'Kraker' verre van groots jpPORT )avis Cup-ploeg komt in demnood tegen Belgen 'Ik heb er drie dagen hoofdpijn van gehad' Uitvinder klapschaats was nog lang niet klaar vare straf voor Real Madrid •ve De strafcommissie van de UEFA heeft Real Madrid lar gestraft voor het 'doel-incident' van afgelopen woensdag e Champions League tegen Borussia Dortmund. De Spaanse jpioen moet een boete van 1,8 miljoen betalen. Bovendien et de club de eerstkomende twee Europese bekerwedstrijden thuisrecht op 300 kilometer afstand van Madrid spelen, iporters trokken woensdag één van de doelen om. De wed- d begon met 75 minuten vertraging omdat geen reservema- aal in het stadion aanwezig was. iV wacht op Bobby Robson ftovENBobby Robson beslist voor woensdag of hij de nieu- trainer wordt van PSV. Voorzitter Harry van Raaij bood de jelsman, die als scout in dienst is van Barcelona, afgelopen Jag in de Spaanse metropool een eenjarig contract aan om k Advocaat komend seizoen op te volgen als trainer van de ihovense club. Robson, die begin jaren negentig ook al ch was van PSV, zou ook een aanbod op zak hebben van zijn jdliefde Newcastle United. ïaenens zwaar gewond na ongeluk isel Oud-wielrenner Rudy Dhaenens is gisteren zwaarge- id geraakt bij een verkeersongeluk op de snelweg tussen ssel en Oostende. De Belg was onderweg naar finishplaats ïrbeke van de Ronde van Vlaanderen. Hij zou daar als gast- tmentator optreden voor Eurosport. Door nog onbekende jaak reed Dhaenens in zijn auto tegen een paal. Hij werd in usteloze toestand naar een ziekenhuis gebracht en daar met gd geopereerd. Zijn toestand was gistermiddag kritiek. in Gaal kan acht jaar bijtekenen 1EMOLINOSLouis van Gaal kan acht jaar bijtekenen bij Bar na. Josep Luis Nunez, de voorzitter van Barcelona, heeft dat »gd tijdens een bijeenkomst met supportersverenigingen van :elona in Torremolinos. Van Gaal wil niet op de uitlatingen zijn preses reageren. nus Michels commissaris bij AZ iaar Rinus Michels verbindt zich aan AZ. De 70-jarige oud- dscoach neemt zitting in de raad van commissarissen van de voetbalclub BV'. Deze BV is verbonden aan het plan van cer- aten van aandelen, waarvoor de Alkmaarse eerstedivisieclub middag het startsein geeft. aase naar Europees kampioenschap ïj. Kamiel Maase heeft zich geplaatst voor de Europese atle- kampioenschappen in Boedapest (18-22 augustus). In Lissa- kwam de stayer van Leiden Atletiek tot 27.51,42 op de 00 meter. Dat is ruim onder de 28.10 die de atletiekunie had gesteld als richttijd. Maase eindigde als negende. De Span- 1 Fabian Roncero won de European Challenge-wedstrijd. voering clubcard blijft moeilijk haag» De invoering van de Persoonsgebonden Club Card l) blijft onder druk staan. Volgens de Registratiekamer is het leren van de kaart in strijd met de wet op de persoonsregi- tie. Dat blijkt uit een brief van de Registratiekamer die aan !