Leiden Regio Leidse daagt huisbaas voor rechter Schalke'04 luistert niet naar Leidse supporters 'Ik kwam zes weken tekort voor een verblijfsvergunning' Eurodusnie bestaat één jaar Objecten maken in bieb 'Billenprotest' tegen autoruit Belediging van een ambtenaar in functie. Zo heet de overtre ding die een 22-jarige Leide- naar gisteravond beging op rijksweg A4. De man zat in een bestelbus die langs de kant van de snelweg stilstond voor een 'noodstop'. De inzitten den urineerden vervolgens tussen de rijbaan en een par keerplaats. Surveillerende po litiemensen spraken de man nen op dit gedrag aan. Toen de agenten en de mannen hun weg vervolgden, trok de Leide- naar in de bestelbus zijn broek uit en drukte zijn blote billen tegen de ruit van de bestelbus. Dit was de agenten te gortig. Zij hielden de bus staande en gaven de man uit Leiden een bekeuring wegens 'belediging'. BAANDAG 30 MAART 1998 Stormloop Ter Aar Tweeduizend belang- Het lijkt erop, dat stellenden zorgden I I de politieke partijen voor een stormloop op 94 in Ter Aar toch kans zien huizen in Leiderdorpse j om op tijd een nieuw col- Leyhof lege te vormen. Broers gepakt na valse aangifte leiden In gezelschap van zijn 16-jarige broer deed een jongen (15) uit Oegstgeest zaterdagochtend in het politiebureau aan de Leidse Langegracht aangifte van mishandeling aan de Rijnsbur- gerweg. Omdat de verklaringen van het tweetal verschilden, bleek al snel dat de 15-jarige de aangifte deed om zijn late thuis komen te verbloemen. Tevens bekende hij zich een paar weken geleden mede schuldig te hebben gemaakt aan een beroving in de Leidse Hout. Daarbij werd een jongen met een mes bedreigd en van zijn geld beroofd. Ook de 16-jarige broer zou daarbij be trokken zijn geweest. Inbrekers 'rommelen' met kassa leiden Twee Leidenaars van 15 en 17 zijn zaterdag opgepakt aan de Merendonk in Leiden. Er was een melding binnengeko men dat de twee daar met spullen aan het 'rommelen' waren. De jongens bleken een kassa te hebben opengebroken die was gestolen uit het clubhuis van de tennisvereniging aan de Me rendonk. Op heterdaad betrapt leiden Een Rotterdammer (29) en een 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zijn vanochtend op heterdaad be trapt bij een inbraak in een horecabedrijf aan de Leidse Haven. De twee gingen er vandoor, maar kwamen niet ver. Eén werd in een tuin gepakt, de ander hield zich vergeefs schuil tussen ge parkeerde auto's. Zij hadden geld en goederen bij zich die ver moedelijk van de inbraak afkomstig waren. Man met mes bedreigd leiden Een onbekende man heeft een 41-jarige Leidenaar zater dagmiddag op de Nieuwe Rijn in Leiden met een mes bedreigd. De fiets van de 13-jarige zoon van de Leidenaar was door de on- bekende vernield, omdat de jongen op de stoep van de Nieuwe 2 Rijn had gefietst. Toen pa de man op de vernieling aansprak, kreeg hij een mes tegen de borst gedrukt. Leidenaar voorkomt beroving leiden Een 27-jarige Leidenaar fietste zaterdagavond over de spoorwegovergang aan de Morsweg in Leiden. Een hem tege moetkomende fietser sprak hem aan waarop de man stopte. De onbekende hield hem vervolgens een mes voor en bedreigde hem met de woorden 'je geld of je leven.' De Leidenaar sloeg de overvaller op zijn hoofd met een plastic tas waarin cd's zaten. De overvaller ging er vervolgens als een haas vandoor. Trio vandalen komt niet ver leiden Twee politiemannen hoorden zaterdagavond aan de Burggravenlaan in Leiden het geluid van brekend glas en zagen