Europeanen migreren zelf het meest Balanceren tussen scherpe controle en soepele zorg Feiten &Meningen Libanon ziet weinig in terugtrekkingsplan Israël DONDERDAG 2 APRIL 1998 NIEUWSANALYSE Scherpe controle op het handelen van verpleegkundigen verdraagt zich maar moeizaam met soepele en doelmati ge zorgverlening aan ouderen. Daarom durft geen enkele instelling voor de verzorging van ouderen te beweren dat de gebeurtenissen rond de twee verpleegkundigen in de Haagse serviceflat Waalsdorp zich bij hen niet kunnen herhalen. De schrik zit er goed in. De incidenten met het toedie nen van medicijnen in Den Haag tonen helder de nood zaak aan lot het maken van waterdichte afspraken en een duidelijke afbakening van verantwoordelijkheden tussen artsen en verpleegkundigen. De wetgever verplichtte de zorginstellingen al tot klare afspraken en duidelijke pro tocollen. Die verplichting is vastgelegd in de Wet-BIG (Beroepsuitoefening in de Gezondheidszorg), die op 1 ja nuari van kracht is geworden. Hen goed protocol biedt verpleegkundigen en artsen de zekerheid dat er geen misverstand kan rijzen over de ver antwoordelijkheid van de arts en de opdrachten voor ver pleegkundigen. Vrijwel alle verkeer tussen beide beroeps groepen wordt schriftelijk vastgelegd. Uiteraard is dat ook in het belang van de patiënt. „Niks goedkeuring ach teraf', bromt directeur J. Assink van verpleegtehuis De Braamberg in Arnhem, in reactie op de verldaring van een getuige-deskundige in de Haagse zaak dat het niet ongebruikelijk is dat verplegers pas achteraf artsen infor meren over het toedienen van insuline en morfine. M. Elbertsen, zorgmanager bij het nagelnieuwe ver pleeghuis Norschoten in Barneveld, is wel vertrouwd met deze opvatting. In het verleden heeft hij zoiets meerma- len meegemaakt. ,,Je vroeg je wel eens af wat je eigenlijk allemaal had toegediend. Je kreeg een grote vrijheid", herinnert hij zich. Maar hij is blij dat die tijd voorbij is en de lijnen worden aangetrokken. „Toen waren we minder zorgvuldig omdat dit soort dingen nog niet naar buiten was gekomen", zo analyseert hij. Assink sluit uit dat verpleegkundigen op eigen houtje zware middelen toedienen. „Morfine wordt alleen toege diend als dat schriftelijk is opgedragen." Niet voor alle groepen medicijnen is het protocol gelijk. Opiaten zijn van een andere orde dan paracetamol, en dus wordt er anders mee omgegaan. „Een verpleegkundige kan niet aan morfine komen, want die ligt achter slot en grendel. Als het nodig is, wordt de arts opgeroepen om het per soonlijk toe te dienen, ook al is die daar zelf niet altijd ge lukkig mee." Ook in Barneveld worden opdrachten voor medicatie straks schriftelijk verstrekt. Is er geen arts in huis en is haast geboden, dan moet de verpleegkundige telefo nische opdrachten noteren en herhalen, als betrof het een Amerikaanse oorlogsfilm. De arts moet het recept la ter alsnog tekenen, legt Elbertsen uit. Toedienen van de medicijnen is het werk van verpleegkundigen en zieken verzorgenden. Maar ook hierbij zijn zekerheden inge bouwd. Pillen worden geteld en injecties nauwkeurig ge controleerd. „Is de vloeistof uit een ampul opgezogen, dan moet een collega daarvoor een paraaf zetten." Als mensen ergens steken laten vallen, kunnen ze daar op worden aangesproken en kan het tuchtrecht zijn werk doen, zo is de bedoeling. Bij Zorgcentrum Krimpenerwaard, dat vier vestigingen in de gelijknamige polder heeft, bestaan eveneens stralcke afspraken over het aansturen van 'de verlengde arm' van de arts. „Wij hebben een arts een faxapparaat aangebo den zodat opdrachten altijd op papier staan", vertelt al gemeen directeur B. Mol. Acute situaties doen zich vol gens hem nauwelijks voor. „Meestal kan de arts voorzien wat er gebeurt. Hij moet schriftelijk vastleggen hoe de verpleegkundige dient te reageren als het zover is." Als het niet anders kan, grijpen verpleegkundigen in volgens de eigen professionele standaard. „Dat is niet anders dan wanneer u of ik op straat iets zien gebeuren. Je bent ver plicht mensen in nood zo goed mogelijk te helpen." Assink is niet verrast over het kennelijk gemak waar mee de Haagse verpleegkundigen omsprongen met me dicamenten. „Ik heb twintig jaar bij de reclassering ge werkt", zegt hij veelbetekenend. Maar aan een finaal oor deel over de zaak waagt hij zich