Leidsch Dagblad Recordjaar voor Schiphol 21 Eigen bouwlocatie voor Leidse regio AZL heet voortaan LUMC BEL: 071-5128030 -Day voor )kker Space amer voor ouw hotel Vlietland Kust Katwijk en Noordwijk versterkt ij RTL laait ïrust weer op JW KIND GAAT STUDEREN...? Maurits zorgt voor nouveauté in Kamer Verplegers op vrije voeten Scepsis over onderzoek uranium Bijlmerramp TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ml! SDAG 31 MAART 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Feiten en Meningen Britten woedend om overname Rolls-Royce door BMW, maar... Buitenland i Cultuur en Kunst Christelijke kerken zien af van zending in Israël De metamorfoses van Hollywood- lieveling Aucoin Sport Marcelo Rios: Chileense volksheld zonder titels LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 Nog geen abonnee fen/den haag rudolf kleun ;t is D-Day voor ons." Zo tk H>chrijft projectleider Robbert Aalst de sfeer bij Fokker :e in Leiden. Vandaag moet jedrijf de NASA laten weten et wil meedoen aan CHEM ;n satelliet voor aardobser- ^5. Fokker wil samen met daarvoor apparatuur bou- J- voor meting van ozon in de bsfeer. KSA was enthousiast over Nederlandse aanbieding, rwaarde voor deelname aan prestigieuze project was wel de overheid een ontwikke- |skrediet van 50 miljoen gul beschikbaar zou stellen. Jnomische Zaken was direct tier id de helft daarvan te beta- als ook de ministeries van lerwijs en verkeer en water- - dt zouden meedoen. Een be- I j [t daarover liep echter vast in ptenarij. NASA gaf Fokker en f h uiteindelijk een maand tel, maar morgen valt defini- de bijl. inmorgen was er echter nog duidelijkheid, bevestigt nomische Zaken. Of er van een besluit komt is vol- een woordvoerder niet zeker. rschoten/leidschendam den noordwijk» De kust voor Katwijk en Noordwijk wordt de komende periode versterkt met zo'n twee miljoen kubieke meter zand. Het materiaal wordt dagelijks per schip aan gevoerd en met een grote boog op de plaats van bestèmming gespoten. Na een dergelij- Directie verwijt overheid dralen bij privatisering iica wesseling et recreatiegebied Vlietland Leiden moeten een hotel 120 kamers plus 100 bunga- H s komen. Dat vindt een Ka- fü meerderheid van CDA, WD D66. Minister De Boer Jmtelijke ordening, PvdA) is voorstander, maar zegde Camer gisteren toe nog eens het plan te kijken. Eerder' de Zuid-Hollandse inspec- van de ruimtelijke orde- de bouwtekeningen afge- |rd. DA, WD en D66 vinden dat Ben recreatiegebied dat in de Jne bufferzone ligt - zoals Itland nabij Leiden - best j; worden gebouwd als door bebouwing de recreatie- pie wordt verstevigd. Voor- irde is wel dat er aan de {ene long tussen de stedelijke ieden niet wezenlijk wordt bmd. |e Boer waarschuwde de Ka niet al te hoge verwachtin- te hebben van een nieuwe ordeling van hët plan. Luchthaven Schiphol heeft een uitstekend jaar achter de rug. De winst steeg in 1997 met 41,8 procent van 174 tot 247 miljoen gulden. De omzet steeg 13 procent, van 932 miljoen tot 1,11 miljard gulden. Voor het eerst over schreed de omzet de miljard gulden. schiphol» rudolf kleun Uit het vandaag gepubliceerde jaarverslag van de luchthaven blijkt dat Schiphol steeds meer bronnen van inkomsten weet aan te boren. De havengelden die worden betaald door de luchtvaartmaatschappijen zor gen nu nog voor ruim 44 pro cent van de omzet. De opbreng sten van het belastingvrije win kelgebied stegen het afgelopen jaar met een kwart tot 176 mil joen gulden. Terwijl de regel matige bezoeker van Schiphol niet verbaasd zal zijn dat de parkeergelden in 1997 zo'n 85 miljoen gulden opleverden. SchiphoFral jaren de vierde luchthaven van Europa, ver wacht dat omzet en winst het lopende jaar opnieuw fors zul len groeien. Volgens de directie van de luchthaven is dat met name te danken aan het recente kabinetsbesluit om het aantal