Starter moet in Unie vrij baan krijgen Maurice Papon toont berouw noch medeleven Buitenland Tien gevolgen van de uitspraak inzake Paula Jones Harnas dreigt Israël met bomaanslagen Afghaanse vrouwen zoeken gehoor Londen en Dublin blijven verdeeld over Nrd-Ierland -DONDERDAG 2 APRIL 1998 nei 1990 JF 'Geen complot tegen Mandela' net pretoria De berichten als zouden Zuid-Afrikaanse legerofficie ren en vooraanstaande leden van het ANC een complot hebben beraamd tegen president Mandela, zijn 'misleidend en onge grond'. Dit verklaarde een regeringswoordvoerder gisteren na onderzoek door een speciale juridische commissie. Volgens de berichten zouden onder andere Mandeia's ex-vrouw Winnie en adjunct-opperbevelhebber Nyanda zijn betrokken bij het com plot om de Zuid-Afrikaanse regering omver te werpen. ar var Politie Montenegro heeft maffiabanden a 70 Hun ir 2.000 I rome» De Italiaanse anti-maffia-politie DIA heeft gisteren in Ba- ri een hoge politieman uit Montenegro gearresteerd op beschul diging nauw samen te werken met de Sacra Corona Unita .euvel' (Heilige Verenigde Kroon), de maffia die heerst in de zuidooste- i het reSio Pu8lia- De man'Vaso Basic> 's hoofd van de politie sverde van stac' ^ar' zou achof hebben deelgenomen aan activi- verdieiteiten van clans, die vooral zijn gespecialiseerd in het smokkelen /an hel van immigranten> sigaretten, wapens en drugs uit het nabin ge- t De le8en Albanië, i jaar d Granaataanval in Spaans Baskenland veeven san sebastian Onbekenden hebben gisteravond twee granaten rsom. afgevuurd op een vertegenwoordiging van de Spaanse regering in het Baskische San Sebastian. Vermoedelijk gaat het om een actie van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Er vielen 1 geen slachtoffers, aldus de politie. In de nacht van dinsdag op rij woensdag zijn aanslagen gepleegd op woningen van politici van -ami premier Aznars Volkspartij in San Sebastian, Irun en Fuenterra- »dlll< bia t het le Luxemburger heeft meeste koopkracht lerbren brussel» De inwoners van Luxemburg, de kleinste lidstaat van rland. de Europese Unie, hebben de grootste koopkracht ter wereld, ien gec Dat blijkt uit cijfers van Eurostat, het bureau voor statistiek van ?stiginj de Europese Unie. De gemiddelde Luxemburger had vorig jaar Pr°l' bijna 33.000 PPS te besteden. Een PPS is een kunstmatige reken- in Zot eenheid waarmee de mate van koopkracht wordt uitgedrukt. De ien en gemiddelde EU-burger had in 1997 ruim 19.000 PPS te verteren. Denemarken, België, Oostenrijk en Duitsland komen na Luxem- inatie, burg. Nederland staat op de zesde plaats met ruim 20.000 PPS ;dewer per hoofd van de bevolking. j de op Piloot komt om bij afwerpen eieren )n Johannesburg» Een Zuid-Afrikaanse piloot is gisteren om het le ven gekomen bij het afwerpen van paaseieren boven een kleu terschool. Volgens de politie raakte het vliegtuigje, dat laag over de school vloog, een boom en stortte vervolgens neer. De piloot ■—overleed korte tijd later in een ziekenhuis. Zijn vrouw had hem gevraagd de kinderen, die hun laatste schooldag vierden voor de paasvakantie, te Belgrado boos over VN-resolutie 1 belgrado De Federatieve Republiek Joegoslavië (FRJ) heeft gis- i 3 teren het wapenembargo dat de Verenigde Naties tegen Belgra- j do heeft uitgevaardigd, veroordeeld als 'ongebruikelijke en onlo- 4gische inmenging in binnenlandse aangelegenheden'. De reso lutie die de Veiligheidsraad dinsdag aannam is volgens het offi ciële persbureau Tanjugeen 'precedent' dat in strijd is met de internationale praktijk en