Veteraan Buskermolen pakt titel Verzwakt DIOK bekert moeizaam verder: 25-19 Sport Jan van der Marei vijfde op Guernsey asper van den Burgh weede bij run-bike-run Goal Zwegers redt )unt voor Alecto NK-limiet Vermeulen Forescate zet champagne koud lAANDAG 6 APRIL 1998 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-5356463 .EIDEN WILMAR KORTLEEVER 5-15, zfóet Jan van der Marei moet volgende week rekening worden ge louden tijdens de NK duathlon in Venray. Tijdens de generale Hamiepetitie op het Engelse Guernsey meldde de triatleet uit Ter Aar gisteren vooraan. In een wedstrijd van het Europese Power- Pan circuit eindigde Van der Marei als vijfde, Bijna was de internationale wedstrijd in het water gevallen, vant door een vliegende storm vertrok er vrijdag en zaterdag [o-6, Materies één veerboot naar het kanaaleiland vanuit Engeland en )WK-'uz|één vanaf het Franse vasteland. Dankzij enekle extra vluchten, ronden de meeste geïnviteerde aüeten alsnog starten, De wedstrijden in het Powerman circuit zijn zwaar. ,,De eerste oop van tien kilometer voldeed aan dat beeld", aldus Van der --Twee ronden met een klim van twee kilometer over as- Rijn Salt en daarna drie kilometer heel steil klimmen en dalen over jmalle rotspaden entrappen." zc-KouJ Van der Marei kwam daarna als tiende door maar won terrein HHC-Kaip de fiets, waardoor hij als vijfde aan de slotafstand kon begin- lvh ien. Daarin kon hij ondanks enige positiewisselingen zijn plaats Van der Marei bereikte de finish in 2.46.51. Dat was 33 achter vice-wereldkampioen Nick Lebrun uit Frankrijk, die enlcele anderen nog verkeerd was gestuurd op het fietskeer- lint. )erden-( i/Gooi- iten-WZj Mkemaó DWT t '.'Ncrci/TLON MARC VAN DER JAGT 0, AqufDEWERKER Z 1886] Taufin 'sPer van den Burgh heeft in _rp Ia a~ u:i wn Purmerend op zijn naam schreven. De 25-jarige Leide- legde de bondswedstrijd 'er kilometer lopen, twin- yzia1i-p| kilometer fietsen en 2500 .1-7, G§ter lopen gisteren af in één ukenJ'J?j5utP e" tweese- <zc nden. Hij bleet in de duaüon Kortekaas uit Lisserbroek -47) en Vincent Bruins ,02.00) voor. J/an den Burgh draaide afge- jen zaterdag warm tijdens de uwe(rBe|gste De ZiJ1/LGB Zwem- j), 2. jop, waarbij traditioneel 1000 Magngter borstcrawl in zwembad 03en4! Zijl gevolgd wordt door tien 62. vsbmeter hardlopen over de indijk richting de Kaag en te- e. „Puur om snelheid op te jen", aldus de succesvolle tri- aariem 'eet- Van den Burgh zwom de 1. KatEometer sneller dan ooit (11.32 2 3 KatJen !2-03 voorheen) en snelde - schoofvolgens naar een nieuw par- j-78 tursrecord van 47.30. Dat sinds 1996 met 49.40 op 2ojam van Amsterdammer Amit Vogel. Stadsgenoot Wiebe zj'i ofdema en diens Valkenburg- Naber |iclubgenoot Willy Bogers (De *»LGB) finishten respectieve- tweede en derde, (jn Purmerend kwam Van den achter drie sterke lopers 1.04,2, vierde door na het eerste on- .8! 3 punten met nummer twee ruish: 1-1. De Bredase gasten ?