Scholen Borneo dicht wegens bosbranden Christelijke kerken zien af van zending in Israel Buitenland remier Roemenië treedt if na maandenlang geruzie Windmolens in California v Kotsjarian wint in Armenië Algerijns meisje overleeft nachtmerrie Sirtaki en taart bij EU-ceremonie Meeste executies in China INSDAC 31 MAART 1998 155 Lenin-taart in oogwenk verorberd foto epa vladimir nivikov Obers lopen af en aan met grote stukken taart. Plaats samenkomst is een Russisch etablissement. Twee Russische Yuri Shabelnikov en Yuri Fasenko hadden een taart bakken/maken met als voorbeeld het gebalsemde lijk van grote held van de voormalige Sovjetunie Lenin in het Mos- Mausoleum. De taart van twee meter lang en tachtig cen- breed. De banketbakkers zijn er 24 uur mee in de weer Ze hadden eer van hun werk, want na de presentatie in Moskou was de taart in een oogwenk verorberd door He aanwezigen. Netanyahu loopt mee in Auschwitzmars ;ruzalem De Israëlische premier Netanyahu neemt op 23 april eel aan de jaarlijkse Mars van de Levenden in het Poolse uuschwitz. Dat heeft de Israëlische legerradio gisteren gezegd, "edewerkers van Netanyahu zeiden dat de deelname van de iremier werd verwacht, maar nog niet officieel was bevestigd. mars loopt van de poort van het voormalige vernietigings- rnp naar de gaskamers, waar joden tijdens de Tweede Wereld- lorlog massaal door de nazi's werden vermoord. Joden uit de iele wereld nemen ieder jaar deel aan de mars. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPP Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Aantal brandhaarden Indonesië, Maleisië en Brunei neemt toe Alle 177 scholen voor basis- en voortgezet onderwijs in de Maleisische stad Miri op Borneo moeten tot nader or der de deuren gesloten houden wegens de toenemende smog van de bosbranden. Vorige week had het bestuur van de staat Sarawak alle kleuterscholen in Miri en de nabijgelegen plaats Limbang al laten sluiten wegens de enorme luchtvervuiling. KUALA LUMPUR Rtr-DPA Volgens het ministerie van milieuzaken is de luchtvervui ling op een 'zeer gevaarlijk' ni veau gekomen. De rookwolken belemmeren het zicht, waar door het openbare leven steeds moeilijker wordt. De afgelopen weken zijn nieuwe bosbranden uitgebro ken in Indonesië, Maleisië en Brunei. In Brunei zijn vorige week de scholen voor een pe riode van twee weken gesloten. In Oost-Kalimantan is sinds ja nuari meer dan 138.000 hectare bos, plantages en struikgewas verbrand. De Australische regering raadt zwangere vrouwen, kinde ren en mensen met aandoenin gen aan hart en luchtwegen af naar Borneo te reizen. Het mi nisterie van buitenlandse zaken in Canberra heeft de bevolking geadviseerd om buiten bescher mingsmaskers te dragen en om zoveel mogelijk in gebouwen met airconditioning te verblij ven. Verder zijn waarschuwingen afgegeven voor Brunei en de Maleisische provincies Sabah en Sarawak. De overheid van Brunei raadt mensen met hart en ademhalingsproblemen ver trek uit het land in overweging te nemen en pas terug te keren als de toestand verbetert. Ook op de Filipijnen heeft men veel last van rook. Sinds enkele dagen is het zicht in het zuiden van de eilandenstaat zeer beperkt. De rook hier is ook gedeeltelijk afkomstig van branden op de Filipijnen zelf. In de provincie Palawa alleen al staat 15.000 hectare regenwoud in brand. JERUZALEM» AP Christelijke evangelische ge nootschappen zullen in Israel geen zending meer bedrijven. Dat is gisteren met een aantal joodse groeperingen afgespro ken. Vertegenwoordigers van vijftig christelijke evangelische genootschappen zullen morgen een gezamenlijke verklaring af leggen, dat ze geen activiteiten ontplooien die ten doel hebben joden 'te vervreemden van hun traditrie en gemeenschap'. Als gevolg hiervan zal