'Ik zorg ervoor dat ik van alles geniet' Cultuur Kunst iB rootste geld ter wereld Leids Museumweekend Vitaal gelegenheidsduo Ten Sharp: geen verrassing Geen klappers op taxatiedag Sotheby's CHONE CHIJN Een stuk te vroeg en stuk op tijd TERDAG 28 MAART 1998 aai CHEF JAN RIJSDAM. 071-5356444, PLV CHEF AD VAN KAAM 071-5356443 ubilea bij Valkenburg's Harmonie lkenburg Valkenburg's Harmonie heeft bij het voorjaarscon- rt gisteravond het jubilerende echtpaar Van der Mey gehul- I gd. Piet van der Mey is precies een halve eeuw klarinettist van plaatselijke harmonie. Hij heeft menig beginnende klarinet- j it de kneepjes van het vak geleerd. Anneke van der Mey viert lerkii iar veertigjarig lidmaatschap. Zij maakt zich warm voor blok- n. ïitgroep 'Flageolet', waarvan veel leerlingen doorstromen naar harmonie. Tijdens het voorjaarsconcert heeft de vereniging )k afscheid genomen van Michel de Haas. Hij was zeven jaar nen, ng de Valkenburgse dirigent. oncert Vanessa-Mae in Den Haag n haag Violiste Vanessa-Mae geeft dinsdag 9 juni een concert het Nederlands Congres Centrum in Den Haag. De in ngapore geboren Mae vierde al op dertienjarige leeftijd suc- ssen met haar vioolspel. Tijdens het concert combineert ze de iditionele akoestische viool met nummers op de elektrische ooi. Kaarten zijn vanaf vandaag verkrijgbaar bij de grotere jstkantoren en via de Ticketlijn (0900-3001250). se 6 rift van VSB Fonds voor de X den» Cultureel Centrum de X heeft van het VSB Fonds Den y aag e.o. 25.000 gulden gekregen. Met de gift gaat voor De X n lang gekoesterde wens in vervulling: de aanschaf van een i-kanaals geluidsinstallatie met toebehoren, bedoeld voor con- rten. D-presentatie Drumfanfare FBL iDENDe Drumfanfare FBL geeft vanavond in het Antonius Za- ocentrum aan de Lange Mare een gratis concert. Het optreden jndai ijgt een speciaal tintje met de uitreiking van een maxi-cd die M IL in samenwerking met Postbus 51 op stapel zette. Aardig de- il is dat de maxi-single ook in het Leidse Zalencentrum zelf is igenomen. Het programma van vanavond is verder zeer geva- eerd. Behalve een aantal stevige marsen brengt FBL muziek uit n 1 lanje, Rusland, Amerika en Engeland ten gehore. Ook num- ers van Queen en The Beatles, voorzien van een speciaal ar- ngement komen aan bod. Na een grote loterij kan tot in de eine uurtjes worden gedanst op muziek van 'Duo Feelings'. ial open: 19.30 uur uur, aanvang 20.00 uur. n<!ül <rijgt onk2den Museumstad opent op 18 en zondag 19 april poorten voor het publiek. In kader van het Nationale seumweekend vinden tal activiteiten plaats. Het bin- ïkort te openen Nationaal luurhistorisch Museum Na- alis is beide dagen gratis toe- •sclx lelijk. In het Koninldijk Pen- 1 met aan het Rapenburg mé men bezoekers op de foto i- t de grootste geldstukken ter 4 Lj :eld. Theatergezelschap Pan- óo-i nonia speelt in museum i irhaave op beide dagen het eelstuk 'Stoomkoorts' en in Hortus Botanicus kunnen deren meedoen aan een WE£ urtocht. Tijdens het Nationale Muse umweekend zijn meer dan vijf honderd musea in heel Neder land gratis of tegen verlaagde prijzen toegankelijk. Voor het eerst zijn er nu oök fietsroutes uitgezet langs deelnemende musea. Tijdens het vorige Mu seumweekend waren al wandel routes uitgezet. Die zijn nu in aantal uitgebreid. Bovendien kunnen belangstellenden een speciale fietsroute van hooguit 25 kilometer van verscheidene musea volgen. Veel van de rou tes beginnen bij eeji NS-station. De 150 verschillende wandel en fietsroutes zijn vanaf 11 april af te halen bij musea, VVV- en ANWB-kantoren en bij enkele Rabobanken. Twee reebruine ogen en een gulle lach. Dat zijn de pijlers waarop de 20-jarige zangeres Edsilia Rombley uit Amsterdam haar carriè re bouwt. Naast natuurlijk dat gouden stemmetje. He mel en aarde brengt ze in beweging