Deal met crimineel mag fiets... De eindeloze strijd tegen de pilmoeheid Iraakse Amal overleden Binnenland nveilige situaties door I rsoneelstekort bij NS' RT0NBIEDING IN HISTORISCH DESIGN Witte fietsen in Amsterdam I 4rn Tot twaalf jaar cel voor moord op Arnhemmer Registratiekamer wil regels samenwerking verzekeraars van tilW.UiUII. JRDAG 4 APRIL 1998 gemene vergadering KBB later rERDAMHet Bijenkorf-concern heeft zijn algemene vergade- van aandeelhouders opgeschort, omdat de Europese Com- sie in Brussel meer tijd nodig heeft om de fusie met Vendex soordelen. Dat heeft de onderneming gisteren bekendge- ikt bij de publicatie van de definitieve jaarcijfers. Koninklijke nkorf Beheer (KBB), inclusief ketens als de HEMA en M&S ie, had zijn aandeelhouders uitgenodigd voor een jaarverga ng op 12 mei. De onderneming vreest dat die datum nu te komt, omdat de Europese Commissie niet meer in april ir ergens in de eerste helft van mei met een reactie op de fu- lannen komt. De onderneming meldde gisteren dat de om- 'ooralsnog achterblijft bij de groei van de detailhandels- kt. De grootste problemen zijn bij de HEMA en modeketen rzet De Boer tegen minder uitstoot l» Nederland dreigt meer maatregelen te moeten nemen te- het broeikaseffect dan oorspronkelijk in de Europese Unie i was afgesproken. EU-voorzitter Engeland stuurt aan op een raak dat alle Europese landen de uitstoot van broeikasgas met acht procent verminderen. Minister De Boer van milieu et zich daar tegen. In de EU was namelijk afgesproken dat idstaat een reductiepercentage zou worden vastgesteld, r Nederland zou dat zes tot zeven procent zijn. EU-voorzit- Ingeland wil daar nu vanaf, bleek gisteren in Parijs waar de ESO-landen spraken over duurzame ontwikkeling, omdat :e lastig is. De Boer vreest grote problemen als Nederland de oot met acht procent moet terugbrengen. „Zes procent is al moeilijk." tbrengst nazi-goud naar slachtoffers iaag» Het kabinet bestemt de opbrengsten van het nazi- 1 voor zorg en dienstverlening aan oorlogsslachtoffers uit de ede Wereldoorlog. Ook projecten die de herinnering aan jgsslachtoffers en hun culturele tradities levend willen hou- __kunnen met het geld worden gesteund. Het kabinet heeft isteren besloten. Het volgt daarmee de aanbeveling van de missie-Van Kemenade. Het gaat om in totaal twintig mil- gulden. Dat is de opbrengst van goud van joodse Nederlan- dat in de Tweede Wereldoorlog door de nazi's is geroofd, ïrland krijgt het terug van Zwitserland, waar het terecht was men. n Haag enige kandidaat VN-hof iaag* De stad Den Haag is voorlopig de enige kandidaat de vestiging van een permanent internationaal strafhof de berechting van oorlogsmisdadigers en personen die laden tegen de menselijkheid hebben begaan. Dat bleek gis- l in New York tijdens een zitting van de Verenigde Naties 1 In juni of juli valt tijdens een diplomatieke conferentie in e waarschijnlijk het besluit over de oprichting van een In- itional Criminal Court (ICC). Tot dat moment kunnen an- potentiële vestigingsplaatsen zich nog aanmelden. aos dreigt rond onderwijssalarissen uk» De uitbetaling van de salarissen op 1.200 scholen dreigt :haos te worden. Dat zeggen de onderwijsbonden. Ze zijn it op minister Ritzen van onderwijs omdat hij geen financië- rantie wil geven voor een reddingsplan voor het failliete sa- tdminstratiekantoor COA Nederland. Daardoor staan de verknemers van het kantoor volgende week qp straat en jt er chaos bij de uitbetaling van de salarissen bij de aange- n scholen. Ritzen heeft gisteren geweigerd een garantie van ïiljoen gulden te geven voor een reddingsplan voor het fail- kantoor. Met dat geld zou een periode kunnen worden orugd waarin de werknemers en de activiteiten van het COA idere