, beheerskosten van de beleggingsportefeuille, administratiekosten en winst opslag. Vaak zit er ook een pre mie voor een overlijdensverze kering in de kosten. Als een Wat zou u doen met 58.000,-* belastingvrij? ledereen droomt wel eens weg en denkt aan verre stranden, die mooie keuken of misschien wel die wereldreis. Dit hoeft echter niet bij dromen te blijven.Want met het FNV Spaarplan bouwt u een aantrekkelijk kapitaal op. Belastingvrij. Het FNV Spaarplan. Hoog rendement. Belastingvrij. Al vanaf 50 - per maand kunt u meedoen aan het FNV Spaarplan. Uw geld groeit dan snel. Het rendement in 1997 was maar liefst 19,9%. Dit is weliswaar geen garantie voor de tóekomst, maar het zegt wel iets over de solide wijze van beleggen. En omdat de looptijd van het FNV Spaarplan minimaal 15 jaar is, ontvangt u het opgebouwde kapitaal belastingvrij, in één keer. Uit de jongste nieuwsbrief van FNV Leden Verzekeringen. Vraag de gratis offerte aan voor het FNV Spaarplan. U zult er geen spijt van krijgen. Wilt u ook weten hoe groot uw belastingvrij kapitaal is over 15 jaar? Vraag vandaag nog de offerte aan voor het FNV Spaarplan. Gebruik hiervoor Aanvraagkaart 2. En u ontvangt gratis een pennenset. deelnemer voortijdig sterft, dat wil zeggen voor het einde van de verplichte looptijd van vijf tien of twintig jaar, krijgen de nabestaanden de inleg plus bij voorbeeld tien procent terug. De Consumentenbond heeft in dertijd vanwege al die kosten de consument aangeraden zelf te beleggen in een of meer beleg gingsfondsen in plaats van an deren (banken/verzekeraars) dit te laten doen. „Bij fondsen kun je er immers tussentijds uitstap pen en daarnaast levert het zelf doen doorgaans een hoger eindkapitaal op", zegt hoofdre dacteur F. van Alphen van de Geldgids van de Consumenten bond. De nieuwsbrief van FNV Leden Verzekeringen probeert FNV-le- den 'exclusief zover te krijgen dat ze maandelijks vijftig tot tweehonderd gulden sparen via het eigen Spaarplan of Beleg gingsplan. Als voorbeeld voor het Spaarplan neemt de nieuwsbrief een constructie van vijftien jaar bij de kop. Met een maandelijkse inleg van 150 gul den en een realistisch rende ment van twaalf procent krijgt het bondslid na aftrek van kos ten 58.000 gulden belastingvrij in handen voor 'verre stranden, die mooie keuken of die wereld reis' aldus de folder. Wat er uiteraard niet bijstaat, is dat wanneer je bij een willekeu rig beleggingsfonds belegt, je veel hoger uit komt. Maande lijks 150 gulden beleggen in bij voorbeeld en vrij willekeurig ABN Amro Europe Fund, ING Bank Global Fund of de Aande len Beleggingspool betekent bij eenzelfde rendement van twaalf procent een opbrengst na vijf tien jaar van bijna 71 mille (70.678 gulden). Daar zijn alle aan- en verkoopkosten van de aandelen al van af. Saillant detail is dat FNV Leden Verzekeringen 'De FNV staat er achter' in zijn jongste Nieuwsbrief meldt dat het ren dement van het eigen Spaar plan in 1997 'maar liefst' 19,9 procent was. Genoemde beleg gingsfondsen deden het echter beduidend beter; respectievelijk 53,7,38,8 en 37,5 procent (Geld gids Consumentenbond maart/april 1998). Ook was hun gemiddelde de laatste acht jaar veel hoger dan de genoemde twaalf procent van Spaarplan en wel respectievelijk 16,5,14,7 en 17 procent. Net als de uitkering van FNV Spaarplan zijn ook deze rende menten praktisch belastingvrij. Praktisch, omdat er soms een heel klein stukje dividend in zit. Als het fonds al dividend uit keert, dan gaat het volgens hoofdredacteur Van Alphen van de Geldgids overigens om niet meer dan rond de twee procent op jaarbasis. Bij een belasting tarief van vijftig procent en een dividendvrijstelling van duizend