KLERKS Groenendijk talent als Sonneveld 9.' 7.' 8.95 Couperus en Den Haag: Zoo ik iets ben, ben ik een Hagenaar Cultuur Kunst Houten voorloper van moderne fiets gevonden Yates: dood Hutchenc was geen zelfmoord Zestien bands treden op bij KoninginneNac DINSDAG 31 MAART 1998 Tentoonstelling over drie boeken DEN HAAG ANP De zin is wereldwijd niet zo bekend als Ich bin ein Berliner, maar vooral in Den Haag ma ken de woorden 'Zoo ik iets ben, ben ik een Hagenaar' van Louis Couperus nog steeds in druk. In het kader van de vie ring van 750 jaar Den Haag heeft het Couperus Museum onder die noemer een ten toonstelling ingericht. Het museum over de roman cier (1863-1923) richt zich met deze nieuwste expositie, die donderdag wordt geopend, op de drie romans waarin Cou perus het meest schrijft over zijn stad. Eline Vere hoort daar uiteraard bij, verder behandelt het museum De boeken der kleine zielen en Van oude menschen, de dingen, die voorbij gaan... De inrichters van de ten toonstelling proberen door middel van oude drukken, om slagontwerpen, brieven, hand schriften en recensies de ge schiedenis van de boeken tot leven te brengen. Ook is het boudoir (damesvertrek) in het museum aan de Javastraat ge reconstrueerd in de typerende weelderige stijl. Verder krijgen bezoekers via foto's en schilderijen een beeld van de ambivalente houding die Couperus had met betrek king tot Den Haag. De man voelde zich dan als een vis in het water rond het Lange Voor hout en in de Archipelbuurt, maar hij woonde bijna de helft van zijn leven in het buiten land. De tentoonstelling is tot en met 27 september te bezoe ken. NUMEGEN» ANP Nationaal Fietsmuseum Velo- rama in Nijmegen heeft in Frankrijk een voorloper van de moderne fiets gevonden. Het gaat om een uniek voertuig, aangezien van deze 'fietsen' in de vorige eeuw slechts enkele exemplaren zijn gemaakt. In 1816 construeerde de Duitser Drais von Sauerbronn de eerste loopfiets. Pas ruim veertig jaar later zag de eerste fiets met trappers het licht. Deskundigen hebben lang aangenomen dat er tot aan de eerste fiets met trappers alleen maar verfijningen van de loop fiets zijn gemaakt. Velorama heeft nu een nog vrijwel gaaf exemplaar van een 145 jaar oude fiets met trap planken ontdekt. De machine heeft twee wielen naast elkaar en een klein voorwieltje om te sturen. De trapplanken laten via een heen en weer gaande zuiger de grote wielen draaien. Het stuurmechanisme is bijna hetzelfde als bij de huidige fietsen. Volgens het museum is er vrijwel niets van deze fiets be kend. Wel staat vast dat het tot nu toe onbekende voertuig historisch en technologisch van groot belang is, aangezien de houten fiets een ontbreken de schakel vormt in de historie van het nationaal vervoermid del. De voorloper van de moderne fiets zoals die in Frankrijk opdook. Doos 6 flessen CROZES HERMITAGE Prachtige rode wijn uit de Rhöne streek 0,75 liter, per fles l»5 Doos 6 flessen 55,00 CHATEAU VTRCOULON 1996 ■9ISEVHI1I Uitstekende rode Bordeaux, mise du ch&teau ■üiilliliüüaB 'Zilveren medaille concours Parijs 1997. Doos 6 flessen 50,00 PINOT BLANC STUBER Frisse witte wijn uit de Elzas BaTulïïiffullfM APRIL De Goedgevonden 1997 is een volle, zachte rode wijn met veel souplesse en een lange zuivere afdronk. Op dit moment is de wijn uitstekend op dronk, maar 1 of 2 jaar bewaren kan ook nog. De wijn combineert moeiteloos met vrijwel alle vleesgerechten, gevogelte en zelfs gebakken vis. Daarnaast is hij ook zeer geschikt om 's avonds te serveren bij i een stukje kaas of een A ander lekker hapje. Deze werkelijk 'goed gevon den' Goedgevonden 1997 komt het best tot zijn recht als hij iets onder kamertem peratuur geserveerd wordt op ongeveer 16° C'. 