It Verbod treft protestantse mars Ulster Buitenland m Zelfs de liefdesbrieven van Diana zijn niet heilig SFOR blijft spierballen tonen Jeltsin wil geen coalitieregering Vlucht uit ziekenhuis om aan rekening te ontkomen 'ERDAC 4 APRIL 1998 DPA Deutsche Pre If GPD Geassocieerde Pers Diens [an doet boete door omhelzen boom y York Een inwoner van New York heeft een boom voor zijn ikel in Manhattan omhelsd en gezoend om een hoge boete te tlopen, maar hij moet wellicht toch betalen. De parkwachter dacht de alternatieve straf voor de boete van duizend dollar de man moest betalen omdat hij de boomstam met een ket- gslot had beschadigd. Jarenlang zette hij zijn fiets vast aan de 'je boom voor zijn delicatessenzaak. Rudolph Giuliani, de •gemeester van New York, wilde echter niets horen van het inoffer. Volgens hem moet een rechter over de zaak oordelen. verwachte daling aantal banen VS EHiNGTQNHet aantal banen in de Verenigde Staten is in tart gedaald met 36.000. De werkloosheid klom daardoor ten -zichte van februari met 0,1 procent tot 4,7 procent van de be- Ifpsbevolking. Dat bleek uit gisteren gepubliceerde cijfers van Amerikaanse ministerie van werkgelegenheid. De teruggang •mde een grote verrassing. De verwachting was dat het aantal leidsplaatsen met 235.000 zou toenemen. Het was de eerste i ing sinds januari 1996. Het ministerie verklaarde de daling it het weer, dat in maart kouder was dan normaal, Dat was jral op de bouw van invloed. n Mierlo in actie voor kindsoldaat ek >F lf haag Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) doet een joep op de Congolese president Kabila te voorkomen dat een soldaat van dertien jaar ter dood wordt gebracht. De jongen eg van een militair tribunaal de doodstraf. Hij is volgens de derlandse ambassade in Kinshasa nog in leven. Eerder deze ek meldden media dat de jongen al geëxecuteerd was. Het schoot zaterdag een plaatselijk medewerker van het Rode is na een ruzie over een voetbal dood. De jongen werd een door het tribunaal ter dood veroordeeld. Van Mierlo )pt dat Kabila gehoor geeft aan het verzoek om clementie dat hogecommissaris voor de mensenrechten van de Verenigde ties, Mary Robinson, heeft gedaan. «endjus XII zweeg na Duitse wraakactie' on"s|CAANSTAD« Paus Pius XII stond in 1942 op het punt een pro- inkt I tegen het nazisme te publiceren, toen hem wraakacties van .nazi's in Nederland ter ore kwamen. Daarop besloot hij het hd Qument te vernietingen, uit vrees dat publicatie ervan een OCterechts e^ect voor de joden zou hebben. Als gevolg van pro- lin katholieke kerkdiensten voerden de nazi's het aantal de- f kijhaties op. Ook joden die zich tot het katholicisme hadden be- ?ekeTd' werden weggevoerd. Dit schrijft het Italiaanse jezuïeten schrift Civilta Ccittolica deze week in een hoofdartikel naar >ek deiding van het recente Vaticaanse document over de joden- volging. Het blad bevestigt hiermee de opmerkingen die kar- )OSltaai Simonis vorig najaar voor de NPS-radio maakte. j^ipon moet schadevergoeding betalen e shoPEAUXHet Assisenhof in Bordeaux heeft de Franse ex-mi- [er Maurice Papon gisteren veroordeeld tot het betalen van Ti 1,5 miljoen gulden schadevergoeding en proceskosten. Ze- Mitien verenigingen van slachtoffers en 28 individuen ontvin- i tl 1 'ec*er het symbolische bedrag van 1 franc schadevergoeding. 3 fteette Benzazon en negen slachtoffers, die 800.000 gulden had- l geëist, kregen gezamenlijk een half miljoen. Hun advocaten gen iets meer dan een miljoen. Donderdag veroordeelde het Papon tot tien jaar gevangenisstraf en ontzegging van zijn 'gerrechten wegens misdaden tegen de menselijkheid vanwe- ïijn betrokkenheid bij de deportatie van ongeveer 1.600 joden ens de Tweede Wereldoorlog. e Buis ader WTC-aanslag krijgt 240 jaar f york De 26-jarige Palestijn Eyad Ismail is gisteren tot 240 cel veroordeeld voor de dodelijke aanslag op het World Tra- Center in New York in 1993. Door de aanslag op het reusach- Ifilm gebouw vielen zes doden. Ongeveer duizend mensen liepen kvondingen op. Ismail was op 12 november schuldig