Leidsch Dagblad Order Fokker Space gered 7 25 Clinton verlost van Paula Jones Heeft u al een Paatmenu? TV West blijft definitief in de lucht Bloemen voor twee slachtoffertjes handgranaat Papon tot tien jaar veroordeeld DE WERELD OM U HEEN. VVD'er Van Baaien verder in het nauw Nieuw Croma Gekruid. Voor elke dag een verrassend stukje vlees. KOSMar 'Hillebrand DONDERDAG 2 APRIL 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Dijkstal wil Londen en Dublin weer Q, j ambtenaren meer ernstig verdeeld over Kerk en Samenleving betalen Noord-lerland 'Kerken spelen rol van inspirator' a Sport Juventus en Real Madrid bijna in finale in Amsterdam ArenA LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 L575RSSERVKJE Rijd mee met Bloemencorso! Donateurs gezocht voor nieuwe FietsVoetveer Zie aanbieding elders in de krant Maurice Papon is vandaag we gens medeplichtigheid aan mis daden tegen de menselijkheid veroordeeld tot tien jaar cel. Ook verliest de Franse ex-minis ter en hoge Vichy-ambtenaar gedurende tien jaar zijn burger rechten. Br was 20 jaar geëist. De 87-jarige Papon beging zijn misdaden in Bordeaux in de jaren '42-'44 ten tijde van het met nazi-Duitsland collabore rende Vichy-regime. Papon was destijds de tweede man in de regio-Bordeaux en belast met de Dienst voor joodse kwesties. Later was hij ook negen jaar po litiecommissaris in Parijs. In 1978 benoemde premier Barre hem tot minister van begroting. Het proces begon op 8 okto ber vorig jaar en is het langste en duurste dat in het naoorlog se Frankrijk is gevoerd. Papon gaat in beroep bij het Hof van Cassatie. Totdat de uitspraak volgt, blijft hij op vrije voeten. Dat kan nog een jaar duren. De negen juryleden en drie magistraten van het Hof van As sisen in Bordeaux kwamen van morgen tot een uitspraak. De jury moest 764 punten bespre ken rond de kernvraag: Was Papon het monster dat in de ja ren '42-"44 1.560 joden op transport liet stellen naar nazi- vernietigingskampen of was hij slechts een ambtenaar die or ders uitvoerde? HET WOORD IS AAN Neeltje Maria Min Gelijk met mijn knieën v borg ik mijn poppen. 6-/14» 5-/13° «713° 50% 40% 40% 20% 20% 20% VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur _9t/m 13 Economie6 Feiten en'meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad22 Regio17,19,21,23 RTV/programma's15 Sport25,27 Strips14 Uitgaan De kortingsbon betreft een Beethovenconcertdoor Sas- kia Viersen en Niek Ooste rum in Sociëteit De Burcht in Leiden. Slepende seksaffaire ten einde als lomp en beledigend kan worden omschreven'. Jones heeft volgens Wright niet kun nen aantonen dat zij door het incident emotionele schade of tegenwerking in haar loopbaan heeft ondervonden. De uitspraak kwam in het Clinton-kamp als een volledige verrassing. „De president dacnt eerst dat het een l-aprilgrap was", aldus zijn woordvoerder McCurry. Paula Jones en haar mede standers zijn geschokt door Wrights besluit. „Ik kan het niet geloven", zei ze herhaaldelijk •volgens haar woordvoerder. Zij hield zich ver van pers en pu bliek. Haar advocaten lieten we ten dat ze in beroep gaan. Een uitspraak van de rechter in Little Rock (Arkansas) heeft de Amerikaanse president Clinton gisteren verlost van de slepende seksaffaire rond Paula Jones. Clinton heeft daarmee een ecla tante juridische en politieke ze ge behaald. Rechter Susan Webber Wright besloot de zaak wegens seksue le intimidatie die Jones tegen de president had aangespannen, op alle onderdelen te sepone ren. Jones beweert dat Clinton haar in 1991, toen hij gouver neur van Arkansas was, in een hotel in Little Rock wilde over halen tot orale seks. Volgens de rechter is er geen basis voor een aanklacht we gens criminele seksuele aanran ding, 'hoewel het vermeende gedrag van de gouverneur zeker Pagina 7: Tien gevolgen uitspraak inzake Paula Jones de Ja, ik wil een abonnement op liet Leidsch Dagblad. (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f 94,15) i l aulomallschlf. 