salarisadministratiekantoren ondergebracht konden len. brbond luidt noodklok: ken. Dat kan tot onveilige situa ties leiden. „Machinisten klagen dat ze bij het sluiten van de deuren niet genoeg zicht over de hele trein hebben als er geen conducteur bij is", aldus Harde- veld. In principe is het aan de ma chinist te beoordelen of het al dan niet veilig is om met een onderbezette trein te vertrek ken, maar dat levert in de prak tijk wel eens problemen op. Hardeveld noemt het geval van een machinist die het onverant woord vond te gaan rijden, dende trein. De twee con- irs van die trein moeten lkort voor de rechter ver- ïn om hun onschuld te en. :aak heeft volgens Harde st 'grote onrust' onder de tiseeden 8eleid- »Er is 8rote kei--lelijkheid over de veilig- den ^oorschriften. Leden zijn va we^at zii eventueel 'n het- iinz^schuitje terechtkomen". iak een tek°rt aan zoge den r'jdend personeel (voor- mis(f*ucteurs en mach'nisten) somslet v°lgens de FSV te vaak 'ns deat tteiHe11 met te weinig id op(der conducteurs vertrek- Stoma j Ihhb ;rcheh ontwierp Paul Tuttle de beroemde schommelfauteuil Nonna mi reIhet Zwitserse meubelhuis Strassle. Met dit design schreef hij liedenis. Nonna wordt inmiddels gerekend tot de klassiekers van i is ook vandaag nog volstrekt actueel- 1 dat 0 d08t ^an U een aantre'<'<e''j'< bod. Nonna is nu leverbaar ie wePntiidse a'cantara bekleding in 4 schitterende kleuren. fiiteit':'e2e uitvoering betaalt u tijdelijk bij bestelling geen 3350,- iaarad maar slechts 2750,- m> 10M 7 30 uur Kabinet stelt wel strenge voorwaarden den haag anp Het openbaar ministerie (OM) mag bij wijze van uitzon dering en alleen in zeer ernstige strafzaken toezeggingen doen aan criminele getuigen. De rechter-commissaris dient de deal tussen het OM en de getuige wel op zijn rechtmatigheid te toetsen. strafvermindering toepassen van maximaal eenderde van de normale straf. De procedure mag voorts al leen worden toegepast op straf zaken waarvoor een gevange nisstraf van acht jaar of hoger staat. Daarnaast kan het OM de regeling gebruiken om bewijs te verzamelen tegen de georgani seerde misdaad en als er sprake is van een ernstige inbreuk op de rechtsorde, waarbij voorlopi ge hechtenis mag worden opge legd. De getuige in kwestie Het kabinet stemde gisteren in met het wetsvoorstel Toezeg gingen aan getuigen in strafza ken, waarin de randvoorwaar den voor een dergelijke over eenkomst zijn neergelegd. Zo mag het OM een getuige die be langrijk bewijsmateriaal kan aanleveren voor een strafzaak tegen een andere verdachte, nooit vrijspraak in het vooruit zicht stellen. Een officier van justitie mag in zijn eis wel een moet zelf ook van een dergelijk ernstig misdrijf worden ver dacht, hetzij in dezelfde zaak, hetzij in een andere zaak. Het wetsvoorstel, dat nu voor advies naar de Raad van State wordt gestuurd, sluit aan bij de voorstellen van de regering om bijzondere opsporingsmetho den goed te regelen. Kernpunt voor minister Sorgdrager van justitie is dat alle afspraken en bewijzen open op tafel komen te liggen en er geen twijfel meer bestaat over de rechtmatigheid van het verkregen bewijs. De verdediging krijgt volledig in zicht in het bewijsmateriaal dat op deze wijze is verkregen. Als de rechter-commissaris zich niet in de overeenkomst kan vinden, gaat de deal niet door '--y t I. V Amsterdam Amsterdam begint een proef met witte fietsen, een plannetje uit de jaren zestig dat nu pas wordt gerealiseerd. Voorlo pig komt zowel op het Waterlooplein als bij het Artis een depot met fietsen en een kies- paal. In die paal zit een computer die de per soonsgegevens registreert van de gebruiker. Met gebruik van een magneetkaart kunnen gebruikers een tweewieler meenemen. Ze moeten de fiets weer