Tennisclub Rijpwetering krijgt de ruimte 'Asielzoekers gaan zelden over de schreef Officier wil agressieve Alphenaar 2,5 jaar achter tralie Rijn Veenstreek Lintjes voor raadsleden Alkemade 'Fietspad' op de A4 Nieuw college Alkemai pakt het centrum aan Tolbrug in de ijskast DINSDAG 31 MAART 1998 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071 -5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT, 0 Overlast omwonenden geeft de doorslag De gemeenteraad van Alkemade heeft de eerste stap ge zet bij de verdeling van de schaarse ruimte onder de sportclubs. Een raadsmeerderheid ging gisteravond ak koord met het verplaatsen van de tennisclub uit Rijpwe- tering. Alleen de PvdA wilde de gemangelde hockeyclub Alkemade tegemoetkomen met een toezegging. tennisbanen overlast hebben van de sporters. Het gemeente bestuur wil er daarom vaart achter zetten. „Uitstel van de beslissing betekent weer een uitstel van een seizoen", aldus ALKEMADE MARCEL SMEETS Het bestuur van de tennisclub Rijpwetering kan nog deze zo mer verkassen. Dat is nodig omdat omwonenden van de WD'erT. vanVelzen. Met de verhuizing van de ten nissers komen de voetballers van ROAC '79 in het nauw. Zij moeten een voetbalveld afstaan. Ter compensatie kunnen zij re kenen op een Wetra-veld en een opknapbeurt van het hoofdter rein. Voor het vervangen van het speelveld azen de voetbal lers op het terrein van hockey club Alkemade. De hockeyers op hun beurt vrezen het einde van hun ver eniging. „Met het aannemen van het voorstel vrezen wij dat zoals reeds diverse malen is be loofd, de motivatie om de hockeyclub naar sportpark Alkemade Oost te halen, af neemt en één en ander onom keerbaar wordt", aldus hockey- voorzitter B. Slot. In zijn visie kan de club alleen maar overle ven op sportpark Alkemade- Oost. Om die mogelijkheid open te houden, wilde de PvdA aan het besluit van de raad de belofte toevoegen dat de hockeyclub binnen twee jaar haar intrek kan nemen in Oude Wetering. ,,Er ligt een morele verplichting aan de hockeyclub om onze eerdere belofte gestand te doen", aldus PvdA-fractievoor zitter F. Hoogenboom. CDA en WD voelden echter niets voor deze toezegging. „We kunnen dat principebesluit be ter niet nemen, want dan zijn we eraan gebonden", zei wet Vier politici uit Alkemade zijn bij hun vertrek koninklijk on derscheiden. Scheidend wet houder W. Nugteren (CDA) en de raadsleden N. Bakker (CDA), W. Groen (PvdA) en F. Hoogen boom (PvdA) werden gister avond aan het eind van de raadsvergadering lid in de Orde van Oranje Nassau. Burgemees ter A. Meerburg overhandigde de onderscheidingen. Alle vier maakten zij meer raadsperiodes mee. Nugteren neemt na liefst 27 jaar afscheid. Hoogenboom bezette 20 jaar een raadszetel, Bakker 16 jaar en Groen 12 jaar. Alkemade heeft buik vol van bomenruzie Zuidschans ALKEMADE MARCEL SMEETS De gemeenteraad van Alkema de heeft zijn buik vol van de straatruzie over bomen in de Zuidschans. Insprekers, enquê tes en solo-acties ten spijt blijft het gemeentebestuur erbij dat het besluit om bomen te plan ten in de 'parkeervakken' al is genomen. „Er komt eens een eind aan de inspraak", aldus burgemeester A. Meerburg. „Ik vind het raar dat die bo men alweer aan de orde worden gesteld", zei CDA'er P. Bakker gisteren tijdens de raadsverga dering. „Ik dacht dat we duide lijke afspraken hadden gemaakt over twee of drie bomen. Wij gaan er vanuit dat ze dan ook worden geplaatst." Net als de andere raadsleden