Probleemloos zonnen in sunblock-kleding Accessoires voor mensen met lef Mode MAANDAG 6 APRIL 1998 REDACTIE CONNY VAN CELDER 0299 KITTY VANCERVEN Een van de mooiste uitvindingen van deze eeuw is ongetwijfeld de zonnebrandcrème met hoge be schermingsfactor. Een likje op neus, voorhoofd en blote schouders en je kunt volop van de zon genieten zonder zo'n UV-bad te moeten bekopen met een pijnlijk rode huid en ontsierende velletjes. Zeker nu de ozonlaag gelijkenis begint te vertonen met een Zwitserse gatenkaas, behoren zonneproducten met UV-bescherming eigenlijk tot de standaarduitrusting van een ieder die z'n gezondheid serieus neemt. Maar hoe zit het met al die delen van onze huid die verborgen blijven onder de kleding? Zijn die eigenlijk wel voldoende tegen de schadelijke UV-stralen be schermd? Nee dus. Niet onder alle omstandigheden. Zeker luchtige en dunne zomerkleding, zoals we die het ko mende seizoen veel gaan zien, wil nog wel eens zo veel stralen doorlaten dat de huid zelfs onder de kle ding verbrandt. Vooral op locaties waar het licht sterk wordt gereflecteerd, zoals op het water en aan het strand. En helemaal in gebieden waar de ozon laag volledig lijkt te zijn opgelost; Australië bijvoor beeld. Ook onder de kleding zonnebrandcrème aanbrengen is één mogelijkheid om huidbeschadiging (en erger: huidkanker) te voorkomen. Een nadeel hiervan is echter dat de crème vlekken op de kleren kan achter laten. Kleding van speciale stof met een UV-bescher ming dragen is een andere optie. En die mogelijk heid bestaat sinds kort. Akzo Nobel is er namelijk in geslaagd voor Enka een stof te produceren met een UV-beschermingsfactor, die varieert van +30 tot zelfs +50, overeenkomstig de strenge Australische stan daardnorm. Het nieuwe materiaal (sunblock-stof dus), dat onder het label Enka Sun op de markt wordt gebracht, is een viscose, vervaardigd uit de natuurlijke cellulose vezel. De grondstof voor de nieuwe stof wordt vloei baar gemaakt om er, alvorens de draad wordt ge sponnen, pigmenten aan toe te voegen die voor de sunblock zorgen. Deze pigmenten zijn daarna niet meer oplosbaar en huidneutraal, waardoor de stof geen allergische of andere negatieve reacties ople vert. Het materiaal behoudt alle voordelen van viscose: het is dun, voelt aangenaam koel aan op de huid en heeft een hoog absorptievermogen (14 procent). Veel meer dan polyester, dat slechts een absorptievermo gen heeft van 2 procent en zelfs meer dan katoen (8 procent). Hierdoor is Enka Sun zeer geschikt om te dragen in gebieden met hoge temperaturen. Belangrijk voordeel is bovendien dat de stof z'n UV- bescherming behoudt, ook na herhaaldelijk wassen. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld katoen dat in nieuwe staat wel UV-stralen tegenhoudt, maar na et telijke wasbeurten z'n beschermend vermogen ver liest. Enka Sun werd onlangs op de internationale mode- beurs CPD in Düsseldorf geïntroduceerd in de nieu we collectie van modeontwerper Tristano Onofri. Deze Italiaanse designer, die al sinds 25 jaar zijn do micilie heeft in Düsseldorf, verwerkte de stof in een serie van twaalf modellen met een duidelijk 'Afri kaanse' uitstraling: aansluitende jurkjes, sarongs, tops en catsuits met dierenhuid- en camouflage prints in warme kleuren terracotta, bruin en kaki- groen. Bij deze ene collectie zal het overigens niet blijven. Inmiddels zijn andere confectiemerken onder meer voor de fabricage van golf- en vrijetijdskleding al een samenwerking met Enka aangegaan voor de