4,9% Milieuclubs slepen staat voor rechter Binnenland Den Dolder wil kinderverkrachter Ochten niet in het dorp zien Oranje oefent 'sober' tegen Nigeria Borst wil basisverzekering zorg 'Wat moet ik tegen hem zeggen? Kok is een fatsoenlijke man' Hypotheek 5 jaar vast RPF wil de regenton terug PvdA blijft in peiling VVD voor 31 MAART 1998 l Onderuit bij overdracht ie commando-overdracht van Afcent in Brunssum werd giste- >n een van de militairen teveel, ook al mochten ze 'op hun ge- iak' staan. Hulpverleners waren er snel bij om haar te helpen, ie commando-overdracht was een Duitse aangelegenheid. Ge- eraal Joachim Spiering is de nieuwe commandant van Afcent. lij volgt zijn collega Dieter Stoeckmann op. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Vitgoed gebruikt vaak meer stroom rRECHTEén op drie huishoudelijke apparaten verbruikt meer ns ki room dan op de verpakking staat. Dat blijkt uit onderzoek van rdin MO in opdracht van de Economische Controledienst. Van de de ve jelkasten en vriezers was 36 procent minder zuinig dan de fa- leide rikant aangaf. Bij de wasmachines bleek 17 procent niet in orde en z; n bij een op de drie droogtrommels klopte het stroomgebruik De verschillen worden onder meer veroorzaakt door pro- s uctiefouten en falende controles. 'Foute' producenten en im- nu p orteurs hebben van de ECD een waarschuwing ontvangen. Bij he fn nieuwe overtreding krijgen ze een proces-verbaal. Sinds vo- g jaar gelden nieuwe wettelijke regels die de ECD voor het eerst vanUntroleert. ilsha lgenVids-bloed toegediend door ziekenhuis iat ^koningen Een aidspatiënt uit Groningen heeft een kinderarts D°4n het Academisch Ziekenhuis Groningen aangeklaagd wegens at"Pjet toedienen van met het aids-virus besmet bloed. De man tgaaieticht de arts ervan halverwege de jaren tachtig aan zeker drie ze|emQfiliepatiënten welbewust een illegaal bloedproduct te heb- en|gn gegeven. De man was toen een jongen van twaalf. Ook de en- bloedbank Noord-Nederland zou hebben geweten van de risi- deD-s van het preparaat, kom ic k bntuchtige directeur voor rechter j^hojen bosch Bij de rechtbank in Den Bosch is gisteren tegen een eid 0p-jarige directeur van het maatschappelijk werk een half jaar ispëist wegens ontucht. De officier van justitie eiste ook dat de (het Pan Jaar 'an8 8een uitvoerende functie in het maatschap- batsjP'jk werk mag hebben. De man wordt ervan verdacht als hulp- te Jerlener van het Algemeen Maatschappelijk Werk in Helmond ntucht te hebben gepleegd met een bedlegerige patiënte van zF instelling. De man erkent dat hij zestien jaar lang" een intieme ieginPatie met vrouw heeft onderhouden, maar volgens hem had en Hat niets met zijn werk te maken. 1 kabl en "Scholten weg bij Vluchtelingenwerk •e onLsTERDAMJan Nico Scholten tr eedt na vijftien jaar af als voor- ok njtter van Vluchtelingenwerk Nederland. Hij vindt dat deze isunctie niet past bij het PvdA-lidmaatschap van de Eerste Ka- Scholten volgt de eind februari overleden Annemarie Gre- onhjrel op. Scholten was van 1970 tot 1986 lid van de Tweede Ka- beteer, eerst voor de toenmalige ARP, daarna voor het CDA en ten e 'ziefotte als onafhankelijk christen-democraat. In 1986 stapte hij i wajver naar de PvdA. Ie de Automobilist en paard dood na botsing van gent Een man uit Hulst is gisterochtend bij het Zeeuwse mDt Vestdorpe om het leven gekomen toen hij met zijn auto botste p een loslopend paard. Ook het paard bezweek aan zijn ver Het dier was in alle vroegte samen met een ander Jaard uit een stal ontsnapt. Het lukte de politie een van de paar- te van8en- het tweede was spoorloos. Ongeveer een uur la- h°tste de 28-jarige automobilist tegen het loslopende dier e dajj ^Campagne tegen rokende ouders :rs