VVD beslist over et nieuwe college' 'fi 'Aan z'n polsen moetje zien dat hij er verstand van heeft' ik ar Rijn Veenstreek 9Melk komt niet van Milka-koe9 nuai MDAG 6 APRIL 1998 JC neentebelang Jacobswoude rekent ook op CDA 111 ien ?t belai odwetj ijfde b;fD komt na zes jaar oppositie in het college van Ja- vertra vou<^e- Met wie de liberalen vanaf 14 april in zee irijft rnls n°g n*et duidelijk. De WD houdt de mogelijk en van een coalitie van twee partijen, of met Gemeen- e van lng 0f met het CDA, nog open. Gemeentebelang re- ~»p een college met drie partijen en dus met het ageerd^oupE iüef (fBINKHORST :erste i| >m dejs p. Witteman van Ge bruik ebelang hebben zijn par- roei vje liberalen afgelopen za- zaakt overeenstemming over en llegeprogramma bereikt. I vluclgbben een prima gesprek euwe VVD gehad. Inhoudelijk e een zijn we er helemaal uit. We no digen nu het CDA uit om met ons mee te doen." De partij wil behalve een 'breed college' ook drie wethouders. WD'er M. Keune heeft een andere lezing over de bijeen komst in het weekeinde. „Het resultaat is dat de WD het voor het kiezen heeft. Vanavond hak- jrake. rkomt omlijn over ïipholl lorritS! ...mate nvaren a Schiptensioendesk "S lissinC.ai«b!rérad„a!nv; De nfedrijfsleven. On :rlenenhet totaal van ui ingenK°p!o°mme° in éi En oiirfcrl ussen.. aliserefl. En onder- u andere zaken, of een kosteloze Jratis (7daqen per r daal de PENSIOEN^DESK VOOR EEN GOED SALARIS LATER ken we de knoop door." Vol gens wethouderskandidaat Keune is het plan voor drie wet houders 'voorlopig even in de kast'. Zowel de combinatie WD-CDA als WD-Gemeente- belang is mogelijk. „Je mag con cluderen dat CDA en Gemeen tebelang er niet uit zijn geko men." „Deze uitspraken verbazen me", reageert Witteman. „Ik heb zaterdag de WD nog ge vraagd of ze niet op twee bor den schaken.". De liberalen stelden Gemeentebelang gerust, aldus Witteman. „Wij streven naar een drie-partijencollege. Ik verwacht dat het CDA zich goed in het collegeprogramma kan vinden." Het CDA wil niets over de college-onderhandelingen zeggen. Het nieuwe programma heeft deels een andere inhoud dan het 'boekwerk' dat Gemeente belang en het CDA aanvankelijk samenstelden. Witteman: „Voor ons is het belangrijk dat wij de gemeenteraad en de inwoners beter, meer en eerder bij de planvorming betrekken." Hij noemt twee voorbeelden: Plan 2000 in Woubrugge en de ont wikkelingen rond het voormali ge hotel Rijnland in Hoogmade. „Die projecten zijn zo complex, dat moet je niet in een achter kamertje willen regelen. Zwaan valt aan ROELOFARENDSVEEN Een agressieve zwaan had het gistermiddag op een inwoner van Nieuwe Wetering voorzien. De man voer in zijn boot op de Veenderpolder. Na een korte vlucht boven zijn 'prooi' ging het beest over tot de aanval. Na een gevecht heeft de plezier- vaarder de zwaan uit zijn vaar tuig weten te krijgen. De man heeft het voorval bij de politie gemeld. Een gemeente-ambte naar is later de polder ingetrok ken om de vleugels van de zwaan te kortwieken. Kijkdag bij boeren in Rijnwoude: Geitje rijden mocht. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Open dag bij Rijnwoudse veehouders RUNWOUDE ROBBERT MINKHORST Maak kennis met het boerenle ven, roept de Westelijke Land en Tuinbouwbond (WLTO) al jaren. Proef de romantiek, maar ook het zwoegen van boeren. En tja, de melk komt nog altijd uit een koe en niet uit een pak. Vier Rijnwoudse bedrijven openden zaterdag hun deuren voor nieuwsgieri gen. Oude tijden herleven op de hoeve van familie Van der Bergh. Alles is gedateerd. De prachtige boerderij wordt bin nenkort een monument en pal erachter staat nog een heuse hooimijt waar de kinderen in het stro spelen. Maar het werk op de boerderij is minder ro mantisch, zegt Van der Bergh. „Dit bedrijf is zogezegd minder levensvatbaar. Het is een sport om het elk jaar weer te red den." De melkveehouder zou zijn bedrijf