Driemaal K Levend hekwerk een aanwinst voor de tuin Tuinieren Vraag en antwoord RDAG 28 MAART 1998 k ers v 1-57 1229 f De beuk groeit het beste van een tuin bakenen hun terrein af. Muren en ingen zijn stevig en on- 1 ichtig, gaas is doorzichtig, dood. Het meest wordt 2 ekozen voor groen: leven- chtig en het hoeft niet al- hetzelfde te zijn: hees- oniferen, haagbeuken, li- en buxussen zijn slechts mogelijkheden, lieg levert een mooi en na- ker resultaat op dan hout, n metaal", zegt hovenier van der Meijden uit iuw. Deze hagenspecialist ;eregeld lezingen in het >ver keuze, aanleg en on- tud van haagvormen. Hij t: „Een haagomheining ienen als achtergrond voor 5( order van planten en er ten bouwvergunningen Toch bestaat voor een ok een wettelijke beper- ivant hij mag niet hoger in twee meter, uistregel bij hagen luidt: oger hij is, hoe kleiner de jkt. Vandaar dat exempla- twee meter voorname- vrij grote tuinen te vinden daar als windsingel die- 'ie geen groot erf heeft, het wel groter wil laten lij- an een hoge haag planten het midden van de tuin •re vormen plaatsen. Het k everschil geeft dan een m elijk effect, eer de keuze voor een ho- age haag is gemaakt, een andere knoop worden ehakt: een altijd groene of adverliezende omheining, ntergroenen, zoals de li lavendel, gewone lau- rs, hulst en coniferen, n als voordeel dat ze het lar privacy bieden, groen levert voor sommi- :hter na verloop van tijd eentonig beeld op. Deze lerjen zien liever het sei- verloop weerspiegeld in ag en planten bladverlie- mmmm u z op lichte zandgrond en groeit makkelijk langs bogen, foto gpd zende struiken zoals de egelan tier, beuk en haagbeuk. Deze soorten zijn trouwens goedko per dan de wintergroene. De beuk en haagbeuk hebben nog andere voordelen: ze groei en vrij snel langs houten bogen, waardoor makkelijk een poort of berceau (een aantal bogen achter elkaar) kan worden ge maakt. Zonder snoei bereiken deze bomen forse hoogten en ze gaan soms langer mee dan een mensenleven. De beuk groeit beter op lichte zand grond, terwijl de haagbeuk zijn wortels liever in kleiige, humus- rijke grond heeft zitten. Een haag oogt niet alleen fraai, hij kan ook honden, katten en zelfs mensen afschrikken. Strui ken met doornen zijn hiervoor het meest geschikt. Een bekend voorbeeld is de Berberis (zuur- bes), die behoorlijke snoei ver draagt en dan toch een dicht groeiende, levende muur blijft. Nadeel is dat aan dergelijke struiken zwerfvuil blijft hangen. Sommige stekelige haagplan- ten, zoals de Ilex (hulst), behou den in de wintertijd hun bloe men, bessen en bladeren. Daar naast kunnen ze met andere struiken een gemengde haag vormen, maar hiervoor is in de breedte vrij veel ruimte nodig. Om goed te blijven groeien, heeft vrijwel elke heg tweemaal per jaar een snoeibeurt nodig. De beste perioden hiervoor zijn eind mei en eind augustus. Voor groenblijvende exempla ren met groot blad is een snoei- schaar vereist. De kans bestaat dat met bijvoorbeeld een gewo ne heggenschaar de bladeren blijvend worden beschadigd en ze bruine randen krijgen. Voor zichtigheid is vooral geboden bij de Buxus en de Taxus, beide soorten zijn wel goed in vorm te knippen. Ze groeien allebei langzaam en doen daarom vooral dienst als lage haag langs een voortuintje of in het mid- 30- - 1 S D T O E R K M 2 K W E A R N S K 3 E S P N O O V R 4 H E A R A M S T 5 B O A A E R D S 6 S T E A A N T L 7 S I T E U U V R 8 E B R A I N K E 9 C A T N S O D N 10 T A I B N E D T 11 D O A O T R N Z 12 E S A H T IJ E N 13 P A T A W R S E 14 K T A R E A N F TAVE OPLOSSING op elke regel de letters ie samen het woord vor- dat overeenkomt met de ■Ührijving. De resterende fs vormen van boven naar len en van links naar s een citaat. ievaar; 2. zuivelproduct; 3. fdruk; 4. bijna; 5. vis; 6. 