met een num mer van het hitduo Jochem Fluitsma en Eric van Tijn. Op 9 mei moet ze in Bir mingham tijdens het Euro visie Songfestival 1998 la ten zien dat ze op Euro pees niveau net zo'n win nares is als op nationaal ni veau. amsterdam aaartin hermens Edsilia heeft alles in huis om haar status van geboren winna res ook in de Engelse industrie stad waar te maken. Haar deel name aan de Soundmix Show in 1996 als Oleta Adams sloot ze met een klinkende overwinning af. Ze herhaalde die stunt een paar maanden later nog eens bij de Europese variant van Henny Huismans succesformule. En afgelopen maart voegde ze daar een overtuigende zege tijdens het Nationaal Songfestival 1998 aan toe. Het kan niet meer stuk, zo lijkt het. „Vraag me niet hoe dat komt. Want ik weet het niet. Het zijn allemaal dingen die ik helemaal niet had verwacht. Ik ga overal naar toe met de instel ling van: ik zie het wel. Mis schien dat meer mensen dat zouden moeten hebben. Ik be doel: je weet nooit of je hoog of laag eindigt bij dat soort wed strijden. Dus moet je ervoor zorgen dat je in ieder geval een leuke tijd hebt." Hollandse nuchterheid? „Ik hoor heel vaak mensen zeggen dat ik vreselijk nuchter ben. Zo ben ik nou eenmaal; ik weet ook niet hoe ik anders zou kunnen zijn. Je moet dat soort wedstrij den ook nuchter bekijken. Het kan altijd mis gaan. Ik denk niet dat ik een geboren winnares ben. En kijk: ik weet ook niet hoe het songfestival in Birming ham gaat aflopen. Jochem Fluit sma en Eric van Tijn vroegen mij om hun liedje tijdens het Nationaal Songfestival te zin gen. Natuurlijk zei ik meteen 'ja'. Je denkt altijd van: dat over komt mij nooit. Het songfestival is toch iets groots en Jochem en Eric zijn verschrikkelijk goed. Daar zeg je dan toch geen nee tegen? Ik vond het een hele eer dat ze mij vroegen." „We hebben een paar num mers gemaakt. Ik mocht zeggen welk liedje mij het beste lag. Dat was 'Hemel en aarde'. Het is happy en vrolijk. En het swingt. Ik zing ook graag ballads, hoor. Maar in dit nummer kom ik naar buiten zoals ik ben. Als ik recensie wunand zeilstra Theaterprogramma van Jenny Arean en Lucretia van der Vloot. Muziek Rutger Laan, Hubert Heennga en Mischa Kool Regie. Ruut Weissman Gezien: 27/3, Schouwburg Leiden. Eén van de leukste aspecten aan de shows van Jenny Arean is haar nooit aflatende energie. Altijd weer is er die krachtige stem en die energieke presenta tie, zodat een programma van haar geen momentje kan inzak ken. Diezelfde vitaliteit is ook dit maal volop aanwezig en moet welhaast inspirerend hebben gewerkt op de veelbelovende Lucretia van der Vloot die van Jenny Arean terecht alle ruimte krijgt. Het resultaat is een gele genheidsduo met een kwali teitsprogramma: twee uitste kende zangeressen, drie goede muzikanten en naast het werk van vertrouwde tekstschrijvers boeiend materiaal van nieuw talent. Dat alles wordt met pro fessioneel gemak gebracht waardoor een relaxed sfeertje ontstaat. Natuurlijk is er het bekroonde lied 'Hallejua, amen' van Jurrian van Dongen en Martin van Dijk. Wat lijkt te beginnen als een gospel 'Jezus is terug op aarde', blijkt een aards verlangen, want 'Jezus heet eigenlijk Leo, in ex- celsis Deo'. Van dezelfde ma kers is er nog een tweede prach tig lied over alle moeders van alle tijden. Direct daarna zingen Lucretia van der Vloot en Jenny Arean op tekst van Hans Dor- restijn als een 'Bezorgde moe der' die hun kind tegen alle mo gelijke rampen willen bescher men. Over de samenstelling van het programma is dus duidelijk goed nagedacht. Arean en Van der Vloot weten zich gesteund door de groten in het vak zoals Ivo de Wijs en George Groot. Een enkele keer is er een tus- sensketch - van wisselende kwaliteit die varieert van niet onaardig tot best wel geestig. Hoogtepunten blijven echter de liedjes, en dit