Ï6 clubs in het betaald voetbal is gestuurd. in Sijbrands wil rentree maken gezand Dammer Ton Sijbrands wil volgend jaar zijn rentree :en in het officiële wedstrijdcircuit. De ex-wereldkampioen 'hevig geïnteresseerd' te zijn in.een plaats in het Europees jpioenschap, dat volgend jaar wordt gehouden in de Gro sse gemeente Hoogezand-Sappemeer. De laatste keren dat rands zich in een officieel kampioenschap manifesteerde, in 1993. Richard Witschge heeft het aan de stok met Jean-Paul van Gastel. Het incident leidde tot een opstootje dat zonder gele of rode kaarten werd opgelost. foto reuters De donkere hemel kleurde De Kuip inktzwart en spaar zaam waren de lichtpuntjes tijdens de nationale klassie ker, die voor de kwalificatie 'topper' geen moment in aanmerking kwam. Er was één hoogtepunt: een zeld zaam mooi doelpunt van Ronald de Boer. De match-win naar vond een kwartier voor tijd, na een 'schaar' en een 'een-tweetje', plotseling een doorgaande route door de Rotterdamse verdediging. Sanchez en Van Gastel werden op het verkeerde been gezet en de bal eindigde in het doel. De anders zo betrouwbare doelman Dudek ging te vroeg naar de grond en had daardoor geen verweer tegen de verre van onhoudbare inzet. ROTTERDAM GUSBERT SPIERENBURG GPD-VERSLAGGEVER Ajax won zo - na NAC (0-2) en FC Twente (0-1) - zijn derde uitwedstrijd op rij en kan zich gaan opmaken voor zijn 27ste landstitel. „We hebben drie fi nales gespeeld en we zijn ze goed doorgekomen", aldus coach Morten Olsen, die moest toegeven geen grootse wedstrijd te hebben gezien. „Het is niet mogelijk om altijd met mooi voetbal te winnen. Onze routine is vandaag beslissend geweest". Flitsend en overtuigend was het spel van de aanstaande kampioen zelden. Onzorgvul digheid en lichtzinnigheid had den de overhand in een duel waarin het aantal spectaculaire momenten voor beide doelen schaars was en doelrijpe kansen zich nauwelijks voordeden. De Feyenoorders Cruz en Kalou kregen er ieder nog één in de slotminuut. Beiden stuitten echter op Van der Sar. De Voor- houter kroonde zich in Rotter dam opnieuw tot de beste man van het veld. De Kuip was gisteravond oververhit en stond stijf van de spanning. Luguber waren soms de spreekkoren van het uitslui tend Rotterdamse publiek, dal zich van zijn onbarmhartigste kant liet zien. De tweeënveertig duizend hadden het vooral voorzien op Witschge, de man die Feyenoord destijds in de Arena met een hoogstandje zou hebben vernederd. De linkshalf telde in Rotter dam gisteren weinig vrienden. Hij werd beurtelings uitgemaakt voor 'hoerenjong' en 'honden lul' en, waar mogelijk, uitgeflo ten of bekogeld met drinkbeker- tjes. Blind was in de ogen van de schare een 'ouwe lui' en de Amsterdammers nog altijd 'jo den, joden'. De misselijkmaken de yell werd voorzien van een even onpasselijk bijvoeglijk naamwoord. Voor scheidsrechter Dick Jol was er alle aanleiding in te grij pen. De Scheveninger deed dat niet. Hij liet de vuiligheid als water van zich afglijden en wil de geen spelbreker zijn voor de spelers die zich, de moeilijke omstandigheden ten spijt, pro fessioneel maar sportief weer den. In totaal gingen vier Feye noorders (Van Gobbel, Van Gas tel, Graff, Sanchez) en twee Aja- cieden (Sier, Laudrup) over de schreef. Een gele kaart was hun deel. Van Gastel ontsnapte na een incident met Witschge. De Bredanaar had zijn frustraties even niet onder controle. Jol deed de stoeipartij af met een berisping, een beslissing die in de geest van de wedstrijd paste. Voor Feyenoord kwam in de eigen Kuip een einde aan een opmerkelijke reeks successen: drie achtereenvolgende over winningen op Fortuna, Volen- dam en FC Groningen. De ne derlaag tegen Ajax was pas de tweede in competitieverband onder leiding van Beenhakker. Met de opvolger van Haan werd alleen de uitwedstrijd tegen NEC verloren. De