1 Huishouden niet lichter, maar anders Consument Gedurfde gasaanstekers Droge voeten op het balkon DINSDAG 31 MAART 1998 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-5M Vrije tijd krijg je door taken uit te besteden De muis (links) en de z FOTO CPD Het gedurfde design heeft nu ook de gasaansteker bereikt. Zie de 'zwaan' en de 'muis' van Brabantia. De zwaan is ergono misch vormgegeven, werkt op een penlight batterij en levert bij een lichte druk op de knop meteen een reeks krachtige vonken. Het muismodel is voor zien van een piezo-vonkontste- king die (zonder batterij) even eens flinke vonken afgeeft. Door de slanke vormgeving zijn de aanstekers geschikt voor alle ty pen gaskookplaten en -fornui zen. Ze zijn voorzien van een ophangoog. Beide modellen zijn verkrijgbaar in trendy kleu rencombinaties (pistache, blauw of geel met zwart) en in een geheel zwarte uitvoering. Voor de zwaan betaalt men 26 gulden, voor de muis 16. Kunststof roostervloeren zijn al jaren in gebruik bij industriële bedrijven, zwembaden en sau na's, en leken tot nog toe niet erg geschikt voor particulieren. In een waterrijke omgeving zor gen de roosters voor een droog loopvlak. Dat zou, bedacht het bedrijf Horsemat, ook iets zijn voor balkons. Het product Maroflex Royaal bestaat uit kunststof tegels van 33 bij 33 centimeter die, aan elkaar ge klikt, vloerbedekking vormen voor balkons waarop water kan blijven staan. Elke tegel steunt op 256 voetjes en een ietwat ongelijke onder- vloer is daarom geen al te groot probleem bij het leggen van de tegels. Dank zij de kleine verho ging en roosters kan regenwater wegstromen, verdampt het wa ter op de ondervloer en blijven de voetjes droog. Eenmaal tegel voor tegel geplaatst, is de mat in zijn geheel op te rollen. De te gels zijn er in acht kleuren. Één tegel kost negen gulden. 'Schoon genoeg' is een boek over het huishouden, waarin het vooral gaat over de relatie tussen technologische vernieu wingen, ideologische opvattin gen en veranderende arbeids verhoudingen binnen het huis houden. Het boek en de tentoonstelling 'Beroep Huisvrouw 1898-1998, 100 jaar huisvrouwenleven in de grote stad' (nog tot 16 augus tus te zien in het Amsterdams Historisch Museum) zijn twee van de activiteiten die dit jaar zijn opgezet om te herdenken dat het honderd jaar geleden is dat in Den Haag de Nationale Tentoonstelling van Vrouwen arbeid werd gehouden. Een evenement dat geldt als het be gin van de vrouwenbeweging in Nederland. In elke straat, langs elke weg, op elke dijk staan ze: de kleine on derneminkjes, bestaande uit, zeg, vier personen én een keur aan apparatuur: het Nederland se huisgezin. De wasmachine draait zacht ruisend, de droog- machine doet zijn werk, de magnetron staat klaar om de in wendige mens te versterken, boven gromt zachtjes de stof- zuiger, en tussen dit alles door wordt de boormachine ge bruikt, tv gekeken en de video recorder geprogrammeerd. Piekuur in de BV 'Het Gezin'. Oude tijden zijn voorbij. Het is al geruime tijd afgelopen met de strakke discipline in het 'ou derwetse' gezin. Weg met de vastomlijnde tijdsindeling van moeder de vrouw, die maandag haar wasdag had, de rest van de week die activiteit afrondde, tussendoor de verdere pro grammapunten afwerkte, als het schuieren van het kleed, kloppen van de matjes, boenen van de vloeren, zwabberen van het zeil, poetsen van het koper en het koken van de maaltijd. Het is verleden tijd dat moeder zestig tot zeventig uur per week bezig was met enkel het huis houden, en vader keurig naar het werk was en je er de klok ge lijk op kon zetten wanneer hij naar huis kwam, zijn gevulde etensbord voor zich wilde zien, de pantoffels aantrok en het pijpje opstak. Het 'moderne' gezin is er voor in de plaatst gekomen, waarin de rollen van man en vrouw to taal zijn veranderd. En verdwe nen zijn de kinderen, die in de regel gewoon deden wat je zei. 