vervolgens drie jongens over een schoolhek klimmen. Na een korte sprint werd het trio in de kraag gepakt. Het ging om een 15-jarige Voorschotenaar en twee Leidenaars van 16. Een ruit de school bleek vernield. Wildplasser staat vreemd te kijken leiden Een plasje plegen aan de Apothekersdijk kostte een 27- jarige Leidenaar zaterdagnacht zestig gulden. De man urineerde tegen een geparkeerde auto en werd betrapt door agenten. De wildplasser vond het maar vreemd dat de politie hem op zijn ge drag aansprak. Gevaar op de weg leiden Een 23-jarige automobilist is gisteren op de Plesmanlaan door de politie aangehouden wegens het rijden onder invloed. De man had zoveel alcohol genuttigd dat hij een gevaar op de wegwas. Zo haalde hij rechts in en kleefde hij aan bumpers van andere weggebruikers. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. „Ik zal de mogelijkheden van de illegalen noe men, dan ben ik zo klaar. Als ik alle onmogelijk heden ga opsommen, zitten we hier vanavond nog." Frank van der Brugge van het Buro voor Rechtshulp Den Haag maakte meteen duidelijk dat de kans op een verblijfsvergunning niet groot I is voor illegalen in Nederland. In de zaal van de Marokkaanse Unie El Moultaka aan de Langeg racht 61 kwamen gistermiddag twintig mensen bijeen voor 'De dag voor de illegalen'. Een initia tief van El Moultaka en de radicaal-linkse organi satie De Fabel van de Illegaal. El Moultaka en De Fabel hadden drie organisa ties uitgenodigd om te komen vertellen wat zij doen voor illegalen: het comité 'Plus Zes Min Zes', het Buro voor Rechshulp en het Meldpunt Discriminatie in Leiden. 'Plus Zes Min Zes' is een groep illegale arbeiders uit Den Haag. Zij zijn nu bezig met een handtekeningenactie om illegalen die minimaal vijf jaar wit hebben gewerkt in Ne derland een verblijfsvergunning te geven. De ac tie wordt ondersteund door de werknemersorga nisatie FNV. Voor de 29-jarige Allal zou dat een uitkomst kunnen zijn. Hij vertelt dat hij zesenhalfjaar heeft gewerkt in een wasserij. Hij probeerde een ver blijfsvergunning aan te vragen volgens de zesja- ren-regeling. „Ik werkte veertig uur per week. Toen ik bijna zes jaar had gewerkt vroeg ik een verblijfsvergunning aan. Twee maanden geleden hoorde ik dat mijn verzoek was afgewezen, om dat ik op het moment van aanvraag nog zes we ken tekort kwam om die zes jaar vol te maken." Allal hoopt deze middag nieuwe informatie te krijgen. Hij ziet zijn toekomst in Nederland. Acht jaar geleden kwam hij hier. „Mijn ouders zijn ar me mensen, mijn vader is gehandicapt. Ik moet voor hen zorgen. Als ik hier kan blijven, wil ik graag een technische opleiding gaan doen." De zogeheten zesjaren-regeling kwam het afge lopen jaar in het nieuws door de uitzetting van de Turkse familie Gümüs die al jaren in Amsterdam woonde en werkte. De regeling hield in dat een il legaal die zes jaar minimaal tweehonderd dagen achtereen wit heeft gewerkt en voor wie alle pre mies en belastingen zijn betaald, een verblijfsver gunning kan krijgen. Op 31 december liep deze regeling af en staatssecretaris Schmitz van justitie heeft vorige week al gezegd haar niet te zullen verlengen. Mensen die na 31 december hun zes jaar bijeen hadden, hebben gewoon pech gehad. Petra Schultz van De Fabel van de Illegaal: „Dat is heel erg zuur. Het gaat niet om een grote groep mensen. Per 1 juli wordt bovendien de koppe lingswet van kracht. Daarna zijn de persoonsbe standen van bijvoorbeeld de sociale dienst, de ziekenfondsen, studiefinanciering