andere, twaalf in totaal, werden gewonnen, sommige zelfs met gemak. In oktober werd Feyenoord, met Haan nog op de bank, in de Arena compleet van de mat ge speeld (4-0). Die vernedering hoefde de ploeg gisteren niet te ondergaan. Ajax zegevierde dankzij de routine en de klasse van Ronald de Boer en Litma- nen. „Ajax is zowel individueel als collectief verder dan Feye noord", zei leo Beenhakker na afloop. „Ons tegenspel met twee spitsen is redelijk gelukt. Bepaalde fases in de wedstrijd konden we goed meekomen. Ik had misschien op iets meer ge hoopt van onze mensen aan de zijkanten", aldus de trainer, die daarmee doelde op Bosvelt en Van Bronckhorst. Feyenoord: Dudek; Cyan, Van Gobbel, Van Gastel en Graff; Bosvelt, Picun, Sanchez en Van Bronckhorst; Cruz en Vos (61. Kalou). Ajax: Van der Sar; Melchiot, Blind. Frank de Boer en Sier; Ronald de Boer, Uimanen en Witschge; Hoekstra (46. Babangida), Arvcladze en Laudrup (71. McCarthy). Pag. 17: Ajax voelt zich super in vijandige Kuip LEIDEN GERTJAN VAN GEEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Hans van As heeft niet het gevoel dat hij met zijn ver trek bij Lugdunum, na een conflict met trainer Albert Kalkman, de club in de steek laat. „Iedereen zal er wel zijn gedachten over hebben, maar ze hadden nooit ver wacht dat ik er zo fel en radi caal op zou reageren. Ik word er nog giftig om, als ik het er over heb. En er is er maar één die het het ergste vindt en dat ben ik. Ik heb er een slapeloze nacht en drie da gen hoofdpijn van gehad." Ook Harm de Vos zag het niet langer meer zitten om met Kalkman verder samen te werken. „De trainer ver oorzaakt alle problemen. Met Ton de Rooy heeft hij ook problemen gehad. Ik was ge schorst tegen Wilhelmus en toen wonnen we. Daarna vertelde hij me dat hij niet meer wist waar hij mij moest neerzetten. Dat vind ik raar, want ik speel al zo lang in het eerste." „Hij is gewoon tegen ieder een heel erg bot. Dan komt hij een keer de verkeerde te gen, want ik wil niet als een klein jongetje worden behan deld. Hij heeft problemen met meerdere jongens. Dan moet er toch een keer een lichtje gaan branden? Voor mij zijn er grenzen over schreden. Het is jammer dat het zo moet lopen, maar als er sneller wat aan gedaan was, was er niets aan de hand geweest." Trainer Albert Kalkman wil niet reageren op de kwestie. „Ik ben alleen bezig om posi tief met Lugdunum bezig te zijn en te zorgen dat we in de eerste klasse blijven. Ik hou me niet bezig met randza- ken. Ik stuur niemand weg, maar men bedankt gewoon maar. Ik heb een uitgespro ken mening hierover, maar die houd ik voor mezelf. Het enige wat ik wil zeggen, is dat ik het heel erg triest vind, dat twee jongens met zo'n slaat van dienst de club en het team drie weken voor het einde in de steek laten." Voorzitter Phil Verstraeten wil geen commentaar geven. P^NDAG 6 APRIL 1998 GJ. van Ingen Schenau (53) Een stap in de goede richting, meer niet. Met de klapschaats meende Gerrit-Jan van Ingen Schenau uit Weteringbrug de essentie van de schaatsmecha- nica op het spoor te zijn. Mede dankzij hem reden schaatsers in Nagano en in Calgary nooit voor mogelijk gehouden tijden. In Weteringbrug heeft hij het van zijn ziekbed nog kunnen meemaken. Vorige week don derdag overleed hij op 53-jarige leeftijd. De Olympische Winterspelen waren het handvat waaraan hij zich de laatste