£a^en Ate010 van meet af aan rug: 2|duimschroeven aan en ston- ar (Zwem bij de rust met 1-0 voor. Na )SSKortJ 'lervatting keerde het tij en (Zwetifen het de Leiderdorpse die meer persoonlijke wonnen. Noortje Zwegers vrij- ijioot hen verdiend naar 1-1 ïfl een voorzet van Antoinette !Js„D$laars. i B(De thuiswedstrijd tegen Kie- «*1 eindigde voor Forescate etter) lleen 2-1 overwinning. De Ti) ï.nbrschotense vrouwen kregen 08 4mfeen kwartier de rekening ge- ei sossenteerd voor een slap begin Moii kwamen met 1-0 achter. en lama hervond Forescate zich riebergjkwam het nog voor de rust 3eabSgrenJSszij dankzij een verzilverde gen^IPb^ van Dominique Linge- ]n. Na de hervatting kabbelde sPel voort, maar bezorgde haine van Hoek de Voor- ploeg nog wel de vol- ^jdens een strafcorner: imj '2 1 n en tegen Bennebroek zege- 1 beurde LOHC met 1-4. De Sstgeester vrouwen speelden matig eerste part, maar nden dankzij Tessa van Dijk Sn1 met i-0 voor bij de rust. Na hervatting schroefde LOHC '"(NZi. temP° °P' wat 31 snel msul- rcle io een treffer van Henske Rol ma idt. Bennebroek scoorde Sfli daarna te8en f2"1'' waarna 5°y e Pelletier en Karien Fikkert za JGBYPIETER VAN DER VLIET derdeel. Het leidende trio moest echter binnen drie kilometer fietsen het hoofd buigen voor de ervaren Leidenaar, die zich in korte tijd een voorsprong van een minuut verwierf. Van den Burgh verspilde de helft daar van tijdens het omwisselen van zijn wielerschoenen voor zijn loopschoenen, maai' liep op de slotafstand weer weg van zijn concurrenten. Van den Burgh beschouwt de krachtmetingen in Leiden en Purmerend als veredelde trai ningen. Hij wil zo vroeg in het seizoen nog niet in topvorm verkeren en richt zich daarom in deze fase alleen op tempo hardheid. Zijn hele voorberei ding is afgestemd op de top wedstrijden van het elite-cir cuit. De reeks triatlons over Olympische afstand (1,5 kilo meter zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen), die de Leidenaar vorig jaar als tweede in de overallstand af sloot, vangt op 25 mei aan in het Noord-Brabantse Zundert. ,,Daar wil ik me proberen te plaatsen voor het EK, dat begin juli in Oostenrijk plaatsvindt. Het parcours in Velden is er één dat mij wel ligt." Van den Burgh heeft voor deze maand nog de bondswedstrijd in Alphen aan den Rijn op zijn programma staan en reist tevens af naar Frankrijk voor de Grand Prix in Rennes (kwart triatlon). Ton van Doom (131) meldt zich na de start van het Nederlands kampioenschap wegatletiek voor veteranen meteen van voren. De Haarlemmer moest in de laatste kilometers alleen Lei- muidenaar John Buskermolen voor te laten gaan. foto loek zuyderduin De sfeer van de ouderwetse Zilveren Molen Loop was een beetje terug. Het topevenement van weleer, afgegleden tot een regionale pol derloop, was eindelijk weer een wedstrijd waar wat op het spel stond. Het ging weliswaar om een eenmalig toegevoegd kampioenschap van de tweede garnituur, maar daar maalde Leiden Atletiek niet om. De eigen atleten grepen naast de Nederlandse titels wegatletiek voor vetera nen. In plaats daarvan stormde Leimuidenaar John Buskermolen met de hoofdprijs naar huis. Henk van Velzen (zilver M40), Mart Hoogen- boom (zilver M50) en Dirk van Beelen (brons M45) tekenden voor de troostprijzen. RIJPWETERING WILMAR KORTLEEVER MEDEWERKER Kom er bij veteranen niet mee aan dat hun categorie van een andere orde is dan 'gewone' senioren. Er zijn nauwelijks atleten die zo staan op erkenning als de 35- en 40-plussers. In Rijpwetering bleek weer eens dat daardoor allerlei wedstrijden binnen één wedstrijd ont staan. Alleen bij de vrouwen was alles duidelijk: daar won Carla Ophorst de iets te ruim bemeten tien kilo meter met meer dan een minuut voorsprong. Atleten als Barbara