'Pil' in bovenarm werkt zeker drie jaar achtereen Altijd maar klein, is ook niet leuk' Binnenland Verwaarloosde beestenboel 'Zorgwekkend gebruik van doping op sportscholen' Riagg verleent bijstand op school en in de buurt Teheran laat gegijzelde bemanning sleepboten vrij Ex-WAO'ers dreigen staat en LISV met kort geding Dijkstal wil ambtenaren meer betalen DONDERDAG 2 APRIL 1998 Nederlanders tevreden over tandarts voorburg De tandarts doet het goed. Het overgrote deel van de patiënten is tevreden over hem. Slechts drie procent van de tandartsbezoekers heeft een negatief oordeel. Daarmee doet de tandarts het beter dan de huisarts, fysiotherapeut, of specialist, zo blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gis teren publiceerde in het blad Index. Bijna alle patiënten zijn te spreken over de openheid en de vakbekwaamheid van de tand arts. Maar over de informatie die hij verschaft is de tevredenheid minder groot. Bijna eentiende vindt de voorlichting over het ge zond houden van het gebit te wensen overlaten. En meer dan de helft zegt geen informatie te krijgen over de kosten van een be handeling. Ethersnuiver vertraagt bus siddeburen* Een streekbus in Groningen heeft begin deze week een uur vertraging opgelopen doordat een ether snuivende pas sagier onwel was geworden. Alle tien overige passagiers klaag den over prikkelende ogen en sommigen hadden ademhalings moeilijkheden. De 63-jarige man uit Kantens staat erom bekend regelmatig ether te snuiven. Dat deed hij ook in de bus. Niet al leen de 63-jarige raakte onwel, ook een medepassagier kwam in ademnood door de zware etherlucht. Ze moesten naar het zie kenhuis. Harlingen verkoopt vuurtoren De vuurtoren van Harlingen is gisteren verkocht aan een particulier. De koper is G. Beerda uit Noordeloos in Zuid Holand, die 279.001 gulden voor het gebouw neertelde. Hij wilde nog niet zeggen wat hij met het voormalige scheepvaartbaken gaat doen. ,,lk wil mijn plannen eerst met de gemeente bespre ken", vertelde hij. De vuurtoren verloor een paar jaar geleden haar functie toen de vaargeul werd verlegd. Rijkswaterstaat be sloot daarom het gebouw te verkopen. 34 mensen brachten een bod uit. Beerda beschouwt zichzelf als een 'hartstochtelijk lief hebber' van de vuurtoren. Helft vrouwen tegen Nederland-Nigeria Hilversum Veel meer vrouwen dan mannen hebben bezwaar te gen de voetbalwedstrijd tussen Nederland en Nigeria. Uit een telefonisch onderzoek blijkt wel dat een kleine meerderheid van de Nederlanders vindt dat de wedstrijd ondanks de sportboycot tegen Nigeria gewoon moet doorgaan. Van de ondervraagden zegt eenderde dat de wedstrijd niet zou moeten doorgaan we gens de schending van de mensenrechten in het Afrikaanse land. NOS-Kijk en Luisteronderzoek peilde in opdracht van Ra dio 1 dat de helft van de vrouwen vindt dat de oefenpot gewoon gespeeld moet worden tegen tweederde vat Gokbazen helpen verslaafden opsporen utrecht De exploitanten van automatenhallen en de geestelijke gezondheidszorg hebben afspraken gemaakt om gokverslaafden zo snel mogelijk op te sporen. Medewerkers van amusements centra krijgen cursussen waarin wordt geleerd een verslaafde te herkennen. Volgens de gokhalexploitanten is twee procent van de bezoekers van de hallen gedoemd verslaafd te worden. Ge dacht wordt aan een al dan niet tijdelijk halverbod. Dat zou niet alleen in het belang van de gokker zijn maar ook-in dat van de exploitant. De afgelopen jaren hebben de centra veel gedaan om hun niet zo beste reputatie te verbeteren. Twee van de vijf cen tra beschikt over een door de KEMA gekeurd systeem van mana gement, dat duidelijkheid geeft over toezicht, beveiliging en de vraag waar het geld blijft. Binnen drie jaar moeten alle centra bij het systeem zijn aangesloten. Brand doodt tweehonderd varkens hemrik Bij een brand op een boerderij in Hemrik (Friesland) zijn gisteren tweehonderd varkens om het leven gekomen. Uit hun onderkomen konden op het nippertje veertig zeugen van de verstikkingsdood worden gered. De brandweer schat de schade op