bevon- i, nadat hij had bekend de bestelwagen te hebben bestuurd ment irin een zware explosieve lading lag. Hij zei niet van de bom tebben geweten. De 29-jarige Pakistaan Ramzi Youssef, die beschouwd als het brein achter de-aanslag, werd begin ja- i tot levenslang veroordeeld. Vier medeplichtigen kregen in 4 ook al 240 jaar cel. >4 °k\jtse politietop weg na bom synagoge i» Het hoofd van de recherche in de Letse hoofdstad Riga is Radiieren ontslagen in verband met een bomaanslag die een dag der werd gepleegd op de enige synagoge in de stad. Het io 4 »fd van de landelijke recherche nam later op de dag zelf ont- 4 Verwacht wordt dat ook de nationale politiechef naar huis i 2 'dt gestuurd. De Letse Veiligheidsraad heeft hierom gevraagd, [adio 2 was de tweede keer in drie jaar dat de synagoge doelwit was een aanslag. De aanslag, waarbij niemand gewond raakte, een blamage voor de autoriteiten, omdat van na de eerste ^^^slag beloofde veiligheidsmaatregelen nooit goed werk werd ■Élttaakt. ;ke Mi de Mi»ertig mensen verdronken na botsing ssion HQBi» Zeker veertig opvarenden zijn verdronken na een bot- 5 tussen twee boten in de Democratische Republiek Congo, radio van het Afrikaanse land meldde gisteren dat de sche- i tegen elkaar voeren op de Kasai-rivier, op ongeveer 200 ki- teter ten noordoosten van de hoofdstad Kinshasa. Net als l andere boten in Congo waren de schepen verouderd en te ;mentiar beladen. In het op twee na grootste land van Afrika is ver- r over water zeer belangrijk, omdat de meeste wegen in ihte staat zijn. alvis 'JJ' ontdoet zich van zenders Jur PiEGOHet grijze walvisvrouwtje 'JJ' heeft zich in de drie da- ■dat zij vrij in de Stille Oceaan rondzwemt weten te ontdoen twee zenders waarmee biologen haar gangen wilden na- De radio- en satellietzender, die bij losraking komen bo- l0 1 e(ldrijven, waren met harpoenbouten in het vet van JJ vastge- adio was januar' vorig jaar als baby meer dood dan levend j- ^gespoeld op de kust van California. Biologen van Sea World R an Diego hebben haar weer opgekalefaterd. Toen zij dinsdag „d vrijgelaten, woog zij 8.710 kilo en had zij een lengte van tadiolen meter. dio 2 ncert* •litie China pakt dissident Xu op lcjjo 4 S&y De Chinese politie heeft gisteren de prominente dissi- Racf* Wenli opgepakt voor ondervraging. Zijn computer, brie- .en foto's zijn in beslag genomen, zo meldt zijn vrouw. Xu 'is een van de drie mensenrechtenstrijders die vorige maand 0 open brief schreven over de veroordeling van dissident Yang J. heng tot drie jaar werkkamp. Hij was een van de leidende fi- ho 2 en binnen de democratische beweging, eind jaren zeventig, tadio <98i kreeg Xu vijftien jaar gevangenisstraf voor het oproepen democratische hervormingen en het verdedigen van mede lident Wei Jingsheng. In 1993 kwam hij vrij. [AR1 ^)w Jones even boven 9.000 punten 'Lyork Het feestje op de effectenbeurs van New York was Jkorte duur. De Dow Jones-index overschreed gisteren kort ipening van de handel voor de eerste keer in de geschiedenis Tragische grens van 9.000 punten, maar wist dit niveau niet 'ite houden. De beursgraadmeter sloot op 8.983,41, wat een ies van 3,24 punten ten opzichte van een dag eerder bete de. De gehele dag bleef de index rond het slot van donderdag ömmelen, zonder een duidelijke richting. Handelaren ver- '•hten meer schommelingen voordat duidelijk wordt welke t de markt opgaat. Op de valutamarkt van New York moest Jollar duidelijk achteruit. De munt noteerde tegen het slot «de handel 2,0810 vergeleken met 2,0890 op donderdag. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Prinses Diana schreef haar minnaar majoor Ja mes Hewitt 62 brieven. Gisteren arresteerde de Engelse politie Anna Ferretti, de Italiaanse ex- minnares van Hewitt, op verdenking van diefstal van deze liefdespost. De 39-jarige Ferretti, wedu we van de Italiaanse miljonair en mode-ontwer per Alberto Ferretti, had geprobeerd de brieven te verkopen aan het sensatieblad Daily Mirror. Het motief van de Italiaanse is onbekend. De meest gangbare verklaring is dat ze uit wraak handelde. Volgens de Mirror was Hewitt terug gekomen op zijn belofte haar te trouwen. Ferret ti zou bij de onderhandelingen over verkoop van de brieven hebben gezegd: ,,Ik verkoop ze voor hij het doet". Ferretti werd gearresteerd op het station Waterloo waar ze de trein naar Frankrijk wilde pakken. In de kiosken van het station lag de Mirror met haar laatste interview over de brieven: „Ik zie nu pas hoe dom ik ben geweest", zegt ze daarin. Het wordt dan ook niet uitgesloten dat ze met haar minnaar samenwerkte. Ferretti zou de brie ven voor ruim een half miljoen gulden aan de Mirror hebben aangeboden. Het blad gaf haar 3.500 gulden 'zakgeld', maar overhandigde de brieven aan Diana's voormalige staf in Kensing ton Palace. Hewitt zelfheeft verscheidene malen geprobeerd munt te slaan uit de vijf jaar durende verhouding die hij met Diana had. Hij vertelde in 1994 het hele verhaal aan schandaalblad News of the World, deed dat later nog eens dunnetjes over in een boek van journaliste Aine Pasternak en kocht een landhuis in Devon. Ferretti vertelde de Mirror dat Hewitt haar de doos met brieven van Diana had laten zien en er uit wilde voorlezen. Volgens Hewitt stal zij de brieven woensdag uit een kluisje in zijn woning. Dat gebeurde twee dagen nadat het tweetal ruim duizend gulden had uitgetrokken voor een geza menlijke nacht in een luxueus Londens hotel. Hewitt vertrok de volgende dag naar Spanje, Fer retti keerde terug naar zijn huis annex manege in Devon. De arrestatie moet een grote opluchting zijn voor de nabestaanden van Diana. Advocaten van de familie hadden al vastgesteld dat terugeisen van de brieven juridisch niet haalbaar zou zijn, omdat Hewitt de rechtmatige eigenaar van de liefdespost is. De politie had eerder verklaard al leen op te kunnen treden als er een klacht tegen Ferretti werd ingediend. Dat is gebeurd, vermoe delijk door Hewitt, alhoewel de politie dit giste ren niet bevestigde. De verhouding tussen Hewitt en Diana werd voor het koninklijke huis vooral pijnlijk door He witts onhullingen erover. Maar ook anderen lie ten zich niet onbetuigd. Een officier van de le- ger-inlichtingendienst verklapte in oktober 1994 dat hij een 'gepassioneerde vrijpartij' van het liefdespaar had gefilmd in de tuin van Hewitts huis. Een huishoudster van Diana lichtte News of the World later in over de liefdesvlekken op het beddengoed van Diana. Hewitt verliet het leger nadat collega-officieren hem hadden uitgemaakt voor 'ploert' en 'rat'. Diana zelf zei in haar geruchtmakende tv-inter view eind 1995 dat ze van Hewitt had gehouden, maar zich door hem 'verraden' voelde. Volgens Hewitt was Diana de liefde van zijn leven. Hij vertelde vrienden eind vorig jaar dat hij nog steeds niet over het verdriet om haar dood heen was. AJ rouwende ontmoette hij Ferretti in de cember in een nachtclub in Monte Carlo en het was meteen dik aan. Hewitt wordt door de pers beschouwd als de wa re verantwoordelijke voor de 'brievenaffaire'. In een van haar brieven vroeg Diana haar minnaar deze bewijsstukken van hun verhouding te ver nietigen. In een latere brief dringt zij daar nog maals op aan. nu met verwijzing naar zijn belof te om de brieven te verbranden. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de erven van Diana zullen proberen deze volgens een tv-station 'meest sensationele koninklijke post aller tijden' via de rechter uit handen van Hewitt te krijgen. Plan Milosevic voor referendum Kosovo slecht ontvangen Unionisten woest over besluit commissie De protestantse Oranje-ordes in Noord-Ierland zijn woe dend over een gisteren afgekondigd verbod op één van hun traditionele marsen. „Dit is toegeven aan katholieke terreur", zei Oranje-voorman Alistair Simpson gister avond, nadat een onafhankelijke commissie had bepaald dat de 'Mars van de Leerjongens' op tweede paasdag in Belfast niet mag doorgaan. LONDEN-BELFAST GPD-Rtf-AFP Bij de protestantse woede komt nog de ergernis over het begin van een nieuw officieel onder zoek naar Bloody Sunday, het drama van 26 jaar