terugzetten op de plek waar ze hem opgehaald. Uiteindelijk is het de bedoeling om een open systeem te ma ken, waarbij iedereen met een chipkaart ge bruik kan maken van een karretje. Een ritje met een witte fiets gaat drie kwartjes kosten. Nog voor de zomer hoopt de gemeente in de stad vijftien fietsendepots met in totaal 250 fietsen gereed te hebben. Volgend jaar moet dit zijn uitgegroeid tot 45 lokaties met 750 fietsen. Rotterdam begon vorig jaar ook een proef met een Stadsfietsenplan. FOTO ANP JU AN VRIJDAG Dotste spoorwegvakbond, luidt de noodklok over ligheid van het personen- jr per spoor. Vakbonds- tter G. Hardeveld signa- nrust bij zijn leden en on- ijkheid over de veilig- oorschriften. g jaar verloor op het Cen- Station van Amsterdam -jarige vrouw haar benen ij op het laatste moment ïrde in een trein te stap je viel en kwam met haar onder de wielen van de' maar uiteindelijk door het management toch werd ge dwongen te vertrekken. „In dit soort gevallen adviseren wij on ze leden om de weigering op papier te zetten, zodat de be treffende machinist in geval van een ongeluk niet aansprakelijk kan worden gesteld. Een woordvoerder van de NS geeft toe, dat het voorkomt dat een trein zonder conducteur vertrekt, maar dat gebeurt wel zeer zelden. Ook erkent hij dat de NS kampen met een perso neelstekort. Oorzaak is onder meer de invoering van de 36- urige werkweek in november van het vorig jaar. amsterdam gpd Het vijfjarige Iraakse meisje Amal Thair Saeed is donderdag avond overleden in het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. Het meisje leed aan een erfelijke ziekte van de lymf evaten. Als gevolg daarvan ontstond een grote vochtopho ping in haar buik en ledematen en stoornissen in de lever, nie ren en longen. Die complicaties bleken fataal. Het doodzieke meisje arri veerde op 29 december met haar ouders in Nederland na een spectaculaire reddingsope ratie van het Amerikaanse tele visiestation CNN. Rond de kerstdagen vestigde verslagge ver Peter Arnett de aandacht van de wereld op de gevolgen van de economische boycot te gen Irak. Bij hoge uitzondering gaf Irak de familie toestemming het land te verlaten voor medi sche behandeling van het kind. De christelijke humanitaire stichting Venture Middle East (VME) bemiddelde bij de komst van het meisje naar Nederland. Het echtpaar Bosch uit Voort huizen van de stichting had een bridget van 75.000 gulden. De ziekenhuis- en verblijfkosten van het gezin zijn inmiddels al boven een ton gestegen. Voor extra financiële middelen heeft de stichting een beroep gedaan op de Nederlandse bevolking. „We zijn heel erg geschokt. Amal was zieker dan wij aan vankelijk hadden gedacht. De laatste tijd ging zij snel achter uit. Toch is ze ook voor ons vrij onverwacht overleden", aldus Nelly Bosch. Of Amal in Neder land of Irak wordt begraven, is nog niet bekend. De ouders van het meisje verblijven nog in het Ronald MacDonaldhuis, vlak bij het AMC. De aandacht voor het meisje was groot. Tijdens haar verblijf in het ziekenhuis werd het doodzieke kind overspoeld door knuffelbeesten en kaarten. Vol gens een woordvoerder van het AMC zijn de diepbedroefde ou ders helemaal van de kaart door het overlijden van hun dochter. Al eerder verloren zij twee kin deren aan dezelfde lymfe-ziek- te. Al sinds haar komst in het AMC werd getwijfeld aan een voorspoedig herstel van het meisje uit Bagdad. De afwijking aan haar lymfevatenstelsel was- zeer ernstig. Als gevolg van haar ziekte had zij een groot tekort aan belangrijke voedingsstoffen, waardoor zij ernstig was ver zwakt. In het ziekenhuis bleek ook dat zij door toediening van bloedpreparaten in Irak geïn fecteerd was met hepatitis B en C en multiresistente bacteriën. Zoektocht naar een