Groningen worstelt met kerkasiel Kerk Samenleving mm DINSDAG 31 MAART 1998 _^NS Actie 24-uurseconomie slaat aan ruswuk De kerkelijke actie tegen de oprukkende 24-uursecono mie lijkt aan te slaan. Anderhalve week na de 'aftrap' hebben de kerken al 150.000 handtekeningen verzameld. Volgens een woordvoerder komen per dag gemiddeld 5000 steunbetuigingen binnen. De landelijke actie loopt nog tot begin mei. Op 24 juni overhandigen de twintig deelnemende kerkgenootschappen alle handtekeningen aan minister Wijers van Economische Zaken. Aanleiding voor het kerkelijk protest was de evaluatie van de winkeltijdenwet. Ook willen de kerken aandacht vragen voor het behoud van 'collectieve rustmomenten' zoals de zondag of de vrije avond. De kerkelijke actie heeft intussen onder meer steun gekregen van de vakcentrales van de FNV, CNV en de Reforma torische Maatschappelijke Unie (20.000 handtekeningen) en de milieubeweging. Kerk 'dakloos' na tornado sï. peter Dit is alles wat er overbleef van het kerkgebouw van het stadje St. Peter nadat orkanen over het zuiden van de Ameri kaanse staat Minnesota raasden. Bij de hevige stormen kwam een kind om het leven. foto ap Nederlandse priester op toppositie Vaticaanstad De Nederlandse priester dr. K. Kasteel is be noemd tot secretaris van de pauselijke raad voor kerkelijke ont wikkelingshulp Cor Unum. Dat meldt de Vaticaanse krant Os- servatore Romano. Kasteel (63) is sinds het afscheid van kardi naal Willebrands als hoofd van de pauselijke raad voor de bevor dering van de christelijke eenheid in 1989 de eerste Nederlander op een toppositie in het Vaticaan. Als secretaris van een pause lijke raad kan Kasteel naar verwachting een benoeming tot bis schop tegemoet zien. Kasteel was sinds 1992 adjunct-secretaris van de pauselijke raad Cor Unum, die het werk van de nationale rk-hulporganisaties coördineert. Kasteel werkte eerder dertig jaar voor de Vaticaanse missiecongregatie Propaganda Fide. De curieprelaat, die goede contacten met kardinaal Simonis en de zeer behoudende bisschop Gijsen onderhoudt, wordt wel gezien als bruggenhoofd in het Vaticaan voor conservatieve Nederland se rooms-katholieken. Aan de andere kant beschouwt Kasteel ook de bevrijdingstheoloog Gustavo Gutierrez als een vriend. Nieuw Leven bestaat vijf jaar alphen aan den run De Nieuw Leven Evangelie Gemeenschap in Alphen aan den Rijn bestaat vijf jaar. De gemeente grijpt het ju bileum aan voor een speciale celebration-samenkomst op zon dag 5 april. In de afgelopen periode is Nieuw Leven gegroeid van een 'gebedsgroep-aan-huis' tot een gemeente van zo'n 160 jon ge mensen en gezinnen. Tijdens de feestdienst wil de gemeente God danken voor 'al het goede dat Hij de afgelopen jaren heeft gedaan'. De gemeente presenteert op 5 april ook de 'Nieuw Le ven Stads-cd' met een eerste oplage van 10.000 stuks. Op deze cd staan naast live praise- en rapmuziek getuigenissen van en kele gemeenteleden. Daarnaast bevat de cd een digitale compu terbijbel. De leden van Nieuw Leven willen deze cd de komende maanden via evangelisatie huis-aan-huis verspreiden. De cele bration wordt vanaf 15.00 uur gehouden in de aula van het Scala College, Diamantstraat 31 in Alphen aan den Rijn. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Wierden P F Bou- ter te Oudewater. Aangenomen: naar Capelle aan den IJssel (wijk west) (toez.). P.J. den Admirant, zendingspredikant te Chili, die bedankte voor Voort huizen (toez naar Sommelsdijk: G.C. Kunz te Papendrecht. Bedankt: voor Westerhaar: R. ten Napel te 's-Gravendeel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: mw. drs.J Lammers, Wortmanstraat 206, 8265 AJ Kampen, tel:038- 3323681; mw. drs. M.G. Riet berg, Edelenveld 410, 7327 EH Apeldoorn, tel 055-5333111; mw drs. R. van Gulik-Renooij, Plataanlaan 20, 9902 PH Appm- gedam, tel: 0596-628241 CHR.GEREF. KERKEN Bedankt: voor Wildervanck-Veen- dam: i.c.m. Zuidlaren B. Ooster broek te Apeldoorn; yoor Ensche- de-Oost: J. van Langevelde te Hengelo (Ov.) GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Hoofddorp en voor Oosterend (Texel)- J. Kareis te Oudemirdum. redactie dick van der plas.oj groningen gpd Waarnemend PvdA-burgemeester Han Lammers heeft zich in de korte tijd dat hij zijn ambt als burgemeester van Groningen uitoefent, niet geliefd gemaakt bij de 1430 leden van de christelijke gereformeerde kerk in de stad. In de Maranathakerk aan de Van Lenneplaan vangt de kerkelijke ge meente sinds 17 december een Sy- risch-orthodox gezin op, dat na een verblijf van drie jaar in ons land is uit gewezen. Omdat de plaatselijke auto riteiten geen garantie willen geven dat de gezinsleden buiten het kerkgebouw niet worden opgepakt, is het echtpaar Saado met zijn kinderen Hydi (2 jaar) en Gabriël (4 maanden) al die weken de deur niet uit geweest. Het kerkbestuur gunt de asielzoe kers meer bewegingsvrijheid. Zij wil len hierover graag praten, maar bur gemeester Lammers geeft volgens koster A. van der Molen niet thuis. Dat bevreemdt ook de stichting Inlia in Groningen, betrokken bij het kerk asiel. „Terwijl de gemeente Groningen jaren geleden op dit gebied een soepel beleid voerde, stelt men zich nu heel formeel op," zegt woordvoerder John van Tilborg. Hij sluit niet uit dat de voorzichtigheid is ingegeven door de Groninger bestuurscrisis van januari, waardoor de autoriteiten die de dienst uitmaken wellicht bang zijn gewor den. Van Tilborg vindt de formele opstel ling van de gemeente vreemd. „Overal elders in het land en ook in het Noor den, zoals in Assen, lukt het om deals met gemeenten te maken." De familie Saado krijgt zelfs geen toestemming om met haar kleine kinderen naar het consultatiebureau te gaan om vaccins te halen. „Als een van de kinderen hierdoor doodgaat, wie heeft dat dan op zijn geweten? Is dat soms de bur gemeester? Of staatssecretaris Schmitz?" verzucht vader Saado (31). Hij noemt de redelijk uitzichtloze situ atie 'heel vervelend'. „Ik dank God duizend keer dat we hier in de kerk een veilige plek hebben gevonden met mensen vol begrip en steun." Namens burgemeester Lammers laat woordvoerster Erika Hoekstra we ten dat er geen onwil in het spel is. „We hebben het juridisch uitgezocht: de burgemeester wil het gezin wel vei ligheid bieden, maar kan het niet. Geen onwil dus. maar een onmoge lijkheid omdat hij er simpelweg niet over gaat." Saado is arts. Omdat dit in zijn moederland een beroep is met veel aanzien, kon hij jarenlang nuttig werk doen voor Inlia. Deze positie verschaf te hem overal in zijn land ingang en belangrijke informatie, waardoor de Nederlandse autoriteiten aan vele landgenoten verblijfsvergunningen verleenden. Saado is ervan overtuigd dat hem in eigen land de doodstraf wacht. „Als arts heb ik in Syrië heel wat patiënten gezien die gemarteld waren. De autoriteiten weten dat, en dat zint ze niet." Wat extra wrang voor hem is, is dat zeven broers van hem, van wie de meesten ook in de stad Groningen wonen, in 1989 een verblijfsvergun ning kregen. Op de vlucht voor intimi datie in eigen land, kwam hij met zijn echtgenote in 1994 naar ons land. Sindsdien zijn de richtlijnen aanzien lijk verscherpt. „Terwijl een van m'n broers kerkasiel kreeg in de Open Hof in Groningen werd een schoonzus van mij in 1989 samen met