zeker 300.000 gulden. De brandweer van Wijnjewoude be dwong het vuur. Waarschijnlijk heeft kortsluiting de brand ver oorzaakt. Uitstel beperking intensieve thuiszorg den haag Ernstig zieken blijven het hele jaar verzekerd van de thuiszorg die zij nodig hebben. Zij vallen niet terug naar het maximum van drie uur zorg per dag dat sinds het begin van dit jaar geldt. Dit heeft staatssecretaris Terpstra (Volksgezondheid) woensdag tijdens overleg met de Tweede Kamer toegezegd. Voor mensen die bij de invoering van het maximum al langer dan drie uur 'lijfsgebonden' zorg kregen, was een overgangsre geling van kracht. Die zou per 1 juli aflopen. Veel mensen waren bang dat zij na die datum thuis niet meer de zorg konden krij gen die zij nodig hadden en naar een verpleeghuis zouden moe ten. Voorlopig is die beperking nu van de baan. Kamer remt onderzoeksbeleid Ritzen den haag De regeringsfracties in de Tweede Kamer vinden dat minister Ritzen op zijn minst te hard loopt met zijn plan om het budget van de onderzoeksorganisatie NWO met 500 miljoen gulden te verhogen. Dat extra geld is afkomstig van de universi teiten. Op korte termijn zou al 192 miljoen naar NWO gaan. In beginsel staat de PvdA achter de minister, maar de partij vindt het tempo te hoog. WD en D66 voelen evenmin veel voor deze overheveling op dit moment. Nieuw bos tegen broeikasprobleem den haag Een manier om het broeikasprobleem aan te pakken is de aanplant van nieuw bos. Daarom willen de ministers De Boer van milieu en Wijers van economische zaken dertig mil joen gulden uittrekken voor de aanplant van ongeveer 3500 hec tare nieuw bos. Het voorstel komt morgen in het kabinet aan de orde. Bomen gebruiken kooldioxyde uit de lucht voor hun groei. Daardoor verminderen ze het probleem van het broeikaseffect. Farmaceut verwacht Implanon volgend jaar in Nederland Het farmaceutisch bedrijf Organon denkt in de loop van dit jaar het voorbehoedsmiddel 'Implanon' in Nederland te introduceren. Het gaat om een staafje, kleiner dan een luciferhoutje, dat onder plaatselijke verdoving bij de vrouw in de bovenarm wordt aangebracht. Volgens de farmaceut werkt het middel minimaal drie jaar. mogen verkopen. De prijs gaat ongeveer 250 gulden bedragen, wat betekent dat Implanon omgerekend iets goedkoper wordt dan de pil. Or ganon hoopt dat het voorbe hoedsmiddel via het zieken fonds zal worden vergoed. Het middel wordt eerder dit jaar voor het eerst toegepast in Indonesië. De producenten ver wachten dit jaar ook toestem ming te krijgen om in Europa, ook in Nederland, het middei te Volgens de farmaceut is Im planon vooral een oplossing voor vrouwen die door verschil lende tijdszones reizen, zoals stewardessen en vrouwelijke pi loten. Zij zouden nogal eens in de war raken over het tijdstip waarop zij hun pil r Voordeel van Implanon is vol gens de farmaceut verder de mogelijkheid dat menstruatie uit blijft. De dagelijkse dosis hormoonpreparaat via Impla non is volgens de fabrikant ove rigens lager dan die van de pil. Het nieuwe product zit in de toelatingsprocedure, zegt de woordvoerster van Organon, H. van Leeuwe. Zodra het middel is toegelaten, gaat Organon on derhandelen met de Zieken fondsraad over opname in het ziekenfondspakket. Als dat gebeurt kunnen ge- buikers het vergoed krijgen. Het college ter beoordeling van ge neesmiddelen dat over de toela ting beslist, doet geen medede lingen over medicijnen die in de procedure zitten, aldus een woordvoerster. tolbert In een aantal weilanden in het Gro ningse Tolbert heeft de politie gisteren 117 lar verwaarloosde paarden aangetroffen. Ook vijf koeien, een aantal ezels, geiten en kippen verkeerden in bijzonder slechte toe stand. Volgens een politiewoordvoerder zijn de dieren er zo slecht aan toe dat z schijnlijk moeten worden afgemaakt. In e schuur lagen kadavers van geiten en kippen. De dieren waren aan ondervoeding overleden of hadden infecties opgelopen. Twee veulens moesten gistermiddag ter plekke worden af- Onderzoekers constateren 'chemische wapenwedloop Storing: pinners