programma biedt er gelukkig veel. recensie sabine van den berg Voorstelling: www.tensharp.com door Ten Sharp Gezien: 27/3, Stadsgehoor zaal, Leiden Nog te zien: 3/3 in Diligentia, Den Haag. muziekpraat het zelfgeschreven nieuwe en oude materiaal en wat co vers knullig aan elkaar. Sky Ra dio-beschermeling You, de hit die internationale faam ver wierf, wordt nog een keer ver tolkt en het stevige Chocolate Cake doet verstokte fans uit hun klapstoel oprijzen. De zeven bandleden maken, de dollende toetsenist uitgezonderd, over het algemeen een ingedutte in druk. Gitaarsolo's en magere saxofoonsolo's die telkens meer beloven dan waarmaken tillen het concert niet tot een accep tabel niveau. Een toegift blijft niet uit en biedt nog meer van hetzelfde: kleurloze en overvolle arrangementen; de toeschou wers swingen mee. Kapteijn vergeet niet zijn zon nebril af te zetten maar wel om de bandleden voor te stellen. Hij zingt met zijn ziel; één ziel tje is niet genoeg. Een voorstel ling als deze moet meer bieden om aanspraak te kunnen ma ken op de noemer 'theatercon cert'. Het vierde studio-album van de popgroep Ten Sharp moet dit jaar verschijnen. De muzikan ten lopen in hun huidige thea tertournee op de release van dit onvoltooide 'www. tensharp- .com' vooruit. Het concert is net als zijn titel niet verrassend. De meeste eigen songs lijken op el kaar en het ontbreekt de band aan charisma. Leadzanger Mar cel Kapteijn probeert de kar van de voorstelling te trekken maar slaagt hier niet in. Het vehikel blijft in bagger steken. De enige opwindende verrassing blijkt de meligheid die een van de toet senisten overvalt. Het laatste nummer voor de pauze dat driestemmig a capella wordt ge zongen eindigt in een slappe-la- chaanval van deze muzikant. Leadzanger Marcel Kapteijn Een oude klok wordt grondig bekeken. leiden annet van aarsen Gespannen verwachtingen, hoopvolle blikken tijdens de taxatiedag van veilinghuis So theby's gisteren in de Lakenhal. Zo'n driehonderd mensen sjouwden hun schatten naar het museum aan de Oude Singel. Schilderijen in lakens of bood schappentassen, vazen in dikke handdoeken. Een échte klapper zat er niet tussen, constateer den de taxateurs. „Geen Rem- brandts of van Gogh's". Toch zaten er aardige vondsten bij. .Aardenwerk van Kolenbrander, een paar beschil derde ruitjes uit de zeventiende eeuw", inventariseerde M. van Iterson van museum de Laken hal aan het einde van de mid dag. „Dat is toch behoorlijk waardevol." Het komt slechts een enkele keer voor dat mensen voor een prikkie op de rommelmarkt een topstuk kopen, zegt Marie-Fré- dérique van der Ven van Sothe by's. „Maar we maken het wel eens mee. Ooit brachten men sen op een taxatiedag een zilve ren doosje mee. Ze gebruikten het als mosterdpotje. Het bleek een uiterst zeldzaam kerkstuk te zijn, een heel oud hostiedoosje uit een klooster bij Eindhoven. Het was vele duizenden guldens waard en die mensen hadden er al die tijd hun mosterd uitge schept. Zoiets zijn we vandaag niet tegengekomen. Maar een 'kleine' klapper is óók leuk. We hebben vandaag wat leuke voorwerpen en schilderijen in genomen van tussen de twee- en de vijfduizend gulden." Een oudere heer glundert van oor tot oor. Hij had een albasten beeld op tafel gezet. De taxateur raakte nogal in vervoering. „Die zou ik graag voor u willen vei len. Een schitterend beeld en op dit moment erg 'in de mode'." De trotse bezitter is echter niet van plan afstand te doen. „Ik heb dit beeld al twintig jaar in huis en ik wil dat dat zo blijft." Een ouder Katwijker heeft een minder waardevol voorwerp meegenomen, een oud zakhor loge. „Vierhonderd gulden, zei de taxateur. Da's mooi zat. Je bent toch nieuwsgierig naar de waarde", spreekt deze. „Ik kom nooit in een museum. Nu ik hier toch ben, ga ik meteen maar even een rondje