haai- dochter uitgezet. In Syrië werden zij gevangen gezet onder erbarmelijke omstandig heden: heel koud en zonder eten. Pas toen Inlia de bewijzen hiervoor kon aanleveren, was de Nederlandse over heid overtuigd." Broer en schoonzus en hun kinderen zijn inmiddels in Groningen herenigd. Saado weet niet wat hij van de Ne- vaticaanstad afp Vaticaan: verdeeldheid onder christenen bedreiging voor vrede ders beschuldigen de RK-Kerk ervan op agressieve wijze ziel tjes te winnen in Rusland en an dere voornamelijk orthodoxe Oost-Europese landen. Ook de Europese landen moeten in het licht van 'het gro te gevaar van het nationalisme' hun geweten onder de loep ne men, aldus het document. Eu ropa is niet tot een nieuwe re naissance in staat als het niet terugkeert tot de 'spirituele wortels' van de geschiedenis, de cultuur en de Europeseidenti- De verdeeldheid onder de chris tenen is een bedreiging voor de vrede in Europa. Dat stelt het Vaticaan in een gisteren ver schenen document ter voorbe reiding op de Europese bis schoppensynode in 1999. Het document roept de Rooms-Katholieke Kerk op tot een 'gewetensonderzoek'. „Het is duidelijk dat het gebrek aan eenheid onder de christenen de eendracht en de beweging in de richting van vrede ontmoedigt." Onverdraagzaamheid en ge weld mogen nooit meer een schaduw werpen over het chris telijk getuigenis. Vooral de verhouding tussen de Rooms-Katholieke en de Or thodoxe Kerken in Europa is ge spannen. De orthodoxe kerklei- teit. In Europa groeit de erkenning van de menselijke waardigheid en de mensenrechten, consta teert het document met tevre denheid. Anderzijds is een toe nemende ongevoeligheid voor het lijden van de medemens waar te nemen. keulen dpa/anp Duitse geheime dienst beducht voor moslimfundamentalisme partij in Turkije verbonden be weging streeft volgens hem een samenleving op basis van de koran na. Ook zou ze de inte gratie van Turkse jongeren in de Duitse maatschappij belemme ren. „Een wolf in schaapskle ren", aldus Frisch. In Nederland zegt de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) ook aanwijzingen te hebben voor een radicalisering onder de moslims. Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken toonde zich vorig jaar bezorgd over de waarneming van de BVD dat in diverse islamitische organisaties anti-westerse stromingen aan kr acht winnen. Uit een BVD-onderzoek in 1994 bleek dat radicale moslims in Nederland geen bedreiging voor de staatsveiligheid vor men. Bovendien is de islam geen belemmering voor de inte gratie van Turken en Marokka nen, aldus de studie. Fundamentalistische moslimor ganisaties zijn een gevaar voor de Duitse binnenlandse veilig heid en democratie. Dat zei Pe ter Frisch, voorzitter van de Duitse geheime dienst (Verfass- ungsschutz) gisteren in een ra dio-interview. Frisch vreest dat het geweld van extremistische moslims in het Midden-Oosten naar Duits land kan overslaan. Volgens hem zijn ongeveer 32.000 van de drie miljoen moslims in het land bij radicale islamitische groeperingen aangesloten. Frisch zei aanwijzingen te heb ben voor wapenleveranties vanuit Duitsland aan funda mentalistische terreurgroepen in het Midden-Oosten. Ook in de radicale maar ge weldloze beweging Milli Görüs ziet Frisch gevaar. De met de radicaal-islamitische Welvaarts- BOEKBESPREKING Een klaagmuur in Rijssen Het grootste deel van de familie van Wiesje de Lange werd tijdens de Tweede Wereldoorlog vermoord. Op aandringen van haar zoon Daniël („Er is niemand anders die het verhaal vertellen kan") ondernam ze samen met hem een speur tocht naar de plaatsen vanwaar haar familie in die jaren is „Mijn moe