een poging druk uit te oefenen op een j onafhankelijke staat. Belgrado beschouwt het conflict met de Al banese meerderheid in de Servische provincie Kosovo als inter- 3 'ne aangelegenheid. Belg slikt heel veel oppeppers Bel- brussel» Het gebruik van pijnstillers en anti-depressiva gië in zes jaar tijd ruim verdubbeld. Volgens huisartsen is het wegvallen van oude familiebanden de belangrijkste reden voor vorige bede stijgende vraag naar oppeppers. Ook de zaak-Dutroux en het toegenomen gevoel van onveiligheid dragen volgens medici bij aan de grotere hang naar geneesmiddelen. Een en ander blijkt 10 uit een antwoord van de Belgische minister Colla (volksgezond- 50 heid) op Kamervragen. De Vlaamse socialisten (SP) dringen aan lop maatregelen om het geneesmiddelengebruik terug te drin- igen. correspondent Hier zijn tien gevolgen van het besluit van de federale rechter Susan Webber Wright om de aanklacht van Paula Jones tegen president Clinton terzijde te schuiven: De marktwaarde van Paula Jo nes is gedaald. Uitgeverijen en filmmaatschappijen zullen aan zienlijk minder geld over heb ben voor een verhaal dat vol gens de rechter onvoldoende hout snijdt. Ook de marktwaarde van Jo nes' advocaten is gedaald. Een advocaat die een geruchtma kende zaak verliest - zelfs voor dat er een jury aan te pas kan komen is in de VS een geboren loser die je bij voorkeur dient te mijden. De marktwaarde van Clintons advocaat Bob Bennett is geste gen. Een advocaat die een ge ruchtmakende zaak wint, is in de VS het goudhaantje. Voor het moment: Bennetts strijd is nog niet gestreden. Zijn opponenten gaan vrijwel zeker in hoger be roep. De druk op onafhankelijk aan klager Kenneth Starr om het on derzoek naar de seksuele esca pades van Clinton af te ronden, is toegenomen. Jones is uit beeld, alle ogen zijn gericht op Starr. Zijn onderzoek naar de vraag of Clinton meineed heeft de zaak-Jones. Het Amerikaanse volk beseft dit en verlangt dui delijkheid. De president is lang genoeg voorwerp van spot ge weest. De kans dat de Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden een afzettingsprocedure tegen president Clinton zullen starten, is afgenomen. Later dit jaar zijn er Congresverkiezingen. Con gresleden willen één ding liever dan wat ook: ze willen worden herkozen. Clinton is volgens de peilingen onverminderd popu lair (wat voornamelijk terug te voeren is op de gezondheid van de Amerikaanse economie). Een poging om hem uit zijn ambt te zetten, kan bij de Congresver kiezingen van komend najaar negatief uitpakken voor de Re publikeinen. Het conservatieve Rutherford- instituut dat de missie van Jo nes helpt financieren, gaat nog meer geld verspelen Het insti tuut zegt door te willen vechten tot aan het Hooggerechtshof. Het heeft naar eigen zeggen in middels 300.000 dollar gespen deerd aan Jones. Uitbaters van hotels, restau rants en bars in Little Rock lo- Israëlische soldaten schieten gericht op Palestijnen die protesteren tegen de moord op Hamasleider Muchi al-Din Sharif, foto epa andre durand ad bloemendaal correspondent Israël houdt rekening met een nieuwe reeks bomaanslagen door Harnas. Leger en politie zijn in een verhoogde staat van paraatheid gebracht en premier Netanyahu heeft de Palestijnen gedreigd met ernstige gevolgen voor het vredesproces als de is lamitische verzetsbeweging de aangekondigde terreuracties uitvoert. De beweging heeft wraak ge zworen na de gewelddadige dood van Muchi al-Din Sharif, de leider van Izadin al-Kossem, haar gewapende vleugel. Vol gens Hamas-leiders