vluchten met 20.000 te laten groeien, bovenop het oorspron kelijk vastgestelde maximum van 360.000. Scheidend directeur H. Smits van Schiphol verwijt in het jaar verslag de overheid te dralen met belangrijke besluiten over de luchthaven. Hij wil dat er nog dit jaar duidelijkheid komt over de privatisering van de luchthaven, die nu nog in han den is van de staat en de ge meenten Amsterdam en Rotter dam. Vooruitlopend daarop wil Schiphol dit jaar al een pro gramma beginnen om de ban den aan te halen met potentiële investeerders. Meerderheid Tweede Kamer: ITL is de onrust weer opge- Een woedende onderne- gsraad bij de commerciële oep verweet HMG-direc- Pieter Porsius vanmorgen, hij ondanks eerder gemaak- fspraken, het mes zet in het rtblok van RTL Nieuws, imaast laat hij de contracten freelancers niet verlengen. Dit is belachelijk", liet OR- rzitter Gert van Brakel we- Nadat eerder het sportblok 'as teruggebracht naar vier luten, wü Porsius nu in hét keinde dit gedeelte hele- il uit het late nieuwsbulletin rappen. De uitzending wordt minder dan tien luten ingekort. Porsius wil nte maken voor een 'aan- ikende' speelfilm. den haag/regio monica wesseling De Leidse regio moet in de pe riode 2005-2010 een eigen bouwlocatie krijgen. De Grote Polder in Zoeterwoude valt daarbij af omdat die in het Groene Hart ligt. Voor de hand ligt dat het vliegkamp Valken burg versneld wordt gesloten, zodat hier een nieuwe woon wijk kan verrijzen. Dat is het standpunt van een meerderheid van de Tweede Kamer. Minister De Boer denkt 'dat Valkenburg op zijn vroegst pas in 2010 dicht kan, maar is bereid het kabinet hierover een uitspraak te laten doen. Dat ge beurt wellicht al vrijdag en an ders een week later. Tijdens de behandeling van de zogeheten Actualisering Vierde Nota Extra - het ruimte lijke beleid voor Nederland van 2005 tot 2010 - bleek gisteren opnieuw dat de minister met de Kamer verschilt over de nood zaak voor een eigen bouwloca tie voor de Leidse regio. De Boer wil dat de woningzoeken den uit de Leidse regio in de pe riode 2005-2010 naar Haag landen gaan. Daar is in die pe riode een overcapaciteit van vierduizend woningen en dat is precies wat Leiden nodig heeft. CDA, PvdA, D66 en Groen- Links drongen nogmaals aan op bebouwing van het vliegveld Valkenburg. ,,Het opstijgen en landen van acht Orions per dag is voor mij niet voldoende om zo'n prachtlocatie open te hou den", aldus M. Versnel (D66). De WD wil nóg meer vrijheid; deze partij wil de grens om Lei den heen (de zogeheten buffer zones waar niet mag worden gebouwd) nog niet vastleggen, zodat Leiden de mogelijkheid houdt een eigen bouwlocatie te ontwikkelen. De Boer ziet hier helemaal niets in. ,,Als we nu niet de grenzen van de buffer zones vaststellen, zijn die groe ne gebieden volstrekt onbe schermd. U weet zelf wat er dan gebeurt." FOTO HENK BOUWMAN leiden caroline van overbeeke Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) is niet meer, al thans niet in naam. Het zieken huis heet nu! Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Het AZL heeft zijn naam veranderd vanwege de samenwerking met de Faculteit Geneeskunde van de Leidse universiteit. De tot standkoming van het samen werkingsverband werd gisteren uitgebreid gevierd in het bijzijn van minister Borst (volksgezondheid). Het zal even wennen zijn, de naamsverande ring. De raad van bestuur van het AZL vond het passend de samenwerking met de faculteit in een 'medisch cluster' in een nieuwe naam tot uitdrukking te brengen. In Nederland zijn in middels acht van dergelijke me- Een nieuwe spannende fase breekt aan. Niet alleen voor uw zoon fid of dochter, maar ook voor u. Hoe staat het met huisvesting, finan- ciën. arbeidsmarktperspectieven en studiebegeleiding? Op de derdag van de Rijksuniversiteit Leiden kunt u colleges volgen en een