Recreatie bij vethouder' 'Ik ken de problemen beter dan de mensen' Wassenaar zet vaart achter plan Noordelijke Randweg Intranet Leiden Regio Burgemeester Zoeterwoude in clinch met toekomstige buren AUTO RIALTO VARA -'ERDAG 4 APRIL 1998 973 chef erna straatsma, 071 -5356437,plv -chef judy nihof, 071-5356416 intjes voor vertrekkende ethouders Huigen en Kerner jthouder C. Huigen (WD), thouder C. Kerner (CDA)) WD - raadslid W. Kruidenier at verben gjsteren jn Leiderdorp keens een buitengewone uit ySvergadering een konink open e onderscheiding gekregen. hun benoeming tot lid 0{jje Qrde van Oranje-Nassau Huigen en Kerner iendien de erepenning van .wai?t.gemeente Leiderdorp. Hui- isschifwas 22 jaar politiek actief een dij^iderdorp, waarvan 12 jaar als wethouder. Kerner zat 12 jaar in de raad, waarvan 8 jaar als wethouder. Kruidenier was in totaal 16 jaar politiek actief. Bewondering en lof voor de in totaal tien vertekkende raadsleden voerden de boven toon in de speech van burge meester M. Zonnevylle. Vooral BBL-wethouder A. van Dijk, die in de nieuwe collegeperio de terugkeert als raadslid, kreeg van de burgemeester al le lof toegezwaaid voor zijn verdiensten voor de woning bouw. zoeterwoude dimitri walbeek Burgemeester A. Koopman schap heeft haar toekomstige buren in de Zoeterwoudse Bo terbloemlaan tegen zich in het harnas gejaagd. De kopersvere niging in de straat heeft gepro testeerd tegen de bouwplannen van de burgemeester omdat zij haar huis als enige in het rijtje een kwartslag mag draaien. Bu ren van Koopmanschap kregen voorheen van ambtenaren te horen dat die opstelling niet is ,,A1 onze huizen staan in de lengterichting en zij wil nu dwars bouwen. In het verleden mocht dat niet, maar als zij zo'n plan indient, wordt het in een keer goedgekeurd", klaagt een van de buurtbewoners. „Het feit dat zij haar huis wel mag draai en en anderen niet. Dat steekt bij de hele straat." De bewoners zijn terughou dend in hun commentaar. „Zij woont de komende jaren bij ons in de straat. Daar moet je toch rekening mee houden", legt één van de bewoners uit. Wel heb ben ze hun bedenkingen geuit bij de gemeente nadat de wel standscommissie de bouwver gunning goedkeurde. Koop manschap, die met de klachten toch een beetje in haar maag zat, heeft daarop contact ge zocht met haar nieuwe buren. „Ik heb alles netjes geregeld. Alles is volgens de regels ge gaan. Maar toch wilde ik tege moetkomen aan de buren. Daarom heb ik voorgesteld om een 'second opinion' van een onafhankelijke welstandscom missie te vragen. We hebben af gesproken dat we ons aan de uitspraak ervan zullen houden", volgens Koopmanschap. Die buren vinden dat ieder een zich aan de regels moet houden. En zeker de burge meester. 'Die mag niet eens de schijn van belangenverstrenge ling tegen hebben', zegt men. Hoewel Koopmanschap die frustraties begrijpt, vindt zij dat haar geen blaam treft. „Omdat ambtenaren hen ooit negatief adviseerden,, hebben ze nooit een bouwplan ingeleverd met de voordeur aan een andere kant. Ik heb bestudeerd wat er mogelijk was binnen de regels. Ik wist ook wel dat de Wel standscommissie negatief kon reageren. Maar ik heb doorge zet en daarom is het de burge meester wel gelukt", zegt Koop manschap. Zij heeft daarnaast alleen maar een andere 'bouwrichting' aangevraagd omdat ze op de hoek komt te wonen. Op een andere kavel halverwege de straat had ze haar huis net als de andere wo ningen 'gewoon' laten bouwen. Het Rotterdamse 'Stad en Land' heeft de bouwaanvraag nu behandeld. De uitspraak ligt al in een gesloten envelop op de tafel van Koopmanschap. Aan staande dinsdag bespreken bur