toiEN haag In bijna de helft van de gezinnen in Nederland roken le, geonge kinderen mee. Eén op de vijftien ouders rookt ook in het iheiaijzijn van jonge kinderen in kleine afgesloten ruimtes zoals een wjuto. Om ouders ertoe te bewegen niet meer te roken in de na- waaoijheid van kleine kinderen begint de stichting Volksgezondheid Hn roken vandaag een campagne onder het motto „Roken? niet 'tsaraar de kleine bij is". Volgens wetenschappelijk onderzoek zijn nie ooral jonge kinderen kwetsbaar. Kleine kinderen die meeroken De kj ebben vaker last van luchtwegaandoeningen, middenooront- Het risico op wiegendood is twee maal zo groot als bij st. Aliinderen van niet-rokende ouders. rriep doodvonnis voor, honderd stieren [evenaar Honderd kostbare proefstieren van Holland Genetics toeten worden afgemaakt. De beesten zijn besmet met de zo- enaamde koeiengriep. De stieren, die in de Zevenaarse rachtstal van het Arnhemse bedrijf staan, worden gefokt voor e productie van sperma. Ze vertegenwoordigen met elkaar een /aarde van vijf tot zes miljoen gulden. Holland Genetics, een oöperatieve organisatie op het gebied van kunstmatige insemi- atie, exporteert sperma naar meer dan vijftig landen. In Neder- l.'ind is het bedrijf de grootste aanbieder in zijn soort. De totale mzet bedraagt zeventig tot tachtig miljoen gulden op jaarbasis GPD Geassocieerde Pers Diens den dolder jurgen van puk Als de zwakbegaafde kinderverkrachter uit Och ten in zijn nieuwe woonplaats Den Dolder ook maar een vinger uitsteekt naar een kind, dan zal hij dat niet kunnen navertellen. Dat hebben in woners van het buurtschap van Zeist duidelijk ge maakt. Zij vinden het schandalig dat de directie van psychiatrisch ziekenhuis Willem Arntsz Hoe ve de jongeman zonder begeleiding buiten het terrein laat komen. De nu 21-jarige voormalige Ochtenaar is het gesprek van de dag in Den Dolder. Hij misbruikte van zijn dertiende tot zijn zeventiende in het 24 kinderen. De inwoners van Ochten eisten dat hij na zijn vrijlating uit hun dorp zou vertrekken. Sinds kort verblijft de man in Den Dolder. waar hij voor drie maanden is ondergebracht in de Willem Amtsz Hoeve. De jongeman zit in een gesloten afdeling van het behandelcentrum. In werkelijkheid is deze af deling Roosenburg vrij toegankelijk, zo blijkt bij een verkenning op het terrein. Het is mogelijk on gestoord naar binnen te wandelen. Pas halverwe ge de gang vraagt een medewerker wat je komt doen. Het is dus ook een koud kunstje de afdeling te verlaten. Maar zelfs dat hoeft de man niet eens te doen. want hij heeft toestemming om af en toe Den Dolder in te gaan. Een medewerker van het cen trum heeft dat feit bewust laten uitlekken om dat hij het onverantwoord vond dat de Ochtenaar toestemming heeft om zo nu en dan op eigen ge legenheid een luchtje te scheppen. Voorlichter Knijff van de Willem Arntsz Hoeve mag om privacy-redenen geen mededelingen doen over patiënten. „Wij behandelen hier pa tiënten, van wie sommigen tbs hebben. Daar zit- ten ook mensen bij die zedendelicten hebben ge pleegd. Als we zien dat de behandeling succes heeft krijgt een patiënt meer vrijheden. Dat wordt van dag tot dag bekeken." Knijff erkent dat nooit vaststaat of een patiënt volledig genezen is. „Maar in de zes jaar dat de Willem Arntsz Hoeve tbs-personen heeft behandeld is er in Den Dolder nooit een zedendelict door hen gepleegd. De om wonenden hoeven zich dus geen zorgen te ma ken." Toch zijn de inwoners van Den Dolder zijn niet van plan te berusten in de aanpak van de directie van de Willem Arntsz Hoeve. Zij dreigen het recht in eigen hand te nemen. ,Als wij die verkrachter op een kinderspeelplaats aantreffen, zullen wij maatregelen nemen", zegt een van hen. Tegenover de Willem