mogelijke moordenaar zwolle anp De politie in Zwolle is op zoek naar getuigen die afgelopen zaterdagavond een circa 30 a 35-jarige man met twee zware grijze vuilniszakken een trein hebben zien instappen op het NS-station in Zwolle. Twee getuigen zagen onaf hankelijk van elkaar in een stadsbus naar het NS-station dat een vinger uit een scheur in een van de zakken naar bui ten stak. De nagel van de vin ger was voorzien van een paarsachtige kleur nagellak. Voordat de man de trein in stapte heeft hij eerst nog een treinkaartje gekocht en moest daarvoor in de rij staan. De politie houdt rekening met een ernstig misdrijf. GPD Geassocieerde Pers Diensti en kan ook het bewijs niet wor den gebruikt. Het wetsvoorstel heeft op zich laten wachten, omdat Sorgdra ger aanvankelijk een wettelijke regeling te ingewikkeld vond. Begin dit jaar kwam zij onder druk van de Kamer op haar aar zelingen terug. PvdA-woord- voerder Kalsbeek reageert posi tief op het wetsvoorstel. „Het ziet er naar uit dat het kabinet de goede lijn te pakken heeft." Zij is vooral ingenomen met de beperking tot ernstige strafza ken en de toets van de rechter commissaris. WD-woordvoer- der Vos is eveneens blij met het voorstel. Hij waarschuwt echter voor een al te gecompliceerde procedure en te hoge drempels. arnhem «gpd-anp 'Slachtoffer moest een lesje krijgen omgeving wel wat er was ge beurd. Niemand had echter de moeite genomen de politie te informeren. Bij de politie be kenden ze aanvankelijk de moord te hebben gepleegd. Voor de rechtbank verklaarden ze dat ze het slachtoffer alleen een lesje hadden willen leren. De rechtbank noemt de moord in haar vonnis 'schok kend en afschuwelijk'. De wijze waarop het trio zich van het stoffelijk overschot ontdeed, wordt als 'respectloos' aange merkt. Het doden van de Arnhem mer wordt de 39-jarige man dan ook volledig toegerekend. Dat ondanks dat volgens psy chiaters de man een ziekelijke stoornis heeft en is hij verslaafd aan alcohol, drugs en gokken. Zijn straf van twaalf jaar cel was conform de eis van officier van justitie P. Frielink. Datzelfde geldt voor de sanc tie tegen de medeplichtige. Hem is naast vier jaar zitten tbs met dwangverpleging opgelegd omdat hij verminderd toereke ningsvatbaar wordt geacht. Het vonnis tegen de vrouw viel lager uit dan de eis van twaalf jaar. Zij kreeg acht jaar gevangenis. Haar kan volgens de rechtbank niet het uitlokken en medeplegen van de moord worden aangewreven. Zij kreeg haar straf op grond van 'mede plichtigheid aan moord'. Twaalf, acht en vier jaar cel met tbs. Die straffen legde de Arn hemse rechtbank gisteren op aan een 39-jarige Arnhemmer, zijn 41-jarige vrouw en een 19- jarige medeplichtige voor de moord op een 36-jarige Arn hemmer. Het slachtoffer, de ex-vriend van de vrouw, werd in juli vorig jaar door de twee mannen met koevoetslagen en messteken in zijn woning om het leven ge bracht. De vrouw zorgde ervoor dat het slachtoffer in het huis aanwezig was. Het drietal be groef het zwaar toegetakelde li chaam van het slachtoffer in de bossen ten noorden van Arn hem. Elf dagen later vierden de vrouw en de 39-jarige hun hu welijksfeest alsof er niets was gebeurd. Het trio ging over tot de moord omdat het slachtoffer de vrouw zou mishandelen en tot prostitutie dwong. Nadat de vrouw de relatie verbrak, gingen de mishandelingen gewoon door. Toen de Arnhemmer dreigde de kleindochter van de vrouw iets aan te doen, besloot het drietal dat hij dood moest. Pas na de arrestatie van de vrouw, eind november, ontdek te de politie het stoffelijk over schot. Tijdens de maandenlan ge vermissing van het slachtof fer vertelde de 39-jarige in zijn amsterdam anp Vrees dat gegevens worden uitgewisseld bij de commerciële poot terecht