Suriname en Nederland praten weer Buitenland Vader van 13-jarige schutter: Mijn zoon is geen monster Het verdriet van Kosovo Palestijnen houden vast aan omvangrijke terugtrekking Opvolger Jeltsin of tussenpaus Jekaterinenburg blijft met kater van 22 miljoen zitten Bezoek Clinton brengt verschillen VS en Zuid-Afrika aan het licht ITERDAG 28 MAART 1998 File van 30 kilometer in Antwerpen ntwerpen Een gekantelde vrachtauto in de Kennedytunnel in ntwerpen heeft gistermiddag voor een file van dertig kilometer ezorgd. De rij auto's op de E19/E17 (Breda-Kortrijk) begon in et vlak over de Nederlandse grens gelegen Brecht. De vrachtau- was ter hoogte van wegwerkzaamheden in de tunnelbuis chting Kortrijk gekanteld, zodat voor het drukke verkeer uit eide richtingen slechts een rijbaan beschikbaar was. 'arij.se seriemoordenaar ontkent iRus De man die ervan wordt verdacht in Parijs zeven jonge ouwen te hebben vermoord, onder wie twee Nederlandse, eft gisteren in twee gevallen een bekentenis afgelegd. Hij ont- nt schuldig te zijn aan drie moorden, waaronder die op de 'ee Nederlandse vrouwen, en een poging tot moord. Maar de ranse politie is tamelijk zeker dat de 35-jarige verdachte de ïan is die ze zocht. Bij onderzoek was gebleken dat zijn DNA- ïateriaal overeenkwam met dat op een t-shirt en andere sporen p de plaatsen van de misdrijven. De politie beschikte over de egevens van de man, die in 1995 al was opgepakt in een ver krachtingszaak. Arrestatiebevel tegen Benazir Bhutto urachi Het Pakistaanse Hooggerechtshof heeft gisteren een rrestatiebevel uitgevaardigd tegen oud-premier Benazir Bhutto, e moet op 24 april voor het hof verschijnen om zich te verdedi- en tegen een aanklacht wegens machtsmisbruik bij de benoe- ïing van 1.300 nieuwe werknemers bij de bijna failliete staats- ïchtvaartmaatschappij Pakistan International Airlines. Bhutto •erd in '96 als premier afgezet nadat ze was beschuldigd van Drruptie, machtsmisbruik en het gedogen van doodseskaders, hutto's echtgenoot AsifAli Zardari zit sinds '96 vast op verden- ing van betrokkenheid bij de moord op Bhutto's broer Mur- I iza. HU Veer spelbreker voor opiumoogst iNGkok De opiumoogst in de Gouden Driehoek in het grens- ebied van Thailand, Myanmar en Laos is dit jaar waarschijnlijk en stuk lager dan normaal. Dat komt door het aanhoudende roge en hete weer dat het gevolg is van het natuurverschijnsel 1 Nino. Vorig jaar was de opiumoogst veel groter dan normaal, raardoor de heroïneprijzen op de markt daalden. .angste kus duurt 29 uur iew york Het echtpaar Roberta en Mark Griswold zijn in New 'ork de winnaars geworden van de Langste Kus Wedstrijd. De rijzen: een vermelding in het Guinness Book of Records en een eisje naar Parijs. De prestatie: 29 uur onafgebroken kussen, ge- eel volgens de reglementen (constant lipcontact, constant taan en geen plaspauze). Veer slachtpartijen in Algerije giers In het zuiden en westen van Algerije zijn gisternacht bij j vee slachtpartijen 58 burgers vermoord, onder wie 27 kinderen, ërder kwamen donderdag negen terroristen en een soldaat van le veiligheidstroepen om het leven bij schermutselingen, aldus en woordvoerder van de veiligheidsdiensten. De meeste slacht - iffers, 47 (onder wie de 27 kinderen), vielen in het dorp Bouirat :r ahdab in de regio Djelfa. In het dorp Youb in de regio Saïda /erden elf inwoners vermoord. ia )rie miljoen liter olie weggelekt n Aagos In de Nigerdelta in het zuidoosten van Nigeria is ruim lrie miljoen liter ruwe olie weggelekt uit een pijpleiding en in noerassen en beken