derlijk plichtsgevoel won het van bfet evangelie van de verzoening Met de vier maanden oude Gabriel kan zelfs de gang naar het consultatiebureau! worden gemaakt. derlandse regering mag verwachten. „Moet je eerst aan het touw van de galg hangen voordat ze je willen gelo ven?" Om de tijd te doden, speelt hij gere- mijn burgervrees een eerste generatie Israëli te besmetten met het oude diasporavirus", schrijft ze in het tweede hoofdstuk. Het boek is een be schrijving van de reis die ze samen maakten langs Nederlandse plaatsen waaronder Nijver- dal, Westerbork en Rijssen. Op de plaats van de vroegere synagoge in Rijssen staat nog slechts een gedeelte van de muur. De Lange beschrijft dit overblijfsel als 'een klaagmuur in Rijssen'. 'Een klaagmuur in Rijssen' door Wiesje de Lange verscheen bij uitgeverij Kok Voorhoeve in Kampen en kost 22,50 gulden. Het evangelie van de verzoening In 'Het evangelie van de verzoening' gaat dr. H. Baarlink in discussie met dr. C.J. den Heyer, wiens boek "Verzoening; bijbelse notities bij een omstreden thema' veel stof heeft doen opwaai en. Als nieuwtestamenticus verdedigt Baarlink zijn overtuiging dat de verzoening het hart is van het evangelie. Volgens hem moet een nieuwtestamenticus uiteraard aandacht beste den aan her en der verspreide teksten over ver zoening in de bijbel. Toch moet hij vooral oog hebben voor 'het veelvuldige getuigenis' dwars door het Nieuwe Testament heen. Als hij dat doet, komt 'het evangelie van de verzoening' over als een eenheid, dan komt er verban u< het licht tussen de diverse uitspraken ove e zoening die in de bijbel te vinden zijn. 'Het evangelie van de ver zoening' door dr. H. Baar link ver scheen bij uitgeverij Kok - Kampen en kost 27,50 gulden. DS. E. TH. THIJS Veertig dagen nog... De veertigdagentijd voor Pasen is een tijd van inkeer, bezinning, verheldering, stilte en geden ken. Aan deze v tijd wordt steeds meer aandacht be steed: zowel in rooms-katho- lieke als in pro testantse kring en zowel gezamenlijk als persoonlijk. In het boek 'Veertig dagen nog... Gedachten en gebe den op weg naar Pasen' werkt de auteur ds. E.Th. Thijs iedere dag een gedachte rondom een bijbels thema uit. Daarnaast reikt hij gebeden aan die het eigen gebed richting kunnen geven. 'Veertig dagen nog... Gedachten en gebeden op weg naar Pasen' door ds. E.Th. Thijs verscheen bij uitgeverij Kok - Kampen en kost 19,90 gul den. Gedachten t op weg tt Radiotoespraken van Corrie ten Boom In de boekjes 'Een boodschap van overvloed' en 'Spiegel van Gods heerlijkheid' zijn in totaal 49 radiotoespraken van Corrie ten Boom ge bundeld. Ze sprak deze meditaties uit voor de Trans World Radio. Op haar eigen, unieke wijze heeft ze in haar leven miljoenen mensen over de hele wereld met de boodschap van het evai gelie bereikt. 'Een boodschap van overvloed' en 'Spiegel va Gods heerlijkheid' verschenen bij uitgevei Barnabas en kosten 14,95 gulden per stuk. Leidsch Dagblad L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maari 1860) ANNO 1898 ANN01973 Donderdag 31 Maart INGEZONDEN Groot Bach Vereerder! Ik had, na het lezen van uw eerste ontboezeming, on weerstaanbare behoefte, om u eens eventjes aan de kaak te stellen. Zoo ik er niet al te best in ge slaagd ben, heeft u, door uw voortreffelijke re pliek, de rest van mijn succes zélf verzekerd! Maar ik ga heusch niet verder met u in debat treden, hoor! Dan leerde ik mijn hond nog liever de letters! Ik treed hiermee van hettooneel en raad mijn collega's aan hetzelfde maar te doen, en u het genoegen te schenken u te kunnen ver beelden, dat wij stumpers zijn en ween groot en ernstig musicus. Ik