komen. Daardoor kunnen werk nemers aanbiedingen krijgen waar ze niet op zitten te wach ten. De Registratiekamer is ook bang dat er op deze manier druk op werknemers wordt uit geoefend als ze ziek zijn. Zieke werknemers leiden bij bedrijven tot hogere verzekeringspremies. Een woordvoerder van Natio nale Nederlanden stelt dat het hen helemaal niet om de gege vensbestanden gaat. „Die zijn voor ons niet super interessant. Wij kunnen nu bedrijven in ons bestand het hele pakket van verzekeringen aanbieden." Hij wijst er voorts op dat bij de SFB groep, het voormalige Sociaal Fonds Bouwnijverheid, de gege vens van de uitvoering van de publieke verzekering al strikt gescheiden zijn van die van het commerciële deel.„Het is lo gisch dat de Registratiekamer deze ontwikkeling extra scherp in de gaten wil houden. Wij zien eventuele onderzoeken vol ver trouwen tegemoet. De Registratiekamer volgt de samenwerking tussen ING en de SFB groep, het voormalige Sociaal Fonds Bouwnijverheid, met argusogen. De kamer wil dat het kabinet duidelijk regels stelt voor de samenwerking tus sen publieke en commerciële verzekeraars. Gisteren bezegel den ING en SFB de in oktober aangekondigde samenwer kingsplannen. Beide bedrijven denken zo profijt te kunnen trekken van de toenemende marktwerking in de sociale zekerheid. Klanten van de ING en dan met name het onderdeel Nationale Neder landen, kunnen via de samen werking zowel hun private als publieke verzekeringen laten lo pen. De SFB groep kan haar verzekeringspoot uitbreiden met de producten van Nationa le Nederlanden. De Registratiekamer vreest dat de gegevens die werkne mers verstrekken voor de pu blieke sociale verzekering toch utrecht nathalie struker DESIGNCENTRUM Steeds meer vrouwen zijn moe'. Zij heb ben geen zin meer in de dagelijkse stoot hormonen om de komst van een baby te voorkomen en zoeken naar een alterna tief. Farmaceutische fabrikanten sprin gen daar gretig op in en komen met eni ge regelmaat met nieuwe anticonceptie middelen. Zo hoopt Organon nog dit jaar een 'pilstaafje' op de Nederlandse markt te brengen. Het staafje wordt in de bovenarm geplaatst, werkt driejaar en bevat veel minder hormonen dan de 'gewone' pil. Nederland staat te boek als één van de landen waar de geboortebeperking het beste is geregeld. Nergens ter wereld zijn er minder tienerzwangerschappen en ook nergens is het abortuscijfer zo laag. Niet in de laatste plaats komt dat door 'de pil' die door 1,7 miljoen Nederlandse vrouwen wordt geslikt. Jaarlijks begin nen ongeveer 234.000 vrouwen met slik ken. Bijna negentig procent daarvan is jonger dan 21 jaar. De gemiddelde leef tijd om met de eerste pil te slikken ligt op 17,1 jaar. Het slikken van de anticonceptiepil is voor veel vrouwen de afgelopen dertig jaar bijna net zo gewoon geworden als het drinken van kraanwater. De pil is verworden tot het ultieme consumptie goed: makkelijk, schoon en praktisch. Toch hebben steeds meer vrouwen een haat-liefde verhouding met de pil. Werd de pil dertig jaar geleden door feministes nog begroet als het ultieme middel te gen 'de vloek van de vruchtbaarheid', in middels hebben steeds meer vrouwen last van 'pilmoeheid' In 1967 verwoordde Judith Herzberg haar gemengde gevoelens over de anti conceptiepil al in het gedicht 'Pil': 'Zeer tegen mijn wil slik ik zondag, maandag, enzovoorts dat roze rondje dat mijn innerlijk verstoort tegen mijn wil, maar met mijn wil, want als een kip heb ik dozijnen kinderen die ik niet leg niet leggen wil'. Met Herzberg heeft een toenemend aan tal vrouwen moeite met het idee dage lijks een stoot hormonen binnen te krij gen en is op zoek naar een alternatief. Farmaceutische fabrikanten springen daar gretig op in en komen met enige regelmaat met