'Volkswagen was nog erger geweest' Gemeenten staan voor nieuwe taxatieronde Feiten &Meningen Spaarloon voor aandelen eigen bedrijf oneerlijk Wegen van ts Jeltsin zijn ondoorgrondel DINSDAG 31 MAART 1998 152 Eerste golf WOZ-bezwaarschriften nog niet afgehandeld In alle Nederlandse gemeenten luidt op dit ogenblik de bel voor de tweede ronde van 'operatie waardering vastgoed'. Taxateurs worden weer massaal op pad gestuurd om de waarde van uw huis of bedrijfspand vast te stellen. Peildatum is 1 januari 1999. Om dat grote gebeurtenissen hun schaduw vooruit werpen, breken gemeenteambtena ren zich het hoofd hoe alles in goede banen kan worden geleid. Want de wet schrijft voor dat de gemeenten vóór 1 november 1998 een plan van aanpak moeten indienen bij de Waarderingskamer. Bij vele gemeenten ligt de première van het grote taxatiecircus - in 1994/1995 - nog zwaar op de maag. Want er werden meer dan 350.000 bezwaarschriften ingediend. Een gigantische rijstebrijberg van geschrif ten in de meest uiteenlopende vorm en omvang. Allemaal met één eensluidend be toog: de waarde van mijn pand is (veel) te hoog geschat. Fiscale juristen konden er hun mes en vork in zetten. In een aantal steden heeft men zich danig verslikt in deze pittige maaltijd. Daar kwa men veel meer bezwaren binnen dan was ingeschat. In andere gemeenten viel de oogst mee. In Haarlem gingen er volgens Piet van Schie, hoofd bureau belastingza ken, 78.000 taxaties de deur uit en kwamen er rond 1800 bezwaarschriften terug. De af handeling zit nu in de laatste fase. Er wach ten nog rond 200 bezwaarmakers op ant woord. Piet van Schie: „Ze krijgen eerst nog bezoek van een taxateur en daarna volgt de administratieve afwikkeling. Vermoedelijk zijn we er in mei doorheen®. Inmiddels zijn de voorbereidingen voor de nieuwe operatie in Haarlem al in gang ge zet. „Er wordt nog bekeken of we het net als de vorige keer in eigen hand kunnen hou den of dat een deel van het taxatiewerk moeten worden uitbesteed®, aldus Van Schie. In Leiden ligt het taxatie-maal in het kader van de wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ) een stuk zwaarder op de maag. Daar resulteerden de 60.000 taxaties in ruim 5.000 bezwaarschriften. Ruim acht procent van de onroerend-goedbezitters zette de bezwaren - nu een jaar geleden - op papier. Volgens Peter de Bie, van de afdeling fis caal-juridische zaken, is inmiddels onge veer de helft afgehandeld. „We streven er naar om voor half mei alle uitspraken de deur uit te hebben. Om die klus te klaren hebben we extra personeel moeten inscha kelen®. In een aantal gemeenten is de achterstand nog aanzienlijk groter. Er zijn er waar de meest recente taxaties nog stammen uit 1992 of 1993. Bij een enkele achterblijver is het zelfs 1991. In totaal gaat het om 275 ge meenten en ze worden aangeduid als 'wets- fictiegemeenten'. De Belastingdienst heeft daarvoor een simpele truc bedacht. Ze staan op een lijst en belastingplichtigen in die gemeenten krijgen een percentage toe bedeeld waarmee de 'oude' taxatiebedra gen dienen te worden verhoogd. Voor de vaststelling van de waarde van een woning kijken gemeenten - naast steek proefsgewijze taxaties - doorgaans naar de opbrengst van vergelijkbare huizen. Adver tenties in onroerend-goedrubrieken van de dagbladen zijn een belangrijke informatie bron. Eén woning heeft model gestaan voor soms wel