infor- itieblok bijwonen. Er is nog beperkt plaats op de ouderdag van 15 april, voor meer informatie en/of opgave 071 527 1111 (9.00 tot 17.00 uur). i Rijks Universiteit Leiden. Behandeling koninklijk huwelijk historisch moment op Binnenhof den haag anp Het was geen debat vol vuurwerk, maar wel een historisch moment. De Tweede en Eerste Kamer kwamen vanmiddag klokslag twaalf uur bijeen om een oordeel te vellen over het huwelijk van prins Mau rits met Marilène van den Broek. Plaats van het evenement: de statige vergader zaal van de Eerste Kamer. Het huwelijk van Maurits en Marilène zal plaatshebben op 29 en 30 mei in Apel doorn. Prinses Margriets oudste heeft toe stemming van het parlement nodig om een eventuele troonopvolging niet te ver spelen. De kans op troonopvolging is niet groot, want Maurits is na Willem-Alexan- der, Johan Friso, Constantijn en Margriet pas nummer vijf in de rij van kroonpre tendenten. Het ging vandaag op het Binnenhof offi cieel om 'het voorstel van rijkswet inzake het verlenen van toestemming aan Prins Maurits Willem Pieter Hendrik van Oran- je-Nassau, Van Vollenhoven om een hu welijk aan te gaan met Marie-Hélène An gela van den Broek'. Nog niet eerder werd een koninklijk huwelijk door een geza menlijke vergadering van de beide Kamers behandeld, dus het Binnenhof beleefde - dankzij een Grondwetswijziging - wat dat betreft een nouveauté. Bovendien zorgen Maurits en Marilène vrijwel zekér voor de eerste aflevering van een nieuwe serie. Het is alweer meer dan drie decennia terug dat er Oranje-huwelij ken ter goedkeuring werden voorlegd. Een generatie later is er een reeks huwbare prinsen, onder wie de reeds jaren aan een Nijmeegse tandartsdochter verslingerde troonopvolger. Recente berichten over een verloving van prins Bernhard junior met zijn vaste vriendin Annette Sekreve moeten volgens ingewijden althans voorlopig tot het land der fabelen worden verwezen. De prins zakenman en zijn arbeidspsychologe zou den nu nog te druk zijn met hun loop baan. Maurits en Marilène willen hun geluk echter bezegeld zien. Marilène zal niet van adel worden, maar mag zich straks wel prinses noemen, omdat haar man de per soonlijke titel van prins heeft. Die titel gaat niet over op hun eventuele kinderen. Die worden evenmin van adel, maar krij gen wel een bijzondere naam: Van Lippe- Biesterfeld, Van Vollenhoven. Vanuit de huidige situatie geredeneerd komen deze kinderen niet meer in de lijn van troon sopvolging terecht, tenzij Maurits onver hoopt koning wordt. den haag gpd Schiphol ontwikkelt zich naar eigen zeggen steeds meer tot een 'internationale luchtvaart onderneming' die over de hele wereld actief is bij de exploitatie van luchthavens. Daarnaast hamert de directie er in het jaarverslag nog eens op dat de bedrijven op en om de luchthaven recht hebben op duidelijkheid over de toekomst van het gebied. Pagina 16: Schiphol blijft niet binnen geluidsnormen Twee Haagse verplegers hebben vanmorgen het paleis van justi tie beiden als vrij man mogen verlaten. Het gerechtshof in Den Haag vernietigde het von nis van de rechtbank bijna vol ledig. De 42-jarige verpleger die eerder tot levenslang was ver oordeeld, kreeg 24 maanden waarvan acht voorwaardelijk. Zijn zwager kreeg 12 maanden waarvan drie voorwaardelijk. De 38-jarige Hagenaar die al in januari op vrije voeten was ge steld door het hof, kreeg in 1997 nog acht jaar celstraf opgelegd door de rechtbank. Omdat beide mannen al in de zomer van 1996 waren opge pakt door de politie, konden ze vanmorgen beiden van hun vrijheid genieten. Hun voorar rest overschreed de hun nu op gelegde sanctie. Beide Hage naars toonden zich zeer opgeto gen over de uitspraak. De zwa ger is nu nog in een juridisch gevecht verwikkeld om zijn er fenis van 3,6 miljoen gulden veilig te stellen. Dit kapitaal ver wierf hij na de