Kamp (winnares Voorschoten Loop), Joke Kleijweg (nog steeds fysieke klachten) en Aart Stigter ontbraken - dat zijn nationale subtoppers die hoog stens bij de veteranen lopen als dat toevallig zo uit komt. De specialisten konden daarom in Rijpwetering naar elkaar kijken. De weergoden waren de organisatie van Peter Groen in 't Woud goed gezind, want de stortbui trok net voor de start weg. Wel stond de aanwakkeren de wind de eerste vijf van de vijftien kilometer op kop, maar dat hoort een beetje bij een Zilveren Molen Loop. Omdat niemand de krachten wilde verspillen, werd de kopgroep van dertien pas op de Zijldijk uiteen getrok ken door Dirk van Beelen en Henk van Velzen van Lei den Atletiek. Dit kostte beiden de spreekwoordelijke kop, Van Beelen als eerste. Na een kilometertje tempo- werk hoorde hij 'knap' en waren zijn titelkansen verke ken. „Een spierscheuring in mijn kuit", bleek de dia gnose achteraf. De Katwijkse doorzetter wilde echter niet opgeven en liep dus door met pijn. „Goed dat ik er niet bij was", zei trainer Erwin Jonker later. De onvoor zichtigheid bezorgde Van Beelen wel het brons bij de mannen 40+. In de totaalstand eindigde Van Beelen als zesde, want drie ouderen troefden hem nog af. De winst ging wel naar een loper uit de snelste categorie en in de persoon van John Buskermolen gelukkig ook naar de sterkste at leet van de dag. Vanaf vijf kilometer voor de streep kostte het de Leimuidenaar veel kracht om zijn directe concurrent Ton van Doom af te schudden. Toen dat lukte was het pleit beslecht. De Haarlemmer had nog andere ijzers in het vuur. Buskermolen mocht winnen, want Van Doorn aasde op het goud bij de mannen 45+. Directe concurrent Van Velzen dreigde vanuit het ach terveld. De Warmonder was met wind in de rug vrij eenvoudig afgeschud, maai' de ex-motorcrosser ben je zelden echt kwijt. Ook Van Velzen keek echter achter om: „Jan de Lange was er ook nog en dat is een mara thonloper. Maar die kwam eigenlijk niet meer in de buurt." Iets dichterbij kwam wel Jaap Vallentgoed van Altis Amersfoort, die zich onderweg kwaad had ge maakt. Van Velzen had zich volgens hem kilometers lang laten 'hazen' door zijn meefietsende echtgenote. Onreglementair, maar ook onbestraft. Buskermolen kon zich er achteraf niet echt druk om maken en sprak veel meer over de titel. „Deze medaille zegt me zeker iets", aldus de veertiger. „Het is mijn eer ste nationaal kampioenschap, mijn eerste titel." Was er in het toegevoegde kampioenschap nog enige strijd, de eigenlijke Zilveren Molen Loop ontbeerde alle spanning. Bij afwezigheid van titelverdediger Jan-Dirk Hazeleger moest Amsterdammer Rachid Mohammadi (30) zijn plannen opgeven om 1.04 te lopen. Gegeven de wind en het gewijzigde parcours was 1.07.10 een aardige tijd over 20 kilometer. Ruim achter hem had Jaap van Duijvenvoorde, ondanks zijn derde plaats in 1.10.40, een probleem. Als de rugklachten in de komen de dagen niet verdwijnen, komt zijn start in de Rotter dam Marathon op losse schroeven te staan. ZWEMMEN JACCO SCHAAP MEDEWERKER Diewertje Vermeulen van de Leidse zwemformatie LZ 1886 zorgde het afgelopen weekeinde voor indrukwekkende presaties. De jonge zwemster won tijdens de verenigingscompetitie drie afstanden en dook op de 200 vlinderslag ruim onder de NK- limiet. Met een winnende tijd van 2.39.3 was zij 12 seconden