honderd andere huizen. De Nederlandse Vereniging van Makelaars en Vastgoeddeskundigen (NVM) vindt dat er af en toe een potje van gemaakt is. Er zijn voorbeelden waarbij een flatje gelegen vlak langs een drukke snelweg over één kam werd geschoren met een rustiek gelegen luxe bungalow aan de rand van een grote stad. Een enkele keer gebeurde er ook iets onverwachts. Een inwoner van Hoorn las in zijn beschikking dat de waarde van zijn huis was vastgesteld opéén gulden. Het ging om een nieuwbouwwoning waarvoor de taxateur kennelijk geen referentie-pan den had kunnen vinden. De financiële gevolgen voor betrokkene kunnen ingrijpend zijn. Want de taxatie in het kader van de WOZ (Wet Waardering Onroerende Zaken) wordt als handvat ge bruikt bij de vaststelling van vier soorten belasting. In de eerste plaats de Onroerend Zaak Belasting (OZB) die de gemeente heft. Doorgaans een vast bedrag per 3000 gulden economische waarde die het pand verte genwoordigt. Verder is het bepalend voor het huurwaardeforfait in de inkomstenbe lasting. Voor een waarde boven de 150.000 gulden geldt een fiscale bijtelling van 1.25 procent. Bovendien gebruiken het hoog heemraadschap Rijnland en andere water schappen het taxatiebedrag voor de bepa ling van de waterschapsbelasting. En ten slotte is het een van de graadmeters om vast te stellen of u een aanslag in de genbelasting kunt verwachten. - De NVM liet het NIPO vorig jaar een I zoek instellen onder 1100 huiseigenal Ruim 95 procent van de ondervraagd- toe niet op de hoogte te zijn van de \1 strekkende gevolgen van deze taxatiej De Belastingdienst houdt zich verre bezwaarschriften die tegen de taxatia ingediend. Wat de gemeente heeft b( wordt als de 'grote waarheid' aangen Wel is afgesproken dat gemeenten e< eventuele aanpassing van het bedrag melden aan de fiscus. Dan kan de hu naar alsnog aanspraak maken op ter HAARLEM BRAM VAN LEEUWEN OPINIE Het klinkt sympathiek: stimuleer werkne mers om aandelen in hun eigen bedrijf te kopen. Dat maakt ze meer betrokken en dat komt uiteindelijk ook het bedrijf ten goede, heet het. Vandaag stemt de Tweede Kamer over een motie van D66 om zo mogelijk per 1 januari volgend jaar het spaarloonbedrag te verdubbelen wanneer een werknemer daar aandelen in het eigen bedrijf voor koopt. Hoe sympathiek dat ook klinkt, eer lijk is het niet. Momenteel mag een werknemer bijna 1.700 gulden per jaar sparen van zijn bruto loon. Als hij dat geld vervolgens vier jaar laat staan, mag hij het opnemen zonder er nog belasting over te hoeven betalen. Dat levert, afhankelijk van het belastingtarief, de spaarloner tussen de 600 en 1.000 gulden netto op. Daarmee is deze regeling zo lucra tief dat je een dief bent van je eigen porte monnee als je er niet aan meedoet. Voor het spaarloon mag iemand ook aan delen kopen, of opties - het recht om aan delen voor een nu al overeengekomen prijs te kopen of te verkopen op een eveneens nu afgesproken tijdstip. Binnenkort wordt het spaarloonbedrag verdubbeld voor opties. Dat is een min of meer technische aanpas sing omdat opties binnenkort zwaarder worden belast, maar een Kamermeerder heid vond het wel een aardig idee om die verdubbeling dan ook te laten gelden voor de aankoop van aandelen in het eigen be drijf. Inderdaad, heel aardig, vond ook staatssecretaris Vermeend,van financiën, maar het zou wel de nodige miljoenen gaan kosten. Het