gemeester en wethouders de uitslag. Daarna worden de bu ren van de burgemeester van die conclusie op de hoogte ge steld. rtefeuilleverdeling Warmond rond Warmondse WD-fractieleider Conny Saris vertrekt zenj nfrasi is een inte Geort :e cP n de c&urgemeester in Warmond verliest haar portefeuilles ichniefisme' en 'recreatie'. Progressief Warmond (PW) en selwüjVD willen beide onderwerpen liever bij een wethou- nalige:)n<^er^renêen- Gisteravond spraken beide partijen de uit om deze 'politiek gevoelige' portefeuilles bij initjieuwe WD-wethouder Kees van den Aardweg onder goed ijond erna straatsma mekejden Aardweg krijgt daar- sschoct financiën, economische armeej1- grondzaken, agrarische ti help)1- belastingen en het kabel- oude|nder zlJn beheer. John van ijn. Erflde werd tijdens de laatste 'enadrf van de openbare college- n die \(rhandelingen door PW geschoven als wet- voor ruimtelijke orde- zoi verkeer vervoer, open- Bijbewerken' milieu en dorps- leuwing. moedif had Nelleke van Mame- vjls tweede wethouderskan- 'achter de hand', voor idie of!eval de VVD niet akkoord met gaan met de voorgestelde l. We tffeuilleverdeling. Van Ma- i brug11 had als wethouder wel- ïurlijkp cultuur in haar taken- >p pad^t willen hebben. Beide za- lijke g^biijven echter bij burge- iter Ineke van der Wel. thanks het verlies van de \)feuilles recreatie en toeris- Datddlijh Van der Wel een be kerkijk takenpakket behouden, buips en blijft verantwoorde- prekei voor volksgezondheid, Zo hefbare orde, onderwijs, ijneig( welzijn, cultuur, perso len sociale zaken. „Het is dat zij veel wi gen tof- zei Gerard Slingerland en zenW. „Zij is het enige colle- :en tekdat full-time werkt." ieder over het collegeprogram- voelt, ferden beide nieuwe colle en wanners het eens. De herin- van de Dorpsstraat is ZoRW en WD het belangrijk- veg napel in de nieuwe raadspe riode. Daarbij willen de fracties wel een stapje terugdoen in ver gelijking met de vorige wethou der ruimtelijke ordening, Joop Wassenaar (CDA). Delen van zijn plan zullen wellicht sneuve len, zoals de aanleg van een ha ventje met 17 ligplaatsen. Ook over de bouw van een grote su permarkt, op de plaats waar nu 't Trefpunt staat, hebben de PW en VVD hun twijfels. In het nieuwe collegeprogramma is opgenomen dat het 'karakteris tieke' van de Dorpsstraat be houden moet blijven.s' De WD benutte de laatste onderhandelingen vooral om de concepttekst van het college programma op diverse punten zo algemeen mogelijk te maken. De totaal vernieuwde fractie, bestaande uit drie raadsleden, toonde zich uitermate huiverig voor het opnemen van stellige voornemens. „Ik laat me niet in de schoenen schuiven dat ik concrete uitspraken doe", aldus WD'er Jim Kwestro. jZtrrtci Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -54 17 493 warmond wim koevoet Ze ging de politiek in omdat ze .niet al haar 'agressie' kwijt kon in de koninklijke Meddens bv, een 168 jaar oud familiebedrijf in mode, waar zij met onder an deren haar zus Mia de dienst uitmaakt. Na zestien jaar stopt de fractievoorzitter van de WD in Warmond ermee. Niet dat de agressie 'op' is bij Conny Saris, maar ze vindt dat ze nu wat an ders 'erbij' moet doen. Haar vertrek komt, vindt ze zelf, ei genlijk vier jaar te laat. Ze zag zich in 1994 gedwongen door te gaan. omdat haar gedoodverfde opvolger zich op het laatste mo ment bedacht. Over haar drijfveren om zich op het politieke pad te begeven, zegt de Warmondse: „Een be drijf heeft last van de overheid, staat er dikwijls lijnrecht tegen over. Ik was benieuwd hoe het aan de andere kant van die lijn zou zijn: wat het betekent als je geen winst hoeft