maanden van zijn leven staande hield. Profes sor Gerrit-Jan van Ingen Schen au was ongeneeslijk ziek. Zijn collega's van de faculteit Bewe gingswetenschappen aan de Vrije Universiteit van Amster dam missen hem. „We hadden nog veel van hem kunnen le ren," aldus dr. Jos de Koning, zijn naaste medewerker. „Hij was absoluut nog niet klaar." De biomechanica van het men selijke bewegen was het vakge bied van Van Ingen Schenau, het schaatsen zijn passie. Als hij bezig was met de ontwikkeling van de klapschaats combineer de de hoogleraar werk en hob by. Dankbaarheid uit de hoek van de schaatsers vond hij on gepast, weet De Koning. „Wetenschappers maken geen kampioenen, zei hij altijd. De dankbaarheid kwam van hem. Hij vond dat de schaatsers lef hebben getoond door op iets re volutionairs over te stappen en een bijdrage hebben geleverd in het onderzoek naar hoe de mens beweegt, naar hoe de mens optimaal kan functione ren." Rijk is Van Ingen Schenau van zijn geesteskind niet geworden. In 1984 vroeg hij octrooi aan voor zijn vinding, maar dat bleek ruim een eeuw eerder al verleend te zijn aan een Duitser, Karl Hannes, die een kunst schaats met beweegbaar ijzer had ontwikkeld. Teleurgesteld was hij niet toen hij dat hoorde. Geld was geen drijfveer. Het kwam de onafhankelijkheid van zijn onderzoek alleen maar ten goede, meende hij. Weten schappers dienen onafhankelijk te zijn. De doorbraak van de klap schaats voor het grote publiek kwam in het schaalsjaar 1996- 97. Van Ingen Schenau zat ner veus voor de tv toen Tonny de Jong in Berlijn tijdens de eerste World Cupwedstrijd van het sei zoen op klapschaatsen van start ging. Tegenslag zou de vinding terug op de plank brengen, het geloof bij de sporters zou door een val of technisch manke ment in een klap verdwenen zijn. Van Ingen Schenau, die door eerdere ontdekkingen voor de biomechanica van grote waarde is geweest, wist dat zijn troetelkind, de klapschaats, in een cruciale fase was beland. De Jong won, het was het begin van haar zegetocht, die pas tot een halt kwam toen de concur rentie ook op de klapschaats was overgestapt. De zegetocht van de klapschaats gaat gewoon door. Aan het begin van dit schaats seizoen deed Van Ingen Schen au prognoses over de wereldre cords die met klapschaatsen mogelijk zouden zijn: 34.5 op de 500 meter, 1.09,7 op de 1000 meter, 1.47,3 op de 1500 meter, 6.22 op de 5000 meteren 13.13 op de 10.000 meter. Slechts op de kortste sprintafstand werd zijn voorspelling nog niet ge haald. gpd erby der lage landenkent weinig krachtsverschil SEL ANP Nederlandse Davis Cup- g leefde zondagavond nog, ir verkeerde in acute adem- d. Sjeng Schalken brak het issende enkelspel tegen Istophe van Garsse na drie af, 4-6 4-6 6-3. Regen en ternis waren in Brussel preker. „Morgenochtend we verder", luidde de ledeling via de luidsprekers de verkleumde toeschou- op de tribunes. Pit is mijn voordeel", vond ïlken. „Zeker weten. Ik ben in vorm, de ballen komen van mijn racket hoe ik wil. en momenteel een arbei- op de tennisbaan." Verbaal de 21-jarige Limburger be- )p dreef dan op het lood- te gravel. Tegen Van Gars- ferspeelde hij in de eerste jen voorsprong van 4-1. )mdat die jongen opeens ïn ging slaan waarvan hij in maar kon dromen", wist tfken. „En niet één of twee jes, maar twee sets lang. Was om gek van te worden. 