Wreedheden Bosnische oorlog stukje bij beetje bekend Buitenland EU-stemrecht gordiaanse knoop voor kabinet-Dehaene Nu f30,-gratis beltegoed. Extra bij Libertet iZi.® 'Als ik wil kies ik vandaag nog voor het Piek Dal tarief. Heel iZi.' Man bijt hond MAANDAG 30 MAART 1998 'Mensen kunnen een dergelijke last maar een beperkte tijd met zich meedragen De herinnering aan de tientallen onschuldige mensen die hij heeft vermoord, houdt de Kroaat Miro Bajramovic 's nachts wakker. Een vrouw in Sarajevo schaamt zich voor de gruweldaden die moslims hebben begaan tijdens de 3,5 jaar durende Bosnische burge roorlog en Serviërs geven toe dat ze tijdens de oorlog mensen hebben vermoord en in (j k stukken gesneden. Meer dan twee jaar nadat de wapens werden neergelegd wordt ge- )906° leidelijk aan duidelijk hoe wreed de oorlog is geweest. Als gevolg van een reeks onthul- ngen over wreedheden worden de verschillende partijen gedwongen hun eigen rol 5+^ 0nder de loep te nemen. ïrhj Het is een proces dat nog maar net is begonnen en waarvan de uitkomst nog onduidelijk is. Het □n valt te betwijfelen of de haviken 90 binnen de verschillende kam- ÜL, pen ooit met een schuldbeken tenis zullen komen. Het blijft 2, echter de vraag hoe lang men- 3r g sen als de Joegoslavische presi- reki dent Milosevic en de Kroatische ^"'president Tudjman, tijdens de H oorlog belangrijke machtsfacto- ren in Bosnië, de geest in de fles kunnen houden. Nu nog hou den de twee staatshoofden de media in Kroatië en Servië in ten ijzeren greep. Ondanks de weerzin tegen iet weer oprakelen van de oor- g, ziet de Kroatische socioloog Vesna Pusic in de openbare be kentenis van Bajramovic een te ken dat veel Kroaten schoon chip willen maken. De Servi sche psychologe Jelena Vlajko- vic zegt dat de bekentenissen van Slobodan Misic en andere voormalige Servische strijders 2 Serviërs definitief van de illu sie hebben afgeholpen dat ze slechts onschuldige slachtoffers van de oorlog zijn. Ook de inwoners van de Bosnische hoofdstad Sarajevo vorden geconfronteerd met een ■aarheid die anders is dan ze tot dusver hadden aangeno men. Deze door moslims gelei de stad was met zijn 10.000 do den het modelslachtoffer van de oorlog en de goede partij bij uit stek. Nu komen de media met onthullingen over de criminelen die indertijd hielpen bij de ver dediging van de stad tegen de Servische belegeraars. Deze moslimstrijders maakten ge bruik van de chaos om andere inwoners van de stad* te bero ven en te vermoorden. Verder werd de moslimgemeenschap onlangs geschokt door de ont hulling van de eerste chef-staf van het leger van Sarajevo dat het regeringsleger in 1993 in zuidwest-Bosnië tientallen Kroatische dorpelingen heeft af geslacht. „Dergelijke berichten doen de grond onder mij wegzakken", zegt Aida Hadzialic, een in woonster van Sarajevo. „Ik kan niet geloven dat dat om mij heen gebeurde, dat ik er niets van wist en dat ik niets deed. Ik schaam me zo." Moslim-krijgsheer Musan To- palovic, alias Caco, en enkele le den van zijn tiende Bergbriga- de, kozen vooral de Servische inwoners van Sarajevo als slachtoffer voor hun bloedige praktijken, maar ze deinsden er niet voor terug ook welgestelde moslims en Kroaten aan te val len. Ze vermoordden in '92-'93 zeker dertig mensen, wier stof felijke resten langs de frontlijn werden gedumpt. Het werkelij ke aantal slachtoffers van Ca- co's bende zal waarschijnlijk nooit bekend worden. Veertien