geleden waarbij het Britse leger in Londonderry dertien katholieke demonstranten doodschoot. Drie rechters een Brit, een Nieuw-Zeelander en een Cana deesopenden het tribunaal gisteren met een wandeling langs de route die de demon stratie destijds volgde. Beide gebeurtenissen leken gisteren protestantse politici te sterken in hun verzet tegen het Brits-Ierse vredesplan. De unio nisten hadden eerder al gezegd dat er geen een akkoord komt als de Ierse premier Ahern zou blijven staan op fikse Ierse in vloed in het toekomstige zelfbe stuur van Noord-Ierland. Ahern en zijn Britse collega Blair bereikten gisteravond een compromis over een formule voor samenwerking tussen Noord-Ierland en de Ierse Re publiek. Zij gaan ervan uit dat het compromis aanvaardbaar is voor zowel de katholieke natio nalisten als de protestantse loyalisten, zo luidde het in Belfast. De Britse premier zou er vol gens bronnen in Belfast mee ak koord zijn gegaan een samen werkingsorgaan van Noord en Zuid (Ierse Republiek) in te stel len, ondanks weerstand van de unionisten. Dit orgaan zou be voegdheden krijgen voor heel Ierland, op nauwkeurig om schreven terreinen zoals econo mische ontwikkeling. Dit weekeinde zouden de Noord-Ierse politieke partijen zich buigen over de uitgewerkte details van het Brits-Ierse vre desplan, die door de Ameri kaanse voorzitter van het over leg, oud-senator George Mit chell moesten worden aange dragen. Mitchell liet gisteravond ech ter weten dat hij nog niet klaar is. Daardoor dreigt opnieuw vertraging, terwijl een van de redenen voor de haast van bei de regeringen is dat zij referen da in Ierland en Noord-ierland over een vredesregeling achter de rug willen hebben vóór het 'marsseizoen' begint. In vorige jaren leidden die marsen tot hevige rellen tussen Orangisten en politie. Boven dien veroorzaken de optochten grote spanningen tussen katho lieken en protestanten, vooral op plaatsen waar de routes langs katholieke woonwijken lo pen, wat ook geldt voor de nu verboden Oranje-mars in Belfast. Hamas zweert wraak na dood bommenlegger JERUZALEM Rtf-AFP-EFE Duizenden Palestijnen hebben gisteren op de Westelijke Jor- daanoever en Gazastrook be toogd om te protesteren tegen Israël, dat volgens hun verant woordelijk is voor de dood van de bommenmaker van Harnas, Muhyideen al-Sharif. Israël stuurde een hoge veilig heidsfunctionaris naar de Pales tijnse president Arafat om te vertellen dat de Israëli's niets van doen hebben met de dood van Sharif. In de Westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook be toogden duizenden Palestijnen na het vrijdaggebed. Zij riepen pro-Harnas leuzen en eisten wraak. Twee Israëliërs raakten in Bethlehem gewond toen hun auto werd getroffen door stenen die Palestijnen gooiden. Qassam. de militaire vleugel van de radicale Harnas wees de Israëlische verklaring van on schuld af en zwoer wraak op joodse doelen in en buiten Is raël. Het was het tweede dreige ment door Qassam sinds woensdag bekend werd dat Sharif dood was aangetroffen en zijn lijk bij een ontplofte auto was gelegd in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever. Sharif werd beschouwd als de opvolger van de bommenmaker Ayash, die in 1996 in Gaza werd gedood toen zijn mobiele tele foon ontplofte. De aanslag werd in brede kring toegeschreven aan de Israëlische veiligheids dienst Shin Bet. Qassam zei een oproep van functionarissen van de Palestijnse Autoriteit naast zich neer te leggen niet op deze 'wrede misdaad' te reageren. De Israëlische premier Neta nyahu verklaarde gisteren dat Israël 'helemaal niets' te maken heeft met Sharifs dood. Hij noemde uitlatingen over het te gendeel door Palestijnse func tionarissen 'onverantwoorde lijk'. ,,Ik zou willen zeggen dat zij een explosieve atmosfeer scheppen en zouden kunnen leiden tot terroristische aavallen op Israël", zei hij. Niet alleen bij het huis van Karadzic toonde SFOR zijn aanwezigheid. Deze Canadees, gezien in de achteruit kijkspiegel van zijn tank, nam gisteren deel aan een oefening in Glamoc, de grootste die de