graag uitbreiden, maar veranderende wetgeving en scherpere milieuregels houden de plannen steeds tegen. „Het stagneert. Eerst moet je zien dat je weer benen onder het lijf krijgt. Dan pas kun je weer lo pen." Aan 'al die mensen vandaag' moet Van der Bergh wennen. „Het hoort erbij, je moet een keer meedoen." Zijn dorpsge noot Hage Peters: „Op open dagen kom je vaak op de grote, moderne bedrijven. Dat is geen werkelijkheid." Zo n kijk dag op boerderijen is bedoeld om publiek te laten zien hoe het reilt en zeilt, zegt Petra Roggeveen van de PR-commis- sie van de WLTO. „Wat ze le ren, kan elementair zijn. Zoals waar de melk vandaan komt. Niet van de paarse milka-koe dus." Nancy, Ed en kinderen Tha lia en Demi van Staveren zijn er zaterdag 'omdat het leuk is, zeker voor de kleintjes'. „We wonen in Koudekerk, maar we komen niet elke dag op een boerderij", zegt Ed van Stave ren. „De kinderen zijn gek op dieren en lopen er nu tussen." In Hazerswoude-Dorp, in de stal van IJsbert Corts aan de Gemeneweg, steekt roodbont Goldie 17 brutaal en nieuws gierig haar kop tussen de spij len door. Opgewekt staart ze haar bezoeker aan. Als die uit nodigend zijn hand uitstrekt, schrikt Goldie zo, dat ze bij het terugtrekken haar kop tegen de spijlen knalt. Dat ritueel her haalt zich nog een paar keer. Hoe ontwapenend het ge drag van de roodbont ook is, de meeste aandacht gaat uit naar het pasgeboren kalfje ver derop en naar de lammeren buiten, die, in een poging er eentje te pakken te krijgen, door een horde kinderen wor den opgejaagd. Het kalfje ligt, amper vijf uur na de geboorte, nog te rillen in het stro. Het kalfje is er één van een tweeling, zegt boer Corts, maar zijn zusje heeft het niet ge haald. „De bevalling, vanmor gen om kwart voor tien, ging net aan goed. Het ene dier lag verkeerd en de tweede bleek niet levensvatbaar. Wat dat be treft was het een geluk dat de bevalling voor de open dag was." Het diertje dat overleefde is omdat het nog wat zwak is, twee keer bijgevoerd. „Dat trekt veel bekijks", zegt Corts. „De kinderen stonden te pope len om de fles over te nemen." Dat mocht, ook van moeder koe. Het moderne bedrijf van de Hazerswoudenaar voldoet aan dc laatste milieu- en hygiëne- eisen. De koeien worden al praktisch automatisch gemol ken (Corts: „Een stap verder is de melkrobot") en de compu ter stemt de hoeveelheid krachtvoer af op de hoeveel heid melk die de koe geeft. „Een hele hoop bedrijven moet nog gigantisch investeren. Ik heb dat al gedaan." CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071 -5356417, PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071-535641 COM E N T A A R Noodsprong In Ter Aar is het al jarenlang vijf voor twaalf. Dat lijkt nu ook door gedrongen tot de plaatselijke politici. Met kostbare vondsten waarvoor menige grotere gemeente zou terugdeinzen, proberen de dorpspolitici hun zelfstandigheid te waarborgen. Want als de college-onderhandelingen ergens op tijd moeten sla gen, dan is het wel in Ter Aar. Herindeling dreigt voor de kleine gemeente, tenzij zij bewijst de complexe problemen van de 20ste en 21ste eeuw het hoofd te kunnen bieden. Waarnemend-burge meester A. van den Berge kan daarbij nog zo zijn best doen, als hij op dinsdag 14 april geen of kibbelende wethouders aan zijn zijde vindt, houdt het voor hem ook op. Een maand lang zag het er naar uit, dat Ter Aar geen opvolgers voor het door de kiezers afgestrafte duo Otto (CDA) Ruijgrok (WD) zou vinden. Toen de ernst tot de kopstukken van de vier politieke partijen was doorgedrongen, opperden zij hulp van bui tenaf. Dat daarbij de naam van oud-burgemeester P. Verhoef viel, wekt geen verwondering. Sinds mensenheugenis grijpt politiek Ter Aar, wellicht door gebrek aan zelfvertrouwen, terug op het verleden. Het siert de dames en heren politici dat zij bij nader inzien afza gen van die heilloze constructie. In plaats van