'roefnota vuilnis [onverwacht hoog Groene-Hartgemeenten mogen niet bouwen voor eigen aanwas Het is hier toch Nederland-botenland?' 'Geen schoonheidsprijs voor bootjeszaak' Leiden Regio Conflict adviesorgaan gemeente Leiderdorp Voorzitter Sjelter weg omdat echtgenote wethouder wordt Weinig tips over treinongeluk Haaswijkers D. Megchelse (rechts) en H. Koenen wachten nog steeds op duidelijkheid over 'hun' aanlegplaats, niets. Dat is zó frustrerend." zucht Koenen. „We hebben die brief met de foto's en de enquê te op 14 juni 1996 verstuurd. En pas op 7 april 1997, haast een jaar later dus, kregen we einde lijk telefoon van de gemeente. We hebben toen gesproken met een ambtenaar, die niet inging op de foto's en de enquête. Maar die ons wel letterlijk zei dat we alsnog een aanmeerver- gunning konden aanvragen." De Haaswijkers kwamen meteen in actie: drie dagen later ging de aanvraag de deur uit. „We hebben hem dit keer maar aangetekend verstuurd", wijst Koenen op een PTT-bonnetje in het plakboek. „Maar gek genoeg kregen we opnieuw helemaal geen reactie." Toen de drie bootbezitters eind mei nog steeds niets had den gehoord, besloten ze zelf maar eens naar het raadhuis te bellen. „Mijn pet schoot er toen echt helemaal af', herinnert Koenen zich. „Wat bleek? De ambtenaar die over de vergun ningen ging, wist helemaal van niets. Hij verwees ons weer te rug naar de eerste ambtenaar met wie we hadden gesproken. En die bleek inderdaad volledig op de hoogte. Hij zou zich erin verdiepen, zei hij ons, en we hoefden in de tussentijd niet bang te zijn dat ze onze bootjes zouden wegslepen. Het was een soort gedoogbeleid geworden." De zomer kwam, de winter kwam, het werd 1998. En toen, ineens, gebeurde het. In februa ri, niet minder dan twintig maanden na de eerste bezwaar brief, lazen Koenen en Meg chelse opnieuw een gemeente lijke mededeling in de krant. Burgemeester en wethouders hadden besloten dat de bootjes aan het Rademakerspad nu toch maar eens weg moesten. Binnen elf dagen, om precies te zijn. „Je hoort er niets van, helemaal foto henk bouwman „Ik wist echt niet wat me overkwam", zegt Koenen. „Een jaar en acht maanden lang pro beer je met de gemeente in ge sprek te komen. En dan krijg je zomaar pats-boem te horen dat je elf dagen de tijd hebt om je bootje weg te halen. Terwijl we alleen maar met de gemeente in gesprek wilden. Geen gesleutel aan je boot, geen overlast, geen rommel, een vergunning - we willen ons er allemaal aan hou den. We hebben in onze eerste brief zelfs voorgesteld om er een soort buurtbeheerprojectje van te maken, met een contactper soon die toezicht houdt op overlast en rommel. Maar je hoort er niets van, helemaal niets. Dat is zó frustrerend." De scheepjes dan toch maar weghalen? De Haaswijkers voe len er weinig voor. „We hebben zoveel plezier aan dat schuitje", zegt Koenen. „We gaan ermee vissen, we nemen de kinderen mee, de kinderen van de bu ren." En afgezien daarvan: bootjes in het water zijn zo be roerd nog niet, vindt Megchelse. „Het is hier toch Nederland-bo tenland? Water en bootjes: een Nederland zónder, dat bestaat gewoonweg niet." „Wal de reden ook mag zijn: deze affaire ver dient geen schoonheidsprijs." Zo reageert bur gemeester S. Scheen stra op de al twee jaar sle pende kwestie met de bootjes langs het Rade makerspad. Scheenstra hield tijdens de raads vergadering van twee weken geleden nog vast aan het besluit dat de bootjes weg moeten, maar komt daar nu op terug. „We gaan nog maals uitzoeken in hoeverre we de wettekst kunnen laten sporen met de werkelijke situatie. Het probleem lijkt me oplosbaar, en we zijn be reid daar soepel in te zijn. Ik zorg or in ieder ge val voor dat deze heren vóór woensdag telefoon van ons krijgen." De rest is geschiedenis, vindt Scheenstra. „We hebben een ambtelijke