niet. „Ik ken het vonnis onvoldoende. Ik wacht eerst de publicaties in de vakpers af, want er is wel een heel groot verschil tussen het oor deel van de rechtbank en het hof." In Waalsdorp wonen veel ouderen in appartementen, waar ze naar behoefte zorg krijgen. Om de bewoners niet dagelijks met nieuwe gezichten te confronteren, wordt gewerkt met vaste verpleegkundigen, wat de onderlinge controle er niet gemakkelijker op maakt. Mol erkent de risico's, maar ziet ook gr'ote voordelen. Daarom wil hij in de zorgcentra in de Krimpenerwaard toch toe naar een vergelijkbare opzet. „Ie moet voorkomen dat er eilandjes ontstaan. Je moet ook de communicatie open houden, want anders krijg je situaties als in Delfzijl waar 'de Engel des Doods' in gewetensnood zelf een uitweg zocht voor haar frustraties. Euthanasie", zo benadrukt Mol „is nóóit een zaak voor een verpleegkundige. Daar staat altijd de arts centraal." DEN HAAG THEO Het asielbeleid moet scherper. Asielzoekers zonder papieren moet direct de deur worden gewezen. Nederland dreigt anders vol te lopen. Kortom, enkele weken voor de verkiezingen passeren alle vooroordelen weer eens de revue. Kwalijk is dat dit keer het kabi net en de directeur van de Immigratie- en Naturalisatiedienst de trom roeren. Maar als Nederland alle ooit geëmigreerde landgeno ten zou moeten terugnemen, dan zou het land pas werkelijk overvol zijn. Het lijkt wel alsof Nederlanders collectief willen vergeten. Min der dan een halve eeuw geleden gold migratie voor de meeste Nederlanders als iets positiefs. Mensen die zichzelf elders wil den verbeteren, kregen compli menten voor hun onderne mingslust. Tegenwoordig gooit dit land liever de grenzen dicht, ook al is bekend dat prikkel draad, slagbomen en strenge grenscontroles niemand ervan weerhouden zijn geluk te zoe ken in een rijk land. Toch proberen de autoriteiten in Europa en in traditionele mi gratielanden als Australië en de VS de instroom te beperken. Hun inzet leidt echter slechts tot een steeds groter wordende groep illegalen die op een of an dere wijze in het rijke westen toch de kost weet te verdienen. Het kabinet heeft inmiddels be sloten asielzoekers zonder pa pieren of met valse reisdocu menten veel strenger aan te pakken. De selectie wordt ver scherpt en de beslissing over een asielverzoek valt sneller. Dit beleid zal echter nauwelijks effect hebben, zo valt te voor spellen. Zelfs de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) houdt al rekening met een toename van het aantal reizigers met ver valste papieren. De mensen smokkelaars zullen daarnaast ongetwijfeld nieuwe mogelijk heden vinden om mensen een land binnen te brengen, zoals bleek bij de aankomst van grote aantallen Koerdische vluchte lingen per boot in Zuid-Italië. Migratie bestaat al sinds de eer ste mens zijn dorp verliet om el ders een beter leven op te bou wen. Uit een zojuist verschenen studie blijkt dat het juist de Eu ropeanen zijn die vanaf 1500 massaal zijn geëmigreerd. Eerst in kleinere aantallen, maar na 1800 in een schier onstuitbare stroom trokken meer dan zestig miljoen Europeanen naar de koloniën en naar andere migra tielanden. Nog steeds vormen de Europea nen de grootste groep migran ten. „Zou Europa van veel pro blemen zijn verlost als alle mi granten weer naar hun oor spronkelijke plaats van her komst zouden terugkeren?" vra gen de Leidse wetenschappers Piet Emmer en Herman Öb- deijn zich in de studie 'Het pa radijs is aan de overzijde' af. Nee. „Europa zou overvol ra ken, want het aantal Europea nen bedraagt thans een veel voud van de zestig miljoen die ooit zijn weggegaan. Als die te rugkomen, wordt het hier een chaos." De Europese expansiepolitiek leidde ook tot een aanzienlijke gedwongen migratie vanuit an dere werelddelen. Meer dan twaalf miljoen zwarte Afrikanen kwamen als slaven in Amerika terecht. Miljoenen Chinezen, Javanen en Indiërs namen later als 'contractarbeiders' hun plaats in. Pas na 1945 stokte de stroom Europeanen, en begon een om gekeerde beweging. Vanaf de komst van de eerste gastarbei ders groeide de weerstand tegen mensen van buitenaf. Inmid dels verzetten zelfs de Italianen, Spanjaarden en Portugezen, die WIM STEVENHAGEN De Israëlische regering heeft gisteren formeel bevestigd dat ze bereid is de bezetting van het zuiden van Libanon op te geven, in