is hij ver moord door de Israëlische vei ligheidsdienst. In een pamflet kondigt Izadin al-Kassem aan dat het 'een reactie als een aardbeving' zal uitvoeren. Niet alleen Israël zal daarbij doelwit zijn, maar ook 'joodse belan gen' elders in de wereld. De Palestijnse veiligheids dienst heeft sinds gisteren in Ramallah en omgeving zeker tien Hamas-aanhangers opge pakt. Het zou gaan om mensen die de laatste tijd nauw contact hebben gehad met Sharif en die door hem zijn opgeleid tot bommenmakers. Het hoofd van de Israëlische binnenlandse vei ligheidsdienst (Shin Bet), Aya- lon, heeft gisteravond uitge breid overleg gevoerd met colle ga's van Palestijnse diensten. In een boodschap aan het Pales tijnse bestuur zegt Israël dat het maatregelen verwacht om Ha- mas.-acties te voorkomen en om de rust in de Palestijnse gebie den te verzekeren. Het lichaam van Muchi al- Din Sharif werd zondagavond aangetroffen bij de resten van een geëxplodeerde auto in Ramallah, in door het Palestijn se bestuur beheerst gebied. Vol gens de Palestijnse politie was hij vermoord voor de autobom ontplofte. Sharif wordt verdacht van bemoeienis met alle zelf moordaanslagen van de laatste jaren in Israël. Toen maandagochtend de eerste berichten verschenen over de ontploffing van een autobom op een industrieter rein in Ramallah, werd alge meen aangenomen dat het ging om een 'bedrijfsongeluk' van een Palestijnse bommenmaker. De auto, met vijftig kilo spring stof en voorzien van Israëlische kentekenplaten, had, naar men een drukke plaats in Israël moeten exploderen. Gisteren liet de Palestijnse politie weten dat uit een patho logisch onderzoek is gebleken dat Sharif eerst is doodgescho ten en pas daarna naar de auto is gebracht. De bom is vervol gens van afstand tot ontploffing gebracht. Het Palestijnse bestuur be schuldigt Israël van de aanslag en zegt dat het tijdstip, precies tijdens het bezoek van de Ame rikaanse bemiddelaar Ross, niet toevallig was. Shin Bet zou Sha rif hebben geliquideerd en daarna de autobom hebben ge bruikt om de sporen uit te wis sen en de indruk te wekken dat hij bij een 'bedrijfsongeval' was omgekomen. De vermoorde Pa lestijn werd beschouwd als de belangrijkste bommenfabrikant van Harnas. Europarlement eist toezicht op Centrale Bank Het Europees Parlement wil toezicht houden op de Eu ropese Centrale Bank (ECB). Bij de benoemingen van president en directiele den eisen de Europese afge vaardigden een flinke vin ger in de pap. De bankpre- sident moet bovendien re gelmatig tegenover hen re kenschap en verantwoor- De ECB gaat op 1 juli van start. Per 1 januari 1999 krijgt ze de euro in handen. Welke landen aan die een heidsmunt meedoen, bepa len de Europese regerings leiders en staatshoofden begin volgende maand tij dens een top in Brussel. De Europese Commissie heeft er op aangedrongen dat ze dan ook een besluit nemen over het ECB-president- schap waarvoor de Neder lander Duisenberg en de Fransman Trichet kandi daat zijn. Evenals bij het Europees Monetair Instituut wil het parlement de kandidaat voorzitter en andere direc tieleden tijdens openbare hoorzittingen aan de tand voelen. Dat zou moeten ge beuren op 7 en 8 mei, als de Europese leiders tenminste overeenstemming hebben kunnen bereiken over de benoemingen. Hoewel van een veto-recht geen sprake is, vinden de parlementari ërs dat de regeringen niet om hun oordeel heen kun- Unicef-directeur Bellamy belooft hulp qa, het gewaad dat ze van kruin tot teen aan het oog onttrekt. De Taliban hebben inmiddels in alle stilte