en dergelijke met elkaar verbonden. Deze wet is bedoeld om het illegalen onmogelijk te maken van sociale voorzieningen gebruik te maken. Dus helemaal niemand kan nog zes jaar wit werken voor een verblijfsvergunning. Frank van der Brugge van het Buro voor Rechtshulp Den Haag heeft nog een klein beetje hoop dat de vreemdelingenrechter wat ruimhar tiger met de regeling omgaat dan de staatssecre taris. Wie is afgewezen door het ministerie van justitie kan altijd bij de vreemdelingenrechter in beroep gaan. Met evenementen als een 'lompenbal', een 'revolutionaire bingo' en strategische lessen voor demonstranten viert het linkse actie centrum Eurodusnie deze week het éénjarig bestaan. Tegenstan ders van de Europese eenwording kraakten het pand aan de Boer- haavelaan 345 in april vorig jaar voor een driedaagse conferentie. Inmiddels is er een eetcafé en werken er zo'n dertig vrijwilligers aan informatieavonden en politieke campagnes. Huis vernield en inboedel verdwenen Advocaat J. Landman eist namens een 29-jarige Leidse dat zakenman J. Verbaan de schade aan een huis aan de Hooigracht herstelt en de kosten vergoedt die de vrouw moet maken voor vervangende huisvesting. De vrouw ontdekte vorige week dat haar kamer leeggehaald was en de muren gesloopt waren. Landman wil tegen eigenaar Verbaan een kort geding aanspannen. leiden martijn tamboer De Leidse ontdekte afgelopen woensdag bij thuiskomst dat haar hele inboedel was verdwe nen en dat de muren van haar kamer waren neergehaald. Ber gen puin versperden de weg naar wat eens haar woonruimte was. Andere delen van het pand waren dichtgespijkerd. De ad vocaat eist dat de woonruimte in oude staat wordt hersteld. Ook vordert hij van de eigenaar een vergoeding voor de spullen die verdwenen zijn. Volgens de nu bij kennissen verblijvende wouw waren dief stal en vernieling het werk van haar nieuwe huisbaas. Met een andere huurder deed zij bij de politie aangifte van huisvrede breuk, diefstal, bedreiging, inti midatie en inbreuk op het huurrecht. De Leidse ondernemer kocht het pand recent van de ABN- AMRO. Vervolgens zou hij de huurder een 'oprotpremie' van tweeduizend gulden hebben aangeboden, omdat hij luxe ap partementen in het pand wilde maken. Makelaardij Z R, die het beheer deed voor Verbaan, meldde de wouw op 6 februari per brief, dat zij binnen tien da gen vertrokken moest zijn. Zij en een andere huurder weigerden dat. Vanaf dat mo ment werden de vrouw en de andere 'weigerachtige' huurder volgens haar zeggen geïntimi deerd. De vertrekpremie werd verhoogd naar drieduizend gul den. Maar de vrouw kreeg, zegt zij, meteen te horen dat haar le ven 'in een hel zou veranderen als zij niet akkoord ging'. De nieuwe eigenaar begon op 4 maart met het verbouwen van het pand. Keuken, douche en wc verdwenen. Gas, water en licht werden afgesloten. Een dag later deed de wouw aangif te van bedreiging. Het hele huis werd door de nieuwe eigenaar verhuurd aan een ander. Maar dat kan helemaal niet, zegt ad vocaat Landman. In de weken erna verdwenen de muren bij verschillende huurders. Er werd een trap gesloopt, waardoor een van de huurders zijn eigen ka mer niet meer in kon. Ook wer den telefoondraden en televi- sickabels doorgesneden. Het hele pand werd in een advertentie van Z R te koop aangeboden. En na een tijdje deelde Verbaan mee, dat het pand inderdaad was verkocht, Kort daarop ontdekte de huur ster dat haar kamer was ont manteld. Eigenaar Verbaan wil zelf geen commentaar