dood van de 94- jarige vrouw met wie hij kort daarvoor in het huwelijk was getreden. Het hof was vanmorgen van oordeel dat slechts een gering deel van het tenlastegelegde kon worden bewezen. Het hof achtte bewezen dat de 42-jarige verpleger zijn zieke schoon moeder heeft omgebracht, dat hij een bewoonster van de ser viceflat Waalsdorp tegen de re gels in morfine heeft toegediend en dat hij diverse rijke bejaar den heeft bestolen. Het hof hield daarbij rekening met het feit dat de moord op de schoon moeder achttien jaar oud was. Bovendien had hij insuline toe gediend om de vrouw uit haar lijden te verlossen. Al die afwe gingen brachten het hof tot een veel lagere strafoplegging. HET WOORD IS AAN Général Morillon Het is moeilijker om je buren lief te hebben dan om war me gevoelens te koesteren voor Eskimo's, zeehondjes en andere zaken ver van je bed. veely r r bewolking^ 7*/l4° 15° 7°/140 60% 60% 40% 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17,18 RTV/programma's11 Sport21,23 Strips10 Uitgaan22 De Berini's treedt op met 'Onbekend Terrein' in de Leidse Schouwburg, waar voor een kortingsbon op de pagina Uitgaan. FOTO MARK LAMERS dische clusters. De oude 'AZL'- lichtbak boven de hoofdingang van het ziekenhuis, die tijdelijk aan de zijkant van het gebouw was gestald, is vanmorgen uit elkaar gehaald. Het logo gaat naar de schroothoop. De nieu we naam van het ziekenhuis prijkt inmiddels boven dé hoofdingang. amsterdam gpd/ad heesbeen Er is toenemende scepsis over de deugdelijkheid van het on derzoek van het Zweedse insti tuut Biospectron naar ziektege vallen als gevolg van de Bijlmer ramp. Bij stralingsdeskundigen van de Technische Universiteit in Delft en het Energieonder zoekscentrum (ECN) in Petten is Biospectron volstrekt onbe kend. Prof. dr. F.A. de Wolff, toxicoloog in het Academisch Ziekenhuis Leiden, zegt dat het onderzoek geen enkele aanwij zing biedt voor een verhoogd uraniumgehalte in de ontlasting van betrokken personen. Berichtgeving over het onder zoek heeft inmiddels wel tot grote ongerustheid geleid bij onder meer de Amsterdamse brandweer en politie die met duizend man ter plekke waren. Bonden en ondernemingsraden (OR) eisen dat de betrokken mensen zo snel mogelijk weten waar zij aan toe zijn. Prof. De Wolff meent dat er snel grootschalig onderzoek moet komen naar de gezond heidsklachten. ,,Het is bescha mend dat de overheid zo laat reageert op alle signalen." De Wolff denkt dat er een mogelij ke relatie bestaat tussen de ramp en de gezondheidsklach ten. Die klachten hoeven niet het gevolg van het inademen van uranium te ?ijn, maar kun nen te maken hebben met het vrijkomen en verbranden van allerlei schadelijke stoffen, zoals rook, kerosine en verf. Opdrachtgever voor het 'om streden' Zweedse onderzoek is de Stichting Visie. Deze liet Biospectron de ontlasting on derzoeken van vijftien mensen die sinds de vliegramp in okto ber 1992 kampen met ernstige lichamelijke klachten. Bij twee mensen werd een verhoogd uraniumgehalte aangetroffen. De Stichting.Laka, het docu mentatie- en onderzoekscen trum kernenergie in Amster dam, verwerpt de onderzoeks resultaten. ,,Het Zweedse be drijf heeft niet gekeken naar de samenstelling van het aange troffen uranium. Bovendien is het onderzoek niet uitgevoerd volgens de gebruikelijke metho des. Normaal gesproken wordt gekeken naar de urine, botten en longen en niet naar de ont lasting", aldus H. van der Keur van Laka. Pagina 16: Commotie rond uranium leidt tot nader onder zoek Postcode: Tel: - Plaats. (l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Nr. bank/giro: - - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch üfe Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 8 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag "T

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1