te maken en hoe het is om in het algemeen belang te werken. Het grootste verschil is dat als je in je 'gewo ne' werk voor zo'n tachtig tot negentig procent slaagt je een goede beoordeling krijgt, maar datje als gemeenteraadslid juist die resterende tien tot twintig procent aan de telefoon of op de stoep krijgt." Saris stelt dat zij haar werk voor Meddens (met filialen in Den Haag, Rotterdam, Leids- chendam, Arnhem, Hilversum en Amsterdam) met dat voor het gemeentebestuur van War mond altijd prima heeft kunnen combineren. Overdag mode, 's avonds raadswerk. Dat ijzeren ritme ontlokte hier en daar de kritiek dat ze nooit in het dorp was te zien. Saris: „Het is niet mijn stijl om me voortdurend in het openbare leven van Warmond te storten. Ik ken de feiten en de problemen beter dan de men sen die daar bij horeil. Ik wil als raadslid juist enige afstand be waren, zeker in zo'n klein dorp als dit. Met emoties kun je niet voorzichtig genoeg zijn. Ik kan niet met 5200 mensen gaan Conny Saris stopt na zestien jaar met het gemeenteraadswerk: „Het is niet mijn stijl om me voortdurend in het openbare leven van Warmond te storten." foto mark lamers praten. Daarom heb ik ook een broertje dood aan referenda en enquêtes. De mensen die op mij hebben gestemd, moeten me vertrouwen." Bolkestein Extra moeite om afstand te be waren, heeft Saris nooit hoeven doen. Volgens haar is het een fabel dat in een klein dorp als Warmond burgers en bestuur ders meer op eikaars lip zitten dan in grotere gemeenten. „Ge meenteraadsverkiezingen zijn ook hier een ramp. Je loopt je het vuur uit de sloffen, maar de uitslag wordt bepaald door de verrichtingen van de collega's in Den Haag. Er zijn er hooguit vijf die je tijdens de campagne ver tellen dat ze op jou gaan stem men en dat dan ook echt doen. Aan de andere kant: de WD is in Warmond enkele keren zo'n tien stemmen tekortgekomen vooreen restzetel..." Haar eerste raadsperiode (1982-1986) heeft ze als 'het spannendst' ervaren. De WD behaalde drie van de elf zetels en werd bij de eerste de beste onderhandelingen over de col legevorming eruit gegooid. „In die vier jaar stond ik minstens een keer per week in de krant en dat werd me niet in dank af genomen. Dat was men in War mond niet gewend, zeker niet van de WD, die naar mijn smaak tot dan veel te netjes was in de oppositie. Als oppositielei der had ik de kans om de aan dacht van de media op me te vestigen. Zo bepaalde ik de po litieke agenda, la Bolkestein, inderdaad. En net als hij, schreeuwde ik nooit. Ik bleef ar gumenteren." Ergernis De tweede periode was minder igheici riet zijn bijna altijd •k vanPnde mensen die voor n. Hetiet voetlicht treden, "bilisi,Taagd of ongevraagd, hmalz ien tegen Eén krijgen minderbekende jÉBÉbgenoten de kans zich q rofileren voor een wat groter publiek. 8.30 tot :rtentl(1;4ndaciere i8.30tot»jd: 43 07nplaats: Voorschoten enten tie: directeur openbare school De Vos erlijke staat: gehuwd, kinderen H uw grootste ergernis in POSTDgge gemeenteapparaat. Ik iet gevoel dat elders alles jelijker kan. Creatiever. Er lezen, siijijvoorbeeld problemen nand'ereP omwonenden en de g van heiiallers op ons schoolplein, lad op ge|ordt maar niet opgelost S"&Pe gemeente. Maar ik regel elf wel. Ik krijg alles voor jrbehoudf wat ik wil. Al duurt het ja- rij damiat van V°s 2/2 de vijk is een multiculturele school. Is dat een probleem? ije het toch over ergernis- Jbt... Voor een school als /ordt niets extra's gedaan. Ingen komen hier soms Streeks van het platteland !wnrarokk°' maar we krijgen wnpn :ent subsidie voor de be ing van die kinderen. Dat énlijk heel erg, want