organisatie van honderd hardwerkende mensen, verspreid over vier ge bouwen. En het gebeurt wel eens dat er iets zoek raakt. Dat is te betreuren, maar is wel waar." Einde commissie beroep en bezwaar in zicht LEIDERDORP» JAAP VAN SANDUK De Leiderdorpse burgemees ter M. Zonnevylle moet snel om de tafel met de leden van de commissie voor beroep- en bezwaarschriften om zo de verstoorde relatie te verbete ren. Dat zei de gemeenteraad gisteravond tijdens de behan deling van de nieuwe verorde ning van de adviescommissie van onafhankelijke juristen, die veelvuldig een oordeel moet vellen bij conflicten tus sen inwoners en de gemeente. Volgens de burgemeester is er echter geen vuiltje aan de lucht. „Het college is altijd zeer blij met de adviezen van de commissie", zei Zonnevyl le. „Bovendien zijn er meerde re gesprekken gevoerd met de commissie, waarbij het initia tief altijd van ons uitging." Niettemin wilde hij best op nieuw praten met de leden van de commissie, die op de tribune de vergadering met in gehouden adem volgden. De juristen mopperen al langere tijd dat zij niet serieus worden genomen door de ge meente. Het ging tijdens de raadsvergadering dan ook niet zozeer over de nieuwe veror dening (daar kan de commis sie zelfs wel mee leven), maar meer over de manier van om gaan tussen commissie en col lege van B en W. Volgens B. Olivier, voorzitter van de com missie voor beroep- en be zwaarschriften, hebben B en W kritiek op zijn commissie, maar leggen zij niet uit waarop die kritiek is gericht. „Nu tijd de wonden niet blijkt te helen, kan misschien een commissie van goede diensten aan bemiddeling doen", stelde E. Grootaarts (D66) voor. Zijn suggestie kreeg geen navolging. D66 stemde overigens als enige te gen de nieuwe verordening, die het nu toestaat dat ook le den van buiten de gemeente kunnen worden benoemd. Daarnaast kunnen ook niet- juristen voortaan lid worden van het adviesorgaan. Na afloop van de raadsver gadering hielden de leden van het beroepsorgaan de lippen stijf op elkaar. Voorzitter Oli vier wilde niet ingaan op de vraag of zijn commissie het bijltje erbij neer gooit, zoals hij eind januari suggereerde. „We gaan er eerst onder elkaar over praten", aldus Olivier. „We hoeven niet lang na te den ken", voegde een van de com missieleden daaraan toe. Het einde van het adviesorgaan lijkt daarmee in zicht. Magazijn Mexx van Leiden naar Voorschoten Het distributiecentrum van het kledingbedrijf Mexx verhuist in zijn geheel naar de Industrie weg 15 in Voorschoten. De tweehonderd personeelsleden, nu nog werkzaam in het maga zijn aan de Leidse Roosevelt- straat, komen vanaf april vol gend jaar te werken in de oude fabriek van Steyn Pallets in de Dobbewijk. Mexx verhuist om dat het pand in Leiden te klein is geworden. Volgens een woordvoerster dreigt echter ook 'het jasje in de Dobbewijk nu al te krap te wor den'. Mexx heeft daarom toe stemming gevraagd om aan de Industrieweg verder uit te bou wen. Het kledingbedrijf wil ook al jaren het hoofdkwartier - de voormalige Zilverfabriek - uit breiden, maar Mexx kreeg daar tot nu toe geen toestemming voor. 'Houtwarenhoek verkocht voor een te lage prijs' Het woon/winkelpand De Houtwarenhoek aan de Hoofd straat in Leiderdorp wordt voor ruim twee ton verkocht aan huurder J. Nagtegaal. Dat heeft de Leiderdorpse gemeenteraad gisteravond besloten. Het raadsbesluit was er volgens veel politici niet één met een lintje. Veel partijen vonden de vraag prijs veel te laag. „Er had meer uit gehaald kunnen worden", zei H. Zilverentant (WD). De PvdA zag verkoop eigen lijk helemaal niet zitten: „Als je eigenaar blijft heb je meer te zeggen", vond R. Thunnissen, die het ook betreurde dat er geen anti-speculatiebeding op het pand zat. „Na aankoop kan de huurder de winst verzilve ren", aldus