ZATERDA Bajes steeds meer vergaarbak van waanzin en geweld 130 ZATERDAG 28 MAART 1998 gedetineerden méér en langer achter de deur omdat er geen personeel is. Maar daar worden ze alleen nog maar gekker van. Je hebt er van die doorgestresste junks tussen die zichzelf verminken door hun hoofd tot bloedens toe tegen de muur te rammen. Die trekken het gewoon niet." Joost van Herpen van de AbvaKabo vindt dat justitie verkeerd bezig is met dat verso berde beleid. „Wij hebben onze twijfel al tegenover de minister uitgesproken. De be waarders zijn er, ook al gaat het nu nog maar om een proef, helemaal niet happy mee. Zij voelen zich de dupe van een maat regel die louter om budgettaire redenen is ingegeven. De effecten van die versobering slaan terug op de gedetineerden en dat leidt weer tot spanningen tussen hen en de PlW'ers. Bij het eerstvolgende overleg staat dit onderwerp weer op de agenda." Optelsom De vakbondsbestuurder spreekt van een optelsom van problemen in de gevangenis sen en huizen van bewaring. Naast het be knibbelen op personeel en de herbezetting in verband met het invoeren van de 36-uri- ge werkweek, leidt het aantal gestoorden op de populatie bajesklanten tot extreme werkdruk. Van Herpen: „Het ziekteverzuim onder de bewaarders ligt stukken hoger dan ge bruikelijk is bij rijksdiensten. Het verlagen van de werkdruk en het terugdringen van dat ziekteverzuim heeft dan ook onze voortdurende aandacht. Wij zouden graag zien dat er extra wordt geïnvesteerd in meer professionele psychische begeleiding van de gedetineerden. Nu komt dat veelal op de schouders van de bewaarders neer." Psychisch gestoorden zouden eigenlijk in psychiatrische inrichtingen moeten wor den behandeld in plaats van in gevangenis sen worden opgeborgen. Maar in de jaren zeventig hebben die ldinieken hun gesloten afdelingen voor langdurig verblijf meren deels definitief dicht gedaan. Behandelen van geestesziekten moest voortaan zoveel mogelijk gebeuren in open afdelingen of ambulant, werd het credo. Degenen die niet de discipline kunnen opbrengen zich regelmatig bij de kliniek te melden, vallen uit de boot en komen daar mee in een vicieuze cirkel. Ze vervallen tot criminaliteit, gaan achter slot en grendel, zitten hun straf uit, begaan opnieuw een misdrijf en gaan weer achter de tralies. Cees Vredeveld, districtspsychiater in de arrondissementen Zwolle en Almelo: „De instellingen raken overstroomd door situa ties waar geen pasklare antwoorden voor zijn. Het is vooral werken met veel vaaghe den. Vaak is het een kwestie van pappen en nathouden. De bewaarders op een afdeling filteren als eersten het gedrag van de gede tineerde. Moet hij naar de psycholoog voor een gesprek of is een schouderklopje vol doende en verder gewoon naar de arbeid? Dat soort afwegingen." Hij vindt dat het gevangeniswezen ern stig gestoorde gedetineerden veel te weinig heeft te bieden. „Je kunt een diagnose stel len en in principe kun je ook behandelen. Maar daar moet je niet te veel van voorstel len. Als districtspsychiater ben je niet meer dan een EHBO'er op het gebied van de geestelijke gezondheid. Erg veel verder dan pleisters plakken kom je nauwelijks. Want het echte behandelen is alleen voorbehou den aan TBS-klinieken." De bewaarder:„Van een aantal gedeti neerden weet je dat ze een weeffoutje on der hun hersenpan hebben. Daar houd je rekening mee door altijd op je hoede te zijn. Maar er zijn er ook die ineens zo leip als een deur worden. Die zijn plotseling he lemaal de weg kwijt en gedragen zich on verwacht gewelddadig. Blijkt bijvoorbeeld dat ze een ansichtkaartje van thuis hebben gekregen, waarop Mien schrijft dat ze er toch aan denkt om te gaan scheiden en in middels met haar nieuwe vriend op één van de Costa's ligt te... Dan slaat bij zo'n vent met nog een paar jaar voor de boeg de vlam