Sport \Vitschge vindt pas rust met de vinger op het vissnoer 'Davids is de man die Oranje hard nodig heeft' fERDAG 4 APRIL 1998 eidercr stelle) ieyenoorders vernederen? Ben je gek? Dat zijn toch collega's De loopbaan van Richard Witschge, geboren op 20 september 1969 te Amsterdam, wil maar niet tot rust komen. Vanaf de prilste jeugd wordt de Amsterdammer nagejaagd. Hij was het die aanvoerder werd gemaakt van de 'patatgeneratie'. De 'Febo-freaks'. Hij was het zondagskind, dat lanterfantend en flierefluitend door het leven stapte. Lui en arrogant. Hij was het die eind vorig jaar zo maar bedankte voor Oranje op weg naar het WK. En, inderdaad, het was Richard Witschge die aan het einde van Ajax-Feyenoord van zondag 26 oktober, eindstand 3- 0, de Rotterdammers het bloed onder de nagels vandaan haalde met zijn hoogstandje. Morgen is de return. zichte; erse isenta Tik-tik-tik. Behendig wipte de bal op de schoen van de voetballer. Tik-tik-tik. Hoge schoolvoetbal. Zó in de loop, langs de lijn, een keer of tien. Leuk vonden ze dat, in Am sterdam. Maar was het wel zo leuk, voor de tegenstander bijvoorbeeld? Het was de ul tieme provocatie en de Feyenoorders zwoe ren wraak. Nee, zegt Richard Witschge nu, maanden later. Het was niet zo bedoeld. Echt niet. „Want ik was er niet op uit om de Feyenoorders te vernederen. Dat doe je toch niet, met collega's? Het gebeurde ge woon, impulsief, zonder na te denken." Zoals, zegt de voetballer, zoals bijna alle ac ties op het veld. Komend weekeinde is de return: Feye- noord-Ajax. Zonder Ajax-fans. Vijandiger kan de arena in Rotterdam niet zijn. 'Die Witschge zal wel geblesseerd zijn', werd al geroepen. 'Die durft niet'. Maar 'die Witsch ge' is er zondag gewoon bij. Zonder angst. Omdat hij zo'n klassieker natuurlijk niet wil missen. Nee, hij is nooit bedreigd, zei hij. Maar het kan geen kwaad om 'de tegenpar tij' nog eens uit te leggen dat er van boze opzet geen sprake was. Of het scheelt, zon dag? ,,Ze zullen wel gaan fluiten tegen Ajax", klinkt het simpel. „Waarschijnlijk iets harder tegen mij." Het was weer Witschge. Het was altijd weer Witschge. Een carrière die hij zo graag naar rustig vaarwater wil loodsen. Het is hem, zegt hij, best redelijk gelukt. Maar dan gebeurt er weer iets. De Ajacied haalt zijn schouders op. Het zal altijd wel zo blijven. Wat kan hij er aan doen? Wat kón hij er aan doen? Hoe jong was hij niet, toen Leo* Beenhakker zo nodig moest 'scoren' in de media? Die jonge 'gas- sies', die waren van de 'patatgeneratie', zei de trainer. De volgende dag, in de media: 'de patatgeneratie'. Slappe hap, zonder rug gengraat. Het zal de voetballer blijven ach tervolgen. Wat hij ook doet. „Ik zal er nog een paar jaar mee moeten leven", klinkt het vlak. Nu nog kan Beenhakker, tegenwoordig trainer van - inderdaad - Feyenoord, de Aja cied blijkbaar niet loslaten. Witschge: „Kort geleden riep hij nog over mij dat ik elke trainer maar een klootzak vond. Onzin. Denk je dat ik dat ooit over Cruijff heb ge zegd? Ik heb het zelfs van Beenhakker nooit geroepen." Witschge heeft, zegt hij, maar één keer een flinke krachtterm naar het hoofd van een trainer geslingerd. Maar die man had het toch wel érg bont gemaakt. Witschge speelde er niet, toen. Maar waar de kritiek over ging? Waren het zijn kwali teiten? „Daar heeft niemand het ooit over gehad. Nee, ook Beenhakker niet. Want waarom stelde hij me dan steeds op? Waar om nam hij me mee naar het WK van '90?" Het ging eigenlijk nooit om Witschge, de voetballer. Ook niet in het verhaal van de bondscoach en de ex-international. Het gaat, zegt hij, steeds om andere dingen. Maar dat is een grijs gebied. Witschge krijgt er daarom geen vinger achter. „Ik weet het niet", klinkt het vaak, „dat moet je aan 'hun' vragen." De Ajacied kan dus ook niet in discussie, hij kent de argumenten niet. Witschge kan alleen maar raden, en reage ren. Op zijn manier. Hiddink, de bonds coach, had niet hém gebeld met de mede deling dat hij niet was geselecteerd voor Richard Witschge: „Kort geleden riep Beenhakker nog over mij dat ik elke trainer