plan werd daarop voorlopig afgebla zen. De afgelopen week zijn er tegenbere- keningen gemaakt die moeten aantonen dat Vermeend overdrijft, maar opmerkelijk genoeg is in het hele plan niet aan de orde gekomen dat het verdubbelingsvoorstel voor de aankoop van eigen aandelen in we zen heel oneerlijk is. Nu al is het zo dat vooral mensen met iets hogere inkomens aan de spaarloonregeling deelnemen. Dat heeft een aantal redenen. Beterbetaalden zijn over het algemeen be ter bekend met fiscale regelingen, zoals de spaarloonregeling. Ten tweede hebben ze een groter belastingvoordeel, zodat de rege ling voor hen aantrekkelijker is. En ten der de kunnen ze het zich ook gemakkelijk per mitteren om elk jaar 1600 gulden voor vier jaar opzij te zetten. Nu kun je zeggen dat dit een beetje spij kers zoeken is op laag water. De spaarloon regeling staat uiteindelijk open voor alle werknemers. Al is het dom om er geen ge bruik van te maken, dat is een eigen keuze van iedere werknemer. Bij het verdubbe lingsvoorstel ligt de zaak echter principieel anders: die regeling heeft een grote mate van willekeur. Daarvan kunnen namelijk al léén werknemers profiteren dié het gèluk hebben om te werken bij een bedrijf dat verhandelbare aandelen uitgeeft. In de praktijk zijn dat vooral grote, beursgeno teerde bedrijven. De meeste mensen wer ken nog altijd bij een kleiner bedrijf waar van ze niet eens aandelen kunnen kopen. Onderzoek heeft aangetoond dat grote bedrijven beter betalen dan kleine. Waarom moeten die toch al beter betaalde werkne mers dan ook nog eens worden beloond met een verruiming van de spaarloonrege ling waarvan alleen zij gebruik kunnen ma ken? Temeer omdat die verruiming uitein delijk wordt betaald door al diegenen die er geen gebruik van (kunnen) maken. De be lasting die de schatkist door die verruiming misloopt, zal immers op een of andere ma nier toch moeten binnenkomen. Hetzij via een belastingverhoging, hetzij door het niet-teruggeven van een meevaller. Het is op zijn minst opmerkelijk dat aan die kant van de zaak zo weinig aandacht is geschonken. Het feit dat er op 6 mei verkie zingen zijn en bij het gevecht om de mid dengroepen niemand kan of wil achterblij ven, zal daar ongetwijfeld debet aan zijn. Alleen daarom al is het goed dat de regeling voorlopig over de verkiezingen wordt getild. Een nieuw kabinet kan zich dan nog eens - onbelast door de verkiezingstijd - over de zaak buigen. En proberen om een eerlijke regeling uit te werken. HAARLEM SJAAK SMAKMAN Boris Jeltsin was giste (maandag) weer op zi Met zijn bekende 'eer van dit en een beetje bleven er over zijn am en plannen meer vrag open dan werden beai woord. Vast lijkt in ieder geval te sta. het 67-jarige staatshoofd in het jaar: het Kremlin gaat verlaten. En dat gej al heel wat, want zijn medewerkers JL de mogelijkheid opengelaten dat hijL herkiesbaar zou stellen. L Toch kan nog niet helemaal wordenL sloten dat Jeltsin, eigenzinnig als hij jer weer bedenkt indien hij vindt dat deL standigheden daar aanleiding toe get Voorlopig moet er vanuit worden ged dat hij het meent. Maar over andere] werd Jeltsin weer uiterst vaag. Op del\ of hij Tsjernomyrdin nu als zijn erfgef beschouwde, antwoordde hij: „Koniip hebben opvolgers, wij niet. Bij ons kifg volk". Wel zei hij dat TsjernomyrdinjN krachtige persoonlijkheid is die de vepc zingscampagne voor 2000 