een externe forma teur toverde de WD de wethouder zonder politieke portefeuille uit de hoed. Dat onbekende fenomeen, juridisch en staatsrechte lijk waarschijnlijk onhoudbaar, heeft de charme van het nieuwe. De goede verstaander doorziet de bedoeling van de initiatiefne mer. Alles en iedereen vraagt om deelname van de WD en zijn lijsttrekster Riedel in het college. Maar de WD heeft op 4 maart de deur naar verkiezingswinnaar Gemeente Belangen meteen al in het slot gegooid. In feite heft de WD met de nieuwe construc tie zijn eigen blokkade op. Als de achterban van Riedel genoegen neemt met de papieren constructie van een derde wethouder die op basis van een door alle partijen ondertekend convenant 'regeert', kan Ter Aar op 14 april drie in plaats van twee wethouders begroeten. De ervaren afgevaardigden van PAK (E. Kraak) en Gemeente Belangen (J. Born) kunnen samen bogen op een krappe raadsmeerderheid (zeven van de dertien zetels). Maar belangrijker dan die weten schap vinden zij de taakverlichting op een belangrijk terrein die de WD-collega hun bezorgt. Eventuele oppositie van haar twee zetels kleine partij nemen zij op de koop toe. Daarmee is gemak kelijker te leven dan met de golf van publiciteit die de gemeente overspoelt als de onderhandelingen spaak lopen. Aan schijnwer pers heeft Ter Aar voorlopig geen behoefte. Dronkenmansrit eindigt in greppel ALPHEN AAN DEN RUN» Een dronkenmansrit van een 54-jarige Leidenaar eindigde gister nacht in een greppel aan de Sportlaan in Alphen aan den Rijn. De politie trof de auto per toeval aan. De bestuurder zat nog in de auto en controle wees uit dat de man een slok te veel op had. De politie heeft zijn rijbewijs gevorderd en de Leidenaar een rijverbod van acht uur opgelegd. Later in de nacht heeft de politie nog een dron ken automobilist van de weg gehaald. De 27-jarige Alphenaar werd aangehouden op de Burgemeester Bruins Slotsingel in Alphen. ij fels Pino van Pizzeria Karalis voert elke avond een toneelstukje op ijd dai ris na* ubliekt p| e\ Giuseppe Carta kwam bijna dertig jaar geleden naar '--'-♦katwijk. De Italiaan had destijds tijdens zijn vakantie in Duitsland een Katwijks meisje ontmoet en zij nodigde J^Jhem uit voor een weekendje Holland. Het is iets langer iworden, want Pino, zoals hij inmiddels wordt genoemd, lt en funt in deze regio onder de naam Karalis twee pizzeria's, heen. ién in Leiden en één in Katwijk. Met de Katwijkse Corrie omdat is hij al weer 25 jaren getrouwd. Zij heeft de dagelijkse freiatji leiding in Katwijk, terwijl Pino elke dag in de Leidse - "entOouzastraat is te vinden. „Laatst vroeg mijn moeder op en, ««Sardinië of ik een pizza voor haar wilde bakken. Ik ben ïn onn a op d niet gek! Een pizza maak je niet thuis, een pizza eet je buiten de deur." ;ezet. V - zendfelt het gelijk duidelijk. 'Wij' Italianen eg. De tiers, 'wij' houden van theater en >e sateËn overdrijven is altijd toegestaan, tig cenè 'act' met overtuiging en gevoel f bij düitgevoerd. „Pas vloog bij ons een pan in de fik. Voor jullie Nederlan- dat een klein keukenbrandje. Voor eerstolianen komt dan de hele hemel naar [rote atn. Wij Italianen zijn ook lang niet zo zendercieel als jullie Hollanders. Als het in de ig goed gaat, lachen we een beetje huid i en als het morgen slecht gaat, dan rs. je toch een beetje huilen." ?ehon(fen zijn geen slap geklets, zo gaat de ar van Pizzeria Karalis door, verhalen jkurk waar het leven op drijft. Zoals y van de klant, die niet tevreden was nCf!n kalfsschenkelgerecht, een ossobu- **o"at te weinig vlees aan, was de klacht. ep de kok erbij en samen gingen ze ior de ipntje eens wassen. Eerst wat om het iheen lopen, veel geschreeuw en keind# gebaren. „Geen vlees aan de osso- een lc^aar mijnheer, u weet toch wat osso- ivoerdPetekent! Osso betekent bot in het ren on°s- En zit er geen bot aan, mijnheer? is. De^et mogelijk! En buco, moet u