Iets moois kopen is een feest Randstad Soms is kieken niet moeilijk. r-s Ook als het om een bril gaat Schiphol blijft niet binnen de geluidsnormeif Commotie rond uranium leidt tot onderzoe Universiteiten willen 650 miljoen meer h u n k e m 1 1 e r DINSDAG 31 MAART 1998 Miljoenenbrand geen brandstichting ROTTERDAM ANP De miljoenen brand die op 29 januari woedde in een aantal bedrijven aan de Abraham van Stolkweg in Rotterdam, is waarschijnlijk ontstaan door werkzaamheden met snijbran ders aan een dak in een hout handel. Dat maakte de politie van Rotterdam bekend na een twee maanden durend onder zoek. Bij drie palletfabrieken in de buurt was in de maan den daarvoor brand uitgebro ken, waarschijnlijk door brandstichting. Ook dit keer werd niet uitgesloten dat er opzet in het spel was. Waar schijnlijk ten onrechte. In de houthandel was de dag ervoor met snijbranders gewerkt. Bejaarde vrouw ligt na val drie dagen op vloer van woning ALPHEN AAN DEN RUN. MARUN KRAMP Een 77-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn heeft na een val drie dagen op de vloer van haar woning aan de Klaverhof gelegen. De politie trof haar in hulpeloze toestand aan in haar flat. Een buur vrouw hoorde 's nachts hulpgeroep uit de woning van de vrouw en alarmeerde de huismeester. Die waarschuwde vervolgens de poli tie. Over de medische toestand van het slachtoffer kon de politie vanmorgen niets zeggen. AMSTERDAM GPD VERVOLG VAN VOORPAGINA Onderling is de Stichting Visie, opgericht door een ex-medewerker van Laka, echter ook verdeeld. Fotograaf Louis Bertholet, die vlak voor de ramp de beroemde foto maak te van de El Al Boeing met scheef hangende motor, leeft in onmin met de rest van de club. De fotograaf betaalde het 25.000 gul den kostende onderzoek door Biospectron geheel uit eigen zak. De Stichting Visie heeft eind vorig jaar in Nederland diverse overheidsinstanties ge vraagd om een nader onderzoek naar een mogelijk verband tussen de gezondheids klachten en vrijgekomen uranium. Overal kreeg de stichting nul op het rekest. Via In ternet kwamen ze op het spoor van het Zweedse bedrijf, „een privé-achtig labora torium waar zo'n vijftien mensen werken", aldus Bertholet. De Internetsite van Biospectron vermeldt dat het 'lab' zich be zig houdt met bloedonderzoek, amalgaam vullingen, acne en gespecialiseerd is in on derzoek naar de aanwezigheid van metalen in het menselijk lichaam. In 1994 onderzocht de GG en GD in Am sterdam de relatie tussen lichamelijke klachten en de vliegramp. Die noemde het onwaarschijnlijk dat bewoners aan verarmd uranium waren blootgesteld. Voor schade lijke gevolgen moet tenminste enkele hon derden milligrammen zijn ingeademd. Toch kampen nog steeds veel mensen met lichamelijke klachten. Sommigen zijn voor hun psychische problemen inmiddels behandeld door prof. B. Gersons, hoofd van de afdeling psychiatrie van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. Zoals Carel Boer, destijds aanwezig obei plek des onheils als vrijwillige brandume man. „Geestelijk heb ik dit drama van afgezet, maar ik heb nog steeds last vai nauwdheid, spier- en rugpijn". Biospec trof bij Boer een verhoogde concent rer uranium aan in zijn ontlasting. De commotie heeft in ieder geval sJhu gezet achter het onderzoek van min op Borst. Al in oktober vorig jaar, precie vai jaar na de Bijlmerramp, beloofde zize Tweede Kamer de gezondheidsklacht! we inventariseren. Dat onderzoek is toen gestart, omdat minister Jorritsma van keer en waterstaat nog duidelijkheid i scheppen over de vrachtbrieven vai Boeing 747. „De onrust in de Bijlmer geen uitstel meer. Het ministerie van vi gezondheid gaat alvast aan de slagr', een woordvoerder. 