moet leidefH Maar op het moment dat iedereen zh wachten op de mededeling dat Jeltsile vorige week ontslagen premier zou sju( zweeg het staatshoofd. „Alles is nu pjo' orde. Tsjernomyrdin zal hard aan hep gaan en we hebben een jonge man, Sg Kirijenko, die staat te trappelen van (Pt duld om aan de slag te kunnen als ha van de regering", aldus een goedgeiA Jeltsin. p Hij herhaalde er vanuit te gaan dat dL- de communisten gedomineerde Do&j: koord zal gaan met zijn kandidaat-pjpt Het kan hem echter niet zijn ontgaaiL communisten zondag en gisteren zej^, gen de, in hun ogen, veel te jonge ervj varen Kirijenko te zullen stemmen. (j|0 munistenleider Zjoeganov wil dat dep- dent met een andere kandidaat kom dreigement van Jeltsin om het parlei naar huis te sturen als het tot drie ke gert zijn goedkeuring aan de nomin< Kirijenko te geven, liet Zjoeganov ko „Wij zijn, indien nodig, voorbereid o&; vroegde verkiezingen. De toestand isee minder dramatisch dan in 1991 (het van de mislukte coup tegen Gorbatsje' red) en 1993 (opstand parlement teger Jeltsin,red)",zeihij. n Zjoeganov voegde daaraan toe dat zie tij overweegt een procedure te begin om Jeltsin uit zijn functie te zetten. Ia1 week zal de Doema zich over de kabi crisis buigen. Krijgt Kirijenko geen mJ, heid, dan is Jeltsin weer aan zet. Wat er verder ook gebeurt en hoe on m grondelijk Jeltsins wegen vaak ook mjti lijken, er is een constante: de man is ir ten. van de macht. En met dat gegevt 1€ het achterhoofd, zijn een aantal ont\ re lingen van de laatste twee weken bet begrijpen. Nemen we zijn laatste 'zie[o Twee en een halve week geleden wai vi eens verdwenen. Griep, zo luidde de schap. Eerst werd door zijn staf meej dat het niets bijzonders was, daarna IV de mededelingen een serieuzer kar ai top met de leiders van de andere ex- y republieken werd afgezegd. Prompt gesproken overeen 'politieke griep'. P stonden namelijk zeer problematiscl c ken op de agenda. Maar vrijdag, twe a ken geleden, verscheen Jeltsin ineen Kremlin. Topfit en grappen makend fr s avonds op de tv te zien. En drie dad ter stuurde hij zijn hele regering naa Waarom? Was het de oude truc die it verleden zoveel Oosterse heersers to Et ten? Je ziek melden, alarmerende, gebr neerde rapporten over je gezondhei<Jij stand laten uitlekken en dan maar wju wie als eerste zijn nek uitsteekt, waaiij nadeloos kan worden toegeslagen? Hn een verklaring kunnen zijn, want 'tsar ris', die zijn klassieken kent, haat nieo erger dan potentiële opvolgers. De kie daatstelling van Viktor Tsjernomyrdike hem dan ook niet hebben verrast. Altr heeft hij de omvang van de macht dij nomyrin intussen had opgebouwd, \j->. schijnlijk onderschat. P Het zou bijna een herhaling zijn vanL asar-drama: "Ook gij, Brutus". Omd;^ moorden op dit niveau niet meer wo e gepleegd, heeft Jeltsin, waarschijnlijl denknarsend, eieren voor zijn geld g In plaats van te ageren, moest hij dit reageren en dat is niet zijn sterkste k Vast staat ook dat een aangeslagen b a dubbel gevaarlijk is. En Jeltsin heeft nog nooit zonder slag of stoot naar hr tweede plan laten schuiven. MOSKOU HANS HOOGENPIJK CORRESPONDENT Britten woedend om overname Rolls-Royce door BMW, maar... „Als ik zo stoutmoedig mag zijn, meneer, u geeft blijk van een volledig verkeerde instelling". Bang, die zit. Emeritus hoogleraar Donald Longmore is op deze Zwarte Maandag