eiden Regio Buurtcomité wil Groenoord splitsen NA Door ons storten vliegtuigen niet neer Gouden tip over moord niet bij zestig reacties erk Haarlemmerstraat ilgelegd: stenen zijn op Kinsorreis ondernemers or poortgebouw Torun 'Dit kun je mensen niet aandoen' Het mysterie van de gevaarlijke vleugelmoeren GERECHT DAC 31 MAART 1998 N PREENEN, 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071 -5356430 Proefnota /t -y Het afrekenen van I huisvuil per kilo heeft in Zoeterwoude nog niet geleid tot de verwach te kostenbesparing. Tennisclub q De tennisclub in I O Rijpwetering krijgt alle ruimte van de ge meente Alkemade bij het verplaatsen van de banen. rde verdachte beroving opgepakt Ee 17-jarige Oegstgeestenaar is gisteren opgepakt naar eiding van twee berovingen in Leiden. Hij heeft bekend en- weken geleden onder bedreiging van een mes een jongen in eidse Hout te hebben beroofd. Ook werd een meisje op de lonie Duycklaan onder bedreiging met een stiletto geld af- dig gemaakt. Bij de berovingen kreeg hij hulp van twee tsgenoten van 15 en 16. De broers werden zaterdag al opge- toen zij een valse aangifte van mishandeling deden. inkeldief toch nog aangehouden Ondanks verwoede pogingen van personeel van een tvmarkt aan de Zoeterwoudseweg in Leiden wist een winkel- gistermiddag in zijn auto te ontkomen. Gisteravond werd de in de buurt van Rotterdam alsnog aangehouden. Het bleek BHH 34-jarige Zoetermeerder te zijn. In zijn auto lagen diverse ;elen uit bouwmarkten die van diefstal afkomstig waren. ileiding kraamverzorging Li Omdat er veel vraag is naar kraamverzorgers, beginnen ioltlant College/ROC Leiden en Kraamzorg Nederland regio en met een opleiding kraamzorg. Leerlingen kunnen al na weken theorieles onder begeleiding aan het werk. De oplei- voor kraamverzorging duurt drie jaar. Tijdens de opleiding en de leerlingen maandelijks een week theorieles op het lant. In september begint een nieuwe groep. formatie-avond SOSA Leiden De opleiding sociale arbeid (SOSA) houdt vanavond een rmatie-bijeenkomst over haar middelbare beroepsopleiding I® ale Dienstverlener. SOSA is een deeltijd-opleiding die een ||l ede kans biedt aan volwassenen een studie alsnog af te ron- of van beroepsrichting te veranderen. De bijeenkomst is om f'. T v];- in uur aan de Ter Haarkade 6a, in Leiden. rtificaat borstvoeding Kraamzorg Nederland met vestigingen in Leiden en Den krijgt van Unicef het certificaat 'Zorg voor borstvoeding', aamzorginstelling zorgt volgens Unicef voor een goede rlichting en begeleiding aan vrouwen die borstvoeding ge- Volgens Unicef verdient borstvoeding nog steeds voorkeur en flesvoeding. Met de borst gevoede kinderen hebben min- ontstekingen en infecties en zouden zich ook verstandelijk r ontwikkelen. 'Het is hier toch New York niet' AAD RIETVELD rnemers uit Leiden kun- mei in het gezelschap lurgemeester C. Goekoop dan zittende wethouder economische zaken voor omma van tweeduizend n een reisje van vier dagen naar de Poolse zuster- Torun. De helft van de Dm' wordt gestort in de ;orpot voor het opknappen et monumentale poortge- r aan de rivier de Podmur- Torun. stedenband tussen Leiden Drun bestaat dit jaar tien De renovatie van de mo- AAD RIETVELD le stegen en aan de kant de Blauwpoortsbrug gaat erk gewoon door, maar de kant van de Pelikaans- t is de herbestrating van de rlemmerstraat tijdelijk stil- gd. De stenen zijn op. Pas e Pasen kan de leverancier voor nieuwe aanvoer nierstraat is ondanks de tijde lijke stop toch volgens plan in mei of juni klaar. De straten makers lagen voor op het schema. Tot de paasdagen wordt nog gewerkt in de Scha pen-, de Kenneweg-, de Lom- bard-, de Bouweiouwen en de Hooglandsekerksteeg. Buurtcomité Groenoord wil af van het stuk van de wijk ten zuiden van de Willem de Zwijgerlaan. Die bewoners moeten maar