de sociaal-demo craat. A. Roest van het CDA vroeg zich af of het pand eigenlijk wel een winkel bleef. „Het is en blijft een winkel/woonhuis. Dat staat in het bestemmingsplan", antwoordde wethouder A. van Dijk. Onlangs liet ondernemer Wik van den Wijngaard in deze krant weten op deze plek best een soort bistrootje te willen be ginnen. Hoekema (D66) discussieert over 'paars' Tweede Kamerlid Jan Hoekema (D66) geeft maandag 6 april zijn visie op het 'paarse kabinet' in het Witte Huis in Oegstgeest. Hoekema spreekt tijdens een vergadering van de Oegstgeest- se D66-afdeling over buiten landse politiek, veiligheid en ge meentelijke herindelingen. De vergadering in het Witte Huis begint om 20.30 uur. Helft te hard op Persant Snoepweg Bij een snelheidscontrole op de Persant Snoepweg in Leider dorp heeft de politie gistermid dag 110 autobestuurders be keurd. Met behulp van radarap- paratuur werd geconstateerd dat bijna 50 procent van de pas serende auto's te hard reed. De hoogst gemeten snelheid be droeg 96 kilometer per uur. LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN R. Kolman, echtgenoot van be oogd Leiderdorps wethouder van welzijn P. Kolman (WD) legt onder grote druk van bui tenaf zijn voorzitterschap van de Stichting Sociaal-cultureel Werk Leiderdorp (Sjelter) neer Met name de druk van de twee coalitiegenoten van de WD - PvdA en CDA - gaf de doorslag. Het echtpaar Kolman vindt zelf dat er geen sprake hoeft te zijn van belangenverstrengeling. De stichting Sjelter ontvangt jaarlijks meer dan twee ton sub sidie. Tijdens een overleg tussen de drie nieuwe wethouders is P. Kolman te verstaan gegeven dat het op deze manier samen gaan van de twee functies op het gebied van welzijn niet kan. Ze kreeg de keus: haar echtge noot moest zijn functie neerleg gen, zo niet, dan moest zij af zien van het wethouderschap van welzijn. V. Molkenboer (PvdA): „Ik heb gezegd: zorg er voor dat er geen problemen kunnen ontstaan. Neem tijdig je maatregelen." Ook vanuit de WD-fractie werden er vraagtekens gezet bij de situatie. „Toen was er inder daad al wat gezoem dat de coa litiegenoten er problemen mee hadden", zegt toekomstig frac tieleider H. Zilverentant. „We hebben tegen haar gezegd: be sef je wel dat dit een moeilijke situatie kan worden?" Kolman besefte dat eerst niet. De echtgenoten gingen er bei den vanuit dat ze het zakelijke en het persoonlijke leven zou den kunnen scheiden. De aan staande wethouder: „Ik dacht in eerste instantie: dat moet kun nen. Ie moet toch uitgaan van de integriteit van mensen. Maar uiteindelijk besefte ik dat het ei genlijk toch niet kon." R. Kolman toont zich zeer te leurgesteld over de uitkomst. „Ik ben het er niet mee eens. En het bestuur van Sjelter ook ab soluut niet. Zij vinden dat ze als bestuur zelf wel kunnen bepa len of dit kan. Bovendien: de man van wethouder Kerner is toch ook voorzitter van de Oranjevereniging. En de ge meentesecretaris is voorzitter van de manege." Molkenboer kent dit argu ment, en veegt het in één klap van tafel. „Bij de Oranjevereni ging gaat het om een subsidie van vijfhonderd gulden of zo. Bij Sjelter om meer dan twee ton. Dat is toch niet met elkaar te vergelijken." Hoewel R. Kolman zijn func tie ter beschikking heeft gesteld, blijft hij voorzitter totdat er een opvolger is gevonden. )e spoorwegpolitie heeft één concrete, nieuwe tanwijzing die kan leiden naar de degenen die erantwoordelijk zijn voor het treinongeluk op 10 ebruari in Warmond. Onbekenden legden toen :en aambeeld op de rails waarna de trein er bo- ■enop botste. De nieuwe tip kwam gisteravond linnen nadat het tv-programma 'Opsporing Ver- ;ocht' aandacht aan de zaak besteedde. Het programma leverde meerdere tips op, naar de 'gouden tip' lijkt er volgens de politie liet tussen te zitten. Justitie loofde