Kerken spelen de rol van inspirator' jj Arbeidspastores hebben amper oog voor volksgeloof' Kerk Samenleving r„0™e„~ Hedendaagse kunst en religie centraal in Uden DONDERDAG 2 APRIL 1998 Leidsch Dagblad 1RCHIEVEN LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Priester orde moeder Teresa vermoord Calcutta Een rooms-katholieke priester van de Missionarissen van Naastenliefde, de orde van de vorig jaar overleden moeder Teresa, is in India vermoord. Twee mannen die de geestelijke vergezelden, zijn ook gedood. De lichamen van de priester, de vrachtwagenchauffeur en de klusjesman zijn langs een spoorlijn in de Oost-Indiase deelstaat Bihar gevonden. De mannen waren onderweg van Calcutta naar Patna. in Bihar. Hun vrachtwagen met medicijnen, kleding en voedsel voor leprapatiënten is ge plunderd door de vermoedelijke bandieten. Zij hadden de pries ter een kogel door het hoofd geschoten. Zijn handen en voeten waren gebonden. Zuster Nirmala, de opvolgster van moeder Te resa, heeft gisteren de begrafenis van de vermoorde priester bij gewoond. Racefiets voor de paus Pastores in achterstandswijken moeten meer tijd buiten de kerkmuren doorbrengen. Als ze de 'volksdevotie' van de buurtbewoners niet serieu zer nemen, dreigen de parochies in oude buur ten voorgoed uit te sterven. Dat stelt de missioloog F. Wijsen in zijn onder zoek Geloven bij het leven, dat hij gisteren heeft gepresenteerd. Arbeidspastores gaan er vaak on terecht van uit dat bewoners van arbeiderswij ken 'nergens meer aan doen'. Maar gedurende bijna tien jaar onderzoek in de Maastrichtse volkswijk Wittevrouwenveld heeft Wijsen ont dekt dat de 'volksmassa's' minder geseculari seerd zijn dan vaak wordt aangenomen. Zo bouwen de buurtbewoners in hun tuin de grotten van bedevaartsoord Lourdes na. Ze be zoeken gebedsgenezers, gaan op bedevaart, la ten hun huis door de pastoor in- en ook weer uitzegenen en vereren heiligen. „Ze zijn niet on gelovig. maar andersgelovig. Veel pastores deden en doen deze volksdevotie af als bijgeloof of ma gie". concludeert Wijsen. Te lang hebben pastores in de oude en achter standswijken hun tijd noodgedwongen in de in terne kerkopbouw geïnvesteerd, meent de mis sioloog van de Katholieke Universiteit Nijmegen. Ze waren drukdoende met de missen, begrafe nissen en huisbezoeken aan parochianen. Van het oorspronkelijke doel van het missionair pas toraat. de verkondiging van het evangelie, kwam weinig meer terecht. Ook de vrijwilligers investeerden hun tijd vooral in het overeind houden van de kerk als in stituut. De niet-kerkelijk gelovige buurtbewoners bleven weg en zochten hun heil elders. Onder tussen zette de vergrijzing binnen de parochie door. De parochie in het Wittevrouwenveld telde in 1987 bijna honderd vrijwilligers op 3000 gelo vigen. Zeven jaar later, de parochie bestond na een fusie intussen uit 6000 zielen, waren er nog maar 67 vrijwilligers. Nu het nog kan. moeteJ beidspastores meer tijd investeren in evang^J tie. zegt Wijsen. Dat vergt een verandering werken. Een pastoor moet zich bijvoorbeel vragen of wellicht iemand anders eens be^« nissen of eucharistievieringen kan leiden. I 1 door houdt hij tijd over voor het contact nu J buurtbewoners. Ook de pastoor van de Maastrichtse part moet zijn agenda anders indelen. Van de s 1 180 uur die hij gedurende drie weken we was nog minder dan 6 procent gericht op tenkerkelijke activiteiten, zo heeft Wijsen va"11 steld. ge ac n( ÏZ< )EN Franciscaan Hans van Munster wil christenen geen stemadvies geven Vaticaanstad De Italiaanse Fanini-ploeg bood paus Johannes Paulus gisteren een racefiets aan, na afloop van zijn wekelijkse audiëntie in het Vaticaan. foto ap Passiemuziek van Joseph Haydn leiden» Om de Stille Week op gepaste wijze te beginnen wordt er in de Groene- of Willibrordkerk op palmzondag 5 april passie muziek ten gehore gebracht in de vorm van Joseph Haydn's 'Sieben letzten Worte...'