sneller dan haar oude pr. Eerder al gaf zij de concurrentie het na kijken op de 100 wissel en de 100 rugslag. Louis van Schaarenburg kwam met twee overwinningen thuis. In 1.04.4 finishte hij op de 100 rug ruim voor onder ande ren Wouter Naber (derde in 1.11.7). Een nieuw pr zat er met 2.21.0 voor Van Schaarenburg op de 200 wissel niet in, een overwinning daarentegen wel. Mede door deze prestaties kwam LZ landelijk op een zeer goede zesde plaats uit. De club heeft hiermee een goede basis gelegd en kan gaan denken aan promotie naar de hoogste afde- ling. Dat Wandy Kater de uitblin ker bij De Zijl is, tekent de situ atie bij die club. Kater is jaren lang actief geweest op het hoog ste niveau en zwom in haar na dagen nog makkelijk naar winst op de 200 vrij en de tweede plaats op de 200 wissel. Ook Sander Rijnsburger ontsteeg het matige niveau. Zijn 2.32.4 op de 200 wissel was goed voor een startbewijs voor het NK. De theoretisch reeds gedegradeer de zwemvereniging De Zijl werd landelijk 29ste. Startgemeenschap De Zwet- ter had ook op een beter resul taat gehoopt. De formatie uit Voorhout bleef steken op een 16de stek. Vooral bij de vrou wen bleven de prestaties onder de maat. Bij de manen was Jan Passchier met overwinningen op de 100 vrij en de 100 vlinder een van de zwemmers die pun ten verdiende. Uitblinkers bij zwemclub Sas- senheim waren Kim Broeders en Jelle Miedema. Broeders was bij de meisjes uit 1984 de sterk ste op de 100 vlinder en de 100 wissel. Miedema won de 100 rug (jongens '78) en werd twee de op de 400 vrij. Ook Rick Bee- rendonck, die helemaal terug lijkt van een blessure, en Peter Kortekaas lieten verdienstelijke resultaten noteren. Bij NZ&PC waren de gebroeders De Mooy, aangevuld met Jaap van der Bent voor de beste prestaties verantwoordelijk. de zege voor de gasten veilig stelden. Tweedeklasser Roomburg kwam met een 2-0 zege terug uit Voorburg, waar het Cartou che ontmoette. De Leidse vrou wen speelden een afwachtend eerste part, waarin Cartouche het spel maakte. Doelvrouw Si- grid Cleef stond Voorburgse treffers echter in de weg, terwijl Marjolijn Spierenburg twee mi nuten voor tijd raak schoot voor de 0-1 ruststand. Na de hervat ting kwam Roomburg beter voor de dag en voerde zijn score via Femke Hohmann op tot 0-2. Een met tien speelsters acte rend Leidse Studenten zege vierde met 3-0 over Krimpen, dat slechts éénmaal in de Leidse cirkel kwam. Quirien den Hol lander opende in het eerste deel de score, maakte na de rust ook de 0-2, waarna Lieke Welling de eindstand op 0-3 bepaalde. Catwijck behaalde een be langrijke 5-0 overwinning op staartploeg Tempo '34 en kruipt daarmee uit de gevarenzone. Hotche van der Horst (2x), M ar got Pasmans, Sabrina van der Werf en Sandra van Dijk .teken den voor de treffers. De reis naar Heiloo leverde Noordwijk een 3-0 nederlaag op in het duel met Terriers. De kustbewoonsters blijven daar mee nog net boven de rode lijn in de derde klasse B. Aan de Olympiaweg verloor Alphen met 2-0 van Weesp. De Rijnstreekploeg was meesten tijds in de aanval, maar de gas ten waren zeer gevaarlijk in hun Een speelster van Push protesteert terwijl Anoek Reijnierse van Alecto voor haar langs kruist. counters. Monique Timmer man kreeg namens Alphen nog een grote kans om iets terug te doen, maar faalde voor open doel. Thuisploeg Hisalis verloor