vredesmacht ooit in Bosnië hield. foto reuters damir sagou PALE-BELGRADO DPA-AFP-Rtf De internationale vredesmacht SFOR is gisteren in Pale doorge gaan met het machtsvertoon rond het onderkomen van de voormalige Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic. Onge veer 200 Italiaanse en Duitse blauwhelmen controleerden de identiteit van de Servische poli tiemensen en inventariseerden hun wapens. Net als donderdag stonden op kruisingen pantservoertui gen. SFOR-troepen inspecteer den de gebouwen van de spe ciale politie van de Bosnisch- Servische leider. Ze droegen de Serviërs op verschillende wacht posten voor belangrijke rege ringsgebouwen te ontruimen. Donderdag deden geruchten de ronde dat de troepen Karad zic kwamen arresteren. Pale geldt als Karadzic' machtsbasis. Tot voor kort huisde er het par lement van de Republika Srps- ka. Karadzic is door het Joego- slavië-tribunaal aangeklaagd wegens volkerenmoord en mis daden tegen de menselijkheid tijdens de oorlog in Bosnië. In de kwestie Kosovo heeft de Joegoslavische president Milo sevic gisteren vooral afkeurende reacties geoogst met zijn plan voor een referendum. Buiten Servië lijkt niemand veel te zien in zo'n referendum, waarin Ser viërs zich zouden moeten uit spreken over de wenselijkheid van internationale bemiddeling in de kwestie. NAVO-secretaris-generaal So- lana wees het initiatief gisteren tijdens een bezoek aan de Bul gaarse hoofdstad Sofia resoluut af. De Montenegrijnse president Djukanovic vindt het voorstel van Milosevic niet minder dan 'een belediging aan het adres van de internationale gemeen schap'. „Milosevic speelt met het lot van het volk", zo zei Djukanovic. Hij leek daarmee te refereren aan zowel Monte- negrijnen als Serviërs. Monte negro en Servië vormen samen de Federale Republiek Joegosla vië (FRJ). Ook de leider van de Albanese separatisten in Kosovo, Ibrahim Rugova, distantieerde zich van het Servische voorstel. „Onder handelingen moeten plaatsvin den onder toezicht van een der de partij" zo herhaalde hij nog eens. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Rusland krijgt geen coalitieregering en ook geen 'regering van nationaal vertrouwen'. Dat zei Jeltsins woordvoerder Jazterzjemksi gisteren in Moskou tegen het persbureau Interfax. „Deze va rianten zijn voor de president absoluut onaan vaardbaar. Er moet een regering komen waarvan het beleid is gebaseerd op een rigoureuze finan ciële politiek, het recht op privébezit, een stabiele roebel en controle van de inflatie", aldus Jazter- zjemski. Deze niet geringe taak zal moeten worden uit gevoerd onder leiding van de jonge kandidaat - premier Kirijenko, die vorige week de oudgedien de premier Tsjernomyrdin opvolgde. De stem ming over de kandidatuur van de 35-jarige tech nocraat werd gisteren door de Doema verschoven naar volgende week. Eerst zal een ronde-tafelcon ferentie onder voorzitterschap van Jeltsin worden gehouden. Verwacht wordt dat daarbij de communisten, de grootste fractie in het parlement, opnieuw zul len aandringen op een kabinet op brede basis. Maar na de verklaring van Jeltsins woordvoerder is de kans op bijstelling van het beleid vrijwel ni hil geworden. Aangenomen wordt daarom dat Ki rijenko in de Doema niet de vereiste meerderheid zal krijgen. Wijst het parlement hem driemaal af, dan heeft Jeltsin het recht de Doema te ontbin den. Hij heeft daar al mee gedreigd. Gisteren meldde Interfax dat de voorzitters van twee belangrijke parlementscommissies materi aal gaan verzamelen om Jeltsin uit zijn functie te zetten. Het gaat om de communistische voorzit ter van de veiligheidscommissie Iljoechin, en de voorzitter van de defensiecommissie, generaal Rochlin. Als voldoende bewijs is verzameld, wil len ze Jeltsin volgens Interfax bij het Internationa le Gerechtshof in Den Haag aanklagen wegens machtsmisbruik, hoogverraad en volkerenmoord. Crisis in Indonesië grijpt steeds verder om zich heen JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT Nog voor ze zijn genezen, glippen in Ja karta patiënten de ziekenhuizen