maar een klootzak vond. Onzin. Denk je dat ik dat ooit over Cruijff heb gezegd? Ik heb het zelfs van Beenhakker nooit geroepen." foto Oranje, maar de boodschap bij zijn vrouw achtergelaten. Dat doe je dus niet, in de vi sie van de voetballer. Bij Witschge ging de ergernis tot de grens. „Waarom was ik er nou niet meer bij? Ik had, als een van de weinigen, op het EK in Engeland goed ge speeld. Raaiue geblesseerd, maar ik kwam bij Ajax weer sterk terug. Bij Oranje zat ik niet eens bij de eerste zestien." Tot de grens. En er dik over. „Ik ben een vrolijke jongen, maar ik was een binnenvet ter geworden. Elke dag werd ik er mee ge confronteerd. Ik nam het mee naar huis, ik was chagrijnig. Heel lang heb ik me inge houden, maar op een gegeven moment knapte er iets. Ik ging uit mijn bol, ik ont plofte." Niet, zegt hij nu, niet door de keuze van de bondscoach. „Hij moet opstellen wie hij de beste vindt." Maar het ging om het gevoel van recht en rechtvaardigheid. „Je zou", zegt hij, „een voetballer alleen op zijn voetbalkwaliteiten moeten beoordelen. Dan moet er niks aan de hand wezen, want mijn kwaliteiten hebben nooit ter discussie gestaan. Maar het gaat vaak over bijzaken. Er is zo veel onrecht in de voetballerij. Om dat anderen over jou beslissen. In Bordeaux trainde ik alleen nog maar. De trainer stelde me gewoon niet op. Machteloos ben je dan, want je kunt je niet verweren." Dat is on recht in de ogen van een voetballer. Hij zegt er maar niet te veel meer over. „Want dan is het al snel: 'daar heb je die Witschge weer met zijn gezeik'." Maar hebben de mensen dan nooit kun nen zien dat ook hij - zogenaamd lui, arro gant, flierefluiter, Febo-freak, verwend - voor zijn bestaan, voor zijn plekkie in de voetbalwereld heeft moeten knokken? In Barcelona mochten er toen - ver voor 'Bos man' - niet meer dan drie buitenlanders spelen. Wat moest hij, jochie van twintig, zeventig kilootjes en dal magische, maar magere linkerbeen, tegen sterren als Ronald Koeman, Hristo Stoitsjkov en Michael Laudrup? „Alle drie zaten ze in die jaren bij de beste vijftien van Europa." Toch ging hij het gevecht aan. „En ik heb het nog twee jaar volgehouden. Dus zó makkelijk, wil hij maar zeggen, zó makkelijk heeft hij het niet gehad in zijn voetballeven. „Ik heb wel meer dompers gehad." Sterker: „Ik heb het moeilijker ge had dan de rest." Omdat 'de mensen' nu eenmaal dat beeld hadden van Witschge. Het was een extra handicap. Die mensen, zegt hij, zullen wel anders van hem denken. „Maar ik ben ook over het hele veld ge schopt, hoor. En ik heb óók in het hek gele gen." Van Ajax, twaalf jaar geleden begonnen, naar Barcelona, naar Girondins Bordeaux, naar Blackburn Rovers. Weer terug bij Ajax. Voor de prijzen, maar ook voor het vissen, zijn hobby. Want het vissen kan de voetbal ler niet missen. Al vanaf zijn prilste jeugd. Met zijn vader, die een caravan had in Vin- keveen, met z'n broer Rob. Misschien is het de hang naar het verleden, misschien is het ontsnappen. Aan de hectiek, de druk, de aandacht. Dan gaat-ie vissen. Nee, hij snapt best dat weinigen dat begrijpen. Zeven uur in een bootje, hakkepuffend met een piep klein motortje door de sloten, turend naar die ene beweging in het water. De einde loosheid, het natte heelal van Vinkeveen. Vroeger visten ze allemaal, de topvoetbal- Iers. En kaarten. Nu niet meer. „Na de trai ning pakken ze snel een broodje, trekken hun jas aan en sprinten naar buiten, naar huis." Richard Witschge 'hakkepuft' zijn eigen weg door het leven. Hij weet het, hij moet het niet van de buitenwereld hebben. Moe derziel alleen, of met zijn vrienden, door de sloten van Vinkeveen. Daar voelt hij zich ook op z'n best. Laat Richard Witschge maar met rust. Op zoek naar zijn grote am bities: een Europa Cup met Ajax, en die ene snoek van een meter twintig, of die karper van dertig, veertig pond. Vraag hem niet een keuze te maken. Maar de ogen, vlak en flets, lichten plotse ling op als die ene kanjer opdaagt in het 'professionele gesprek'. Het is slecht weer. Het is bar slecht weer. Slagregens, harde wind, bitter