. De muziek wordt uitgevoerd door het koor 'Cappella pro Cantibus' en het 'Willibrordensemble' onder leiding van Theo Tobé. Daarnaast zullen de solisten Els van On- selen (sopraan), Pauline Verkerk (mezzo-sopraan), Francois Zoons (tenor) en Theo Goedhart (bas) hun medewerking verle nen. De toegang is gratis maar er wordt wel een collecte gehou den. Het programma duurt van 19.30 tot 20.30 uur. Dè tentoonstelling 'Eeuwig kwetsbaar, Hedendaagse kunst en religie' is tot en met 17 mei te bekijken in het Mu seum voor Religieuze Kunst in Uden. De tentoonstelling wordt georganiseerd in sa menwerking met het Instituut voor Liturgiewetenschap van de Rijksuniversiteit Groningen en het Provinciaal Museum Het Begijnhof te St.-Truiden (België). Op initiatief van het Instituut voor Liturgieweten- schappen werden medio 1997 kunstenaars uitgenodigd werk dat bij dit thema past in te le veren voor deze tentoonstel ling. Een jury bestaande uit vertegenwoordigers van ver schillende musea en academi sche instituten heeft vervol gens een definitieve keuze ge maakt. Volgens de jury kan elk werk dat zich bezighoudt met zingeving religieus worden ge noemd. De werken die zijn uitgekozen behandelen daar om niet per se een gods dienstig onderwerp. De samenstellers van de col lectie beseffen dat de keuze al tijd arbitrair blijft. Betekenis van moderne kunst wekt so wieso discussie op, maar dit lijkt nog meer op te gaan voor moderne religieuze kunst. De organisatie vindt het daarom van belang dat de kunstenaar zelf aan het woord komt om zijn visie op het werk te geven. In de catalogus die bij de ten toonstelling hoort doen de kunstenaars dit zeer verschil lend: sommigen zeer traditio neel, anderen uitdagend. Met behulp van deze catalogus kan het publiek naast een artistie ke mening ook een inhoudelij ke mening over het werk vor men. Het Museum voor Religieu ze Kunst heeft een geheel ei gen aankoop- en expositiebe- leid ten aanzien van moderne religieuze künst. Naast de ei gen collectie hield het muse um al eerder tijdelijke exposi ties. De huidige tentoonstel ling kan in vergelijking met de vaste collectie nogal spraak makend genoemd worden. Voor informatie over de ten toonstelling en de catalogus kan het museum worden ge beld: tel. 0413-263431. In de jaren tachtig kende hij als secretaris-generaal van de Nederlandse bisschoppenconferentie katholiek Nederland op zijn duimpje. Tegenwoordig beweegt hij zich als voorzitter van de bisschoppelijke commissie 'Justitia et Pax' ('Gerechtigheid en vrede') in kringen van 'gedreven mensen met de gezindheid van wereldverbeteraars'. Maar ook daar voelt dr. Hans van Munster zich als een vis in het water. Als geen ander kent Van Munster het sociale gedachtengoed van de Rooms-Katholieke Kerk en de Wereldraad van Kerken. Hoe kijken de kerken tegenwoordig naar de politiek? Hij is net teruggekeerd van een studiereis naar Hongarije en Bosnië. Op uitnodiging van de bis schop van Banja Luka, dr. Komarica, heeft hij zich verdiept in de interreligieuze verhoudingen tussen katiioüeken, orthodoxen, moslims en jo den van dit door de oorlog zwaar geteisterde deel van het voormalige Joegoslavië. De Franciscaan Hans van Munster komt nog wel eens ergens. En hij beschikt over uitstekende contacten. Tot in de top van het Vaticaan en de Wereldraad van Ker ken. „Ons werk in Justitia et Pax staat niet zo in de belangstelling", klinkt het bescheiden uit zijn mond. „Wij zijn een adviescommissie van de bis schoppen. In opdracht van de bisschoppen on derhouden wij contacten met Amnesty interna tional, de Raad van Kerken in Nederland, het mi nisterie van Ontwikkelingssamenwerking en het ministerie van buitenlandse zaken. Maar dat speelt zich bijna altijd achter de schermen af." De 72-jarige Franciscaan kan bogen op een grootse loopbaan binnen het bestuursapparaat van de Rooms-Katholieke Kerk. In de jaren ze ventig was hij in het aartsbisdom Utrecht de rechterhand van de kardinalen Alfrink en Wille- brands. In de jaren tachtig vormde hij als secreta ris van de bisschoppenconferentie