terechtgekomen. Dat maakte Shell gisteren lekend. Het lek was volgens de Nederlands-Britse oliemaat- ichappij het gevolg van een breuk in de leiding en niet van sabo- age. Shell heeft bewoners van het getroffen gebied, die al jaren )p gespannen voet staan met oliemaatschappijen, schadever- joeding beloofd. Het is nog niet duidelijk of er nog altijd olie uit le pijpleiding lekte. Nog maar net twee maanden geleden lekte :r zes miljoen liter olie in het deltagebied, als gevolg van een •reuk in een pijpleiding van Mobil. [onge oma zwanger van 14-jarige iew york Een 35-jarige zwangere vrouw is in New York in staat an beschuldiging gesteld wegens ontucht met een minderjarige ongen en wegens het in gevaar brengen van het welzijn van een ind. De vrouw heeft een dochter van 15, die zelf ook al een kind leeft. De vrouw is acht maanden zwanger en heeft tegen de po- itie gezegd dat de 14-jarige jongen, met wie ze al meer dan een aar een relatie heeft, de vader is. De ouders van de jongen wa- en bijna vanaf het begin op de hoogte van de verhouding van hun zoon met de 35-jarige oma. 'Executie dreigt voor 200 dissidenten' iairo De Iraakse autoriteiten hebben tweehonderd dissidenten lit verschillende detentiecentra laten overbrengen naar de be tichte Abu Ghraib gevangenis bij Bagdad om hen daar te laten executeren. Dat maakte dein ballingschap verkerende opposi tionele Iraakse Communistische Partij gisteren bekend. De dissi denten zijn destijds opgepakt omdat ze verdacht werden van be trokkenheid bij de opstand die de sji'iten in het zuiden in 1991 tegen het regime van Saddam Hoessein ontketenden en die met bruut geweld de kop werd ingedrukt. jonesboro ap De vader van een van de twee jon gens die afgelopen dinsdag een bloedbad op hun school in het Ame rikaanse Jonesboro aanrichtten, heeft gisteren voor de televisie gezegd niet te begrijpen wat zijn zoon heeft be zield. „Ik kan dit niet verklaren. Nie mand kan dat", zei vrachtwagen chauffeur Scott Johnson, de vader van de oudste van het tweetal. „Maar mijn zoon is geen monster." De twee schutters, elf en dertien jaar oud, namen medescholieren en docenten onder vuur na ze door mid del van een vals brandalarm naar bui ten te hebben gelokt. Vier meisjes en een docente werden dodelijk getrof fen. Tijdens de hoorzitting mocht Johnson van de rechter even in een hoekje met zijn dertienjarige zoon praten. Vader en zoon fluisterden, omhelsden elkaar en huilden. „Dit is het moeilijkste dat ik ooit heb ge daan", aldus de vader. Ook de moeders van de twee jonge schutters hadden het te kwaad. „Een van de moeders zei steeds maar: Ons leven is afgelopen, ons leven is afge lopen...", zei politiepastor Jerry Jolly. De jongens zitten ieder in hun ei gen cel in afwachting van de hoorzit ting van 29 april. Van hun cipiers hebben ze bijbels en andere religieu ze lectuur gekregen. Volgens de she riff houden de twee jongens zich goed. De oudste had om bijbelse lec tuur gevraagd, de jongste huilde en riep om zijn moeder. In sommige Amerikaanse staten mogen kinderen, hoe jong ze ook zijn, volgens het volwassenenrecht worden berecht. In de staat Arkansas, waarin Jonesboro ligt, is dat niet het geval. Daar geldf pas vanaf veertien jaar het volwassenenrecht voor kin deren die ernstige misdrijven hebben begaan. Gisteren werd bekend dat de jongens niet door de federale justitie zullen worden vervolgd. Het ministe rie van justitie in Washington heeft overwogen dat wel te doen, onder an dere omdat een federale rechter de jongens mogelijk hogere straffen zou kunnen opleggen dan de rechter