met 1-2 van Berkel en Roden rijs. De Lissese vrouwen kwa men eerst nog met 1-0 voor door Suzanne Rosman, maar nog voor de doelwisseling scho ten de gasten zich langszij: 1-1. Nadat Berkel en Rodenrijs 1-2 had gemaakt, kreeg Laura Daly foto dick hogewoning op voorgeven van Monique Vastenhout nog een dot van een kans op de gelijkmaker, maar zij schoot net naast. De IJssel zegevierde met 3-0 over Hisalis en behaalde daar mee het kampioenschap. Voorschotense ploeg zo goed als zeker van titel HOCKEY STEFAN FAAS medewerker De hockeyers van Forescate moeten ondanks de 6-2 overwinning gistermiddag op Zwart Wit nog even wachten met het uitsteken van de kam- pioensvlag. Hudito, dat nog een duel extra voor de boeg heeft, zou de ploeg van Robert Monta- nus nog kunnen passeren. In Schiedam overtuigde LOHC met een 6-3 zege op Asvion. De Oegstgeestenaars hadden in de eerste tien minuten moeite met het 4-mans- middenveld van Asvion. Bij een 0-1 achterstand verzilverde Tom Bruggink een strafbal waarna Robin Zwart en Roelant Groen de ruststand op 1-3 brachten. Na de hervatting liet LOHC de teugels wat vieren. Asvion kwam op gelijke hoogte (3-3), maar Zwart, Bruggink en Sander Vinkesteijn zorgden alsnog voor de ruime zege. Lijstaanvoerder Forescate bond staartploeg Zwart Wit met 6-2 aan de zegekar en wordt daarmee naar alle waarschijnlijkheid in het eerstvolgende duel (thuis tegen Kieviten, 26 april) kampioen. Een mooi afscheidscadeau voor coach Robert Montanus, die volgend sei zoen plaats maakt voor Wout van der Meulen. In Wassenaar won Alecto met 1-3 van Kievi ten. Alex Hagen opende al vroeg de score na voorbereidend werk van Jasper Luyendijk. Jas per Staal volgde met 0-2, waarna Kieviten met een verzilverde strafbal terugkwam. Wynand Hacker rondde vervolgens een één-tweetje met Staal af voor 1-3, waarna Kieviten in het gelij- kopgaande tweede deel de eindstand op 2-3 be paalde. Aan de Van Vollenhovenkade behaalde het in degradatienood verkerende Roomburg de broodnodige punten tegen Overbos: 3-1. De ploeg van Frank Montanus komt daardoor op gelijke hoogte met Bennebroek, dat de Leide- naars op doelsaldo nog wel voor blijft. Het is zuur voor Roomburg dat de bond zeer waar schijnlijk twee punten aftrekt omdat Roomburg onlangs een ongerechtigde speler opstelde. Mo menteel loopt een beroepzaak bij de bond. Tegen Overbos stond Roomburg in de eerste tien minuten flink onder druk, maar domineer de het restant van het eerste part. Rutger van Schaik opende de score uit een strafcorner, be diende even later Rogier Vanhorick voor de 2-0 en schoot ook de 3-0 in. Na de thee kwamen de Beverwijkers sterk opzetten, maar door uitste kend keeperwerk van Ronald Cijs bleef het bij één tegentreffer: 3-1. Oorwassing De streekontmoeting tussen thuisploeg Leidse Studenten en Alphen eindigde met een 2-8 oor wassing in het voordeel van de Rijnstreekploeg. Binnen het kwartier pakte de ploeg van Frank van Nunen via Mark Duffhues (2x) en Martijn Teljeur een 0-3 voorsprong, waarna Ivo Bloys namens de studenten tegenscoorde: 1-3. Jeroen van Leeuwen herstelde de marge op slag van rust: 1-4. In het tweede part troffen Teljeur, Frits Augestein en Thymen Gunther (2x) doel voor 1- 8, waarna Thomas de Groen namens Leidse Studenten nog iets terugdeed: 2-8. Op eigen veld pakte Noordwijk de volle winst tegen Vianen: 