Nooit rust bij Streekmuziekschool 'Als volksvrouwtje in de raadzaal' helstraf geëist mor steunfraude Leiden Regio Verbijsterend de Bijenkorf (2^) 'Lentemarkt' in Leeuwenhorst Politieagenten geven les op basisscholen Verbouwing stadhuis op punt van beginnen jbbert minkhorst ier jaar lang ontving hij een fAO-uitkering, terwijl hij in die eriode ook aardig bijverdien- t. De nu 65-jarige Leidenaar eeg zo ruim 116.000 gulden n onrechte van het rijk. Offi- er van justitie J. de Waardt eis- daarom gistermiddag bij de chtbank in Den Haag een ge- ingenisstraf van tien maan- en. De man was tussen okto- er'91 en december'95 schip- er op een boot waarmee tij- ens het seizoen de sloten in de Jaarlemmermeer werden hoongemaakt. Licht werk dat Ij vanwege zijn slechte rug ped kon volhouden. De Leide- laar gaf de inkomsten echter looit op en pleegde zo doelbe- 1iust steunfraude. Met het soci- fjle fonds, dat de WAO-uitkering litbetaalde, onderhandelt de Jian inmiddels over een afbeta- gngsregeling. Voor het vergrijp ■lf moest de Leidenaar gisteren ■j de meervoudige kamer voor- Imen. „Ik was ten einde raad", ver jaarde de man. „Mijn schulden iren zo hoog opgelopen en de nken wezen mijn verzoeken om een lening af. Door te gaan werken, voelde ik me met ple zier en liefde weer nuttig." De huurschuld bedroeg in 1991 112.000 gulden. Verder waren telefoon en kabel afgesloten. Als gescheiden man moest hij drie kinderen onderhouden. Een van hen studeerde in die tijd. De Leidenaar kon om nog een reden niet anders dan zwart werken. Na een herkeuring werd zijn WAO-uitkering van honderd naar dertig procent te ruggebracht. „De arts heeft met een damescentimeter op mijn rug gemeten. Dat was de keu-* ring." Met zijn bijverdiensten slaag de de man er in al zijn schulden af te betalen, al wees rechtbank president S. Holtrop hem er fijntjes op dat hij inmiddels een nieuwe had opgebouwd. „Ik weet dat het niet goed is", be sefte de verdachte. „Dat ik ge straft word, is terecht." Officier De Waardt koos be wust voor een gevangenisstraf als eis. Geld had de man im mers niet. De Waardt had er geen bezwaar tegen als de rech ter de straf zou omzetten in dienstverlening. Holtrop doet op 10 april uitspraak. ^Sassenheims' danspaar wint zilver M'Lime Dans Contest in Marokko. Het paar werd gisteravond op Iet danspaar Erwin Versluijs en Schiphol onthaald door leden yidra Schierbeek is afgelopen van de Sassenheimse dans- reekeinde tweede geworden in school Van der Geest, waar het e wereldfinale van de Corona paar danst. INSDAG 31 MAART 1998 Zijden blouse, licht getailleerd, in diverse kleuren. 36 t/m 46. Van 79.95 voor 49.- Damesmode' De Bijenkorf Den Haag is zondag 5 april geopend van 12.00 tot 17.00 Het voorjaar, Pasen en de tuin staan centraal tij dens de 'Lentemarkt' die zondag 5 april wordt ge houden in het congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout. Ruim vijftig stands bieden een gevarieerd aanbod aan tuindecoraties en -meu belen, manden met voorjaarsplanten, gedeco reerde potten en vogelhuisjes, antiek en suiker versieringen voor Pasen en nog veel meer. Verder zijn er demonstraties van bloemsierkunst en handgedrukte bloemenprints op truien. Jonge bezoekers kunnen bij de stand van de Ladies Circle Voorhout een terracotta potje be schilderen en vullen met een paaskaars. I Tot woede en onbegrip van het personeel is vorige week door het dagelijkse bestuur van de Streekmuziekscliool aan het Rapenburg besloten de oudste muziekschool van Nederland om te vormen tot een privaatrechtelijke stichting. Naar verwachting stemt de gemeenteraad met het voorstel in. Het tersoneel