oorschoten eert toch almsnip uit k wilde niemand de barricaden opsturen' Aart ons krijgen ze nog een harde dobber' 'Een luier weegt al snel een kilo' Leiden Regio Nieuw bestuur Blitz eist eerst afbetalingsregeling CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-535641 insorloop voetbalvereniging SJZ twouDEDe jeugdcommissie van de Zoetervvoudse voet- reniging SJZ houdt dinsdag 7 april een sponsorloop in park Haasbroek. Van de opbrengst wil SJZ naast het hoofd- ien speelveldje aanleggen waar het juniorenvoetbalspel '4 4' kan worden gespeeld. Verder krijgt de speeltuin op park Haasbroek een grondige opknapbeurt. iw Zocherhuis in Oegstgeest begint heest De bouw van het appartementencomplex het 'Jan Zocherhuis' in de Morsebel in Oegstgeest begint dinsdag, •meester S. Scheenstra slaat die middag om vier uur de eer- al. In het complex moeten 25 luxueuze appartementen ko- Het gebouw geldt als 'hoeksteen' van de Morsebel, omdat een zeer opvallende plek komt: zowel vanaf de A44 als de Haarlemmertrekvaart is het goed zichtbaar. ma krijgen geld in afwachting discussie irhonderd minima in Voorschoten krijgen dit jaar de zogenoemde Zalmsnip, de honderd gulden las- lichting van het rijk. B en W hebben besloten dat lima niet 'de dupe mogen worden van de lopende sie tussen de gemeente en staatssecretaris W. Ver- I'. De PvdA-bewindsman sommeerde Voorschoten >s om de Zalmsnip zo snel mogelijk uit te betalen uitkeringstrekkers. niet met terugwerkende kracht worden teruggevraagd. B en W laten nog in het midden of Voorschoten de Zalmsnip vol gend jaar wel direct uitbetaalt orschotense gemeente- ndelt volgens Vermeend met het recht en de be- van het rijk. B en W aan de minima, n nu over hun gelijk en besloten het raadsbe- i vorig jaar om de Zalm- ït aan de minima uit te op te schorten. De ge- onderzoekt vervolgens met de Vereniging van indse Gemeenten (VNG) gelijk heeft. Die studie volgend jaar duren, wijs en verstandig be- reageert PvdA-fractie- er in de Voorschotense iteraad P. den Hartog. ide vorig jaar een motie het besluit om de mini- Zalmsnip te geven. „Je atuurlijk niet gelijk ach- scheet van het rijk aan We gaan daarom rus- n wie er gelijk heeft." lartog is de beoogd wet- die de komende periode >ver de Zalmsnip. Als it de gemeente in haar lat, kan Den Hartog niet egenheid worden ge want de Zalmsnip kan Vermeend dreigde twee we ken geleden dat hij het besluit om de minima uit te sluiten van de lastenverlichting, zou vernie tigen. B en W blijven echter nog steeds van oordeel dat de Voor schotense beslissing om de Zalmsnip niet door te betalen aan de minima 'tot de gemeen telijke competentie behoort en niet in strijd is met regels van het rijk'. De Voorschotense raad be sloot vorig jaar om de Zalmsnip wel uit te betalen aan de mini ma, maar bracht iedere burger gelijk een 'eigen bijdrage' van honderd gulden in rekening. Daardoor visten de minima achter het net. De gemeente ge bruikte het geld om een begro tingstekort op te heffen. Voor schoten vond deze regeling ver antwoord vanwege zijn ruim hartige kwijtscheldingsbeleid voor minima. B en W leggen het besluit vanavond voor aan de gemeenteraad. VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK De Voorschotense basketbalver eniging Blitz lijkt gered van de ondergang. De basketballers is het gelukt om op tijd een vijf koppig bestuur plus voldoende kader op de been te brengen. Slechts de gemeente kan nog roet in het eten gooien, want de nieuwe bestuursleden hebben wel een dwingende voorwaarde aan hun aantreden verbonden: Voorschoten moet als grootste schuldeiser zorgen voor een 'werkbare financiële regeling'. Het nieuwe bestuur eist dat de schuld bij de gemeente, tien duizenden guldens aan achter stallige huur