7. deel v.e. fiets; 8. zit- i; 9. kettingzang; 10. land ië; 11. stekel; 12. soort zij- tof; 13. kleur; 14. tafelfles. KRUISWOORDRAADSEL -pinetum- mode-vies ato-a-vel r-oblie-o silo-erwt -d-tor-i- sate-sage p-orgel-1 arm-a-eva tube-rein -western- denstuk van een achtertuin. Een algemene richtlijn voor snoeien is dat de onderkant van een haag breder wordt dan de bovenkant, zodat elk deel vol doende zonlicht krijgt. Om na de knipbeurt gezond verder te kunnen groeien, kan compost over de grond worden ge strooid. Ook planten en strui ken in de buurt van een heg hebben extra mest nodig. De wortels van een haag nemen vrij veel water en voedingsstof fen op, waardoor andere plan ten minder krijgen. Loopt dit uit de hand, dan biedt wortelsnoei met behulp van een scherpe spade uitkomst. De aanplant van een haag is vrij belangrijk voor een succesvol resultaat op latere leeftijd. Voor dat de jonge struiken in de grond gaan, moet de bodem tot zeker zestig cm diep worden losgespit en vermengd met hu mus. Om een rechte omheining te krijgen is het verstandig een touwtje te spannen, waarlangs de struiken kunnen worden ge plant. Een groene haag is in de regel goedkoper dan een houten schutting. Een vijf meter lange heg van ligusters bijvoorbeeld kost ongeveer vijftig gulden. Voor eenzelfde lengte jonge Taxussen, die tot de duurste haagmaterialen worden gere kend, moet afhankelijk van de maat circa driehonderd gulden op tafel worden gelegd. Mam, ik hoor een vogel zingen. Zou die hier verdwaald zijn? De moeder kijkt rond in de over dekte hal waarin struik noch boom te ontdekken is en zegt dan met minachting in haar stem: kind dat is een namaak- vogel. Dat is gewoon nep. Even later hoor ik ergens kikkers kwa ken. Ook nep. Ik bevind me op een van de vele exposities voor tuinliefhebbers om te kijken wat er aan nieuws is en wat de nieuwste trend is in de snel wisselende tuinmode. Na een uur ronddwalen weet ik zeker dat de nieuwste trend in het teken staat van driemaal K. De eerste K is toebedeeld aan kunst. Neen geen kunst die ont roert, maar kunst in de vorm van namaak, niet echt, nep. De tweede K staat voor kitsch in de vorm van meer of minder lelijke snuisterijen, potten en kuipen, sierlantaarns enzovoorts. En de derde K geldt de kassa van al die leveranciers en tuincentra die momenteel rond zeven miljard gulden per jaar omzetten. Als ik op de expositie om me heen kijk gaat er bitter weinig van al dat geld naar plant en groen. De twee K's maken alles op ten gunste van de derde K. Nu heb ik het nog niet gehad over de vijver. Immers nadat vrijwel de hele oppervlakte van de tuin is afgedekt met sierbe strating, tegels, grind, dolomiet of houten vlonders wordt er nog een gat gegraven voor een kunststof vijver, waarin dan een elektrisch aangedreven fontein, waterval of wat dan ook komt. Een enkele kuip of bak geeft on derdak aan één levende plant. Nog even, veronderstel ik. Im mers levende have vraagt on derhoud en geeft rommel. Dat is ook zo fijn aan die namaak- vogel. Geen poepje te bekennen en geen tak nodig om op te zit ten. Wat ik node gemist heb zijn li bellen en