verwer king van Enka Sun. En ook op de grote stoffenbeurs Première Vision in Parijs zal het nieuwe materiaal binnenkort worden geïntroduceerd. De Italiaanse modeontwerper Tristano Onofri gaf als eerste de nieuwe sunblock-stof een plaats in zijn collectie. Hij verwerkte En ka Sun onder meer in deze catsuit. FOTO CHAREL VAN TENDELOO Kleding maakt de man, is een gevleugelde uitspraak. Maar wat is draagbaar en wat niet? Ellen Geersing van de afdeling beel dende kunst van het Stedelijk Museum Zwolle vroeg zich dat af na het zien van de excentrie ke schoenen van Zjef van Be- zouw. Ze liet zich inspireren door zijn werk en organiseerde de expositie Breed Draagvlak in het Zwolse museum. Hoeden, schoenen en tassen van twaalf hedendaagse ontwerpers zijn er te bewonderen. Allemaal kunst werkjes, die zich begeven op de grens van het draagbare en niet-draagbare. Wat in het Stedelijk Museum Zwolle te zien is, vind je niet in een gewone schoenen-, hoe den- of tassenzaak. Niet het massaproduct staat er centraal, maar de individuele benade ring, waardoor het functionele voorwerp een kunstwerk wordt. 'Wat we hier laten zien is wat vormgevers in hun vrije tijd ma ken', legt de museummede werkster uit. 'Deze ontwerpen zijn niet in eerste instanüe om te dragen. Ze liggen op de grens van de draagbaarheid. VaaJc zijn ze de inspiratiebron voor meer draagbare accessoires. Daarmee zetten ze een trend'. Wat te denken van een naakte pop over je schouder. Ontwerp ster Louisa Lilani sneed een luikje in de buik, waardoor er handig spulletjes in opgeborgen kunnen worden. Op dezelfde wijze fileerde ze een vis van rubber. Ze maakte er een soort bootje van. Voorzien van een hengsel wordt het waarachtig een heel grappig tasje. Maar wie wil er een tas die op de heup gedragen wordt, maar geen hengsel heeft. Of een van blik met deurtjes, die voor de borst moet worden gedragen. Theo Berlie gaf deze creatie de naam 'Mirror mirror on my bre ast' mee, vanwege de spiegeltjes in deze aparte tas. Meer draagbaar zijn de hoeden van Mirjam Nuver. Ze ontwierp de serie 'picknick'. Zes hoeden gaf ze zo'n vorm dat je er bor den, bestek, een fles wijn en an dere etenswaren in kunt mee dragen. Minder handig om een hapje mee te eten zijn de geëx poseerde creaties van Suzan Wenke uit Havelte. Ze maakte hoeden die niet alleen het hoofd bedekken, maar ook de len van de rest van het lichaam. 'Mensen met lef dragen deze accessoires', legt schoenenont werper Zjef van Bezouw uit, die ook in het SMZ exposeert. 'Mensen die het niet erg vinden dat ze aangekeken worden. Ze willen zich juist onderscheiden en zijn heel bewust van wat ze dragen'. VanBezouws' bijzondere schoenen (voorzien van penis- kokers tot babytuigjes) waren voor Geersing de aanleiding om de tentoonstelling in het SMZ te organiseren. Zij nodigde de Am sterdamse schoenenontwerper die theatervormgeving stu deerde uit de expositie vorm te geven. Het resultaat is theatraal. In een duistere ruimte zijn spots op de voorwerpen gericht. De bijzon dere hoeden, tassen en schoe nen draaien rond, zodat de be zoeker alle details kan bewon deren. 'Door zo'n opstelling lok je een reactie van de bezoeker uit', licht de ontwerper toe. 