van sporthal De Vliethorst, zodanig kan worden afgelost dat de vereniging finan cieel niet in een te strak keurslijf komt te zitten. „Het gaat er hen om op welke termijn, en hoe, de club van de schulden af kan ko men", aldus clubwoordvoerder B. Krol. Maandag praat een delegatie van de club over die schuldaf lossing met de gemeente. Een in februari inderhaast opgezette werkgroep van ouders en leden van Blitz heeft daarmee nog maar één horde te nemen om haar doel, behoud van de club, te bewerkstelligen. De groep had zichzelf opgelegd dat ze voor vandaag een nieuw be stuur zou vinden. Een sportambtenaar van de gemeente juicht het toe dat er daadwerkelijk een enthousiast bestuur is gevonden, maar wil nog niet speculeren over de uil komst van het gesprek met Blitz. „We wachten het voorstel van de club af. We willen het basketbal voor Voorscholen be houden, dus zijn we in ieder ge val bereid om met Blitz mee te werken. We willen alleen eerst weten hoeveel geld er nu eigen lijk in kas is en hoeveel er gelijk kan worden afbetaald. Dat was in februari nog niet duidelijk." In ieder geval moet Blitz op ter mijn de gehele schuld afbeta len. In februari concludeerde de werkgroep, in samenwerking met de Sportraad Zuid-Holland, dal de club aan een bestuurlijke én financiële crisis ten onder dreigde te gaan. Blitz had bijna geen bestuurslid meer over en de achterstallige huur was hoog opgelopen. Blitz bestond vol gens de werkgroep louter bij gratie van de gemeente die de club respijt gaf bij het wegwer ken van de betalingsachter stand. Als het nieuwe bestuur - be staande uit drie ouders van jeugdleden en twee volwassen leden - de nog af te spreken af betalingsregeling met de ge meente goedkeurt, kan alleen de ledenvergadering nog roet in het eten gooien. „AJles staat of valt met het gesprek met de ge meente, hoor. Want ik vermoed dat de leden zonder morren ak koord gaan", meent Krol. De werkgroep stuurt volgens hem deze week nog een 'gematigd optimistisch gestemde' brief naar de leden over de toekomst van Blitz. A4-afrit Zoeterwoude-Dorp een week lang 's nachts dicht wege asfalteringswerkzaamhe- den. Op genoemde dagen wordt het autoverkeer tussen 21.00 en 05.30 uur omgeleid via de A4- afslag ter hoogte van Leidschen- dam. De omleiding wordt aan gegeven met routeborden. ZOETERWOUDE De A4-afrit ter hoogte van Zoe terwoude-Dorp is in de nachte lijke uren van maandagavond 11 mei tot en met vrijdagoch tend 15 mei afgesloten voor ver keer. De afsluiting is nodig van- ZOETERWOUDE HANS VERSLUIS 'Belachelijk' vinden veel Zoe- terwoudenaren de nieuwe ta rieven voor het ophalen van het huisvuil. Sinds gisteren be talen de huishoudens niet meer een vast bedrag per jaar (341 gulden), maar 40 cent per kilo, plus een vast bedrag van 180 gulden. Een speciale chip op de vuilniscontainers moet het gewicht bepalen. De maatregel is bedoeld om de burger milieubewuster te maken. Maar diezelfde burger vermoedt dat er bij de gemeen te ook financiële motieven een rol spelen. Want hoewel veel bewoners de proefnota over de maand februari (die nog niet hoeft te worden betaald) nog Zoeterwoudenaren sceptisch over afrekening huisvuil niet hebben gehad, vrezen ze dat ze in de toekomst aanzien lijk duurder uit zullen zijn dan nu. „Milieubewust ben ik al", vertelt een mevrouw in de Eloutstraat. „Ik scheid al mijn afval. Of ik door de nieuwe ta rieven nog beter op m'n afval zal letten, betwijfel ik. Ik zei laatst gekscherend tegen m'n kinderen die kwamen eten: neem je eigen afval maar mee naar huis." „Ik denk niet dat het me lukt minder afval te produceren. Als je een sinaasappel eet, zit je toch met die schil. Of je nou wilt of niet. Bij de slager doen ze altijd van die papiertjes tus sen het