koud, en ergens in die riet kraag, ergens in die smalle slootjes, zwemt- ie rond. Richard Witschge voelt de span ning als hij zijn vinger op het snoer legt. „Het is het mooiste wat er is", zegt hij zacht. tar u 1 aan. ïng o utten1 waart anwez >p nivi Nederland telt miljoenen 'bondscoaches', kenners die precies kunnen vertellen hoe het Nederlands elftal moet voetballen en welke spelers moeten meedoen. Deze krant geeft tot het begin van het WK, op 10 juni van dit jaar, wekelijks het woord aan een van die bondscoaches, die zijn ideale elf samenstelt voor het komend WK. Guus Hiddink, opgelet! Vandaag het woord aan Henry Pouw. Ex-voetballer van UVS en Katwijk. Met die laatste club werd de Leidenaar landskampioen. Pouw is niet meer actief op de velden, maar hij is nog wel betrokken bij de voetballerij. Bij Katwijk heeft Pouw de portefeuille technische zaken. Overmars Kluivert Bergkamp F. de Boer Stam 'uhd', ls: l,ei, •'Oen Var"in^deer'^d: In het doel uiteraard Edwin van der Sar. Die is momenteel cfe beste van de wereld. Hij is goed in de opbouw, is tweebenig en kan bovendien goed coachen." „Op rechts zet ik Ulrich van Gobbel. Dat is de verrassing in mijn Nederlands elftal. Daar heb ik uiteraard een verklaring voor. Normaal gesproken had ik Reizi ger daar neergezet, maar die is niet in topvorm en speelt mo menteel niet bij Barcelona. Dan kan Hiddink het niet maken om Reiziger op te stellen. Vandaar Van Gobbel. Mits hij zeer sober speelt en de ballen direct weer in levert. Van Gobbel is erg snel en is een goede balafpakker. Zo'n spe ler heeft Oranje nodig, al geef ik toe dat-ie niet zo'n slimme speler is. Het blijft een gok." „Frank de Boer en Jaap Stam in het centrum van de verdediging. Dat lijkt me duidelijk. De Boer is goed in de opbouw en Stam heeft bewezen het hoge niveau aan te kunnen." „Op links zet ik Arthur Nurn an. Dus geen Bogar- de. Numan heeft niet ge faald. Bogarde mag uiteraard mee, in topvorm is-ie zelfs beter dan Numan. Maar ik vind Bogar de een eenling. En volgens mij zal de sfeer bepalend zijn bij het WK. Daarom Numan." „Centraal op het middenveld stel ik Edgar Davids op. Voor hem en Seedorf is een doorslaggeven de rol weggelegd in Oranje. Da vids is de speler die Oranje nodig heeft. Hij kan gewoon alles, Da vids zie ik als een soort Jan Wou ters. Controlerend op het mid denveld, de man die heel goed kan omschakelen van balbezit naar balverlies. Nou weet ik wel dat er rondom die jongen'veel is gebeurd, maar wat geweest is, is bondscoach. Die mag voor nuj ment is groter als-ie achter de spitsen speelt." „Op links zet ik Seedorf. De man van het loopvermogen, hij heeft diepte in zijn spel. Daarom speelt hij en niet Cocu. Maar See dorf zal ingetogener moeten spe len dan bij Real Madrid, daar zie ik 'm afstanden afleggen, niet normaal meer. Bij Oranje kan dat niet." „Voorin speelt Kluivert als de meest diepe spits. Ik heb over hem lang getwijfeld. Maar laat het hem maar proberen. Dan zien we wel. Ik had eerst Boudewijn Zen den in mijn opstelling staan. Dan heb je voorin snel- heid en veel beweging." „Mare Overmars moet rondom Kluivert gaan zwerven. Over mars hoort in dit elftal thuis, dat is de man in topvorm." „Voor Jonk heb ik geen plaats. Ik vind het wel een goede voetballer, net zoals ik Van Bronckhorst en Cocu ook goed vind. Uiteraard mogen ze mee naar Frankrijk." „Het is een aanvallend inge steld elftal, maar als een paar spe lers water bij de wijn doen, moet het lukken. Voor mijn gevoel is de halve finale mogelijk, maar dan moet alles meezitten. Zoals een goede sfeer, dat wordt heel be langrijk. Wat dat laatste betreft ben ik voorzichtig. Daarom zeg ik: ze halen minimaal de kwartfinale. Daarna zien we wel verder." Guus Hiddink is een goeie geweest. „Rechts op het middenveld speelt Ronald de Boer. Die hoort daar gewoon met zijn technische bagage. In de positie voor Davids zet ik Dennis Bergkamp. Op het middenveld dus. Bergkamp moet in de spits opduiken, zijn rende- nog wel een paar jaar blijven zit ten. Hij straalt rust uit. Alleen hoop ik dat hij het geval Davids goed