a Modekoning Frans Molenaar heeft niet te klagen OHEEE! VRAAG VAN DE WEEK (voor deelnemers van 13 t/m 15 jaar): castermar De voorjaarsmodeshows zijn achter de rug. j \fj 11 Couturier Frans Molenaar mocht niet mopperen: een staande ovatie voor zijn nelgel op hi creaties (lof overigens die iaf caj niet iedereen deelde...) en: id'ings 'Ik hebfantastisch ndïb verkocht'. Molenaar e d 0 verkoopt beter dan ooit: jaar e 'Het duurste is het eerst weg'. Over het toelaten van schwung, stukjes bloot mannenbeen en het belang Opvallend hoofddeksel, brede kraalkettingen en reuze-oorbellen horen bij de accessoires van Mo lenaars collectie voor deze zomer. van de eerste rij. ie schuimtaar- I ten van tule, tja, hoe gaat dat? We zijn de collectie aan het doorpassen en dan ligt er ergens nog een hele rol, we gebruiken het spul om stof te verstevigen. Enfin, ik kijk naar die rol en in eens zie ik 't. Dus ik doe het mo del zo'n klodder tule op 'r hoofd en het staat. Dat is creativiteit, aangeboren creativiteit. Couturier Frans Molenaar heeft geen last van valse beschei denheid. Hij weet wat hij waard is - en dat is veel tegenwoordig. Na het overlijden van Frank Govers staat Molenaar, naar ei gen zeggen, eenzaam aan de top. Maar een kritische recensie brengt hem nog steeds van zijn stuk. Zeker als de kritiek afkom stig is van zijn favoriete mode journaliste, Pauline Terreehorst van de Volkskrant. 'Meer dan een drietal patronen moet hij niet nodig hebben gehad', schreef zij na zijn laatste show in het Am- stelhotel. Onzin, sputtert de couturier. „Ik kreeg een staande ovatie! Dan kan het toch niet niks zijn. Ik heb fantastisch verkocht trou wens. Zelfs een paar hoofdtooien met veren, meer dan ik eigenlijk had verwacht. Nee, ik zeg niet aan wie, maar één is er voor de haringparty op slot Haarzuilens, in juni." De collectie liep dezelfde avond al, meldt de couturier met gepaste trots. Nog in het Amstel werden de eerste bestellingen ge plaatst. „En de andere ochtend stonden ze om tien uur bij me voor de deur. Zaterdagmiddag moest ik al een paar keer nee verkopen. Is dat noppenpakje er nog, vroeg iemand. Maar het was al weg. Je kunt een model niet twee keer verkopen. Tenzij klan ten ver uit elkaar wonen en er beiden van weten. Maar in prin cipe niet. Het is couture tenslot te." Sommigen hebben net als zijn mannequins maatje 36 en kun nen zó de deur uit in hun favo riete pakje. Voor de gevuldere dames is maatwerk nodig. Dat kost bij Frans Molenaar 5000 a 6000 gulden. Geen gering be drag. Maar de couturier kan de belangstelling haast niet bijbe nen. „Vergeleken met Parijs ben ik gewoon goedkoop. Laat maar eens een mantelpakje bij Dior maken. Dan hebben we 't over 25.000 gulden of daaromtrent. Er wordt anders gecalculeerd. Dior heeft veel hogere uitgaven na tuurlijk. In een show worden mil joenen geïnvesteerd. Dat is in Nederland niet mogelijk. Je ver dient het niet terug." Molenaar heeft het creatieve en het commerciële altijd weten te combineren. „Mijn vader zat in de confectie, ik heb het zake lijke van huis uit meegekregen. Wat ik ontwerp moet verkocht worden, zo eenvoudig is het. Max Heijmans is begraven van de bedeling - ik moet er niet aan denken! Dat zou mijn eer te na zijn. Ik verdiende op mijn tiende Creaties van Frans Molenaar zoals die getoond werden tijdens zijn voorjaarsshow. Bloemen en applaus voor couturier Frans Molenaar, na zijn show in het Amstelhotel. foto s anp marcel antonisse al bij met autowassen. Kijk eens, ik betaal mijn rekeningen en ik verwacht dat anderen de mijne betalen. Wat je maakt, mag ge honoreerd worden. Als jonge jongen in Parijs naaide ik voor twintig francs per stuk rokjes voor au pairs. Ik wilde geen geld van thuis, ik wilde het zelf rooi en. Dat heb ik altijd gehad. Toen ik als puber bij kapper Alkema in Zandvoort, waar ik vandaan kom, voor het eerst de etalage deed, vroeg ik meteen vijftien gulden. Rietje Hermans, die klant was bij Alkema, zei toen ze mijn etalage zag 'Meneer Alkema, wat is hier gebeurd?' Het stond vol aardappelkistjes met stro en gro te flessen Patou. Dat was in Zandvoort nog niet eerder ver toond." Thuis was toen al lang duide lijk dat 'Fransje' na de Mulo in de mode zou gaan. „Nee hoor, dat was absoluut geen probleem. Niemand heeft het ooit over brandweerman gehad. Mijn va der vertelde trots in het café dat zijn zoon zulke mooie kleren naaide. Dan werd er wel eens schuin gekeken, maar dat deed 'mniks." Na stages bij Laroche en Nina Ricci begon Molenaar in 1967 voor zichzelf, aan de Amster damse Van Baerlestraat. „Acht jaar Parijs, ik wist precies hoe 't moest en het liep voor geen me ter. De eerste twintig jaar heb ik het moeilijk gehad. Het was echt knokken. Daarom ben ik naast couture ook bedrijfskleding