ruil voor veiligheidsga ranties van de Libanese regering. Maar in Libanon is men niet onder de in druk. Premier Elias Hrawi zegt dat hij er niet over peinst 'ook maar één seconde' met Israël te onderhandelen over reso lutie 425 van de VN-Veiligheidsraad. Volgens hem eist die resolutie een on voorwaardelijke terugtrekking en is het Israëlische besluit niet meer dan een politieke stunt. De elf ministers van Israëls defen siekabinet besloten gisteren unaniem tot de aanvaarding van Veiligheidsresor lutie 425. Israël wijst erop dat die reso lutie niet alleen spreekt over een terug trekking, maar ook over hulp van de VN-vredesmacht (UNIFIL) bij het vesti gen van een effectief Libanees gezag in de ontruimde gebieden. ,,Dit laat zien dat het ons ernst is", zei premier Benjamin Netanyahu gisteren op een persconferentie. „Het maakt duidelijk dat we voor eens en altijd een eind willen maken aan het probleem- Libanon. We kunnen alleen maar ho pen dat andere regeringen en met name die van Libanon ons aanbod zullen aanVaarden en met ons willen onderhandelen over de uitvoering er- Netanyahu zei dat alles zal worden ge daan om de veiligheid van Israëls noor den te verzekeren. Hij legde er de na druk op dat een terugtrekking uit Liba non niet ten koste zal gaan van onder handelingen met de Palestijnen en van Israëls bereidheid overleg te voeren met Syrië. De Syrische president Hafez al-Assad verzet zich tegen het Israëli sche plan. Hij zegt dat alleen over te rugtrekking kan worden onderhandeld in breder overleg, waarbij ook een Is raëlische teruggave van de bezette Go- lan-hoogte ter sprake komt. Netanyahu weigert de onderhandelin gen met Syrië te hervatten, zolang As sad niet bereid is een streep te halen door de resultaten die zijn geboekt bij eerder overleg met de regering-Rabin. Rabin is destijds akkoord gegaan met vergaande concessies op de Golan, in ruil voor een vredesverdrag met veilig heidsgaranties. De sji'itische verzetsbeweging Hezbol lah, die Israël in het bezette zuiden het leven zuur maakt, zegt net als de Liba nese regering geen enkele garantie te willen geven voor Israëls veiligheid in het geval het leger zich terugtrekt. Maar Iran, dat vergaande invloed heeft op Hezbollah, lijkt het daar niet helemaal mee eens. Iraanse regeringsfunctiona rissen hebben de afgelopen dagen laten weten dat de taak van de Hezbollah- strijders zal zijn afgelopen zodra Israël zich heeft teruggetrokken. Premier Netanyahu's politieke adviseur Uzi Arad noemde die uitspraken 'zeer inte ressant'. Israël heeft de afgelopen weken wester se steun proberen te vinden voor zijn terugtrekkingsvoorstel, maar zonder veel succes. Zowel de Verenigde Staten als Europa lijkt van mening dat het wei nig kans van slagen heeft zolang Syrië dwars ligt. Binnen het Israëlische kabi net heeft minister van infrastructuur Ariel Sharon de man achter de inva sie in Libanon van 1982 vergeefs steun proberen te vinden voor een voorstel het leger terug te halen zonder overeenstemming met de Libanese re gering. Zijn plan was een terugtrekking in fa sen uit te voeren en na elke stap te kij ken of het Libanese leger in staat was de veiligheid te handhaven. Mochten er toch aanvallen op het noorden van Is raël worden uitgevoerd, dan zou het le ger keihard moeten terugslaan tegen strategische Libanese doelen. Sharon heeft gisteren overigens toch voor het regeringsvoorstel gestemd. Oud-minister Yossi Beilin van de oppo sitiepartij Arbeid voert al geruime tijd actie voor een militaire terugtrekking uit Libanon. Hij noemt het regerings besluit resolutie 425 te aanvaarden een stap in de goede richting, maar betreurt het dat het kabinet voorwaarden heeft gesteld. „Het is onrealistisch, want er is geen partij aan de andere kant die wil meewerken. Daarom moeten we ons zonder meer terugtrekken", zegt hij. Bij gebrek aan directe medewerking door Libanon en Syrië moet Israël een beroep doen op derde partijen, meent Beilin. „We kunnen dat doen op basis van beloften in bestaande verdragen. Het afgelopen jaar hebben we gepro beerd erachter te komen wat er zal ge beuren als we uit Libanon vertrekken. Zaken als het op non-actief stellen van Hezbollah, de hergroepering van het Libanese leger en de versterking van UNIFIL worden al genoemd in over eenkomsten die de afgelopen veertien jaar zijn