vlees. Moet je dan zeg gen dat je die niet hoeft? Mis schien kan ik melk in flessen kopen in plaats van in pakken. Ik ben zelf niet zo bang voor een hogere rekening, maar ik denk dat vooral gezinnen met kinderen de dupe worden. Een luier weegt toch al snel een ki lo. Dat is veertig cent!" Een jonge moeder in de Weegbreelaan, omringd door een schare kinderen: „Nee, ze zijn niet allemaal van mij, hoor. Ik heb zelf twee kinderen. Ik ben ook bang dat mijn afvalre- kening daardoor fors zal stij gen. Die nieuwe regeling vind ik daarom ook belachelijk. Ik heb nogal veel afval. Waarom? Dat weet ik niet, ik heb het ge woon. Misschien dat ik er nu wel beter op ga letten, ja." De hardste kritiek komt uit de burgemeesterswijk, waai- de bewoners de proefnota al wél hebben ontvangen. „Ik ben be hoorlijk kwaad over die nieuwe tarieven", reageert een be woonster van de Burgemeester Brandtstraat. „Ik schat dat ik in het vervolg zo'n 40 procent meer ga betalen dan vroeger. Onder het mom van milieube scherming verdient de ge meente een smak geld. Het is gewoon pure geldklopperij." „Vorige week kreeg ik een folder van de gemeente", ver volgt ze. „Daarin staat het voorbeeld van een vrouw met kinderen die elke week ander halve kilo afval produceert. Ik weet echt niet hoe ze dat doet hoor. En het is heus niet zo dat ik veel rommel maak. Ik scheid al het afval. Ik haal zelfs de proppen papier nog uit de prullenmand en stop die bij het oud-papier. Wat kun je nog meer doen?" „Je zou, lees ik nu, blikken apart kunnen verzamelen en bij de gemeente inleveren. Maar hoeveel zal dat schelen? En ze hebben ook de grofvuil belast. Opeens, onaangekon digd. Dat kost nu 25 gulden om het op te laten halen. Dat vind ik schandalig. Ik weet niet hoe anderen over dit alles denken, maar ik overweeg om protest aan te tekenen. Gelukkig ben ik van de zomer een maand op vakantie. Dat scheelt weer een hoop geld." vethouder' Cock Huigen verlaat na bijna negentien jaar Leiderdorpse raad Voorschotense buurt verdeeld over sloop van 27 huizen erdorpse WD-wethou- :k Huigen maakt een nen indruk. De verkie- zijn achter de rug en rtij heeft het uitstekend Ondanks de interne ingen en het feit dat de lange verdiepte tun- de A4 niet heeft kun- nenslepen. Vóór de ver- n had ze geen behoefte i interview. Nu wil de ende wethouder wel te en. Graag zelfs. Een t met aantekeningen nen handbereik. Cock laat niets aan het toeval n heeft er bijna negen- r gemeenteraad op zit- aatste twaalf jaar was ze Ier en oogstte ze be ng vanwege haar slim- deskundigheid en endheid. Ze riep ook ld op. Volgens sommi- is ze afstandelijk en rend uit op eigen gewin. ;en paar dagen en ze deur van het gemeente- initief achter zich dicht, met alle plezier in de teten, maar het is vol- Ik wil nu wel eens mijn genda bepalen." Mis- lat ze nu eindelijk tijd 1 golf te leren spelen, of aar de tennisbaan te iet dat ze de politiek zien houdt. Huigen is i meer tijd te steken in nciale staten, waar ze al 1 deel van uitmaakt, n is niet iemand die het van haar tong laat laat dan ook weinig los strijd die binnen de brandde over haar op- Ze betreurt het dat de ssen Kolman en Zilve- op straat kwam te lig- t wel. Dat weer een (VD-wethouder wordt, 'prettig'. Ze vindt het jk dat vrouwen goed ïgenwoordigd in de po- nee, ze heeft écht niks tegen Herbert Zilverentant. De wethouder is trots op wat ze heeft bereikt. Met name op het gebied van de financiën. Huigen kreeg de begroting tel kens rond zonder de belastin gen te hoeven verhogen. Ze wist de Hogesnelheidslijn buiten Leiderdorp te houden, maar kon de lange tunnel voor de A4 niet binnenhalen. „Wel de 'next best'." Ze vindt niet dat ze dit zichzelf hoeft te verwijten. „Ik heb mijn uiterste best gedaan voor de lange