doen." Da's nou mooi meegenomen voor de Lakenhal. Net als de twee gulden vijftig, die de taxa teurs per voorwerp vroegen. Het totale bedrag, dat zij zo verdien den, komt ten goede aan het museum. een nummer zing dat ik leuk vind, heb ik fun op het podi um." Ze droomde ooit van een kantoorbaantje. „Zingen was een hobby. Ik wilde er nooit mijn beroep van maken. Op mijn zestiende kwam ik bij een meidengroep omdat een vrien din mij zo had gepushed. En omdat mijn familie het zo graag wilde, deed ik aan de Soundmix Show mee." De meao-studie werd stopge zet toen haar Oleta Adams-imi- tatie resulteerde in optredens in het hele land. „Het ging snel, ja. Soms moest ik wel even naden ken van: goh, wat gebeurt er nu met mij? Maar ik heb het idee dat ik het allemaal nog in de hand heb." Via koffiebrander Douwe Eg berts kwam ze in contact met Fluitsma en Van Tijn. Er moest een sfeervolle Nederlandstalige koffie-cd komen. Douwe Eg berts wilde Edsilia Rombley als zangeres voor het project. Er gingen 200.000 exemplaren van de cd over de toonbank. Een ongekend aantal waarvan de zangeres zelf nauwelijks opkijkt. „Ik vind het leuk om te horen als het goed gaat. Maar ik ben er niet zo mee bezig. Voor mij geldt dat de ervaring het be langrijkste is. En dat het resul taat mooi is, dat ik er achter kan staan. Als zo'n cd dan flopt, vind ik dat niet erg omdat ik weet dat ik mijn uiterste best Mindy doet The Spice Girls in haar eentje arnhem Mindy Brown doet ze in haar eentje allemaal. Van Geri, Mel C, Victoria en Emma tot Mei B. De Amerikaanse fungeert van avond en morgen bij de concer ten van The Spice Girls in de Gel- redome in Arnhem als doventolk en voorziet de liedjes van geba ren. Brown gebruikt daarbij haar hele lichaam om de emoties van de muziek uit te drukken. De ech te fan ziet, doof of niet doof, meteen waar hij aan toe is. foto s cees zorn/gpd Edsilia Rombley Neerlands hoop voor Eurovisie Songfestival itii« Lakenhal van cake met een icefii ke dot slagroom erop. Direc- aiovi ^ette^e Bolten van het ste- OA jk museum had het feestje »887 dinsdagavond had moeten rden gevierd, goed voorbe- 1. In de raadscommissie cul- Epila r zouden eindelijk, eindelijk kers met koppen worden ge- een. De langverwachte uit- AFE iding van de Lakenhal zou 1 van dinsdag 24 Dulin111 geen hersenschim, illusie, 5767 om of onbetaalbare nood- k meer zijn. Het licht voor FTAl project zou op groen gaan, i en n twijfel meer mogelijk. '°n[j aren proberen de cultuur- 753i cialisten van WD, CDA, D66 iets mindere mate die van SfvdA pers, publiek en muse- aried directie en -personeel ervan ivertuigen dat het niet aan 1Ü! i maar aan de andere partij dat de Lakenhal niet eit als kool. Bolten mag al zijn dat de politiek het mu- 1557 m heeft geschrapt van de iukaart van de boktor. >r deze kleine schrokop zijn 300 miezerige vierkante me- vloeroppervlakte voor wis- intoonstellingen overigens hts een voorafje. Ter verge- I.Wi stedelijke musea in Arn- ,^et n en Dordrecht hebben dekb er dan drie keer zo veel 32i3fnte. Om over die in Maas- it (6000 vierkante meter), en echt (4300) maar te zwijgen. Lakenhal, sinds 1874 gehuis- in het monumentale pand de Oude Singel, is in 1923 het laatst noemenswaardig Ofl roeid. Sinds mensenheuge- l«f, schrijven de politieke partij- i in hun verkiezingsprogram- 1 's dat uitbreiding en vernieu- ig van 'het stedelijk' absolute Jriteit heeft. Ook in de pro- z 9^ mma's die vlak voor de ge- De Lakenhal beschikt over zo weinig tentoonstellingsruimte dat voor de zelfportretten van Juriaan van Hall naar de dependance aan de Gabriel Metzustraat moest worden uitgeweken. foto hielco kuipers meenteraadsverkiezingen van 4 maart werden uitgedeeld, is wéér te lezen hoe belangrijk de dames en heren dit project vin den. Op papier is de operatie inmiddels een mega-plan