gesloten." Beilin zei onder meer te doelen op wat is overeengekomen na de Israëlische operatie 'Druiven der Gramschap' te gen Hezbollah van 1996, op resolutie 425 en op het in 1989 onder Ameri kaans toezicht gesloten Taif-akkoord over de beëindiging van de burgeroor log. „Dat zijn bestaande overeenkom sten en daarop kun je je beter baseren dan op nieuwe overeenkomsten die de andere kant zou moeten aangaan.' Beilin zegt dat hij zijn voorstellen heeft voorbereid in nauwe samenwerking met hoge Israëlische officieren die in Libanon hebben gediend. Ze voorzien ook in extra defensiemaatregelen aan de Israëlische kant van de grens, in de vorm van mijnenvelden, verbeterde hekwerken en moderne alarmsyste- AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Bij de discussie over asielzoekers en andere immigranten lijken veel Nederlanders te zijn vergeten, dat kort na de oorlog massa's landgenoten het waagstuk aandurfden om in Amerike Zuid-Afrika, Australië of Nieuw-Zeeland^en nieuw bestaan te beginnen. Op deze archieffoto emigranten op de kade bezig met de laatste formaliteiten voor hun inscheping op de Joh van Oldebameveldt. foto cpd arch zelf nog het langst migranten le verden, zich tegen de komst van met name Noord-Afrikanen. De bundel 'Het paradijs is aan de overzijde' vormt de (bewerk te) neerslag van een serie colle ges die enkele jaren geleden zijn gehouden aan de Rijksuniversi teit Leiden. Gezien de recente uitspraken van het kabinet en van directeur Lucas Elting van de Immigratie- en Naturalisa tiedienst over de noodzaak van een scherper asielbeleid, blijken de debatten niets aan actualiteit te hebben ingeboet. 'Internatio nale migratie', blijft een emotio neel en politiek probleem. De samenstellers van de bundel geven een helder overzicht van de reacties in de westerse sa menleving op de instroom van asielzoekers. Ook tonen ze aan dat de argumenten tegen de asielzoekers vaak niet deugen. Wat ontbreekt in het boek, is echter een goede verklaring voor die felle weerstand tegen asielzoekers en economische vluchtelingen. Zelfs minister Hans Dijkstal, die de slotbijdra- ge voor zijn rekening nam, kan slechts aangeven dat Europa geen immigratiecontinent is en dat onze wetten daarop zijn af gestemd. Het antwoord op de 'waarom vraag' vind je eerder bij IND-di- recteur Elting, die vorige week een interview gaf aan dagblad Trouw. Hij stelt vast dat Neder- Sadako Ogata, aan. „Wordt de migratie gederegu leerd, dan zijn de soms aan doenlijke, soms venijnige po gingen van de Europese over! den om greep op de immigrai te krijgen overbodig." De schi vers verwerpen ook de inmid dels politiek aanvaarde 'inburgeringscontracten'. „Di contracten doen het aantal sc ciaal werkers alleen maar stij gen, maar leveren ons geen b tere immigranten op." Er hoe ook geen wettelijk voorgeschi ven plicht te komen om de ta van het nieuwe thuisland te 1( ren, zeggen zij, want een mi grant met talent had dat al vo zijn vertrek gedaan. En vóór a les dient het verschil tussen '1 gale' en 'illegale' migranten te verdwijnen. „Laat de markt maar beslissei wie er straks een verblijfsver gunning krijgt. In de vorige eeuw heeft de markt dat meestal in goede banen gelei> beter dan de machteloze bu reaucratie van vandaag in W( Europa." DEN HAAG LOUIS BURGERS 'Het paradijs is aan de overzijd* Internationale migratie en grer zen',.onder redactie van Piet Ei mer en Herman Obdeijn. Uitg. Jan van Arkel, Utrecht. Prijs 29,90. ISBN 90-6224-403-3 Een Nederlands gezin zet voet aan wal in Amerika. Minder dan een halve eeuw geleden gold migratie voor de meeste Nederlanders als iets positiefs. Mensen die zichzelf elders wilden verbeteren kregen complimenten voor hun ondernemingslust. foto cpd archief land niet zo veel buitenlanders kan opnemen: het Centraal Planbureau schat het aantal al lochtonen in 2010 op zo'n drie miljoen. Hij vraagt zich af of die allemaal kunnen worden inge burgerd, of ze allemaal Neder lands leren spreken en een be roep leren. Emmer en Obdeijn stellen vast dat asielzoekers, die zij liever migranten noemen, om tal van redenen kunnen worden gedwongen hun vader land te verlaten. Veel asielzoe kers zijn in feite op de vlucht voor armoede, zo halen zij met instemming de oud-hogecom- missaris voor de vluchtelingen,

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2