0,75 liter, per fles Doos 6 flessen1 50,00 miiiiiimaiiEM chianti il tasso Beroemde rode wijn uit Italië 0,75 liter, per fles r95 Doos 6 flessen 45,00 fflHUM MESSIAS Krachtige rode of witte wijn uit Portugal M m HSilHRHH nieuwe hoop ■mJlUlUUm Zachte witte wijn uit Zuirl-Afrika Aanbiedingen geldig van 30 maart t/m 1 1 april Paula Yates, de vriendin van de vorig jaar november overle Australische popster Michael Hutchence, houdt vol dat Hutchei zanger van de band INXS, geen zelfmoord heeft gepleegd. Da Yates in een Australisch televisieprogramma. Volgens Yates klopt de conclusie van de patholoog-anatoom Deze maakte uit de gegevens op dat de 37-jarige Hutchence moord heeft gepleegd door zich aan een riem aan de achterl van een deur in zijn hotelkamer op te hangen. Ook was de m kant volgens de patholoog-anatoom 'zwaar depressief, had hi dronken en medicijnen gebruikt. Yates bevestigt dat Hutchence gedeprimeerd was, maar volg haar zou hij nooit een einde aan zijn leven hebben gemaakt, beschouwde zelfmoord als de lafste daad die er maar bestaat ze. Ook was Hutchence heel gelukkig met hun dochtertje Heav Hiraani Tiger Lily en had hij Yates ten huwelijk gevraagd. Elfde Kleinkunst Festival AMSTERDAM GPD De Wim Sonneveldprijs van het 11de Amsterdams fGeinkunst Festival is toegekend aan Rooy- ackers, Kamps en Kamps. Maar eigenlijk had Richard Groenen dijk de onderscheiding moeten krijgen. In veel opzichten trad hij in de voetsporen van de gro te cabaretier, aan wiens naam de prijs is verbonden: een groot cabarettalent in de ruimste zin van het woord. Groenendijk viel overigens niet meer dan een vierde plaats te beurt. De tweede prijs was voor Koopmans en Gunning. De derde prijs ging naar Claudia de Breij. Vorig jaar nog besloot de jury geen finale te houden. Het ni veau van de deelnemers bleek al in de voorronden ver bene den peil. Dit jaar had de jury een heel ander probleem. In plaats van drie finalisten, waren er vier en dat maakte dat pas na half twaalf kon worden begon nen aan het juryberaad en het tellen van de stemmen voor de publieksprijs. Inderdaad waren de vier fina listen hun plaats waard. Claudia Breij beet het spits af met een niet onaardig programma, dat niettemin veel zwakke punten liet zien. Een volwassen theater vrouw is ze zeker nog niet. Jong en gedreven sluit ze in haar conference en liedjes aan bij de ervaringen van een meisje op de middelbare school. Net zwaar genoeg voor een fina leplaats, maar typisch zo'n ta lent bij wie na veel aanhouden plotseling toch nog alles op zijn plaats blijkt te vallen. Op ongeveer hetzelfde niveau stond het duo Koopmans en Gunning. Muzikaal zijn ze sterk en hun programmaatje rond een soort sprookje telde redt wat leuke vondsten. Ook v eel. Maar om nu een heel haal te bouwen rond een joi man met een buitenpropor nele jongeheer, dat is weer gezocht. En daarmee valt de loofwaardigheid van hun op den in duigen. Het duo Waardenberg erl c Jong heeft een eigen vorm cabaret geschapen, die nati lijk een keer navolging mi krijgen. Het trio Rooyacl j Kamps en Kamps doet een hoorlijke gooi in die richtinj wordt geknoeid met bana en gegooid met suikerklon terwijl het publiek redelijl t spanning verkeert omtrent en wanneer het slachtoffer worden van hun strapatsen. Een verhaal heeft hun op den niet en dat is ook niet dig. Wel zijn er regelmatig rugkerende grappen te zien, een zekere eenheid in de v< stelling brengen. Maar iets vaak ontstijgt de humor nie grappenmakerij die een stel atieve middelbare scholit laat zien. Gevoel voor the hebben ze zeker, maar of met die heel eigen stijl op lange duur avondvullend publiek kunnen boeien? weg lijkt nog lang te zijn. Richard Groenendijk komt dit festival naar voren als meest complete talent. Zc hij verschijnt is het duide daar staat iemand, een arti Hij intrigeert en houdt de dacht vast door gewoon zich te zijn. Hij zingt woord woord verstaanbaar en als praat met zijn publiek blijkt ook nog perfect te kunnen men: hij wacht tot zijn pub toe is aan de volgende gra| een opmerking die je bij strot grijpt. DEN HAAG ANP De Canadese band Big Sugar en de Drentse band Skik tre den op tijdens de laatste uit voering van de Koningin- neNach in Den Haag. De orga nisatie van de Nach maakte daarmee laatste namen van de gecontacteerde groepen be kend Andere bands die voor een optreden zijn gestrikt: Li'l Brian The Zydeco Travelers (afro-amerikaans, hiphop en funk), Omar The HowM (Texas blues), Dyzack (gitaa muziek en zang), Pete Dra (fun rock) en A.J. Croce (bluj rock-'n-roll, funk, soul country). De organisatie liet eerder weten dat ook Anouk, De Kal Luka Bioom. G.Love and Sp cial Sauce en Jimmie Vaughj van de partij zijn in de nad voor Koninginnedag. De bands spelen op n Plein, het Binnenhof, het Bu tenhof en het Grote Kerkpleil

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 20