een eigen wijkvereniging oprichten, stejt H. Dijkerman van buurtcomité Groenoord. Zijn voorstel valt slecht aan beide kanten van de verkeersader. Welzijns wethouder A. Pechtold (D66) is faliekant tegen splitsing. LEIDEN WIM KOEVOET De wethouder wil dat buurtco- mités en -stichtingen worden omgezet in verenigingen. Zo krijgen ze een duidelijke achter ban: de leden. Wijken moeten, vindt Pechtold, door een geko zen bestuur vertegenwoordigd worden. Alleen wijkverenigin- gen krijgen straks nog subsidie. Dat Groenoord een vereni ging voor het noordelijke en het zuidelijke deel krijgt, is volgens Pechtold nooit de bedoeling ge weest. Voorzitter Dijkerman van het buurtcomité heeft volgens de wethouder ook niet eerder gezegd, dat hij zo'n splitsing wil. Nu er in Groenoord geen buurthuis meer is, schrijft Dij kerman in een brief die huis aan huis is verspreid in de wijk, ver oorzaakt de Willem de Zwijger laan 'een tweedeling'. Het hui dige buurtcomité bestaat 'bijna volledig' uit mensen uit noorde lijk Groenoord. Heel Groenoord zou 'te groot en te onoverzich telijk' zijn voor één wijkvereni- ging- Dijkerman en de zijnen, zo valt tussen de regels te lezen, hebben hun handen vol aan on der meer de geluidswal bij de Groenoordhallen, de nieuw bouw in de Bakker Korffstraat, speelterreinen voor kinderen en de inrichting van het terrein van de vuiloverslag: allemaal zaken die in het noordelijke deel spe len. Dijkerman was al eerder de hoofdrolspeler in een conflict in Groenoord. Zonder de wijk te raadplegen, stemde hij in met het uitstel van sluiting van de vuiloverslag. E. van Aelst, bewoner van dat noordelijke deel en zelf jaren spreekbuis van het buurtcomi té, is woedend over de brief. „Ik heb altijd al gezegd dat Dijker man en de zijnen zich alleen maar inzetten voor de 150 me ter voor hun eigen deur. Die gasten hebben last van straat vrees. Je hoort of ziet nooit wat van ze; geen buurtkrant, niets. Ik word geen lid van een club die drie straatjes en 157 huizen vertegenwoordigt. Hopelijk doen m'n buurtgenoten dat ook niet. Als Dijkerman zijn zin krijgt komen er twee te kleine wijkverenigingen, die geen van beide een echte vuist kunnen maken. We hebben de mensen achter die vijfhonderd deuren aan de overkant keihard nodig." Ineke Berg, die in 'noord' woont, valt Dijkerman bij als het gaat om de betrokkenheid van 'zuid' bij het buurtcomité. ,,In dit deel van Groenoord wo nen veel studenten. Dat zijn meer passanten dan bewoners en daarom minder betrokken." Bram van der Laan van de uit 1939 stammende kruideniers winkel in Groenoord-Zuid zit meer op de lijn van Van Aelst. In zijn winkel wordt 'meesmui lend' over de brief gepraat, zegt hij. „Kijk, dat je Chicago of New York opsplitst in overzichtelijke numentale toren, die gedeelte lijk door Leiden wordt betaald, is al begonnen. Maar voor het opmaken van het karwei is nog 400.000 gulden nodig. De spon- sorreis moet een deel van dat geld opbrengen. De Leidse delegatie vliegt woensdagavond 13 mei via Warschau naar de havenstad Gdansk. Vandaar gaat de reis de volgende dag verder naar de zusterstad, waar het 10-jarig be staan van de stedenband wordt gevierd. Deelnemers aan de on- déirnemersreis kunnen zich melden bij W. Hettinga (tele foonnummer 071-5143191). LEIDEN DORITH LIGTVOÉT Kan een radiozendertje dat er net aan in slaagt om Voorschoten te bereiken de communicatie van het vliegverkeer ver storen? De programmamakers van Koe- koeroe Reedio, de illegale Leidse zender die vorige week uit de lucht werd ge plukt, geloven er niets van. Dus hebben ze zondag vrolijk een nieuwe zender ge ïnstalleerd. De 'maatschappijkritiese' uitzendingen zijn alweer begonnen. Vorige week woensdag haalden agen ten en medewerkers van de Rijks Dienst voor de Radiocommunicatie (RDR) de gekraakte studio aan de