nieuwe alternatieven voor anticonceptie. Zo verwacht farma ceutische bedrijf Organon eind dit jaar het anticonceptiemiddel Implanon op de markt te brengen. Het gaat om een klein buisje met hormonen dat bij vrou wen in de bovenarm geplaatst moet worden en drie jaar werkt. De werking van Implanon berust op hetzelfde prin cipe als de 'gewone' pil. Een verschil is dat bij de nieuwe pil de kans dat de menstruatie weg blijft wat groter is. Ruim vijfjaar geleden brachten Finse en Amerikaanse farmaceutische bedrijven al de 'staafpil' Norplant uit, bestaande uit zes onderhuids aan te brengen buis jes. Het middel, niet in Nederland op de markt, werd omstreden vanwege ernsti ge klachten. De buisjes gingen door het lichaam 'zweven'. Sinds anderhalf jaar kunnen vrouwen in Nederland ookldezen voor anticoncep tie via de Mirena, een combinatie van een spiraaltje en een soort vloeibare pil. Het middel bestaat uit een capsule met hormonen die in de baarmoeder wordt geplaatst. Uit de kleine capsule komt el ke dag, vijfjaar lang, in zeer lage doses het hormoon levonorgestrel vrij. De hoe veelheid hormonen die dagelijks vrij komt is zeven keer lager dan bij de ge wone pil. Voordeel is bovendien dat de Mirena alleen hormoon afscheidt op de plek waar het moet, in de baarmoeder. Afgelopen herfst werd in Nederland de 'Persona' geïntroduceerd, een 'voorspel computer' waar helemaal geen kunst matige hormonen aan te pas komen. Persona is een urinetest die hormoon fluctuaties tijdens de vruchtbaarheidscy clus van de vrouw meet. Kleurt het ap paraat rood dan zit de vrouw in haar vruchtbare dagen, bij groen is er geen kans op conceptie. Twijfelt Persona dan kleurt het waarschuwingsvakje oranje. Bij vrouwen met een extra lange cyclus is de methode overigens niet betrouw baar. Wetenschappers proberen ook andere methodes uit. Ze hopen bijvoorbeeld door een 'voorbehoedsvaccin' het im muunsysteem zo ver te krijgen dat het de voortplanting saboteert. Als het af weersysteem overtuigd kan worden dat het zaadcellen of voor de voortplanting noodzakelijk hormonen als vreemde in dringers moet beschouwen, kan het voor een effectieve tijdelijke onvruchtbaar heid zorgen. Experts verwachten dat nog wel enige jaren zal duren, voordat dit middel op de markt komt. Geldgebrek bij kindertelefoon ruswuk anp De Kindertelefoon dreigt slacht offer te worden van haar eigen succes. De voor kinderen gratis 0800-nummers van de twintig hulptelefoons in Nederland worden zo vaak gebeld, dat de gesprekskosten voor de organi satie de pan uit rijzen. Verder haken sponsors af. „Een zorge lijke situatie", meent H. Koem an van het Landelijk Overleg Kindertelefoons (LOK). Vorig jaar voerden vrijwilli gers van de twintig kindertele foons in het land ruim honderd duizend gesprekken. De ver wachting is dat dit aantal sterk zal stijgen. Het vizier van de kindertelefoons is nu voor het eerst in het bestaan gericht op de politiek. Maandag krijgt staatssecretaris E. Terpstra via de fax het verzoek geld uit te trekken voor de hulpdienst. „Wij vragen haar extra geld aan provincies te geven die daarmee de hulpdiensten kunnen steu nen", zegt Koeman. „Tot nu toe hebben wij onze broek zelf kun nen ophouden. Wij moeten de politiek er nu wel bijhalen." FietsActief is het gezelligste fietstijdschrift van ons land. Een kleurrijk blad boordevol ideeën voor de mooiste dagtochten, weekendtrips en fietsvakanties. Met in ieder nummer een uitgebreide evenementenkalender, productinformatie en talloze tips voor overnachtingen en fietsarrangementen. Inclusief vier uitneembare kaartjes met fietsroutes overal In Nederland. 88 pagina 's fietsplezier 4 routekaartjes voor slecht, f 5,95 nu overal te koop!

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3