Armenen zweren bij hun cognac E VRAAG VAN DE WEEK (voor deelnemers van 13 t/m 15 jaar): casterman k UJ of atl Een goede fles Armeense It ognac kan in Rusland nog altijd hermetisch gesloten deuren openen. De Russen zijn gek op het exclusieve spul uit het kleine Kaukasische land. Al meer eel lan honderd jaar wordt in een indrukwekkend, uit rode vulkanische steen opgetrokken gebouw in de Armeense hoofdstad Jerevan cognac gemaakt. Het procédé werd in Frankrijk geleerd en met Franse apparatuur begon j en Armeense zakenman te stoken. De cognac vindt sindsdien zijn weg over de hele wereld, behalve naar Frankrijk. Daar zeggen ze Jtof cognac alleen cognac is als-ie in Frankrijk is htymaakt. De Armeniërs zijn wel bereid op de voor de export bestemde flessen 'brandy' te drukken. Maar ze vinden hun cognac minstens zo goed als die ligt van de Fransen. 'Nooit zullen wij toestaan dat ons nationale erfgoed wordt verkocht' 1 duard Sjoenijan, de I J 70-jarige ex-directeur van een wijngaard en nu werkzaam bij de Armeense cognacfabriek 'Jerevan', kan er lyrisch over vertellen. „Druiven hebben we hier altijd gehad. Noach plantte de eerste wijnran ken nadat hij met de Ark op onze berg Ararat was gestrand. Dat heb ik niet bedacht, dat staat in de Bijbel", zegt hij. „Maar legen de of niet, vast staat dat hier al duizenden jaren wijn wordt ge maakt. We hebben kruiken ge vonden uit 480 met versteende druivenresten en een soort che micaliën om de kruiken schoon te maken. Toen wisten ze al hoe je een goede wijn moet maken", meldt hij. De stap naar de fabri cage van cognac was volgens hem logisch. Sjoenijan: „We heb ben daarvoor uitstekende om standigheden: prima druiven en een warm, droog klimaat." Een feit is dat de Armeense cognac van excellente kwaliteit is en dat deze kwaliteit al meer dan een eeuw wordt gehandhaafd. Vandaar waarschijnlijk ook dat de communistische heersers bij elke passende gelegenheid dit kostbare vocht door hun kelen lieten glijden. Maar ook de Britse premier Winston Churchill dronk volgens de overlevering dagelijks enkele glazen. Sjoenijan weet te melden dat de Britse oorlogsheld zelfs op het hoogtepunt van de Koude Oorlog zijn rantsoen via speciale Kremlinkanalen ver scheept wist te krijgen. Nieuwe varianten Maar met de ondergang van de Sovjetunie braken ook voor de Armeense cognac zware tijden aan. De productie werd drastisch ingekrompen. Niet omdat de vraag was afgenomen, maar om dat de liefhebbers niet meer kon Eduard Sjoenijan: „We hebben uitstekende omstandigheden: prima druiven en een warm, droog klimaat." foto's gpd hans hoogendijk den betalen. Vervolgens had de oorlog in de Armeense enclave Nagorno-Karabach op Azerbeid- zjaans grondgebied, een bijna desastreuze invloed op de pro ductie. De buurlanden Turkije en Azerbeidzjan boycotten Armenië nog steeds en dus kan de cognac alleen maar via de lucht naar het buitenland. En dat is duur. Maar het is niet de eerste keer dat de fabriek in de problemen verkeert. Begin deze eeuw tijdens de Turks-Russische oorlog en de genocide door de Turken op meer dan een miljoen Arme niërs, zag het er ook droevig uit. Tientallen experts vluchtten. En van de overgeblevenen ging er ook nog eens een aantal weg toen Armenië ingelijfd werd door de Sovjetunie. Het was in die tijd dat Markar Sidrakijan uit nood geboren be gon te experimenteren. Hij was van 1932 tot 1973 het geestelijke brein van de fabriek. Vele nieuwe cognacvarianten staan op zijn naam. Hij schiep soorten die be roemd zijn geworden om hun 'vanille-chocolade' smaak. Zijn zoon Sidrak: „De specialisten waren allemaal vertrokken. Veel mensen vroegen mijn vader: "Wat doe je? We bouwen het communisme op en niemand zal meer wijn of cognac