verbaasde de christen-democraat zich over het 'gehakketak' van de bewo ners van de straat. Compromis Maar liefst twee enquêtes heeft de gemeente gehouden onder de bewoners en nog steeds is er geen duidelijkheid over de aan plant van nieuw groen. Voor- en tegenstanders bestrijden elkaar met bijna elk middel en betrok kenen leggen elke volksraadple ging verschillend uit. „We zitten met een ingewikkeld probleem over meerderheden en minder heden", concludeerde WD'er C. Uit den Boogaard. Als com promis stelde hij voor grote bo men met kleine bladeren te planten. Vorig jaar zomer ging de bijl in de drie bomen aan de Zuids chans. De zieke bomen veroor zaakten hinder, zeiden tegen standers van het groen. De lege plekken doen nu onbedoeld dienst als parkeerplaatsen, zeg gen degenen die liefst zo snel mogelijk weer bomen willen. Om de impasse te doorbre ken ontvingen de bewoners tot tweemaal toe een brief van de gemeente. Daarin konden zij hun wensen aangeven. Wet houder W. Nugteren erkende dat er afspraken zijn over nieu we bomen, maar wil de bewo ners zo veel mogelijk bij de plannen betrekken. Voor burge meester Meerburg en de raads leden is de maat nu echter vol. HOOGMADEHet is lang geleden dat fietsers de snelweg konden benutten. Ten tijde van de olieboycot in 1973 kwam dat op autoloze zondagen nog wel eens voor. In dit geval rijden wegwerkers ter hoogte van het viaduct Leiderdorp/Hoogmade op hun tweewielers af en aan om hun werkzaamheden zo snel mogelijk af te ronden. Om zichzelf te beschermen tegen andere weggebruikers hebben zij hun 'fietspad' eerst voorzien van stukken vangrail. foto mark lamers Centrum Democraten blijven weg uit Alphen ALPHEN AAN DEN RUN ROBBERT MINKHORST De vluchtelingen die - als de gemeenteraad eind mei ak koord gaat met de bouw van het asielzoekerscentrum - ko mend najaar in Alphen komen, hebben een goede kans op een permanent verblijf in Neder land, houdt projectleider M. Ei kenboom de circa tachtig toe hoorders maandagavond voor. De situatie van de asielzoekers is juist uitzichtsloos, zegt H. Smidstra, directeur van het Rotterdamse asielzoekerscen trum tijdens de informatie avond. Die verschillen in op vatting zitten 'm vooral in in terpretatie en ervaring, legt Smidstra even later uit. „Het blijft koffiedik kijken om de kansen van asielzoekers te schatten." Feit is dat burgemeester en wethouders er alles aan gelegen is om de vluchtelingen achter de penitentiaire inrichting De Geniepoort te huisvesten. Al phen draagt graag zijn steentje bij om de plotselinge toe stroom van asielzoekers op te vangen. De informatie-avond in het stadskantoor is om be woners voor te lichten, mis schien ook om hen een beetje gerust te stellen. Dat blijkt maandagavond in elk geval niet nodig. Niemand maakt zich druk over de aan wezigheid van maximaal vier honderd ontheemden. Janmaat had tevoren nog schriftelijk ge meld bij de gemeente dat hij en 22 anderen zouden komen, maar de partijleider van de Centrum Democraten en zijn gevolg laten zich niet zien. Eén Alphense is nieuwsgierig naar de mogelijke overlast. „Wat zijn de ervaringen met criminaliteit?", vraagt ze. C. de Mooij van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA): „De ervaring in de asielzoe kerscentra is dat er nog nooit een fiets is gestolen." „Want", zo voegt hij toe, „juist deze mensen bedenken zich wel drie keer voor ze over de schreef gaan." Smidstra, overigens de vroegere directeur van het Leidse