Musschen- broekstraat leeg. Twee vrouwelijke ra diomakers waren bezig met de uitzen ding toen ze gebons op de deur hoor den. Ze deden niet open, waarna agen ten de deur inbeukten en een raam for ceerden. Zendapparatuur ter waarde van duizend gulden is in beslag geno men. Programmamaker Hans Verbeek noemt het optreden van de politie en de RDR kinderachtig. „In andere steden zijn soortgelijke zenders al jaren in de lucht. Als ze per ongeluk storen, worden ze door de controledienst gebeld met de vraag of ze niet naar een andere fre quentie kunnen verhuizen. Dat hadden ze bij ons ook kunnen doen. Het tele foonnummer van de studio wordt im mers talloze malen tijdens onze uitzen dingen genoemd. Maar nee, ze kwamen met veel machtsvertoon binnen om al les in beslag te nemen." Twee jaar 'Koekoeroe Reedio bestaat al bijna twee jaar en zendt van woensdag- tot zon dagavond van zes tot tien uur 's avonds uit op 97.4 FM in de vrije ether. De pro- grammmakers noemen het 'de enige niet-commerciële zerider in de Leidse regio'. Het is een spreekbuis voor aller lei sociale organisaties zoals milieube weging, vakbond en vluchtelingenwerk. Sinds de zender anderhalf jaar geleden voor de eerste keer uit de lucht werd ge haald, konden de vrijwilligers pro bleemloos uitzenden. Het wil er bij Verbeek en de veertien andere programmamakers niet in dat uitzendingen van Koekoeroe Reedio de communicatie van het vliegverkeer sto ren. „We hebben professionele appar- tuur, maar beschikken over weinig ver mogen. We zijn maar net buiten de stad te ontvangen. Anderhalf jaar geleden werd de zender ook al een keer uit de lucht gehaald. Er zijn de laatste ander half jaar echt geen vliegtuigen neerge stort, omdat wij uitzonden." Inmiddels laat Koekoeroe Reedio al weer twee dagen in de lucht. „We heb ben zeventig leden die ons financieel ondersteunen. Wij hebben direct nieu we apparatuur geïnstalleerd. Temidden van alle commerciële zenders hebben wij een volstrekt eigen geluid. Dat mag niet verloren gaan." Volgens I. Schenk van de RDR is de dienst binnengevallen, omdat Koe koeroe Reedio een illegale zender is die de communicatie van het vliegverkeer kan storen. „Dan horen ze in het vlieg tuig opeens muziek in de cockpit." Spe cifieke klachten over storingen waren er echter niet. Dok het marinevliegkamp meldt geen klachten. Dat de zender anderhalf jaar lang on gemoeid is gelaten, heeft vooral te ma ken met de beperkte omvang van de RDR. De komende tijd wordt de zender wel extra scherp in de gaten gehouden. werkgebieden is begrijpelijk. Maar Groenoord in mootjes hakken, da's net kernsplitsing. Noord en zuid hebben dezelfde problemen. De uitstoot van de vuilverbranding in Groenoord- Noord kwam op het wasgoed en de daken van Grocnoord- Zuid terecht. En het vertrek van slager Bob Owel is een pro bleemvoor heel Groenoord. Wethouder Pechtold vindt het argument dat de Willem de Zwijgerlaan een kloof vormt 'slecht'. „We zijn in gesprek met het buurtcomité om daar verbe tering in te brengen. Ik wil snel contact opnemen met het buurtcomité, want dat is de ver keerde weg ingeslagen." LEIDEN AAD RIETVELD Warrig en onduidelijk. Zo noemt de onderdeelscommissie (OC) van de gemeentelijke dienst Bouwen en Wonen de besluitvorming rond het ophef fen van de afdeling woonruim teverdeling. „Hier is in de poli tiek zo lang over gesteggeld, dat kun je je medewerkers eigenlijk niet aandoenzegt voorzitter A. van der Heijden van de OC. Het verdelen van woningen in Leiden en omgeving wordt van af 1 mei een taak voor de geza menlijke woningbouwvereni gingen in de regio. Twaalf van de vijftien medewerkers van de afdeling woonruimteverdeling raken daardoor hun baan kwijt. Volgens het sociaal statuut dat burgemeester en wethouders met de vakbonden hebben ge sloten, moet voor de medewer kers een nieuwe baan