Amtsz Hoeve woont het echtpaar Bullens. „Ik kan me voorstellen dat zo iemand behandeld wordt. Het is toch een mens. Maar dat hij nu hier rondwaart is een verplaat sing van het probleem. Ochten is er vanaf, en wij zittten ermee", zegt de bezorgde moeder. Haar man kondigt aan op de over twee weken te hou den informatieavond van de Willem Amtsz Hoe ve opheldering te vragen over de gang van zaken. -BOKoT... TEKENING WIM STEVENHAGEN den haag gpd Het Nederlands elftal mag toch oefenen tegen Ni geria op 5 juni in de Amsterdam Arena. Wel heeft het kabinet gisteren met de KNVB afgesproken dat de voetbalwedstrijd in de grootst mogelijke soberheid wordt afgewerkt: zonder officials, waar schijnlijk zonder volksliederen en zelfs zonder staatssecretaris van sport Terpstra. Terpstra maakte gisteren bekend dat de KNVB juridisch vastzit aan de afspraak die de bond met de Nigerianen heeft gemaakt over het duel. De KNVB baseerde zich daarbij op de uitzonderings bepalingen van de tegen Nigeria afgekondigde sportboycot. Daarin staat dat de EU-landen kun nen afwijken van de boycot bij de wereldkam pioenschappen voetbal en basketbal en bij de oe fenwedstrijden voor die toernooien. De boycot geldt sinds 1995, na de executie van een aantal strijders voor de mensenrechten in Ni geria. De uitzonderingsbepalingen werden eind 'Nederland negeert nitraat-richtlijnen den haag anp De milieuorganisaties Natuur en Milieu en Waterpact, de Consumentenbond en drie particuliere eigenaars van waterputten beginnen een proces tegen de staat omdat deze op grove wijze de nitraatrichtlijn van de Europese Unie overschrijdt. De ministeries van landbouw en van VROM doen veel te weinig om de vervuiling met nitraat en de uitstoot van stikstof aan banden te leggen. Consu ment en milieu lijden daardoor onnodig schade. De or ganisaties eisen dat de staat alsnog maatregelen nemen. maatregelen van het actiepro gramma dat de regering inmid dels bij de Europese Commissie heeft ingediend zijn onvoldoen de, oordelen de organisaties. Zij hebben de regering in de cember 1997 officieel gesom meerd de vereiste maatregelen te nemen. De regering liet daar op weten dat er een flinke her- structurering van de varkens houderij zou komen en kondig de aanvullend beleid aan. Dat aanvullende beleid is er nog steeds niet en de organisaties Volgens de Europese nitraat richtlijn van 1991 mag grond en oppervlaktewater maar 50 milligram nitraat per liter bevat ten. In Nederland is dierlijke mest en kunstmest de oorzaak van 92 procent van de stikstof- uitstoot. In de richtlijn zijn dan ook normen vastgelegd voor het mestgebruik. Nederland kan - ondanks de wettelijk ingevoerde mestboekhouding - niet aan de ze normen voldoen. Ook de betwijfelen of dat - als het er komt - voldoende is om aan de richtlijn te voldoen. Zij stellen verder dat de aanpak van de varkenshouderij absoluut niet toereikend is. Ook de Europese Commissie is vorig jaar tegen Nederland en nog twaalf andere lidstaten juri dische procedures gestart om dat zij zich niet aan de richtlijn houden. De Commissie heeft gedreigd met een dwangsom die net zo groot is als het voor deel dat de boeren hebben om dat maatregelen uitblijven. Vol gens Natuur en Milieu kan dat de komende zes jaar oplopen tot twee miljard gulden. In een reactie zei minister De Boer van milieu dat zij zich geen zorgen maakt over de dagvaarding. „Ik zal wel zien wat de uitspraak wordt en wat ons dan te doen staat." leiden anp november 1997 aangenomen door de EU. Terpstra zei het te betreuren dat de KNVB zich heeft laten leiden door de uitzonderingsbepalin gen. „Ik had liever gehad dat de bond gewoon van de wedstrijd had afgezien". De oefenwedstrijd leidde gisteren de hele dag tot koortsachtig