leden van Caco's brigade werden in 1994 door het gerechtshof van Sarajevo veroordeeld. Drie van hen moesten een psychiatrische be handeling ondergaan en vier kregen een gevangenisstraf. Van de overigen vond de rechter dat ze met hun voorarrest voldoen de waren gestraft. Uit tot voor kort geheim ge houden processtukken blijkt hoe Caco en zijn mannen te werk gingen, bijvoorbeeld bij de moord op het Servische echt paar Vasilj en Anna Lavrov. Va- siljs keel werd doorgesneden en het hoofd van zijn echtgenote werd afgehakt met een enkele houw met een mes van dertig centimeter lang. Ofschoon weinig mensen vraagtekens zetten bij de per soonlijke integriteit van de Bosnische moslimpresident Izetbegovic, vragen velen zich wel af hoe nauw het contact tussen Izetbegovic en Caco was. Ook is het onduidelijk hoe Caco na zijn uiteindelijke arrestatie door de autoriteiten in Sarajevo aan zijn einde is gekomen en waarom de leden van zijn ben de zo clement werden gestraft. De Serviërs, en daarna de Kroaten. staan nog steeds te boek als de grootste oorlogsmis dadigers. Het Joegoslavië-tribu- naal in Den Haag heeft in totaal 55 Serviërs, negentien Kroaten en drie moslims in staat van be- Een Bosnische moslimvrouw rouwt in Mostar bij de kist met daarin het stoffelijk overschot van haar zoon, die in het moslimleger diende. schuldiginggesteld. ingezetene zijn. Bajramovic Maar het Joegoslavië-tribunaal eenheid bij de Servisch-Kroati- Bajramovic en Misic zijn ge- wordt, samen met acht ande- heeft nog niet om zijn uitleve- sche oorlog van 1991 jegens arresteerd door de autoriteiten ren, in Kroatië beschuldigd van ring gevraagd. Bajramovic Servische dorpelingen beging, in repectievelijk Kroatië en Ser- onwettige arrestaties, afpersing, schokte Kroatië met zijn relaas Tegenover het tijdschrift Feral vië, de republieken waarvan ze moord en poging tot moord, over de wreedheden die zijn Tribune beschreef Bajramovic de beste marteltechnieken: „Ie brandt de gevangene met een gasvlam, dan giet je azijn over zijn wonden en je concentreert je op zijn geslachtsdelen en ogen... De pijnlijkste (marteling) is die waarbij je kleine spijkers onder de vingernagels steekt. Als je die met krachtstroom ver bindt blijft er niets van de man over. As. Ik zou het zelf niet kunnen verzinnen. Volgens Bajramovic werden deze wreedheden begaan met medeweten van een toenmalige minister van binnenlandse za ken. Ook Tomislav Mecep. de leider van een vrijwilligersmili- tie uit Kroatië, deed er volgens Bajramovic aan mee. De Servische strijder Misic vertelde onlangs tegen een krant dat hij ongeveer tachtig mensen heeft vermoord. Onder de slachtoffers waren twee mos lims wier hoofden hij op de pa len van een hek spieste. Vervol gens vermoordde hij zes andere mensen die de hoofden kwa men ophalen. Misic verkocht oren van zijn slachtoffers als souvenirs. Misic zegt dat hij met zijn bekentenis de bewering van de Servische regering dat ze niet betrokken was bij de oorlogen in Kroatië en Bosnië wil ont krachten. Sommige Serviërs doen der gelijke verhalen af als onsamen hangende verzinsels. Psycholo gen als de Kroatische Mirjana Krizmanic vinden het niet ver wonderlijk dat deze verhalen na een paar jaar naar buiten ko men. De meeste mensen kun nen een dergelijke psychologi sche last maar een beperkte tijd met zich meedragen voordat ze erover moeten praten, zegt Krizmanic. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT de Europese 'hoofdstad' Brussel hebben Europeanen nog steeds geen stemrecht. De Europese Commissie heeft het kabinet-Dehaene er al voor op de vingers getikt, maar veel schot zit er niet in de zaak. De Raad van State jooide vorige week tot overmaat van ramp nieuw roet in het eten. Het leek in december 1991 zo eenvou- g. Europeanen krijgen overal in de Unie stemrecht bij de gemeenteraads verkiezingen in het land waar zij wo nen, spraken de staats- en regeringslei ders op hun topbijeenkomst in Maas- richt af. Een stap vooruit voor de de mocratie op het oude continent. Toch aarzelde de Belgische premier Jean- Luc Dehaene bij het zetten van zijn handtekening. Zou deze nieuwe Eu ropese verplichting geen gedonderjaag geven tussen Frans- en Nederlandstali- gen in het koninkrijk? Dat voorgevoel bleek terecht. Zes jaar later is het stem recht van Europeanen in België nog steeds niet geregeld. Het EU-kiesrecht begint voor Dehae ne stilaan de proporties van een nacht merrie aan te nemen. De Belgische premier droomt volgens ingewijden nog steeds van een topfunctie in de Europese Unie, sedert zijn gooi naar het voorzitterschap van de Europese Commissie in 1994 op een Brits veto stuitte. Maar het feit dat België inmid dels de laatste lidstaat is die zijn EU-in- woners stemrecht moet geven, begint aan het Europese imago van de pre mier te vreten. België riskeert een ver oordeling door het Europese Hof van Justitie als het de zaak niet heeft gere geld voor de komende verkiezingen in het voorjaar van 1999. De moeite die de regering-Dehaene heeft met het stemrecht voor Europea nen, heeft alles te maken met de kwetsbare positie van Nederlandstali- gen in de Vlaamse gemeenten rond Brussel (de zogeheten 'Vlaamse rand') en in de hoofdstad zelf. Veel Vlamin gen vrezen dat Eurocraten en andere 'inwijkelingen' op Franstalige partijen zullen stemmen zodra zij de kans krij gen, met verstrekkende gevolgen. De officieel tweetalige stad Brussel te vens hoofdstad van het Vlaams gewest zou verder verfransen. De gemeen- teraderi van enkele nu nog Vlaamse randgemeenten zoals Kraainem en Overijse zouden in meerderheid wor den bevolkt door Franstalige verkoze- nen. In het somberste scenario worden de taaiakkoorden die in 1962 een eind maakten aan de taalstrijd (uitgezon derd in Voeren) opnieuw ter discussie gesteld. Deze vrees wordt gedeeld door de premier van Vlaanderen, Luc Van den Brande. Hij waarschuwde reeds voor een 'ongewenste verstoring van de evenwichten in Brussel en de Vlaamse rand'. Om het aanfal potentiële EU- kiezers wat in te perken (in Brussel al leen al 134.000), wil hij dat alleen Euro peanen die in België al een paar jaar belasting betalen stemrecht krijgen. Een flink deel van de goedbetaalde Eu ropese bureaucratie (waar het Frans nog steeds de voertaal is) wordt daar mee in één beweging uitgeschakeld. De vijf Nederlandse partijen in Brussel eisen op hun beurt dat de voorrechten van de vijftien procent Nederlandstali- gen in de Belgische hoofdstad in gra niet worden gebeiteld en nooit meer mogen worden aangetast, ook niet als alle Brusselaars alleen nog maar Frans zouden spreken. De grootste Vlaamse oppositiepartij VLD wil dan weer dat de opkomstplicht voor Belgen bij de verkiezingen wordt afgeschaft; een fe nomeen dat vanouds vooral de socia listen in de kaart speelt. Door al deze eisen en randvoorwaar den is het vrijwel onmogelijk een twee derde meerderheid