weten, is voor gat. Daar is er toch ook ge- mijnheer. U heeft dus alles wat u «ft: bot en gat. Wat klaagt u dan?" ris meiF1 er n°g steeds hartelijk om lachen, ie naa^ijk was dit show en omdat de klant schadSWP en meespeelde, konden we het met veel theatraal geweld opvoeren. Want al onze klanten in Leiden en Katwijk weten dat we alleen maar kwaliteitsproducten brengen. Alles vers en met veel vakman schap, aandacht en liefde klaargemaakt. En als een klant terecht klaagt - en ossobuco is gewoon een moeilijk gerecht - dan doen we er alles aan dat te verhelpen." „De klanten vinden het prachtig dat wij hier elke avond een toneelstukje opvoeren. Maar eigenlijk zijn we gewoon onszelf: Itali anen schreeuwen als het leuk is en praten zachtjes als we denken daar meer effect mee te kunnen bereiken. We maken ieder een een beetje gek, want de klanten komen hier niet alleen om te eten, ze willen ook la chen. Een keer hadden Antonio en ik echt ruzie, want hij is zo eigenwijs als ik weet niet wat. Toen dachten de klanten ook dat we het speelden. Ook weer lachen natuur lijk. Hollanders vinden het gewoon leuk als er een beetje röring in de tent is." Debaas van de pizzeria is vijftig jaar geleden geboren op Sardinië. Hij komt uit een Itali aans modelgezin, hetgeen staat voor veel gezelligheid. Er waren volgens Pino jammer genoeg 'alleen' te weinig ldnderen: drie jon gens en twee meisjes. Zijn ouders waren re delijk welgesteld, zijn vader was namelijk aannemer. Na de middelbare school be zocht Pino de horecaschool, omdat het van meet af aan vaststond dat hij een restaurant wilde beginnen. Eerst moest hij echter nog in dienst. Hij diende in het korps van de blauwe baretten, een soort elitekorps, dat vooral in Zuid-Tirol actief was. In 1969 zat z'n diensttijd erop en ging hij, alvorens terug te gaan naar Sardinië, in Duitsland op vakantie. Daar ontmoette hij de Katwijkse Corrie. Ze nodigde haar Itali aanse vriend uit voor een weekendje Kat wijk. „Dat is dus een heel lang weekeinde geworden. We zijn nu 25 jaar getrouwd, want ik geloof in normen en waarden. Van af het moment dat ik in Nederland was, wist ik dat ik niet als zielige buitenlander gezien wilde worden, ik wilde gerespecteerd en geaccepteerd worden om mijn kwalitei ten." Giuseppe Carta werd in Katwijk liefdevol opgevangen en er was geen sprake van een cultuurconflict. „Katwijkers kun je goed met Sardiniërs vergelijken. Beiden zijn erg aan het gezin gehecht en ze kijken ook bei den - even - de kat uit de boom voordat ze je in hun gezin of vriendenkring opnemen." Snel Nederlands geleerd en bij een restau rant in Utrecht pizzabakker geworden. In 1977 kwam zijn droom uit: hij werd zelf ei genaar van een pizzeria aan de Doezastraat. Hij noemde het naar Karalis, hetgeen de oude naam is voor Cagliari, de hoofdstad van het eiland waar hij vandaan kwam. Mo menteel kunnen er in de zaak 250 gasten aan tafel. Elke avond is hij vol, dus reserve ren is gewenst en de enige ergernis is, vol gens Pino, de lange wachttijden. In Wageningen opende hij in 1979 een tweede vestiging. Maar aan dit avontuur kwam, mede door de afstand, na elf jaar een einde. „Ik miste er vooral de Leidse ge zelligheid, want met Leidenaars kun je over het algemeen veel lachen. Op een gegeven moment ging ik met pijn in het hart naar Wageningen. Dan moet je stoppen." Na dit Wageningse uitstapje, verlegde hij de aan dacht in 1991 naar Katwijk, waar aan de boulevard opnieuw een zaak werd ge opend. Zijn vrouw Corrie is daar dagelijks aanwezig, terwijl hij de Doezastraat tot werkterrein heeft. „Ik werk net zo hard als mijn mensen. Er is er nog nooit een werknemer uit onvrede bij me weggegaan. Ze mogen precies hetzelfde doen als ik. Dus hard werken en jezelf blij ven. We ontvangen de mensen hier hartelijk en gaan als de tijd het toelaat even bij hen aan een tafeltje zitten. Soms omdat we het gezellig vinden en soms