buiten spel apeldoorn gpd Het gebruik van doping in sportscholen en fitnesscentra neemt zorgwekkende vormen aan. Door de grote vraag en de hoge winsten is doping groten deels in handen van het crimi nele circuit gekomen. Justitie onderneemt daar nauwelijks ac tie tegen. Door vervalste prepa raten kunnen gebruikers boven dien ernstige gezondheidspro blemen krijgen. Tot die conclfr- sie komt een groep deskundi gen die in opdracht van het Ne derlands Centrum voor Doping- vraagstukken het gebruik van doping en spierversterkende middelen in Nederland in kaart heeft gebracht. Vplgens de onderzoekers wordt er binnen en buiten het sportschool-circuit steeds snel ler naar doping gegrepen, wor den hogere doseringen gebruikt en zijn de middelen steeds ris kanter voor de gezondheid. Het gebruik, zowel in de wedstrijd- als recreatieve sector, is 'uitge- groeid tot een chemische wa penwedloop', waarbij niet te ruggeschrokken wordt voor stoffen als groeihormoon en in suline. Jaarlijks wordt voor naar schatting ruim 200 miljoen gul den aan doping op sportscholen omgezet. Ook koffieshops en sportzaken zijn gewilde ver koopadressen. De sportwereld, waaronder NOC*NSF, beschikt volgens de onderzoekers niet over de mo gelijkheden het tij te keren. De samenstellers van het rapport vinden dat justitie op basis van hun bevindingen, een actief op- sporings- en vervolgingsbeleid van handelaren moet komen. Ook pleiten zij voor het oprich ten van een permanente 'task- force' voor dopingzaken. Bo vendien moet er een landelijk informatiesysteem worden ont wikkeld waaruit politiekorpsen kunnen putten als tijdens on derzoeken 'doping-verdachte' zaken komen bovendrijven. Daarmee kan worden verkomen dat handelaren vrij-uit gaan omdat rechercheurs over onvol doende kennis beschikken. Het electronisch betalings verkeer in ,ons land heeft gis teren driemaal met een sto ring te maken gekregen. Een uitgelopen routine-onder- houd aan de computers bij de Postbank leidde ertoe dat een aantal rekeninghouders gisterochtend tussen negen en twaalf uur met Giromaat pas niet kon pinnen of beta len. Rond half een begaf een computer van Interpay in Utrecht het. Daardoor kon er slechts beperkt gepind en ge- chipt worden. Ten slotte sneuvelde in Noordoost-Gro- ningen een glasvezelkabel van de PTT waardoor pinau tomaten daar enige tijd niet werkten. amsterdam vervolg voorpagina De twee slachtoffertjes zijn in de buurt bekend. Ze wonen er al jaren en speelden veel op straat. Hoe de twee vriendjes in het bezit kwamen van het ex plosief is volgens de politie nog steeds een raadsel. Vriendjes vertelden de politie dat zij de granaat hadden gevonden op het veldje, vlak bij de school. Bij de explosie raakten de kin deren zwaar verminkt. Het duurde daarom uren voor hun identiteit vastgesteld kon wor den. Ook dat zorgde voor pa niek bij veel ouders, waarvan de kinderen nog niet thuis waren. Toen de ouders van de slachtof fertjes eenmaal waren opge spoord werden die overge bracht naar het politiebureau, waar ze bijstand kregen van een geestelijk verzorger. Voor verslagen buurtbewo ners, kinderen en leerlingen van de Willem Boeyenschool is van daag de RIAGG ingeschakeld. Die heeft een netwerk van hulp verleners achter de hand om waar nodig bijstand te verlenen. Sigarenwinkelier Hoogstraat, die het drama van dichtbij mee maakte, is nog steeds geschokt. „De kinderen waren zo ver schrikkelijk verminkt. Een van hen had zelfs geen gezicht De handgranaat delijk van Joegoslavische make lij. Sinds de oorlog in het voor malige Joegoslavië komt er steeds meer wapentuig uit dat land op de Nederlandse markt. Volgens cijfers van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) lag de piek van in beslag genomen handgranaten in 1993 en '94. Toen werden respectie velijk 160 en 163 handgranaten door de politie in beslag geno men of onschadelijk gemaakt door de Explosieven Oprui- mings Dienst. Vorig jaar lag dit aantal op 48. Maar, benadrukt de CRI, die aantallen zijn slechts een indicatie. „We krij gen niet elke aangetroffen