deze ren hebben daardoor be- Ind minder faciliteiten dan L u de rest van uw leven di- den haag/wassenaar persbureau cerberus De gemeente Wassenaar trekt 'een tussensprintje' bij het in planologische zin regelen van de Noordelijke Randweg Haag se regio (NORA). De werkzaam heden aan de weg zijn dan niet meer afhankelijk van de defini tieve vaststelling van het be stemmingsplan voor het Wasse naars gedeelte van de NORA. Het sprintje wordt getrokken op verzoek van rijkswaterstaat, die grondwerkzaamheden bij de Haagse wijken Mariahoeve en Marlot wil laten samenlopen met de werkzaamheden aan het geplande aquaduct onder de Vliet bij de gemeentegrenzen van Voorburg en Leidschen- dam. Een en ander werd gisteren bekend tijdens een hoorzitting bij de Raad van State. In een spoedprocedure eisten belang hebbenden daar gisteren schor sing van de twee Haagse be stemmingsplannen, zodat voor lopig geen weg kan worden De NORA moet het Hubertus- viaduct bij Madurodam verbin den met Zoetermeer. Via een tunnel evenwijdig aan de recteur van een basisschool? Weet ik niet. Ik heb al een tijdje het gevoel dat ik iets anders wil. Dat kan ook in het onderwijs zijn. Ik voel gewoon dat ik hier niet tot mijn vijfenzestigste te vreden mee ben. Met wie zou u een weekje willen ruilen? Met een maatschappelijk werk ster die kinderen met proble men thuis helpt. Die problemen hebben namelijk altijd uitwer king op school, maar hier kan ik niets voor die kinderen doen. Ik heb vroeger een kinderboek ge schreven. Dat zou ik ook weer willen doen. Wat is uw favoriete plekje in Voorschoten? Mijn huis in Starrenburg. Gezel lig en leuk wonen. Ideaal, als je kinderen hebt. Buitenshuis hou ik ontzettend van het oude dorp. De Voorstraat en zo. Ik houd van varen. Ik zou een groot huis aan het water willen hebben. Met een boot. In dat grote huis zou ik mijn schoon vader uit Engeland willen on derbrengen. Want die wil ik graag wat ruimte bieden. Daar naast wil ik nog een school met voldoende lokalen en veel speelruimte. Dat hebben we nou absoluut niet en krijgen we ook niet. Heeft u de wet wel eens overtre den? Ja. Ik rijd wel eens te hard. En ik heb sigarettenpeuken op straat gegooid. O ja, in mijn jeugd trok ik wel eens plantjes uit tuinen. Daar maakte ik een bosje bloe men van en die gaf ik aan mijn vriendje. Waar heeft u veel spijt van? Dat ik geen aanvullende studie heb gedaan. Ik ben kleuterleid ster en toentertijd wilde ik psy chologie of pedagogie studeren. Ik ging echter een paar dagen werken om wat meer financiële ruimte te hebben. Daarna is er nooit meer wat van studeren te rechtgekomen. U steekt een sigaret op. Is dat geen slecht voorbeeld voorde kinderen op school? Ja, hartstikke slecht. Eigenlijk ben ik ook verplicht om te stop pen. Maar ik kan er niet van af blijven. Ik rook alleen in deze kamer en nooit met de kinderen erbij. Maar soms komt er één binnen en die roept: getver. Dat wel. Maar ja, je kan niet alles goed doen. Heeft u nog andere verslavin gen? Mijn gezin. En een beetje mijn werk. Alhoewel, mijn gezin komt soms een beetje op de achtergrond door mijn werk. Ik werk meer dan veertig uur. Maar dat heeft er ook mee te maken hoeveel ik er zelf in stop, hoor. Ik heb er plezier van. tekst dimitri walbeek foto dick hogewoning Voor interne communicatie gebruikt de onderneming intranet. Werknemers wisselen via dat netwerk regelmatig vrouwonvriendelijke grappen uit. Een werkneemster heeft daar schoon genoeg van. Zij maakt een paar uitdraaien en vraagt ontbinding van de arbeidsovereenkomst plus schadevergoeding. Voorkom dergelijke situaties en werk met Teckens Advocaten aan goed