in Arkansas. Vorig jaar heeft de Democratische afgevaardigde Jeffress geprobeerd de ze leeftijdsgrens in Arkansas te verla gen naar twaalf jaar. maar hij is niet in zijn poging geslaagd. Inmiddels hoopt hij de minimumleeftijd hele maal af te schaffen. „We scheppen een samenleving van kinderen die daden begaan die een generatie gele den onvoorstelbaar waren", aldus Jef fress. Gesprek op neutraal terrein was 'nuttig Suriname en Nederland zoeken weer voorzichtig toena dering nadat Paramaribo april vorig jaar de politieke contacten verbrak uit ongenoegen over het arrestatiebe vel tegen oud-legerleider Bouterse. Een eerste overleg ronde op ambtelijk niveau werd gisteravond in Brussel door beide partijen als 'nuttig' omschreven. glodjane Etnisch Albanese vrouwen rouwen bij de kisten met de stoffelijke overschotten van de 19-jarige Gazman Hysen Mehmetaj en de 20-ja- rige Agron Mehmetaj. De twee jonge Albanezen kwamen eerder deze week om het leven bij botsingen met de Servische politie in Glodjane, in het westen van Kosovo. foto epa joel robine Ex-politieman doodgeschoten in Noord-Ierland Een ex-politieman is gisteren voor een supermarkt in de Noord-Ierse plaats Armagh door twee mannen doodge schoten. De verantwoordelijk heid voor de moord is nog niet opgeëist. Het slachtoffer werd door de gemaskerde mannen neergeschoten terwijl hij met zijn echtgenote naar zijn auto liep. Twee weken geleden werd in het 65 kilometer ten zuidoos ten van de hoofdstad Belfast ge legen Armagh het hoofdbureau van de politie onder vuur geno men. Hierbij raakte niemand gewond. Het hoofd van de Noord-Ierse politie, Flanagan, stelde voormalige IRA-leden, verantwoordelijk voor de be schieting en andere recente aanslagen. RAMALLAH AP slechts maximaal negen pro cent van de Westelijke Jordaan- oever aan de Palestijnen wil overdragen voor er wordt on derhandeld over de definitieve grenzen van de Palestijnse ge bieden. Het Amerikaanse plan zou na een jaar een eind moeten ma ken aan een impasse in de Is- raëlisch-Palestijnse vredesbe sprekingen. Het Palestijnse ka binet besloot gisteren echter vast te houden aan een begin vorig jaar gesloten akkoord, op grond waarvan Israël zich vol gens de Palestijnen uit het grootste deel van de Westoever moet terugtrekken. Het is niet duidelijk of het be sluit van het kabinet betekent dat Arafat het Amerikaanse plan ook niet meer als zijnde een eerste stap kan accepteren. De Palestijnen hebben gisteren gezegd dat ze blijven staan op een omvangrijke Israëlische te rugtrekking uit de Westelijke Jordaanoever. De kans dat een nieuw Amerikaans vredesinitia tief een succes wordt, lijkt hier door verder afgenomen. Het Palestijnse kabinet gister avond bijeen, kort voordat de Palestijnse leider Arafat een ontmoeting zou hebben met de Amerikaanse gezant Dennis Ross. Die is in het Midden-Oos ten om steun te vergaren voor een Amerikaanse voorstel, op grond waarvan Israël zich bin nen een periode van twaalf we ken zou moeten terugtrekken uit nog eens 13,1 procent van de Westelijke Jordaanoever. De Israëlische premier Netanyahu heeft al gezegd dat zijn land PORTRET: SERGEJ KIRIJENKO Amerika laat middel tegen impotentie toe washington Rtr De Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA) heeft gis teren de eerste anti-impotentie- pil toegelaten. De verwachtin gen zijn hoog gespannen. Voor speld wordt dat het het best verkochte medicijn uit de ge schiedenis zal worden. De pil, in de farmaceutische wereld bekend als sildenafil, gaat de markt op onder de naam Viagra en kost omgere kend