diep gekwetst in zijn pa triottische gevoelens, en dan brengt een Engelse gentleman zijn zwaarste geschut in stelling: dodelij ke beleefdheid. De 70-jarige hartchirurg wenst domweg niet te accepteren dat de parel van de Britse automobielindustrie, de maker van de Rolls-Royce en Bentley, wordt overgenomen door de Duitse bruten van BMW. En nog wel voor de volgens Longmore 'belachelijke prijs' van 340 miljoen pond, zo'n 1,2 miljard gulden. Het nieuws is 's morgens officieel bekend gemaakt door Colin Chandler, voorzitter van defensie-gigant Vickers, tevens eige naar van Rolls-Royce. „Er worden leugens verspreid, meneer. Desinformatie, dat is het", zegt Longmore in zijn werkkamer in het Londense Royal Brompton Hospital. En als de continentale verslaggever door zijn vraagstelling bewijst geloof te hechten aan de mededeling van Chandler, is voor de strijdbare gepensio neerde de maat vol. Longmore is er name lijk van overtuigd dat Rolls-Royce, in 1906 opgericht door miljonair-playboy Charles Rolls en technisch ingenieur Henry Royce, Brits is en altijd Brits zal blijven. Hij staat er persoonlijk borg voor, want Longmore is se cretaris van een 'consortium' van vermo gende Rolls-Royce-enthousiasten dat met een bod van 'meer dan driehonderd mil joen' probeerde de Duitse overname van Rolls-Royce te dwarsbomen. De verliezers dus, als we Chandeler mogen geloven. „Hoe komt u erbij, de koers is nog niet gelopen", kaatst Longmore. Het consortium, waarachter zich zeer ano niem een aantal banken en andere geld schieters zou verschuilen, wordt geleid door Kevin Morley, de voormalige directeur van de voormalige Britse autoproducent Rover, ook BMW. Volgens Longmore zullen de aandeelhouders die het bod van BMW nog moeten goedkeuren, anders beslissen dan Chandler nu doet voorkomen. „Ik ben al de hele dag gebeld, en de meesten zijn tegen. Bovendien hebben wij genoeg achter hand om de Duitsers te kunnen overbieden", be weert hij. En dan heeft het consortium nog niet eens zijn dodelijkste wapen in de strijd gewor pen: de publieke opinie. „Vickers bouwt zijn tanks en zo met geld van de belasting betaler. Die zal nu door ons worden opge roepen om zijn stem te verheffen. We zullen niet toestaan dat opnieuw een 'great British company' in vreemde handen overgaat". Oké, waarschijnlijk is alleen komkommer salade nog Britser dan Rolls-Royce. Maar 'Britsheid' op vier wielen is niet meer te be talen, proberen wij. Vickers kon of wilde ge woonweg de naar schatting vijfhonderd miljoen pond investeringen niet opbrengen die de Rolls-fabriek in het Noordengelse Crew de komende jaren draaiende moet houden. Zelfs de krant Sunday Times schreef recentelijk dat Rolls-Royce met een ouderwets concept werkteen de nieuwe Sil ver Seraph dankzij de 5,4 liter BMW-motor een hele vooruitgang was. Dit zijn mededelingen die de stoppen bij Longmore bijna doen doorslaan. „Neemt u van mij aan, zelfs de technici van BMW en de eerlijke dealers zijn ervan overtuigd dat de BMW-motoren niet voldoen aan de wensen van de echte RR-bezitters", zegt hij. De V8 van RR was een puike krachtbron, die een hoog vermogen bij een laag toeren tal bereikte. Daarbij vergeleken is een BMW-exemplaar hooguit geschikt voor aandrijving van een naaimachine. Longmo re: „Die moeten hoge toeren draaien om de helft van het vermogen van een Rolls-Royce te pakken". Hij aarzelt niet om