worden gezocht binnen de gemeente. „Maar in gesprekken met de medewerkers hebben wij ge merkt, dat daar nog niet veel aan is gedaan. Twee hebben er inmiddels een andere baan, maar die hebben zij zelf gevon den", weet Van der I leijden. De directie van de dienst Bouwen en Wonen heeft hel ge meentelijke uitzendbureau Im puls gevraagd binnen de ge meente nieuwe banen voor de medewerkers te vinden. Maar dat is al te gemakkelijk, vindt de OC. „Het management moet zelf zijn verantwoordelijkheid nemen", vindt Van der I leijden. De kritiek van de OC heeft in middels wel geleid tot de toe zegging van de directeur, dat per medewerker een herplaat singscontract wordt afgesloten. Over het afstoten van woon ruimteverdeling wordt in de po litiek al jaren gesproken. Maar hoewel de zaak feitelijk rond is en de verantwoordelijkheid op 1 mei wordt overgenomen door de corporaties, moet het defini tieve besluit in de gemeente raad nog worden-genomen. Van der Heijden: „Wij vinden dat er, als alles straks achter de rug is, een onderzoek moet komen naar de gang van zaken." e hebt een autootje. Niet :ertien-in-een-dozijn ichappenblikje, maar een voiture. Een peperdure waarin je opvalt zonder or- patserig over te komen, we zeggen: je hebt een Ja- vlK2 uit 1962. Een bloed- klassieker waarvan de cwielen met glimmende elmoeren aan de assen evestigd. n mooie dag in juni rijd je ie rijksweg A44 als je t ingehaald door zo'n itje van de verkeerspolitie, sven naar de kant wilt. natuurlijk, jongens. Jullie n best een keer een echte yan dichtbij bekijken, problemen mee. Ja, volle- irestaureerd en in origine- at teruggebracht. Kost een :ent, maar dan heb je ook liet? Wat zeg je jongens? Is mis? p een 46-jarige man uit vorig jaar tegen een be ng aan wegens 'niet afge- mde uitstekende delen' jn auto. De vleugelmoe- in zijn wielen schoten de en - die verder niets dan idden voor de klassieke au tomobiel - in het verkeerde keelgat. Vleugelmoeren zijn ge vaarlijk en zijn daarom verbo den, oordeelden de agenten. De Kaget kreeg een boete van 170 gulden. Maar waar staat nou precies in de wet dat vleugelmoeren niet mogen, wilde de man weten. Hij tekende beroep aan tegen de boete en kwam zo bij de rechter terecht. Gisteren zat hij tegenover rechter C. Oomen en officier van justitie E. Meul- meester op de administratieve zitting van het Leidse gerecht. „Ik kan nergens zien dat die vleugelmoeren niet mogen", verklaarde de man, die zijn huiswerk prima op orde had. Als het niet mag, had ik er na tuurlijk iets anders op gezet. Het is niet duidelijk met welke wetsartikelen ik om de oren kan worden geslagen. Waar staat dat vleugelmoeren niet mogen? Oomen kon het niet zeggen en speelde de vraag door naar de officier. En de offi cier? „Ik heb dezè zaak ook maar onder mijn neus gekre gen. Ik weet ook niet één, twee, drie onder welk artikel dit valt." Hij verzocht de rechter de zaak aan te houden om nog eens bij de politie te informeren op grond van welk artikel ze de Ka- ger nu eigenlijk had bekeurd. De autobezitter én de rechter zagen dat echter niet zitten. Oomen verklaarde het beroep gegrond, waarmee de boete kwam te vervallen. Maar mag het nu wel of niet? Op die vraag komt op die ma nier natuurlijk geen antwoord. Meulmeester nam zijn verlies sportief op en bood aan de zaak ook na de afwijzing van de straf te willen uitzoeken. Zodat het mysterie van de vleugelmoeren binnenkort wordt opgelost. Oversteken Een ander geval. Je rijdt niets vermoedend over de Stevens- hofdreef in Leiden, wanneer een toevallig aanwezige agent ziet dat jij niet stopt voor een oudere vrouw die bij een zebra pad wil oversteken. Resultaat: een bekeuring van 220 gulden. Maar de 31-jarige Leidse vrouw die achter het stuur zat, had nooit een vrouw gezien - laat staan een vrouw die aanstalten maakte om over