in de pan. Hoe reageer je daar op? Heeft die vent genoeg aan een goed gesprek met één van ons? Zo van: 'Kop op. Daar kom je ook wel weer overheen'. Of moet 'ie zo gauw mogelijk naar het maatschappelijk werk? Of mis schien naar de psycholoog? Als je net zelf thuis heibel hebt gehad, ga je heel anders met zo'n situatie om dan wanneer je goed in je vel steekt. Voor zover je dat tenminste in dit werk doet." Groepsleider Toch kent Jan Mertens, psycholoog en lid van de directie van het huis van bewaring in Arnhem-Zuid, genoeg bewaarders die goed tegen de werkdruk in de bajes zijn op gewassen en veel voldoening aan hun werk beleven. „Maar je moet wel meegroeien in je De bajes lijkt steeds meer op een gekkenhu is. Het aantal gestoorde gevangenen groeit tegen de verdrukking in, terwijl de bewaarders doldraaign onder de werkdruk. Omdat het uitzitten van een straf niet is gericht op behandeling, staan hulpverleners met gebonden handen. Een districtspsychiater met de zorg voor vierhonderd gedetineerden: „Ik voel me als een hartchirurg die opereert in de personeelskantine van Vroom en Dreesmann. Je zag het niet aan 'm af. Maar zijn medegevangenen wisten wel beter: 'Die vent was niet gewoon gek, die was wel vijf keer gek in de rondte'. Op ze kere dag haalde hij zonder enige aanleiding twee telefoonkaarten met een scheermesje te voorschijn'om er een willekeurige gede tineerde mee open te halen. Gevolg: 67 hechtingen. Een andere gevangene probeerde om de haverklap brand in zijn cel te stichten. Dan was de hele gang weer eens vergeven van de stank en gehuld in dikke rookwolken. Ten slotte had hij alleen nog maar een kus sen over. Dat stopte hij in de wc-pot die prompt verstopt raakte. En vervolgens trok hij achter elkaar het toilet door waardoor de hele gang blank stond. In de Nederlandse gevangenissen en hui zen van bewaring zijn gekte en geweld de laatste jaren schrikbarend toegenomen. Volgens schattingen is zo'n twaalf procent van alle gedetineerden behoorlijk psy chisch gestoord. Drie tot vijf procent is zelfs zó depressief of psychotisch, dat het eigen lijk niet verantwoord is hen voor langere tijd aan het gevangenisregime te onderwer pen. Daarnaast lijdt nog eens twintig pro cent aan persoonlijkheidsstoornisseri, ter wijl zestig tot zeventig procent verslaafd is of hard op weg is om het te worden. En dan zijn er nog geïnterneerden die allerlei over lappingen hebben van verschillende ziekte beelden. Lepel De situatie in de gevangenissen is zo lang zamerhand te gek om los te lopen, klaagt een bewaarder. „Het zijn net psychiatri sche inrichtingen." Hij werkt nu ruim twin tig jaar als 'penitentiair inrichtingswerker' zoals dat officieel heet. Oftewel PlW'er. Van zijn directie mag hij niet uit de school klap pen, daarom hecht hij aan anonimiteit. „Vroeger had je er wel eens eentje tussen bij wie een steekje los zat en die zomaar een lepel inslikte. Maar daar bleef het dan bij. Vandaag de dag word je steeds meer geconfronteerd met van die dwazen die ei genlijk helemaal niet in de gevangenis thuis horen. Dat zijn gewoon geestelijk ge stoorden, die daarnaast ook nog iets heb ben uitgevreten dat niet door de beugel kan. Vaak zijn ze met justitie in aanraking gekomen juist door hun gestoordheid Kortgeleden maakte hij nog een staaltje van onvoorspelbaar gedrag mee. „Liep er een gedetineerde op de eerste ring. Op zich geen beroerde gozer. Omdat ik wat van hem wilde weten, vroeg ik of hij even naar beneden kwam. Sprong die vent zo par does over de balustrade. 