veertien gulden per stuk. Het middel wordt omschre ven als 'erectieversterker'. Proe ven op meer dan drieduizend mannen wijzen uit dat het voor al kan helpen bij viriliteitspro- blemen die samenhangen met suikerziekte, beschadigingen aan de ruggegraat en operaties aan de prostaat. Volgens de FDA moet een man wel seksu eel opgewonden zijn, voordat het middel gaat werken. Even tuele bijwerkingen zijn hoofd pijn, opvliegers en misselijk heid. brussel paul koopman correspondent „Van beide kanten is er de dui delijke wil om de betrekkingen weer te normaliseren", liet een van de aanwezige ambtenaren weten. De delegaties ontmoet ten elkaar op 'neutraal terrein' in Brussel, omdat overleg in Den Haag of Paramaribo van wege de gespannen verhoudin gen en verwachte media-aan dacht niet mogelijk was. Hoe wel van Nederlandse zijde al leen topambtenaren van het ministerie van buitenlandse za ken aanwezig waren, vaardigde president Wijdenbosch de mi nisters Nain (ontwikkelingssa menwerking) en Alibux (natuur lijke hulpbronnen) af. De grootste steen des aan stoots in de relatie tussen beide landen - de aanklacht tegen Bouterse wegens diens ver meende rol jn de drugshandel - kwam gisteren niet ter sprake. De Nederlandse delegatie stelde zich op het standpunt dat de kwestie-Bouterse een zaak i§ voor de rechter en niet vooc ambtelijk of politiek overleg. Op een aantal andere punten, zoals de wijze waarop het in 1992 ge sloten raamverdrag voor bilate-. rale betrekkingen nieuw leven kan worden ingeblazen, is er naar verluidt wel vooruitgang geboekt. Ook is afgesproken dat beide partijen elkaar half april weer treffen. De liaisonofficier voor de drugsbestrijding op de Neder landse ambassade in Brazilië heeft een nog onbekende man aangehoord die een belastendë verldaring tegen Bouterse heeft afgelegd. Het was gisteravond nog onduidelijk of de Neder landse justitie deze man ook zal horen. Het Nederlandse CoPa- team (Colombia-Paramaribo) onderzoekt al enkele jaren dq mogelijke betrokkenheid vap Bouterse, tegenwoordig advi seur van staat, bij de handel in cocaïne. Justitie beschikt al oved meerdere belastende verklaring gen. moskou ap Jekaterinenburg heeft weken lang hard gewerkt en giganti sche hoeveelheden geld uitge geven in de aanloop naar de Russisch-Frans-Duitse top die daar zou worden gehouden. Helaas, alle moeite was voor niets. Jeltsin werd ziek en de top werd eind vorige week ver plaatst naar de regio Moskou. Jekaterinenburg zit nu met de gebakken peren. En met een hoop waardeloze souvenirs. Het regiobestuur heeft ruim 22 mil joen gulden uitgegeven aan de voorbereidingen op de top, waarvan ongeveer eenderde door Moskou zou worden ver goed. Maar het geld bleek weg gegooid te zijn toen Jeltsins arts de president vorige week ver bood naar de verre Oeral te vlie gen wegens zijn luchtweginfec tie. Het bestuur van Jekaterinen-- burg, dal ten tijde van de Sov jetunie Sverdlovsk heette et>; waar Jeltsin vandaan komt, re-* noveerde het gebouw waar do top zou worden gehouden^ voorzag het van een dure geïm-; porteerde parketvloer, schafte nieuwe lederen meubels aan en plaatste gietijzeren hekken en poorten rond het gebouw. Er werden bovendien speciale souvenirs vervaardigd met de beeltenissen van Chirac, Kohl en Jeltsin. Daarnaast waren het- Kremlin, de Eiffeltoren en de Brandenburger Tor in chocola verkrijgbaar. De kans is groot dat de 35-jari- ge Russische kandidaat-pre mier Sergej Kirijenko volgende week de meerderheid van het parlement achter zich krijgt. Gisteren werd hij door presi dent Jeltsin formeel