het cement tussen de progressieve en conservatieve bis schoppen. De laatste tien jaar vertolkt Van Munster in Ne derland en Europa het sociale geluid van de nt£ gevolgd. Op drie grote terreinen is er stevig tiek geleverd, vertelt hij. Op het gebied vant,er moedebestrijding, op het asielbeleid, en 'jie stimulering van de 24-uurs economie. Bij I3 e moedebeleid is gepleit voor verhoging van 1 Le ciale minimum en is de politiek voorgeheci dat armoede een gevolg is van de structure niet als een individueel probleem gezien 1 worden. Er is ook geprotesteerd tegen het ile? tieve asielbeleid, waarbij de humanitaire bP!' deling van asielzoekers en vluchtelingen e° gedrang kwam. jde Wat zijn nu de richtlijnen, waarmee de lfer de politiek beoordelen? Van Munster vat he ale gedachtengoed van de Rooms-Kath Kerk en de Wereldraad van Kerken in eef\ 'krachtlijnen' samen. Uitgangspunt van h< kelijke spreken is steeds de waardigheid mens, die niet geschonden mag worden, mens is door God gekend en gewild. Dr heeft ieder mens ook recht op een mensw, bestaan." In dat kader behoort de aarde )EN vruchten daarvan ook aan alle mensen to gendom is geen absoluut recht van een ie s maar slechts een instrument om goederen ze delen. Dat mag er niet toe leiden dat sornY mensen alles bezitten en andere mensen!.01' niets." De laatste jaren is vooral door paus r1^ nes Paulus II ook nog de nadruk gelegd op dige ontplooiing van werknemers in de inc^re ook waar het gaat om zeggenschap over h<JW en de organisatie van de arbeid. ja; r» xve Boos blil Of Van Munster ook een stemadvies aan ciast nen zou kunnen geven? Hij lacht hartelijk*"11 zullen de kerken nooit doen. Mensen z30!- boos worden, omdat ze dat zelf wel kunni maken." Het is ook niet de taak van de om hun leden voor te schrijven op welke f^aa ke partij ze moeten gaan stemmen. „Kerkejjfe; len de rol van ideeënleverancier en insprm Bovendien willen kerken gesprekspartners Btei voor iedereen die zich bezig houdt met de65 geving van de samenleving. Maar toch, als hij straks op 6 mei zelf n. stembus gaat? Dat is lastig, vindt de voc van Justitia et Pax, kijkend naar de verschil verkiezingsprogramma's. „Ik moet dan d%| een beetje gelijk geven, het CDA en ook ;jl Links. Op elke politieke partij is wel wat merken. Overal zit een bitter smaakje aa' CDA heeft een strak en stringent vluchtel beleid, dat naar de smaak van de kerken rechtvaardigheden zal leiden. Maar het vaf~ weer een duidelijke koers bij de beschermiUJ de zondagsrust en het streven naar een zor samenleving. In het programma van de gaat het over werk, werk, werk en is er aandacht voor andere levensbeschoui waarden. Goed is daarbij wel weer het opl voor de onderkant van de samenleving. Z bij elk programma een kanttekening te plaa Rooms-Katholieke Kerk. Of hij niet bisschop had willen worden? Hij schudt zijn hoofd. Een mijter op zijn hoofd? Dat heeft hij zich nooit kunnen voorstellen. „Daar ben ik ongeschikt voor." Hij vindt dat hij er ook het langjarige directe pastora le contact met mensen voor heeft gemist. „Ik ben altijd een schoolmeester geweest." Het paarse regeringsbeleid heeft Hans van Munster met zijn commissie 'Justitia et Pax' en via de Raad van Kerken in Nederland intensief Dr. Hans van Munster: „Ik ben altijd een schoolmeester geweest." ANN01898 Zaterdag 2 April ALFEN De vereeniging .Gemeentebelang" te Alfen heeft tot heden veel succes met de door haar op touw gezette adresbeweging aan de di rectie van de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, om verbe tering in den loop der treinen op de lijn Leiden - Woerden. De meeste gemeen tebesturen uit den omtrek betuigden der Exploitatie-maatschappij hun adhe sie aan het door bovengenoemde Ver eeniging verzonden adres en gaven die Vereeniging, blijkens de talrijke bij haar ingekomen brieven, mede blijk van in genomenheid met den inhoud van het adres. 