geven op de zaak. „Ik weet niet wat er alle maal aan de-hand is. Ik ben nu op vakantie. Ik zie het wel als ik terug ben." Makelaar J. Zaalberg van Z R, die het pand te koop aan bood, ontkent dat hij een vaste zakenpartner is van Verbaan. „We zijn samen wel betrokken bij enkele projecten. Verbaan bezit grote beleggingsfondsen. Wat hij wil kopen, koopt hij. Over het algemeen regelt hij de zaakjes netjes." Tennispark krijgt computerzuil leiden Een tennisbaan 'afhangen' is voortaan op het tennispark Stevens hof een fluitje van een cent. Woensdagmorgen wordt op het park aan de Dobbedreef een computerzuil geïnstalleerd. Een druk op de knop is vanaf dat moment voldoende om te zien welke banen vrij zijn of om banen te reserveren. De computer in de zuil van hel be drijf Full Point geeft verdér informatie van de club. Er kan ook dis trictsinformatie op worden opgewaagd, zoals de tenniskalcnder. Om gebruik te kunnen maken van de computer moeten de spelers wel in het bezit zijn van een nieuwe magneetpas van de Koninklij ke Nederlandse Lawn Tennis Bond. leiden leiden April is de woonmaand, althans volgens de Leidse biblio theek. De instelling begint overmorgen een actie voor nieuwe inwo ners die zich dit jaar in Leiden vestigen: zij krijgen drie maanden lang gratis een kennismakingsabonnement. Jongeren tot en met 15 jaar kunnen gratis een cd, cd-rom of videoband lenen. Burgemeester Goe- koop reikt het eerste kennismakingsabonnement op 1 april om 19.30 uur uit. De hele maand april besteedt de bibliotheek aandacht aan het thema 'wonen' met tentoonstellingen, presentaties, lezingen, workshops en activiteiten voor kinderen. De kinderen namen gisteren alvast een voorproefje in de bibliotheek waar zij 'objecten' konden maken. foto engel lameijer elsenkirchen lars ulrich Jteh auf wenn du einer Schal- bist. Steh auf wenn du ei- her Schalker bist', galmt het in iet Parkstadion in Gelsenkir- j hen. 24 Leerlingen van klas 2c an het Stedelijk Gymnasium Leiden laten zich dit verzoek een twee keer zeggen en staan l lef als het grootste deel van de 'SI7.650 toeschouwers op om i un Mannschaft aan te moedi- en. Het mag niet baten, Schal ij speelt tegen Hansa Ros- ick in een teleurstellende wed strijd met 0-0 gelijk. Had de [yuitse voetbalclub het advies klas 2c maar overgeno menWant schreef de klas niet khalke'04 gewinnt auf Hol- schuhen' oftewel Schalke wint ip klompen? boodschap is blijkbaar niet 'iivergekomen. Als het spandoek uil de hekken voor het vak is op- ehangen komen stewards met 1 en chagrijnige blik de Leide- aars erop attent maken dat dit bedoeling niet is. Anders v loeten sommige supporters te- en de achterkant van het be- 1 ihilderde laken kijken in plaats an naar de wedstrijd. Een plek de grond achter de tweede reclameborden is het beste 'at er vanaf kan. Slechts vanuit Ie lucht is de tekst te lezen, een (Nederlandse) speler zal lan ook maar een glimp van de oodschap hebben opgevan- m. Het bezoek aan de wedstrijd lchalke'04-Hansa Rostock is de irijs, die de klas verdiende met f Ie inzending van een spandoek. )e prijsvraag, uitgeschreven loor de werkgroep Deutsch nacht SpaB, vroeg schoolklas- n met een tekst te komen die het Duits de Nederlandse in- "reng bij Schalke onder woor- ij len bracht en tegelijkertijd 1!ichalke steunde. De jury be loonde de inzending van het jymnasium 'Schalke'04 ge- mint auf Holzschuhen' met de loofdprijs. En daarom kan het Leerlingen van het Stedelijk Gymnasium met hun spandoek op de tribune van