gulden per persoon is het effect daarvan volgens Van Alphen te verwaarlozen. FNV-leden, die geld willen ver- Geen gezondheids verklaring. Hoge belastingvrije uitkering. Deelname al mogelijk vanaf 50,- per maand. dienen en niet graag al te veel risico willen lopen, kunnen in de jongste Geldgids van de Consumentenbond bekijken welk fonds het beste bij hen past. In de zogenoemde beleg- gingswijzer zijn veertig fondsen opgenomen met langjarige (acht jaar) gemiddelden van 7,74 tot 26,37 procent op jaar basis. Van Alphen en de zijnen zijn in dit verband resoluut in hun oor deel over de FNV-spaarvormen. „Het FNV Spaar- en Beleggings plan is ongetwijfeld bij een ver zekeraar ondergebracht", zegt Van Alphen om met enige iro nie te vervolgen: „Wij zeggen dat je beter zelf kunt beleggen in zo'n verzekeringsmaatschap pij dan in hun spaar- en beleg gingsproducten. Maar veel mensen geven de verantwoor delijkheid wat te doen met hun geld wellicht liever uit handen dan zelf te kiezen". haarlem jan peter versteege k in Idple pben ind e •ddui ensd je Niemand weet waar Radovan Karadzic, 's wereH0^ meest gezochte oorlogsmisdadiger, zich bevindrkerl één ding is zeker: de voormalig leider van de Bo Serviërs woont niet meer in zijn zwaar bewaaktu^. zijn bolwerk Pale, nabij Sarajevo. Sinds afgelopP*-1 dag, zo leert onderzoek ter plekke, staat zijn wityERSU met twee verdiepingen er verlaten bij. De vier hj bej; bewakingsposten zijn leeg en de slagboom aan^orr gin van het weggetje dat leidt naar Karadzic' wc^ de ligt in de berm. )rcie Hierdoor is het mogelijk om voor het eerst in ja) kijkje te nemen rondom het huis van de voormj.orn der van de Bosnische Serviërs die door het Joegi tribunaal in Den Haag als verdachte nummer éi lijst van oorlogsmisdadigers is gezet omdat hij iJOF woordelijk wordt gehouden voor het beleg van j en de massamoord op duizenden moslims in sih^ ca. - lent Jarenlang was de omgeving rondom zijn huis vi£mt ieder een 'no-go zone' en werd bewaakt door ef e?r tigtal zwaar bewapende lijfwachten die arrestatLm? Karadzic moesten voorkomen door in Bosnië g(°*sl! neerde troepen van de Navo-vredesmacht SFOl De enige bewaker die tijdens het weekend aanw^f, was, was een zwarte kat die bij de voordeur gen; de eerste lente zonnestralen. Witte gordijnen h^.Rui voor de ramen op de begane grond. Aanbellen iep C pen op de deur blijkt zinloos, aangezien niemaijban opendoet. In de tuin liggend bouwmateriaal dotforr moeden dat er nog aan het huis gewerkt wordljd u Het huis blijkt aan de zijkant een slechts met laiheli bouwplastic dichtgemaakte deur te hebben. On verbaasde blikken van buurtbewoners die vanu tuinen toekijken hoe drie buitenlandse verslagere zich door dé plastic afzetting wurmen, lukt het i het huis te geraken. 6 iwei inan WOONKAMER ihei< De deur geeft toegang tot een trapportaal dat le; de eerste verdieping. Alle kamers zijn onbewoofe.. planken en stukken cement liggen op de vloer, r1' tweede trap is het mogelijk om weer terug te ke de begane grond. Deze gang komt uiteindelijk woonkamer van Karadzic" familie, al zit de glazi op slot." Wel is het mogelijk om te zien hoe een kast tegen de muur staat; daarnaast hangen eeij visch orthodox kruis en een klok met daarop h( pische beeldmerk en de tekst: 'Sarajevo 1984'. vlees in de bijkeuken doet vermoeden dat het altijd bezocht wordt. Bekend is dat Karadzic' zoon Sacha, een handi gestolen auto's, nog in Pale woont. Evenals zijl ter, Sonja, die een lokaal radio- en televisiestal en de vrouw van Karadzic, Ljiljana. Zij staat a; hoofd van het Servische Rode Kruis. Alle drie regelmatig gesignaleerd in en rondom Pale. Een van de buurtbewoners, een man van rondj jaar oud, is na buitenkomst behulpzaam en vei hij Karadzic voor het laatst heeft gezien op 19 ber, de dag waarop de Serviërs de heilige Sint herdenken. „Daarna heb ik hem hier nooit met zien", vertelt de man. Ook weet deze buurman;-' den dat SFOR-helikopters zo'n tien keer vlak b( huis van Karadzic hebben gecirkeld om video-i men te maken. „De preciese datum weet ik ni< die helikopters waren hier zo ergens tussen ju' tember vorig jaar, want ik herinner me dat de aL.