oplost. Daarom ben ik blij dat Frank Rijkaard erbij is ge haald. Dat is een vent die iets uit straalt en waarnaar die gasten luisteren." Detective Opvallende onthulling, don derdag: „Omdat de spelers van Bayern Miinchen door hun gedrag buiten het veld regelma tig in opspraak komen, laat de club zijn voetballers schaduwen door een privé-detective. Je wilt terstond weten welke spe lers? Namen, geen rugnummers! Welk gedrag? Feiten, desnoods verdachtmakingen! Helemaal trendsettend op het gebied van voetbaldetectives is Bayern niet. In de jaren '70 was George Knobel aan Ajax gelieerd als trainer. De naïeve Knobel hing zélf de amateur-detective uit en riep van de daken dat Ajax stuk ging aan vrouwen en drank. Enorme opschudding. Maar niet Ajax ging aan de op windingten onder. Knobel. In Italië is het ingeburgerd. Twee geheim agenten per speler is geen uitzondering. Aan Ronaldo verdient zelfs een heel detective bureau, secretaresses incluis, een dik belegde boterham. Ook Chelsea riep onlangs hulp in van een detective. Niemand weet het naadje van de kous, maar Gullit moest on middellijk weg. Ook Ed de Goey liep tegen de lamp. Intolerabel gedrag buiten het veld. Billen- knijperij, huisvredebreuk, te hard door het rode licht rijden in staat van dronkenschap, kortom, in de Premier League kijkt men zo nauw niet en het voetbalpubliek is er vergevings gezind. Maar wat De Goey heeft uitgevreten tartte elk bescha vingsniveau. Eerst weigerden De Goey-fans het tegeloven, maar het bewijs was waterdicht. Er waren foto's van en De Goey zelf gaf het volmondig toe. Ja. het klopte, zeer zeker. Ed was op zijn snipperdag naar een parkieten tentoonstelling geweest. Not do ne voor een serieuze Engelse prof FA is zijn plaats in het doel van Chelsea kwijt, behalve dan in een paar onbelangrijke cup wedstrijdjes. Bayern moet momenteel een on gekende haard van verderf zijn. Het Sodom en Gomorrah van de Bundesliga. Niet voor niets staat de trots van Beieren in de scha duw van FC Kaiserslautern. Hoe kan dit? Hoeradoperij? Belastingoplich ting? Gok- en alcoholverslaving? Exhibitionisme? Het moet ergens aan liggen, maar waaraan? Geen Bayern-speler die zijn van clubwege beschikbaar gestelde BMW 'ris extra sopt. Het onge scheiden aanbieden van het kleedkamerafval loopt de spui gaten uit. Kousen verkeerdom in de waszak. Vind je het gek dat je onder zulke omstandigheden ge lijkspeelt tegen FCKöln? Trapat toni loopt ervan bij het RIAGG. Manager Hoeness en voorbeeld functie Beckenbauer werden er gek van. Welk ergs halen Matt haus cum suis uit. dat zijzelf in hun tijd net niet durfden? Het hoge woord viel. Een detecti ve dan maar. (Hier openbaart zich een geheel nieuw werkterrein voor oud- spelers. Na de sigarenzaak en de pr lonkt nu het detectivebureau, vereisten: geldig rijbewijs, regen - jas en zonnebril; plaksnor en licht accent geen bezwaar. Sören Lerby of Martin Jol zouden het goed doen als Bayern-detective, Georg Schwarzenbeck, geknipt voor de jpb, zelfs Gerd Muller zou het kunnen leren). De detective is nu een jaar met Bayern bezig. Acht maanden hiervan zijn ge stoken in het privé-gedrag van Lotthar Matthaus. De resultaten zijn nog mager. Elke avond om tien uur naar bed met mevrouw Matthaus. Lotthar wast af. Ver zorgt 's zondags het ontbijt. Gaat met gezin ter kerke. Ileeft giste ren de paaseieren al verstopt. Kortom, niet echt wat je van een Bayern-prof verwacht, maar ook geen grond voor ontslag. Oliver Kalm eet eens per week zuurkool bij ouders Kalm thuis. Christian Ziege (inmiddels ver kocht aan AC Milan) hield post duiven. Carsten Jancker spaart sleutelhangers. Alleen Mario Basler kneep 'etn even. Van hem werd bekend dat hij zich graag in de rosse buurt begeeft. Om er een kaartje te leggen, volgens de detective, die bovendien had ge zien dat Basler altijd voor elven weer thuis was. Het gerucht doet de ronde dat Bayern op zoek gaat naar een nieuwe detective, want er moet meer te halen zijn uit de huidige spelersgroep. Frank Snoeks is verslaggev van Studio Sport foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25