uit. In West-Kalimantan neemt het aantal men sen met psychische problemen onrust barend toe. Elders verdwijnen be schermde herten in de pan. Op steeds meer terreinen worden in Indonesië de gevolgen van de crisis voelbaar, en het ergste moet waarschijnlijk nog komen. Een vakbondsleider waarschuwde deze week dat arbeiders en protesterende stu denten de handen wel eens ineen zou den kunnen slaan. Honderden patiënten in ziekenhuizen in Jakarta piepen er tegenwoordig tussenuit nog voor ze genezen zijn verklaard. Ze slaan op de vlucht voor de gepeperde re kening, zo meldde gisteren de krant Pos Kota. Medicijnen bijvoorbeeld zijn sinds het uitbreken van de crisis ruim twee keer zo duur geworden. Grondstoffen voor poeders en pillen moeten veelal worden ingevoerd in ruil voor dure dol lars. In Banjarnegara (Midden-Java) meldde zich onlangs bij een hospitaal een man voor zijn maandelijkse nierdialyse. Toen hij hoorde dat de prijs omhoog was ge schoten van 52 naar 125 gulden droop hij af. Een week later vernam de zieken huisdirectie dat de patiënt was overle den. Zelfs het beschermde Indonesische hert valt ten offer aan de crisis. Volgens staatspersbureau Antara drijft de droog te de dieren uit het binnenland naar de omgeving van dorpen. Daar worden ze geslacht door mensen die op voedsel of een bijverdienste uit zijn. In de provin cies Aceh, Oost-Kalimantan en Irian Jaya verdwijnen de beesten in de pan om er als soep. stoofpot of sateh weer uit te ko men. In Irian Jaya komen zo dagelijks vijftig herten aan hun einde. De Indonesische bevolking heeft sinds vorig jaar door prijsstijgingen al een der de van haar koopkracht verloren. Voor lopig houdt de inflatie ook niet op zijn grijpgrage vingers in de huishoudporte- monne te steken. In januari en februari stegen de prijzen twintig procent. Giste ren maakte de regering bekend dat daar voor maart nog eens 5,5 procent inflatie bovenop komt. Daarbij gaat het vooral om geïmporteer de inflatie. Producten die uit het buiten land moeten worden ingevoerd, moeten in dollars worden betaald. En voor dol lars moeten tegenwoordig heel veel ru- piahs worden neergeteld. Als gevolg van de droogte moet Indone sië dit jaar ook nog eens drie miljoen ton rijst invoeren. Dat is althans een schat ting van de Wereldbank. Onder druk van al die ellende neemt het aantal mensen dat het geestelijk niet meer kan bolwerken snel toe. Volgens directeur Muhammad Aminullah van een inrichting in Pontianak (West-Kali mantan) 'kun je tegenwoordig op straat om de vijfhonderd meter iemand tegen komen die geestelijk niet in orde is'. Zo'n 3.500 mensen in de stad van 3,5 miljoen inwoners verkeren in grote psychische nood. Aminullahs instelling heeft slechts 150 plaatsen. De internationale gemeenschap is in elk geval bereid de zwaksten in Indonesië de helpende hand te bieden. Op bilaterale basis hebben al heel wat landen steun toegezegd, uiteenlopend van kredietga ranties tot voedselleveranties. Komende woensdag vergaderden in Washington vertegenwoordigers van twintig donor organisaties en -landen, waaronder Ne derland. Afgesproken is dat het Wereld bank-kantoor in Jakarta de hulp gaat co- ordineren. Om te beginnen zal snel wor den geïnventariseerd wie er het be roerdst aan toe zijn. Megawati kan voorzitterschap partij vergeten JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT Megawati Soekarnoputri kan herovering van het voorzitter schap van de Democratische Partij Indonesië (PDI) wel ver geten. In juni moet het partij congres een nieuw bestuur kie zen. Deze week zijn criteria voor kandidaten opgesteld. Me gawati voldoet daar niet aan. In juni 1996 werd Megawati als PDI-voorzitter afgezet, met steun van de regering. Die sloot Megawati uit van de parle mentsverkiezingen, vorig jaar. De PDI verloor toen zwaar. Kandidaat-bestuurders moe ten actief hebben deelgenomen aan de verkiezingen. Niet in aanmerking komen mensen die hebben bijgedragen aan de ne derlaag. Op beide gronden valt Megawati buiten de boot.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5