32,70) Oacceplgiro (f. 95,15) W Nr. bank/giro:Handtekening:l Rij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 712141 "400114" OF BEL 071-51 28030 maandaK„mvnjdaK 0het televisieprogramma Net werk, gisteravond en door een nieuwe publicatie in Vrij Neder land verder in het nauw gedre ven. Van Baaien, in het verleden de preses van Pro Patria, een onderdeel van de Leidse dentenvereniging Minerva wordt door steeds meer journa listen beschuldigd v^n extr rechtse sympathieën en dito ge drag. Tot dusverre ontkent hij alles. Maar Netwerk confron teerde hem gisteren met een brief die hij op 16-jarige leeftijd zou hebben geschreven aan J. Glimmerveen, de toenmalige Introductieprijs f 0,79*. Mexicaans Op z'n Proven9aals leider van de Nederlandse Volksunie. „Ik kan als zestienjarige de Vólksunie nog niet mijn stem geven, wel echter mijn verwant schap betuigen", aldus de mid delbare scholier Van Baaien. In hetzelfde schrijven pleit hij voor de terugkeer van alle niet-Eu- ropese, hier ongewenst aanwe zige buitenlanders en rijksgeno ten." Van Baaien ontkende in de uitzending dat hij ook maar iets met de brief heeft te maken. Hij ziet in de publicaties over zijn omstreden verleden geen enkele aanleiding om op te stappen. WD-leider F. Bolke- stein steunt hem zo lang zijn schuld niet is bewezen. Vrij Nederland doet daartoe deze week een nieuwe poging. Het blad voert een klasgenoot van Van Baaien op. Deze vertelt dat Van Baaien voor verplichte euthanasie was. Hij zou over een andere klasgenoot met po lio hebben gezegd dat deze 'ge woon' een spuitje moest krij gen. Van Baaien was volgens de woordvoerder idolaat van het grote Germaanse rijk en een voorstander van de apartheid in Zuid-Afrika. „Negers en kleur lingen vond hij inferieur." Deze week verschijnt het Konmar Paasmenu. Een boekje boordevol aanbiedingen en leuke menusuggesties voor Pasen. Nog niet ontvangen? Haal 'm dan bij uw Konmar of bel gratis: 0800-0228898. TV West blijft in ieder geval tot 2001 in de lucht. Na urenlang vergaderen stemden de aan deelhouders van het regionale televisiestation gisteren in met de voorwaarden die de provin cie Zuid-Holland aan een subsi die had verbonden. De provin cie geeft de zender tot 2001 1,2 miljoen gulden subsidie, het rijk en de gemeente Den Haag leg gen er samen nog eens 3,6 mil joen gulden bij. De aandeelhou ders hebben zich via een con tract verplicht eventuele nieuwe verliezen voor de noodlijdende zender te dekken. Bij TV West ontkurkten de medewerkers de champag neflessen. De 'witte rook', die uit de* aandeelhoudersvergade ring opsteeg, maakte een einde aan een lange periode van on zekerheid. De afgelopen dagen vergaderden <de betrokken par tijen (overheden en aandeel houders) koortsachtig om alle juridische onvolkomenheden uit het uiteindelijke contract te halen. Directeur C. Anceaux van TV West toonde begrip voor de lan ge onderhandelingen en de zwijgzaamheid, waarvan met name de aandeelhouders en de provincie zich de afgelopen da gen bedienden. „Ik snap die ra diostilte wel. Het was niet ge makkelijk om tot overeenstem ming te komen, omdat er zo veel partijen aan de onderhan delingstafel zaten: drie overhe den, vier aandeelhouders en de verstrekker van de zendmachti ging. Het resultaat telt. We heb ben het contract. We kunnen verder." De slechte financiële situatie van TV West leidden er in fe bruari toe dat de aandeelhou ders één voor één hun handen van de zender af dreigden te trekken. De beslissing om de zender uit de lucht te halen, werd toen uitgesteld in:afwach- ting van een reddingsplan van de overheden. Tijdens een debat in provinci ale staten op 20 maart leek het er lange tijd op dat een meer derheid van de statenleden te gen een reddingsplan zou stem men. Uiteindelijk draaiden D66 en de WD bij in het voordeel van TV West. Maar voorwaarde voor een subsidie was dat de aandeelhouders, bij mogelijk nieuwe tekorten, de financiële verantwoordelijkheid voor de zender zouden blijven houden. Over dat punt bereikten de be trokken partijen gisteren einde lijk overeenstemming. dg' draait nek "'"'Lakenhal om' Marco Bakker Economische Zaken staat op nippertje garant voor krediet wordt vervolgd Het openbaar ministerie ver volgt zanger Marco Bakker we gens het veroorzaken van een verkeersongeluk met dodelijke afloop. Justitie heeft dat van daag laten weten. De zanger reed in november 1997 met te veel drank op een 38-jarige vrouw dood op de parkeerplaats van Amsterdam ArenA. Het OM legt de artiest dood door schuld in het verkeer ten laste. Bakker moet op 9 juni voorkomen. Volgens getuigen reed de zan ger vlak voor het fatale ongeval met hoge snelheid over het par keerdek. Bakker zelf weet dit De prestigieuze order van het Amerikaanse ruimtevaart agentschap NASA voor Fokker Space in Leiden en TNO in Delft is op het laatste nippertje gered. Hèt ministerie van economische zaken heeft gisteravond de NASA laten weten garant te staan voor een ontwikkelingskrediet van 50 miljoen gulden. Dat krediet was een voorwaarde om de opdracht te krijgen. leiden/den haag Rudolf kleun gesteld door het ministerie. „Maar wij gaan