tunnel. Heb alles op alles gezet." Volgens Huigen zat de lange tunnel er op een bepaald mo ment gewoon echt niet meer in. „Ik wilde de mensen niet voor de gek houden, hen niet de bar ricaden opsturen voor iets dat niet haalbaar was." De andere fracties straften de A4-wethou- der vlak voor de verkiezingen af met een 'motie van treurnis'. Of dat haar heeft aangegrepen? Huigen ontwijkt de vraag. „Het politieke spel speelde bij die motie een rol. Je leert zulke din gen te incasseren." Markt Een andere tegenslag die Hui gen moest verwerken was de leegloop van de markt op de Laan van Ouderzorg. Zij was ja renlang vurig pleitbezorger van de verplaatsing van de markt naar het nieuwe centrum. Toch wil Huigen niet spreken van een mislukt marktbeleid. „De nieu we plek is beter dan de Hoofd straat. Dat hoor ik ook als ik de marktmensen spreek. Want de meeste klanten zitten hier, in het nieuwe deel van Leiderdorp. Het heeft alleen tijd nodig." Huigen verwacht dat de markt weer aantrekt, na de ver fraaiing van de Laan van Ouder zorg en omgeving ('de as Santhorst - Winkelhof). Dan krijgt de markt een gezelliger decor, verwacht ze. De wethou der had dat project graag voor haar vertrek willen afronden. Dat lukte niet, onder meer om dat de buurt heftig in opstand een financiële opzet." Over één ding is Huigen duidelijk: de aanpak van winkelcentrum Santhorst moet het eerste on derdeel vormen van het project. „De winkeliers wachten al zo lang. Ze hoeven niet te wachten op de eerste paal voor de wo ningen." Zowel over het project Santhorst- Winkelhof als over de sluiting van de woonboule vard lag Huigen flink overhoop met collega-wethouders Van Dijk en Kerner. „We zouden een 'vecht-college' zijn, hoorde ik enkele weken geleden. Ach, in verkiezingstijd gaat men dat soort opmerkingen maken. Maar het is opgehangen aan slechts twee kwesties." Ze weer spreekt dat ze voortdurend met haar collega's botste. „Er is al tijd wel stevig gediscussieerd, maar er waren nooit forse te genstellingen." Verto Het spijt Huigen niet dat ze zich onlangs openlijk distantieerde van het college-besluit om vier nieuwe woonwinkels op het voormalige Verto-terrein op slot te gooien. De zaken wilden opengaan terwijl hiervoor offi cieel nog geen toestemming was. „Ondernemers zijn altijd sneller en brutaler. Een sanctie, bijvoorbeeld een dwangsom, was wel op zijn plaats geweest. Maar de vraag is of je ze zo diep moest treffen in hun portemon nee. Ik had soepeler willen op treden." Huigen is destijds nauw be trokken geweest bij de ontwik keling van het Verto-terrein. Het is een project waar je u tegen zegt, vindt ze. „Een kwaliteits verbetering voor Leiderdorp. Je gaat als gemeente toch geen winkels sluiten, terwijl je het er over eens bent dat je de winkels daar wél wilt. De ondernemers hadden ook gewoon een bouw vergunning van de gemeente gelëegen! Geen wonder dat nie mand in Leiderdoip het meer snapte." VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK „Ons huis slopen? Liever van daag dan morgen", reageert de 16-jarige Saskia uit de Tolstraat enthousiast. En er zijn wel meer bewoners voor wie de dinsdag aangekondigde sloop van 27 huizen in de Voorschotense Tolstraat, Parkstraat en de Stad wijkstraat niet snel genoeg kan beginnen. Maar dat zijn vooral de jongsten, die soms uit schaamte voor de erbarmelijke staat van hun huis zelfs hun beste vriend niet meer thuis durven uit te nodigen. „Het is hier zo verrot. De plin ten springen van de muur, we hebben overal vochtplekken en constant beslagen ramen. In de badkamer kan je niet eens je ar men strekken. Ik word er gek van", vervolgt Saskia, terwijl ze een rondleiding door de bron van ergernis geeft. Veel jongeren in het buurtje staan dan ook achter