gaan doen. Ik vond dat trouwens ook leuk. Als je voor de gemeenterei niging werkt of bij Albert Heijn achter de kassa zit, heb je ook recht op een goede outfit." Sinds eind jaren tachtig gaat het hem voor de wind. „We zijn een zeer rijk land, nu. Mensen hebben geld. Het duurste is het eerst weg, een cape van bont blijft niet hangen. Ik kan me te genwoordig stoffen van 780 gul den per meter permitteren, vroe ger moest ik uitkijken." Statusbepalend De klanten die hij koestert, krij gen bij zijn shows in het Amstel hotel altijd een plaatsje op de eerste rij. „Maar de bekendheden willen óók op de eerste rij. En je hebt nu eenmaal bekendheden nodig voor de publiciteit die het oplevert. Bij mijn laatste show had ik Sylvia Millecam, leuke meid trouwens, Gerard Joling en Willeke Alberti. Connie Stuart was er deze keer niet maar als ze komt, zit ze ook vooraan. Dat is gewoonterecht. Het probleem is dat de eerste rij niet van elastiek is. Soms moet ik iemand een plaats op de twee de rij geven; dat wordt me niet altijd in dank afgenomen. Het ligt gevoelig. Iedereen kijkt om zich heen, wie zit waar? Het is statusbepalend. Overal hoor. In Parijs net zo goed. Ik wil bij Dior nog wel staan, maar Ivana Trump niet. Die eist én krijgt een plek vooraan. Ik kan me niet meten met Pa rijs. Ik heb vijfentwintig mensen in dienst, geen honderden. Ik heb geen eigen parfum als mo neymaker. Maar we zijn wél heel serieus bezig. Couturiers zijn niet eikaars beste vrienden. Sommigen staan op voet van oorlog met elkaar. Tussen Frans Molenaar en Frank Govers boterde het ook niet al tijd. Maar nu Govers er niet meer is, mist Molenaar hem erg. „Hij maakte volstrekt andere dingen dan ik. Prachtig hoor, niet be paald draagbaar, maar prachtig. Topklasse. We zaten op hetzelfde niveau. Dat mis ik. Sportieve ri valiteit kan geen kwaad. Vroeger had ik dat met Dick Holthaus, die zat naast me in de Van Baer lestraat. Als hij een nieuwe etala ge maakte, boden wij er tegenop. Met Edgar Vos heb ik die rivali teit niet. Ik heb niet zo'n affiniteit met wat hij maakt. We schelen ook bijna een halve generatie." Achtenvijftig is Molenaar nu. Hij wordt ouder, langzaamaan zet het verval in. „Ik vind het erg. Ik hou nu eenmaal van esthetisch verantwoord. Ik heb ook altijd lange sokken aan, tot net onder de knie, in de kleur die bij mijn kleren past. Altijd. Zo'n stukje bloot mannenbeen, bah! En ik doe reuze mijn best om slank te blijven. Ik zag mezelf een paar jaar geleden van opzij op een fo to en toen dacht ik: nee, dat kan niet meer. Ik had gewoon een buikje. Er ging tien kilo af. Maar als je afvalt, wordt je huid losser. Dus heb ik me laten liften. Joop Braakhekke had een opmerking gemaakt over mijn ouwe kop en toen dacht ik: waarom niet? Jaze ker laten mannen dat ook doen, vaker dan je denkt, hoor. Alleen zeggen ze het nooit. De jaren hebben hem frivoler gemaakt, vindt hij zelf. In zijn ontwerpen is het strikt geometri sche verzacht. „Vroeger was het in de zomer een rechte witte jas of niets." Tegenwoordig kan hij Lacroix bewonderen. Soberheid is voor Molenaar niet langer het hoogst bereikbare. Voor een beetje schwung haalt hij zijn neus niet meer op. „Ik ben mee gegroeid met mijn klanten, denk ik." Kom terug, stelletje 2: HOE HETEN DE MONUMENTJES IN TIBET WAAR DE AS VAN BELANGRIJKE HEILIGE MONNIKEN WORDT BEWAARD? Vraag 1 van vorige week luidde: Van welke luchtvaartmaatschappij is het neer vliegtuig van de Chinese vriend van Kuifje'? Spaar de antwoorden tot en met de vierde week en stuur de oplossingen naar: Rijksmuseum voor Volkenkunde, ter attentie van de afdeling PR, postbus 212, 23 00 AE Leiden o.v.v 'Prijsvraag m verloot onder de inzenders een artikel uit de Kuifje-winkel. De goede antwoorden op de vier vragen uit de vorige serie (voor 8 t/m 12 jaar) zijn: 1. Kuifje, Haddock, Bobby; 2. Jak; 3. Drie; 4. Mount Everest. Prijswinnaar is Esther van Maar we moeten absoluut verder, Tharkey Zo dicht bij het doel geven we toch niet op? We nemen allemaal wat extra's en laten hier wat niet echt nodig is... We moeten Tchang redden, Thar key! I Mijn hemel' jvVA De tentoonstelling 'naar Tibet met Kuifje' is nog t/m 2 augustus in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te zien. Het museum is gevestigd aan de Steenstraat 1, Leiden, telefoon 071-516 88 00. De openingstij den van het museum zijn: dinsdag tot en met vrijdag en zondag 10.00-17.00 uur. Zaterdag en feestdagen 12.00-17.00 uur. Toegangsprijzen: Volwassenen 10 gulden. Jeugd van 4-18/CJP/65+ 7,50 gulden. Groepen (min. 10 personen) 7,50 gulden. Museumjaarkaart toeslag 3 gulden. Kosten van de activiteiten zijn inbegrepen in de museumentree, tenzij anders vermeld.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 43