overleg tussen Terpstra, de in Brussel verblijvende minister van buitenlandse zaken Van Mierlo en KNVB-officials. Die koorts achtigheid stond in schril contrast met de betrek kelijke rust waarin Terpstra sinds december vorig jaar het overleg met de KNVB voerde. De be windsvrouwe leek gisteren niet erg gelukkig met de opwinding. Eerder slaagde ze er wel in een trainingskamp van de Nigeriaanse selectie in Limburg te voorkomen. De Tweede Kamer buigt zich vermoedelijk al vandaag over de veelbespro ken oefeninterland. Vooral het CDA heeft felle kritiek op het kabinet, dat in het EU-overleg zelf heeft ingestemd met de uitzonderingen op de boycot. Minister Borst van volksgezond heid wil op termijn naar een ba sisverzekering tegen ziektekos ten en wil de komende kabi netsperiode gebruiken aan de uitwerking van dat idee. Haast heeft de minister niet. „Het mag niet zo zijn dat een discussie over het verzekeringsstelsel de aandacht voor de inhoudelijke ontwikkeling voor de zorg gaat verdringen", zei ze gisteren tij dens een debat in het Acade misch Ziekenhuis Leiden over de toekomst van de gezond heidszorg. Paars heeft vier jaar lang de discussie over de inrichting van de zorg op een laag pjtje gezet omdat de partijen hierover te verdeeld waren. Maar Borst vindt dat de discussie hierover niet langer uit de weg gegaan kan worden. „Dat zou struisvo gelpolitiek zijn". Het huidige stelsel kent de Al gemene wet bijzondere ziekte kosten (AWBZ) voor langdurige zorg, de ziektekostenverzeke raars en ziekenfondsen voor al gemene medische zorg en daar naast aanvullende verzekerin gen. Zorginstellingen komen, aldus Borst, met prima initiatie ven om buiten de eigen muren Als het kabinet niet heel snel duidelijk maakt met hoeveel geld in de knip de zorgwerk- gevers donderdag kunnen gaan praten over een nieuwe zorg-CAO, spant de werkge verorganisatie NZf een kort geding aan tegen minister Borst van volksgezondheid. Ondanks dat dreigement van NZf-voorzitter Krol liet Borst zorg te verlenen maar stuiten daarbij op de huidige wijze van financiering. Vorig jaar kwam de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid al met het advies een basisverzekering in te voeren. PvdA en D66 rea geerden toen positief. De VVD, herhaalde Kamerlid Van Blerick gisteren in Leiden, voelt nog al tijd niets voor zo'n basisverze kering. gisteren ln Leiden weten dat hij deze week nog niet op ant woord hoeft te rekenen. „We hebben niet alleen een pro bleem van de lonen maar ook van een te hoge werkdruk en een dreigend tekort aan per soneel. Ik praat daarover en denk niet dat ik deze week al een oplossing ln huls heb." lerste hoogleraar esperanto msterdam De Leidse taaalkundige dr. Marc van Oostendorp is le eerste hoogleraar esperanto van Nederland. Op 9 april Ipreekt hij aan de Universiteit van Amsterdam zijn inaugurele ede uit als hoogleraar Interlinguïstiek en Esperanto in Neder- and. De wereldtaal esperanto is in 1887 geboren. De Poolse iogarts Lodewijk Zamenhof was er onder het pseudoniem Dr. •speranto grondlegger van. De wereldorganisatie UEA schat het lantal gebruikers over de aardbol op rond de 15 miljoen. Espe- [anto telt slechts zestien grammaticale basisregels die conse quent worden toegepast en geen uitzonderingen dulden. Van Oostendorp ziet nog steeds kansen voor de taal als een rationele i de Oplossing voor de internationale taalproblemen. een genal de \1 erretj txatiej eft bi ngenl en eq 'dr.i^ hu p tern amsterdam ans bouwmans „Mislukt", roept de schrijver Adriaan van Dis uit. Premier en PvdA-lijsttrekker Wim Kok heeft Van Dis' gedicht enthousiast ge lezen, zegt hij. „Moed, visie, de durf om tegen de publieke opi nie in te gaan. Ik herkende me in de aansporing daarvan