'De ontwerpen wilden we niet geï soleerd in een glazen vitrine zetten. Nu worden ze meer be- lééfd'. Aan de expositie doen de schoe- Spaartas van Lolkje op de Hoek. nenontwerpers René van den Berg, Lucie Kemper, Liesel Swart en Zjef van Bezouw mee, de hoedenmakers Suzan Wen ke, Mirjam Nuver, Bart Konter en Irene Bussemaker en de tassenontwerpers Mia Trompe naars, Louisa Liani, Lolke op de Hoek en Theo Berlie. De tentoonstelling is tot en met 26 april te zien. Het museum is open van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 lot 17.00 uur, zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Op Eerste Paasdag gesloten, op Tweede Paasdag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. p u A B N E S E I T I S 0 P 1 R I M K R A R H U S A D E R Z E G K N B E A M R G P E O L S E V E W Beving Bingelkruid Boommarter Boterletter Carburateur Cirkel Delta Divanbed Doopjurk Droevig Engelenbak Formuleren Gehakt Negende Passage Patatboer Positie Rateiabeel Regressie Rollade Shredder Sloepenrol Smaragd Teken Tijdperk Verlegen Verstokt Weglaten OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar bene den, of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vor men dan regel voor regel van bo ven naar beneden nog een woord. CITAAT Plaid, school, pipet,bloed, stoof, zadel,ponton, tabel, speer,ma ger, traag, spijker,totem, kleed. Het citaatisvan WilliamShake- speare: 'Steedswaart de argwaan rond in't schuldig hart'. mmm s Hl HMÊBil TOMPOES Heer Bommel en de wilden wagen Ter ere van zijn thuiskomst gaf heer Ollie een diner in de Kleine Club. Het was werkelijk een keurige maaltijd, maar de markies had zijn bezwaren. „Heel aardig", prevelde hij, terwijl hij zijn glas tegen het licht hield. „Maar toch, wanneer ik dit wijntje zie, gaan mijn gedachten als vanzelf terug naar die zomeravond op het terras van het oude Chateau Miralle. De azuren zee fonkelde zuchtend op de achter grond en voor mij geurden de uitge lezen escargots waar de keuken daar..." „Ach ja, reisherinneringen", riep heer Ollie uit. „Men moet daar erg mee oppassen hoor! Herinnerin gen zonder ervaringen zijn als lucht bellen vol stinkende gassen!" „Par- bleu!" prevelde de edelman verble kend. „Ge gaat te ver, amice!" „Nou, maar dit is een lekker biefstukje, me neer Bommel", zei de heer Grootgrut sussend. „Zo mals, hè? En wat een leuke pudding komt daar binnen!" „Ach", hernam heer Bommel, „het is niets. Dit eenvoudige nagerecht her innert mij aan de keer, dat ik in Cha teau Royal als eenzaam heer mijn maaltijd gebruikte. Ik had natuurlijk een eh... een tribolus giganteus be steld. Dipyrus, wel te verstaan. Daar is die keuken beroemd om, zoals de markies wel zal weten." De heer De Canteclaer slikte moeilijk. „Een wat? mompelde hij. „Een trio oboleu? Tweemaal gebakken? Wat..." „Laat maar", vervolgde heer Ollie. „Het was een onvergetelijke ervaring, als u begrijpt wat ik bedoel. Maar een heer moet zich losmaken van zijn souve nirs en daarom krijgt u van mij een echt tribolusbestek van zilver, dat ik voor u heb meegenomen van mijn reis. Daar kunt u goede sier mee ma ken tegenover eenvoudige lieden." De edelman zweeg en zo had heer Ollie dit keer het laatste woord. En hieruit kunnen de oplettende lezer tjes leren, dat een reis in een wilde wagen toch wel ergens goed voor is. (Einde van dit verhaal) H W DOOR JAN VISSER Met het paasweekeinde in het vizier is er geen zicht op een duid*- weersverbetering. De depressie boven de Britse eilanden trekt w I waar naar het oosten weg maar een nieuw lagedrukgebied koerst deze week van IJsland naar de Kanaalregio. Deze 'paasdepressii plaatst zich in eerste instantie iets naar het zuiden. Aan het einc de week beweegt het systeem zich noordwaarts richting Nederlar Dat betekent dat het weerbeeld overheersend wisselvallig van ka ter