enkele van hun ra dicaalste maatregelen wat ver soepeld. Zo werken er nu weer enkele vrouwen in ziekenhui zen, bijvoorbeeld in het Indira Gandhi kinderziekenhuis, waar vrouwelijke en mannelijke art sen samenwerken. En ook in het weeshuis, waar zo'n zeven honderd kinderen wonen, heb ben vrouwen hun werkzaamhe den hervat en krijgen meisjes onderwijs. In een huis van leem storten tien Afghaanse hun hart uit tegenover Carol Bellamy, directeur van het VN- kinderfonds Unicef en de eerste vrouw die een ontmoeting had met een van de hoogste Tali- ban-leiders. De vrouwen pleiten voor onderwijs, schoon drink water, betere gezondheidszorg en maatregelen tegen de dolle honden die 's nachts in troepen rondzwerven en azen op kleine kinderen. Maar willen vooral ie mand die naar hen luistert. i zijn afkomstig uit het nabijgelegen Qalacha, een sloppenwijk aan de zuidelijke rand van de hoofdstad Kabul. Bellamy luistert, stelt vragen en belooft uiteindelijk: „We zullen proberen harder te werken, zo dat onze hulp niet alleen maar bestaat uit woorden op papier." De Afghaanse wouwen heb ben de volle laag gekregen van de edicten die de Taliban heb ben afgekondigd. Zij hebben hun werk moeten opgeven, meisjesscholen zijn gesloten, de gezondheidszorg is beperkt. Bo venal hebben zij zich moeten hullen in de alomvattende bur- pen goede klanten mis. Het in ternationale mediacircus dat eind mei in de hoofdstad van Arkansas zou neerstrijken voor de berichtgeving over 'het pro ces van de eeuw', komt niet. Het echtpaar Bill en Hillary Clinton en dochter Chelsea blijft een beschamende verto ning in Little Rock bespaard. De naam van rechter Susan Webber Wright staat bijgeschre ven in de Amerikaanse geschie denisboeken. Naar het zich laat aanzien, is de wereld voorlopig even be vrijd van het fenomeen Paula Jones. Stalin-archief wordt geopend De Russische president Jeltsin heeft gisteren een decreet gete kend waarbij een deel van de geheime archieven over ex-Sov- jet-leider Stalin openbaar wordt gemaakt. .,Deze archieven be vatten documenten die bij het publiek weinig bekend zijn: do cumenten van de politieke poli tie, lijsten en brieven van ver oordeelden en protocollen van verhoren die door Stalin zijn ge corrigeerd", aldus een zegsman. Onder de dictatuur van Stalin werden miljoei 'EU kan miljoenen banen scheppen' De landen van de Europese Unie kunnen miljoenen nieuwe banen scheppen als zij nieuwe, veelbelovende bedrijfjes sneller en eenvoudiger van het benodigde risi cokapitaal voorzien. Bestaande belastingregels die derge lijke investeringen ontmoedigen, moeten verdwijnen. Dat staat in een gisteren gepresenteerd actieplan van de Europese Commissie. brussel marc peeperkorn De Europese Commissie roept de lidstaten op beginnende on dernemers te koesteren. Teveel Europeanen met goede ideeën wijken nu uit naar de Verenigde Staten, omdat zij in eigen land geen geld loskrijgen om hun plannen te verwezenlijken. Groot Brittannië en - in min dere mate - Nederland, Duits land en Zweden, teerd dan via de soortgelijke Eu ropese beurzen EURO NM, /MM en Easdaq. Volgens de Commis sie is dan ook veel werk aan de winkel. De komst van de euro komt daarbij zeer gelegen om dat dit een betere samenwer king tussen de Europese beur zen mogelijk maakt. Ook leidt de verplichting om de staats schuld te verlagen ertoe dat er geld vrijkomt voor meer risico volle investeringen. De Commissie wil dat alle gunstige uitzondering op deze trend. De Commissie - het da gelijks bestuur van de EU - be pleit de ontwikkeling van