opvang- en on derzoekscentrum voor asiel zoekers, bevestigt dat. „Het cri minaliteitscijfer ligt beduidend lager dan in de gemiddelde woonwijk." Anderen willen weten waar om het centrum op een bedrij venterrein pal achter de gevan genis moet komen. Aanstaand D66-raadslid W. van Staaldui nen vraagt zich bijvoorbeeld af of dat de integratie bevordert. Burgemeester N. Schoof ant woordt dat andere locaties niet zo snel voorhanden waren. „Het is geen uitgesproken in dustriegebied met stank of roet." De Mooij: „Dat de grond al eigendom was van het Rijk, heeft een grote rol gespeeld. Het is geen belemmering." De persoonlijke situatie van de asielzoekers is 'behoorlijk uitzichtloos', is de ervaring van Smidstra. „Het grootste deel wacht op een afwijzing. Ze ko men deels uit gebroken gezin nen, hebben trauma's opgelo pen." Zelfmoordpogingen komen voor. Hij maakte het een keer mee, toen een Srilankees eerst Burgemeester Schoof. hoorde dat zijn vroegere huis was 'platgebombardeerd' en zijn familie onvindbaar bleek en vervolgens het bericht kreeg dat hij niet in Nederland mocht blijven. „We hebben het hier archieffoto engel lameijer over 400 slachtoffers." Project leider Eikenboom: „Maar je kunt niet per definitie zeggen: ze zijn kansrijk of kansloos. Soms krijg je een 'hausse' aan vluchtelingen met een status." Alphen a/d Rijn houder L. Beelen. Volgens hem moet er eerst duidelijkheid zijn over de mogelijkheden voor de hockeyclub, voordat de ge meente beloftes doet. „Er moe ten ook praktische mogelijkhe den zijn." Zijn toekomstige collega-wet houder D. Nagtegaal wilde zich evenmin binden. „We hebben al vijftien jaar die morele plicht en cüe ligt er nu nog steeds; Die hoeven we niet te versterken." KOPPELTOERNOOI Buurthuis Westerhaven (Emmelaan 45) oq seert zaterdag 4 april een darttoernooi voor koppels. De inschi ving begint om 19 uur, de wedstrijd om 20 uur. De inschrijffios bedragen tien gulden per persoon. INFORMATIEAVOND Het echtpaar Peter en Tilleke Meppelink zorgt morgen een informatieavond over de cursus emotioneel chaamswerk. De bijeenkomst in buurtcentrum De Ridder, Coi weg 3, duurt van 19.30-22.30 uur. Rijnsaterwoude ACTIEDAG Basisschool De Kinderarcke zamelt geld in voor hel de doel en voor de aanschaf van schoolmaterialen. Op vrijdag april bestaat de actiedag van de school uit een rodeo-stier-tern tijn om 10 uur, een bazaar van 13.30-17 uur en een bingo-avoi (19 uur). Plaats van handeling is sportzaal De Meerkant. Woubrugge ASFALTEREN Het verkeer in Woubrugge ondervindt de komeni dagen hinder van wegwerkzaamheden. Van 1 t/m. 3 april krijg N446 tussen beide rotondes aan weerszijden van de brug over Woudwetering een nieuwe laag asfalt. Hazerswoude KLANKBORDGROEPEN De inspraak rond de herindeling van de Rijndijk verloopt voorspoedig. De werkgroepen hebben een eet ontmoeting gehad met de gemeente. Tot dusver blijken er bint de werkgroepen geen grote meningsverschillen te zijn, kon wei houder M. Vorenkamp gisteren melden. De groepen, die de ge meente 'klankbordgroepen' noemt, werden op de informatiea den over de herinrichtring in het leven geroepen. Op 21 april p ten zij voor Rijndijk West, Centrum en Oost voor de tweede en laatste maal met de gemeente. Ter Aar GEMEENTEHUIS Het gemeentehuis van Ter Aar krijgt een gronc opknapbeurt. De gemeenteraad stelt 550.000 gulden beschikbi om het gebouw aan te passen aan de eisen des tijds. Burgemec Van den Berge verwacht dat na de renovatie