vlinders die compu tergestuurd ronddwarrelen en Vi i,, i' I., '•'iïj'Vjt'! fcfl'/I /II, Wf. (li Li ,11' <hui. YY'VOuy - -U f.ii Ml'.1,'/ i&Wfi'l 'Aiw,'\ Q;>'n Ij,tl illustratie han van der ven GREET BUCHNER eventueel een hoogtezon op paal om de ontbrekende echte zon te vervangen. Kortom, de nieuwe trend heeft niets meer van doen met natuur. Dat wordt nog eens bevestigd door een nota bene door Groei en Bloei en de KMTP bekroond ontwerp voor een kleine tuin, bedoeld voor een gezin met kinderen. Een door mij hierop geïnspireerd ontwerp is hierbij afgebeeld. Net als in het echte plan is de hele grond bedekt met een soort veredeld zand met grind, daarop een tapijt van kunstgras, waarop de kinderen hun knieën stuk kunnen ma ken. Verder een bak met water. Er horen nog wat kunststof bak ken met planten bij en de tuin is omzoomd met gaas van kunststof. Daar mogen dan bo nen en tomaten in groeien, planten die het maximaal 4 maanden per jaar doen in ons klimaat. Samenvattend vraag ik me af waarmee we bezig zijn in een dichtbevolkt land waar we in de loop van deze eeuw al vijftig procent van alle natuur zijn kwijtgeraakt. Moeten de kleine stukjes levende aarde die ons in de vorm van tuintjes zijn toebe deeld ook nog vernield worden? Mieren tussen tegels vormen het probleem bij P.G.W. van Gras uit Oegstgeest. Voor het gebruikte gif heb ik geen goed woord over. De waalklinkertjes opnieuw leggen in een mengsel van cement en zand lijkt me een heel karwei. Zelf zou ik het dit voorjaar eens proberen met een middel dat bij mij al jaren, op elke gewenste plek, werkt, en met enige spijt voor de mieren door mij wordt toegepast. Het middel vernietigt de kolonie, nog een paar weken en leiderdorp heeft een schitterend nieuw tuincentrum op de vertrouwde locatie. bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg wassenaar maar verder berokkent het geen schade aan plant en dier. Vul schoteltjes met een mengsel van honing, stroop of suiker en een even groot deel echte bak- kersgist. Zet dit zo neer dat de regen een en ander niet oplost, maar de mieren er wel bij kun nen. Ze nemen het mengsel mee naar het nest Ze voeren niet alleen de larven, maar ook de koningin ermee Na een dag of veertien is de hele kolonie uitgestorven. Mochten er na verloop van tijd toch weer mie ren komen (ze zoeken telkens dezelfde plekken op voor het stichten van een kolonie) dan ga ik opnieuw aan de slag met het genoemde mengsel. Succes verzekerd. ■M T WÊÊÊÊm HEINZ „D-dat b-ben ik z-zelf!" stamelde heer Bommel en hij staarde met uit puilende ogen naar zijn evenbeeld. Dit haalde echter walgend de neus op.Onmogelijk", sprak het. ,,Hoe kan ik een stinkende kettingganger zijn, terwijl ik een heer van stand ben, die een oppassend leven leidt; als iemand begrijpt wat ik bedoel? Ik klim niet met gestolen tafelzilver mijn eigen huis binnen en ik ga re gelmatig in bad!" ,,Ik ook!" riep heer Ollie wanhopig. ,,Maar het komt van die wilde wagen! Het zijn allemaal reisherinneringen! Ik ben van de ene ellende naar de andere gevoerd en van alles wat ik meemaakte, bleef iets hangen." „Eruit!" hernam de ander kil. „Een heer blijft altijd een heer, zei mijn goede vader altijd en daar houd ik mij aan. U komt mij wel bekend voor, maar zo diep kan ik niet vallen. Ga weg! Uw aanblik stuit mij tegen de borst." „Iedereen kan diep val len", hernam heer Ollie haast schrei end. „Geloof me toch! Als uw goed heid gemeten wordt en uw tafelma nieren en uw