een Europese markt voor risicokapi taal. Dat biedt financiers een aantrekkelijke beleggingsmoge lijkheid, terwijl de bedrijfjes hun vleugels kunnen uitslaan. De Commissie noemt de risi cokapitaalmarkt in Europa 'zwak' ten opzichte van de VS. Daar floreert de Nasdaq, de beurs voor veelbelovende kleine bedrijven. Ruim 5.500 bedrijven zijn bij deze beurs genoteerd en geven gezamenlijk aan zo'n ne gen miljoen mensen werk. Via NASDAQ werd vorig jaar zeven keer zoveel geld geïnves- landen hun belastingstelsel doorlichten op zoek naar be lemmeringen voor starters. Nu is het vaaïc zo dat beleggingen in staatsleningen minder wor den belast dan investeringen in beginnende ondernemingen. Starters moeten op hun beurt de kans krijgen in heel Europa geld te lenen. Nu staat nationale wetgeving dat vaak in de weg. De Commissie zal met richtlij nen komen. De ministers van financiën bespreken het actieplan over drie weken. In juni, tijdens de Europese top in Cardiff, kunnen dan besluiten worden geno- londen-dublin» De Britse en Ierse premiers Blair en Ahem zijn er gisteravond niet in geslaagd hun menings verschillen over het vredespro ces in Noord-Ierland te over bruggen. „Er moet nog veel werk worden verrichtzeiden ze na een gesprek van drie uur in Londen. Het voornaamste struikelblok betreft de gemeenschappelijke instellingen die voor Noord-Ier- land en de Ierse republiek moe ten worden ingesteld. Londen en Dublin zijn het er niet over eens hoeveel bevoegdheden die moeten hebben. Ierland en de katholieken in het noorden wil len dat gemeenschappelijke in stellingen ook uitvoerende be voegdheden moeten hebben. Maar de protestantse loyalisten zien dit als een onaanvaardbare aantasting van de Britse soeve reiniteit. De vredesvoorstellen voorzien in organen op drie ni veaus: een lokale Noord-Ierse raad, een Noord-Zuid samen werkingsraad en een Eilanden- raad, waarin Ierland zitting neemt naast de Britse autono me regio's Schotland en Wales. Vóór zijn vertrek uit Dublin waarschuwde Ahern dat er gro te meningsverschillen met Lon den zijn over de Noord-Zuid raad. „Het mogen geen ad hoe talkshows worden", zei hij te genover de BBC. Ahern had van tevoren een 'constructief gesprek met Sinn Feln-voorzitter Adams. De Ierse premier benadrukte na het ge sprek met Adams dat hij nog al tijd vastbesloten is de vredesge- sprekken tot een goed einde te brengen. De tijd dringt, omdat er op 9 april een vredesakkoord voor Noord-Ierland moet zijn. bordeaux cees v correspondent Maurice Papon opende zijn slotrede met een citaat van de schrijver Albert Camus: „De dood is een schandaal." De aanwe zigen in het gerechtsgebouw, onder wie veel joden, strekten hun rug. Ging de man die zes maanden lang zijn aandeel in de deportatie van zestienhonderd jo den had ontkend, alsnog berouw tonen? Maar Papon ging verder. „Aan het schandaal van de dood hebben jullie een ander toegevoegd: het schandaal van dit proces." Zo kende de zaal Papon weer. Er kwamen meer ijzige woorden uit de mond van de 87-jarige Papon, toen hij gisteren het laatste woord had in het langste proces in de geschiedenis van Frankrijk. Papon richtte ook de gierspuit op de journalisten. „De media hebben dit proces geplunderd op tot dusverre ongekende wijze. Met leugens en beledi gingen hebben ze de publieke opinie vergiftigd." Daarna wendde hij zich tot procureur- generaal Marc Robert, 'een grote man- in-gewaad, een kleine geest'. Hij sprak: „Met hulp van de rioolpers heeft u een juridisch monster geschapen. De recht spraak is gemarteld, een