nodig heb ben'. Vader antwoordde: 'Zo lang de mensheid bestaat, zal er wijn zijn'." Rauwe geur In het proces dat Sidrakijan ont wikkelde worden regionaal ge oogste witte druiven in enorme stalen vaten geladen en gedestil leerd tot 'cognac-spiritus', een kleurloze vloeistof met een rau we geur. Het zeer veel mineralen bevattende Armeense bronwater maakt een ongebruikelijke hoge graad van distillatie mogelijk en dus een nog sterker ruw product. „Dat is het begin van het leven van de cognac", vertelt Sjoenijan. De vloeistof gaat daarna rusten in zware eiken houten vaten, af hankelijk van de kwaliteit drie tot vijftig jaar. Maar er liggen zelfs vaten waarop staat geschreven dat ze pas na een eeuw rust mo gen worden geopend om tot ech te cognac te worden verwerkt. En dat proces is omgeven met allerlei geheimen. Er komt weer bronwater aan te pas, suiker, be paalde extracten enzovoort en zovoort. Het eindproduct heeft een onverwisselbare karakteris tiek, waarvoor wereldleiders als Churchill, Stalin en ook Gor- batsjov vielen. Churchill had vol gens insiders een voorkeur voor de tien jaar oude Dvin. Hij was daar zo gek op dat hij persoonlijk bij Stalin ingreep om het cognac genie Sidrakijan uit de klauwen van de vernietigingsmachine van Stalin te halen. Gorbatsjov pere- fereerde jonge Armeense cognac. De gevel van de Jerevan cognacfabriek. Over Brezjnjev halen ze in Jere van de schouders op: „Die dronk alles." Dat was in de tijd dat de fabriek de vraag nauwelijks aan kon. Nu ligt dit wel even anders. In 1996 was de productie tot vijf tien procent gedaald, oftewel 253.000 decaliter. Nu gaat het weer iets beter: er wordt op on geveer eenderde van de capaci teit gedraaid. Dat is echter niet voldoende om te overleven. Eind vorig jaar besloot de Armeense regering, eigenaar van de fabriek, dat de zaak maar geprivatiseerd moest worden. De schulden wa ren te hoog opgelopen. Maar daar wilde het volk niets van we ten. Sidrak Sidrakijan: „Ze kun nen de fabriek verkopen, de vier muren en de apparatuur. Maar nooit zullen wij toestaan dat ons nationale erfgoed wordt ver kocht." En dus draait Armeense Cog nac gewoon door en is dit goud kleurige vocht overal te krijgen. Goedkoop is het niet. Een half li - m Vraag 1VAN WELKE LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJ IS HET NEERGESTORTE VLIEGTUIG VAN DE CHINESE VRIEND VAN KUIFJE'? Spaar de antwoorden tot en met de vierde week I* Yy A I en stuur de oplossingen naar: Rijksmuseum voor Volkenkunde, ter attentie van de afdeling PR, postbus 212,23 00 AE Leiden o.v.v 'Prijsvraag Kuifje'. Het museum verloot onder de inzenders een artikel uit de Kuifje-winkel. tertje oude cognac kost zo'n 45 gulden. Buiten de kasteelachtige gebouwen ligt een aantal vaten in het voorjaarszonnetje. „Onze cognac is een product van de zon. En nu experimenteren we of we de kwaliteit nog beter kunnen maken door vaten opnieuw aan het zonlicht bloot te stellen", zegt Eduard Sjoenijan op weg naar de proefkamer om onder het genot van een paar beste gla zen te filosoferen over God, de wereld en de druif. De tentoonstelling 'naar Tibet met Kuifje' is nog t/m 2 augustus in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te zien. Het museum is gevestigd aan de Steenstraat 1Leiden, telefoon 071 -516 88 00. De openingstij den van het museum zijn: dinsdag tot en met vrijdag en zondag 10.00-17.00 uur. Zaterdag en feestdagen 12.00-17.00 uur. Toegangsprijzen: Volwassenen 10 gulden. Jeugd van 4-18/CJP/65+ 7,50 gulden. Groepen (min. 10 personen) 7,50 gulden. Museumjaarkaart toeslag 3 gulden. Kosten van de activiteiten zijn inbegrepen in de museumentree, tenzij anders vermeld.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 43