reinheid ziet u er net zo uit als ik!" „Nog flauwe praatjes ook! riep de aangesprokene driftig. „Verdwijn! Daar is het gat van het raam!" „Die scheut komt van het open raam!" kraste de heer Pas in zijn reisbureautje. Hij keerde zich met een ruk om, zodat zijn blik op Tom Poes viel, die naar binnen gluurde. „Dacht ik het niet!" schreeuwde hij. „Daar staat iemand naar mij te loeren! Net nu ik de toe rist tot zichzelf moet laten komen! Hoe kan een reisleider zó zijn werk doen?" W DOOR JAN VISSER Maart wordt de tiende te zachte maand over een peyode van elf jaar. Daarmee is deze maand één van de exponenten van de temperatuursprong die zich na 1987 heeft voorgedaan. De normale tem peratuur voor De Bilt, berekend over het tijdvak 1961-1990, bedraagt 5,0 graden. Dit jaar wordt het waarschijnlijk zo'n 7 graden en dat is aardig in lijn met het trendgemiddelde van de laatste tien jaar. Dat bedraagt namelijk 6,7 graden, ofwel maart heeft een temperatuursprong gemaakt van ruim 1,5 graden. Het hoge maandgemiddelde krijgt dit jaar extra cachet vanwege voorjaarsachtige temperaturen tijdens de slotfase. Vanmiddag komt de tempera tuur in onze regio uit op ongeveer 15 graden, mor genmiddag wordt het een graad of 18. Het weer beeld spreekt vanochtend overigens niet echt tot de verbeelding. Het is namelijk nog zwaar be wolkt. Pas vanmiddag worden de wolken verdre ven. Onder invloed van een zwakke storing ver schijnen vannacht en morgenochtend opnieuw wolkenvelden aan het zwerk. Daaruit kan een en kel buitje vallen. Morgenmiddag is het echter vrij zonnig en het waait niet sterker dan matig uit het zuiden tot zuidoosten. De laatste dagen van maart blijft het heel zacht, maar vooral op dinsdag is er kans op enige regen. Met april op de kalender grijpt een krachtig Scan dinavisch hogedrukgebied de macht. Aan de oost flank van dit systeem circuleren voor de tijd van het jaar buitengewoon koude luchtmassa's. Zo zou het in het noorden van Rusland 25-30 graden kunnen gaan vriezen. Bij ons wordt een verschra ling verwacht, ofwel aanvoer van droge lucht, een aantrekkende oostenwind en eveneens lagere temperaturen. Gisteren kwam de zon niet tevoorschijn maar de temperaturen waren redelijk. Op Schiphol werd het maximaal 12,4 en op Valkenburg 11,9 gra den. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden, maar zater dag in het zuiden ook zon. Vooral langs de Atlanti sche kust af en toe regen Zondag zowel zon als wol ken. Overal kans op een bui Middagtemperatuur tussen 8 en 13 graden. Zweden: Zaterdag geregeld zon. Zondag meer bewolking en kans op een bui. Middag- temperatuur van 8 graden in het noorden tot 12 in het zuiden. Denemarken: Zaterdag geregeld zon en droog. Zondag wat meer bewolking en misschien regen. Middagtempera tuur rond 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en niet al te veel zon. Af en toe regen of motregen Zacht met temperaturen tussen 12 en 15 graden. België en Luxemburg: Zaterdag geregeld zon en droog. Mid dagtemperatuur 17 graden. Zondag wat meer bewolking en kleine kans op een Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag flinke zonnige perioden en droog. Zondag met name in het westen kans op meer bewolking en mogelijk een bui. Middagtemperatuur 17 tot 23 gra- Portugal: Meer bewolking en stevige regen- en on weersbuien Op een enkele plek veel neerslag. Middagtemperatuur rond 20 graden. Madeira: Zaterdag wisselend bewolkt en enkele regen- en onweersbuien