'Schoon genoeg', een ge schiedschrijving van huisvrou wen en huishoudtechnologie, drukt ons met de neus op die feiten. Dit boek, en de momen teel lopende tentoonstelling over honderd jaar Nederlandse OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL nori/onmai1. Ketting zonder einde: 5. verlichtingsmiddel: 9. roem; 10. wreed: 12. zeepwater; 13. persoonlijk vnw.; 14. in zijn woning; 15. voorzetsel; 17. hint; 19. evenzo; 22. foefje; 24. vrou welijke godheid; 26. muziek stuk; 27. scheepstouw, 28. klei ne metalen staaf; 29. beryllium; 30. oude Franse munt; 3i. rund; 33. vochtig; 35. opstootje; 38. knuppel; 40. plaats in Duits land: 42. struisvogel; 44. wilde beest; 45. afgelegen; 47. buis verlichting; 49. insect; 50. briefaanhef; 51. gelofte; 53. vor dering; 54. vrouwelijk dier; 55. boekverhaal; 56. houten vat. Vcrticaat1. Nachtkleding; 2. vreemde munt; 3. muzieknoot; 4. getal; 5. tobbe; 6. spil; 7. be- OPLOSSING huisvrouw (te zien in het Am sterdams Historisch Museum) toont ons de revolutie die zich in een eeuw voltrok in het huis houden. De mechanisering van dat huis houden heeft niet alleen geleid tot lastenverlichting van de huisvrouw. Er zijn ook duidelij ke ideologische veranderingen aan te wijzen. De grote schoonmaak, in het voorjaar, bestaat niet meer, en daar zal niet alleen de huis vrouw blij over zijn. Die schoonmaakwoede is gezakt. We stellen onze eisen niet meer zo hoog, er is allerlei apparatuur en een keur aan schoonmaak middelen, en het interieur is een stuk makkelijker schoon te houden. De 'huishoudrevolutie' begon eigenlijk met de komst van de stofzuiger dat in we zen simpele apparaat, dat een van de meest succesvolle elek trische huishoudelijke attribu ten is geworden. De Nederland se Vereniging van Huisvrouwen (NWH) legde zich vanaf haar oprichting in 1912 toe op de nieuwe rol van de vrouwen uit de middenklasse. Een nood zaak, want de tijden waren voorbij dat er gemakkelijk per soneel aangetrokken kon wor den. Er werd gepleit voor het gebruik van elektrische appara ten in het huishouden en in die beginjaren was dat allereerst de stofzuiger. In rap tempo kwamen meer ap paraten op de markt, die het huishoudelijke werk er een stuk aangenamer op maakten. De gasoven deed zijn intrede, het elektrisch koken kwam om de hoek kijken, de wasmachine evolueerde tot de volautomati sche computers, die momenteel bijna dagelijks zijn trouwe taak volbrengt, en wat te denken van de sapcentrifuges, de magne trons, vrieskisten, koelkasten, droogmachines, föhns enzo voort, enzovoort... Maar werd het leven er ook een stuk gemakkelijker door? Nou, dat valt wat tegen, zo is in 'Schoon genoeg' te lezen. De vrouw vond nieuwe bezigheden buitenshuis, sport en andere hobby's slokken veel tijd op, het la carte' eten heeft de geza menlijke warme maaltijd gro tendeels verdrongen, de opvoe ding vraagt veel meer tijd, er dienen taken vervuld te worden op school, bij de vereniging, het afval moet gescheiden worden aangeleverd, de boodschappen moeten allemaal zelf worden gedaan, want aan de deur wordt weinig meer geleverd. Het is niet lichter, maar alle maal anders geworden. De rol van de vrouw is inder daad veranderd, maar de duide lijke rolverdeling in het huis houden bestaat nog altijd. Nog steeds besteden moeders bijna vier keer zoveel tijd aan huis houdelijke taken. De mannen doen wat meer in huis - koken is populair - maar het schoon maken en wassen wordt toch nog altijd in negentig procent van de gevallen gedaan door de vrouw. Vader slooft zich meer uit op andere vlakken. Zoals klussen in en om de woning. Ook daaraan besteedt 'Schoon genoeg' de nodige aandacht, en dan is het leuk te lezen dat wij, de man nen, dat allemaal doen om compensatie te vinden voor het veelal verdwenen typisch man nelijke, zware handwerk. We werken veel meer met het hoofd dan met de handen en je wilt natuurlijk de oerkrachten af en toe nog wel even etaleren. Hon derdduizenden mannen nemen de taken over die voorheen ge daan werden door echte vaklie den. Dat deden overigens de huis vrouwen in de jaren vijftig al. Ze gingen zelf naaien, poetsen, en koken. De tijd van de hulp in de huishouding en de naaister zat er schijnbaar op. Maar ook dat is inmiddels veranderd. Anno 1998 is er weer een trend om zaken uit te besteden aan vak mensen, aan de oppas, de crè cheleidster, de traiteur, werkster en tuinman. En dat past weer precies bij het geen al bij de intrede van de elektrische apparaten duidelijk werd: het echte verlichten van de arbeid, het krijgen van daad werkelijk meer vrije tijd kan al leen door werkzaamheden uit te besteden. 