2-1. Het eerste deel was voor Via- nen, dat in die fase doelpuntloos bleef dankzij accuraat optreden van doelman Casper Claas- sen. Na de hervatting had Noordwijk een licht veldoverwicht en pakte het via een strafcorner- goal van Erik Verdoorn de leiding. Martijn Ach terberg vergrootte de voorsprong tol 2-0, waar na Vianen niet verder meer kwam dan 2-1 uit een strafhoekslag. Kampioen Catwijck was veel sterker dan be zoeker Hisalis en overtuigde dan ook met flit sende combinaties. Via Wouter de Mol (5x), Martijn Houwaard, Dem Graaff en Ronald Sie- val liep het uit tot maar liefst 8-0. edewerker andskampioen DIOK heeft ch geplaatst voor de halve fi- ji1 de van de Nederlandse rug- ^elcer- Met de samengekne- en billen bereikten de Leide- aars na een 25-19 overwin- -McDo °P bekerhouder Amster- ekerd Wise AC de laatste vier, zon et de internationals Yves Jmmer, Arjan van der Eist, obert Broers, Marcel van öon, Thomas Suring en San- !er Hadinegoro. Bondscoach Geoff Old had de clubs vorig jaar al gevraagd na de play-offs hun internationals vrij te geven voor de voorbereidingen van Oranje op het WK. DIOK-coach Iain Krysztofiak moest zodoende in de wed strijd tegen AAC nogal wat om zettingen doen. Met Dave Lan- gezaal en Sander Verhoog als spelverdelers begon de thuis ploeg verrassend. Verhoog ge noot van de vrijheid en met een fraaie dropgoal gaf hij zijn ploeg een 3-0 leiding. Amster dam kon wèl aantreden zonder absenties. International Mi- chiel van Dijk speelde toch, wat kan inhouden dat hij zijn plaats in Old's XV-tal kwijtraakt. De snelle Fraser Simm en Van Dijk brachten AAC op 3-7, waarna speler/coach Krysztofiak alle zeilen moest bijzetten om zijn mannen de juiste kant op te leiden. Na twee tiy's van John Stadhouder en een conversie van Ewoud Chaudron werd met een 18-7 voorsprong de rust bereikt. DIOK wachtte in het tweede bedrijf zwaar verweer. AAC rook kansen toen Patil Krom hout zonder moeite een try liet noteren. Van Dijks schoen was goed voor 18-14. De landskam pioen had het moeilijk en con centreerde zich op de verdedi ging. Daar vervulde Jaco de Klerk samen met Peter Hudson de rol van stofzuiger. Maar weer was het een snelle actie van Simm die DIOK op een 18- 19 achterstand zette. Met nog een kwartier op de klok stroop ten de mannen van Krysztofiak de mouwen op en uiteindelijk was het Alex Keijzer die met zijn try DIOK de overwinning bezorgde. Chaudron bracht de eindstand op 25-19. In de halve eindstrijd ontmoeten de Leide- naars de Haagse Rugby Club. Het Nederlands vrouwen team won zaterdag in Utrecht met 24-0 het oefenduel van oud-Oranje. Na afloop maakte bondscoach Michael Patrick zijn selectie voor het komend WK in Amsterdam bekend. DIOK's Yvonne van Delft is ze ker van een plaats in de hoofd macht, haar zus Simone kreeg te horen dat ze niet bij de laatste 26 zit. Bondscoach Geoff Old zal de oefenwedstrijd van aanstaande woensdagavond tegen de Dutch Exiles gebruiken om de laatste spelers af te testen. „Ik probeer de juiste balans in m'n team te krijgen voor het WK- kwaJificatieduel tegen België", verklaarde Old, Voor het team van de Exiles zijn onder meer de DIOK-spelers Jaco de Klerk, Steve Smith, Rick Caceres, Pe ter Vanovertveld, Frank Beers, Joost van Rappard, Peter Hud son en Alex Keijzer uitgeno- digd.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25