de klachten van ai beidsinspectie, de Arbo GG&GD, het personeel en de onderne mingsraad tot het verleden behoren. ALKEMADE MARCEL SMEETS Het nieuwe college in Alkemade maakt zich sterk voor verbete ring en uitbreiding van het win kelcentrum Noordplein in Roelofarendsveen. Bedrijven, die niet in de plannen passen, worden verplaatst en automobi listen moeten rekening houden met een nieuwe maximumsnel heid van 30 kilometer per uur. Dat staat in het collegepro gramma dat CDA en WD pre senteerden. Het Noordplein moet toegan kelijker worden. Niet alleen is het winkelcentrum moeilijk be reikbaar, maar ook de parkeer gelegenheid voor automobilis ten laat te wensen over. Het nieuwe college vindt meer par keerplaatsen noodzakelijk. Hinderlijke bedrijven moeten verdwijnen uit het centrum. Om hen elders te kunnen onder brengen willen de twee partijen, die samen elf van de vijftien raadszetels hebben, het nieuwe industrieterrein Veende verder ontwikkelen. Voor goede bereikbaarheid van nog aan te leggen complex ten CDA en WD voor de a; van de Geestwegbrug. De partijen noemen toer ^en recreatie 'economische gers', die Alkemade verder ten ontwikkelen. Grootse! projecten, zoals de Oostp in Roelofarendsveen en nen op Kaageiland, zorgen meer banen en moeten de le economie versterken, culieren spelen een belan| rol bij de verwezenlijking v: plannen. Sporters kunnen rekene een trainingshal in Rijpi ring. Tafeltennisverenigin Treffers krijgt nog dit jaar eigen honk. Over de huisve van de verenigingen, dit bruik maken van de sport plexen Alkemade-Oost West, doen de partijen nog uitspraak. CDA Jacobswoude verbijstei over 'move' Gemeentebelam JACOBSWOUDE EWOUT VAN DER DUSSEN Het CDA in Jacobswoude rea geert verbijsterd op het affietsen van de college-onderhandelin gen met Gemeentebelang. Gis teravond meldde de 'vaste' col legepartner van de christen-de mocraten dat hij het college wil uitbreiden met de WD. Zolang lijsttrekker J. Haasbroek van Ge meentebelang onderhandelt met de liberalen, neemt het CDA plaats in de wachtkamer. „Dit komt voor mij als een donderslag bij heldere hemel", zegt Th. van Wieringen, die na mens het CDA de onderhande lingen voerde. „Ik dacht dat we eruit waren. Het boekwerkje was net klaar. De rest van mijn partij was al naar huis, zodat we ons nog niet hebben kunnen beraden op de nieuwe situatie." CDA (6 zetels) en Gemea u belang (4 zetels) vormen atj renlang het college van ri cobswoude. Met tweederde d het aantal zetels hebben zij ruime meerderheid in de d meenteraad. Gemeentebe n wil echter een bestuurlijke v nieuwing doorvoeren en dis daarbij in de WD een bon fc noot te vinden. „Wij strd h naar meer openheid", r Haasbroek. „Dat lukt vol 1; ons beter met drie dan c twee partijen." v Hoewel het CDA het initi 1 bij de college-onderhand r gen nu aan Gemeenteba r laat, is het niet de bedoeling J Haasbroek om zonder de cl r ten-democraten verder te gk Als er een college van drie 11 tijen komt, moet ook het ad wethouders in Jacobsw( omhoog van twee naar drie. c RUNWOUDE IVO POMMEREL Het plan voor tolheffing voor schepen die gebruik maken van de Koudekerkse brug, gaat de ijskast in. Als het aan scheidend wet houder M. Vorenkamp ligt, zouden bijvoorbeeld grote rederijen die geregeld van de brug gebruik maken tol moeten betalen. Maar zo lang de provincie geen heil ziet in het plan, steekt de gemeente Rijnwoude er geen energie in. Tijdens de bespreking van het collegevoorstel om geld