blijft. Rond de tot minder dan 990 hPa uitdiepende depressie dringt ti lijk wel warme lucht van de Balkan (gisteren toppers tot 32-33 g den in Bulgarije en Servië) naar onze omgeving op. Mocht deze I Nederland bereiken dan zullen we daar op en rond Goede Vrijdaj van merken. In de loop van het weekeinde wordt met noord tot n oostenwinden echter weer koude lucht aangevoerd. Morgen laat de zon zich af en toe zien en doordat de drukverschi gering zijn (weinig wind dus) doet het buiten vriendelijk aan. Din middag neemt de kans op een plaatselijke bui weer toe. De terrij turen lopen op tot maximaal 11-12 graden. In de loop van de mi gaat de wind zwak tot matig uit noordelijke richtingen waaien. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn er plaatselijk flinke buien len. Centraal stonden niet zozeer de grote hoeveelheden neersla (Schiphol zaterdag overdag 8 mm) maar meer de verschijnselen bij de buien optraden. Zo kwam het hier en daar tot heftige hag< onweer. Vlak aan zee was het evenwel overheersend droog met z zaterdagmiddag als zondag geregeld zonneschijn. Dankzij de zo het pas laat in de middag in actie komen van de buien was hetz eigenlijk nog een alleszins redelijke dag. In Waddinxveen werd 1 en op Schiphol 13,7 graad geregistreerd. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: In het noorden en morgen ook het midden wolkenvel den en enkele winterse buien. Verder droog en nu en dan zon, maar vandaag in de omgeving van Oslo nog kans op wat regen of sneeuw. Maxima in het noorden rond het vries punt, in het zuiden tussen 4 en 9 graden. Zweden: In het zuiden overwegend bewolkt en plaatselijk re gen of sneeuw. Vandaag droger en enkele opklarin gen. In het midden en noorden op beide dagen rustig en meest droog weer met wat zon. Maxima van rond het vriespunt in het noorden tot 8 graden in het uiterste zuiden. Denemarken: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen, in het noorden mogelijk ook natte sneeuw. Middagtemperatuur van 4 gra den in het noorden tot 10 in het zuiden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd buien, mogelijk met onweer. Morgen vooral in het noordwesten enkele opkla ringen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. België en Luxemburg: Vandaag wat zon en een enkele bui. Morgen langdurig.regen. Middagtempe ratuur ongeveer 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag eerst nog'een enkele opklaring, verder veel bewolking en langdurig re gen, ook kans op onweer. Vooral in het westen tijdelijk veel wind. Middagtem peratuur tussen 10 en 15 graden. Portugal: Vandaag bewolkt en vooral in het noor den flink wat regen en wind. In de Algar- ve tot de avond droog en geregeld zon. Morgen Qveral rustiger en meer opklarin gen. Zeker in het noordwesten nog wel enkele buien, in het zuiden droog. Maxi ma van 15 graden in het noorden tot 20 in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, vooral vandaag ook nu en dan zon. Morgen toenemende kans op een bui. Middagtemperatuur rond 21 graden, morgen wat lager. Vandaag in de noordwestelijke helft be wolkt en vooral in Galicie veel regen en wind, langs de westkust mogelijk storm In het zuiden en oosten droog en vooral aan zee flink wat zon. Morgen overal wolkenvelden en kans op een bui, maar in de loop van de dag aan de Costa's in het zuiden en oosten weer zon. Maxima van 13 graden aan de westkust van Gali cie tot circa 22 in het zuiden. Canarische Eilanden: 'Aan de noordkant van de eilanden enke le wolkenvelden, verder zonnig. Droog. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 Marokko: Westkust: Vandaag flinke zonnige perio den en droog. Morgen vooral in het noor den meer bewolking en kans op een bui. Vandaag maxima van 20 graden bij Tan- ge r tot 25 bij Agadir, morgen zeker in het noorden wat lager. Tunesië: Flink wat zon, maar vandaag in het noor den wat meer bewolking en mogelijk een bui. Middagtemperatuur van een graad of 23 aan zee tot 34 plaatselijk in het zuiden. Vandaag in het noorden wat la gere temperaturen. Zuid-Frankrijk: Vandaag vooral in het zuidoosten nog geregeld zon. In de loop van de middag en avond van het westen uit veel regen en, zeker in het westen, veel wind. Langs de Atlantische kust kans op storm. Morgen geleidelijk wat minder wind. Verder bewolkt en nu en dan re gen, later op de dag vooral in het zuid oosten weer enkele opklaringen. Mid dagtemperatuur rond 17 graden, mor gen wat lager. Mallorca en Ibiza: Vandaag droog en vrij zonnig. Morgen meer bewolking en mogeli|k een bui. Middagtemperatuur rond 20 graden. Italië: Wisselvallig weer met vooral op vandaag enkele forse regen- of onweersbuien, mogelijk ook zware windstoten. Op Sici lië mogelijk droog. Morgen in het hele zuiden overwegend droog en zonnige pe rioden. Maxima van ongeveer 15 graden in het noorden tot circa 22 in het zui- Corsica en Sardinië: Vandaag droog en zonnige perioden. Morgen meer bewolking en kans op een paar buien. Tamelijk winderig weer. Middagtemperatuur van 17 graden aan de noordwestkant van de eilanden tot iets boven de 20 in het zuidoosten. Malta: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon, in het noorden en westen wat meer bewolking, maar waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur meest tus sen 20 en 25 graden. Turkije en Cyprus: Turkse west- en zuidkust en Cyprus: Zonnig, in de omgeving van de Dar- danellen mogelijk enkele wolkenvelden, maar droog. Maxima rond 24 graden. Duitsland: Vandaag een beetje zon, bui. Tamelijk rustig weer. Morgc wind en van het zuidwesten uit rig regen. Middagtemperatuur! graden. Zwitserland: Vandaag af en toe zon, ook ent spreide buien. Morgen langdurij Sneeuwgrens rond'1800 mete; dagtemperatuur tussen 10 Oostenrijk: In het algemeen veel bewolking, tijd tot tijd regen. Morgenochterj omgeving van Wenen waars: droog en wat zon. Maxima rond den, morgen in het oosten enk j den hoger. Polen: Vandaag bewolkt en enige tijd re ter in het zuidwesten enkele gen. Morgen af en toe zon e overal droog, maar tegen de het zuidwesten uit opnieuw re; dagtemperatuur van 12 gradei noorden tot 16 in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: In Tsjechie af en toe zon en hie een bui. In Slowakije bewolkt den met regen. Maxima tusser 17 graden. Hongarije: Veel bewolking en vooral vand; wat regen, mogelijk ook genochtend ook wat zon. Midda ratuur tussen 15 en 19 graden. DINSDAG 7 APRIL 1998 Zon- en maanstanden Zon op 07.02 Zon onder Maan op 15.50 Maanond Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.45 14.10 0118 Laag 09.14 22.15 08.55 Weerrapporten 05 april 20 u Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok onbew. Buenos Aires licht bew. Casablanca half bew. Johannesburg onbew. New Orleans licht bew. New York regen TelAviv onbew. Tokyo half bew. Toronto onbew. Tunis licht bew Vancouver zwaar bew. nietontv. licht bew. half bew. half bew licht bew. half bew hall bew. half bew. onbew licht bew. licht bew licht bew.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 26