zaken zichtbaar te maken". Maar Van Dis wil méér: de vuist op tafel Een schrijver versus een poli ticus. Verbeelding tegenover de macht. In de Balie in Amster dam vond gisteravond de laatste aflevering plaats in een serie debatten tussen politici en mensen uit de wereld van de cultuur. Adriaan van Dis had met zijn hartstochtelijk hekel dicht in de Volkskrant - naar de mei van Gorter ('een nieuwe lente, een nieuw geluid')- de toon gezet: waar is de visie in de Nederlandse politiek, wat wil Wim Kok nu eigenlijk? Uit het gedicht: „Een nieuw rood potlood en een nieuw be sluit: Ik wil dat de mei-stem klinkt als een luid Pleidooi dat oproept tot verbeeldings kracht". Waar is de bevlogen heid van Wim Kok? „Daar ont breekt het niet aan", verzekert de premier. Het komt alleen niet zo uit de verf. De schrijver roept om een nieuwe Kok, een nieuw geluid. Maar wat wil Adriaan van Dis in de praktijk? Wanneer moet dan de vuist op tafel, het engage ment zichtbaar voor iedereen? „Het zou zo mooi zijn als u aan het eind van het jaar zei: land genoten, ik heb goede berich ten. Dit jaar is er 2 procent min der groei. Een aantal mensen heeft zijn baan ingeleverd en we hebben een aantal snakkers naar een baan aan werk gehol pen. Want de mensen hebben het al zo druk". Kok: „Onzin". Gespreksleider Jan Tromp van de Volkskrant: „Is dat naïef?" Kok: „Twee procent krimp is niet naïef. Het is gevaarlijk.". Van Dis geeft nog niet op. met Nationale Hypotheek Garantie Geldig t/m 3 april 1998. Van S/1% voor Kom langs of bel nu 0800-8182. VSB'BANK VSB. Daar kom je verder mee. den haag anpNederlandse eengezinswonin gen. „Via het woningbouwbe leid is forse milieuwinst te boe ken." In Haarlem werd vorig jaar tijdens de begrotingsbehande ling al een motie aangenomen, ingediend door T. Vreugdenhil (RPF/GPV/SGP) om regenton nen in bruikleen te geven aan burgers. Een voorstel daarover doet de nieuwe wethouder milieu nog dit jaar aan de ge meenteraad, zo zegde de huidi ge milieuwethouder C. Mooij onlangs toe. De gemeente zoekt samenwerking met het water leidingbedrijf PWN voor de fi nanciering. De gemeente heeft zelf vijfduizend gulden beschik baar gesteld. Dat bedrag is slechts voldoende voor de aan schaf van vijftig regentonnen. Huizen met een tuin moeten zo snel mogelijk een regenton krij gen, vindt RPF-Kamerlid Stel lingwerf. „Het is eigenlijk van de gekke dat we in ons land het kostbare regenwater zomaar in het riool laten verdwijnen", zei hij gisteren op een spreekbeurt in Den Helder. Volgens Stellingwerf zijn er jaarlijks miljarden liters water te besparen met regentonnen. Dat water zou dan gebruikt kunnen worden om het toilet door te spoelen, de auto te wassen of de tuin te besproeien. Nu wordt daarvoor nog kostbaar leiding water gebruikt. Stellingwerf vindt dat de re genton een standaard voorzie ning zou moeten zijn bij alle Kok glimlacht eens vriendelijk naar Adriaan van Dis. „Maar waarom moet de econo mie de hele tijd groeien?" Kok: „Economie is een middel, geen doel. Banen zijn ook een mid del, om mensen mee te laten doen". Van Dis gelooft er nog niet in: „Het lijkt er nu toch op dat winst alleen het doel is". Iets anders dan. De wapen handel. Van Dis: „U bent erop uit goede banen te leveren. Maar moet dat via de wapenin dustrie? Daar zou u slecht van moeten slapen. Als u nou eens zou zeggen: ik vind dat in Euro pa de wapenindustrie moet ver dwijnen?" Kok: „Daar zouden zijn opponent in De Balie, schrijver FOTO GPD ROB KEERIS ze naar luisteren en overgaan tot de orde van de dag. Dat kun je niet in je eentje". Ben ik dwaas en u reëel, waagt Van Dis. Maar Kok vindt dat het ook wel wat minder kan: „Ik zou het heel goed vinden als Nederland zou zakken op de lijst van wa