be schikbaar te stellen voor de opknapbeurt van die brug, vroegen enige commissieleden of het plan was opgegeven. Vorig jaar zo mer deed wethouder Vorenkamp namelijk al een voorstel bij de provincie. De reactie van de provincie en rijkswaterstaat is volgens de wethouder nog steeds 'lacherig'. Verder zijn er vooral praktische problemen. Elk bootje laten stoppen en laten betalen zou bij voorbeeld leiden tot onaanvaardbaar lange opstoppingen. DEN HAAG/ALPHEN ROBBERT MINKHORST Bij de reclasseringsambtenaar had de 21-jarige Alphenaar al eens gezegd dat hij graag zijn opvliegende en foute gedrag, vaak in combinatie met over matig drankgebruik, wilde afle ren. Maar de intentie om er daadwerkelijk wat aan te doen was minimaal, vond rechter S. Holtrop gistermiddag. Want hoe verklaarde hij dan dat hij tijdens een 'dollemansrit' door Alphen een vrouw ernstig ver wondde, enkele maanden later de uitsmijters van café Choices met de dood bedreigde en de zelfde avond nog bij een vecht partij betrokken raakte? „U bent volledig toereke ningsvatbaar", las Holtrop uit het psychologenrapport voor. „Maar tegelijk zegt de psycho loog. wat moet ik met deze man?" „Ik ben boos op mezelf', zei de Alphenaar. „Daarom rea geer ik zo." Officier van justitie M. Horst man wil de agressie van de man de kop indrukken en eiste daar om een gevangenisstraf van 2,5 jaar, waarvan tien maanden voorwaardelijk. Bovendien ver langde ze dat de verdachte een cursus volgt om zijn gedrag te veranderen. Verder wilde de of ficier dat hij de eerste tweeën half jaar geen auto meer be stuurt. De 'dollemansrit' van de Al phenaar begon in de Zout manstraat. Hij was met vrien den. nadat ze hadden gedron ken en geblowd, in de auto ge stapt. Hij knalde eerst op een geparkeerde auto en reed ver volgens een vrouw klem. Ze brak beide benen op enkele plaatsen. Omstanders konden niet voorkomen dat de man doorreed en op een tweede au to botste. Weer ging hij er van door, om uiteindelijk boven op een boom te klappen. De gea larmeerde politie hield de Al phenaar aan. Volgens de officier hadden vele getuigen het idee dat de man opzettelijk op de vrouw was ingereden. Advocaat P. Drenth van de Alphenaar ontkende dat. „Alleen de vrouw en haar vriend hebben dat ver klaard." Drenth trok bovendien het bloedonderzoek, dat uitwees dat de man meer dan drie keer de toegestane hoeveelheid alco hol op had, in twijfel. Hij meen de dat de politie slordig te werk De Alphenaar zat na de auto rit enkele maanden vast. Zijn voorlopige hechtenis werd in af wachting van de rechtszitting geschorst. Op 31 januari van dit jaar bedreigde hij de uitsmijters van café Choices aan de Juli- anastraat met de dood. Hij mocht zich na eerdere misdra gingen al niet meer in de Al phense kroegen aan de Juliana- straat vertonen, maar glipte toch naar binnen. De portiers werkten hem vervolgens de deur uit. „Ik ben door hen in elkaar ge slagen", verweerde de Alphe naar zich. „Hij zat ondei blauwe plekken", vulde Dn aan. „Hij heeft gedaan also een vuurwapen bij zich dro zei de officier echter. Eeni buiten raakte hij betrokkei een vechtpartij, naar eigen gen om 'tussenbeide te kon volgens de officier om klaf uit te delen. Advocaat Drenth vroeg in pleidooi om een lichtere „Hij komt langzaam maar z tot inkeer. Hij realiseert zich dit zijn laatste kans is. Hij de koran gepakt en gezegt moet stoppen met de drank. Uitspraak 10 april.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18