benoemd tot opvolger van de maandag ontslagen Tsjernomyrdin. Het door de communisten gedomi neerde parlement, de Doema, kan tot drie keer toe tegen zijn kandidatuur stemmen. Maar Jeltsin heeft al gezegd dat hij in dat geval de Doema zal ontbin den. Jeltsin had nog maar nauwelijks gezegd dat hij hem nomineerde als kandidaat-premier, of de jonge Sergej Kirijenko had zijn spullen al verhuisd naar het bu reau van zijn voorganger. En dat is illustratief voor de 35-jari- ge technocraat, die binnen een week een anoniem bestaan ver ruilde voor de post van mach tigste man na president Jeltsin. Hij lijkt er weinig van onder de indruk. In een interview omschreef Kirijenko zichzelf spottend als een 'Sovjetmens': geboren in de vroegere Sovjetrepubliek Geor gië, met een Russische moeder, een joodse vader en getooid met een Oekraïnse voornaam. Op school en aan de universiteit blonk hij uit. Uiteraard beland de hij net als bijna al zijn gene ratiegenoten in de communisti sche jeugdorganisatie Komsomol. In de proeftuin van de vrije- Sergej Kirijenko. foto ap markteconomie, Nizny Novgorod, waar zijn vriend Nemtsov gouverneur was, was hij een van de oprichters van een bank. Korte tijd stond hij aan het hoofd van 's lands op twee na grootste olieraffinaderij. Het was Nemtsov die hem vorig jaar naar Moskou haalde om zijn plaatsvervanger te worden op het kolossale en machtige ministerie voor delfstoffen en energie. Zijn vrienden haastten zich deze week te melden dat Kirij enko misschien wel een hele rustige, vriendelijke man lijkt, maar dat je beter geen ruzie met hem kunt maken. „Hij is een bikkelharde leider", zei een van hen. Een ander omschreef Kirijenko als 'een sportieve kerel met een gezonde manier van le ven. Hij rookt niet en drinkt zel den'. In Nizni Novgorod was het vrijwel onmogelijk negatieve dingen over hem te horen, schreven Russische journalisten die daar op informatiejacht wa ren geweest. En, zo meldden veel mensen die hem al lang kennen, in tegenstelling tot zijn 'ontdekker' Nemtsov, maakt hij nooit vijanden. Hij is altijd be leefd, zelfs bij confrontaties met tegenstanders. Maar kan de jonge Kirijenko de gigantische problemen oplossen waartoe ervaren managers als Tsjoebais niet toe in staat waren? Het is ook niet duidelijk of Ki rijenko nu Jeltsins potentiële opvolger is. Formeel is hij nu tweede man van het land en mocht Jeltsin komen te overlij den dan is hij de baas tot er nieuwe verkiezingen komen. Het is zeer verdacht dat aller lei machtige groepen zich lo vend over Kirijenko hebben uit gelaten en zeggen hem te zullen steunen. Een van de theorieën is dat zij akkoord zijn gegaan met Kirijenko omdat hij niet be dreigend voor hen is en nooit een greep naar de macht zal doen. Jeltsin zou Kirijenko als tussenpaus kunnen hebben be noemd om zijn andere bescher meling, Boris Nemtsov, in alle rust voor te bereiden op het hoogste staatsambt. moskou hans hoogenduk correspondent KAAPSTAD Rtf-ANP-DPA De sluimerende tegenstellingen tussen Zuid- Afrika en de Verenigde Staten op het terrein van handel en buitenlandse betrekkingen zijn gisteren duidelijk aan het licht gekomen tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Clin ton aan dat land. Vooral de banden met Cuba, Libië en Iran, de Zuid-Afrikaanse ideeën over een Afrikaanse vredesmacht en de voorstellen van Washington over handel verdelen de twee landen. Tijdens de persbijeenkomst werd Mandela plotseling emotioneel. Hij zal zich niet door Washington laten dwingen mee te doen met het Amerikaanse beleid om Libië, Iran en Cuba te