een wetsontwerp op grond waarvan christelijke zending in Israel verboden dreigde te worden, worden ingetrokken. Nissim Zvili van de oppositionele arbei derspartij, die het voorstel in het parlement (Knesset) zou verdedigen, noemde het com promis 'beter dan een wet' en 'een zeer groot succes'. Directeur Clarence Wagner van de evangelische stichting Bridges for Peace noemt de ver klaring een belangrijke bijdrage aan het onderlinge begrip tus sen christenen en joden. Vol gens hem was geen van de ker kelijke groepen bezig met zen dingsactiviteiten in Israel en moet het compromis ook voor fervente pleitbezorgers van de zending aanvaardbaar zijn. Een andere indiener van de antizendingswet, Moshe Gafni van de ultra-orthodoxe Torah Flag-partij, wijst het compromis af, maar beschikt niet over vol doende achterban om het wets voorstel door te drukken. Het afhaken van Zvili, die behoort tot de oppositionele arbeidspar- tij, betekent in feite de doodslag voor het voorstel. Ook premier Netanyahu was tegen het wets voorstel. te Derde geval van BSE in België 97 X* iRUSSEL/WAARSCHOOTOp een boerderij in het Vlaamse Waar- 3071Sichoot is het derde geval van de runderziekte BSE in België ge- lalpaitonstateerd. De koe in kwestie is inmiddels gedood. Ook alle 124 indere runderen van de boerderij zullen op een speciaal de- itructiebedrijf in Denderleeuw worden vernietigd. Eerder werd 3SE aangetroffen bij koeien op bedrijven in de buurt van Namen ;n in het West-Vlaamse Ruddervoorde. Volgens experts bestaat :r een verband tussen de runderziekte BSE en het lodelijke syndroom van Creutzfeld-Jakob. Tientallen doden bij aanval Rwanda (Igali Rwandese Hutu's hebben bij een aanval op een vluchte- ingenkamp in de provincie Ruhengeri ongeveer twintig mensen >m het leven gebracht. Zeker 42 mensen raakten gewond. De lanval vond al zondag rond 5.00 uur in de ochtend plaats, zo neldden de Rwandese autoriteiten gistermiddag. rtiegtuigkaper aangehouden'in Ankara ANKARATurkse ordetroepen hebben gistermiddag op de lucht - ïaven van Ankara een man aangehouden die had geprobeerd >m een Boeing 737 van de Turks-Cypriotische luchtvaartmaat- ichappij te dwingen naar Duitsland te vliegen. Nadat de Boeing ,ri n de Turkse hoofdstad Ankara was geland, het oorspronkelijke ioel van de vlucht, omsingelden troepen het vliegtuig. Na korte ijd werd de ongeveer 20 jaar oude man gearresteerd. Naar ver bidt is hij een Turk. Het motief is niet duidelijk. 0 iuniDanstrofee Diana brengt 23 mille op Iwijk, ■ONDENEen zilveren trofee die prinses Diana als tiener in 1976 ,von bij een danswedstrijd, is gisteren op een veiling voor 7000 ostbii)oncl (ruim 23.000 gulden) van de hand gegaan. De veiling werd |ehouden op de West Heathschool in Sevenoaks in het zuidwes ten van Engeland, waar prinses Diana van 1973 tot 1976 leerling Ivas. De school sloot vorige zomer zijn deuren wegens financiële n problemen. Er was een financieel gat van 4,5 miljoen gulden. n Met de opbrengst van de veiling moeten zoveel mogelijk schul- e 27#en worden betaald. f Gestoorde Chinese boer uit kooi bevrijd 'eking De Chinese politie heeft een geestelijk gestoorde boer Tijgelaten die, nadat hij een politieagent had neergestoken, ja- enlang is vastgehouden in een kleine kooi. Dat heeft de krant f (angcheng Avondnieuws gemeld. Deng, die nu in de 40 is, werd ien jaar geleden vastgezet, nadat hij in de regio Xuwen in der zuidelijke provincie Guangdong met een mes een politieman ïad verwond. De gezagsdragers besloten hem indertijd niet te aten berechten, omdat hij geestelijk labiel werd geacht. Het is liet duidelijk waarom de autoriteiten zich na al die jaren nu pas )m het lot van de man bekommeren. Zaterdag had het Yang- :heng Avondnieuws uitieg geeist over de wijze waarop Deng verd