in het parlement te vinden voor een grondwetswijziging, nodig om Europese burgers stemrecht te verlenen. Vandaar dat Dehaene vori ge maand met het voorstel kwam het stemrecht desnoods via een 'gewone wet' te regelen. Maar het heeft niet zo mogen zijn. Onlangs haalde de Raad van State het hoogste adviescollege in België een streep door het plan. Met de Grondwet mag niet worden ge sold, ook niet om aan een veroordeling door het Hof in Straatsburg te ontko men, luidde vrij vertaald het advies. Daarmee heeft Dehaene de Gordiaan se verkiezingsknoop weer in volle om vang op zijn bordje liggen. „Je moet een probleem pas oplossen als het zich stelt", luidt een van de gevleugelde uit spraken van de premier. Maar bij het stemrecht voor Europeanen begint de tijd nu wel erg te dringen. Wie nu Libcrtcl iZi Totaal of iZi GO! neemt, knjwt direct maar liefst f 30,- extra beltegoed. Gratis. Bovenop de f60,- die u al ndaard krijgt. Heel voordelig Heel iZi. Bel voor meer informatie of de dichtstbijzijnde verkooppunten gratis Libcrtcl 0800 05 60. LIBERTEL Free Record Shop; Halfords; HORN Elcktro; In Car Quality Center; It's Electric; Ki Kinorama. MEGAPOC)L; MIKRO Electro; Objectief; ïffice'Cenire; PIK)NES Poleerro; R..a<iPh.,nc; Radio Modern Electronic*. Raf; Scheer Foppen; Siccnw i Today; Tele Masters, Telt Libertel kwam als eerste met iZi Oftewel mobiel bellen zonder abonnement. En maakt dat nu nog flexibeler. Want naast het standaard gesprekstarief, kunt u ook kiezen voor 'n Piek Dal-tarief. Zo belt u 's avonds en in het weekend al voor f 0,75 per minuut. En u bent vrij om van tarief te wisselen wanneer u dat uitkomt. Heel flexibel. Heel iZi Bel voor meer informatie of de dichtstbi)zi|nde verkoop punten gratis Libertel 0800 05 60. LIBERTEL SCHERP CONFLICT Een con flict tussen twee Jemenitische clans waarbij afgelopen maand veertien doden en dertig ge wonden zijn gevallen, draait om een kettingzaag, hebben bron nen onlangs gezegd. De zaag behoort aan de Al-Amaisi, die hem gebruiken om stenen te zagen voor huizenbouw. De Al- Firassi zijn partners van de Al- Amaisi in deze tak van nijver heid en menen op grond daar van ook recht te hebben op ge bruik van de zaag. De Al-Amaisi zijn het daar niet mee eens. Le den van de twee clans hebben de afgelopen maand eikaars huizen aangevallen en daarbij personen en vee gedood. Onder de doden waren vijf vrouwen. BERMANALYSE De verkeers politie in Toronto gaat roekelo ze automobilisten langs de kant van de weg psychogische tests afnemen. Het bestuur van Ca nada's grootste stad hoopt zo het steeds gewelddadiger ge drag in het verkeer terug te dringen. De politie kan voort aan mensen naar de kant diri geren indien er aanwijzingen zijn dat ze zich in overspannen toestand achter het stuur bevin den. Na beantwoording van tien op felgele* kaartjes getypte vra gen over onder meer hun rijge drag krijgen ze te horen in wel ke categorie ze vallen. De uit komsten kunnen variëren van 'de serene rust zelve' tot 'levensbedreigend gestresst'. In het laatste geval krijgt de be stuurder tips mee om woede aanvallen de baas te worden. Canada is recent opgeschrikt door enkele opzienbarende ge vallen van wangedrag in het verkeer. In een geval kwam het tot een schotenwisseling. In een ander geval dwongen drie man nen een andere automobilist tot stoppen en sloegen hem bijna dood. GEKOOID Chinese politie agenten hebben een boer tien jaar zonder vorm van