't Is te wenschen, dat het verzoek van „Gemeentebelang" een gunstig ont haal zal ontvangen. Deze Vereeniging, die uit inwoners van de meest verschil lende standen, en van zeer uiteen lopende politieke richting bestaat, heeft zich, sedert haar betrekkelijk kort bestaan, al menigmaal dapper ge weerd, waar het betrof de behartiging van de belangen der inwoners, en had ook reeds veel succes met dat streven. VALKENBURG' Den 28sten Maart arriveerde hier op „Welgelegen" de lente-bode, de ooievaar. ZOETERWOUDE Heden werd het vischwater in deze gemeente verpacht voor den tijd van 5 jaren voor eene som van 22.10. het vorige jaar bracht het vischwater 18.50 op. ANN01973 dinsdag 3 april REGIO Met windstoten tot orkaankracht (120 tot 130 ki lometer per uur) trok gister avond een zeer zware storm over ons land. Vanochtend werd becijferd dat de totale schade de 200 miljoen gulden te boven zal gaan en dus aan zienlijk groter is dan de schade die vorig jaar november door de storm werd aangericht. Volgens de statistiek komt een dergelij ke stormramp slechts eenmaal in de vijftig jaar voor. Op het Katwijkse strand wer den bijna alle paviljoens door de storm geveld. De ijlings aan gevoerde zandzakken konden niet voorkomen dat er zeker voor een miljoen schade werd aangericht. In Zoeterwoude stortte de uit 1626 daterende Grote Molen aan de Weipoort- seweg in. De windmolen was onbewoond en niet meer in be drijf. In de Voorschotense wijk Noord-Hofland ging een houten noodwinkel tegen de grond, evenals drie houten bouwke ten. Warmond is van 6 tot 10 vanuit Leiden vrijwel onbereik baar geweest. Omgewaaide bo men versperden de Oranje Nas- saulaan. Het bos van Kranz werd één grote ravage. Op het Bevrijdingsplein in Leiden ging Eén van de vele voorbeelden van rampspoed en verwoesting: de bijna vier eeuwen oude fraaie watermolen bij de Grote Polder in Zoeterwoude ging gisteravond bij het stormgeweld ten onder. foto archief leidsch dagblad een bloemenkiosk omveren in de Merenwijk werd wandelen levensgevaarlijk door de rond- waaiende golfplaten, afkomstig van bouwketen. De brandweer kreeg in totaal 300 meldingen, werkte gisteravond en vannacht de helft af en ging vandaag in samenwerking met de reini- gings-en plantsoenendienst verder. In Alphen, Leiderdorp, Oegstgeest en Wassenaar bleef de schade over het algemeen beperkt tot omvergewaaide au to's en bomen, afgewaaide dak pannen, kapotte antennes en gebroken ruiten. directie B.M.Essenberg, J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) public relations W. H. C. M. Steverink 071-5356 356 redactie J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E.Straatsma, chef red. Regio Leiden internet: www.hdc.nl/ld ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 1i 071-ÏENJ RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1"« y; 07H Dc ABONNEMENTEN Uc bijvooruitbetaling: n a( per maand (acceptgiro) rlari per kwartaal (acceptgiro) :chti per half jaar (acceptgiro) per |aar (acceptgiro) 1 Abonnees die ons een machtiging verstif0X11 het automatisch afschrijven van het aboöHSI geld, ontvangen 1,- korting per betalinagt VERZENDING PER POST t° per kwartaal (NU LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEUTni Voor mensen die moeilijk lezen, slechu li hebben of blind zijn (ot een andere /erjk si hebben), is een samenvatting van het rej j nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluid ,u beschikbaar. Voor informatie 0486-4864^gU (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gravdd A Auteursrechten voorbehoudeni In Dagbladuitgeverij Damiate E-MAIL: akrr redactie. Id@damiate hdc nibbe 68 e ZIEKENHUIZ ?der ïrs t ONGEVALLENDIENST n J Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezonderd feesr 01 Academisch Ziekenhuis zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensd?htij 13 00 t/m vrijdag 13 00 u jpo Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN mg Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. ïle Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545 anV Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18