te steken. Ook zij kwam via haar beroepschrift gisteren voor de rechter terecht. De officier van justitie legde ge duldig uit dat de wet een paar jaar geleden is aangescherpt. Vroeger moest je als automobi list pas stoppen wanneer een voetganger met één voet op een zebrapad stond, tegenwoordig moet je al stoppen wanneer een voetganger 'aanstalten maakt om over te steken'. ,>En de agent die het proces-verbaal heeft opgemaakt zegt dat hij een vrouw zag die voornemens was om over te steken", aldus Meulmeester. De automobiliste vond dat toch wat vaag. „Ik heb ook weieens voornemens om over te steken. Maar dan komt mijn dochtertje van drie er op haar driewielertje aan en dan kan ik toch nog niet oversteken." Als moeder van twee kinderen deed het haar pijn dat ze nu werd neergezet als iemand die bijna een voet ganger omver had gereden. „En ik moet toch het goede voor beeld geven", aldus de Leidse. Ook de rechter vond de voorne mens te vaag. „De agent had in het proces-verbaal moeten vast leggen waaruit dat voornemen bleek. Het wordt nu niet duide lijk hoe u dat had moeten zien." Hij verklaarde het beroep ge- grond, waardoor de bekeuring van tafel ging. De vrouw was blij. „Ja, met twee kinderen is dat toch weer een week eten, die 220 gulden." Onderzoek dood Leidse vrouw in Opsporing Verzocht LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Zestig tips zijn er sinds gisteravond binnenge komen bij de Leidse politie naar aanleiding van de uitzending Opsporing Verzocht. Tijdens het tv-programma deed de recherche een oproep om hulp naar aanleiding van de moord op vrij dag 13 februari op een 42-jarige Leidse vrouw in de Beppy Nooijstraat in de Stevenshof. De gouden tip zit er vooralsnog niet bii, liet de politie vanochtend weten. Wel spreekt de leider van het onderzoeksteam over 'zeer diverse, bruikbare tips die zeker het onderzoeken waard zijn. We kunnen vooruit, er is nog hoop.' In Opsporing Verzocht werd gedetailleerd verslag gedaan van de laatste dag in het leven van de vermoorde vrouw. Een vriendin van haar die in de Stevenshof de nacht heeft doorge bracht, vertrekt om zeven uur 's ochtends. Ver volgens horen buren een uur later gebonk en gegil in de woning. Om 10.15 uur belt de werk gever van de vrouw, die werkzaam is op het KLM-hoofdkantoor in Amstelveen, met de vraag waar zij blijft: Ze meldt zicfrziek. Om 13.00 uur ziet een getuige een man achter het keukenraam en tussen 13.30 en 14.00 uur gaat de voordeur van de woning open en dicht. Om kwart over twee belt iemand vanuit haar woning de Postbank en biedt aandelen van de vrouw te koop aan. De vriend van de vrouw belt haar om 17.15 uur en merkt aan de manier waarop zij praat dat er 'iets' aap de hand is. Te gelijkertijd met een vriendin met wie de vrouw 's avonds zou uitgaan, komt hij om 18.30 uur bij de woning aan. Zij vinden haar dood en gedeel telijk ontkleed. De vrouw is door verstikking om het leven gekomen. Roofmoord wordt niet uit gesloten. maar met een zedenmisdrijf houdt de politie ook rekening. De politie hoopt via in de woning gevonden spullen meer inzicht in de zaak te krijgen. Een ski-jack, operatiehandschoenen, een Formido- tas met waslijn, elektriciteitssnoer, hobbymes, aardappelschilmesje en een rol tape zijn ver moedelijk van de moordenaar. De man 'tussen de 25 en 55 jaar' heeft waarschijnlijk ook om half acht 's avonds bij het postagentschap op de Nieuwe Rijn in Leiden drie keer tevergeefs ge probeerd geld op te nemen met een gestolen pasje van de vrouw. Toen droeg hij een grijze jas. Wie heeft hem daar gezien en misschien herkend en wie kan meer over de spullen in de woning zeggen? Op deze prangende vragen wil de politie graag antwoord. Voor de gouden tip is een beloning van 25.000 gulden uitgeloofd.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13