uit pr-oogpunt. Hollanders vinden het leuk om herkend te worden en daar spelen we een beetje op in. Maar daarnaast ben ik streng en autoritair voor m'n personeel en kan ik goed tekeer gaan. Alles moet hier wel gebeuren zoals het hoort en als het anders gaat, ben je met mij nog niet klaar." Voor beginnende ondernemers heeft hij het advies vooral in zichzelf te geloven. „En niet alleen aan dat verdomde geld te denken, maar gewoon dag-in, dag-uit, met hart en ziel hard werken. En beseffen nooit klaar te zijn. Het is ook niet altijd leuk. Eigenlijk heb ik een haat-liefde verhouding met het werk. Ik kan niet zonder, maar soms ben ik het zat. Altijd maar weer jezelf opladen. En elke avond komen ze weer in horden binnen. En altijd dat gezeur met leveranciers. Als Itali aan heb je niet zoveel geduld. Laatst moest ik een leverancier voor de derde maal bel len. Da's te veel voor een Italiaan, die komt er bij mij niet meer in." De vijftien mannen die hij in vaste dienst heeft, hebben namen als Antonio, Maurizio, Stefano, Alfredo. Die namen doen vermoe den dat hij enkel Italiaans personeel in dienst heeft. Dat klopt, ze zijn afkomstig uit Sardinië, uit Rome en uit Calabrië. „Waar om zou ik een Nederlander nemen als er echte Italianen zijn. Een pizzabakker moet Italiaan zijn. Aan de beweging van z'n pol sen moet je kunnen zien dat hij er echt ver stand van heeft. Daar is met mij geen dis cussie over te voeren." Het ligt daarom voor de hand dat Pino geen voorstander is van Amerikanen die pizza's bakken of Nederlanders die een Chinees restaurantje beginnen. „Dat is allemaal ge pruts. De panpizza is gewoon een stuk deeg en daarom een slechte fotokopie van de pizza. Bij mijn moeder wil ik genieten van de Sardinische keuken, zodat de druppel tjes van mijn lippen lopen en bij mijn schoonmoeder krijg ik dra'adjesvlees, waar ik mijn vingers weer bij aflik." De zaak aan de Douzastraat ziet er nog net zo uit als 22 jaar geleden, toen hij begon. Donkere lambrisering, Jiouten meubilair en lampjes uit een voorbije tijd. „Het ziet er natuurlijk niet uit. Af en toe denk ik er wel eens over om te vernieuwen, maar ik doe het toch maar niet, omdat dit blijkbaar de inrichting is die de klanten willen. Ik heb al die jaren alleen af en toe een verfje over de muren laten halen." Over de Italiaanse keuken is Pino vol lof. Het staat voor hem vast dat de oorspronke lijk Italiaanse keuken de beste van Europa was en ook vandaag de dag is er niks mis mee. Over zijn eigen producten is hij vooral realistisch. „We zijn geen luxe restaurant, maar ik breng wel goede kwaliteit. Een stuk vlees zonder de flauwekul van troepjes of sausjes. Anderen mogen een minuscuul lapje vlees met tweee doperwtjes er onder verscholen, serveren. Pino heeft ooit zaken gedaan met voetbal club Quick Boys uit Katwijk. „Ik ben zelf he lemaal gek van voetbal. Aan het eind van de middag eten we hier met z'n allen en dan gaat het dus altijd ook over voetbal. Elke zondag voetbal ik en zonder die sport zou ik dit leven niet volhouden. Maar op een gegeven moment vonden ze het bij Quick Boys vanzelfsprekend dat ik ze sponsorde. Ze vroegen niet of ik het bleef doen, maar dachten dat ze bij mij in het telefoonboek stonden. Dat het dus normaal was dat die sponsoring automatisch werd verlengd. Nou, zo gaat dat niet met Pino. Ik ben er mee gestopt." Hij is niet voornemens ooit definitief terug te gaan naar Sardinië. „Ik heb nu een mooi huis hier in Nederland en dat wil ik niet verkopen. Ik ben ook - financieel - nog niet binnen en ik denk dat het steeds moeilijker is dat te bereiken. Als ik het wat rustiger aan kan doen, denk ik erover een aantal maan den in Italië door te brengen en de rest van de tijd in Nederland, want ik voel me hier ook hartstikke thuis." Giuseppe Carta neemt de hamer ter hand in pizzeria Karalis. FOTO MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11