eerder 20.000 1 gilden uit voor informatie die tot aanhouding •an de daders leidt. „Het liep gisteravond niet icht storm, maar dat hadden we eigenlijk ook liet verwacht. Warmond is een kleine gemeen- ichap en de plek van het ongeluk ligt afgelegen", aldus een woordvoerder van de spoorwegpolitie. In de uitzending bleek dat zich eerder al een belangrijke getuige heeft gemeld. Die zag op de dag van de 'bijna-ramp' een jongen bij het fiet serstunneltje naast het spoor. Ook vielen hem twee scooters op en hoorde hij het geluid van het slepen van metaal. Even later knalde de trein met 135 kilometer per uur op het 33 kilo zware Red- dinghaus-aambeeld. De trein vloog daarop om hoog en volgens de NS had het niet veel ge scheeld of de trein was ontspoord. De zeventig passagiers bleven echter ongedeerd. Het programma is vanmiddag herhaald. De spoorwegpolitie verwacht daar ook veel van. „Gisteravond keken waarschijnlijk veel mensen naar Sean Connery op SBS6. Vanmiddag staan ze te strijken en zien ze het programma alsnog. Mischien levert cjat de gouden tip op." leterwoudenaar lijkt met nieuw weegsysteem duurder uit et afrekenen van huisvuil per kilo heeft in Zoeterwoude og niet de verwachte kostenbesparing opgeleverd. De eeste inwoners hebben in februari zoveel huisvuil aan e straat gezet dat de eerste rekeningen over die maand hoog zijn opgelopen. De rekeningen, die deze week zijn and verstuurd, zijn proefnota's, die niet hoeven te worden be taald. 9e gemeente gaat er vanuit dat Zoeterwoudenaren vorige maand bewust veel afval heb- weggegooid. „Omdat de Iv mensen vóór april, als het nieu we systeem echt ingaat, nog snel van hun vuil af willen", zegt ambtenaar G. van de Wate ren, die vermoedt dat veel Zoe- lerwoudenaren vorige maand S||hun schuur of zolder hebben iriopgeruimd. „Omdat het wegen 'an afval nog op proef is, gooien :e nu nog snel zo veel mogelijk htuveg." Van de Wateren denkt dan ook dat de eerste echte no ta lager uitvalt dan de proefnota over februari. De bedoeling van het nieuwe huisvuilophaalsysteem is dat mensen bewuster met afval om gaan; door minder afval in te le veren, verdienen ze geld. De ge meente gaat er vanuit dat op termijn de totale hoeveelheid afval dankzij dit systeem af neemt. Ook de hoeveelheid grof vuil is in februari licht gestegen. Vanaf woensdag kost het laten ophalen van grof afval vijfen twintig gulden. Zelf brengen naar de gemeente kost dan vijf tien gulden. Vanaf morgen is de proefpe riode voorbij en betaalt elk huishouden veertig cent voor elke kilo gewoon en 'groen' huisafval dat wordt aangebo den. Daarnaast wordt elk kwar taal nog eens een vaste bijdrage van 45 gulden in rekening ge bracht. Nu betaalt elk huishou den nog een vast bedrag van 431 gulden per jaar. De eerste echte afrekening valt in juli op de deurmat. Die nota geldt voor het hele tweede kwartaal. Morgen opent wethouder van milieu S. Stuijt een afvalstoffen- brengstation aan de Noort- buurtseweg 27 (achter het ge meentehuis). Daar kan men op nieuw te gebruiken materialen inleveren. De gemeente ver spreidt daarnaast de komende dagen een speciale 'afvalwegwijzer' waarop alle in- zameldata staan vermeid. Voor het CDA en de kleine christelijke partijen was het Kamerdebat aanleiding om nogmaals de leefbaarheid van de dorpen in het Groene Hart aan te kaarten. archieffoto henk bouwman DEN HAAG/REGIO MONICA WESSELING Het is nonsens om de gemeenten in het Groene Hart toe te staan genoeg huizen te bouwen om de eigen bevolkingsaanwas onderdak te brengen. De jongeren trekken weg uit de kleine dorpen en dus leidt bou wen 'voor eigen volk' tot extra instroom van buiten het Groene Hart. Dat zegt PvdA-minister M. de Boer van ruimtelijke ordening. De dorpen in het groene midden van Nederland mogen in de periode 2005- 2010 nog vierduizend woningen