Schalke. foto lars ulrich gebeuren dat zaterdag om elf uur 24 leerlingen en docenten Ariane Renaud, Piet Drost en Hans Ulrich voor de school aan de Fruinlaan zich verzamelen voor de reis naar Gelsenkirchen. Twee onfortuinlijke scholie ren moeten 's ochtends ziek af zeggen en initiator en lerares Duits José Tinnevelt had met een studiereis andere verplich tingen. Maar het creatieve brein achter de tekst, Arjan van Hattum, is er wel bij. Hij ver huisde in de kerstvakantie naar Den Helder, maar komt voor het bezoek aan de wedstrijd van Schalke graag terug bij zijn oud klasgenoten. Ook al wachten hem vandaag enkele overhorin gen. De wedstrijd is vooral de eer ste helft saai. De uitgelaten sfeer in het Parkstadion vergoedt veel, zo niet alles. Heerlijk in het zonnetje op een harde bank kij ken de Leidenaars de ogen uit. Vooraf is er de vrees voor een minder vriendelijke sfeer. Ri chard Wilbrink laat daarom uit voorzorg zijn Ajax-jas achter in bus. Andere problenjen zijn te rug te voeren op het bezoeken van een voetbalwedstrijd. „Er zat een vent achter ons, die schreeuwde de oren van onze kop. En toen hij eindelijk zijn stem verloor, was er een man die hem een snoepje gaf voor zijn keel. Kon hij weer schreeu wen!" Los van dergelijke probleem pjes is de sfeer uitermate plezie rig. Het fanatisme in het stadion blijkt bovendien aanstekelijk te werken, want als Schalke, en daarmee bijna het hele stadion, in de tweede helft tot twee keer toe smeekt om een strafschop laat de klas plus begeleiding zich niet onbetuigd. Krachtter men blijven achterwege, slechts 'scheifie' rolt glimlachend van de Nederlandse tongen. Ook wanneer in het stadion de sjaal tjes boven het hoofd worden gehouden, volgt de klas. Voor de wedstrijd heeft de meerder heid in de Schalke-shops een sjaaltje gekocht. Een grote sjaal is te prijzig. Voor de namen van de Schal- ke-spelers is men bij 2c niet aan het goede adres. Met steun van de namen op de shirts, die de 'echte' Schalke-supporters vol trots om hun torso hebben ge daan, doen vooral de meisjes hun best de namen onder de knie te krijgen. Youri Mulder weten ze allemaal te noemen, maar de Nederlander blijft bui ten de selectie voor het duel te gen Hansa Rostock. Hij heeft na een lange revalidatie vorige week de groepstraining hervat. De Nederlandse inbreng bij Schalke - Johan de Koek, René Eijkelkamp en Marco van Hoogdalem - wordt een kwar tier voor het einde door de an dere Nederlander geminimali seerd. Trainer Huub Stevens haalt Eijkelkamp en Van Hoog dalem naar de kant. Maar de wissels halen niets uit. Het is en blijft 0-0. Ondanks de tegenvallende wedstrijd is op de gezichten van de leerlingen geen teleurstelling af te lezen. Daarvoor was het een te grote belevenis. Op de te rugreis gaat de klas weer over tot de orde van de dag. Het woord Schalke valt nauwelijks meer. Alleen nog de sjaaltjes hangend aan de ramen wijzen op de aard van het uitstapje. In de hoofden en de gesprekken heeft Schalke plaats gemaakt voor de Spice Girls, Titanic-held Leonardo DiCaprio en de peri kelen op school. „Ajax en het Nederlandse elf tal kijk ik nog wel, maar ik ga niet elke week kijken hoe Schal ke het doet", zegt Eefje Valkema zonder enige vorm van twijfel. Uit het oog, uit het hart. Het ca deau aan docente Duits Tinne- velt en het winnende spandoek, die beide een plaatsje in het lo kaal Duits krijgen, moeten de herinnering aan de gewonnen prijsvraag levend houden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7