'Nog steeds levert menselijke assistentie de mees te arbeidsbesparing in het huis houden op', zo is in 'Schoon ge noeg' te lezen. En dat kan ook de moderne man zich aantrek ken. 'Schoon genoeg, huisvrouwen en huishoudtechnologie in Nederland 1898-1998' werd samengesteld door Ruth Oldenziel en Carouen Bouw en uitgegeven door Uitgeverij Sun. Prijs 34,50 gulden. dorven; 8. kledingstuk; 11. meetkundige figuur; 16. samen zweerder; 18. hoepelrok; 20. muzieknoot; 21. Chinese deeg waar; 22. scheepstouw; 23. grondtoon; 25. niemendal; 26. sprint; 32. go-cart; 34. onheils godin; 36. ernstig; 37. druk; 39. maanstand; 41. en omstreken; 43. bijb. figuur; 45. grondsoort; 46. overblijfsel; 48. pausen- naam; 50. boogbal, 52. af standsmaat; 54. rivier in Siberie. WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord:PAARDEN VLIEG T s TOMPOES Heer Bommel en de wilden wagen Hij werd uit zijn sombere gepeins opgeschrikt door de kreet van een vogel. Het dier kwam door het maan licht nadervliegen en bewoog zich in de richting van de reiswagen, die voor Bommelstein stond te wachten. ,,De Horrekop!" prevelde heer Bom mel. ,,De koets gaat weer vertrekken. Wat moet ik doen? Hier blijven heeft geen zin, want ik ben door mezelf naar buiten gegooid. Er blijft mij niets anders over dan maar weer in te stappen..." Op dat moment werd het venster achter hem geopend en zijn evenbeeld boog zich naar bui ten. „U komt me toch bekend voor", sprak het. „Misschien bent u wel een familielid aan lager wal.Heer Ollie keek verrast op. Voordat hij echter iets kon zeggen, nam de Horrekop plaats op de wilde wagen en stiet een klaaglijke roep uit die schuldgevoe lens opwekte. „Het geeft me geen rust", hernam de ander peinzend uit de raamopening. „Men moet goed voor zijn naaste zijn. Goedheid, goe de manieren en reinheid maken een heer. Dat hebben mijn reisherinne ringen mij geleerd. Kom binnen; ik zal Joost roepen en hem een bad la ten klaarmaken." Na deze woorden sloot hij het venster en heer Bommel nam zijn ijzeren kogel op om zich naar de voordeur te begeven. Het was hem licht te moede en hij keek nauwelijks naar de koets, die zich knarsend en bonkend in de verte ver wijderde. Zijn blik was gericht op de souvenirs die hij meevoerde. „Ja, ja", zo prevelde hij. „Goedheid, goede manieren en reinheid maken een heer. Ja, ja." DOOR JAN VISSER In Noordwijkerhout is vandaag een driedaags klimaatcongres begoi nen. Meer dan honderd wetenschappers brainstormen daar over so Ie klimaatveranderingen. Centraal staat de vraag hoe waarschijnlijk het of we binnen enkele decennia te maken krijgen met drastische klimaatveranderingen als gevolg van menselijke activiteiten. Het isl hopen dat de klimaatbobo's ook de huidige temperatuursprong, die zich na 1987 heeft voltrokken, onder de loep nemen. Volgens klimaatanalist Van Mourik geeft deze sprong de mogelijkhe het een en ander te zeggen over echte, niet slechts door computers gesimuleerde, veranderingen in klimaten op vrij grote schaal. De te peratuursprong is momenteel extra actueel. Mede als gevolg van El Nino is het eerste kwartaal namelijk het opeen na zachtste uit dei strumentele meetreeks vanaf 1706. De gemiddelde temperatuur komt in De Bilt waarschijnlijk uit op 6,3 graad tegen normaal 3,2. Zachter was het alleen in 1990 met gemiddeld 7,3 graad. De temperaturen die gisteren werden gemeten lagen een fractie bc ven die van zondag. Schiphol kwam uit op maximaal 19,0 graad. Ai zee werd het echter wat minder zacht. Bloemendaal rapporteerde 16,3 graad en toen 's middags de wind naar het zuidwesten tot wes ten ruimde gingen de thermometers graden achteruit. Om 20 uurw het slechts 9,3 graad. April opent morgen met een wat grotere regenkans. Het is met 15- graden wel een milde start van de grasmaand. De wind is in het alg< meen zwak en veranderlijk. Ook op donderdag kan er enige regen of een bui vallen. Nederland bevindt zich dan in het overgangsgebied tussen zeer koude lucht boven Scandinavië en zachte lucht boven West Europa. De zachte lucht houdt het bij ons overigens voor het zeggen maar het blijft wisselvallig. Een diepe oceaandepressie be weegt zich namelijk naar de Britse eilanden. 