is kwaad en verbijsterd en heeft geen vertrouwen meer in interim- directrice A. Hekker. Het is bepaald niet de I eerste keer dat de muziekschool negatief i het nieuws is. Een beeld van een school die vrijwel nooit rust heeft gekend. i de jaren tachtig waaide er een hardnek- bezuinigingswind door het Nederland- cultuurbeleid. De streekmuziekschool Jreigde te worden weggeblazen door conti- Jnu dreigende bezuinigingen op haar subsi die. De toenmalige directeur P. Kunst ver woordde deze ingrepen destijds als 'de nptomen van het hedendaagse cultuur beleid' en sprak van 'een dreigende en Jneergaande spiraal'. Sluiting en grootscha- ontslagen dreigden de school in 1987 Ide das om te doen. Voor het eerst stak de zogeheten 'wachtgeldproblematiek' de kop op. Telkens als de school financiële proble men kreeg, dreigden grootschalige ontsla gen. De geschiedenis van de muziekschool beschrijft dan ook bijna jaarlijks terugke rende tekorten op het budget, snel wisse lende (interim)-directeuren en in 1988 zelfs een onverhoopte poging tot omvorming van de bestuursvorm. Die bestuursvorm, de zogeheten gemeenschappelijke regeling, lag destijds, net als nu onder vuur. De ge meente wil af van haar dagelijkse bestuur. Wethouder H. Baaijens (PvdA/onderwijs): „Het is niet aan de politiek om een creatief bedrijf als de muziekschool te besturen. Daarvoor ben ik niet de politiek ingegaan." In 1988 is al een onderzoeksbureau (ME DE) ingezet om na te gaan wat de beste be stuursvorm zou zijn. Daarbij werd de mo gelijkheid tot het vormen van een stichting ook bestudeerd. Uitkomst: vermijd om slachtigheid en stel een bestuurscommissie in. W. de Ru, voorzitter van de onderne mingsraad: „Zo'n commissie is de simpel ste en goedkoopste oplossing om de poli tiek uit het dagelijkse bestuur te halen. In feite blijft de situatie gelijk, alleen wordt het dan bestuurd door specialisten. De ge meente wil echter dat de muziekschool een stichting wordt. Tegen de adviezen van het onderzoeksbureau in." Deze omschakeling tot een stichting zal de nu goede financiële situatie van de school niet ten goede ko men. Eenmalig wordt rekening gehouden met een tot drie ton extra kosten. Dat 'hedendaagse cultuurbeleid' van Kunst in de jaren tachtig is in een opbloei end economisch klimaat als vandaag na tuurlijk gemakkelijk weer bij te stellen. Meer groei, meer subsidie, als een wiskun dige logica met elkaar verbonden. En ja, bezuinigingsplan na bezuinigingsplan komt er dan eindelijk een windstilte en zou de huidige financiële opbloei van het be drijf de gemeenten als muziek in de oren moeten klinken. Tot vorige week, tot vanuit de top de in richting. de bestuursvorm en dus de toe komst van Nederlands oudste muziek school - opgericht in 1890 - ingrijpend moest veranderen. Weef staat de school aan het Rapenburg onder druk en is een vertrouwenscrisis ontstaan tussen het per soneel en interim-directrice A. Hekker. Van de huidige bestuursvorm wordt af gezien om volgens bestuurvoorzitter en wethouder Baaijens 'de school moderner, creatiever en zelfstandiger te maken'. Dus wordt de school een privaatrechtelijke stichting, wat inhoudt dat de gemeente zich uit het dagelijkse bestuur terugtrekt en de muziekschool moet inspelen op de vraag vanuit de vier aparte gemeenten: Lei-' den, Voorschoten, Oegstgeest en Wasse naar. De voorheen vanzelfsprekende extra subsidies op tekorten zijn niet meer zo vanzelfsprekend en de school vreest in eco nomisch onzekere jaren, zoals destijds in de jaren tachtig, toch minder subsidie te krijgen. Bovendien verliezen de werkne mers hun veilige rechtspositie als ambte