proces vastgehouden, de laatste vijf jaar in een kooi, waar hij vorige week naakt en hongerig werd gevonden. Dat meldde de krant Avondnieuws onlangs. Bij het artikel gevoegde foto's tonen de gevangene, Deng Qilu, in de kooi iets groter dan een doodskist en te laag om in te kunnen staan. Deng was tien jaar geleden gearresteerd nadat hij een politieagent met een mes had verwond. Hij werd niet aan justitie overgedragen, om dat de politie hem geestelijk ge stoord achtte. De man wisselde razernij af met momenten van helderheid, zei de krant. Op de vraag waarom hij gevangen zat, antwoordde hij: „Dat laten ze me niet zeggen." FRISSE START Gratis deodo rant, shampoo en badschuim moeten jonge Britten in Kent aan een baan helpen. Arbeids bureaus in het Zuid-Engelse graafschap geven de zogenoem de presentatie-pakketten aan ongeveer tweeduizend werk zoekenden zodat zij fris kunnen solliciteren. De actie, betaald door een drogisterij, maakt deel uit van een werkverschaffings programma van de regering in Londen. Labour probeert jonge mensen in de bijstand aan een baan te helpen. GELADEN FÖHN Twee man nen die in Rio de Janeiro een bus overvielen met een haar droger die zij voor een pistool wilden laten doorgaan, zijn neergeschoten door een passa gier die een echt vuurwapen bij zich had. Een van de overvallers vond daarbij de dood, de ander raakte gewond aan een been. Dat meldde de Braziliaanse krant O Dia onlangs. De gewon de overvaller werd aangehou den, de schutter is nog voort vluchtig. OPMERKELIJKE BERICHTEN GAPER Dit nijlpaard in de Chobe-rivier, op de grens van Botswa na, Namibië, Zam bia en Zimbabwe, heeft grote slaap. Het bezoek dat de Amerikaanse presi dent Clinton on langs aan het* ge bied bracht, gaat ook een hippopota mus niet in de kou- we kleren zitten. Eventjes bijkomen dan maar. FOTO REUTERS KEVIN COOMBS VALKUIL Het Duitse Noordzee-eiland Langeoog heeft paal en perk gesteld aan de graaf- en bouwwoede van veel strandgangers. Kuilen op het strand mdgen een doorsnee hebben van hoogstens vijf meter en de 'muren' mogen niet hoger zijn dan dertig centime ter. Met de strenge reglementering wil het eilandbestuur voorko men dat er op het toch al krappe strand geen ruimte meer overblijft voor andere gasten. Volgens de politie liep het in het verleden soms volkomen uit de hand. Af en toe leek zo'n kuil meer op een krater. Het graven van zandkuilen geldt als een typisch Duits verschijnsel. Het gat en de wal beschermen tijdens het zonnebaden tegen de wind. Psychologen verklaren het gebruik ook als afbakening van een territorium. SMOKKELDUIF Zuid-Afrika gaat alle duiven in de mijnstreek in het noord-westen van het land uit de lucht schieten. De regering wil zo de massale diefstal van diamanten uit het gebied tegengaan. „Diamanten worden op duiven gebonden en zo het land uitgevlo gen. Krachtens de wet moet elke duif voortaan terstond worden neergehaald", aldus een regeringswoordvoerder na afloop van een bezoek aan het staatsmijnbedrijf Alexkor. Alexkor stond eigenlijk op de nominatie te worden geprivatiseerd, maar dit wordt waar schijnlijk voorlopig uitgesteld. Er wordt zoveel gestolen uit het be drijf dat de werkelijke opbrengst zelfs niet bij benadering is vast te stellen. De regering wil nu eerst de diefstal tegengaan, daarna wordt de verkoopprijs vastgesteld. Naast het iZi standaardtarief nu ook Piek Dal-tarief.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7