Zondag meer zon en droger Maxima rond 18 graden Spanje: Zaterdag in de westeli)ke helft wolken velden en enkele regen- en onweersbui en In het oosten nog steeds zon Zon dag breiden de buien zich verder over Spanje uit. Maxima 20 tot 25 graden. Canarische Eilanden: Zaterdag enkele regen- en onweersbui en. Zondag droger en zonnige perioden. Middagtemperatuur 20 tot 25 graden. Marokko: Westkust: wolkenvelden en regen- en onweersbuien Maxima uiteenlopend van 20 graden in het noorden tot 26 in het zuiden Vrij zonnig. Maxima oplopend naar 18 tot 25 graden Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig, maar bij de Pyreneeen slui- erbewolking. Middagtemperatuur 18 tot 25 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig, met enkele wolkenvelden Middagtemperatuur bijna 20 graden. Italië: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur 15 tot 20 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig Middagtemperatuur bijna 20 graden Malta: Vrij zonnig. Middagtemperatuur oplo pend naar 20 graden Griekenland en Kreta: Afnemend buiig en op steeds meer plaatsen zon Het Griekse vasteland krijgt de meeste zon. Op de Egeische Zee een stevige wind, Middagtempera tuur 10 tot 15 graden Turkije en Cyprus: Wisselvallig met regen en onweer. Op de Dardanellen zondag droger en meer zon. Maxima uiteenlopend van 12 graden op de Dardanellen tot 20 op Cyprus. Duitsland: Zaterdagochtend kans op mist. Verder geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Zondag weinig verandering. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 15 graden in het noorden tot 23 zondag in Freiburg. Zwitserland: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur tussen 15 en 20 gra- Oostenrijk: Zaterdag misschien nog een paar wol kenvelden, maar waarschijnlijk wel droog. In de loop van de dag meer zon. Zondag perioden met zon. Maxima tus sen 15 en 20 graden Zaterdag wolkenvelden en kans op mot regen of mist. Later op de dag opklarin gen Zondag meer zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 12 graden. Tsjechië en Slowakije: Zaterdag wolkenvelden en mogelijk wat regen. In de ochtend kans op mist, Zon dag meer zon. Middagtemperatuur rond 13 graden. Hongarije: Zaterdag enkele wolkenvelden, maar wel droog. Zondag perioden met zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 13 graden. ZONDAG 29 MAART 1998 Zon- en maanstanden Zon op 07 .22 Zon onder 20.06 Maan op 06.19 Maan onder22.05 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.18 17 36 04.51 17.09 Laag 03.03 13.20 02.44 13.01 MAANDAG 30 MAART 1998 Zon- en maanstanden Zon op 07.20 Zon onder 20.08 Maan op 08.51 Maan onder23.25 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.01 18.19 05.34 17.52 Laag 03 46 13.55 03 27 13 36 Weerrapporten 27 maart 19 uur: Deelen Eetde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Athene Dublin Frankfurt Genève Innsbruck Istanbul Klagenfurt 18 9 0.0 9 9 0 1 11 -1 0.0 24 7 00 12 1 5.0 19 16 0.0 16 7 00 12 6 0.2 16 0.0 r. 1 12 -3 0,0 Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Wenen half bew. Zurich halfbew Bangkok onbew. Buenos Aires halfbew. Casablanca halfbew Johannesburg regen Los Angeles regen New Orleans halfbew New York maar bew TelAwv hch'bew Tokyo maar bew WA. 0 16 3 0.0 12 -6 0.0 13 0 0.0 36 25 0.0 18 13 0.0 26 16 0 1 24 19 2.0 16 14 08 25 17 00 26 13 0.0 22 15 0.0 16 11 70 20 1! 00 17 8 0.0 8 1

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9