er nu vanuit dat Fokker Space was vanochtend het project door kan gaan doen. nog niet officieel op de hoogte Het is voor ons ontzettend goed nieuws." Formeel wil het minis terie van economische zaken ook niet bevestigen dat de zaak rond is. Informeel is echter wel duidelijk dat het ministerie bij na letterlijk om vijf voor twaalf de NASA heeft laten weten dat de zaak door kan gaan. De ko mende tijd moet worden be paald waar het krediet vandaan moet komen. Minister Wijers heeft eerder al aangegeven zelf 25 miljoen in het project te wil len steken. Andere die moeten bijdragen zijn Ver keer en Waterstaat, Onderwijs en Wetenschappen en eventu eel VROM. Fokker Space en TNO boden de NASA vorig jaar al aan een instrument te bouwen om vanuit de ruimte ozon-metin- gen in de atmosfeer te doen. Het gaat daarbij om een afgelei de van een eerder gebouwd Eu ropees instrument voor metin de dampkring. Dat in- bleek bijzonder goed te werken. NASA reageerde en thousiast op het aanbod uit Ne derland. Dat is bijzonder omdat het agentschap hoogst zelden opdrachten geeft aan Europese bedrijven. Het nieuwe instru ment 'OMI' zou in 2003 met de satelliet CHEM-1 in de ruimte i worden gebracht. De machtspoliticus Ron Hille brand, fractievoorzitter van de PvdA, heeft er de hand in gehad too Lé^at ^et nieuwe college De La kenhal laat vallen en het Aal marktproject bovenaan de lijst heeft gezet. Dat zegt zijn partij- Q71 genoot Cees Waal, oud-wethou der, columnist van deze krant, interim-burgemeester van Cas- tricum en sinds een paar weken tei 07voorz'tter van de Vereniging 5' eOud Leiden. „En bij de rest van de collegepartijen zit er niet één met de democratische courage uondw0rn Hillebrand weerwerk te bie lden. We gaan nog heel wat cht Bunmeemaken met deze man, tus sen 1998 en 2002. Voor de Leid se kunst en cultuur wordt dit f M t geen beste periode." pen. na Waal vervolgt: „Hillebrand bomen.heeft het spel slim gespeeld. Hij ien. krijgt nu zijn Boommarktgarage 0252en zijn winkelgalerij aan de Aal markt. Zijn stijl doet me denken aan die van de regenteske' illingvaPvdA'ers van de jaren zestig. technisij)ie waren ook anti-cultureel, rdwi'k te^ac-bfen alleen maar in termen Wl' evan grote stadsdoorbraken en waren bereid monumenten te slopen. Ik schaam me ervoor 0ul"ïdat h'i een partijgenoot is." En: „Ik denk dat ik als voorzitter nt8, Nocvan de Vereniging Oud Leiden moreel verplicht ben het voor touw te nemen voor een offen- ijkse vuis'ef voor de Lakenhal. Ja, ik sta tdumgiweer lijnrecht tegenover Hille brand, net als ten tijde van het DeGrentj-eferendum over het Koninklijk Militair Invalidenhuis. Dit wordt een kwestie van nog langere big beaadem." 71Pagina 9: 'Besluit is steek in mijn hart' wordt aangetroffen, acht de politie ge ring. Maar de ongerustheid in de buurt is zo groot, dat de politie geen enkel risico wil nemen. Buiten op straat waarschuwen ouders hun kinderen onophoudelijk om maar niets van de grond op te pakken. .Alles laten liggen, ook al vind je het nog zo leuk", benadrukt Gabriëlle Webers nog maar eens aan haar twee kinderen, eveneens zes en acht jaar oud. Zelf is ze eigenlijk niet zo bang dat haar kinderen FOTO ANP JU AN VRIJDAG soortgelijke projectielen van de straat zullen oppalcken. Haar kroost speelt nooit zonder toezicht op straat. Op het schoolplein tonen enkele jon getjes zich minder geschrokken. Ze snappen werkelijk niet dat hun leeftijd genoten zo'n projectiel hebben opge pakt. „Je ziet toch dat het een granaat is! Pagina 3: Riagg verleent bijstand op school en in de buurt De bloemen groeien gestadig aan voor de supermarkt in de Albert Neuhuys- straat in Amsterdam-West. Met tranen in de ogen leggen ouders en buurtkinderen er hun bloemen neer. Gisteren kwamen hier twee Marokkaanse jongetjes van zes en acht jaar om het leven na het spelen met een handgranaat. Buiten, op de ven sterbanken van hun Willem van Boeijen- school, branden waxinelichtjes. De ont reddering in de buurt is groot. „Ik ben bang", zegt een kind tegen zijn moeder. Vanmorgen is een peloton ME'ers be gonnen met het grondig uitkammen van de buurt, op zoek naar de aanwezigheid van mogelijk nog meer explosieven. Het schoolplein van de Nicolaas Maesschool en het nabijgelegen veldje waar de gra naat vermoedelijk is gevonden, werd centimeter voor centimeter onderzocht. Veel schoolkinderen spelen op het veld je. De kans dat er nog meer wapentuig De politie zoekt naar sporen van de handgranaat. Onder de dekens liggen de kinderlijkjes.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1