penexporteurs." Nog een onderwerp dat Adri aan van Dis - maar ook Wim Kok - bezig houdt: de kloof tus sen arm en rijk, noord en zuid: het arme Afrika. „Ik vind op recht dat er in de handelspoli tiek veel genereuzer moet wor den omgegaan met de ontwik kelingslanden. Afrika boven Eu ropa zetten, zoals Pronk doet. gaat me te ver. Maar meer doen voor Afrika, is ook in het eigen belang", legt Kok zijn visie uit. En over het milieu. Kan daar de vuist op tafel? „Spanje ziet ons al aankomen met een ecotax. Wat kun je dan met een hamer door de zaal forceren. Wat heb je eraan bedrijven weg te jagen". Na een uur discussiëren nog maar eens de vraag: wat wil burger Adriaan van Dis nu ei genlijk van meneer Wim Kok? „Nodig eens een paar denkers uit. Die nagaan hoe we het mo reel gehalte van de politiek kun nen verhogen. Ik wil fatsoen en respect. Stoppen voor een rood licht. En in de stijl van regeren minder consensus en meer principes". Dat stoppen voor rood licht wil Wim Kok ook. En de terug keer van gemeenschapszin ook. Maar ook een echt politiek ver eend Europa, om oorlog te voorkomen. „Want daar ben ik bang voor". Heeft de botsing tussen ver beelding en macht de schrijver wijzer gemaakt? Ach, Adriaan van Dis wordt er een beetje moedeloos van almaar tegen de economische wetmatigheden aan te lopen. Hij blijft zich zor gen maken over de internatio nale ontwikkelingen. En die denkers zou Kok echt eens den haag anp vergelijking met de huidige situatie. Het CDA zou 34 zetels krijgen, even veel als nu. D66 blijft steken op elf zetels en zou daarmee dertien Kamerleden verliezen. Groen Links en de Socialistische Partij blijven winnen en gaan naar respectievelijk acht en zes zetels, tegen vijf en twee nu. In de peiling winnen de kleine christelij ke partijen in vergelijking met de peiling van vori ge week één zetel en zouden nu op acht zetels ko men, een meer dan ze nu in de Kamer hebben. De PvdA blijft ruim voor op de andere partijen, zo blijkt uit de jongste peiling van het NIPO. De par tij staat nu op 45 zetels, een winst van acht. WD en CDA zijn bijna even groot. De WD is nog net de tweede partij met 22,3 procent van de stem men, maar voelt de hete adem van het CDA, die goed is voor 22,2 procent. De WD komt daarmee uit op omgerekend 35 zetels, een winst van vier in moeten uitnodigen om de poli tici te treiteren. Maar Kok zelf, kan die echt anders? Ondanks zijn hekel dicht heeft ook Adriaan van Dis het antwoord niet. „Hoe meer ik ter voorbereiding op deze avond las, hóe wanhopiger ik werd. Wat moet ik tegen Kok zeggen? Het is een fatsoenlijke man. Misschien wat meer swin gen en een gouden ketting om zijn arm". CDA wil best samen met D66 den haag anp Al ziet D66 zich niet regeren met het CDA, omgekeerd slui ten de christen-democraten een coalitie met de Democraten niet uit. „Beste Els", zei CDA-voor- man De Hoop Scheffer Borst gisteren in Arnhem, „het CDA gooit geen deuren dicht. Tussen CDA en D66 bestaan zeer grote verschillen, maar in dit land van coalities doen partijen een po ging die te overbruggen. Het CDA sluit democratische partij en dus niet uit indien wij in de positie zouden komen zo'n oor deel te geven." De CDA-leider haalde verder uit naar het Centraal Planbu reau (CPB), dat vorige week be rekende dat het CDA-verkie- zingsprogramma slechts 25.000 extra banen oplevert terwijl de programma's van PvdA, WD en D66 elk goed zijn voor meer dan 100.000 banen. De Hoop Scheffer herhaalde zijn mening dat de programma's van de concurrentie zo goed scoren door de inverdieneffecten: geld uitgeven dat op basis van nog te voeren beleid zal binnenkomen. Daarmee verkopen ze de huid voordat de beer geschoten is, vindt hij.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3