- j pelen nog niet geoogst waren", aldus de man. ;s{ MINIROKJES Lf Opgetogen over zijn eerste contact met buitenEIEI in ruim 5 jaar, vraagt de man of we hem naar d* L sche hoofdstad Sarajevo kunnen rijden, aangearie daar voor de oorlog werkte. „De leiders van del0 g' ka Srpska (Servisch Bosnië - HD) hebben geduie™ die jaren veel geld gestolen van het gewone volde 1 klaagt de Serviër in de auto op weg naar Sarajef ko worden arm, geïsoleerd en dom gehouden dooi1" eigen leiders", vervolgt hij, zijn ogen uitkijkend^ z; Sarajevo bereiken waar de sfeer, in tegenstelling011 le, er een is van levendigheid, optimisme en we bouw. Jv Karadzic' jarenlange propaganda heeft deze mr tijd doen geloven dat de in Sarajevo woonachtig, Bosnische moslims moesten worden vernietigd vo zij gevaarlijke fundamentalisten zijn die iederefcee willen vermoorden. Karadzic politiek van etnisj vai veringen creëerde gebieden in Bosnië waar slet^d; plaats is voor één etnische groep. Maar na eenfceg, rajevo honderden minirokjes zijn voorbij gejeri, hij heeft vele handen geschud van oude vriend[m£ lacht Karadzic' buurman opgewekt en vraagt ojet gelijk is om zijn oude baan in Sarajevo weer tei|e Sl krijgen. Twee uur later arriveren we opnieuw in Pale, w geveer 3000 Serviërs wonen in armoede en ger£r! door in en in corrupte lokale leiders. Als we de zetten bij z'n huis, blijkt er een grote, zwarte MpE! 500 voor de woning van Karadzic te staan. Een£s vakker, die een pistool onder z'n paarse ketelpP1 draagt, en een man in spijkerbroek identificeren^ als politiemannen terwijl ze de deur van het htfjbl trekken. Ze zeggen dat het verboden is om ron|ler ning van Karadzic rond te hangen. Ze weigeren woorden op de vraag waar Karadzic zich bevinhg stappen in de Mercedes. Als we kort daarop willen vertrekken, worden \|len gereden door twee mannen in een grote jeep. Sor van de Servische geheime politie, springen uit! va voertuig en beweren dat verscheidene buurtbelhe hebben geklaagd over onze aanwezigheid. „Eetoii huis betreden is in ieder land verboden, dus oqi ons", roept een van hen, die een zonnebril draj. niet ouder is dan 25 jaar. Vanzelfsprekend wil ll antwoorden op de vraag waar Karadzic naar to vlucht. Is-ie nog steeds in Pale, vragen we. „Mi maybe yes", luidt zijn antwoord in vloeiend F OEFENING t Waarom Karadzic niet meer in zijn huis in Pale en waarom de bewaking zo plotseling is opgeg^ blijft onduidelijk. Woordvoerders van de SFOFf in Sarajevo wilden geen verklaring geven, onda feit dat 500 Italiaanse SFOR-troepen afgelopen), dag, een dag voor het vertrek van de bodyguai grote oefening hielden in Pale. Geruchten doei! de dat Karadzic uit angst voor arrestatie door vertrokken naar een andere plaats in de Repuff Srpska of zelfs het land heeft verlaten en naartf rige klein-Joegoslavië of zelfs naar Rusland is if ken. „Denk niet dat Karadzic zo maar opgepakt kaï omdat er hier de bewakers zijn verdwenen", lid van de Servische geheime politie, „Duizend* gullen er vallen, aan de kant van de Serviërs enj. kant van SFOR, als ze hem proberen te arrestej hem mag je niet komen, want Karadzic is God'* sarajevo harald doornbosx correspondent

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2