isoleren. „Wij mogen landen die ons terzijde stonden in de donkerste uren van onze ge schiedenis niet laten vallen. Zij gaven ons (het ANC) de middelen om te strijden en te win nen." Hij riep Washington op met zijn vijanden rond te tafel te gaan zitten en te praten over vrede. Clinton ging niet op de uidatingen van Mandela in. Over de kwestie van handel bleken de stand punten eveneens ver uiteen te liggen. Washing ton komt met speciale wetgeving gericht op de economische betrekkingen met Afrika. Maar Pretoria wantrouwt de Amerikaanse bedoelin gen en vreest dat de VS Afrika willen openbre ken voor Amerikaanse producten terwijl tegelij kertijd de directe hulp aan Afrika wordt vermin derd. „Dit is een zaak waarover wij ernstige be denkingen hebben. Het is voor ons onaan vaardbaar", zei Mandela. Clinton zei zich te zullen inspannen voor ver lichting van de schuldenlast van Afrika. Maar dan moeten de landen in Afrika een beter eco nomisch beleid voeren, verklaarde hij. „Als dit voorstel wet wordt, dan wordt het voor Afri kaanse landen makkelijker om toegang te krij gen tot de Amerikaanse markt." Critici zeggen dat de wet over handel met Afrika eerder de VS ten goede komt dan de allerarmste Afrikaanse landen. Ook over een toekomstige vredesmacht voor Afrika waren beide staatslieden het oneens. „Wij steunen het idee van harte", zei Mandela. „Maar er is een klein verschil tussen ons voor stel en het Amerikaanse plan. Wij vinden dat in deze eenheden geen militairen moeten zitten van buiten het Afrikaanse continent." Washington lijkt 'genuanceerder' te zijn gaan denken over de kwestie van democratie en mensenrechten in Afrika. Clinton liet dat tij dens zijn reis al eerder doorschemeren. Op de top in Entebbe in Uganda, waar een zestal Afri kaanse landen aanwezig was, zei hij dat 'er geen vaststaand model' voor democratie is. Veel Afrikaanse landen verzetten zich tegen het westerse model omdat daarmee stammente genstellingen worden aangewakkerd In Kaapstad liet Clinton zich enigszins verzoe nend uit over de Nigeriaanse leider generaal Abacha. Hij riep hem op de democratie te her stellen. maar verzette zich niet tegen een even tuele deelname van Abacha aan verkiezingen. Clinton zei wel te hopen dat hij dat dan doet als burger en niet als militair. Ferdinand Porsche jr. (88) overleden venen Ferdinand Porsche junior is gisteren op 88-jarige leeftijd verleden in zijn vakantiehuis in het Oostenrijkse skioord Zeil m See. Zijn vader Ferdinand richtte in 1931 zijn eigen auto- op. Met zijn zoon als belangrijk hulpje ontwikkelde daar de Volkswagen. Het eerste prototype van de Kever reed 1936 de garage uit. Ferdinand jr. nam de werkplaats van zijn in 1939 en 1940 over. Zijn vader, lid van Hitiers nationaal- partij, werd directeur van de Volkswagen-fabriek Wolfsburg. Ferry had zijn hart echter aan sportauto's verpand, na het einde van de oorlog zette hij in het Oostenrijkse de eerste auto in elkaar die de naam Porsche koningin voor het eerst in pub >nden De Britse koningin Elizabeth heeft gisteren voor het ;rst een gelegenheid bezocht die voor sommigen van haar andgenoten een tweede huis is: een pub. Zij onderhield zich net stamgasten in de Bridge Inn in Topsham tijdens een tussen- top bij haar bezoek aan het graafschap Devon, zo meldde BBC- eletekst. De kastelein bood haar een fles bier aan dat speciaal is 'ebrouwen omdat het 101 jaar geleden is dat de familie de pub legon. Maar de vorstin had geen tijd om een slokje te nemen. foto ap barry batchelor

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5