vastgehouden. Ex-agent: Dood Stève Biko was ongeluk iAAPSTADEen voormalige politieman heeft gisteren voor de hiid-Afrikaanse Waarheids- en Verzoeningscommissie ver- l( daard dat de dood van anti-apartheidsactivist Steve Biko in 1977 een ongeluk was. Het relaas van ex-agent Gideon •Jieuwoudt komt overeen met dat van vier andere politieman- ïen. De vijf agenten hebben de Waarheidscommissie om am- ïestie gevraagd. Ze zeggen dat ze Biko tegen de grond wilden 'ooien toen deze agressief werd. Hierbij kwam hij met zijn ïoofd tegen een muur. Biko stierf op 12 september 1977 aan zrnstig hersenletsel. De dood van de 30-jarige Biko leidde inder- ijd tot grote internationale verontwaardiging. Chinese dissident vertrekt naar VS 'eking De Chinese dissident Xu Shialiang vertrekt dinsdag uit "hina naar de VS. Xu was een van de theoretici van de 'Muur ran de Democratie' eindjaren zeventig. De 52-jarige liet op zijn "mtwoordapparaat de boodschap achter dat hij vanuit zijn voonplaats Nanking met zijn vrouw en kind naar New York is vertrokken. Afgelopen zomer kreeg hij van de autoriteiten een laspoort. Xu laeeg in 1981 vijftien jaar cel wegens zijn deelname lan de beweging rond de Muur van de Democratie in 1978- 979. Xu kwam in 1991 vrij, maar slaagde er niet in een vaste >aan te vinden. iEDAPEST HANS GERTSEN ÏRRESPONDENT e Roemeense premier Victor iorbea is gisteravond afgetre- ;n. De positie van de pas zes- in maanden geleden aange- i<eden leider van de centrum - chtse coalitie was onmogelijk iworden omdat twee van de ie regeringspartijen het ver duwen in hem op hadden ge- igd. President Constantinescu, in partijgenoot van Ciorbea, Nieuwe rechtse partij Frankrijk PARUS DPA-ANP -m-r W, palm springs In Nederland zie je ze doorgaans op foto's met de zee als achtergrond. In de Amerikaanse staat California bij Palm Springs hebben grote aantallen windmolens bergen als buren. Directeur D. Freeman van de dienst water en energie van de stad Los Angeles verwacht veel van dit windpark. In zijn visie moet het gebruik van alternatieve energie inclusief zon nepanelen op daken in de toekomst een belangrijke bijdrage leveren aan het smogvrij maken van de wereldstad. foto »apmichael cauifields Een meerderheid binnen de top van de Franse rechts-liberale al liantie UDF is voorstander van het plan een nieuwe partij te vormen. Dat is gisteravond be kend geworden na een crisiszit- ting van de UDF-top. UDF-lei- der Léotard had de voorzitters van de vijf partijen die samen de Unie vormen, voor de zitting uitgenodigd. De UDF is tot op het bot ver deeld over de vraag of het met het extreem-rechtse Front Na tional moet samenwerken. De afgelopen weken zijn verschei dene centrum-rechtse politici gekozen tot voorzitter van re gionale raden met steun van het Front. Een aantal van hen, zowel van de Unie als van de gaullisti sche RPR, is inmiddels afgetre den omdat ze niet van het Front afhankelijk willen zijn. Drie UDF-regiovoorzitters weigeren dit voorbeeld echter te volgen, ondanks zware druk van de par tijtop. Duitse politie heeft DNA-print van moordenaar CLOPPENBURG AP De politie van Nedersaksen heeft de genetische vingeraf druk achterhaald van de man die enkele weken geleden het meisje Christina Nytsch ver krachtte en vermoordde. De man verkrachtte twee jaar gele den een ander meisje, zo blijkt uit onderzoek. Dit kind is later vrijgelaten. De politie gaat er vanuit dat de dader uit de buurt van Chris tina's woonplaats Struecklingen komt. Het lijk van Christina werd gevonden in de bossen van het naburige Lorup. Agen ten zoeken nu naar een lange, slanke man met een opvallend lage stem. ALGIERS Rtr WAN/JEREVAN DPA-Rtr De Armeense premier en waar nemend staatshoofd Robert Kotsjarian stevent af op een overwinning in de presidents