'Hier ben ik', zei 'ie doodleuk terwijl hij met twee gebroken benen op de grond lag. Maar voor hetzelfde geld was hij hartstikke dood gevallen." „En dan die televisietoestellen die ze naar beneden smijten omdat het beeld zo genaamd niet goed is. Je moet nog uitkij ken dat je niet geraakt wordt. Soms spat zo'n toestel vlak voor je voeten uit elkaar. Ook eten kieperen ze telkens over de railing onder het mom dat het niet deugt." Veel bewaarders klagen over de toegeno men werkdruk de laatste jaren en over het feit dat ze eigenlijk niet zijn opgeleid om met deze categorie gevangenen om te gaan. „Sommigen zijn heel erg agressief, schel den je de hele dag verrot. Anderen lopen er overdag weer als een zombie bij, maar 's nachts gillen ze uit pure angst uren achter elkaar in hun cel. Hun aanwezigheid gaat duidelijk ten koste van de aandacht voor de andere gedetineerden. Proef Ondanks de zwaarte van het werk voeren vier gevangenissen sinds enige tijd een ver soberd regime. Ze draaien met minder per soneel. Voorlopig gaat het nog om een proef, maar de bewaarders weten nu al dat die ongetwijfeld zal slagen: 'Omdat de di recties graag een wit voetje willen halen bij het ministerie van justitie'. De bewaarder: „Komt de politie met twee man sterk weer eens een ontspoord en verwaarloosd type brengen. Tegenstrib belen bij het leven. Maar door die versobe ring hebben we nauwelijks mensen om zo'n recalcitrant fatsoenlijk over te nemen. Soms ontkom je niet aan gepast geweld om een nieuweling in toom te houden. Zeggen die agenten bij het vertrek grinnikend: 'Nou, prettige wedstrijd verder.. „Laatst kregen we er nog eentje binnen, verslaafd en vervuild van top tot teen. Meteen nadat de badmeester hem had la ten douchen, had hij zich al weer helemaal onder de stront gesmeerd. We hebben 'm op cel gedaan omdat we zo gauw niemand hadden om verder naar hem om te kijken. Daar heeft hij uren liggen shaken. Het is gewoon één grote shitzooi met dat verso berd regime. Door die maatregel gaan de werk. De bewaarder is van cipier, die vooral de deuren open en dicht deed, geworden tot een soort groepsleider. Het gevangenis wezen is volop in beweging en ook de be waarder moet meebewegen. Ook al veroor zaakt dat wel eens spierpijn. Vooral bij de personeelsgroep die destijds is aangetrok ken toen de taakstelling nog anders luid de." 'Arnhem-Zuid' heeft een capaciteit van iets meer dan tweehonderd gevangenen. De problemen zijn er volgens Mertens be heersbaar. Zeker vergeleken bij sommige andere instellingen. Dat komt vooral door zorgvuldige selectie bij binnenkomst en snelle doorverwijzing naar op maat toege sneden afdelingen zoals de afdeling 'bijzondere zorg'. „Waarmee we onszelf niet op de borst willen kloppen. Want natuurlijk kennen wij ook problemen. Spanningen en stressvolle tot zelfs explosieve situaties zijn nooit te voorkomen. Ook wij hebben te maken met mensen die hallucinerend binnenkomen. Die geen dag- en nachtritme hebben, die agressief zijn en die medicatie weigeren. Maar door zoveel mogelijk structuur te bie den, proberen we hen geestelijk te stabili seren en op niveau te houden. Waarbij we niet de pretentie hebben een behandelin- richting te zijn. Dat zullen we ook nooit worden: dat mogen we niet eens. Maar waar ligt precies de grens tussen behande len en begeleiden?" Sturing De zorg voor gestoorde en geflipte gedeti neerden is niet 'geoormerkt'. Dat komt door de decentralisatie van beleid destijds. Zodoende is iedere gevangenisdirectie au tonoom in haar benadering en dat leidt tot onderling verschil van aanpak. De laatste tijd echter is er op landelijk niveau sprake van meer sturing. Mertens noemt die ken tering 'een goede ontwikkeling'. „Maar nu is het nog zo dat elke inrich ting verantwoordelijk is voor haar eigen problematiek. Zelf hebben we aansluiting gezocht bij de GGZ, de geestelijke gezond heidszorg in de regio. In samenwerking met de RIAGG wordt de mogelijkheid ge boden voor een wekelijkse therapiesessie voor daarvoor in aanmerking komende ge detineerden. Alleen in Breda draait nu ook zo'n project."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 37