geregelde arbeidsverhoudingen. TEEKENS ADVOCATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advocaten i Leiden, Kanaalpark 144 Tel 071 - 579 17 00 Katwijk, Nijverheidstraat 6 Tel 071 - 408 05 94 Waalsdorperweg, de weg langs de Waaisdorpersvlakte, een nieuw aan te leggen weggedeel te langs Marlot en Mariahoeve, een tunnel onder de Vliet en een viaduct over de A4, voert de weg naar Zoetermeer. Bij dit project zijn vier gemeenten (Den Haag, Voorburg, Wasse naar en Leidschendam) de pro vincie Zuid-Holland en rijkswa terstaat betrokken. Diverse varianten van de NO- RA passeren al vanaf vlak na de oorlog de revue. Den Haag en Leidschendam zijn inmiddels rond met de benodigde bestem mingsplannen. Maar alles hangt met elkaar samen. Rijkswater staat wil deze zomer beginnen met het geplande aquaduct on der de Vliet in de gemeente Voorburg. Bij de werkzaamheden komt veel grond vrij komen. Die grond wil rijkswaterstaat benut ten voor de aanleg van een ge luidswal langs Mariahoeve. De wal komt op Wassenaars grond gebied te liggen en daarom moet die gemeente nu haast maken om de situatie in plano logische zin rond te krijgen. Het was onder meer de Ver eniging Marlot, die vrijdag bij de Raad van State om schorsing vroeg van de twee Haagse voor de NORA ontwikkelde oestern- mingsplannen. Velen in de wij ken Marlot en Mariahoeve zijn met het oog op de geluidsont wikkeling nog voor een verdiep te aanleg van de NORA. Deze variant is echter wegens de meerkosten (200 miljoen) ver worpen door Rijkswaterstaat. Behandelend rechter J. de Vries van de Raad van State gaat zich beraden over de schor- singsverzoeken en denkt op 6 mei uitspraak te doen. avontuurlijk. De WD was an dermaal drie raadszetels groot, maakte weer geen deel uit van het college maar ondertekende wel het collegeprogramma. „We had geen wethouder, maar kon den ons toch niet verzetten. Maakte ik eens een Bolkestein- achtige opmerking, dan waren de andere fracties er als de kip pen bij om ons aan die handte kening te herinneren. Soms was het CDA het toch met me eens. Maar dan zei de toenmalige CDA-wethouder, Cees van ,Schagen, dat hij eruit zou stap pen als het CDA mij zou steu nen. Dat heb ik het vervelendst gevonden van die zestien jaar, politiek in politiek." Tussen 1990 en 1994 had de WD, ondanks het verlies van één (rest)zetel wel een wethou der in het college zitten, Wim de Vos. De meeste last hadden de liberalen in die periode van een partijgenoot: Saris' voor ganger Frits Bonjer. Die richtte de Betrokken Warmonders op, een in Saris' ogen te ver doorge schoten milieugroepering. „Wat ik nu ga zeggen, zal wel een schokeffect teweeg bren gen, maar ik heb me toen mate loos geërgerd aan de heer Bon jer, die ook nog eens recht te genover me woonde. Hij is een zeer gerespecteerd Warmonder, een charmante man met een grote staat van dienst, maar ik heb zijn actiegroep als oppositie ervaren. Hij liep ons gewoon voor de voeten. Voor elke beuk die om moest, moesten we pra ten als Brugman. Hij zette soms de hele WD-afdeling tegen de fractie op. Ik heb mijn irritatie toen niet laten merken, bang als ik was voor publicaties. Ik houd van publiciteit, maar wel graag constructieve. Ik wilde geen Noordwijkse toestanden in Warmond. De fractie-voorzitter en haar voorganger die in de clinch gaan. Was voor de krant schitterend geweest, ja." De vierde en laatste periode kenschetst ze als de 'minst poli tieke en de meest bestuurlijke' waarin 'veel voor elkaar is geko men'. „Van mij hadden CDA en WD gewoon mogen blijven zit ten." ELKE ZATERDAG ZIE DRIE Uitgesproken

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15