misdaad ver zonnen die nooit is gepleegd. In minder dan een half uur had Papon de rollen omgedraaid. Maurice Papon was een moderne versie van Dreyfus, de joodse legerofficier die een eeuw gele den het geruchtmakende slachtoffer was van het alom oprukkende anti-semitis- me. Niet de joodse nabestaanden in de zaal waren de slachoffers, hij was slacht offer. „Het is niet Frankrijk dat hier in de zaal zit", zei hij tot de negen leden van de ju ry, met een blik van minachting naar de aanwezigen in de zaal. „Mijn lot, of wat daar van over is, ligt in uw handen. Als u mij veroordeelt, veroordeelt u tegelijker tijd het begrip 'misdaden tegen de men selijkheid'. Dat begrip was bedoeld voor Hitler; het is dwaas het op mij te willen toepassen." Papons advocaat Jean-Marc Varaut noemde de rede van zijn cliënt 'gaullis tisch en onverzoenlijk'. Arno Klarsfeld, een van de aanklagers, drukte zich min der diplomatiek uit. „Maurice Papon heeft geen woord van spijt over zijn lip pen gekregen. Hij heeft zelfs niet het minste gevoel van medeleven geloond. Hij is geen trots man, hij is een ijdel Zijn advocaat had Papon 's morgens af geschilderd als een betrekkelijk onbe duidende ambtenaar, die niet verant woordelijk kon worden gesteld voor het anti semitisme van zijn regering (die van 'Vichy'). Ja, uit Bordeaux waren ruim vijftienhonderd joden gedepor teerd. Maar had Papon daar het bevel toe gegeven? Wist Maurice Papon über haupt waar de gedeporteerde joden naartoe gingen? Een uur Tang citeerde Varaut mensen die het ook niet hadden geweten. De CIA- chef die na de oorlog zei: „Ik heb nooit gegrepen waarom we zo veel van hun oorlogsmachine wisten en zo weinig van hun concentratiekampen." De rechter hand van De Gaulle die in 1943 boven Frankrijk werd gedropt, en zei: „Ik was goed geïnformeerd. Ik had contacten in Londen, ik had contacten met alle be langrijke verzetsstrijders in Frankrijk. Maar ik vernam pas van de uitroeiing van joden toen de Russen in 1945 Auschwitz bevrijdden.Vervolgens: „Kan iemand medeplichtig zijn aan ge nocide als hij niet weet dat die genocide wordt gepleegd?" tnkaraDe moeder van een van de opstandige gevangenen vacht voor de ingang van het gevangeniscomplex in de Turkse joofdstad Ankara op nieuws. De opstandelingen hebben giste- ën alle 53 gegijzelde cipiers en justitiemedewerkers vrijgelaten ladat een akkoord met de autoriteiten was bereikt. De a en hebben ingestemd met de eis van de muiters sommige c ilaatsingen van gevangenen ongedaan te maken. Duitse mark officiële munt Srpska IANja luka De Duitse mark wordt naast de Joegoslavische dinar le tweede officiële munt van de Republika Srpska (RS), de Servi- iche entiteit binnen Bosnië-Hercegovina. Dit maakte premier )odik gisteren bekend. De regering heeft ertoe besloten het land e beschermen tegen de inflatie van de dinar. Doema maakt grote ommezwaai iosKQUHet Russische parlement heeft gisteren een opmerke- ijke ommezwaai gemaakt in het getouwtrek rond de kabinets- ormatie. De Doema, de Tweede Kamer van het parlement, zag ifvan de eis dat president Jeltsin de kandidatuur van Kirijenko "Oor het premierschap moet opschorten. Dit gebeurde nadat eltsin een gebaar had gemaakt door de voorzitters van beide ka- n hers van het parlement uit te nodigen voor een gesprek. Mor- ;en stemt het parlement over Kirijenko's kandidatuur. Het Iremlin waarschuwde het parlement eerder deze week het ver- et tegen Kirijenko op te geven. Gijzeling in gevangenissen ten einde VIDGEl

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7