verkiezing van gisteren. Nadat de helft van de stemmen was geteld, stond Kotsjarian van morgen op 62 procent van de stemmen, tegen 38 procent voor zijn communistische uit dager Karen Demirtsjan. De op komst ligt rond de zestig pro cent, aldus de kiescommissie. In de eerste ronde op 16 maart haalde Kotsjarian, een nationalistische hervormer, 39 procent. Demirtsjan kwam toen uit op 31 procent. Kotsjarian heeft een bliksemcarrière ge maakt in de politiek van de voormalige Sovjet-Republiek. Nog maar een jaar geleden werd de 44-jarige, streng ogen de asceet tot het premierschap geroepen, nota bene door de president die hij er korte tijd la ter zelf uitwerkte. Ondanks zijn jeugdige leeftijd kan Kotsjarian al bogen op een indrukwekkende staat van dienst. Rode lijn door zijn ver richtingen is het conflict met het gehate buurland Azerbeid zjan om de zeggenschap over de enclave Nagorno-Karabach. Kotsjarian werd er zelf geboren. Westerse diplomaten loven zijn directheid en zijn beschei den manier van doen. Met goedkeuring constateerden zij hoe hij zich in zijn verkiezings programma bekeerde tot het marktdenken. Ook toonde hij zich bereid om vergaande her- vomingen door te voeren. Maar in eigen land staat Kots jarian vooral bekend om zijn onverzoenlijkheid. Toen presi dent Levon Ter-Petrosjan het enkele maanden geleden waag de toenadering te zoeken tot Azerbeidzjan, was het snel met hem gebeurd. Onder leiding van Kotsjarian werd Ter-Pe trosjan tot aftreden gedwongen. In feite nam Kotsjarian toen al de regeringsmacht van hem over. maakte gisteravond bekend dat hij deze week nog een opvolger voor Ciorbea zal benoemen. Volgens de Roemeense wet moet de hele regering opstap pen als de minister-president ontslag neemt. Het was gisteravond nog on duidelijk of de Democratische Partij (DP) wil meeregeren. Vol gens DP is het vooral aan Cior bea te wijten dat een reeks be langrijke sociale en economi sche hervormingen nog altijd niet is doorgevoerd. BRUSSEL PAUL KOOPMAN Grieks-Cypriotische diplomaten dansten gister middag de sirtaki in een feesttent voor het Eu ropese hoofdkwartier in Brussel. De Poolse mi nister van buitenlandse zaken opende er een nieuw ambassadegebouw en zijn Hongaarse collega liet zich de taart en champagne goed smaken. De delegaties van de elf kandidaat-lidstaten die gisteren in Brussel het formele begin van de uitbreiding van de Europese Unie bijwoonden, beleefden de ceremonie allemaal op hun eigen' manier. Maar wat de nieuwkomers wel ge meenschappelijk hebben, is de wens snel tot Europa te kunnen toetreden. Van rivaliteit tussen de zes landen die al van daag met onderhandelingen beginnen en de vijf in de 'tweede wagon', was weinig te mer ken. De Britse voorzitter Robin Cook sneed een taart keurig in zesentwintig stukjes, als was het om te demonstreren dat de Europese Unie alle (toekomstige) lidstaten wel iets te bieden heeft. En inderdaad, om de kandidaat-landen te hel pen met hun aanpassing trekt 'Brussel' jaarlijks ruim 6,6 miljard gulden uit, een verdubbeling van de huidige hulpbedragen. Toch verwachten Brusselse eurocraten dat het nog minimaal vier jaar zal duren voor de eerste kandidaten over de streep getrokken kunnen worden. Van de zes landen waarmee vandaag al onderhandelingen beginnen, kampt Polen met een zwakke landbouwsector, moet Tsjechië de corruptie aanpakken, dient Esüand zijn juridisch apparaat te versterken, Hongarije zijn minderheden beter te behandelen en Slovenië zijn milieubeheer te verbeteren. Ten slotte is het lidmaatschap van Cyprus onzeker zolang geen oplossing is gevonden voor de de ling van het eiland in een Turkse en Griekse leefgemeenschap. De Algerijnse Meriem Yasmina heeft gisteren verteld hoe zij haar ontvoering door gewa pende moslimrebellen over leefde