heb het graag voor u over. Ook beloof ik u, eens het aantal noten van Bach te tellen, dat ik al gespeeld heb; u wint het ze ker, maar doe mij dan ook het genoegen en speel er nooit meer een! Volgens u komt het publiek alleen om met voeten te trappen en met handen te klappen. Het is immers te gek om te denken, dat ze een oogenblik ook maar, onder den indruk zou kun nen komen van de heilige vroomheid en de god delijke gave van den man, die dit werk schiep; dat ze anders zou kunnen dan kletsen, onder de tranen en de smart van den grootsten en edel- sten lijder, dien de eeuwen hebben voortge bracht en zullen voortbrengen.... Nu, mijn waarde heer Bachophilos, gegroet! Ik hoop spoedig de Wienerinnen eens voor u te en- gageeren; dan behoeft ge niet ,,tuureluursch" te worden. Overigens hoop ik eens naast u te zitten als ge het wél mocht zijn, en aan hetnummer tjes-coupeeren" gaat. Dan zullen we plezier be leven! H. zaterdag 31 maart LEIDEN Lugdunum hoopt zijn door brand verwoeste kan tine begin augustus al weer in gebruik te nemen. Met de her bouw is aannemingsbedrijf Pro per CV in Oegstgeest twee we ken geleden begonnen in sa menwerking met de onderaan nemers Joop de Roo en Hennie Bekkering, die het timmerwerk voor hun rekening nemen en Jan Mooten en zoon, die voor het metselwerk zorg dragen. De werkzaamheden verlopen zo voorspoedig dat de balken van de overkapping reeds zijn aangebracht. Overigens is Lugdunum nog niet geheel uit de financiële moeilijkheden. Tal van hulpacties mogen dan een flink bedrag 25.000) hebben opgeleverd, het tekort Lugdunum was te laag ver zekerd bedraagt toch nog al tijd 50 60.000 gulden. WOUBRUGGE Onder grote belangstelling vierden gister avond de gezamenlijke her vormde jeugdclubs in Het Oude Raethuys hun feestavond. Na de opening door jeugdouderling P. Groot las Nies de Jeu een in leiding voor over het thema „bezorgdheid". Afwisselend le KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE B.M. Essenberg, J. Kiel (adiunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst JPreenen chef red. Groot Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr E.Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie 071-' Hoofdredactie 071- ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1) 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar acceptgiro Abonnees die ons een machtiging verstrt het automatisch afschnjven van het abt* geld, ontvangen 1,- korting per betalin VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, slech hebben of blind zijn (oteen andere lei hebben), is een samenvatting van het rei nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluk beschikbaar Voor informabe 0486-4861 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grav Auteursrechten voorbehoudend Dagbladuitgever Damiate De herbouw van de Lugdunum-kantine verloopt voorspoedig. verden hierna leden van de meisjesclub Helpt Elkaar en de gaven een paar komische schetsjes ten beste, waarbij jongensclub Samuel enkele bij- vooral Henny de Winter bleek dragen. De meisjes lieten enke- te beschikken over komische Ie volksdansen zien uit Grie kenland en Israël, de jongens toneelkwaliteiten. Na de pauze bracht een aan- foto archief leidsch dagblad tal leden van de club De Re genboog het vermakelijke stuk in 3 bedrijven „Dolle Mina's" waarmede zij veel succes oog sten. De avond werd gesloten doords. F. Franken. K E N H U Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdleest Academisch Ziekenhuis zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf woensda 13 00 t/m vrijdag 13 00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14