'r' B DEN HAAG ANP Poor de grootste ketqe in bh's gaje naar Hunkemöller. Geldig t/m 11 april 1998. Hunkemöller for Bodyfashion Na de hogescholen doen nu ook de universiteiten een beroep op de portemonnee van politiek Den Haag. De HBO-Raad vroeg afgelopen weekeinde om 300 miljoen gulden extra in een vol gende kabinetsperiode. De ver eniging van universiteiten VS- NU wil 650 miljoen gulden Aanleiding voor beide verzoe ken zijn de forse bezuinigingen in het hoger onderwijs van de afgelopen jaren. In de notitie Kies Kennis die de VSNU van daag aan de vier grote politieke partijen aanbiedt, rekenen de universiteiten het probleem voor: „In de periode 1993-1998 werd het budget met 10 procent verlaagd. En voor de komende jaren, vanaf 2001, wacht de uni versiteiten nog een bezuiniging van 200 miljoen gulden." De VSNU vindt dat onaccap- tabel. Nederland is nu nog toonaangevend op het gebied van de wetenschappelijke ken nis. Als dat zo moet blijven, zijn investeringen nodig, meent de VSNU. „Want de rek is eruit bij de universiteiten." De instellingen willen de 650 miljoen vooral op vier terreinen inzetten. Noodzakelijke veran deringen in de onderwijspro gramma's kosten 200 miljoen gulden. Verder moet voor we tenschappelijk onderzoek 200 miljoen extra worden uitgetrok ken. En personeel en computer- onderwijs vergen ook nog een investering van respectievelijk 100 en 150 miljoen gulden, denkt de VSNU. Informatie- en communica tietechnologie (ICT) zien de in stellingen als de katalysator van onderwijsvernieuwing. Univer siteiten zouden hieraan meer he aandacht moeten bestelde menen de instellingen. hii Ook vinden de universiti i het een probleem goed un sitair personeel vast te hou vu Onderzoekers kunnen in bedrijfsleven veel meer vei nen en het loopbaanperspe binnen de universiteit is sl( Zeker voor onderzoeksterre als informatica en ecom zijn volgens de VSNU nai lijks mensen te vinden. De versiteiten verwachten maal moeilijkheden bij de ving van nieuwe onderzoe als de vergrijzing begin vol kr de eeuw toeslaat. Want de opticiens van Het Huis bieden u de Collectie van Het Huis. Een selectie ex clusieve kwaliteitsmonturen die allemaal de vaste, scherpe prijs van 198 gulden hebben. En de GlasCollectie van Het Huis kent al even vriendelijke en doorzichtige glasprijzèn. Naast de Collectie van Het Huis hebben De Collectie van het Huis GlasCollectie van Het Huis: Enkelvoudige glazen, pet paar 198,- 200,.- Zachte half jams contactlenzen can Het Huis. op elke sterkte, per paar 450,- 159,- de opticiens van Het Huis ook de bekende topmerken monturen, glazen en contactlenzen. Want Het Huis staat voor kwaliteit en zekerheid als het om een bril of lenzen gaat. U kunt altijd vertrouwen op zien zonder zorgen een persoonlijk en deskundig advies. En de extra service... die is van Het Huis. Aangesloten bij Het Huis: Het Huis Rinck: LEIDEN -Breestraat 121- (071) 512 50 36 Rt: 1 in ei SCHIPHOL RUDOLF KLEUN Luchthaven Schiphol is er het afgelopen jaar niet in geslaagd binnen de wettelijke geluids normen te blijven. Overdag zijn op 15 procent van de con trolepunten overschrijdingen gemeten en 's nachts op 25 procent. Dat blijkt uit het milieujaarverslag van de lucht haven. De doelstelling om het aan tal onafgeschermde proef draaibeurten te beperken slaagde ook al niet. Doordat de proefdraaiplaats -noodge dwongen- buiten gebruik was, is bijna tachtig procent van die beurten buiten de afge schermde locatie uitgevoerd. Schiphol is het afgelopen jaar geconfronteerd met een recordaantal klachten: 240.000, zo n 80 procent meer dan in 1996. Die klachten wer den ingediend door in totaal 16.400 mensen. De luchtha vendirectie wil inmiddels een ander systeem van klachtenre gistratie. Ongeveer 400 men sen zouden de afgelopen vijf jaar ongeveer 60 procent van alle klachten hebben inge diend. Volgens Schiphol willen ze daarmee een politiek sig naal afgeven. De registratie zou daarmee in snel teirl haar waarde als barome voor geluidhinder verliezen. Extreem-lawaaiige vliegt gen, ook wel aangeduid 'hoofdstuk 2-vliegtuigen' men een steeds kleiner aai vluchten op Schiphol voor rekening. Het afgelopen ging het daarbij om 3,9 p cent van het totale aan Duidelijk onder de doelstell van vijf procent, die eerde geformuleerd door de lucht ven. Dit jaar moet het perci tage dalen tot 2,5. In 2( moeten deze vliegtuigen h< maal zijn uitgebannen. Uit het verslag blijkt ook er in 1997 iets meer gen dan gepland over het ci trum van Amsterdam aam gen. Dat aantal bedroeg 36 goed voor 2,1 procent van totaal. Het streefpercenti was twee. Begin dit jaar is gevolg van sterke wind i nieuw vaker dan de bedoel was over Amsterdam ge\ gen. Om over het hele jaar nog aan de doelstelling te doen is inmiddels tot 1 ok ber een verbod uitgevaard om over de binnenstad aan vliegen. Daar mag alleen uitzonderlijke situaties worden afgeweken.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16