beschuldigingen als 'ver krachting van de Britse motorindustrie' en 'sabotage' in de strijd te werpen. BMW werkt al jaren samen met Rolls-Royce vlieg tuigmotoren, een zelfstandige onderneming die eigenaar is van de merknaam maar ver der niets met Rolls-Royce-automobielen heeft te maken. Het 'dealtje' zou zijn dat de RR-vliegtuigmotoren de merknaam alleen aan BMW gratis zou overdoen, terwijl ande re gegadigden, zoals Volkswagen en Long- more's consortium, dik voor het beroemde logo zouden moeten betalen. Longmore beweert ook dat BMW twee jaar geleden, toen een ander bedrijf een bod op Vickers zelf uitbracht, al dreigde geen car rosserieën te leveren voor onder meer Ro ver en MG. „Ze presenteren zich als een verengelst bedrijf, maar ze verkrachten de Britse industrie". Want volgens hem bete kent overname door BMW het absolute ein de van de laatste restjes Britse auto-glorie. „BMW belooft honderden miljoenen te in vesteren, maar waar gebeurt dat? In Duitse researchlaboratoria. De Engelse toeleveran ciers van onderdelen van verloren dik op de introductie van de BMW-motor. Datzelfde De belediging van de Britse ziel in beeld: Het sjieke Rolls-Royce embleem verenigd met het ordinaire Beierse merkteken op één autofront. FOTO EPA JANNIENHEYSEN zal straks gebeuren met de Engelse produ centen van de stoelen en andere interieur onderdelen. Die worden dadelijk ook in Duitsland gemaakt Wat zegt u daar, dat de wereld een dorp is geworden en dat nationale grenzen er eco nomisch niet meer toe doen, reageert hij als door een adder gebeten. „Mag ik u eraan herinneren dat ieder dorp vroeger een dorpshoofd had, die een gemeenschap van armelui leidde. Ik voel er niets voor om tot die armeluizen-tak te gaan behoren. En dan ook nog met een Duitser als dorpshoofd". VIJAND Want dat is natuurlijk het meest zure. Denk aan de Eerste Wereldoorlog, toen een Duit se U-boot een Engels schip naar de kelder joeg, niet aan boord de schone Eleanor Thornton, het model voor de beroemde 'Spirit of Ecstasy', het figuurtje op de mo torkap. En, iets recenter, de Tweede We reldoorlog: „We hebben honderden brieven gehad van patriotten die herinnerden aan de heroïsche luchtgevechten tussen Spitfi res met Rolls-Royce-motoren en de BMW- aangedreven Duitse vijand", zegt Longmo re. „Een van hen schreef me dat zijn hart zou breken als Rolls-Royce in Duitse han den kwam". De zeventienhonderd werknemers van Rol ls-Royce denken er echter iets luchtiger over. Zij begroetten elkaar gisteren voor de grap in het Duits: gute Morgen, herr Kolle- ga. En ook de secretaris van de Vereniging van Rolls-Royce Enthousiasten, Peter Bai- nes, is wat flegmatischer. Hij spreekt on middellijk het dreigement van mede-en thousiast Longmore tegen dat eigenaars van de toekomstige 'continentale Rollers' straks geen clublid mogen worden. „Zolang de beste auto ter wereld in Crewe wordt ge bouwd en Rolls-Royce heet, zie ik geen be zwaren", zegt Baines. „Ach, Volkswagen was nog erger geweest", grinnikt hij. „Het is hard, maar waarschijn lijk was BMW voor de toekomst van het be drijf waarschijnlijk de beste keuze". En om zijn gemoedstoestand op deze 'Zwarte Maandag' helemaal duidelijk te maken: „Confucius zei eens: als de verkrachting on ontkoombaar is, kun je maar het beste op de rug gaan en ervan genieten". LONDEN» HANS GELEUNSE

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2