bouwen en dat is volgens de minister meer dan ge noeg om die gemeenten leefbaar en levend te houden. Gisteren besprak de Tweede Kamer de 'bouwplannen' voor Nederland voor de periode 2005-2010. Voor het CDA en de kleine christelijke partijen was dat aanlei ding om nogmaals de leefbaarheid van de dorpen in het Groene Hart aan te kaarten. Dat Groene Hart krijgt strengere regels op gelegd dan de rest van ons land, omdat het gebied volgens De Boer juist open en groen moet blijven. „Maar het moet moge lijk blijven voor de eigen bevolkingsaanwas te bouwen. Anders stromen de dorpen leeg", aldus CDA'er J. Gabor. Zijn SGP-col- lega J. van den Berg ondersteunde hem hierin. Voor de minister valt er echter niet meer te tornen aan de afspraken die zij, na veel en moeizaam onderhandelen, met de pro vincie Zuid-Holland heeft gemaakt. De provincie verdeelt het aantal woningen over de Groene-Hartgemeenten en vervol gens trekt de minister om die bouwplan nen een strakke lijn, waarbuiten niet meer mag worden gebouwd. „En dat is hard. Wat stelt een restrictief beleid anders voor, als je toch weer extra bebouwing toestaat." De Boer kreeg steun van haar partijge noot A. Duivesteijn: „Enig conservatisme is op zijn plaats in het Groene Hart. Het zou beter zijn als de plaatselijke bestuurders wat minder begiftigd zouden zijn met bouwdrift." Brieven Haaswijkers aan gemeente Oegstgeest na twintig maanden nog onbeantwoord OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Dat hun aanwezigheid 'nadelige gevolgen voor de natuur' zou hebben, steekt het meest. „Ik doe er juist alles aan om het hier op orde te houden", zegt natuurliefhebber en Haaswijker Dirk Megchelse. „Ik haal drijf- vuil uit het water, zorg ervoor dat het er piekfijn uitziet. Ik heb zelfs nog wel eens voor honderd gulden aan waterlelies in die sloot gegooid. Maar weet je wat gebeurt? De gemeente haalt ze er weer doodleuk uit." Nadelige gevolgen voor de natuur'. Het staat er toch echt, in die gemeentelijke advertentie van twee jaar geleden. Harry Koenen slaat een map met I knipsels open. „Hier: 'Het riet verdwijnt... Het struikgewas wordt platgelopen'. Zo begon het. Zo kregen we voor het eerst te horen dat we onze bootjes niet meer langs het Radema kerspad mochten afmeren." Er was natuurlijk wel meer- aan de hand. Zo zou de buurt hebben geklaagd over de aan wezigheid van de ongeveer tien roei- en motorbootjes in de sloot bij het Rademakerspad. De plezierscheepjes zouden het zicht ontsieren. Koenen en Megchelse konden het maar moeilijk geloven. „We hebben een hele pittige brief geschre ven, met een hele foto-reporta ge erbij. Wij konden namelijk aan de hand van foto's bewijzen dat de rommel in de houtwal aan de overkant van de sloot niet door ons wordt gemaakt." En we konden laten zien dat de gemeente zelf ook niet altijd even goed zijn werk doet, zegt Megchelse. „Onze bootjes zou den het riet vernielen. Maar ik. heb destijds gezien hoe de ge meente enorme bossen riet af sneed. Onder de waterspiegel. Ja, dan krijg je dus rot; zo ver ziek je het riet." Koenen: „Behalve die foto's hebben we ook een enquête ge houden in de buurt. We hebben iedere omwonende gevraagd op te schrijven wat ze van onze bootjes vonden. Toen werd ons duidelijk dat er maar een enke ling was, die wel eens last had van de motoren. De rest vond het best, zolang we maar een vergunning hadden en geen overlast veroorzaakten door bij- 1 voorbeeld aan onze bootjes te klussen. We vonden dus dat we alle reden hadden om eens met de gemeente te onderhande len." De stapel paperassen ging op de post. En het lange wachten op antwoord kon beginnen. ,Om kort te gaan: die brief waarin we verzochten om over leg, daar hebben we dus nooit een echte reactie op gekregen",

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17