5 wat hij aanraakte, veran- le in goud. Zijn dropshots en een millimeter over het zijn volleys en smashes op pen." azy' dscoach Schapers viel zijn pr bij. „Psychologisch 3t een tennisser daar 'era an. Die loopt zich constant .vragen wanneer dat em it eens ophoudt. Ik heb g voorgehouden dat hij $t willen winnen. Vooral in [erde set hamerde ik daar- illen winnen Sjeng, willen (en!" Schapers werd zelfs even agressief op de stoel. „Ja, hij werd fel", beaamde Schalken. „Maar ik vond dat wel mooi, hij gaf mij dat extraatje dat ik nodig had. In de derde set moest ik hard werken voor de winst. Ik miste ritme, gevoel, timing; eigenlijk alles wat ten nis leuk maakt. Dit was wer ken. Niets meer, niets anders. Ik ben eerlijk gezegd blij dat ik nog leef." En met Schalken de Neder landse ploeg die zondag de derde dag zo relaxed en over tuigend begon. Eltingh en Sie- merink dubbelden als in hun jeugddagen, met veel flair en bravoure, en zetten de Belgen Dewulf en Pimek voor schut, 6- 1 6-4 6-4. Door die overwin ning nam Oranje op het met 2000 toeschouwers lekker ge vulde Primerose-complex de leiding (2-1). Van Lottum Twee uur later had Schapers •een verrassing in petto. Hij ver ving zijn kopman en beste spe ler Siemerink door Van Lot tum. „Ik had last van mijn lin ker pols", aldus Siemerink. „Die was na de enkel wedstrijd op vrijdag tegen Van Herck stijf geworden. Net als mijn arm en schouders. Zaterdag had ik er vooral last van, en zondagmor gen tot mijn verbazing en schrik ook." In het dubbel verdwenen de klachten maar een kwartier na afloop keerden ze weer terug. „In een normaal toernooi had ik gespeeld, maar in de Davis Cup niet. Daar gaat het team- belang boven het individuele. Ik had een half uur, misschien een uur kunnen spelen. Langer niet. Schapers had gelijk mij te vervangen. In deze wedstrijd heeft hij honderd procent fitte spelers nodig." Fit was Van Lottum wel. Su perfit zelfs. Maar de ervaring ontbrak. E)e 21-jarige Braban der was volslagen kansloos te gen Dewulf, 4-6 0-6 4-6. De overgang van challengers naar Davis Cup was veel te groot. „Vooral de druk was enorm", bekende de debutant. „Ik was nerveuzer dan ooit." Mannetjesputter Door de gelijkmaker draaide in de 'derby der lage landen' alles om Schalken. Die werd gekop peld aan Van Garsse, de num mer 154 van de wereld, en in valler voor de licht gekwetste Van Herck. Van Garsse heeft in het Belgische tennis de reputa tie van mannetjesputter. Vorig jaar loodste hij België met 3-2 langs Frankrijk, op dat mo ment de houder van de Davis Cup. Hij versloeg Roux in vier sets, hoewel hij voortdurend geplaagd werd door aanvallen van kramp. Schalken stak op de winderi ge bouwput allesbehalve lekker in zijn vel. Na zijn nederlaag zaterdag tegen Dewulf, 5-7 2-6 5-7, trainde hij een uurtje ex tra. „Ik had geen gevoel in mijn forehand", vertelde hij mistroostig. „Die hand deed niet mee." Een dag later tegen Van Garsse was het niet veel beter, al was zijn werklust on overtroffen. „Ik heb elk jaar in de lente een inzinking bij de overgang van snelle naar lang zame banen", gaf hij als ver klaring. „In het begin van het gravelseizoen moet ik altijd wennen." Een 'high five' tussen Jan Siemerink (rechts) en Jacco Eltingh. Het Nederlandse duo won gisteren het dub belspel tijdens het Davis-Cupduel met België. foto reuters

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15