handgranaat aangemeld. vlissingen gpd Opvarenden sinds augustus vast deel van de bergingsploeg vrij gelaten. De schepen, twee ka piteins en Glerum mochten van de autoiriteiten echter niet vertrekken, maar hebben de af gelopen maanden de contrac tueel overeengekomen ber gingsopdrachten voor de Iraanse kust moeten afmaken. Smit Internationale was in augustus vorig jaar bezig met de berging van het Kroatische vrachtschip Baltik, dat voor de kust was gezonken. De eige naar was door de verzekering verplicht de Baltik, die in de vaarroute van de haven Bandar Iman Khomeini ligt, te laten bergen. Smit had daarvoor vanuit Singapore de bok Smit- Cyclone en de sleper Sherazad ingezet en vanuit Nederland waren de bok Taklift 6 en de gehuurde sleper Bankert ge stuurd. De Taklift 6 is altijd door de Iraanse autoriteiten met rust gelaten. Volgens het Iraanse persbu reau IRNA hebben de bergers 'zonder overleg met de rege ring in Teheran' de berging van het Kroatische schip onderbro ken voor de redding van een Amerikaanse helikopter, die was neergestort. Daarom zijn de schepen in naar Bandar Imam Khomeini opgebracht en er aan de ketting gelegd. Iran heeft de laatste drie be manningsleden van Smit Inter nationale vrijgelaten die nog vastzaten vanwege betrokken heid bij de berging van een Amerikaanse helikopter. De medewerkers van Smit Interna tionale hebben sinds begin september vastgezeten in de Iraanse havenplaats Bandar Imam Khomeiny. Na het ver trek van de meeste andere be manningsleden in oktober ble ven drie mannen achter, de bergingsleider Paul Glerum uit het Zeeuwse Nieuwerkerk, en een Engelse en Filippijnse ka pitein. De 33 opvarenden van de drie bergingsschepen van Smit Internationale zijn bijna een maand lang dagelijks door de Iraanse autoriteiten onder vraagd. Nadat de schepen eind augustus waren opgebracht naar de haven van Bandar Imam Khomeini zijn de opva renden in eerste instantie on dergebracht in een 'guesthou se'. „Daar zijn we goed behan deld," vertelde vanmorgen Paul Glerum bij aankomst op Schiphol. „Slechts verbaal ging het er soms hard aan toe." Na beëindiging van de on dervragingen is het grootste ruswuk anp Over aanvulling uitkering Centrale Raad van Beroep, de hoogste rechter in de sociale ze kerheid, echter te laag vastge steld. Dat betekent dat enkele tienduizenden voormalige WAO'ers recht hebben op een .hogere uitkering. Staatssecretaris De Grave (so ciale zaken) heeft laten weten dat de betrokkenen weliswaar vanaf de datum van de uit spraak van de Centrale Raad van beroep (15 januari) een ho gere uitkering zullen ontvangen, maar dat er geen sprake kan zijn van terugwerkende kracht. Hij verwees de voormalige WAO'ers in kwestie naar het LISV. Het bestuur vari het LISV heeft de zaak terugverwezen naar een commissie. Op 22 april komt het onderwerp opnieuw in het bestuur aan de orde. GAOS, de belangengroep van ex-WAO'ers die met terugwer kende kracht een hogere uitke ring eisen, beslist vandaag of er een kort geding wordt aange spannen tegen de Staat en het LISV. Dit omdat het LISV (Lan delijk Instituut Sociale Verzeke ringen) gisteren geen besluit heeft genomen over de uitke ring. Flet LISV is belast met de uitvoering van de WAO en de WW. Het gaat om WAO'ers die sinds een wetswijziging in 1993 herkeurd zijn volgens een stren ger regime en daarbij geschikt zijn bevonden weer aan de slag te gaan. Als dat niet lukt hebben ze recht op WW. De hoogte van die WW-uitkering is volgens de Van Middelkoop bij 50-jarig jubileum GPV: WEGENWACHT TOTAAL SERVICE 24 UUR PER DAG OVERAL IN NEDERLAND Deze service houdt u maximaal mobiel met: hulp binnen én buiten uw woonplaats inclusief transportservice vervangende chauffeur Bel nü 0800 -0503 „Alle kiezers gaan zweven. En dus kan geen enkele partij, ook het bijbelvaste GPV niet, nog bouwen op de onvoorwaardelij ke trouw van de kiezer. Maar je hoeft dat niet alleen als een dreiging te zien. Het geeft ons ook kansen. Want het betekent ook dat wij kiezers kunnen aan spreken die niet alleen maar op ons orthodox-christelijke