naar. De Ru: „Desondanks maak ik niet zozeer problemen over de subsidiëring of de rechtspositie van onze werknemers. Ik ver trouw erop dat de subsidie in de toekomst zal blijven bestaan. Het grootste probleem ligt bij ons bij het zogeheten eigen voor- waarde-scheppende beleid." Dit beleid be tekent dat het samenwerkingsverband tus sen de vier deelnemende gemeente ver dwijnt. Zo zal de school voortaan aan ver schillende vraag moeten beantwoorden. De Ru: „Ik zie nog steeds geen duidelijke reden waarom we nu het risico moeten lopen op kostenverhoging veroorzaakt door de om schakeling. Voorbeelden van andere scho len leren dat de invoering van een stichting in zo'n geval gevaarlijk is. Sommige scho len zijn hierdoor zelfs helemaal verdwe nen." De gemeente schrikt echter niet terug voor de kosten van de omvorming en vraagt om vertrouwen bij de tegenpartij. Het bestuur lijkt zeker van zijn zaak, de on dernemingsraad blijft ontevreden en wil graag meer overleg. Maar dat overleg is nu voorbij. De stichting komt er, niets meer onderzoeken, geen overleg meer. Het per soneel blijft echter terughoudend en spreekt de directie aan op het tegenhouden van communicatie. Interim-directrice A. Hekkei wil geen commentaar geven op de nu onstane vertrouwenscrisis. leiden martun tamboer In de vijf gemeenten van het district Duin- en Bollenstreek Noord is de politie begonnen met het 'schooladoptieplan' dat de naam 'Doe effe normaal' draagt. Politieagenten verzor gen lessen in de groepen 7 en 8 over maatschappelijke onder werpen als discriminatie, ge weld, alcoholisme, verdovende middelen, vandalisme, winkel diefstal, vuurwerk, gokken en verkeersregels. De agenten, die de bewuste basisscholen 'adopteren' zoals de politie dat zelf noemt, willen zo meer contact krijgen met de schooljeugd, leerkrachten en bewoners in de wijk rondom de scholen. Het leerprogramma ter voorkoming van jeugdcrimina liteit is in 1995 ontwikkeld in het korps Rotterdam-Rijnmond en daar met groot succes uitge voerd. In de Duin- en Bollenstreek Noord loopt het project op de Rembrandtschool in Hillegom, de Sint Willibrordusschool en de Rembrandtschool in Lisse, de Ireneschool in Noordwijker hout, de Egelantier in De Zilk, de Bronckhorstschool in Noord- wijk en de Achtbaan in Voor hout. Vogelexcursie naar duinen Voorne noordwuk westen van Europa, zoals de le pelaar en de kleine zilverreiger. Door de combinatie van bos, meren en strand zijn verschil lende soorten vogels te zien in een gevarieerd landschap. Be langstellenden moeten zich om acht uur 's morgens melden op het parkeerterrein bij het Jan Verwey Natuurcentrum aan de Weteringkade in Noordwijk. De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk maakt op zaterdag 4 april een speciale vogelexcursie naar de duinen van Voorne. Rond de meren en aan het strand zijn waad- en zangvogels te zien. Daar broeden ook soorten die tamelijk zeldzaam zijn in het Wandeltochten door bos en duin In Boswachterij Hollands Duin in Noordwijk kan zaterdag 11 april en maandag 13 april wor den gewandeld. Wandelaars kunnen kiezen uit de afstanden 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. De tochten voeren door bos en duin en over het strand. De start is bij café-restaurant De Duin poort. Deelname kost 3,50 gulden voor de korte afstanden en 4 gulden voor de 25 en 40 kilome ter. Politiek spiegelbeeld van Leiden evan Adoptieplan begonnen Vrouwen tijdens de nagebootste raadsvergadering in het stadhuis. „Nu is eindelijk aan ons de beurt." foto pr moest de samenstelling van de raad het spiegelbeeld zijn van de realiteit. De 45 vrou wen werden verdeeld