15 gra~; KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Veranderlijke bewolking en vooral aan de zuidelijke kusten af en toe regen en sneeuw. Middagtmepera- tuur van -4 in het uiterste noorden tot plus 9 aan de zuidwestkust. Zweden: Af en toe zon en een enkel regen- of sneeuwbuitje. Middagtemperatuur van - 8 graden in het noorden tot plus 7 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden, donderdag ook wat zon. Veelal droog. Maxima donderdag tussen de 5 en 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Ierland regen, elders goede kans. op wat zon. Morgen overal be wolkt en regenachtig. Mid dagtemperatuur tüssen 10 België en Luxemburg: Flink wat wolkenvelden en op beide da gen kans op regen. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 17 graden, morgen iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Zowel wolkenvelden als zon. In het oos ten nog geruime tijd droog, in de andere streken kans op regen. Middagtempera tuur meest tussen 16 en 20 graden. Portugal: Vooral in de noordelijke helft van tijd tot tijd regen. Naar het zuiden toe soms ook zon. Middagtemperatuur van 17 graden rond Porto tot misschien 20 graden in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden en waarschijnlijk droog. Maxima iets boven de 20 graden. Kans op regen, behalve in het zuidoos ten. Verder vooral bewolkt, maar soms ook zon. Maxima meest van 18 tot 21 graden; het zuidoosten komt iets hoger uit. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur van 22 tot 27 graden. Marokko: Westkust: soms zon, soms wolkenvel den. In het noorden misschien wat re gen. Wat minder warm, met op morgen maxima tusen 17 en 22 graden. Tunesië: Flink wat wolken en wellicht enkele bui en. Maxima 20 graden of iets hoger. Zuid-Frankrijk: Zowel wolkenvelden als zon en vooral morgen vrij grote kans op regen. Mid dagtemperatuur vandaag op veel plaat sen iets boven de 20 graden, morgen iets eronder. Mallorca en Ibiza: Droog maar wel flink wat wolkenvelden. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Italië: Perioden met zon, hier en daar ook sta pelwolken. Op de meestè plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 18 gra- Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en vooral op Sardinië kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Malta: Wisselend bewolkt en misschien een bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 Griekenland en Kreta: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Turkije en Cyprus: Flink wat zon, maar met name rond Cy prus ook kans op een bui. Maxima uit eenlopend van 14 graden op de Dar- danellen tot 17 op Cyprus. Duitsland: In het westen en noorden kans op be wolking en misschien wat regen. Vooral in Beieren flink wat zon. Middagtempe ratuur vandaag rond 18 graden, morgen in de noordelijke helft lager Zwitserland: Vandaag goede kans op zon, morgen vooral in het zuiden en westen wellicht regen. Middagtemperatuur van 16 tot 21 graden. Oostenrijk: Droog en flinke perioden met zon. Maxi ma tussen 15 en 20 graden. Polen: Naast zon geleidelijk meer bewolking. Vandaag bijna overal droog, morgen vooral in het noorden kans op regen. Middagtemperatuur tussen 13 en 19 graden. Tsjechië en Slowakije: Zowel zon als wolkenvelden en op dè meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur. vandaag rond 15 graden, morj iets hoger. Hongarije: Droog en flinke perioden met dagtemperatuur 15 graden of iets hoj WOENSDAG 1 APRIL 1998 Zon- en maanstanden Zon op 07.15 Zon onder Maan op 10.07 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.27 19.52 07.00 Laag 03.06 15.34 02.47 Weerrapporten 31 maart 08 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Berlijn Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt- Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta ar bew. wzw4 19 10 half bew r onbew. v mistbanken v Warschau licht bew V/enen onbew Zurich grondmis Bangkok licht bew Buenos Aires onbew. Casablanca licht bew Johannesburg zwaar be' Los Angeles licht bew New Orleans zwaar be' New York onbew. Tel Aviv zwaarbe' Tokyo onbew

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10