imago afkomen, maar ook kiezers die ons om ons praktische werk hier in de Tweede Kamer wel eens willen proberen. Dat maakt het ook voor het GPV van belang zich wat actiever te pre senteren op de kiezersmarkt. Want altijd maar klein, dat is ook niet leuk. Eimert van Middelkoop is sinds 1989 lid van de Tweede Kamer voor het GPV, dat dit weekeinde zijn 50-jarig bestaan viert. Tot nu toe steeds nummer twee op de lijst achter de bekendere Gert Schutte. Sinds die heeft aangekondigd na de volgende termijn een punt te zetten ach ter zijn Kamerlidmaatschap, lijkt de 49-jarige Van Middel koop zijn gedoodverfde opvol ger. Toch is het de vraag, of hij ooit tot het GPV-leiderschap zal worden geroepen. Met de op dit moment grotere RPF van Leen van Dijke werkt het GPV serieus aan intensievere samenwerking die misschien al rond de eeuw wisseling tot een fusie kan lei den. Samen* zijn ze nu goed voor vijf zetels, maar Van Mid delkoop verwacht dat door een fusie de aanhang verder zal groeien. Hij ziet wel kansen voor zo'n christelijke partij, naast het CDA. Groen Links, een fusie van linkse splinterpar tijen, ziet het GPV-Kamerlid wat dat betreft als 'een aantrekkelijk voorbeeld'. Het GPV viert zijn verjaardag dan ook niet in mineur, ook al bleven de electorale resultaten al die jaren bescheiden. Pas vijf tien jaar na de afsplitsing van de ARP kwamen de 'echte man nenbroeders' voor het eerst met één zetel in de Tweede Kamer en meer dan de huidige twee zijn het nooit geworden. „Het is in de Nederlandse poli tiek een soort ziekte geworden dat je alleen zinvol politiek kan bedrijven als je meedoet aan de macht," moppert Van Middel koop. „Ik vind dat kwalijk. Je moet staan voor je overtuiging, ook als je daarmee niet onmid dellijk een grote partij wordt. We hebben in ieder geval bewe zen een constante factor te zijn." Het GPV moet daarom vasthou den aan de eigen christelijke opvattingen. „Dat is geen ver ouderd maatschappijbeeld, want de Tien Geboden raken nooit verouderd. Die zijn er al 3500 jaar. Het is mijn taak daar in deze maatschappij de ver taalslag voor te maken. En ik merk dat dat de laatste tien, vijf tien jaar juist wat gemakkelijker is geworden." Van Middelkoop noemt in dat verband zijn recente optreden bij een praatshow van Paul Wit- teman. Tien, vijftien jaar gele den, zou Van Middelkoop daar in liever niet van leer zijn ge trokken tegen de „harde porno op de commerciële televisie zenders". De „discussie over normen en waarden" wordt weer gevoerd, zelfs in de libera le WD. En de agressie van de jaren zestig en zeventig tegen wat toen nog „orthodox-rechts" heette, is grotendeels verdwe- Maar de voorkeur voor een principiële opstelling betekent nog niet dat het GPV alleen van het eigen gelijk wil getuigen en Eimert van Middelkoop: 'De Tien Geboden raken nooit verouderd' nooit compromissen wil sluiten. Van Middelkoop: „Wij vragen ons na elke verkiezing serieus af, wat we zouden doen als ze ons als regeringspartner zouden vragen. Moeten we dan eisen dat de hele abortus- of euthana siewetgeving teruggeschroefd wordt. Ons antwoord luidt dan dat we uit moeten gaan van de bestaande situatie maar dat er iets in de goede richting moet gebeuren. Daar is dus wel dege lijk een compromis te sluiten." den haag gpd In de volgende kabinetsperiode moeten de salarissen van amb tenaren ten minste even hard groeien als die van werknemers in het bedrijfsleven, vindt WD- minister Dijkstal van binnen landse zaken. De bewindsman is tegen een nieuwe bezuini gingsronde bij de ambténaren, zoals in het regeerakkoord is af gesproken. De afgelopen vier jaar werd anderhalf miljard gul den op de arbeidsvoorwaarden voor ambtenaren bezuinigd. De uitspraak is opmerkelijk, omdat in het programma van Dijkstals partij, de WD, bijna een miljard gulden wordt weg gehaald bij de gehele collectieve sector, waar rijksambtenaren onder vallen. Als 'baas' van 110.000 rijksambtenaren wilde Dijkstal 'een politiek signaal' af geven voor het komende kabi-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3