ge worden want de wijde omge ving is erin betrokken. De La kenhal, nu vanaf de omgeving van het station niet of nauwe lijks waarneembaar, moet de entree van de stad markeren. De trein uit, het perron op, de Lakenhal in: dat moet één vloei ende beweging worden. Bolten heeft al tal van cultuur wethouders voorbij zien komen. Maar of ze nu van de WD, PvdA of D66 waren, nog altijd is het zo dat, als er een wc wordt doorgetrokken, zij met bezweet voorhoofd langs alle werken van Lievens, Verster en Metzu sprint om te zien of ze er nog hangen en of er geen vochtplekken zijn waar te nemen. Maar na dinsdag zou alles an ders worden. Niet dat het stuk waaraan de raadscommissie cultuur ongetwijfeld haar fiat zou geven nu zo veel vastigheid biedt. Er staan dingen in die we allemaal al lang weten: het mu seum moet twee keer zo groot worden, de uitbreiding kost vele miljoenen guldens maar zonder deze investering blijft het ambi tieniveau - een stedelijk muse um met een landelijke uitstra ling - een utopia. Toch zaten Bolten en haar men sen zich te verkneukelen op de publieke tribune. Geduldig - want zeker van hun zaak - wachten ze op agendapunt 6. Vriendelijk glimlachend naar morrende volkstuinders en dito rondvaartondememers, die op de punten 4 en 5 waren afgeko men. Nog maar enkele minuten leek Bolten verwijderd van het mo ment waarop de dames en he ren politici zich zouden vastleg gen op de 'uitgangspunten van de vervolgnotitie projectplan Lakenhal/Lammermarkt'. Een historisch moment waarop woorden in daden overgaan. In gedachten klonk al hoornge schal. De weg terug zou na van avond onbegaanbaar zijn. Eens kijken welk raadslid als eerste wil spreken. Ah, Olaf Welling van D66. Natuurlijk hij. Het is vanavond immers ook een D66- feestje. Want de vervolgnotitie is het werk van wethouder Alexander Pechtold, de jonge doortastende democraat. Prima vent, krijgt straks met Olaf het grootste stuk taart met de meeste slagroom. Dat verdie nen ze wel na die ellende van 4 maart. Welling: „Voorzitter, dit stuk komt een paar weken te vroeg." Waarna een laf verhaal volgde over de collegevorming die eerst moet worden afgerond al vorens de kogel door de kerk kan. Stel je voor, bedoelde Wel ling, dat de raadscommissie nu 'ja' zegt tegen de Lakenhal en het nieuwe college straks weer 'nee'. De politiek zou in dat ge val niet meer geloofwaardig zijn. Jetteke, meid, je had die taart gewoon moeten laten aanruk ken. En alles, maar dan ook al les aan Welling moeten geven. Zou er ook nog een stuk precies op tijd zijn geweest. wim koevoet» Edsilia Rombley: „Ik denk niet dat ik een geboren winnares ben." heb gedaan. Voor mij was het maken van dat album een nut tige ervaring. Je leert zo om te gaan met de business waarin je bent beland." Sinds de overwinning op het Nationaal Songfestival wordt Edsilia vaak vergeleken met Ruth Jacott. „Dat begrijp ik niet. Ik lijk niet op haar. Bovendien heeft Ruth Jacott een wereld- stem en veel meer ervaring dan ik. Aan de andere kant: als je wordt vergeleken met zo'n goe de zangeres, is dat toch een compliment. Eerst was ik een tweede Oleta Adams, nu een tweede Ruth Jacott. Ach, het maakt mij allemaal niks uit." Geen idee f i Ze heeft geen idéé wat voor cir cus haar in Birmingham staat te wachten. „Ik hoor alleen dat het heel leuk zal zijn. Daar verheug ik me op. Ik ga er gewoon heen en zie het wel. Ik zorg ervoor dat ik van alles geniet. Ik houd me niet bezig met wat er ge beurt als het buitenland interes se toont. Daar heb ik andere mensen voor die het allemaal goed weten. Ik vind het onzin als mensen zeggen dat een lage eindnotering nadelig is voor je carrière. Het resultaat hangt van zoveel dingen af. Het is een wedstrijd, dus iets waarvan je de afloop nooit zeker weet."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7