onder de verschillende partijen, de wethouders werden demo cratisch gekozen en de (ech te) burgemeester moest wor den gecharterd voor het voorzitterschap. „We heb ben een half jaar uitgetrok ken voor de voorbereidin gen. Alles ging soepel en eer lijk, alleen had de burgerva der geen tijd voor ons", aldus PW-secretaris Toos Har- teveld. Uiteindelijk speelde wethouder Van Rij voor voorzitter. Normaal gesproken verga deren de leden van PW in buurthuis 't Spoortje over politieke zaken, het maat schappelijke belang daarvan en de communicatie. „De bedoeling is educatief zegt Harteveld. „Door gewone vrouwen van alle leeftijden en nationaliteiten te interes seren voor ingewikkelde za ken als de politiek, kun je ge ïnteresseerd en gemotiveerd raken. Uiteindelijk zullen de klassenverschillen dan klei ner worden." Of de echte gemeenteraad ook daadwerkelijk naar de voorstellen van de PW zal luisteren, weet Harteveld niet. Maar dat is ook niet het belangrijkste. „Normaal zijn het vrouwen die nooit zou den stemmen. Nu zie je ze geïnteresseerd en zelfverze kerder worden. De eigen waarde wordt groter en dat is allemaal hartstikke mooi." Bovendien verhoogt het de sociale contacten in de buurt. Van Egmond: „We hebben eigenlijk zo weinig contact met Marokkaanse vrouwen. Ik stel voor om vol gende week samen couscous te eten. Echt, het verdrijft al le klassenverschillen. eidenaar incasseerde 116.00.0 gulden leiden* Voorlopig is een batterij bouwketen het enig zichtbare teken dat de verbouwing van het Leidse stadhuis nu echt op het punt staat om te beginnen. Maar binnenkort wordt het stadhuis dan echt voor de lieve som van 17,6 miljoen gulden onderhanden genomen. Voor dat bedrag komt op de begane grond onder andere een grand café en wordt de bin nenplaats met glas overdekt en verbouwd tot publiekruimte. Daarnaast wordt onder andere het asbest uit het gebouw verwijderd en krij gen de medewerkers een nieuwe klimaatbe heersing. In verband met de verbouwing verhuist de openbare fietsenstalling van de Kapelsteeg tijdelijk naar het Stadhuisplein. De ruimte van de fietsenstalling is nodig voor de aan- en af voer van bouwmaterialen. De hele verbou wing gaat ruim een jaar duren. foto mark lamers Op de groene raadsbankjes in het Leidse stadhuis, waar normaal vooral veel grijze mannenhoofden zijn te zien, kleurt zich nu een mix van vrouwen. Verschillend' van afkomst, politieke voorkeur en van leeftijd. Een vrouw op krukken komt haar CDA- standpunten kenbaar ma ken. Een grijze, wat oudere dame praat over de 'vreselij ke' armoede in de wijk. En een Marokkaanse vertelt over schooluitval, spijbelen en kinderopvang. De voor stellen die de revue passeren raken de gemiddelde vrouw dagelijks. Het is net een echte raads vergadering, compleet met voorzitter, notulist en afge vaardigden van alle politieke partijen. Stevig wordt gede batteerd over het onderwijs beleid en de armoedebestrij ding. Er is echter e'én ver schil: alle raadsleden, de wet houder, de notulist: iedereen is vrouw. Dë vereniging voor Politie ke Vorming Vrouwen (PW) was onlangs tijdens een na gebootste raadsvergadering actief in het stadhuis van Leiden. „Als volksvrouwtje je woordje houden in de raad zaal. Dat had ik nooit ge dacht. De betere milieus be palen altijd het beeld in de politiek en de media. Nu is eindelijk aan ons de beurt', vertelt mevrouw Van Egmond op getogen. Zij speelt voor frac tievoorzitster van D66 en is in het dagelijkse leven een 'gewone' huisvrouw. Voor de 'raads vergadering' in het stadhuis was heel wat voorbe reiding nodig. Zo

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15