woning bouwvereniging Woonzorg, de eigenaar van de arbeiderswo ningen uit 1930, die de sloop van de drie rijen huizen heeft aangekondigd. Huizen die nooit groot onderhoud hebben geno ten en nog nagenoeg in authen tieke staat verkeren. „Wij wonen hier al tien jaar. En er is hier niks geen luxe. Geen centrale verwarming. Niks. Alles is scheef en in de keuken golven de platen aan het plafond door de warmte van de oven. Mijn buurmeisje zegt ook dat de boel zo snel mogelijk plat mag. Maar het kan ook aan onze leeftijd liggen, hoor. De oudere bewoners zijn veel fel ler." Die oudere garde - vaak al van kindsbeen af bewoner van het wijkje - is inderdaad furieus. De Stadwijkstraat in Voorschoten, één van de drie straten waarin de woningbouwvereniging in totaal 27 huizen wil slopen, toto loek zuyderduin Zij zijn gelukkig met hun huizen waar ze al tientallen jaren wo nen. „We willen niet weg. Kijk nou toch eens wat een mooie huizen", wijst de bewoner van de Stadwijkstraat in het rond. „Ik woon hier al 27 jaar en al die tijd spreekt men over sloop. Dat was altijd een soort spelletje. Ze dreigden telkens met sloop als wij om renovatie vroegen." De ouderen in het volkswijkje voelen zich al jaren als een speelballetje in de klauwen van een besluiteloze kater. Vooral de gemeente moet het bij hen ontgelden. Voorschoten was tot twee jaar geleden eigenares van de huizen en heeft nooit een vinger uitgestoken. „Er is al die jaren met ons gesold. Geen likje verf kon er van af. En nu dit. .Af schuwelijk is het", zoals Ad den Hartog uit de Stadwijkstraat het verwoordt. Zijn buren voelen de pijn zo mogelijk nog erger. „Weet u waar het om draait bij Woon zorg, meneer? Enkel om de cen ten. Ze kunnen aan onze lage huren niet verdienen. Dus moe ten de huizen plat", zegt buur man Zonneveld. „Maar aan ons krijgen ze nog een harde dob ber, hoor", voorspelt zijn doch ter, die het huis daarnaast be woont. Woonzorg krijgt er van de bewoners flink van langs, maar de onderhoudsachter- stand is volgens hen vooral de schuld van de vorige eigenares, de gemeente. De bewoners storen zich aan de argumenten die Woonzorg verder gebruikt om onmiddellij ke sloop te rechtvaardigen. Zo zou het gedreun van het verkeer over de Leidseweg scheuren in de muren veroorzaken. Maar daar is in de huizen weinig van te zien. Ook is geroepen dat de huizen te klein zouden zijn vol gens de huidige maatstaven. Maar dat argument vegen de bewoners in de Stadwijkstraat van tafel. Ze hebben immers al jaren zo gewoond en zijn dat gewend. Zoals de familie Zonneveld, al 42 jaar woonachtig in de Stad wijkstraat. „Ik zou niets anders willen. Nou moet je op je oude dag toch nog vechten om te blijven wonen waar je wilt. Be lachelijk", zegt mevrouw Zon neveld. „De mensen hebben een kapitaal aan investeringen in hun woning verwerkt omdat de gemeente dat niet deed. Wat krijg je er voor terug? Niets. Ja, je mag je voor 1 mei inschrijven als woningzoekende. Zo ga je toch niet met mensen om?" De meeste bewoners in de drie straten zinnen dan ook op een tegenactie. Dinsdagavond is al een 'second opinion' ge vraagd om te kijken of de hui zen inderdaad niet goedkoper gerenoveerd kunnen worden. Ook vertrouwen de bewoners op de gemeenteraad die de sloopvergunning kan tegenhou den. Maar voor de zekerheid zijn ze zelf met een handteke ningenactie begonnen. kwam tegen de voorgenomen Volgens Huigen is het moei- financieel rond te krijgen, bouw van torenhoge flats. lijk om het plan met lagere flats „Maar we zijn nu vrij ver met Cock Huigen verlaat de Leiderdorpse politiek. „Ik heb met alle plezier in de raad gezeten, maar het is vol doende. Ik wil nu wel eens mijn eigen agenda bepalen." foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21