en hoe ze na een nacht merrieachtige gevangenschap van een half jaar wist te ont snappen. Al die tijd gebruikten de Ge wapende Islamitische Groepen (GLA) haar als seksslavin. Haar opzienbarende verhaal doet ze in een voor een moslimland on gebruikelijk openhartig inter view. Meriem Yasmina werd op 28 september samen met zeven andere jonge meisjes uit haar woonplaats Tabainet in het dis trict Medéa ontvoerd na een ge wapende overval van de GIA. Ze vertelde de krant La Nouvelle Kohl vecht als nooit tevoren De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl heeft gisteren in een tv-interview met het ZDF ge zegd dat zijn CDU zal 'vechten als nooit tevoren' om de verkie zingen van september te win nen. „Ik wil nog vier jaar rege ren", zei Kohl op de vraag hoe lang hij na een eventuele over winning wil aanblijven. Kohl, die al sinds 1982 aan de macht is, herhaalde dat hij Wolfgang Schaeuble, fractievoorzitter van de CDU/CSU-fractie in de Bondsdag, als zijn opvolger be schouwt. Maar de kritiek dat hij beter nu al plaats had kunnen maken voor Schaeuble, legde Kohl opnieuw naast zich neer. République dat de overvallers haar hele familie van tien perso nen afslachtten. ,,Ik denk aan mijn 13-jarig zusje. De terroris ten wilden haar ook meene men, maar ze schreeuwde zo hard en vocht zo erg dat ze haar uiteindelijkonthoofdden." Meriem werd naar een kamp gebracht, in de regio Ouzra, dat volgens haar geleid werd door 'emir' Azzedine. Daar moest Meriem de hele dag schoonma ken, koken, hout sprokkelen en de vrouwen van sommige terro risten bedienen. Elke nacht op nieuw werd ze verkracht door één van de naar schatting veer tigmannen. Toen ze dacht dat haar laatste uurtje geslagen had, bleek de redding nabij. ,,0p een nacht hoorde ik hoe de leider me ter dood veroordeelde. Maar toen ik water moest halen, kon ik dank zij hun onoplettendheid ontsnappen", aldus Meriem. „Na een uur kwam ik uit op een met teer bedekte weg en rende ik naar de lichten van de dichtstbijzijnde stad. Ik wist niet dat het Chrea was." Chrea ligt op ongeveer 60 kilometer ten zuidwesten van Algiers. Volgens de krant La Nouvelle République heeft het ontsnapte meisje moeite met ademhalen. Ze zit onder blauwe plekken en littekens. Haar handen zijn bont en blauw en haar polsen verto nen wonden door de boeien. Haar voeten zijn opgezwollen. De gewapende moslimrebel len hebben tijdens overvallen op dorpen honderden jonge meisjes ontvoerd. Vrijwel alle maal zijn ze later met doorge sneden keel teruggevonden. GENEVE»ANP Ruim vierduizend maal doodstraf sinds 1996 de aanpassing van de strafwet geving in maart 1997 hebben geleid lot een toename van de doodstraf via de kogel, schrijft de VN-expert. Een nieuw standpunt van de Europese Unie en de VS leidt ertoe dat China dit jaar geheel met rust gelaten wordt in de VN-commissie Mensenrechten. Dit mede omdat er diverse toe zeggingen zijn gekomen van Peking. Zo zou China het VN- verdrag voor Sociale en Politie ke Rechten willen onderteke nen. Als kennelijk teken van goede wil is nieuwe VN-Coin- missaris voor de Mensenrech ten Mary Robinson uitgenodigd voor een officieel bezoek. China heeft sinds 1996 ruim 4.300 mensen geëxecuteerd. Hiermee neemt China het leeu wendeel (80 van alle execu ties in de wereld voor zijn reke ning. Dit schrijft de VN-rappor- teur over Buitengerechtelijke en Willekeurige Executies, B.W. Ndiaye, in zijn jongste rapport. Ndiaye baseert zijn informa tie op onafhankelijke bronnen. Hij vermoedt echter dat het werkelijke aantal executies veel hoger ligt dan de gemelde 4.367 gevallen. De geëxecuteerden werden schuldig geacht aan diefstal, corruptie, drugshandel en vandalisme. Een anti-crimi- naliteitscampagne in 1996 en

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5